Axelsche Courant purol Tijdig gered. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 26. Vrijdag 6 Juli 1934. Binnenland. FEUILLETON. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 1151131 Geneest Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. .Vrederaat". Zooals we in ons vorige num mer meldden, viert de Stichting „Vrederust" der Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinni gen in Zeeland te Bergen op Zoom het 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de minister van Binnen- landsche Zaken, mr J. A. de Wilde een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ont- leenen Hoe betreurenswaardig het ook moge zijn, aldus spr., dat in ons kleine land zooveel duizenden buiten hun gezin en buiten het maatschappelijk leven verpleegd moeten worden in krankzinnigen gestichten, het stemt toch tot dank, dat nu reeds jaren lang krachtige pogingen zijn aange wend om het lijden dezer zwaar bezochten te lenigen en hun alles te schenken wat toewijding en liefde hun geven kunnen. Dat deze pogingen uitnemend zijn geslaagd, daarvan leggen de vele stichtingen, die allerwege zijn opgericht, een onwedersprekelijk getuigenis af. Onder die stichtingen neemt Vrederust met eere een plaats in. Zij heeft alom een goeden naam. Ik herinner mij nog levendig met hoeveel kracht en energie nu reeds meer dan 25 jaren geleden de eerste grondslagen voor deze stichting door mannen als Donner en De Ligt zijn gelegd. Hun stem heeft weerklank gevonden. Hun Zeeuwsche geest verwanten hebben zich hier van hun besten kant leeren kennen. Zij hebben broederlijk de handen ineengeslagen en onder voortref felijke leiding zijn zij in deze verheven doelstelling vereenigd gebleven. En zoo is dan in de 25 jaar, die sedert de opening van Vre derust zijn verloopen, hier heel wat geschied. De tragiek van Engelsche vertaling. 45) Ik voelde dat er een ongeluk zou gaan gebeuren en het maakte mij des te meer bevreesd, omdat ik niet be greep wat het was. Toen besloot ik mijzelf op te offeren om het af te wenden. Alles was me ook onverschillig geworden Harry was weer naar Canada gegaan. Jij hadt me in den steek gelaten God moge het mij vergeven, zei ik Maar nu is het voorbij, haar oogen begonnen te schitteren. En ik wil er nooit meer over denken. Wil je mij ook vergeten, Agnes vroeg ik. Jou? Jij bent mijn beste vriend geweest. Ais jij er niet was geweest, hoe zou het dan met mij zijn gegaan Ik wil niet dat jij aan mij blijft denken om het een of ander dat ik heb gedaan, zei ik hard. Zij sloeg haar oogen neer op het boek dat nog open op haar schoot lag, en weer zag ik het bloed naar haar wangen stijgen. Wat wil je dan vroeg ze zacht. Ik wil je liefde, de liefde die je mij vroeger hebt gegeven heb je 't vergeten Ik heb niets vergeten hoe zou ik 't kunnen vergeten Agnes O, Roden Ik heb mij vaak afgevraagd wat er van die sigaar geworden is. Opgerookt heb ik haar niet, dat weet ik zeker. Agnes zegt, dat ik haar selfs niet heb aangestoken. Later ben ik in het priëel gaan kijken waar hij gebleven was, maar hij was nergens te vinden. De jaren verbleekten en verdwenen het menschelijk leven is hier wel zeer klaar aanschouwd. Maar er is ook veel gegeven, door het bestuur, door de doktoren, door het verplegend personeel. Zoo zijn er heldere lichtstralen ge vallen in de donkerheid van het geestelijk lijden. Dat deze arbeid van den voorzitter van het Bestuur en den geneesheer-directeur af tot den eenvoudigsten medehelper toe door de Regeering wordt gewaardeerd, behoef ik wel niet uitdrukkelijk