Een Tandarts Examenvrees Binnenland. Landbouw. Nederland cn Curasao. In de Ridderzaal te Den Haag heeft Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana een bijeenkomst plaats gevonden ter herdenking van het feit, dat Curacao 300 jaar geleden mei Nederland werd vereenigd. Bij deze plechtigheid, uitgaandt van het Alg. Ned. Verbond er de Kon. Vereen. „Oost en West' waren o.m. aanwezig de ministers Colijn, Slotemaker de Bruine, Deckers, Kalff, De Wiide en Oud. de commissarissen der Koningin in Zuid-Holland, Gelderland ei Utrecht, en vele andere burger lijke en militaire autoriteiten, o.a de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen. De voorzitter der commissi „Nederland-Curacao 16341934" de heer P. J. de Kanter, sprak het openingswoord en bood de Koningin en de Prinses gouden exemplaren aan van den bij d. Kon. Begeer geslagen gedenk penning, op het feit betrekking hebbend. Hierna heeft prof. dr. L. Knap pert een rede gehouden. Spr. herdacht de bezetting van Curacao in Juli—Augustus 1634enwijdd- verder eenige beschouwingen aan de kolonisatie. Spr. besprak voorts de verhouding van Curacao tot andere natiën, de ontwikkeling van de kerkelijke toestanden, dt geschiedenis van den landbouw enz. Spr. gaf uiting aan zijn hoop op een schoone toekomst. De Kon. Militaire Kapel en de Haagsche Onderwijzers-Zangver- eeniging verleenden aan deze bijeenkomst hun muzikale mede werking. uit een groote provincie-hoofdstad verklaarde, dat hem na proef neming gebleken is, dat 1VOROL inderdaad zeer fijn van consis tentie en aangenaam van smaak is, en dat hij daarom deze Neder- landsche tandpasta onvoorwaar delijk aan zijn patiënten kan en zal aanraden. Neem van dit advies goede nota en begin nog heden met IVOROL. de Nederlandsche Tandpasta. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De algemeene vergadering van deD Cnr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland is Don derdag te Middelburg gehouden en werd o.a. bijgewoond doot de heeren Schouten, Van Dijk en Rutgers, leden der Tweede Kamer, de burgemeester en se cretaris van Middelburg, dei, heer Ir. Stevens namens den Minister van Economische Za ken en den neer Vingerling namens het hoofdbestuur van den Ned. Cür. Landarbeiders- bond. De voorzitter, prol, dr. P. A Diepenhorst, verwelkomde spe ciaal da gasten en deeide rnedt dat de Cnr. Hist. Kamerfracti- tot baar spijt verhinderd wa> zich te doen vertegenwoordigen. Spr. betoogde vervolgens, dat de Bond zich krachtig moet verzetten tegen de bewering van de N. S B., dat het plaitelano reikhalzend naar baar uitziet. Spr. ontkent niet, datiultanëen Dmtschland de beweging goea werk heeft gedaan, maar daai was een chaos en die bestaat ten onzent niet in die mate. Het Nat. Soc. en haar ideeën vloeken met de Chr. levensöe- schouwing. Hoe men de zaak ook bekijkt, de N. S. B. is van een Germaansch karakter, en in wezen is het van een geest met het Duitsche nationalisme. Spr. ontwikkelde ten slotte tegen het nat. socspeciaal te gen de groep-Mussert vier be- zwaran, de sensatielust, de minachting voor politieke party- en, ten derde stelt spr. geen vertrouwen in de macht van de N. S B. tot wegneming van den econoniiscbea druk, en ten vierde is er het principeel be zwaar. Spr. zeide ten slotte, dat men ook in den Chr. kring te veel heeft gezegd, dat de staat maar voor alles moet zorgen en men te veel van den staat heett verwacht. Spr. eindigde met te wijzen op Prins Willem van Oranje, den „Vader des Vaderlands", die met „Potentaat aller Potentaten" een vast verbond had gemaakt. Staande zong de vergadering daarop twee coupletten van hst „Wilhelmus". De heer C. v. d. Heuvel hield een inleiding over „Da verhou ding tot andere organisaties". Sor. wees er op, dat de verhou ding tot aankoopvereenigiDgen, centraal bureau enz. niet moei lijk is en ook niet tegenover den Bond van landpachters en "ypotheekbaereD, de boeren bonden hebbea sprekers sym- phatie niet omdat hy meent, dat invloed op bestuur en wet- -eving moet geschieden door eigen politieke organisaties. Maar de grootste moeilijkheid zit hem in de andere lacdbouw- maatscbappijen, die zoowel een technisch