OPROER. Landbouw. Binnenland. muur geplaatst met een electri sche lantaarn boven hun hoofd. Op de vraag of ze geblinddoekt wenschten te worden gaven zij een ontkennend antwoord. Acht man van Hitiers lijfwacht vormden het vuurpeleton. Een roffel werd geslagen en een salvo viel. De „Daily Telegraph" meldt, dat Von Papen, die gesteund door president Von Hindenburg, een onderzoek eischt naar de arrestaties van zijn medewerkers en naar het fusileeren van zijn secretaris Von Bose. Wanneer Rijkspresident Von Hindenburg, aldus dit blad, zich bij deze 1 eisch uitdrukkelijk mocht aansluiten, bestaat de mogelijkheid, dat er voor de Hitler-regeering ernstige moei lijkheden ontstaan. '250 terechtstellingen. Hoewel nog steeds het aantal executies als 46 wordt opgege ven wordt thans, zij het niet uit officieele bron bekend, dat in München 122, in Berlijn 7^, in Breslau 54, in Stüttgart 1 en in Dresden 5 executies zijn vol trokken. Hierbij wordt medegedeeld, dat de lijst naar alle waarschijn lijkheid nog grooter zal blijken. Volgens door de „Gazette polska" ontvangen berichten zijn in den loop van Zondag tal van personen uit Duitschland naar Polen gevlucht. 2000 vluchtelingen zouden de grens hebben overschreden. Vol gens dit blad vertelden reizigers uit de omgeving van Oppeln, dat daar den heelen dag mitrailleurs waren opgesteld. Ook zouden in deze stad 60 S A. lieden zijn gearresteerd. Andere personen meldden, dat te Gleiwttz 50 S A. leiders in arrest zijn gesteld, terwijl een aantal hunner op transport is gesteld naar Berlijn. In Amsterdam zijn zeer ern stige onlusten uitgebroken. Zóó ernstig dat de politie het niet meer alleen af kon. De bur gerwacht is opgeroepen militaire politie, marechaussee, infanterie, genie, verleenen hulp. Pantser auto's rijden door de straten. Er vallen dooden en gewonden. Schuldigen en onschuldigen. Maar de eigenlijke raddraaiers zitten veilig thuis of op hun bureau. Het volk is tot deze dingen opgehitst. Zij zijn de vrucht van het communisme. Dagen lang heeft De Tribune de menschen opgezet om de „straat op te gaan". Wat beteekent dit, in den mond en in de pen van deze lieden, anders dan een opwekking tot oproer? Maar al deze aan stokers blijven veilig buiten schot en ze zullen binnenkort in par lement en gemeenteraad een grooten mond opzetten. De Regeering aarzelt niet met de uiterste kracht tegen dit alles op te treden, ook tegen die kran ten en die leiders, die, openlijk of bedacht, tot dergelijke dingen aanzetten, en die niet alleen laf genoeg zijn om zelf niet „de straat op te gaan" maar ook om hun ophitserijen zóó in te klee- den, dat ze net nog door de mazen van het net heensluipen. Donderdag is het begonnen in de Indische Buurt, zoodat de politie gewapenderhand moest optreden. Dat was echter niet voldoende en eerst nadat Vrijdag de hulp van de militairen is in roepen, is de rust hersteld, doch slechts tijdelijk. Intusschen zijn ongeveer 50 personen gewond en vier gedood. De aanleiding hiertoe was dat opgeschoten jongens het plan hadden opgevat om tumult te maken op een aangekondigde vergadering van N S.B'ers. Door het overlijden van Prins Hendrik werd deze vergadering gedaagd en nu werden bovengedoelde jongens op straat baloorig. Zij trachtten hun zin voor onregel matigheden