Binnenland. arbeidsbureau zal terugzenden met het verzoek om met behulp van deskundigen nogmaals een oplossing der moeilijkheden in den een of anderen vorm te willen beproeven, en indien dit gelukken zou, het vraagstuk dan opnieuw op de agenda der con ferentie van 1935 te willen plaatsen. Belgische Kamerdebatten. In aansluiting op de regee- ringsverklaring, begonnen in de Belgische Kamer de algemeene beschouwingen. Het debat werd geopend door den sociaal-democratischen leider Emile Vandervelde, die zich scherp richtte tegen de door de regeering aangekondigde bijzon dere volmachten en zijn rede besloot met de aankondiging, dat de 73 socialistische afge vaardigden bij de stemming over het vertrouwensvotum tegen de regeering zouden stemmen. Namens de liberale fractie sprak de Brusselsche burgemeester Max. Hoewel zijn partij vrij sterk in de regeering vertegenwoordigd is, oefende hij critiek zoowel op het aftreden der vorige als op de vorming der tegenwoordige regeering. Niettemin zou hij voor de regeering stemmen. In de rechtsche kringen heeft de rede van burgemeester Max zichtbare ontstemming gewekt. Minister-president De Broquevil- le keerde zich in temperament volle woorden tegen den libera len leider en verdedigde zich tegen het verwijt, dat het vorige kabinet zonder voldoende reden was afgetreden. Namens de katholieke rech terzijde sprak de Minister van Staat Carton de Wiart, die er in het bijzonder zijn voldoening over uitsprak, dat de regeering besloten had zich tegen elke inflatie of depreciatie der valuta te verzetten. Namens de Frontisten werd tenslotte verklaard, dat de regee ring niet het vertrouwen had der nationalistische Vlamingen. Het werk van Koningin Emir a. De regeeringspersdienst meldt Nog geheel vervuld van het verlies, dat het Nederlandsche Volk zoowel in het moederland als in de Overzeesche Gewesten geleden heeft door het overlijden van de Koningin-Moeder, geven de Koningin en de Prinses zich ten volle rekenschap van de plaats, welke de Koningin-Moeder in het leven en in het hart van ontelbaar velen heeft ingenomen en beseffen het groote gemis, dat Haar ontslapen voor die velen beteekent. De Koningin wenscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prinses, geheel in den geest van de Koningin-Moeder al datgene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten, ten einde aan allen, voor wie de Koningin-Moeder Haar medeleven en warme belangstelling betoond heeft, dit gemis zooveel in Haar vermogen ligt, te vergoeden. In aansluiting met het boven staande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit reeds, wat de Stichtingen „Oranje Nassau's Oord" en „Koningin Emma Ju bileum Fonds" betreft, geheel in de plaats van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van de Commissie van Weldadigheid van Koningin Emma te Baarn en te Soest wordt voortgezet. De Koningin heeft Prinses Juliana verzocht, en bereid ge vonden, de leiding hiervan op Zich te nemen, binnen de gren zen en langs de lijnen die de Koningin-Moeder Zich had gesteld. België-Nederland. De Belgische missie voor de plechtige aankondiging van de troonsbestijging van Koning Leopold 111 heeft zich Vrijdag naar Het Loo begeven, waar de missie door H. M. de Konin gin in plechtige audiëntie is ontvangen. Met groot ceremonieel werd de missie van het station te Apeldoorn alwaar een detache ment huzaren, ter sterkte van honderd man, stond opgesteld, naar het Koninklijk Paleis geleid. De ambassadeur was gezeten in een calèche, bespannen a la Deaumont met vier paarden, ge ëscorteerd door een tweetal offi cieren te paard. In de calèche, tegenover den ambassadeur, was de kamerheer-ceremoniemeester van H. M, de Koningin, bar, Van Hardenbroek, gezeten. Een vijftigtal huzaren ging aan de calèche vooraf, terwijl een gelijk detachement volg le. In een drietal open rijtuigen volgden de andere leden der missie. Bij de audiëntie waren o.a. aanwezig de minister van bui- tenlandsche zaken en de Belgi sche gezant. Burggraaf Van de Vijvere, die aan het hoofd staat van de mis sie, heeft ter uitvoering van zijn opdracht een rede tot H. M. de Koningin uitgesproken, waarin hij de Troonsbestijging aankon digde en den wensch van den vorst overbracht, dat de goede betrekkingen tusschen beide lan