Landbouw. Gemengd Nieuws. die zich in de provincie vestig den. Zeeland verliest wat het bevolkingscijfer betreft steeds meer terrein ten opzichte van het Rijk. Thans (1 Januari 1934) is nog slechts 3.02 pet. der landsbevolking in Zeeland ge vestigd. Steun voor den Scheepsbouw. Het Volk verneemt, dat de Re geering het plan heeft, binnenkort aan het parlement een aanzienlijk crediet te vragen voor de onder steuning van scheepvaart en scheepsbouw. Een bedrag werd genoemd tusschen de twintig en vijf en twintig millioen gulden. Deze steunverleening zou, ook voor wat den scheepsbouw be treft, staan buiten de bemoeiin gen van het Weikfonds-1934. Nieuwe Conversie-leeningen. Bij de Eerste Kamer is inge diend een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer con- versieleeningen ten laste van Ne- derlandsch-lndië. Nu de conversie op 4 pet. basis van de Nederlandsche Staatsschuld is beëindigd, achten de ministers van Koloniën en van Financiën het wenschelijk, om de mogelijkheid te openen voor een soortgelijke operatie ter ver lichting van den op de Indische begrooting drukkenden schulden last. Voor conversie komen in aan merking vijf 5 pet. en zes 41/» guldensleeningen ten laste van Ned.-Indie, waarvan op 1 Juni a.s. nog zal uitstaan een totaal bedrag van f 691 824 800.— Met uitzondering van de lee ningen 1923E, 1930 en 1931, ge zamenlijk pro resto groot f198 002.000, zijn al deze leenin gen te alten tijd vatbaar voor versterkte of algeheele aflossing. Naar de Midd. Crt. ver neemt, heeft H. K. H. Prinses Juliana in verband met andere plannen van H. M. de Koningin en van H. K. H. tot Haar leed wezen afgezien van het brengen van een bezoek aan Zeeland in September a s. Naar de N. R. crt. meldt b6ett een nader door de orga nisaties, die in den Nijverheids- raad zijn vertegenwoordigd, ge houden enquête uitgewezen, dat de belangstelling voor de in 1935 te Brussel te houden In ternationale Tentoonstelling ui terst geriDg is, zoodat de kans, dat de Nederlandsche nijver heid op waardige wijze op die expositie zal z(jn vertegenwoor digd, uitgesloten moet worden geac t. De minister van Econo mische Zaken a.i. is hiervan op de hoogte gesteld. Provinciale Staten van Zeeland. steld, van de provincie wordt gevraagd, stellen Ged. Staten voor aan het verzoek om deze extrasubsidie te voldoen, daarbij aan hen overlatende het tijdstip van betaling van de verhooging te bepalen. Couponbelasting. Ged. Staten stellen voor bij de uitbetalirg van de opbrengst van effecten ten laste van de provincie aan de daarop recht hebbenden, de belasting, inge volge de couponbelastingwet af te houden. Geen georganiseerd overleg bij de N. V. „P.Z.E.M." De besturen van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond en van den Nederl. Bond van Personeel in Overheidsdienst, hebben ver zocht te willen bevorderen, dat een overleg-instantie tot stand kome tusschen het Dag. bestuur der N. V. „P.Z.E.M." en de bij die N. V. betrokken personeels organisaties. De Raad van Be stuur der P.Z.E.M. blijft bij haar standpunt van 9 December 1932, dat een instelling van een geor ganiseerd overleg niet noodig is, en wijst er op dat geregeld voe ling met het personeel wordt ge houden. Ged. Staten stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Bijdrage kosten herstel Raad huis te Veere. Volgens een schrijven van den Minister van O. K. en W. zal door de overschrijding van de geraamde kosten voor herstel van het raadhuis te Veere, groot f 100.000 met f 14.000, de bijdrage der provincie moeten stijgen van f 10.000 tot ten hoogste f 11.000. In verband met het groote be lang, dat door het herstellen van het monument wordt gediend en mede met het oog op het niet bovenmatige bedrag, dat, boven hetgeen reeds is beschikbaar ge- de pijn de wond Zooals men heeft kunnen lezen, zal ook dit jaar door de vereeni- ging van paardenfokkers „Arbeid Adelt" weer eer tentoonstelling van jong fokmateriaal worden gehouden Allerwege bemerkt men, dat er in de