bot te vieren, op de inmiddels verschenen politie agenten, die daar geenstins van gediend waren* Charge op charge volgde, hetgeen echter in zooverre weinig succes had, dat, waar eenmaal een straat schoongeveegd was, in een an dere, verafgelegen straat de moeilijkheden opnieuw begonnen. Zelfs begonnen verscheidene ele menten met steenen te gooien, waarop de politiemannen met eenige schoten in de lucht ant woordden. Daar dit nog niet voldoende hielp, en de agenten gevaar liepen, door de geworpen stee nen te worden getroffen, moesten krasse maatregelen getroffen worden. Een 20-jarige belhamel die door een revolverschot in den hals werd getroffen, alsmede een 17-jarige kameraad, die ten gevolge van een val bewusteloos bleef liggen, moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Eerst tegen half 12 keerde de rust weer, doch niet nadat nog 3 personen wegens het werpen met steenen en verzet, waren gearresteerd. Ook in de Jordaan hebben ernstige onlusten plaats gehad. Men had de straat opengebroken en met behulp van steenen en balken en huisraad, een complete barricade samengesteld, waar achter de belhamels, versterkt door de Jordaanbewoners, zich verschanst hadden. De politie, die in een politie auto arriveerde, zag zich voor een ernstige moeilijkheid ge plaatst, daar de geheele Linde gracht zoomede de Goudsbloem- laan in het duister gehuld was. Men had nl. de straatverlichting als voorzorgsmaatregel afdoende vernield. Ondertusschen hadden de op standelingen reeds het offensief geopenddoor een regen van steenen op de hoofden der po litiemannen te doen neerdalen, deze moesten gedwongen door de duisternis spoedig dekking in den politie auto zoeken. In de gegeven omstandigheden leek het 't beste terug te keeren, ten einde versterking te halen. Niet lang hierna viel een groote politiemacht, voorzien van zoeklichten, van beide zijden de straat binnen. Thans was het pleit spoedig beslecht. Nadat eenige waar schuwingsschoten gelost werden, vluchtten de Jordaanbewoners links en rechts de woningen binnen, alwaar zij zich zorgvuldig verborgen hielden. De nacht van Vrijdag is een bloednacht geweest. Het politie bureau Raampoort leek een fort, de telefoon ging steeds en het was een aan en afgaan van man schappen en wagens. Toch was men den toestand meester, zoo lang men er bij was, want niet zoodra er verlichting kwam, be gon het volk weer op te spelen, te gooien en barricades temaken. Het is niet moeilijk, zoo zeide de hoofdcommissaris, Chr. Ver steeg, om den held uit te hangen en de menschen allemaal neer te leggen, maar we willen het tot een goed einde brengen, zonder dooden en alleen in uiterste noodzaak zal er geschoten wor den. Als een bewijs hoe zwaar de taak der po'itie was, diene dat er op 16 plaatsen tegelijk actie werd gevoerd door de re bellen, terwijl toch ook in alle deelen van de stad voldoende politie moet blijven. Vandaar dat hulptroepen werden gevraagd. Het was de bedoeling om de politie in de kleine sloppen te lokken en dan hun slag te slaan, maar de politie is er niet ingeloopen. Zij lieten daar de barricades liggen, maar maakten de hoofdwegen vrij en bewaak ten die streng. Niet zoodra er op een pun werd gevochten en de buurt was ontruimd, doordat men langs achter de huizen vluchtte, of