den zouden blijven bestaan en worden versterkt. De Koningin heeft in een rede geantwoord op de woorden van den ambassadeur, waarbij Zij verzocht aan Koning Leopold Haar diepgevoelden dank over te brengen, alsmede Hare op rechte wenschen "oor een lange en zegenrijke regeering. Na afloop van deze plechtig heid werd de ambassadeur in audiëntie ontvangen door Prins Hendrik. Te acht uur werd een gala-diner gehouden ten paleize Het Loo, opgeluisterd door de muziek van de Konin klijke Militaire Kapel. Het Nederlandscli Bijbel genootschap Men schrijft ons ln de meeste plaatsen onzer provincie zal, evenals in overig Nederland, op Vrijdag 29 Juni a.s. een collecte worden gehou den met bus of lijst voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Op dien datum zal het nl. 120 jaar geleden zijn, dat het Genoot schap werd opgericht. Wekelijks gaan gemiddeld meer dan 1000 volledige bijbels uit het Bijbelhuis te Amsterdam en als regel nog grooter getallen Bijbelgedeelten, Nieuwe Testa menten, Bijbelboeken voor slecht zienden en blinden, Indische uit gaven, enz, welke dikwijls verre beneden kostprijs verkrijgbaar worden gesteld. Bovendien worden door de 250 afdeelingen van het N. B. G. de Bijbels vaak verspreid tegen verminderde prijzen of zoo noo- dig geheel kosteloos. Vooral echter het taalwerk in Indië, waar reeds in 32 talen de Bijbel geheel of gedeeltelijk is uitgegeven en dat voor de Zen ding van zoo bijzonder groote beteekenis is, eischt groote be dragen. De 29ste Juni zij de dag van een enthousiaste actie voor ons Bijbelgenootschap, dat zooais bekend bestaat uit en den steun geniet van personen uit zoo goed als alle Protestantsche kerkelijke groepen en richtingen. AXEL, 26 Juni 1934 Blijkens mededeeling aan ons bureau wachten ons deze week weer een paar concerten, nl. van de Chr. Harmonie „Hosanna" alhier, Donderdagavond om half 9 en van het mondharmonica corps uit Neuzen op Vrijdagavond. Zonder af te dingen op de concerten onzer plaatselijke ge zelschappen, die voor 100 pro cent de belangstelling onzer in gezetenen waard zijn, zal een con cert van mondharmonica's wel meer aandacht trekken, omdat het iets nieuws is. Maar om er dan de juiste waarde aan te kunnen hechten, dient het in de eerste plaats stil te zijn. En dat laat helaas dikwijls veel te wen schen over, zoodat we soms wel verwonderd waren, over het ge duld en de lankmoedigheid van de directeuren, zoowel van Con cordia als van Hosanna, wanneer we hen de maat zagen slaan, zonder dat er ook maar iets was te verstaan of te hooren van de technische vaardigheid hunner solisten. En het kan zoo anders, als de politie neen niet de politie, maar het verstand der ouders en van ouderen onder de jeugd op treedt. We willen hier een paar wenken geven, in de hoop dat ze worden opgevolgd en wie luisteren wil, kan luisteren wie dat niet wil, blijve maar thuis. Loop dan niet onnoodig heen en weer tijdens het spelen. Stoei, of praat niet, maar luister. Bedenk, dat gij anderen hin dert, die uw gedrag beoordeelen, door de muziek te verstoren. Ouders houdt te kleine kinde ren thuis, als ze niet stil kunnen zijn. Men behoeft echter ook niet te staan als in de kerk. O neen, als er een marsch is of een populair wijsje, danst en zingt dan naar hartelust. Ook dat is genot voor allen, die vroolijk kunnen zijn, maar.op z'n tijd Zie hier dan het programma van „Hosanna": 1. Koraal: Psalm 68. 2. Wiener Schwalben, marsch, Schlögel. 3. La Dame de Trèfle, ouverture, Langlois. 4. Fantasie over motieven van Fr. Schubert, Floris. 5. Burgem. van Sonsbeek, marsch Tiebosch. 6. Ouverture Fédérale, Blemant. 7. Simples Plaisirs, solo voor sax. soprano, Gadenne. 8. Brise Ethérée, valse, F. Popy. 9. My Regiment, marsch, Blankenburg. Door de Terneuzensche Mond- harmonicaclub „Bravo" zullende volgende nummers ten gehoore worden gebracht 1. Wien bleibt Wien, J. L. Strassel 2. Nous sommes lè. A. H. Weijts 3. Bij de muur van 'toude kerkhof, Friedrich Swartsch 4. Sary Marijs, J. de Leur 5. Wals-potpourri, samengesteld door dhr. J. Romeijnsen. 