Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. r No. 23. DINSDAG 26 JUNI 1934 50ri Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Tijdig gered. Buitenland. MMft jjs» Kb Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 19 Juni 1934. Aanwezig de heeren J. M. Oggel en C. Th. van de Bilt, wethouders en P. J. van Bende- gem, A. Verschelling, A. T. 't Gilde, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, leden. Voorzitter, de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. (Slot). 6. Begrootingsw(1zfgfng. A. Gemeentedienst 1933. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten a. de inkomsten te verhoogen wegens teruggave verzekerings premie f 17, uitkeering gasbedrijf f60, en girodienst f10, totaal met f87. b. De uitgaven te verhoogen wegens verteer stembureau f5, verrekening personeel f20, on derwijs f70, overschrijving ka- pitaaldienst f 10, gasbedrijf f 60 en straten f 10, totaal met f 175. c. De uitgaven te verminderen wegens minder onvoorziene uit gaven met f 88. B. Vleeskeuringsdienst 1933. Overeenkomstig het voorstel wordt de onderstaande begroo tingswijziging goedgekeurd a. Meerdce inkomsten wegens meer opbrengst keurloon f 488,50; b. Mindere inkomsten verhaal pensioensbijdrage f 11,62 en rente van kasgeld f 0,41, totaal f 12,03. Totale vermeerdering f476,47. c. de uitgaven te verhoogen wegens drukwerk, enz. f5,96, porti, enz. f 7,34, oorringen en instrumenten f72,79, uitkeering aan de gemeente f 25,57, kas controle f 10, verzekering f 2,02, totaal f 123,68; d. de uitgaven te verminderen wegens vermindering onvoorziene lasten f204,01 en minder winst- uitkeering f 396,14, totaal f 600,15. Totale vermindering dus f476,47. 7. Reclames belasting;. Omtrent de reclames inzake schoolgeld wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten De aanslag van A. C. Ysebaart geheel op te heffen, en den aan slag van Wed. C. Schieman, L 19 te handhaven. Idem aangaande Hondenbelas ting De aanslag tan J. A. M. de Block, H 67 van f 8 op f 4 te brengen en de aanslagen van T J. van Kerkvoorde, P 35 en Jac. de Ruijler, P 36c te handhaven. 8. Rondvraag. a. Dhr. VERSCHELLING vraagt of het niet mogelijk is, dat in de Oude Wijk, waar het woonwa genkamp is, de zaak opgeruimd kan worden, daar er woonwagens zijn geweest, die daar nog al wat achter gelaten hebben. Het stinkt daar gewoonweg. De VOORZ. antwoordt, dat daar zooveel mogelijk de hand aan wordt gehouden. b. Dhr. VERSCHELLING geeft te kennen, dat hem tevens is gebleken, dat de ingang bij het Betondorp te smal is. De VOORZ. geeft toe, dat er inderdaad een paar kleine foutjes aan kleven, maar toch valt de ingang nog niet tegen. Het zou echter gemakkelijker zijn, als het wat breeder was. c. Dhr. VERSCHELLING vraagt nog of er geen wijziging kan gebracht worden in de regeling voor losse arbeiders, voor ge meentewerk. Er zijn menschen, die ook wel eens aan de gemeente zouden willen werken en welke volgens spr. evengoed daarvoor in aanmerking kunnen komen. De VOORZ. kan daarop wel antwoord geven* maar zal dat niet doen, aangezien hij het beter acht, dit in een volgende verga dering schriftelijk mede te deelen. d. Dhr. 't GILDE vraagt of de commissie tot herziening der sa larissen nog met haar arbeid bezig is en of hij daaromtrent nog een verzoek kan indienen. De VOORZ. gelooft niet, dat er iets op tegen is. U kunt ten allen tijde een verzoek indienen bij de commissie. Dhr. 't GILDE zegt, dat hij het dan schriftelijk zal indienen. e. Dhr. 't GILDE brengt in verband met de wegsverbetering in de Kerkstraat ter sprake, dat daar al vele jaren een travalje staat en vraagt of die toestand daar bestendigd blijft. In verband met de verbeteringen in het ver keer acht hij die travalje daar niet meer op zijn plaats. De VOORZ antwoordt, dat er nog geen accoord is gemaakt. Dhr. 