op eer. ander punt ging men weer aan den gang. intusschen zijn in dien nacht 4 dooden gevallen en 50 gewonden. De grootendeels uit werkloozen bestaande bevolking aan de over zijde van het IJ was een ware revolutie ontketend. Een tocht per auto door het complex stra ten was onmogelijk door de bar ricades van plaveisel^ boomstam men en palen. De geneeskundige dienst werkte met 14 wagensom de gewonden uit de verschillen de stadsdeelen te vervoeren. Zaterdag zijn 300 grenadiers uit Den Haag aangekomen om de taak der overbelaste Amster- damsche politie te helpen ver lichten. Uit Arnhem zijn twee pantser auto's van de gele rijders in de hoofdstad aangekomen. Uit Utrecht zijn auto's met zoeklichten van de genie gear riveerd, teneinde de straten, waar het gepeupel de lantaarns heeft vernield, te verlichten wanneer de politie daar moet ingrijpen. De Amsterdamsche politie heeft nu dus hulp van 200 man marechaussee, 250 man militaire politie, 300 man grenadiers en jagers, infanterie uit Arnhem en Amersfoort, een mitrailleur-afdee- ling, pantserauto's en zoeklicht auto's van de genie. De troepen in andere plaatsen zijn in de kazernes geconsigeerd. Zaterdagmiddag heeft de ju stitie een inval gedaan in het gebouw van het communistisch dagblad de Tribune, in verband met het onverantwoordelijk ge schrijf van dat blad, dat reeds aanleiding heett gegeven tot het stellen van vragen door twee Kamerleden. Toen de politie en justitie den inval verrichtten, bleek de post- editie reeds te zijn verzonden. Monteurs hebben eenige deelen uit de persen verwijderd, terwijl allerlei bescheiden in beslag wer den genomen. Per cyclostyle zijn Zaterdag avond nog in klein formaat blaadjes in opruiende taal ver vaardigd. Ook dit materiaal is in beslag genomen. Zondag is de rust te Amster dam vrijwel weergekeerd. Slechts in de Eilander.buurt is het des avonds woelig geweest, en hoe wel de politie en militairen wei nig moeite hadden het gezag te herstellen, is een 54 jarige vrouw, die vermoedelijk niet bij het verzet betrokken was, door een verdwaalden kogel geraakt en in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is niet ernstig. Het brandpunt, de Jordaan, bleef echter den geheelen dag en nacht rustig. Tot heden hebben de Amster damsche onlusten 6 dooden ge kost, terwijl 27 personen in de ziekenhuizen worden verpleegd Van deze 27 verkeert er geen in direct levensgevaar, zoodat er hoop is, dat het aantal dooden zich tot 6 zal beperken. Premlekeurlng. Vrijdagvoormiddag werden alhier de premiekeuringen voor merries gehouden, vanwege de Z. L. M. en de Prov. Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland waarvoor 110 merries waren op gegeven, terwijl 21 exemplaren niet aanwezig waren. De Keurmeesters waren de heeren G. A. de Bruijckere te Breskens en Iz. de Wilde te Sf. Maartensdijk. De paarden werden in volgorde ingeschreven als on derstaand a. 2 jarige merries Jeanne, Gebr. Daelman West- dorpe. Mira, Gebr. Mangnus, Boschkapelle. Celesta, P. Moort- hamer, Axel. Reine, Kind. H. Daelman, Westdorpe. Bertha, A. v. Arenthals, Zaamslag. Idéale, Gebr. Daelman, vnd. Martha, Jac. de Jonge, Axel. Norma, R. J. v. Waes, Zuiddorpe. Gidea, P. B. v. Hoeve, Axel. Nellie, C. de Putter, Axel. Stilma, Mar. de Regt, Lz., Axel. b. 3-jarige