Prins Hendrik overleden. Land- en Tuinbouw Buitenland. Om half vier bereikte ons hedenmiddag bericht, dat Z. K. H. Prins Hendrik ten Paleize te'sGraven- hage (Noordeinde) is overleden. Nadere berichten ont breken bij het ter perse gaan van ons blad. Vrederust. De Minister van Binnenland- sche Zaken bevond zich gisteren te Bergpn op Zoom, in verband met de herdenking van het 25- jarig bestaan van de stichting „Vrederust" van de Ver. tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeiand. V. A. R. A. zomerfeest. Het V.A R.A. -zomerfeest te Amersfoort heeft zich wederom in een groote belangstelling mo gen verheugen. Om het vele tienduizenden toeschouwers mo gelijk te maken de opvoering goed te kunnen volgen, had men drie groote podiums gebouwd. Door een uitgebreide luidspreker installatie was het gesproken woord, alsmede de zang en mu ziek over het gansche terrein goed verstaanbaar. Het hoogtepunt van den dag vormde het zomerfeestspel. De 2e voorzitter van de V.A.R.A. de heer Klaas de Jonge sprak een openingswoord, waarin hij zijn groote voldoening uitte voor de overweldigende belangstelling. Hierna ving het feestspel aan. Tot grondslag van dit moderne massa-spel heeft gediend het bekende V.A.R.A. lied „Hallo, hier Hilversum, hier is de V.A.R.A.Aan dit spel, dat on geveer 21/9 uur duurde, werkten mee verschillende bekende V.A.R.A - medewerkers. Een vijftal sprekers van ver schillende organisaties, voerden nog het woord, waarna de voor zitter van de V.A R.Aeen korte feestrede hield. By warme, zonnige dagen het gieten en sproeien voor den tuinliefhebber een waar vermaak, als hij heel gemakkelijk over water kan beschikken. Dat iemand veel voor zijn planten gevoelt en hun gaarne van het noodige water voorziet is tan zeerste te prijzen, maar dat er in deze dagen van warmte en zonneschijn veel onnut water wordt vermost, is een feit. Voor al in steden is dat het geval, waar men het water maar voor het grijüen heeft In de allereerste plaats het gras of gazon voel water hebben, alleen door ze goed nat te houden verkrijgt men die sappige, groene kleur. Boomen of heesters worden zelden in den zomar van water voorzien. Zij wortelen doorgaans wel zóó diep, dat zij haast nooit gebrek aan water krijgeD. Voor al niet wanneer de ondergrono goed los is, zoodat ze gemakke lijk het diepere water kunnen opnemen. Uitgezonderd z'jn de groeu blijvende, waaronder ook de Coniferen, die dit voorjaar ver plant zijn. In de meeste g^valleD is dit wel te zien, of ze om wa ter verlegen zjjn. Diegene, die flink aan den groei zijn, redder zich er wel doorheen, maar bij andere, die meer staan te kwij nen ot het blad laten hangen, is het dikwijls goed, ze eens flink na te gieten, bjj iedere struik een emmer vol water, des nnods er een kuiltje omheen maken, zoodat het water niet wegstroomt maar regelrecht naar de wortels zakt. Op die manier kan men heel wat planten helpen die anders verloren gaan. Ook va>te planten, welke niet diep wortelen en door hun han gende bladeren bij aanhoudende droogte er op wjjzeo, dat z(j dorst hebben, geeft men 's avonds flink water Men kan dat den anderen dag goed zien. Planten en bloemen in kuip en potten, die in vollen groei en bloei zijn, moeten nu alle dagen van water worden voorzion, niet te veel, maar ook niet te weinig. Vaa de meeste bloemheesters rozen, vaste planten en verdere bloemplanten is het gewensebt de uitgebloeide bloemen te ver wijderen. Daardoor putten de planten zich niet zoo uit met het vormen van zaad, wat an ders ten goede komt voor den bergroei en bloei der plaut. Daarbij staat het ook veel net ter. Allereerst worden de Rho dodendrons steeds nagezien met het verwijderen der uitgebloeide bloemen, en wel zóó, dat men de jonge scheutjes direct onder de bloem niet beschadigd, want, juist deze vormen bij goede ont wikkeling nog dezen zomer weer nieuwe bloemknoppen voor eea volgend jaar. Gewoonlijk knijpt men mat duim en vinger de vruchtbeginsels weg. Zoo ook de verschillende Azalea soorten en Seringen. Neem hier de uitgebloeide bloemen juist tusschen de joüge scheutjes weg, want daar komen juist de nieuwe kDoppen voor den dag. Ook bij de rozen neemt