Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Tijdig gered. No. 25. DINSDAG 3 JULI J 934. 5Öe Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Prins Hendriks ziekte. Met groot leedwezen heeft on getwijfeld geheel ons volk het bericht omtrent de plotselinge ziekte van Prins Hendrik ont vangen. Pas teruggekeerd uit het bui tenland, waar hij een kuur had gevolgd (ook vroeger heeft Z.K.H. al eenige malen ter bestrijding van zijn neuralgische pijnen een speciale behandeling ondergaan) was hij Donderdagmorgen werk zaam op zijn bureau in het ge bouw van het Roode Kruis, toen de ziekte hem overviel, waarom trent men eenige nadere bijzon derheden in ons vorig nummer heeft kunnen lezen. Het was wel een samenloop van omstandig heden, dat dit gebeuren moest op een oogenblik, dat zoowel de Koningin als de Prinses in het buitenland waren. Hare Ma jesteit heeft geen oogenblik ge aarzeld, om haar vacantie-ver- blijf, waar zij eerst eenige dagen geleden was aangekomen, te ver laten en is naar ons land terug gekeerd om zich van den toestand van den Prins persoonlijk op de hoogte te stellen. Gelukkig zijn de berichten niet onrustbarend. Wij spreken daar om de oprechte hoop uit, dat spoedig de toestand zich geheel ten goede moge keeren en de Prins, hersteld, zijn plaats .te midden van ons volk zal kunnen hernemen. Omtrent het verloop vernamen wij het volger.de Terwijl Z.K.H. Prins Hendrik aan zijn bureau, in het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis aan de Princesse- gracht gevestigd, werkzaam was, alwaar de laatste hand werd ge legd aan de rede, die de Prins het voornemen had Vrijdag uit te spreken op de algemeene vergadering van het Roode Kruis te Beverwijk, werd hij plotseling door een flauwte vermoedelijk tengevolge van een tijdelijke hart zwakte overvallen. Hoewel Z.K.H. persoonlijk meende, dat Engelsche vertaling. 44) Dat zal wel gebeuren, lachte ik. Je hebt de eeieplaats in haar hart. Denk je Ik weet het zeker, en daarna nam ons gesprek een andere wending. Den volgenden morgen deed ik een wandeling door het park van „De Hofstede". Het huis was weder geheel opgebouwd en bewoonbaar. Het was in vele opzichten beter en geriefelijker herbouwd. Ik vroeg mij af wie er nu wel zou komen wonen. Ik ging niet naar het prieël, dat stelde ik uit voor later. Ik huurde een paard en maakte groote tochten door de duinen en elke morgen nam ik een bad in Laydock Porth. Somtijds wandelde ik naar Tregeagles Head en ging op de meest uitstekende rotspunt z'tten. Nergens is de zee heerlijker dan aan dit ge deelte van de Engelsche kust. Hier waait een zuivere wind van over duizenden mijlen zee. Vaak vergat ik alles als ik zoo naar de branding zat te kijken en te luisteren, Die heerlijke, Sterke golven, onweerstaanbaar, ruste loos, ontembaar in hun wilde kracht. De rotsen tartten en bespotten hen en Wierpen hen van zich, tot wit, spattend IChuim verbrijzeld, Maar zij gaven het niet op. Telkens en telkens keerden zij weer, razend en woest en schui mend op hun gebitten als wilde paar* den. En die wondere muziek, dia de het slechts een ongemak van zeer tijdelijken aard zou zijn, achtten de aanwezigen het nood zakelijk aanstonds medische hulp in te roepen. De directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis, dr. L- S. Hannema, was spoedig ter plaatse. Deze deed vervolgens den hartspecialist dr. E. W."Go teling Vinnis in consult roepen. Beide medici achtten, ter voor koming van complicaties, een volmaakte rust geboden. Inmiddels was 's Prinsen adju dant, jhr. Laman Trip, telefonisch gewaarschuwd. Deze nam, na ruggespraak, aanstonds de noo- dige maatregelen, zoodat in den loop van den middag zoowel H.M. de Koningin, die te Brig in Zwitserland verbleef als Prin ses Juliana, die te Londen ver toefde, van het gebeurde werden in kennis gesteld. Tegen 4 uur trad er in's Prin sen toestand