Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, Tijd ig g;ered. No. 17. DINSDAG 5 JUNI 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTiËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een gevaarljjk experiment. Buitengewoon verheugend voor de Italianen was de redevoering niet, welke minister-president Mussolini voor de Kamer van Afgevaardigden heeft gehouden. Vrijwel alles, wat de Duce te vertellen had gedurende de ruim twee uren, waarin hij aan het woord was, droeg een mineur toon. Hij verheelde niet, dat eco nomisch, politiek en financieel Italië er niet al te best voorstaat, hetgeen geïllustreerd werd met eenige cijfers, welke een gedrukte stemming alleszins wettigen. Het tekort op de loopende begrooting van 4 milliard lire, de staats schuld van 77 milliard en een handelsbalans, waarop een pas sief van 3 milliard lire wordt aangekondigd, vormen waar schijnlijk geen trio om bijzonder in zijn nopjes over te zijn. De salarissen der ambtenaren zijn verlaagd, de loonen der arbeiders eveneens. Het algemeene beeld, zooals dit door den premier werd ge schetst, is dus allesbehalve be moedigend. Een zwaar druk kende schuldenlast en een terug gang van den levensstandaard zijn weinig geschikt om een volk tot tevredenheid te stemmen. De Duce wijt de verkregen slechte resultaten aan de wereldcrisis. Ware het anders geloopen, dan zou natuurlijk een loflied zijn gezongen op de zegeningen van het fascisme, maar aangezien er niets te loven valt, wordt de crisis verantwoordelijk gesteld. Het valt niet te ontkennen, dat overal in de wereld de crisis haar merkteeken achterlaat en het zou onbillijk zijn het fascisme een blaam op te leggen, omdat de zaken een ongunstig verloop hebben genomen. Maar dan dient de uitverkoren leider ook meer bescheidenheid te betrach ten en zich niet op te werpen als de redder van het land. Zoolang alles even voorspoedig en van een leien dakje gaat is het een klein kunstje als zoodanig Engelsche vertaling. 37; Jij hier, riep hij uit. Waarom niet Ik stoor je toch niet Storen? Kerel, ik kan je niet zeggen hoeveel plezier het mij doet. Gelukkig, zei ik. Kun je mij tot Maandag logeeren Tot het volgend jaar als 't moet. Hij overstelpte mij met vragen en zooals het gewoonlijk gaat de vraag die mij boven alles bezig hield bewaarde hij tot het laatst. Maar, zeg eens .Selby, waarom ben je hierheen gekomen Ik kom om John Maynard te zien. O I Dat mijn antwoord hem bevreemdde liet geen twijfel, maar hij was te hof felijk om meer te vragen. Later, aan tafel, nam ik hem in mijn vertrouwen. Ik zeide: Die John Maynard gaat binnenkoit met een goede vriendin van mij trouwen en ik stel er groot belang ln hem eens van naderbij te bekijken. Is dat alles Voorloopig wel. Wil je niet probeeren in kennis niet hem te komen Dat is niet noodig. Waarom heeft je vriendin hem nltt zeif aan je voorgesteld. Daar is geen gelegenheid toe geweeit, te poseeren en zich de verheer lijking door de massa te laten welgevallen. Dan dient men echter, zoodra de keerzijde der medaille wordt vertoond, de ver antwoordelijkheid eveneens op zich te nemen en die niet af te schuiven op der. ongunst van den tijd. Niemand heeft de omstan digheden in zijn macht en het te doen voorkomen alsof men die wèl kan dwingen getuigt öf van een geweldige zelfoverschat ting, öf van demagogie en mis schien zelfs van beide. Wanneer niet de uitslag, maar alleen het doel gerekend mag worden, staan de kansen voor allen gelijk en dan gaat het niet aan, zich zelf op een voetstuk te doen plaatsen op hoop van zegen. Intusschen is dat niet het ergste, waartoe de dictatuur kan voeren. In de toespraak van Mussolini komt echler een en ander tot uiting, dat grooter reden tot be- zorgheid geeft dan de voor som mige menschen onweerstaanbare lust om bewierookt te worden door zichzelf eigenschappen toe te kennen, welke in