men de uitgebloeide bloemen weg. In vollen bloei zijnde, kan men dit minstens een maal per week doen. Neemt met een snoeischaar 't af te nemen gedeelte weg boven goed ontwikkelde oogen ot jonge scheutjes. Bij de vaste planten doet men insgelijks. Telkens als de bloe men zijn verlept en ouoogelijk beginnen uit te zien, worden deze verwijderd, zoodat de kans op doorbloeien groot is. Riddersporen (Lupinen) zullen het aldus lang doen. De Geranium ontdoet men niet alleen van de uitgebloeide bloemen, maar ook van gele of verdorde blaren. Wie daaren boven zorgt, dat deze planten nooit gebrek aan voedsel en wa ter hebben en zoo noodig tegen de schadelijke invloeden optreedt, zal bij zonnige dagen een bloem bed krijgea dat een lust voor het cog i». Steun voor Akkerbouw. Halt Juli zal weer de regeling in gaan, dat wie 50 K G. of meer peulvruchten heeft op 21 Juii, aangesloten moot z\jn bij de Ned. Graancentraie of de Prov. Lindb. crisis-organisatie. Ouder peulvruchten worden ook begrepen sphterwten, schoon- sel, maalsel, piksel, erwten- en boonenme.el. De voorraad moet *óór 9 Juli aan de organisatie worden opge geven. Wie niet aangesloten is, of geen aangifte van zijn voorraad doet, is strafbaar. AXEL, 3 Juli 1834 In het hotel van dhr. G A. Mattheeuws werd heden geveild door notaris Fanoy a. het woonhuis en erf van L- Dieleman, staande in de Kerkdreef alhier b. de garage naast genoemd perceel,- waarin vroeger bierbot telarij werd gedreven. In combinatie zijn de perceelen verkocht voor f4000 aan dhr. Jan' Verstraten Jacz., Axel. Gaarne herinneren we nog even aa de vergadering, die voor hedenavond door den heer bur gemeester alhier is uitgeschreven, ten einde weer een autoritje voor de ouden van dagen te organi- seeren. Men zie advertentie in ons vorig nummer. Vrijdag slaagde voor het eind-examen Hoogere Handels school te Dordrecht onze vroe gere stadgenoot, de heer Jan Boot. Ongetwijfeld zullen zijn vroe gere clubgenooten alhier dit be richt met belangstelling vernemen. Het harmonica-orkest. Zooals was aangekondigd, werd Vrijdagavond alhier, daartoe uit- genoodigd door de V. V. V., een concert gegeven door de veree- niging van mondharmonica-spe lers „Bravo" uit Terneuzen. De aanvang was aanvankelijk bepaald op 8 uur, doch werd later gesteld op 9 uur, in overleg met het bestuur van den Oranjetrein, dat zooals verwacht kon worden, tegen deze demonstratie op een zoo vroegtijdig uur, in verzet kwam. Alzoo werd het Neuzen- sche corps nu te 8 uur aan den spoorwegovergang (nabij den Oranjetrein) door het V. V. V.- bestuur verwelkomd en medege deeld, dat den heeren, alvorens het concert aanving, een kijkje in den tentoonsteliingstrein was aangeboden, waarna het corps naar den trein marcheerde onder een vroolijke marsch. Het spreekt vanzelf, dat hier mede nogal wat tijd verliep en het dus half tien werd, eer men op de kiosk stond opgesteld, terwijl intusschen tal van belang stellenden met ongeduld hadden staan wachten. Al dadeiijk viel de uniform- kleeding op en het moet gezegd, dat de witte costumes, tot mutsen en schoenen toe, met de blauwe ceinture een geflatteerden aanblik gaven. Het programma werd aange vangen met de bekende marsch „Wien bleibt Wien" en ondanks een menigte van honderden be langstellenden, die dicht op elkaar stonden geschaard, bleef het roerend stil van af de eerste tot de laatste tonen. Een daverend applaus gaf uiting aan de bewon dering voor het gepresteerde. Na een 4-tal nummers werd gepauseerd en kon men uit tal rijke gesprekken afleiden, dat men hooge achting koesterde voor uitvoerders zoowel als voor de leiding. Dit bleek ook daaruit, dat na de pauze de nummers met dezelfde aandacht werden beluisterd. Het tweede gedeelte bevatte een tweetal potpourri's, welk door den dirijent, dhr. J. Ro- meijnsen van Terneuzen waren samengesteld. De walspotpourri zoowel als de marschenverzame ling bestond uit populaire wijsjes van nu en vroeger en vielen bijzonder in den smaak, terwijl ook het „Sary Marijs" natuurlijk de animo verhoogde, zoodat men niet karig was met applaus. Vóór het s'otnummer aanving werd dhr. Roneijnsen vnd. ge complimenteerd door dhr. A. van