een verbetering in. Om even voor vijven is vervol gens Z.K.H. per ziekenauto naar het paleis aan het Noordeinde (achterzijde) gebracht. Deze overbrenging heeft, naar ver luidt, de hooge patiënt goed doorstaan. Eerste Kamer, De Senaat heeft het 60-millioen ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Minister Colijn gaf tevoren nog een verdediging en toelichting en hij heeft er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat men eigenlijk niet eens meer van een crisis spreken konwe zijn blij vend „neergeploft op een lager peil"we moeten ons gewennen aan blijvende wijzigingen in de economische cultuur. Toch is zoo deelde de Minister mede het cijfer der werkloosheid eenigszins dalende, en in deze richting wil ook het wetsontwerp werkenhet zal door middelen van werkverschaffing de werk gelegenheid bevorderen, en aldus de economische weerbaarheid van ons land versterken, al is de Regeering natuurlijk niet in staat de werkloosheid op te heffen. vloed maakt als hij de rotsholten vu t Soms was ze meer te voelen dan te hooren als een zw akke polsslag uit de diepten van het eeuwige Zoo vloden langzaam de dagen voorbij in deze leedlooze, maar ook vreugdelooze eenzaamheid en mijn gedachten begonnen zich weer te richten naar terugkeer en thuis. De last en zorg van het gewone leven wachtte mij weder en ik ver baasde mij over de volkomen negati- viteit van mijn geluk. Mijn werk was belangwekkend en nam mij geheel in beslag. Ik bezat een positie, geld, roem, doch geen van allen had wer kelijke waarde voor mij. Een der laatste middagen van mijn verblijf te Trevisco wandelde ik weder door 't park, ditmaal in de richting van het prieël. Ik geloof dat ik op dat moment onderbewust geheel in het verleden leefde. Er was geen plek op de wereld voor mij zoo vol zalige herinneringdaarom had ik haar in stinctmatig vermeden, hoewel ik vaak door het park had gewandeld. Dien dag wilde ik daar een afscheids bezoek brengen voor het laatst. Na mijn laatste bezoek aan Redlip had ik alle hoop opgegeven Agnes ooit weer te zien. Ik kon mij niet verder aan haar opdringen. Zij had mij duidelijk genoeg doen voelen dat zij mij niet wenschte terug te zien, Ik maakte een omweg door het veld en liep daarna langs den zoom van het park. Het prieël was, zooals ik reeds verteld heb, verscholen tusschen rhododendron-boschjes en overgroeid door klimplanten kamperfoelie en Crimson rambler en in den zomer, als alles groen was, was het plekje dus vrijwil geheel voor het oog verborgen, Het Werkfonds heeft thans reeds 350 plannen en voorstellen in onderzoek. Bij de keuze hiervan zai natuurlijk allereerst gedacht worden aan de gemeenten met de grootste werkloosheid. In het vervolg van zijn rede deelde de Minister mede, dat de begrootingscijfers voor 1935 groote zorg baren, te meer, waar aan verzwaring van lasten niet kan worden gedacht. Onze schuld steeg aanzienlijk en de inkom sten blijven dalen. Wat dan De uitgaven moeten omlaag. De publieke lasten die nen te worden verminderd. Men mag zoo betoogde de Minis ter spreken van een ethisch minimum wat het loon betreft, maar men moet het economisch- mogelijke in het oog houden als de ondernemingen moeten worden gesloten, is er heelemaal geen loon meer. Ook bij het vaststellen van de steun-normen moet de werkelijkheid onder het oog worden gezien. In dit ver band betoogde de Minister, dat ook in onderhandelingen met het buitenland al het mogelijke wordt gedaan, om de economische positie van ons land te verster ken. De Regeering bestaat niet uit slaapmutsenZoo ongeveer zei de Minister tot den heer van Lanschot, en hij voegde er aan toe„Wij handelen liever dan dat wij booze nota's schrijven, en als wij ze schrijven, publi- ceeren wij ze niet!" De Minister wees er op, dat wij bij die on derhandelingen reeds meer dan één voordeel hebben behaald er is nog slechts een enkel