6. Alte Kameraden, Teike 7. Serenata, Tosselli 8. Marsch potpourri samengesteld door dhr. J Romeijnsen. Finale. De Landdag. Zaterdagmiddag had op de weide van dhr. L van Hoeve aan den Nieuwendijk, alhier, de aan gekondigde landdag plaats van Meisjes- en Jongelingsvereeni- gingen op Gereformeerden grond slag, welke werd opgeluisterd door het Chr. muziekgezelschap „Hosanna". Het schitterend zomerweer ver aangenaamde het verblijf in de open lucht, zoodat op het vast gestelde aanvangsuur naar schat ting 600 personen tegenwoordig waren, die van hun belangstel ling voor het Gereformeerd jeugd werk blijk gaven. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 en het voorlezen van den onberijmden 148sten Psalm, werd de vergadering met gebed door den vooizitter, dhr. C. Herrebout van Zaamslag, geopend. Hij heette daarna allen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreekster en de sprekers van dezen middag, waarna hij erop wees, dat deze landdagen vroeger werden ge organiseerd door de Jongel. ver doch thans en ook in den ver volge worden gehouden in samen werking met de A4eisjesver. Na een opwekkend woord gaf hij den eersten spreker, Ds. P. Ch. v. d. Vliet uit Utrecht, het woord en verklaarde deze bijeenkomst voor geopend. Het onderwerp: „Met zijn tweeën", dat spr. behandelde, verwees ons naar de jeugd, hoe wij vroeger als jongens en meisjes een vriend en vriendinnetje had den, tot een tweede op het appèl kwam en de blijdschap daarover minder voor tweeërlei uitlegging vatbaar was, dan wanneer spr. met zijn onderwerp bedoelt „Met zijn tweeën". Zoo schetste spr. het een en ander in allerlei le vensomstandigheden steeds erop wijzende, dat waarheid, zedelijk heid en getrouwheid van beginsel den waren Christen voor oogen moeten staan. Hij wekte allen op zich toe te rusten voor den komenden strijd en „met zijn tweeën" één te zijn in liefde, ook in Christus. Hierna werd een couplet van het bondslied gezongen en be trad mej. E. Versluijs uit Klun- dert, het podium. Deze had tot onderwerp gekozen „Instrumen ten in Gods Hand". Zij memo reerde, dat 100 jaar geleden een eenvoudige Groninger, Ds. De Kok uit Ulrum, werd uitverkoren als instrument in Gods hand, hiermede het bewijs leverend, dat God zijn kracht in zwak heid wil volbrengen. Zij spoorde allen aan onvermoeid voort te arbeiden in den strijd voor het Christelijk beginsel. Na het zingen van een psalm vers werd een oogenblik pauze gehouden, waarin „Hosanna" eenige muzieknummers uitvoerde. Als laatste spreker trad op, Ds. F. A. den Boeft van Rotterdam, die tot onderwerp had gekozen, „ln de branding". Deze wees op enorme wereld-ontwikkeling op allerlei gebied en deed de vraag bij spr. rijzen of dit geen golf van ellende over de wereld zal storten, waarbij den grooten oorlog van 1914 nog maar kin derspel zal zijn. Spr. zei, dat wij ons zoo weinig afvragen of de wederkomst van Christus nog niet nabij is. Hij wees er verder op, dat we moeten strijden om in veilige haven -te komen en steeds mede dienen te arbeiden om de taak te aanvaarden ter voorbereiding van de weder komst van Jezus Christus. Wan neer wij zoo arbeiden en de goede lijn hebben gevonden om met de kracht door de branding heen te varen met de veilige haven in zicht, kunnen we zin gen „We hebben 's Vaders Zoon [aan boord En 't veilig strand voor 't oog 1" Tot slot sprak de voorzitter nog een opwekkend woord, waarin hij mede zijn blijdschap uitte over den schitterend geslaagden land dag, waarna op zijn verzoek Ds. den Boeft metdankgebedeindigde. Na het gemeenschappelijk zin gen van „U alleen, U loven wij", ging men te circa 6 ure welge moed huiswaarts. Gisteren is de Oranjetrein te Bergen op Zoom geopend en naar Hulst vertrokken, om zijn reis door Nederland aan te van gen en merken en fabrikaten van de Nederlandsche industrie onder het publiek te brengen. 