't GILDE Dus er bestaat toch iets van eeri onderhandeling. De VOORZ. antwoordt beves tigend, in ieder gevai zijn B. en W. ermee bezig. Niemand meer het woord ver langende, sluit de VOORZITTER met dankgebed de vergadering. Internat, arbeidsconferentie. In de internationale arbeids conferentie te Genève ontstond een opgewonden debat over de invoering van een 40:urige werkweek voor handel en indus trie. Zooals bekend is, hadden de werkgevers-afgevaardigden, die principieel tegen iedere conven tie tot verplichte verkorting van den arbeidstijd gekant zijn, ge weigerd aan de beraadslagingen van de commissie voor de 40- urige arbeidsweek deel te nemen. De commissie, zonder de werk gevers vergaderend, had hierop een geheele reeks van amande menten der arbeidersgroep aan genomen tot verscherping van den tekst der door het internatio nale arbeidsbureau ontworpen conventie, vooral door de trap ping van de daarin opgenomen uitzonderingsbepalingen voor kleine ondernemingen. De regeeringsgedelegeerden hadden grootendeels door stern- onthouding de aanneming van de amandementen der arbeidsgroep mogelijk gemaakt. Thans heeft in de voltallige vergadering Oerstedt namens de werkgeversgroep iedere conven tie op dit gebied nogmaals afge wezen. De werkgevers zouden zich ook in de voltallige conferentie van iedere discussie en stemming onthouden en alleen bij de eind stemming tegenstemmen. De Belgische regeerings-gede- legeerde Mahaim deed hierna een laatste reddingspoging om de conventie alsnog zoodanig te wijzigen, dat zij voor een grooter aantal regeeringen nog aanne melijk zou kunnen worden. Hij diende een reeks amendementen in, ten doel hebbende den oor- spronkelijken tekst te herstellen. Deze poging gelukte echter niet. De arbeidersgroep stemde tegen de Belgische amendementen, of schoon de voorzitter der groep, Mertens en andere leden der groep voor concessies gepleit hadden, omdat zij wel inzagen, dat de tekst, in de commissie aangenomen, nimmer een twee derden meerderheid zou verkrij gen. Ondanks het tegenstemmen der aib:idersgroep zouden echter de Beigische amendementen, in dien de regeeringsgroep ze on dersteund had, nog zijn aangeno men, aangezien de werkgevers zich van stemming onthielden. Een aantal regeerings-afge- vaardigden meende echter ook in deze kwestie de arbeiders groep door dik en dun te moe ten volgen en stemde ook tegen, terwijl anderen zich van stem ming onthielden met het gevolg dat alle amendementen van Ma haim verworpen werden. Dit beteekende het doodvonnis der ontworpen conventie. De dood kwam echter nog veel spoediger in een veel onaange namer vorm dan men tenslotte verwacht had. Toen namelijk na de verwer ping der amendementen-Mahaim de stemming over artikel I van het ontwerp-conventie gehouden werd, verkreeg dit artikel 44 stemmen voor en 8 tegen. Onge veer 90 gedelegeerden hadden zich van stemming onthouden. Het quorum, dat in deze con ferentie 70 bedraagt, was dus niet bereikt en artikel I ondanks de groote meerderheid die er voor stemde, dus niet aangenomen. Dit wegvallen van art. I uit de ontwerp-conventie bracht van zelf de onmogelijkheid eener voortzetting der discussies over de andere artikelen met zich en zoo was plotseling aan alle de batten over de 40 urige arbeids week een einde gekomen. De regeeringsgedelegeerden van China, Denemarken, Ierland, Italië, Noorwegen, Polen en Zwe den stemden voor, die van België, Engeland, Luxemburg en N e- d e r 1 a n d tegen. Alle anderen hadden zich van stemming ont houden en daardoor het bereiken van het quorum belet. Op voorstel van Mertens, on dersteund door De Michelis, ging de conferentie vroegtijdig naar huis om tijd voor overleg te scheppen. Dit gebeurde echter niet, zonder dat tevoren zeer scherpe woorden van arbeiders zijde zijn gevallen, die de groote teleurstelling duidelijk deden blijken. Na afloop van de bijeenkomst der conferentie vergaderde de regeeringsgroep die een commis sie van 7 leden benoemde, welke