land, waartegenover wij een passieve handelsbalans hebben. En de on derhandelingen zijn nog niet ge sloten. Van groot belang was de ver klaring van den Premier, dat een voorstel van beschermende rech ten eeen vooruitgang zou betee- kenen Maar ook inzake de con- tingenteeringen beginnen zich bezwaren voor te doen. Misschien zou het zaak zijn over te gaan tot een ander stelseldat van den principieelen vrijhandel, met ver- tenzij men vóór den ingang slond. Ik nam een sigaar uit mijn koker toen ik den hoek omsloeg. Die wilde ik kalm oprooken op dat koele, rus tige plekje- Op hetzelfde oogenblik bleef ik als vastgenageld staan en mijn hart hield op te kloppen. Op de bank zat Agnes met een boek op haar schoot. HOOFDSTUK XIX. Een oogenblik weigerde ik mijn oogen te gelooven. Ik vreesde dat ik het slachtoffer was van een zinsbe goocheling mijn gedachten hadden zich den heelen middag reeds zoozeer verdiept in het verleden. Toen slond Agnes op met een kal- men glimlach en stak m(j haar hand toe en eerst toen in haar stevigen handdruk veelde, werd het mij duide lijk, dat hier geen drogbeeld voor mij stond, opgeroepen door mijn smartelijk, gcprikke.de verbeelding, maar een levend mensch van vleeseh en bloed. Vergeef me, zei ik, - ik wilde je met storen. Ik dacht dat hier nie mand was. Er is al veel te lang niemand hier geweest, zet ze lachend, het prieël mocht wel eens opgeknapt worden Moeder en ik denken „De Hofstede" weer te huren. Wil je niet gaan zitten Graag» Steek gerust die sigaar op. Ik houd van den geur van tabak. Ik wist niet dat je in Cornwall waart, zei ik op gedwongen onver schilligen toon. Wij zijn den heelen zomer in Pendarvls Bay geweest, antwoordde zij. Moeder houdt zooveel van deze streek. Zij ging in den hoek tegenover hoogde invoerrechten hier en daar. Wat de vestiging van nieuwe industrieën betreft verklaarde de Minister dat groote voorzichtig heid hier geboden is, maar dat elk ernstig plan door de Regee ring zal worden overwogen. Gerepliceerd werd er niet; de Kamer nam het ontwerp aan. Wat bleek uit 's Minis ters mededeelingen inzake de handelspolitiek Dat de Regeering (gelukkig haar eigen weg blijft gaan en zich niet laat dringen op het gevaarlijke pad van econo mische vijandelijkheden of be schermende rechten. Overigens bleek overtuigend, dat het aspect voor 1935 er somber uitziet. En dat de pu blieke uitgaven nog heel wat naar beneden moeten. Vervolgens heeft de Kamer ook nog de begrooting voor het Landbóuw-Crisisfonds goedge keurd. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds is aange nomen. In zijn dupliek heeft Minister Ka'ff medegedeeld, dat een ar beidsregeling voor chauffeurs in voorbereiding is. In de uitkee- ringen aan de provincies zal geen verandering worden gebrachL De Minister herhaalde, dat door de nieuwe bepaling de wegenplan nen gewaarborgd zijn, en dat de gelden noodig voor bruggenbouw, niet begrepen zijn onder de in het ontwerp opgenomen nieuwe bepalingzij zullen dus nog afzonderlijk worden uitgetrokken. En minister Oud heeft opnieuw gezegd, dat met den wegenbouw even krachtig zal worden voort gegaan. Deze verklaringen stel den eenige opposanten gerust. De Kamer heeft daarop bij gemengde stemming art. 1 van het ontwerp met 43 tegen 39 stemmen aangenomen. Dadelijk daarna nam Minister Ka Iff eenige amendementen over één van den heer Bongaerts, om de kosten van een vervoers-sta- tistiek ten laste van het Fonds mij zitten. Ik beschouwde haar zwijgend. A le hardheid was weg uit haar gelaat en haar oogen hadden dien angstigen blik niet meer. De bloesem der jeugd lag weer op haar wezen en een glim lach speelde weer om haar mond. Zij was smaakvol gekleed in een zachtgekleurd zomer-japonnetje, dat de blankheid en den zuiveren vorm van haar jong lichaam nog scheen te verhoogen. De tijd had haar geen enkele van haar bekoorlijkheden ont nomen, hoogstens