te zeggen. Het is mij daarom een voor recht het bestuur, de geneeshee- ren en allen, die aan deze stich ting verbonden zijn persoonlijk van harte geluk te wenschen met de herdenking van het 25- jarig bestaan. Tenslotte heb ik nog een me- dedeeling te doen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, den voorzitter van het bestuur, den man, die zoo lange jaren een der meest bezielende krachten in deze vereeniging is geweest, voor wiens besef „leven" een syno niem is van „werken" den heer J. C. v. Dijk, te benoemen tot Commandeur in de Orde v. Oranje-Nassau. Hooggeachte heer Van Dijk, zulk een Koninklijk besluit te mogen contrasigneeren, is voor een minister, die U kent en jaren lang heeft gadegeslagen, werke lijk een weelde. Mannen, die zich met zooveel ijver, toewijding, nauwgezetheid, kennis van zaken, dooiz;cht en vasthoudendheid geven aan den arbeid, waartoe zij geroepen worden, als Gij dat doet, zijn dun gezaaid. Het zij U gegeven nog jaren lang Uw gewaardeerde krachten ook aan dezen arbeid der barm hartigheid te mogen wijden. Hooger beroep Door F. J. de S., oud 34 jaar, wiedbaas te Koewacht is hooger beroep aangeteekend legen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens openbare dronkenschap is ver oordeeld tot 3 weken hechtenis. Idem door J. J. J. v. R., oud 26 jaar, chauffeur te Axel, wegens overtreding van de Motor- en rijwielwet veroordeeld door den Kantonrechter te Ter Neuzen tot f25 boete of 10 dagen hechtenis betaling van f 50 schadever goeding. in dit eene moment van schitterend veluk. Ik was weer een jong assistent, die zijn weg door 't leven nog had te vinden de lange jaren van pijn en strijd waren vergeten, het vuur der jeugd brandde weer fel in mijn bloed de zaligheld van jonge liefde door stroomde mij En Agnes Mijn Agnes, nu in haar volste schoonheid ontloken - mooier dan toen ik haar voor't eerst zag - liever en aanvalliger dan toen haar hand voor de eerste maal in de mijne rustte. Langen tijd zwegen wij. Toen fluis terde zijWat heb ik je liefgehad, Roden, al dier tijd heb ik je liefge had, en toen ik je van R.-dlip wegzond, is mijn hart bijna gebroken. Ik heb je teruggeroepen, jr bezworen terug te komen, gebeden dat j- terug mocht keeren tot ik niet meer denken kon. Nu ik wist dat je mij nog liefhad, wilde ik liever alles dan dat huwelijk. Ik had alles durven doen, alles willen wagen, liever dan dat. En toen je niet terugkwaamt ea niet sc^reeft na het bezoek aan Langley o, R >den, Rodep. Ik wilde je eerst tot jezelf laten komen, lief Ik wilde mij niet te spoe dig opdringen. O, als je geweten had, liefste moeder wilde dadt-lijk weg' Ze kon het In huis bijna niet meer uithouden. Een maand lang heb Ik haar nog in Redlip kunnen houden en toen je nog niet kwam, Roden, toen gaf ik de hoop op Arme lieveling. lit ben van den zomer vaak hier geweest van uit Pendarvis Bay. Het was hier in dit prieël, weet je 't nog Nog weten mijn lippen zochten de hare. Verleden jaar, tien de bladeren vielen en de heele natuur scheen te treuren, heb ik hier een uur lang zitten kijken naar het lichte water vlak van de Port en van jou zitten droomen. hoe vaak heb ik in gedachten hier met jou gezeten. Dan was je verleden jaar bij aie. Ik heb het gevoeld. O, Roden, En denk je dat je moeder nog Vry bespraken. De rechtbank te Middelburg sprak indertijd den directeur van de Stoomtramweg Mij. Breskens- Maldeghem A. C. O. E. R. de Th. vrij van de hem ten laste geleg de valschheid in geschrifte ter zake waarvan door het O. M. een jaar gevangenisstraf is ge- ëischt. Het Hof te Den Haag heeft conform het requisitoir van den advocaat-generaal, de vrijspraak bevestigd. Het levende Hjk. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Vrjjdag twee broers uit Amsterdam wegens poging tot oplichting ieder tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden, met aftrek van 2 maanden voorarrest. De jongste van de beide broers had een levensverzekering ge sloten bij de R. V. S. te Rotterdam voor een bedrag van 150,000; bjj had zijn broer als begunstigde aangegeven. Deze zou dus bij zijn overlijden het bedrag uitbe taald krügen. De jongste, de verzekerde, reed in den avond van 1 Juli 1933 in de omgeving van Sliedrecht in een door hem gehuurde auto opzettelijk in de Merwede. Hij zorgde er echter voor zich tydig in veiligheid te stellen. De jonge man verdween naar het buitenland. Den vol genden dag werd de auto in het water gevondep, doch het lijk was nergens te vinden. De oudste zoon poogde 't geld b\j de verzekering te innen, daarbij geheel te goeder trouw door den vader geholpen. De ouders, die geheel buiten het oplichtersplan stonden en er ook geen voordeel van konden heb ben, treurden om hun „overleden zoon". De verzekering wantrouwde het zaakje echter en betaalde niet uit. Tenslotte werd „het lijk" te Antwerpen gearresteerd. Ook zjjn broer werd in hechtenis genomen. Ter zitting legden zjj een vol ledige bekentenis af. Het O. M. bad tegen, de beide broers een gevangenisstraf van twee jaar gerequireerd. Smokkelen en knoeien. Het is alsof we de tijden der mobilisatie beleven, zoo leest men in deze dagen weer van fraude ten opziebte van ver schillende crisis-maatregelen. bezwaren zal maken Bezwaren Haar oogen straalden. Je bent moedeis held geworden. Je hebt harr leven gered, zegt ze en meer dan dat veel meerLangley zou het je allemaal vertellen. Ja, hij heeft het mij verteld. De zon zonk in het Westen. De stille Porth glansde als gepolijst metaal. De avondwind kwam als een zucht door het dal. Van uit het park klonk nauw hoorbaar het kabbelen der beek. In de stille van den vallenden schemer klonk ver weg de roep van een wilde eend. A?nes' hoofd lag tegen mijn schou der, haar hand in de mijne. Ik hoorde haar zachte ademhaling en voelde haar hait kloppen. Dit was schooner dan onze eerste liefde. Geen wolk was er meer ;ai onzen horizon, geen schaduw meer op onzen weg. Was het de lange scheiding geveest en al het verdriet dat ons deze vreugde had waardig gemaakt Liefste, fluisterde zij, na een lang zwijgen, alles is eigenlijk nog ten beste geweest. Als je nut op die wflze van mij weg waart gegaan, zou je nooit zoo gewerkt en gestudeerd heb ben en zou je nooit je boek hebben geschreven en beroemd zijn geworden. Ja, dat is zoo, zei ik, zoo hebben we door onze beproeving alles gewon nen. En voortaan zal ik alles met je kunnen deelen O, hoe heb ik naar je verlangd, lieveling. Niets had eenige waarde voor me, zoBder jou. Nu begin ik pas te lever. In haar rijtuigje, dat nabij het huis gewacht had, reed ik met haar terug raar Pendarvis Bay. De zee was vuur rood in de ondergaande zon. Mevrouw S'anton ontving mij met groote blijd schap zij was haar ziekte blijkbaar geheel te boven gekomen, ea zag er tien jaar jonger uit dan toen ik haar de laatste maal zag. Ut dr. Selby zei ze op haar gewone kart aangebonden wjjze, u had ik hier wel het laatst van alles verwacht. Maar u Is hartelijk welkom. Ik logeer al een dag of tien in Trevisco, antwoordde Ik. Werkelijk Hadden m dat ge- Eerst was het met de varkens en de vleeschbussen en nu weer is in