's Avonds te Hulst gearriveerd, werd de Directie een feestelijke ontvangst bereid. Omstandighe den verhinderden ons daarbij tegenwoordig te zijn, doch naar wat we vernamen kunnen we niet anders dan al onze stadge- nooten toeroepen: „bezoekt den Oranjetrein". We verwijzen in dit verband naar de advertentie. Met moeite gelukte het het be stuur der Kamer van Koophandel den trein naar Zeeuwsch-Vlaan- deren te krijgen, laten we nu toonen, dat het op prijs gesteld wordt. Gisterenochtend is de chauf feur J. van een smokkelauto nabij Absdale nauwelijks aan den dood ontkomen. Hij werd nl. achter volgd door een dienstauto van de douane en toen ze naast el kaar reden en J. ondanks waar schuwen en schieten niet stoppen wilde, is hij op een boom gere den en uit de cabine gesprongen om te vluchten. De auto die alle misleiding toonde als varkensauto bevatte 900 K.G. suiker, 100 KG. vet, 150 KG. bloem en 150 K.G. boter, alles bestemd voor zekere P. S, alhier, die intusschen ge vankelijk naar Middelburg is weggevoerd. De achtervolging geschiedde door een tiental douane's en was tot in Axel voorbereid. De heer C. A. Hol, klerk bij de Directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, alhier, is geslaagd voor het examen Rijksklerk. Te Leiden slaagde dezer dagen de heer L. J. den Hol lander voor het doctoraal-examen in de rechten. Zaamslag. In de gistermiddag gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Na opening door den Voorzitter werden de notulen van 26 Maart goedgekeurd, waarna de ingeko men stukken werden behandeld. Hiertoe behoorden o.a. een schrij ven van den Minister van Sociale Zaken, inhoudende, dat geen ontheffing kan worden verleend in verband met de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen. Dhr. Maas sprak zijn diep leedwezen uit over dit antwoord. Als een arme vrouw een penning wil verdienen en ze moet die laten vallen, is dit voor spr. een treurige zaak. Het kan toch niet worden ontkend, dat de land arbeiders tot het belangrijkste deel van de bevolking behooren. Spr. heeft 8 dagen geleden in de krant gelezen, dat in Oud-Beier land een schip tarwe ondeugde lijk werd gemaakt. Hij dacht zoo bij zichzelf wat een verschil met de 7 vette en de 7 magere jaren. Spr. was van meening, dat de Raad der gemeente Zaam slag tot hiertoe zijn plicht heeft gedaan. Vervolgens was ingekomen een schrijven van den Directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin, houdende dankbetui ging voor de. betuigde deelne ming bij gelegenheid van het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder. Een schrijven van Ged. Staten dd. 1 Juni 1934, inhoudende een concept van de gewijzigde rege ling der jaarwedden van de bur gemeesters, wethouders, secre tarissen, ontvangersenambtenaren van den burgerlijken stand, lokte bespreking uit van dhrn. Koop man, Haak, Buijze en Bakker. Dhr. Koopman gaf te kennen, dat we eindelijk tot rust waren gekomen met de salarissen en nu komt weer een schrijven uit Den Haag, waarin gezegd wordt, dat het levenspeil naar beneden moet. Hij kan zich niet begrijpen waar het verstand van die heeren zit. De Voorz. verzocht dhr. Koop man wat kalmer te spreken, waar op deze antwoordde, dat hij het niet anders kon zeggen. Het zal de gemeente Zaamslag weer een flink bedrag kosten. Hij heeft niet alleen het oog op de sala rissen, maar tevens op den kinder toeslag. Dhr. Haak gaf te kennen, dat zijn standpunt in deze bekend is. Hij is altijd bereid aan de sala risverlaging mede te helpen. Spr. achtte het beter de 5 tweejaar- lijksche verhoogingen van f200 op f 100 te brengen. Dit voorstel werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen waren de wethouders A. de Feijter en S. van Hoeve. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken om de salarissen der ambtenaren met anderhalf pet. te verhoogen, wegens de ver plichte bijdrage voor pensioen, werd voor kennisgeving aange nomen. De rekening van de Brand weer over 1933 sluitende in ontvang en uitgaaf met f 500.87 en f 347.02 gaf een batig saldo ad f 153 85. Idem Burgerlijk Armbestuur resp. met f6062 en f5569 in ontvang en uitgaaf. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herbenoemd dhrn. J. Verpoorte en W. Ferdinandusse. Wegens gezondheidsredenen werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan dhr. C. A. Wisse als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In diens plaats werd na twee vrije stemmingen benoemd dhr. J. Scheele Wzn. Op het verzoek van J. J. Wil- lemsen, aangaande vergoeding voor een schoolgaand kind werd afwijzend beschikt op grond dat de afstand maar 4982 M. is. Naar aanleiding van een 21- tal ingekomen verzoeken van vaders van schoolgaande kinderen woonachtig te Othene, werd na langdurige bespreking besloten het advies daaromtrent van Bi en W. in te winnen» sn-iir T. .«.i.t—». -r. «rr---

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2