werkelijk heid hopeloos zoek zijn. Een kat in de benauwdheid maakt rare sprongen, maar dat is geen speciale kattengewoonte, ook menschen houden die er op na. En nu de toestand van Italië zoo weinig rooskleurig is geworden, zet de dictator reeds een achter deurtje op een kier, teneinde eventueele uitbarstingen van volkswoede over teleurgestelde verwachtingen in andere richting te leiden. Het oude beproefde middel wordt daartoe aangewend een gevaarlijk middel overigens, dat de wereld door de eeuwen heen gedompeld heeft in smart en weedom. Als er geen lofzang kan worden aangeheven op den Italiaanschen voorspoed, dan blijft altijd nog de mogelijkheid open om met oorlogsdreiging te gaan schermen, ter prikkeling van den eenigszins in het ge drang geraakten nationalen trots. En dus werd het slot der rede van den Duce van een strekking, welke den oorlog als iets onver- En nu wil ze dat jij toch jeooi- deel over hem zult zeggen O, neen. Ik handel alleen op eigen initiatief. Daar begrijp ik niets van. Ken je dien John Maynard, vroegik. Ik heb hem een paar maal gezien in de Christopher-kerk. Laten we dan morgenochtend naar die kerk gaan. Dan kun je hem mij wijzen. Als hij er is. Ik weet niet of hij eiken Zondag komt. Ik schrok. Dat was een mogelijkheid die ik niet voorzien had. We moe ten de kans wagen, zei ik, en daarna nam het gesprek een andere richting. Den volgenden morgen begaven wij ons naar de St. Christopher-kerk. Ik was zeer opgewonden en had groote moeite dit niet te laten merken. Charlie praatte honderd uit over de wonderen van New Castle zijn handel, zijn scheepvaart zijn pu blieke gebouwen, maar ik luisterde slechts met een halfoor. Mijn gedach ten waren bij andere dingen. Hoe dichter wij bij de kerk kwamen, hoe dwazer mijn onderneming mij scheen. Wat wilde ik eigenlijk? Wat dacht ik te ontdekken Waarom was ik niet tevreden met hetgeen betrouw bare en verstandige mannen mij had den gezegd Ik wist het zelf niet? De vorige maal, dat ik hier was, zei Charlie, wees Maynard mij mijn bank. Het zou goed zijn als hij dit vandaag weer deed, antwoordde ik, Wij waren in de kerk. Mijn hart klopte zoo, dat ik bang werd dat Charlie het zon hooren, Totn zag ik een man op ons afko- mijdelijks en tevens als een ver heffende kracht voorstelt. „De oorlog maakt den man, zoo als het moederschap eerst de vrouw maakt", verkondigde de Duce, die tevens zeide van oordeel te zijn, dat een eeuwigen vrede vernietigend zou werken op de oorspronkelijke mannelijke deug den. Het hangt er maar van af wat Mussolini als deugden beschouwt; maar wij zijn het er niet mee eens. Verschillende berichten. Een krankzinnige, Bennet ge- heeten, heeft groote opschudding verwekt te Alamada, in Calafornië. De man laadde zijn auto vol met dynamiet en nitroglycerine, stapte toen in, terwijl hij zijn vinger op een knop hield, gereed om kon tact te geven. Politie en journalisten wachtten op eerbiedigen afstand in span ning af, wat er zou gebeuren. Er gebeurde echter niets. De krankzinnige bleek op het laatste oogenbük van plan te zijn veranderd Hij stapte uit zijn auto, waarop hij onmiddellijk door de politie werd vastgegrepen en naar een gevangenis overgebracht. In den wagen heeft men niet minder dan 43 dynamietpatronen en vier liter nitro-glycerine ge vonden. De autoriteiten te Wor- chester (Massachusets), hebben omvangrijke voorzorgsmaatrege len genomen in verband met geruchten, volgens welke een complot zou zijn gesmeed voor een bomaanslag op den trein van president Roosevelt. Zeventig extra agenten zijn toegevoegd aan Roosevelt's lijfwacht, terwijl 25 soldaten den president zullen begeleiden naar Groton, waar hij aanwezig zal zijn bij de promotie van zijn jongsten zoon. De auto riteiten verklaren, dat zij geen bevestiging hebben gevonden van de juistheid der geruchten, maar dat zij niet bereid zijn eenig risico te