als een sociaal karak ter hebben. Het dubbel lid maatschap is van het begin ai niet in orde geweest, maar nu moet men een duidelijk stand punt gaan innemen. De Christen ooer moet alles wat hij voor organisatie-doeleinden missen <an geven aan C. B. T. B. nu geven leden van dien Bond per laar zeker 120 C00 aan neutrale irganisattes en de eigen orga nisatie moet vaak werk onuitge voerd laten door geldgebrek. Daarbij komt, dat in de provin cies de invloed wordt toege- send naar het .leden-tal. Op geen enkel ander gebied is men zoo dubbelzinnig, en daaraan moet een einde komeD. Dit moet niet geforceerd worden, doch in de prov. organisaties be sproken worden, De technische diensten moeten los worden ge maakt vao de neutrale orgaui- saties en geheel zelfstandig wor den. Maar men zal de neutrale organisaties alleen door dwang daartoe krygen. Dat kan bij doorwerkiog van de Chr. orga- uisatiegedachte en juist daar napert nog veel aan. Het is niet voldoende te zeggen, dat in neu rale organisaties het Car. be ginsel niet gekrenkt wordt Spr. wil niets stuk maken. Al de techniscae arbeid moet blijven, maar de neutrale organisaties mogen niet langer op de been worden gehouden door techni sche diensten. Als men dat wil zal ook de Bond de technische diensten ter hand moeten gaan nemen, maar dan ligt de schuld oor die verbrokkeling niet bij ten bond. Weigert men de „Christen Boeren" op dit gebied echt te aoen, dan zal het blij- «en, dat er in hun kring vol- loende vitaliteit zit, om aan te pakken. Na de pauze verwelkomde de voorzitter den commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, od Drof. ds. P. S. Gerbrandy uit A nsterdam dia sprak over „Maatschappelijke ordening en landbouwcrisis". Spr. zeide, dat men als Christen de vraag „waar iaan wij heen" onder de oogen moet durven zien. Men moet in diepen nood de belijdenis durven uitspreken. De spanning wordt dan minder beklemmend. Het tascisme ot nationaal-socialisme zal voeren tot een groot systeem van staatsdwang. De crisismaat regelen hebben ten doel ons door de moeilijkheden heen te helpen tot men gekomen is op een sta bilisatieplan, waar men ze niet meer noodig zal hebben. De fundamenten van onze, zoogenaamde kapitalistische sa menleving, zijn principieel aan getast, zooals vrije koop en ver koop, vrye prijsbepaling enz. Het opmerkelijke van de crisis is, dat het de economen niet man keert aan goed inzicht. Er zit achter de crisis iets, waar men geen raad mede weet. Het is niet een kwestie van onkunde, maar meer van wil en hartstocht. Spr. geeft de voorkeur aan de me thode van dr. Colijn boven het prijsgeven van den gouden stan daard. Men moet trachten zonder al te veel kleerscheuren op een nieuw stabilisatie vlak aan te komen. Het gevaar is, dat vac een groote decentralisatie van het staatsgezag en het in gedrang komen van de vrijheid van het Caristelijk leven. Hieruit blijkt de groote waarde van een eigen Christelijke organisatie en men zal zich opnieuw moeten orien- teeren over productie en con sumptie. De Cjmmissaris der Koningin verwelkomde in het bijzonder de gasten van buiten Zeeland. Vooral Zeeland gevoelt den druk der tijden. Achter dr economi sche crisis zit echter de geeste lijke crisis. In den geestelijken stryd gaat het om eeuwige goe deren. Spr. wekte de leden op dezen geestelijken strijd trouw te voeren. De heer Ir. C. Stevens prees als vertegenwoordiger der re geering, de leiding, die 't bestuur van den C. B. T. B geelt, maar de leden moeten trouw achter dat bestuur staan. Spr. wekte de boeren en tuinders op mede te werken aan de uitvoering der regeeringsmaatregeleu. Hoe groo- ter de medewerking, hoe minder' controle er noodig is. De voorzitter bracht dank aan spreker en debatters en sloot de door ongeveer 500 personen bezochte vergadering. Des avonds had in hotel „Bri tannia" te Vlissingen een ge meenschappelijke maaltijd plaats en daarna een bezoek aan de stadhuisbelichting te Middelburg. Vrijdag werd een excursie van 150 personen met 25 auto's en bussen door Walcheren en Zuid- Beveland gemaakt. Bovens aande is ontleend aan het verslag in de Midd. Crt. Do varkenspt-yzen. De Ned. Varkenscentrale