paardenfokkerij weer opleving komt en zoo is het te verwachten, dat er nu veel inschrijvingen zullen zijn. Getuige ook de prijzen, die op de verkoopingen worden ge maakt, is het fokken van beste paarden weer loonend te noemen. We vernamen in dit verband nog, dat tal van fokkers en hande laars reeds met belangstelling informeerden en bezoeken brach ten aan den stal van uitgelezen fokmerries, die te koop gesteld worden door den heer J. den Hamer. (Men zie advertentie in dit blad). Crisis Aardappelbeschikking 1984 I Door den Minister van Oeco- nomische Zaken is ingetrokken de Crisis Aardap pelbeschikking 1933 I; en is o m. bepaald dat de prijs tot 1 Juli 1935 voor aardappels van 36 X 12 c.M. bedraagt f 1.25 per 100 KG.; voor aardappels boven deze maat f2.25 per 100 KG. De minimumprijs voor con sumptieaardappels volgens art. 22 is voor le klasse soort f3, 2e klasse f2, 3e klasse f 1.50 en 4e klasse f 1.25. Onder le klasse worden be doeld Bravo, Bonte (Zeeuwsche), Blauwe (Zeeuwsche), De Wet, Duinzand, Maastrichter, Munster- sche, Paarspitten en Westbra banders. Klasse 2 zijn kleiaardappelen BI. Eigenheimer, Bonte Star, Be velander, Eigenheimer, Roode Star en Souvenir. Klasse 3 zijnAlfa, Bintje, Eersteling, Industrie, enz. Klasse 4 zijn zandaardappelen. Kostelooze vervoervergunnin- gen worden uitgereikt voor aard appels voor veevoeder, export, van groei- naar opslagplaats, teler of veiling en omgekeerd en voor liefdadige instellingen. Zeeuwsche Landbouw- Maatschappty De Algemeens Vergadering der Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij zal gehouden worden op Dinsdag 19 Juni 1934 te Kruiningen. De agenda bevat o.a.Jaar overzicht door den voorzitter. Beantwoording der door de Af- deelingen, Kriogen en leden der Z. L. M, ingezonden vragen aangaande de genomen beslui ten en eventueel te nemen steunmaatregelen van Over heidswege ten behoeve van land en tuinbouw door de Regeerings- commissarissen. De heeren Ir. S. L. Lauwes, Rsgeeringscom- mis8ari8 voor granen, varkens en fabrieksaardappelen, de heer Ir. C. Stevens, Regeeringscom- missaris voor de consumptie aardappelen, vlas en cichorei, de heer L. Bückmaon, Regee- ringscommissaris voor de zui vel- en veeteelt, de heer F. V, Vaiatar, Regeeringscommissaria voor den tuinbouw werden voor deze vergadering uitgenoodigd. De tentoonstelling, die den volgenden dag (Woensdag) plaats heeft, belooft schitterend te wor den en zal bij gunstig weer dui zenden daarheen lokken. AXEL, 8 Juni 1934 Onder vlotte leiding van den heer P. J. J. Vael, als dijkgraaf, vond Woensdag de jaarvergade ring plaats van stembevoegde ingelanden van den polder Be- oosten- en Bewestenblij, bijge woond door 52 personen. De rekening werd vastgesteld op f 19560 aan inkomsten en f 18216 aan uitgaven, terwijl de begrooting f 17833 beliep. De belasting bleef onveranderd. Minister Marehant in Zeeuwsch- Vlaanderen. In gezelschap van prof. van Poeije, secretaris-generaal van het departement van O. K. en W., dr. Jan Kalff en prof. v. d. Steur, resp. voorzitter en lid van de Rijkscommissie voor Monumen tenzorg heeft minister Marehant Woensdag een bezoek gebracht aan de restauratiewerken van het stadhuis te Veere, het uit 1612 dateerend protestantsch kerkje te ljzendijke en de St. Willebrordus- kerk te Hulst. Des middags omstreeks half twee werd Z. Exc. aan de pro vinciale boot te Breskens ver welkomd door burgemeester Truf- fino uit Hulst. Na een kort bezoek aan ljzen dijke arriveerde de minister te 4 uur te Hulst. Aldaar bezocht men onder leiding van ir. Jos. Cuypers en in gezelschap van deken Rops en de heer dr. Jos. J. Gielen, Em. Lockefeer, H. Verwilghen, Em. Wilking en J. Adriaansens, het gemeentelijk museum. Daar werd den minister een exemplaar aangeboden van het „Gedenkboek der Hulstersche Stede." Hierna werden de herstellings werken aan het grootsche R. K. kerkgebouw bezichtigd, waartoe zooals men weet het Rijk, de Provincie 'en ook de gemeente Hulst belangrijke sommen heeft gevoteerd. Na afloop hiervan werd gedi neerd in hotel „De Graanbems" om vervolgens om half zeven de terugreis naar Den Haag te aan vaarden. Zaterdag j 1. is te Sluiskil aanbesteed het bouwen van een woonhuis in den Stroodorppolder, gemeente Westdorpe. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk J. L. de Waele te Axel f 1520 H. van Steenbergen te Philippine 1495 C. en A. Kaas Sas van Gent 1374 J. Scheele te Sluiskil 1330 Loodgieterswerk F. Nicolle te Westdorpe f 139 F. J. Kool te Sluiskil 129 Glas-, verf- en behangwerk M. W. Visscher te Axel f 278 C. Smies te Sluiskil 194 Jac Hofman te Sluiskil 179 A. I. J. Gazan te Sluiskil 172 Electrische leiding H. W. Houg te Zaamslag f41 A. Rammeloo te Philippine 36 Gegund aan de laagste in schrijvers. Betron wbaarheidsrit. We vernemen dat de motór- rijdersclub „Zeeuwsch-Vlaande- ren" het plan maakt tot het houden van een betrouwbaar- heidsrit voor motorrijwielen en auto's op Zondag 17 Juni a.s. In den voormiddag zou de tocht door Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen worden gemaakt als volgt: Terneuzen, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Axel, Sas sing, Westdorpe, Sas van Gent, terug naar Terneuzen. Des namiddags wordt de rit gemaakt van uit Terneuzen over Hoek, Philippine, ljzendijke, Wa terlandkerkje, Aardenburg, Sluis, Cadsand, Cadsand haven (waar een pauze wordt gehouden) ver volgens naar Oostburg. Groede, Kruisdijk, Breskens, over Nummer Eén naar Hoofdplaat, Biervliet, ljzendijke, Philippine, Driekwart terug naarTerneuzen, Voorde boottocht Neuzen Antwerpen, georganiseerd door de Ringbesturen der C J. M. V. bestaat zoo'n groote belangstelling dat de opgave tot deelneming reeds morst worden gesloten. Er worden geen plaatskaarten meer uitgegeven. Zang. Aanst. Woensdag heeft te ler- seke het jaarlijk-ch concours plaats van den Zeeuwschen Zan- gersbond, waaraan zooals bekend is, ook de algemeene zangveree- niging „Orelio" alhier deelneemt. Er zal in totaal door 18 ver- eenigingen worden deelgenomen, terwijl een kinderkoor uit Goes en een uit lerseke hunne mede werking verleenen. Te 12 ure worden de gezel schappen ten gemeentehuize ont vangen, waarbij het kinderkoor „Exelsior" en de muziekvereni ging „Mozart", aldaar, een klep- permarsch zullen uitvoeren. Na de ontvangst wordt gezamenlijk het Bondslied gezongen, en daai- na wordt naar het concours-terrein gemarcheerd. De muziekvereni ging „Mozart" zal het feest verder opluisteren. Dezer dagen arresteerde de marechaussée te Biervliet een viertal lieden, dat zich schuldig gemaakt had aan diefstal van voederbieten bij de Gebrs. L. te Driewegen (Z.VI.) Een der gearresteerden is het SD A.P.- gemeenteraadslid J. D. Elk hun ner had een zak voederbieten gestolen en twee der mannen werden door de marechaussée op heeterdaad betrapt en aangehou den de andere twee werden nadien opgespoord. Naar wij vernamen, waren de mannen vermoedelijk op smok kelen uit, doch toen 't weer hier voor te „mooi" bleek, gaven ze dit voornemen op en namen „en passant" de man 'n zak bieten mede. Er kwamen den laatsten tijd meer diefstallen voor op Drie wegen (Z.V1.). Mdb. Crt. Woensdag 13 Juni zal te Domburg een Zeeuwsche landdag worden gehouden van den Ned. Christen-Vrouwenbond voor Zee land en Noord-Brabant, waarbij 2 dominees en 2 dames zullen spreken. Tot gecommitteerde bij het eindexamen hoogere textielschool te Enschede is o.m. benoemd de heer E. Lockefeer, fabrikant te Hulst. Akte L. O. Geslaagd voor het eindexamen der Rijkskweekschool te Oostburg mej. J. de Ridder te Retranche- ment en de heeren J. J. Alme- kinders te Sluis, A. du Bois te Honfenisse en J. Haartsen te Schoondijke. Afgewezen 2. Ge ëxamineerd 1 vrouwelijke en 5 mannelijke candidaten. Naar „de Maasbode" ver neemt schijnt het in de bedoeling van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electricitéits Maatschappij te lig gen binnenkort de electriciteits- tarieven ook voor vast recht te verlagen. Dhr. A. Ypma, marechaussée te Zundert, is benoemd tot Ge meenteveldwachter te Ooltgens- plaat. Te Koewacht werd Woens dag door den Weleerw. heer Ant. Dierick de eerste H. Mis opge dragen, als priester. Is dit op zichzelf altijd een plechtige ge beurtenis voor de dorpsgenooten van den gewijde, nu het hier de zoon van den beminden burge meester betrof, werd nog meer luister aan het feest gegeven en zoo was de rijk versierde kerk geheel gevuld. 