merries, kleine maat. Monna, Jac. de Feijter, Bosch kapelle. Leona, Jan de Putter, Axel. Amanda, C. de Munck, Zuiddorpe. Cola, A. Ph. Buijsse, Zuiddorpe. Sjora, P. B. v. Hoeve, vnd. Eliza, A. Haak, Zaamslag. c. 3-jarige merries, groote maat Marlona, Jan de Putter, Axel Steenbosch. Charlotte, als voren, Mimie, Kind. H. Daelman, vnd. Prinses, Wed, F. J. de Feijter, Axel. Juliana, M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe. Victorina, Wed. W. de Feijter, Axel. d. 4 jarige merries, kleine maat Bertina, Jan de Putter, vnd. Clara, Kind. H. Daelman, vnd. Minerva, P. A. P. Dieleman, Zaamslag. Kitty, M. A. B. Puij laert, vnd. Schoonheid, Adr. de de Putter Mz., Zaamslag. Luna, A. Ph. Buijsse, vnd. e. 4-jarige merries, groote maat. Epacta, Gebr. Daelman, vnd. Mina, A. Haak, vnd. f. 5 10 jarige merries, kleine maat Calinr, Corn, de Feijter, Bosch kapelle. Flora, A. Haak, vnd. Elza, Iz. de Feijter Hz., Axel. Juultje, C de Putter, Axel. Erna, J. den Hamer jz., Axel. Ollèh, H. Bonte, Koewacht. Kitty, P. A P. Dieleman, vnd. Sidona, M. v. Fraaijenhove, Axel. Elza, Wed. Jac. de Feijter, St Jansteen. Jolie, Gebr. Daelman, vnd. Marie, Corn, de Feijter, vnd g. 5 10 jarige merries, groote maat Ida, M. Puijlaert, vnd. Lisette, Jan de Putter, vnd. Gerda, C. de Putter, Axel. Fiorina, Jan de Put ter, vnd. Raband, H. Bonte, vnd. Matalda, Gebr. Daelman, vnd. Carta, A. Buijsse, vnd. Mien, Kind. H. Daelman, vnd. Poes, Iz. de Feijter Hz, vnd. Epacta, Gebr. Daelman, vnd. Suzanne, C. de Putter, vnd. Olga, R. J. v. Waes, vnd. Laurette, J. den Hamer Jz., vnd. Keuring te Hulst. a. 2-jarige merries Emma, H. Schelfhout, Hengst dijk. Azalea, Gebr. Staal, Lams- waarde. Dora, Joh. K. Hamelink, Stoppeldijk. Elza, René A. C. Hendriks, Stoppeldijk. Flora, A. C. J. de Deckere, Nieuw-Namen. Ida, René Hendriks, vnd. Flora, H. Kerckhaert, Stoppeldijk. Alida. J. F. Verstraaten, Graauw. Astrita, E. Audenaerdt, St. Jansteen. b. 3-jarige merries, kleine maat Hersa, Kinderen A. Kerckhaert, N.-Namen. lrena, Jac. Serrarens- de Maat, Ossenisse. Irma, R. O. Buijsse, Graauw. c 3-jarige merries, groote maat Julia. Ed. de Waal, Ossenisse. Suze, A. C. J. de Deckere vnd. Rozette, Jac. de Feijter Jzn., Stoppeldijk. Gloutine, E. Cleiren, Clinge. Greta, P. L. S. de Maat, Stoppeldijk. d. 4-jarige merries, kleine maat Katrien, Kinderen J. B. Steijaert, Graauw. Nora, Pr. Bruggeman— Buijsse, Graauw. Lady, Gebr. v. Campen, Stoppeldijk. Monica, A d'Haens, Clinge. Labora, G. Vael- Dierick, Koewacht. Bertha, E. Cleiren, vnd. e. 4 jarige merries, groote maat Madam, R. O. Buijsse, vnd. Francisca, P. deMaatCammaert, Kruispolder. f. 5—10 jarige merries, kleine maat Cora, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk. Dahlia, Gebr. Staal, vnd. Flavia, H. J. de Waal, Graauw. Parfleurine, Kind. A Kerckhaert, vnd. Mina, L. A. C v. Esbroek, Hengstdijk. Aria, P. J. v. d. Voorde, Walsoorden. Bertha, H. J. de Waal, vnd. Do rothea, G. J. M. Vael, St. Jansteen. Duchesse, H. J. de Waal, vnd. Marie, Jac.