Noord-Brabant op reusachtige schaal bedrog ge pleegd met de tarwe-leveringeD. Het ergste hierin is o. i dat daarin van Rijkswege aange stelde ambtenaren de band lee- nen, en dat, terwijl zooveel eer lijke lieden snakken naar een baantje. Op last van den burge- me-ster van Roosendaal (Qld.) is het hoofd van de O L school aldaar gearresteerd, als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met meisjes-leerlin gen van zijn school. De door verdachte gepleegde handelingen zouden reeds over eeaige jaren loopen. zonnebrand Vrijdag fietste fe hotterdam een 10-jarig meisje, J. V., in de r.cbting van den reehter- Maasoever toen zij gepasseerd werd door eeo 13 jari en jongen die op zijn fists allerlei rare capriolen uithaalde. Het gevolg was dat deze jongen met een pedaal van zijn fi ts de fiets van het meisje raakte. Zij viel en werd gegrepen door een zwaren met houibeladen zeswieligen vrachtauto, die op dat moment voorbij reed. Op het geschreeuw van het pnbliek remde de chauffeur uit alle macht en de wagen kwam vrij gauw tot staan. Het meisje lag teen onder een der achter wielen en het kostte veel moeite haar uit deze benarde positie te bevrijden. In stervenden toestand is zij naar het ziekenhuis gebracht. Te Nieuwerbrug a d Rijn wilde een personenauto een vrachtauto passeeien en haalde daarbfj teveel naar links uit met het gevolg, dat een botsing ont stond en de vrachtauto over den kop sloeg. De drie inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Twee van hen kwamen met den schrik vrij, doch de derde kreeg een ernstige armfracluur. Per auto werd de man naar het zieken huis te Woerden vervoerd. De vrachtauto werd zwaar bescha digd. De personenauto reed na het geval door en is tot dusver onbekend gebleven. weten I Ik zou het een eer hebben ge vonden u persoonlijk te komen be danken. Ik keek om naar Agnes, maar zij had de vlucht genomen. U heeft zoo onuitsprekelijk veel voor mij gedaan, vervolgde zij, u heeft mij een nieuw leven gegeven in alle opzichten. En u zult mij ook een nieuw leven hebben te geven, antwoordde ik lachend, ik wil Agnes van u hebben! Wat? riep ze is groote verbazing, U wilt toch niet zeggen Ja, dat wil ik wèl zeggen. Agnes en ik zijn 't al lang eens. We komen nu uw zegen vragen. Z j zweeg even en haar oogen wer den vochtig. Ik geef haar met groote blijdschap, zei ze ten slotte met be vende lippen en daarna kwam ze tot mijn niet geringe verbazing op mij af en gaf mij een hartelijken kus. Toen Agnes weer beneden kwam, keek ze eerst haar moeder aan en daarna mij, Het is in orde, zei ik lachend. Je moeder geeft haar toestemming. De oeide vrouwen omhelsden elkaar schreiend. Wij zaten dien avond lang aan tafel en praatten honderd uit. Later deden Agnes en ik nog een wandeling over de rotsen. Alleen de sterren verlichtten onzen weg. De zee lichtte en zong onder onze voeten. Alle verdriet was vergeten. Het luidde bruisen klonk als een daik-hymme in den nacht. Spreken deden wij bijna niet, Nu en dan drukte ze mijn hand en ik zag tranen in haar oogen. O, Roden, fluisterde zij, toen wij huiswaarts keerden, ik ben zoo gelukkig, Juffronw Tresidder was erg ongerust, toen ik eindelijk, laat in den avond de Chequors weder bereikte. Zoo laat was ik nog nooit uitgebleven. Ik dacht minstens dat je van de rotsen waart gevallen of zoo iets, zei ze. 