's Avonds werd de familie Die rick een serenade gebracht. Dinsdag werd te Sint Jan steen met grooten luister feest gevierd ter huldiging van pastoor Preijers, die zijn 25-jarig pries terschap herdacht. Een lange stoet trok door het bevlagde dorp naar de kerk, waar de godsdienstplechtigheden plaats hadden. Des middags werd na de receptie's een feest- vergadering gehouden, waar ver schillende redevoeringen werden uitgesproken en een feestcantate werd gezongen. Te Stoppeldijk vierde de ZeerEerw. heer J. Staal eveneens zijn zilveren priesterfeest onder groote belangstelling der paro chianen. Tijdens de plechtige kerk dienst te Koewacht werden al daar een paar donderslagen ge hoord, die de oorzaak w rden van een incident. Er was nl. een 19- jarige arbeider getroffen, die een zaam op een akker in den Kar- nemelkpolder werkzaam was. De Burgemeester en de politie wer den uit de kerk geroepen om de noodige formaliteiten te verrich ten, tot berging van het lijk van den ongelukkigen M. de Cock, die afkomstig was van Stekene (B.j Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vi ure Dhr. Van Pelt. Gjdsdier.st Onderwijzer. Rotterdam. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. H. Av. Nam. 2 30 Dezelfde. Ttxt. Hag. 2 1-10 Geref. Gemeente. Voorm. half tien. Lecskerk Nam. half drie Idem De jeugdige P. v. D., wonen de te Alphen, had een zonne bril opgezet en stak vervolgens een sigaret op. Ongelukkiger wijze hield de jongen de aange stoken luciter te dicht bij het licht ontvlambare garnituur van de bril, zoodat dese in brand vloog. De jongen kreeg ernstige brandwonden aan bootd en ge laat, zoodat terstond heelkundi ge behandeling mosst worden ingeroepen. Ook zjjn kleeren hadden reeds vlam gevat. Uitbreiding van fabriek Maggi'e voedingsmiddelen Men deelt ods mede, dat het nieuwe fabrieksgebouw der Maggi aan den Haarlemmerweg te Amsterdam, Vrijdagmiddag, 8 dezer, otfic'ëel zal worden geo pend. Wjj hopen hierop nog nader terug te komen. Uit Antwerpen is dezer dagen een aangeteekende brief naar de Incassobank te Amster dam gezonden met een bank biljet van f 1000, een van f 300, een van f 200 en 15 van f 100 er in Bij aankomst hier bleek de briet slechts papiersnippers te bevatteD, de bankbiljetten waren verdwenen. Gebleken is, dat de diefstal op Belgisch ge bied moet zijn geschied. Door wie(n), is nog niet bekend. Nab(j Hees reed een tractor met aanhangwagen van J. W. uit Apeldoorn. Lit een zijweg kwam plotseling een motorrijder. De chauffeur van de tractor die met vrij groote snelheid reed, heeft de macht over 't stuur verloren en reed met groote kracht tegen een van de pijlers van de Maas- en Waalbrug. Door de hevige botsing sloegen tractor en aanhangwagen om. Het benzine-reservoir ontplofte en in een minimum van tijd stond de tractor in lichter laaie. De chauffeur, de ongeveer 22 jarige J. M. uit Apeldoorn kon niet meer uit den wagen komen en verbrandde levend. Een per soon die naast hem in de cabine zat, slaagde er in onder de bran- dende tractor vandaan te krui pen. ZJju kleeren, die reeds brandden, warden door omstan ders gebluscht. De tractor werd geheel vernield. Aan boord van den Fran- schen tanklichter „Rapbaël", welke te Bagatelle, nabij Gent, benz ne aan het laden was, ont stond Donderdag een ontplof fing, waardoor het schip, dat ongeveer 300 ton meet, geheel is uitgebrand. De voorraad ben zine, welke verloren is gegaan bedraagt 150 ton. B(j een ingesteld onderzoek heelt men in het achterend*? ZONDAG 10 JUNI 1934.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2