deelt mede Teneinde den toestand te ver gemakkelijken, is de Ned. Var kenscentrale reeds gedurende weken bezig om zwaardere var kens uit de markt te nemen. Deze varkens, in totaal ruim 60 000 zijn ingevroren. Door de pryzen die voor dit varkens- vleesch in het buitenland waren of zijn te maken, gaat de invrie zing gepaard met aanzienlijke verliezen. Waar er geen sprake van is, dat zij de verliezen zal kunnen verminderen door hoo- gere prijzen in het buitenland, is het eenige middel dat zy de aankoopprijzen gaat verlagen. Door de snel verminderde ex portgelegenheid, waarop by de vaststelling van het aantal big- gënmerken voor 1933 in het geheel niet en voor 1934 slechts ten deele kon worden gerekend, is de Ned. Varkensceatrale niet in staat geweest alle aangeboden varkens over te nemen. Uit de leiten blijkt, dat de exportmo- gelykheid sedert 1 Jan. 1933 met meer dan 10000 stuks per week is teruggegaan. Helaas heett de Ned. Varkenscentrale zich hierdoor genoodzaakt gezien de pryzen van de varkens te verlagen. De prijsverlaging, die de Ned. Varkenscentrale met ingang van 4 Juni zal invoeren, bedraagt drie cent per kg. ge slacht gewicht over de geheele linie. Het ligt in de bedoeling zoodra de positie dit toelaat, deze prijsverlaging weer ougedaan te maken. AXEL, 5 Juni ia34 De donkere wolken van Vrij dag en Zaterdag, die zwaar weer deden voorspellen hebben in Zeeuwsch-Vlaanderen hier en daar een malsche regenbui bezorgd en zijn overigens de Schelde overgetrokken. Op Walcheren en Zuid-Beveland heeft echter veel onweer gewoed en is ook nog hagel gevallen. Chr. Lagere Landbouwschool. Gisteren werden alhier aan bovengenoemde school de over- gangs- en eindlessen gehouden. Daarbij waren tegenwoordig de Rijksiandbouwconsulent voor Zee land, de heer Ir Stevens, het Schoolbestuur, de Commissie van Toezicht, de Burgemeester en enkele vaders der leerlingen en verdere belangstellenden. Tot de tweede klas werden toegelaten 13 leerlingen, n.l. Jac. de Jonge, Joz. de Jonge, J. Die- leman, Dirk Dekker, Dan. Dekker, M. de Pulter, D. Tollenaar, W. Dieleman. M de Feijter, J de Feijter, A de Kraker, P. van de Ree en J. de Kraker. Tot de derde klas 12 leerlin gen, r .1. M. Dieleman. P. Die leman, L Dieleman, K. de Kra ker, A Riemens, A. de Putter, F. Faas, J. van Hoeve, G. van Hoeve, F. de Feijter, P. de Feij ter en A. van Hoeve. Tot de vierde klas 14 leerlin gen, n I. L. de Regt, J van Dixhoorn, L. Bakker, Joh. Dekker, F. van Cadzand, A. Dees, M. Scheele, J Riemens, C. de Feij ter, A. Scheele, J. Scheele, A. de Bruijne, H. Dieleman en P. de Putter. De volgende leerlingen van de vierde klas hebben de school met Diploma verlaten W Dees, (zeer goed), J de Kraker, (zeer goed), A. de Zwart, (met lof), A. Scheele, (vrij goed), W. Die leman, (zeer aoed), M van Cad- i sand, (ruim voldoende), F. Ra- mondt, (voldoende), J. van Driel, (vrijgoed) en D. Dekker (vrijgoed). Aan het eind van de lessen werden de vertrekkende leerlin gen toegesproken door den Rijks landbouwconsulent, den voorzit ter van het schoolbestuur en den burgemeester van Axel. De leer ling W. Dees dankte voor de ge noten lessen en bood het hoofd van de school, den heer Le Feber namens de scheidende leerlingen een vulpen aan. Daarna sprak het hoofd van de school eer. afscheidswoord tot zijn leerlingen en dankte bestuur, verdere autoriteiten en aanwezi gen voor hun medewerking en belangstelling, waarna de voor zitter de samenkomst met dank gebed sloot. De eerste klas is Vrijdag aan gevangen met 16 leerlingen, zoo dat het totaal aantal leerlingen voor het nieuwe cursusjaar 55 bedtaagt. Voor het te Arnhem gehou den examen P. B. N A, ter ver krijging van het diploma Wegen technicus slaagden o.m de hee- ren L. F. Kaijser Jz., alhier en H. Scheele van Pnillippine. Minister Marchant naar Zeeland. Naar wij vernemen zal Z. Exc. Minister Marchant, vergezeld van den directeur van Rijksmonu mentenzorg, dr. Kalff, morgen een niet-officiëel bezoek brengen aan Zeeland. Des morgens geldt het bezoek aan Veere, waar het werk aan het stadhuis in oogen- schouw zal worden genomen, terwijl Z. Exc. denzelfden dag de gemeente Hulst hoopt te