-Serrarens-de Maat vnd. g. 5 10 jarige merries, groote maat Stella, J F. Verstraaten, vnd. Fondina, Kind. A. Kerckhaert, vnd. Frieda, J. F. Verstraaten, vnd. Julma, A. D. H. Verschueren, vnd. Flora, Kind. A. Kerckhaert, vnd. Dora, J. F. Verstraaten, vnd. Ja- coba, J. J. Vereecken—Pateer, Stoppeldijk. Blondine, P. J. Boënne, Graauw. Keuring te Tcrnemen. a. 2-jarige merries Emma, B. Goethals Terneuaen. Croquette, A. Tollenaar, Hoek. Caline, Anth. Dekker Zaamslag. Martha, W. Dekker Terneuzen. Sabine, P. Dieleman Mz. Hoek. b. 3-jarige merries, kleine maat: Flora, A. de Koeijer Fzn Zaam slag. Cora, Anth. Dekker vnd. Annie, A. Kindt Hoek Hanna, A. Goethals Sas van Gent. Elza, P. Dieleman Mz. vnd. c. 3-jarige merries, groote maat: Vesta, M. Dieleman Mz. Zaam slag. Francien, A. de Kraker—de Feijter Zaamslag. Liza, Anth. Dekker vnd. d 4-jarige merries, kleine maat Nelly, P. J. Dieleman—de Klerk Zaamslag. Julia a, J. de Regt Dieleman Zaamslag. e. 4-jarige merries, groote maat Blessina, F. P. de Kubber, Zaamslag. Hertha, Anth. Dekker vnd. Liza, K. de Koeijer, Ter neuzen. f. 5—10 jarige merries, kleine maat Joubertine, Anth. Dekker vnd. Cerise, A. Dees—de Jonge Sluis kil. Flora, A. Tollenaar vnd. Bal- zamine, P. Dieleman Mz. vnd. Cora, J. de Regt—Dieleman vnd. Corrie, F. de Moor Zaamslag. Bella, A. Tollenaar vnd. Cora, J. J. Huijssende Bruijne Ter neuzen. g. 5 10 jarige merries, groote maat Kitty, A. Dees—de Jonge vnd. Bertha, M. Dieleman Mz. vnd. Lorna, J. J. Huijssen de Bruijne vnd. Erna, Abr. Scheele van Hoeve Terneuzen Si belle, M. Dieleman Mz. vnd. Elza, J. de Regt- Dekker Zaamslag. Nu het overlijden van Prins Hendrik. In somber half duister verga derde Vrijdag de Eerste Kamer. A le gordijnen waren neergelaten. Er was zeer groote belangstelling van het publiek voor deze bijeen komst. De vergadering zelf was even eens druk bezocht. Teiwijl allen waren opgestaan, werd met eerbied geluisterd naar de rede van den voorzitter, baron de Vos van Steenwijk, die als volgt luidde „Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, is na een ziek bed van slechts luttele dagen tot Hooger leven opgeroepen. Smartelijk, diep getroffen door het kort geleden verscheiden van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, ziet Hare Majesteit de Koningin zich plotseling Haren Vorstelijken Gemaal ontnomen, en verliest de Kroonprinses Haren beminden Vader. Wel is Godes hand zwaar op Vorstenhuis en Vaderland. Uit den vreemde tot ons over gekomen, heeft de hooge Over ledene van stonde af Zijne nieuwe nationaliteit van ganscher harte omhelsd, zich een oprecht Neder lander betoond en de kiesche, veelal zoo moeilijke stelling van Prins-Gemaal met grooten tact en toewijding ingenomen. Gingen Zijne belangstelling en werkzaamheid naar verschillende richtingen uit, Zijne natuurlijke goedhartigheid en ongedwongen heid, gevoegd bij groote vriende lijkheid. verwierven Hem de sym pathie der Natie. Zij treurt over het heengaan van den Prins. De Eerste Kamer der Staten- Generaal ziet met innig medege voel op naar Koningin en Kroon prinses, Haar in deze nieuwe beproeving den alleen troosteuden bijstand van den Allerhoogste toebiddende. Hij zij Haar eene verberging. Zijn oog zij op Haar". Hierna besloot de Kamer een adres van rouwbeklag te zenden aan H. M. de Koningin* In de Tweede Kamer had een half uur later eenzelfde plechtig' heid plaats onder groote belang' stelling. De voorzitter hield de volgende toespraak #Den rouw nog diep in hej

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2