trachten zal dat de discussies toch niet heelemaal een uitslui tend negatieve uitkomst zullen hebben. De voorzitter van de commissie voor de 40-urige arbeidsweek, de regeeringsgedelegeerde van Ierland, is voorzitter van deze commissie, waarin bovendien zitting hebben prof. Aaiberse en de gedelegeerden van België, Denemarken, Engeland, Frankrijk en Italië. Naar de „Msb." verneemt, be staat bij deze commissie het plan het daarheen te leiden, dat de internationale arbeidsconfe rentie een resolutie zal aannemen, die de kwestie van de verkorting van den arbeidstijd naar den raad van beheer van het internationale (Wordt vervolgd), AXELSC Engelsche vertaling. 42) Het spijt me erg, bromde Peter. U zult wel geen erg aangename gast aan me hebben gehad. Maar het is wel een paar duizend pond waard om van zoe'n schurk af te komen. Gelooft u ook niet, juffrouw Stanton O, mijnheer Laagley, ik kan bijna niet denken van blijdschap. Haar oogen vulden zich met tranen. Zoo, zoo, bromde Peter, dan zult u voorloopig ook wel niet kunnen denken aan oranjebloesems en sluiers en alles wat er bij hoort O, mijnheer Langley, het heeft me bijna gek gemaakt. Agnes, zei haar moeder scherp, waarom heb je dat nooit tegen mij gezegd Wat zou het hebben gegeven, was het antwoord, ik wist dat het een zaak van leven of dood voor u was. O, waarom heeft u nooit met Harry en mij gesproken. We zouden geza menlijk de moeilijkheden hebben kun nen overwinnen. Ik heb het nooit gedurfd, was bet zwakke antwoord. Dat was dwaas van u,'viel Peter itl, Eg dwaas. Ja, dat begrijp ik nu, klaagde ze, maar wilt u en Agnes mij nu alleen laten. Ik moet alles overdenken, Ik zal mijnheer Langley naar de eetkamer brengen. Hij moet nog kof- gedrinken, denk ik, zei Agnes op* springend. Gaat u mee, mijnheer Langley Graag, zei Peter lachend, ik heb honger gekregen van al dat gepraat. Een fijn meisje, die juffrouw Stanton, zei hij een paar dagen later, toen hij mij vers'ag kwam uitbrengen van zijn bezjek. Een alleraardigst meisje! Je hadt moeten zien hoe ze veranderde tijdens mijn bezoek Toen ik wegging zag ze er vijf jaar jonger uit dan toen ik kwam. Waarachtig waar I En ze raakte maar niet uitge vraagd over u en was zoo vroolijkals een leeuwerik. Als ik u war, liet ik haar een maand met rust om tot zich zelf te komen. Zij heeft het moeilijk gehad den laatsten tijd. Ik heb je niet erg zwart bij haar gemaakt. Als je nog var. haar houdt, doe dan geen overijlde dingen, dat is mijn raad. Ik vind het wel jammer dat je een vrouw schijnt noodig te hebben voor je geluk; maar daar schijnt niet tegen te vechten. Liefde is een soort krankzinnigheid, zeggtn ze. En die kan alleen door het huwelijk worden genezen. Dus is het niet noodig er verder over te spreken. Heelemaal niet noodig, lachte ik. Zoo namen wij afscheid van elkaar. Ongeveer een week nanat John Maynard het land veilaten had, begon zijn huishoudster zich ongerust te maken. Veertien dagen geleden was hij uit New Castte vertrokken. Zij had hem Dinsdags of Woensdag te rugverwacht en ze begreep maar niet waar hij bleef. Nog nooit was hij zoo lang weggebleven zonder haar bericht te zenden, Nóg een week later verschenen er beilchten in de plaatselijke bladen over zijn plotseling verdwijnen. Tallooze I cliënten vervoegden zich aan zijn kantoor zonder resultaat. Zakenmer.