M.aale, als voorzitter van V. V. V. en was deze zeker de toik van het talrijk publiek, als hij zijn lof uitsprak voor het gepresteerde van deze vereeniging, die nog slechts vier maanden aan het oefenen is. Onder aanbieding van een fraaie herinneringsme daille sprak hij de beste wenschen voor „Bravo" uit, waarmede het publiek door applaus instemde. Met een toegift aan het pro gramma werd deze hulde beant woord. Na afloop van het concert dankte dhr. Romeijnsen zijnerzijds ook voor de gulle en hartelijke ontvangst en hoopte ook hierna nog in de gelegenheid te zijn om in Axel te concerteeren. Men kon het zoo aanzien, dat weder zijds de perzik naar meer smaakte. Daar den heeren nog eenige tractatie wachtte, werd nog in stoet en omstuwd door een jolige massa door enkele straten ge marcheerd onder het spelen van lustige mopjes, tot de tijd van vertrek naderde en „Bravo" uit geleide werd gedaan tot bij het station, waar de autobussen gereed stonden. Het wakkere bestuur, evenals de jeugdige muzikanten verdienen lof en waardeering voor het succes van dezen avond. Maar ook het publiek mag hier een pluimpje niet worden onthouden voor de correcte houding, die nu tijdens het concert werd aangenomen. We schreven dat het stil kon zijn, als men wilde het is nu gebleken. Donderdag jl. werd te Hoek gemeenteraad gehouden, waarbij de door G. S. voorgestelde ont werpregeling inzake jaarwedden van burgemeesters, enz. werd besproken. Algemeen was men van meening, dat men met pro test toch niets zal bereiken. Dhr. Scheele stelde tenslotte voor het salaris te bepalen op f 1700, met periodieke verhoogingen tot f2100 hetwelk met 5 tegen 1 stem werd aangenomen. De jajirwedderegeüng voor ambtenaren van den burgerlijke stand werd goedgekeurd. Aangaande het verzoek van eenige personen om van ge meentewege toeslag te krijgen o hun woninghuur, stelde dhr. f Meertens voor om f0.50 huur vermindering te bedingen door de ingestelde huurcommissie overleg met de eigenaren. Dit voorstel werd m. a. s. aangeno men. Bij de rondvraag klaagde dhr Jansen ovet vernieling der straten door de jeugd met het voetbal spel, waarna dhr. A. Meertens eenige vragen stelde aan den Voorzitter, hetwelk een scherp debat tengevolge had. Dhr. A Meertens vroeg waarom de Voor zitter geen toestemming geeft tot dansen tijdens de feestdagen waarop deze antwoordde, dat hij zich daarvoor niet verantwoorde lijk achtte. Bij het debat gedroeg het publiek op de tribune zich dermate, dat de Voorzitter de tribune liet ontruimen onder pro test van dhr. A. Meertens. Ver volgens vroeg deze naar de ijze ren balken voor de fietspaden Tevens maakte hij aanmerking dat voor de te verbouwen wo ning van den geneesheer de ge meente-opzichter was gepasseerd Tenslotte besprak hii de ver keerde uitvoering vaneen raads besluit, doordat klinkers inplaats van tegels waren aangelegd. Nog wees spr. erop, dat de meisjes naar de textielfabriek te Sas van Gent worden gebracht dooi iemand van Sluiskil in plaats van door den autobushouder Witte. Dhr. Den Hamer klaagde over te werk stellen van menschen door den correspondent der Ar beidsbemiddeling De Voorzitter zette de opmer kingen terecht, waarbij het aan critiek niet ontbrak, Zondagmiddag werd te Zaamsiag hij den aanvang der Godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk een hevige conster natie verwekt doordat een vrouw zich zoo zonderling gedroeg, dat zij door den koster met geweld moest worden verwijderd. Buiten de kerk werd die taak overgeno men doorden gemeenteveldwach ter, die haar onder hevig tumult van het kerkgebouw verwijderde, waarna zij in een particuliere woning werd ondergebracht. Tij dens hare verwijdering uitte zij haar verontwaardiging over haar gescheurde kleeding en beweerde zij ondanks haar vreemde hou ding, dat zij niet onder den in vloed van sterken drank verkeerde. Een en ander had tot gevolg dat er een groot aantal menschen te hoop liepen, om dit onver kwikkelijk geval gade te slaan. Tem. Crt. Het Groene kruis. Donderdag hield de Provinci ale Zeeuwsche vereeniging Het Groene Kruis haar jaarlijksche vergadering te Tholen onder voorzitterschap van C. E. Plugge, die in zijn