Joopen. Groote gebieden van het Zuiden van Britsch-Indië werden men. Charlie stootte mij aan en ik be greep dat dat John Miynard was. Ik sloeg hem zoo nauwlettend mogelQk gade. Hij was zoowat veeitig jaar oud, niet lang en tamelijk gezet. Zijn klee ding was keutig en in zijn das stak een diamanten speld. Een gladgeschoien gezicht, kleine, dicht bij elkaar staande oogep, een breede neus en dikke lippen. Een laag voorhoofd, dicht, zwart haar en een breede onderkaak. Over het geheel een weinig opvallende persoonlijkheid. Hq zag er niet slecht uit. maar indruk maakte zijn uiterlijk niet. Hij wenkte ons en wij volgden hem de kerk in. Ongeveer midden in de kerk wees hij ons een paar ledige plaatsen en gaf ons bijbels en gezangboeken. Met de collecte had ik nogmaals gelegenheid hem van nabij te bekijken. Zijn gelaat stond zeer vroom en hij verrichtte zijn kerkelijke plichten met de grootste nauwgezetheid en ernst. De preek was goed, beter dan menige die ik gehoord had, maar ik moet eerlijk bekennen dat veel er van mij voorbijging. Een paar banken vóór mij uit zag ik de dikke, roode nek van mijn medeminnaar en het werd mij steeds onbegrijpelijker waarom Agnes moest worden gedwongen met dien man te trouwen. Dat zij uit eigen vrijen wil zijn vrouw werd, was niet denkbaar, dat was mij nu wei duidelijk. Met een half oog was te zier, dat die man geen echtgenoot was voor Agnes. Al was hij dan zoo godvruch tig als een monnik en zoo vroom als een bisschop, hij bleef buiten en be neden Agnes' sfeer. Wij hadden de kerk al eenlgen tijd verlaten vóór we tot elkaar spraken. En, zei Charlie ten laatste, hoe de vorige week geteisterd door een hittegolf. Op verschillende plaatsen was de temperatuur ge stegen tot 47 graden Celsius. Te Ellor zijn acht personen van de hitte omgekomen. In Masuli- patam zijn de straten bezaaid met de lijken van dieren, vooral vogels, die door de hitte zijn gestorven. Een Italiaansch watervlieg tuig, dat den dienst op Tripolis onderhoudt, is bij den start te Malta in brand gevlogen. Een van de 5 inzittenden kwam om het leven. Te Zürich was een anti fascistische protestvergadering belegd door de socialisten. Daar bij ontstonden botsingen met communisten, toen de leiding der vergadering weigerde een com munistisch spreker aan het woord te laten. Op instigatie van de communisten trok daarop een groote stoet naar de districtsge vangenis om de gearresteerde leiders van den strijdhond tegen het fascisme te bevrijden. De politie dreef de menigte uit el kaar, waarbij uit het publiek met steenen werd geworpen. Van de betoogers werden er 41 gearres teerd. Nadat hun identiteit was vastgesteld, werden de meeste weer op vrije voelen gesteld. Twee ongemaskerde man nen hebben een overval gepleegd op de Planters Bank te Hawkins- ville (V.S). Zij slaagden er in een buit van ongeveer 12 000 dollar te bemachtigen en er mee van door te gaan. De heer Ovilla Dionne, vader van de vrouwelijke vijfling, die te Crobeil in Ontario (Ca nada) het levenslicht zag, heeft een contract onderteekend, waarin hij zich verplicht het vijftal ten toon te stellen op de dezen zomer te houden tentoonstelling „De eeuw van vooruitgang". Vrijdagavond heeft zich boven het Saargebied een hevig onweer ontlast, dat rijkelijk den lang verwachten regen heeft ge bracht, doch tevens op vele bevalt hij je Ben je voldaan Volkomen? antwoordde ik. Goed, dan behoeven we er niet meer over te spreken. Wanneer gaat er een trein naar Londen Wat Je wilt toch niet Ja, ik moet morgenochtend in stad zijn. Waarom nu ineens? Het kan niet anders. Ik kan je op het oogenblik geen verklaring geven. Wees er niet boos om. Ik had groote moeite mijn kalmte te bewaren want ik was nog nooit zoo opgewon den geweest. Dien avond nog omstreeks elf uur verliet ik New-Castle en was den vol genden morgen tegen zes uur in Loi - den. Ik had den heelen nacht