'tls iets veel erger», tel ik, ik heb me verloofd. De Heere bewaar onsl hijgde ze, En met wie? en ze zonk op den naast- bQzijnden stoel neer. Te Zutphen is braud ont- s(a\u iu een nieuw pakhuis van den heer E. Zwiers, waarin ge vestigd is een matrassenfabriek van den heer Eyerkamp. Aan de achterzijde waren enkele boxeD voor het stallen van auto's. Een groot deel van de ma trassenfabriek, een gedeelte van den inventaris, een motorrijwiel, eenige rijwielen, en een aantal autobanden, werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Het pakhuis was Diet, de in ventaris van de matrassentabriek was wel verzekerd. De 21-jarige G. Entjes te Vriezen veen heeft na een woor denwisseling met een revolver een schot gelost op zijn onge veer 60 jarigen buurman, den landbouwer R. Jansen. J. werd onder het oog getroffen en moest onmiddellijk naar het zieken huis te Almelo worden overge bracht. Operatief ingrijpen was noodzakelijk. Da toestand na de operatie was naar omstandig heden betrekkelijk goed. De dader beeft een bekente nis afgelegd. Op de Larensche kermis is een ernstig ongeluk gebeurd. De motor-acrobaat Walker kwam in den nok van de zgn. „Steilwand", met een vaart van ongeveer 80 KM. te vallen doordat een band sprong. Motor en bereider stor ten omlaag. W. kwam op het hootd terecht en werd zwaar gewoLd opgenomen. Woensdagmorgen is op den Helvoirt8Chenweg onder Vught de landbouwer J. Maas uit Udenhout, toen bij onverwachts met zijn rijwiel den weg over stak, door een autobus gegrepen. De man werd met een ernstige hersenschudding en inwendige kneuzingen opgenomen. Per ziekenauto is hy naar het gasthuis in Den Bosch vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe T. van Halteren te Spakenburg. Zoowel de boerderij als het woonhuis zijn tot den grond toe afgebrand. Een en ander was niet verzekerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij Rijssel drie fabrieken in de asch gelegd. De schade bedraagt eenige millioenen tranken. Toen ik haar alles verteld had, stond ze op en kreeg een lachbui die eenige minuten duurde. Daarna greep z| mijn beide handen en schudde ze hartelijk. God zegen je, jongeiief, zei ze. Ik zou zelf mei beter hebben kunnen kiezen voor je - niet beterZij is van de bovenste plank er. bijna zoo lief als mijn kleine meid - zij bedoelde Erid - en ik wensch jelui al het geluk toe dat je verdient en dat is meer da.i genoeg voor twee menschen. Het deed de goede ziel verdriet dat «ij mij de laatste dagen van mijn ver blijf te Trevisco zoo weinig zagmaar ik maakte 't weer een bee< je goed door met Kerstmis terug te komen. Mevrouw Stanton en Agnes woonden toen weer op „De Hofstede", in gezelschap van een van mevrouw Stanton's zusters, wier man in dien tijd overleden was. Agnes en ik trouwden in de lente. Effie en Enid waren bruidsmeisjes en Tonkin nam de plaats van bruidsvader in. Ik geloof dat Tonkin even gelukkig was als ik, en Enid was het aan te zien dat zij in blijheid niet voor Agnes onderdeed. Blijkbaar waren zij het eens geworden, hoewel Peter Langley niet vóór het volgende Kerstfeest zijn toe stemming gaf. Van de Maynards hebben wij nooit meer iets gehoord. Mijn vriend Charlie Drew Werd doof een bom uit een Duitsch vliegtuig ge* dood, terwijl hij bezig was op het slagveld gewonden te verbinden. Dit geschiedde in de tweede maand van den grooten oorlog. Mijn zuster Effie is nog op Greens* lade en de Hon. R. Bloar komt daaf nog geregeld op bezoek om met mijn vader van gedachte te wisselen ovëf de politiek. En Agnes Zij gtniel van Londen, van haar huis, van haar leven, haar liefde, Ik geloof niet, dat er twee ge lukkiger menschen op de wereld zijn te vinden, •- EINDE. BllP i Doos30-60,Tube80ct

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 5