openingswoord het schoolartsen-instituut besprak. De rekening over 1933 werd goedgekeurd met een goed slot van f 419,10. De vergadering herkoos tot bestuursleden, de heeren C. E. Plugge, M. Nieuwehuize en P. L. Abrahamse. Besloten werd het hoofdbe stuur te verzoeken zich tot Ged. Staten te wenden om een sub sidie naast de f 1000 voor de wijkverpleging. Inzake bestrijding van geslachtsziekten, zeide de voorzitter, dat men hoopt een eerste consultatie-bureau te Ter neuzen op te richten. Na de pauze heeft ds. J. Beij- erman, algemeen secretaris van Het Groene Kruis de tweede Groene Kruis-film toegelicht. Daarna heeft ds. Beijerman gesproken over „De behartiging der Geestelijke Volksgezondheid.'' Besloten werd in de kosten van den ontsmettingsoven te Vlissin- gen, nu het Vlissingsche zieken fonds een belangrijke financieele medewerking in het vooruitzicht heeft gesteld met f1500 bij te dragen, uit het fonds ontsmet- tingsdienst dat f2000 groot is. Landdag B V. L. De Zaterdag te Vlissingen ge houden landdag van den Bijzon deren Vrij willigen Landstorm is in alle opzichten geslaagd. Des middags had de officiëele ontvangst plaats op het stadhuis door den burgemeester, dhr. Van Woelderen, die de aanwezigen verwelkomde. In de eerste plaats generaal Duymaer van Twist, voorz. van de Nat Landstorm commissie en vervolgens tal van militaire- en burgerlijke autori teiten. Na de koffie bezichtigde men het défilé van ongeveer 1000 Zeeuwsche landstormers, onder commando van luit.-kolonel H. Bierman en waarin 4 muziek corpsen en vele vaandels uit kwamen. De stoet trok onder veel belangstelling naar het sport terrein. Hier was het wachten op ZExc. Deckers, den Minister van Defen sie, die ofschoon reeds te Vlis singen gelogeerd, voor staatszaken een retourtje per vliegtuig naar Den Haag had gemaakt. Bij zijn terugkomst klonk hoera Alsnu betraden vier sprekers het gestoelte, dat voor de gere serveerde tribune was opgesteld en waarachter de landstormers. Het waren de heeren Van Woel deren vnd., Duymaer van Twist, ds. J A van Seims, te Nijmegen en Vienings, burgemeester van Clinge. De toespraken werden door koorzang afgewisseld. Hierna volgden turnuitvoering en vaandelwedstijd en na een gezellig verpoozen trok men weer huiswaarts. Vei meld zij nog, dat een tele gram werd gezonden aan de Koningin en nog's avonds daarop antwoord is ontvangen. GevonJen. 1 paar kousen, J. Heijnsdijk, Singelweg. 1 rijwielplaatje, Griep. Een vulpen, inlichtingen bij J. Oosting. Kettinkje met hangertje, Wis- sink, Stationstraat. Daitschland Een staatsgreep voorkomen. In Duitschland is een complot ontdekt om een tweede revolutie te maken, waaraan vele S A.- '.eiders, o a. in samenwerking met den vroegeren Rijkskanselier Von Schleicher hebben deelge nomen. Minister Röhm is gear resteerd en gefusilleerd. Von Schleicher is, evenals zijn vrouw, bij zijn arrestatie wegens verzet gedood. De vice-Rijkskanselier Von Papen staat onder politie toezicht. Hitier heeft persoonlijk ingegrepen en aan Göring gelast onverbiddellijk op te treden. Zeven S A.-leiders zijn Zaterdag bij hun arrestatie gedood of pleegden zelfmoord. De regee- ig is den toestand meester. Volgens officieele mededeelingen cwamen bij de S.A. schandelijke toestanden voor. Over de actie van de leiders op 30 Juni ontving de nationaal- socialistische Korrespondenz het volgende ooggetuigeverslag Zoo spoedig Hitier de tijdingen over de in de laatste dagen in de beweging gesmede complotten ontving, besloot hij te handelen en scherp op te treden. Terwijl hij in Essen vertoefde en in de West-Duitsche gouwen de arbei derskampen bezichtigde, om naar buiten den indruk te wekken van absolute rust, werd het plan om een grondige reiniging te houden in alle bijzonderheden vastge- egd. Hitier zelf leidde de actie en uitte den wensch zelf tegen over de muiters op te treden en rekenschap van hen te vragen. Ofschoon Hitier gedurende eenige dagen bijna zonder nachtrust was geweest, gaf hij vannacht om 2 uur in Godesburg het bevel tot den start van zijn vliegtuig naaf Munchen. Toen de leider tegen 4 uur in den morgen op hel IS

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2