be zoeken, waar de restauratie van de Kalh. Kerk bezichtigd zal worden. Op Vrijdag 1 Juni 1.1. is afgekondigd Staatsblad no. 256, bevattende 't besluit van de wet van den 16en Mei 1934, lot be schikbaarstelling van een rente loos voorschot uit 's Rijks kas ter. behoeve van de N.V. Water leiding-Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", gevestigd te Ter- neuzen. Motorfiets geslipt. Zaterdagochtend is lusschen Oostburg en Schoondijke, een ernstig ongeluk gebeurd. Door het springen van den achterband iseen motoirijwiel, bestuurd door dhr, W. en op de duo zijn zwa ger Mbeiden aannemers te Hoofdplaat, geslipt. Tengevolge daarvan werden beiden tegen den grond geslingerd. Dhr. W. kreeg 'n lichte hersenschudding en M. is zwaar gewond opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg, waar hij Zaterdag avond is overleden. Men brengt het ongeluk in verband met het vinden van kopspijkers, tenge volge waarvan den vorigen dag eenige auto's lekke banden heb ben gekregen. Het is niet uitge sloten, dat deze kopspijkers door een kwaadwillige op den weg zijn geworpen. Midd. Crt. Zaamslag. Door de ingelanden van den calamiteuzen polder Eendragt is herbenoemd tot dijkgraaf dhr. M. de Putter en tot afgevaardigde vo r den dijkraad van het wa terschap Ser Lippens c. a. dhr. J. Riemens Pz.lot gezworene werd gekozen dhr. D. Scheele Az., in plaats van dhr. H. Ver- ponrte, die niet meer in aanmer king wenschte te komen. Te Utrecht slaagde voor het candidaat-examen Nederland sche letteren, mej. N. C. van Dis, van Zaamslag. Geen sprake van, indien Gij slechts Mynhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Motorongeval. Alweer is bij het punt, waar de Zandstraat en de weg van Terneuzen naar Sas van Gent samenkomen, een ernstig ongeval gebeurd. Dil punt is zóó ge vaarlijk, dat het ons wel noodig voorkomt, dat er een waarschu wingsbord stond, volgens hetwelk ieder die uit de richting Philip pine daar den weg langs het kanaal nadert, bij den hoek ver plicht werd om te stoppen. Vrij willig doet het blijkbaar niemand, ofschoon het er even gevaarlijk is, als bij een onbewaakten over weg van tram of spoor. Toen Zondagmiddag dhr. Stout- hamer van de Zandstraat op de bewuste plaats den hoek naar Sas van Gent met zijn motorrij wiel zou nemen, kwam daar uit de richting Sas dhr. J. de Jonge, opziener der electriciteitswerken te Terneuzen, met zijn auto aan rijden en kon niet tijdig stoppen, zoodat hij den motor in zijn volle breedte omver reed. Dhr. S. werd natuurlijk eveneens tegen den weg gesmeten en werd met gebroken arm en been opgenomen en naar het ziekenhuis te Sluiskil gebracht. Loonsverlaging b\J Mechelcn Terneuzen. Teneinde de uitgaven zooveel mogelijk aan te passen aan de verminderde uitkomsten van het bedrijf, dat vergeleken met voor gaande jaren een sterke achter uitgang aanwees, is door het bestuur van de spoorweglijn Mechelen—-Terneuzen een loons verlaging ingevoerd van 10 pet. Lag het in de oorspronkelijke bedoeling de sterk gedaalde in komsten in* evenwicht te brengen met de op het bedrijf drukkende uitgaven, door afdanking van personeel, tegen welken maatre gel van alle zijden sterk geagi teerd werd, thans heeft men door toepassing van bovenge noemde loonsvermindering een oplossing trachten te geven aan het financieele vraagstuk, oplos sing, hoewel pijnlijk voor de betrokkenen, toch vrijwat beter geacht wordt dan den oorspron kelijk in het vooruitzicht gestel den maatregel. Geslaagd aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers (essen) te Oostburg voor 't eind examen de dames M Dekker te Retranchement, J. Meijer te Bres- kens, M. de Pau en A. van Prooije te Oostburg. Geëxami neerd 6 candidates Afgewezen 2. Faillissementen. De arr.-rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard C. Balkenende, landbouwer te Rapenburg (gemeente Stoppel dijk). Rechter-commissaris mr. J. H. F. Bloemers. Curator mr, H. B. L. de Rechter te Hulst. Sportnieuws. Axel-H. K. 1 1—3. Het Axelsche Oranje-team, dat na slechts één jaar in de Twee de Klasse te hebben vertoefd<L aan het eind van het seizoen

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2