Bij Examens een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, brengt mede, dat in het algemeen in het vervolg een gehuwde vrouw niet tot onderwijzeres moet kunnen wor den benoemd. Intusschen is de Minister van oordeel, dat deze regel in tweeërlei opzicht uitzon dering behoort te lijden. In de eerste plaats zijn de gemeentebesturen verplicht, ter voorkoming, dat de jaarwedde van een benoemden onderwijzer op de Rijksvergoeding in minde ring wordt gebracht, in voor komende gevallen ook een ge huwde onderwijzeres, tevens wachtgeldster, in de vacature te benoemen. In de tweede plaats kunnen zich gevallen voordoen, die het wenschelijk maken een gehuwde vrouw tot onderwijzeres te benoemen. Het gemeentebe stuur kan zich dan tot den Minister wenden en indien deze voor zoo danige benoeming gewichtige redenen aanwezig acht, kan hij beslissen, dat in dit geval de jaarwedde niet in mindering op de Rijksvergoeding zal worden gebracht. Tenslotte wijst de Minister er op, dat het voorschrift, dat een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op dien grond wordt ont slagen, slechts betrekking kan hebben op een onderwijzeres, verbonden aan ten openbare lagere school. Wil men ook in dit opzicht eenzelfden maatregel treffen ten aanzien van onder wijzers, verbonden aan bijzondere lagere scholen, waarvoor trouwens dezelfde motieven gelden als bij het openbaar lager onderwijs, dan kan dit geschieden in den vorm van een voorwaarde in de regeling der subsidieeting De reis van de Koningin. Op ondubbelzinnige en spon tane wijze heeft de bevolking van Friesland Vrijdag blijk gegeven van de liefde voor en het mede leven met H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Te ongeveer 9 uur kwamen de vor stelijke bezoeksters met den trein te Wolvega aan, waar o.m. ter begroeting aanwezig was de com missaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. baron van Harinxma thoe Siooten. Luide door de bevolking toe gejuicht, stapten de Koningin en de Prinses in de gereedstaande auto's. Er werd een bezoek gebracht aan de boerderij van den heer Van der Meulen, in de ontginning Oldekamer. Te ruim 10 uur werd Heerenveen bereikt en hier stonden de wegen zwart van de menschen. Overal waren de vlaggen uit gestoken, terwijl bloemen werden aangeboden. Te 10.35 hebben de Koningin en de Prinses per extratiein Heerenveen verlaten, luide toegejuicht door het publiek Om 11.13 arriveerde men te Leeuwarden, waar een ware feest stemming heerschte. Eerst wan delden zij naar de veemarkt. Nauwkeurig nam H M. van alles kennis en liet zij zich op de hoogte brengen van den toestand. Per auto begaven de Koningin en de Prinses zich vervolgens naar het huis van den Commis saris der Koningin. Daar ver leende de Koningin audiëntie aan den voorzitter van de Friesche Mij. van Landbouw en den voor zitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. H. M. liet zich voorlichten om trent handel, landbouw en nijver heid in Friesland. Omstreeks 1 uur begaf HM. zich per auto naar Franeker en vandaar over den afsluitdijk naar Noord-Hol land. De vorstinnen hebben, na haar terugkeer uit Friesland, te Scha- gen overnacht in den slaapwagen van den Koninklijken trein. Zaterdag half tien zijn zij per auto naar den nieuwen polder vertrokken. Reeds geruimen tijd voor het vertrek hadden tal van inwoners van Schagen en omge ving zich in de buurt van het station verzameld om de Konin gin en de Prinses bij het vertrek toe te juichen De Koningin en de Prinses werden door klein gevolg ver gezeld, Via Kolhorn reed het gezel schap naar den polder. Een der boerderijen van het landbouwbedrijf werd bezichtigd, waarna de bezoeksters zich naar Middenmeer begaven. In het dorp Middenmeer, waar de bevolking de hooge bezoek sters luide toejuichten, bezichtig den zij drie arbeiderswoningen. Omstreeks half elf verliet "het gezelschap Middenmeer en ver trok naar Wieringerwerf en Sloot- dorp. Aan den Uisterweg verlieten de Koningin en de Prinses de auto's en maakten een wandeling langs verschillende proefvelden. Omstreeks elf uur arriveerden zij te Slootdorp, waar de burge meester van Medemblik, onder welke gemeente de Wieringer- meerpolder ressorteert, de heer Peters, zich bij het gezelschap voegde. De Koningin en de Prinses bezichtigden hier het ge bouw van maatschappelijk werk en de school. De kinderen van die school zongen het Wilhelmus. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de Hervormde kerk en aan de modelboerderij Konin gin Emmahoeve, waar een ten toonstelling was ingericht betref fende het ontstaan van den Wie- ringermeerpolder. Hiermede was het bezoek aan Nederland's twaalfde provincie geëindigd. De Koningin en de Prinses keerden per auto naar Schagen terug, waar de trein gereed stond. AXEL, 12 Juui l»a4 Het traditioneel geworden klein- festival, georganiseerd door de Broederband" van de drie zus- tergezelschappen, de harmonie- vereenigingen van Axel, Hoek en Zaamslag is Zaterdag, zooals was aangekondigd, alhier ingezet en naar wensch verioopen, dank zij het mooie weer, een druk bezoek en een goede conditie van dirigenten en muzikanten. Te circa vijf uur arriveerden de muziekgezelschappen „Elk naar-zijn krachten" van Hoeken „De Volharding" van Zaamslag, welke door gastvrouwe „Con cordia" werden verwelkomd. Op het marktplein stelden de corp sen zich op en namen plaats op de voor het gemeentehuis slaande klapstoeien, om onder leiding var, den nestor, den heer J. E. Blansaart een paar ensemble- marschen uit te voeren, die ryth misch en ook vocaal goed tot zijn recht kwamen, Vervolgens werd gezamenlijk een korte muzikale wandeling gemaakt en onder belangstelling van de bewoners klonken de marschen vroolijk door Axels straten, waarbij natuurlijk Sarie Marijs niet werd vergeten en door de jeugd uit volle borst werd meegezongen. Teruggekomen op de Markt zette Concordia de rij der con certen in en beurtelings gaf iedere directeur een deel van zijn reper- toir te hooren, waarbij bleek, dat ernstig was gestudeerd. Aange moedigd door de belangstelling van het publiek jammer dat het niet nog meer stil te houden was deed men zijn best om zoo correct mogelijk de nummers te vertolken. Ieder gezelschap nam een uur voor zijn ïekening en zoo was er geruimen tijd een gezellige drukte op de Markt en ook in de straten, wanneer een corps met zijn supporters zich daar bewoog. Intusschen hadden de besturen der gezelschappen ook een ge zellig onderhoud en werden on derlinge belangen besproken. Tegen 10 uur was een en ander geëindigd en stond de tram klaar om de gasten na een tot ziens weer huiswaarts te brengen. De Axelaars bleven nog een poosje nakouten en onder een glaasje bier werd het welslagen besproken van het vroolijk ver tier, dat de Broederband brengt als afwisseling in de gewoonlijk stille, dorpsche Zaterdagavonden in Axel, Hoek en Zaamslag. Ernstig ongeval Terwijl vanaf de kiosk op de Markt vroolijke muziek klonk, ging onder de toehoorders als een loopend vuurtje het bericht, dat aan het kanaal weer een ernstig ongeval plaats vond met een auto. De lange vrachtauto van de N. V. „De Hoop" uit Terneuzen, bestuurd door J. v. d. P., Fz aldaar, kwam, naar men mee deelde, in matigen gang uit de richting Kijkuit over den geas phalteerden Rijksweg langs het kanaal rijden en week ziender- oogen meer en meer naar rechts, tot een boom langs den wegberm werd geraakt en het gevaarte oversloeg en een tweetal boomen werden afgeknakt, deels door de kracht van dn o >rstuwenden motor deels door zwaarte van de steenenmassa, waarmede de wa gen was geladen. Het ergste evenwel was, dat de chauffeur zich niet uit de ca bine had kunnen bevrijden en meegesleurd werd, zoodat hi kreunend van pijn werd opge nomen, onkenbaar van stroomend bloed en machteloos doordat beide armen als geradbraakt wa ren. Daar in de buurt verschei dene arbeiderswoningen staan, kwam spoedig hulp toesnellen, al hoewel het zeer moeilijk was om in te grijpen. Gelukkig pas seerde weldra dokter Bom uit Axel en was er nu leiding. De chauffeur werd in diens auto ge dragen en thuis gekomen legde dr. Bom de noodverbanden, waar na de Roode Kruis-auto uit Neu zen werd ontboden en van der P. hiermede naar het ziekenhuis aldaar werd gebracht. Alhoewel men zijn toestand niet levensgevaarlijk acht, zal hi toch een oog moeten missen en zal ook verder herstel wel eenige weken tijd eischen. De vrachtwagen was ook danig gehavend en kon eerst om 10 uur na met vereende krachten gewerkt te hebben, door middel van hulpkrachten naar de garage worden getrokken. Zooals te begrijpen had een en ander veel bekijks en ook Zondagavond stapte menig wan delaar in de richting van de plaats des onheils. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Een buiten staander heeft daaromtrent slechts te gissen maar waaromtrent men wèl zeker is, is dat het gevaar op den weg voor lijf en leven niet denkbeeldig is en een strenge controle van machines, bestuur ders en werktijden betreffende autotractig een eisch is, waarop het menschdom recht heeft. Het verantwoordelijkheidsgevoel kan lier niet te sterk naar voren wor den gebracht, want vele onge- ukken van dien aard zijn niet als ongevallen te beschouwen, maar als natuurlijk gevolg van een lichtvaardige opvatting van een gevaarlijk bedrijf. De Axelselie Burgerwacht. Zaterdag werd op de Raads zaal van het Gemeentehuis alhier een ledenvergadering gehouden van de Axelsche Burgerwacht, die matig bezocht was. Er ont braken zelfs enkele bestuursleden, toen de voorzitter, de heer J. M. Oggel de bijeenkomst opende met de volgende toespraak Mannen, broeders. leden van de Axelsche Vrijwillige Burger wacht, Alzoo mag ik U begroeten waar we aMen bezield zijn door hetzelfde ideaal, bezield met de zelfde liefde voor Vorstin en Vaderland, door die liefde ge drongen ons scharend om Konin gin en Regeering. Dat schenkt ons vertrouwen om de vaak ook voor ons pijn lijke besluiten der Regeering te aanvaarden, wetend dat we thans een regeering hebben, die weet wat ze wil en het beste voor Land en Volk zoekend, dat ook tracht te bereiken. De ern stige bezwaren, die ze op de zen weg ontmoet, kennen we niet, doch wel weten we dat ze vele zijn. Te zwaarder nog door dat zoovelen, die verplicht zijn hunne medewerking te verleenen, deze onthouden, ja vaak tegen werken, Gelukkig bezielt ons een ede ler geest en blijven we itl trouw onverzwakt. Moge ook deze vergadering waarop ik u allen een hartelijk welkom toeroep ons daarin nog versterken. Kwamen we de vorige verga dering onder pijnlijke omstandig heden samen wegens de muiterij met den aankleve van dien op „De Zeven Provinciën", gelukkig is de wensch, toen door mij geuit, dat dit betreurenswaardig feit de aanleiding mocht worden tot een krachtiger optreden der Regee ring tegen de revolutionaire ele menten, vervulden toont de regeering dat ze Regeering is. In het jaar dat tusschen onze laatste en deze vergadering ligt is ons Vorstenhuis ook nog in rouw gedompeld door het overlijden van H. M. onze Ko ningin-Moeder .Den Moedernaam droeg Zij met eere; Moeder was Zij voor Haar Koninklijk Huis, Moeder was zij ook in den dien sten zin voor Haar Volk, het had de volle rijke liefde van Haar liefdevol hart. Dat die liefde ook tot wederliefde drong bleek ten duidelijkste toen bij Haar sterven en uitvaart ons Volk in al zijne geledingen en alle par tijverhoudingen zijn medegevoel toonde. Het is en blijve een eere voor U, leden van Axelsch Burger wacht, dat ge bij den staatsgreep van Troelstra en de zijnen U geschaard hebt om die edele Vrouwe en Haar edel Huis. Gelijk gij Haar geëerd hebt in Haar leven, zoo blijve ook Hare nagedachtenis in eere, en zij ons ter bezieling tot liefde en trouw Tengevolge van de vele war geesten, die onder schoonschij nende leuzen ons volk trachten te verleiden, achtte de Regeering het noodig van de leden der Burgerwacht eene verklaring te vragen dat zij niet tot die par tijen zich hadden laten verlokken en werd deze verklaring ook door U allen onderteekend, zoo dat we weder in nieuwe trouw verder kunnen gaan. Een vijftal, dat zich als lid opgaf en straks den eed zal afleggen, roep ik het welkom in onzen kring toe. De gehouden schietwedstrijd leverde een prachtig resultaat, waar 21 van de 23 schutters ge middeld 11 en meer hebben ge schoten en een zevental 470 tot 476 van de 480 te behalen punten en 30 tot 36 van de 40 te schie ten rozen, hadden. Het zal mij een genoegen zijn straks allen hun prijs te overhandigen. Met den wensch dat onder niet minder harmonieuse klanken als thans van buiten tot ons door dringen (spr. doelde op het con cert van Concordia, dat tijdens de vergadering werd gegeven) onze vergadering moge verioopen verklaar ik deze geopend. Commissaris der Koningin bui tengewoon op prijs wordt gesteld, dat de Burgerwacht in Axel, zoo'n flink, trouw en talrijk corps vormt. Als men lof spreekt over zijn steun, wijst spr. dat van zich, want hij beschouwt het als zijn plicht tegenover de leden en den voorzitter om, waar