- schen begonnen ernstig te kijken en hun hoofd te schudden. Kort daarop begonnen de Londer- sche couranten zich met het geval le Bemoeien. Er verschenen vetgedrukte aankondigingen: Geheimzinnige verdwijning van een inwoner van New Castie E' werden veronderstellin gen geopperd dat de raak niet geheel zuiver was. Hij was gezien op Kings Cross-Station op den avond van den deitienden Maart. Daarna was hij spoorloos verdwenen. Langzamerhand begonnen de lieden, die geid door zijn bemiddeling belegd hadden in vaste goederen, onrustig te worden. Niemand had ooit getwijfeld aan Jhon M-iynard. Ten siotte toog een cliënt met zijn hypotheek-akte naar een ver-verwijderde stad om 2ich voor alle zekerheid te gaan overtuigen van net bestaan der goederen, waarop hij geld had verstrekt. En tot zijn ont steltenis bemerkte hij dat het bedoelde huis niet bestond, de straat zelfs niet, waarin hij zich moest bevinden dat dus zijn akte vaisch was en dat hij jarenlang om den tuin was geleid door prompte rentebetaling. Hierna kregen advocaten de zaak in handen en werd er een bevel tot in hechtenisneming tegen Jhon Maynard uitgevaardigd. Het bieek dat zijn op- lichteiflvB op groote schaal waren be- dreven en dat hü zich vele duizenden ponden onrechtmatig had toegeëigend dat hy geen kantoor in Londen had dat zijn leven gedurende de laatste tien jaar niet anders was ge weest dan één systematische bedriege rij en dat zijn slachtoffers voorname- lijk vrouwen en geestelijken waren. De couranten publiceerden het por tret van den .vromen oplichter", maar dat hielp met om hem op het spoor te komen. Een dergelijk gezicht kwam men eiken dag in tedere stad tegen. Ik sprak een paar maal met Peter over het geval. Pit *r had grooten^pijt over zijn toegevendheid en was half geneigd de pclitie in te lichten omtrent den fraudeur. De schoft, zei hij woedend, hij zat natuurlfjk in het nauw, anders zou hij niet geprobeerd hebben Enid van kant te maken, maarmaar Hij kon geen woorden meer vinden. Ik heb opgemerkt dat de mannen der wet een vergrijp tegen iemands eigen dom zwaarder achten dan tegen iemands persoon. Iemand, die zijn vrouw half dood staaf, gaat vaak nog vrij uit, maar een arme, die honger heeft, en een broed steelt, krijgt zes maanden gevangenisstraf. Miar Peter hield zijn mond. Enid las weinig of geen couranten en hij hield ze zoo veel mogelijk voor haar verborgen in de hoop, dat ze nimmer op de hoogte zou komen van de schuikenstreken van haar oom. De dagen gingen voorbij en werden weken en mijn ongeduld groeide met het uur. Ik had het een wijze raad van Peter gevonden, Agnes tijd te laten tot zich zelf te komen. Maar de tijd ging zoo langzaam en mijn liefde pijnigde mij zonder ophouden, Ik wachtte en wachtte tot het mij te mostlijk werd en schreef haar eindelijk een briefje met het verzoek haar een bezoek te mogen brengen. Hierop voigden eentge dagen van afwachten, die als de pijnlijkste van mijn leven in mijn herinnering z3n gebleven, Telkenmale wachtte tk de post af in dezelfde spanning Eiken morgen als ik beneden kwam, eiken keer als ik thuis kwam van een pat.ënt, zocht ik haastig de brieven na en voelde mij telkenmale meer teleurge steld. Zoo verliep een week. Ik begon te twijfelen. Zou zij de breuk liever la ten bestaan Wat moest ik doen Was het eigenlijk geen dwaasheid op een dergelijke wijze zijn leven te ver bitteren om een vrouw? Peter Lang- liy zou gezegd hebben dat geen vrouw het waaid was- Hij had geen gelijk Er waren duizenden vrouwen in En geland, even goed, even beminnelijk als Agnes, zelfs nog beter, Waarom treurde ik niet om haar of zocht hare liefde te winnen Maar de liefde is als kiespijn. Alle pogingen om haar weg te redeneren, falen. Ten einde raad nam ik den trein naar Huntingdon, huurde daar een taxi en reed naar R dlib. Ik moest zeker heid hebben, het koste wat het wilde. Het was een mooie April-dag. De vilden waren heldergroen en de doornenhagen stonden in vollen bloei. De kastanjes blonken goud in den zonneschijn. Wij reden het dorp door en mfln hart klopte hevig toen wij stilhielden voor het witte hek, dat evenals bij mijn vorig bezoek, gesloten was. Ik sprong uit den auto en bleef met open mond van verbazing staan kijken naar een bordje, waarop met groote letters geschilderd was ,T e h u u r." Toen ik van mijn verbazing beko men was, liep ik terug naar het dorp en verzocht den chauffeur mij te volgen.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1