vrijwel geen oog geloken, maar voelde niet de minste vermoeienis. Mijn opwinding werkte krachtiger dan eenig opwek kend middel en hield mijn zenuwen tot het uiterste gespannen. Ik ging een uur in een gemakkelij ke stoel liggen en schelde daarna om mijn ontbijt. Tegen tien uur belde ik Peter Langley op. Mijnheer Langley is juist geko men, kreeg ik ten antwoord. Zeg hem, dat ik dadelijk op zijn kantoor kom, zei ik. Ik moet hem spreken over een zeer belangrijke zaak. Goed, mijnheer. Tien minuten later trad ikLangley's kantoor binnen. HOOFDSTUK XVI. Peter stond met zijn handen in de sakken voor den haard. Hij was blijk baar nog niet met zijn arbeid begon* i nen en op zijn gelaat lag een uitdruk king van ongeduld, zoo niet van on- plaatsen groote schade aanrichtte. Vooral te Werndt en te Gross- Rosseln werd door het noodweer veel vernield, terwijl de bliksem in vele huizen insloeg. Het water stortte van de heuvels en spoelde in sommige straten het plaveisel weg, terwijl tuinen en akkers overstroomd werden. Te Gross- Rosseln wordt een klein kind vermistmen vreest dat het door het water is meegesleept en ver dronken. Het tramverkeer naar Voeiklingen moest gestaakt wor den. Zeer laag gelegen huizen stonden bijna tot het dak in het water. De schade is nog niet te overzien, maar is in elk geval aanzienlijk. In den nacht op Vrijdag is het plaatsje Tomain bij Rijs- sel door noodweer geteisterd. De bliksem sloeg in in de bri kettenfabriek, welke in korten tijd geheel in lichterlaaie stond. Er is groote schade aangericht. Tengevolge van uilstroomend gas werd één persoon bedwelmd. De man is overleden, terwijl 4 anderen in zorgwekkenden toe stand naar een ziekenhuis wer den overgebracht. De materieele schade wordt op eenige millioe- nen francs geschat. Een man, die in zijn woning te Verdun, nabij Montreal, de krant zat te lezen, is op slag gedood dooi dat hij getroffen werd door een deel van een vliegwiel van een zaagmachine, welk vlieg wiel op ongeveer een kwart mijl afstand van zijn woning uit elkaar sprong. Het stuk staal, met een gewicht van 25 pond, werd met groote kracht door de lucht geslingerd, drong door het dak van het huis, het plafond en den vloer van de bovenste ver dieping en zoo in de huiskamer van het slachtoffer, wiens schedel werd gespleten. De ongelukkige werd begraven onder een hoop puin gevonden. Het voorwerp kwam met zulk een kracht in het huis terecht, dat men aanvankelijk meênde met een explosie te doen te hebben. tevredenheid. Wel? zei hij kort, wat is er nu weer Ik heb het geheim opgelost. Wat zeg je U wilde weten wie Gerry Darke is. Ja, dat zou ik graag willen weten. Gerry Darke is niemand anders dan John Maynard. Peter hief zijn handen omhoog met een gebaar van verbazing en schrik, Neen, neen, zei hij ontsteld, ge vergist u, dr, Selby. Ongetwijfeld ongetwijfeld Ik vergis mij niet, onderbrak ik hem. Ik ben gisteren in New-Castle geweest en heb hem gezien. Ik her kende hem onmiddellijk. Peter liep met groote stappen een paar maal de kamer op en neer en ging voor zijn brtreau zitten. Droppels zweel stonden op zijn voorhoofd, zijn mond was samengetrokken als in pijn. Het is niet te gelooven, mom pelde hq in zichzelf. Ik zweeg eenigen tijd. Ik had een gevoel of ik hem beleedigd had alsof ik hem onverwacht een slag had gegeven. Eindelijk keek hij op. Als advocaat zie je veel van de schaduwzijde des levens, zei hij, maar waarachtig dit had ik nooit verwacht. Ik heb nooit veel voor John Maynard gevoeld, dat wil ik toegeven maar hem wel vertrouwd Misschien is er wel eens een verdenking tegen hem in mij op gekomen, maar die heb ik altijd on middellijk onderdrukt. Het leek mij een onmogelijkheid en, om de waar heid te zeggen, uw herhaaldelijk ha meren op dit aambeeld begon me te vervelen, (Wordt vervolgd). AXELSCHEff COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1