had hij ze nog doen rijpen. Mijn hart klopte zoo, dat het mij bijna niet meer mogelijk was kalm te spreken. Ik ben een beetje geschrikt, toen ik in Redlip voor een leeg huis kwam, zei ik. Zij bloosde en haar blik zocht den verren horizon. Ben je in Redlip geweest vroeg ze zacht. Ik dacnt.... Ik heb je eerst geschreven, maar kreeg geen antwoord Zij keek mij recht in de oogen. Ik heb geen brief ontvangen Dat weet ik. Hij kwam onbestel baar terug. Dat spijt me. Wat moet je wel van mij gedacht hebben I E;rst dacht ik dat je mij liever niet ontvingt. Ik heb overal naar jelui gezocht, maar zonder succes. Het was of je je wildet verstoppen. We hebben den eersten tijd geen vast adres gehad. We trokken van de eene plaats naar de andere. Moeder kon nergens rust vinden en ik evenmin. Dat is geen wonder, wel We hebben zooveel ellendigs doorgemaakt Heeft mijnheer Langley je gezegd te brengen, één van den heer Ebels, om de uitkeeringen aan de provincies (van de opbrengst der motor- en rijwielbelasting) percentsgewijs in de wet vast te leggen, en één van den heer Westerman, om bij de heffing bezitters van invalide-wagens eenigzins tegemoet te komen. Daarentegen werd het amende ment-Drop, om de rijwielbelas ting niet te verhoogen (de Re geering stelde voor haar van f2,50 op f3 te brengen) door Minister Oud ter wille van de opbrengst ontraden, maar door de Kamer met 54 tegen 27 stem men aangenomen. De rijwiel belasting blijft dus f2,50. Bij zitten en opstaan is ver volgens het wetsontwerp goed gekeurd. Belasting op goederen in de doode hand. De Kamer heeft hierna afge daan het wetsontwerp inzake het heffen van belastingen op goe deren in de doode hand. Nadat nog kort was gedebat teerd over het amendement- Rutgers van Rozenburg, om alle kerkelijke goederen geheel van de belasting vrij te stellen (en dus niet alleen kerkgebouwen en kerksieraden) hetlt Minister Oud dit amendement zeer sterk ont raden en verklaard, dat bij aan neming, het geheele wetsontwerp nader bezien zou moeten worden. Het amendement is daarna met flinke meerderheid, 54—27, ver worpen er voor stemden de christelijke-historischen, de anti revolutionairen (behalve de heer Atnelink), de staatkundig-gerefor meerden, en de heeren Faber (soc.), Vervoorn (Plattel.), Louwes (lib.), Lingbeek (herv.-ger.) en van Houten (christ.-dem.). Het amendement-Schouten, tot vrij stelling van de kapitalen voor natuur-monumenten enz. werd ingetrokken. Nadat de heer Lingbeek had ver klaard te zullen tegenstemmen, en de heer Goseling den steun der katholieken had toegezegd, werd het ontwerp bij zitten en opstaan aangenomen. hoe dankbaar wij je zijn voor alles wat je voor ons hebt gedaan Ik deed het evengoed voor mij zelf. Geef mij dus geen eer, die mij met toekomt. Weer bloosde zij. Moeder en ik zullen het nooit vergeten, zei ze zacht. Dus.... je hield niet van hem? Ik raapte al mijn moed bfleen. Hoe kun je dat vragen I zei ze. Jq vooral I Ik heb hooren zeggen dat vrou wen zoo veranderlijk zijn in hue ge voelens, zei ik hard. Een oogenblik werden haar oogen treurig, toen fachte ze en zei Arme vrouwenDat de natuur ook alle deugden aan de mannen moest geven Nu was het mijn beurt om te blozen. Zq had mij flink op mijn plaats gezet Zoo erg bedoelde ik het niet ik ik Het doet er ook niet toe, zei ze met een glimlach. Laten we niet meer over het verleden spreken. Ik wil er niet meer aan denken. Heeft dit prieël dan geen enkele waardevolle herinnering voor ie? vroeg ik. Wij spraken over het jongste verleden, antwoordde ze. dat was af* schuwelijk en vernederend. Een akelige droom Ben je gedwongen geworden? vroeg ik, want ik wilde er geheel het mijne van hebben. Ja, in zekeren sin wel. Ik heb mq zoo lang mogelijk verzet. Maar ik zag dat moeder steeds ongelukkiger en sngstiger werd. (Slot Volgt). AXELSCHElf COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1