noodig, zijn volle medewerking te verleenen. Het is spr. ook een voldoening te weten, dat de voorzitter en de hopman steeds ten volle actief zijn en daarom moet hij hun lof brengen voor den ijver, waarmede zij hem, als gezagsbekleeder willen steunen. Spr. hoopt dat de vereer.iging groeie en bloeie en God het moge verhoeden, dat de Burgerwacht zich ooit van haar taak zal moeten kwijten door oproer te bedwingen, maar toch is het aangenaam te weten, dat daarvoor ook in Axel nog velen pal staan. De voorzitter dankte in warme bewoording voor het gesprokene, erop wijzende, dat het een ge lukkig verschijnsel is, dat velen tot inkeer komen, die zich onder revolutionaire leiding veilig voel den. Meer er. meer begrijpt men, dat het nog het best is, zooals onze Regeering bestuurt en onze Vorstin leiding geeft en in het Buitenland zien we voldoende, dat ook daar waar nieuwe mee ningen veld wonnen en het gezag in handen namen, dit op teleur stelling uitloopt. Met dank voor de belangstel ling werd de vergadering gesloten. Medegedeeld zij nog, dat staande de vergadering eenige nuttige artikelen als prijzen werden uit gereikt aan de beste schutters. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De aanwezigen stemden door applaus in met het gesprokene. Hierna kregen we het gewone verloop, als notulen en jaarver slagen. De penningmeester, de heer J. Lefeber had met f 255,72 aan uitgaven eenlekort van f2,78. Als bestuursleden werden met )ijna alg. stemmen herkozen de heeren C. T. van de Bilt en A. van 't Hoff. Een vijftal nieuwe leden wer den weer op de gewone wijze geïnstalleerd. De hopman de heer B. Knie riem gaf een uitvoerig overzicht omtrent de toestand van de Bur gerwacht alhier in 't bizonder wat betreft de schietoefeningen en bracht daaromtrent lof aan de deelnemers en inzonderheid aan den kuilman C. Faas en den eider te Spui, S Lourens. Vooral ook kwam uit de steun, die men ondervond van den burgemeester, zonder wiens medewerking de oefeningen geen plaats konden hebben. De voorzitter sloot zich aan bij de woorden van dank daar voor en verheugde zich erin, dat de burgemeester die met het ge zag bekleed is, ook waardeert, dat het gezag geëerbiedigd wordt. De Burgemeester dankte voor de uitnoodiging tot de vergade ring vhn deze vereeniging, die zich ten doel stelt het gezag te steunen en wil mededeelen, dat èn door de Regeering èn den Onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. Augusteijn, slaagde heden te Delft met lof voor het candidaatsexamen mijn-ingenieur. Van bevoegde zijde deelt men ons mede Waar in Zeeuwsch-Vlaanderen nog herhaaldelijk gesmokkelde Belgische suiker ten verkoop wordt aangeboden, wordt er de aandacht op gevestigd, dat inge volge art. 8 van de wet van 4 April 1870 (Stbl. no. 61) ieder, die accijnsgoed, 't welk bij het vervoer met document gedekt moet zijn, koopt, of wel toelaat of opneemt in een aan hem toe- behoorende of bij hem in gebruik zijnde fabriek, bérgplaats, pand of woning, met de wetenschap, dat het in strijd met de wet is ingevoerd of vervoerd, wordt gestraft, alsof hijzelf den onwet- tigen invoer of vervoer had be dreven (d. i. met geldboete, of met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden). Een handelaar, landbouwer, particulier, of wie ook, die der halve suiker koopt, terwijl hij weet dat deze gesmokkeld is (in het bijzonder ten aanzien van suiker zal dit gemakkelijk zijn aan te toonen uit het bedrag van de bedongen prijs en de omstan digheden, waaronder is gekochi) valt onder deze strafbepaling, ook al is het slechts een geringe hoeveelheid. Volgens de Kath. Radio- gids, zal op 15 Juni a.s. voor den K R O. weer optreden de heer Jos. Moerdijk, gemeente secretaris van Zuiddorpe met eenige zangnummers. Mevrouw Moerdijk—van der Swalen zal met pianospel begeleiden. (Jit de reisroute van den tweeden Nederlandschen Ten- toonstellingstrein, Oranjetrein, die, zooals reeds gemeld, naar deze streek komt, blijkt, dat zij den tocht op 23 Juni aanvangt te Bergen op Zoom, zij komt daarna Dinsdag 26 Juni te Hulst, 27 en 28 Juni te Terneuzen, 29 Juni te Axel en 30 Juni te Sas van Gent, In de Gemeenteraadszitting van Hulst heeft de heer C J. Burm te kennen gegeven dat hij als Raadslid bedankt. De heer Burm is sedert 16 October 1906 55

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2