Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. Tijdig gered. DINSDAG 29 MEI 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. iNo. 15. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Volkenbond. Ter gelegenheid van den Vol kenbondsdag (18 Mei) wezen we genoopt door plaatsgebrek in 't kort op de beteekenis van den Volkenbond. Gezien de cri- tiek, waaraan in deze dagen van dreigend oorlogsgevaar de Vol kenbond bloot staat, achten we het gewenscht uitvoeriger op deze instelling terug te komen. In de veertien jaren van zijn bestaan is de hechtheid van het Geneefsche instituut aan menige harde proef onderworpen geweest en ofschoon het die doorstaan heeft, moet erkend worden, dat aan de hooggespannen verwach tingen niet ten volle werd be antwoord. Aan wie de schuld Er is een stelling opgeworpen, dat de Volkenbond is, wat de leden, dus de aangesloten staten, er van maken. Voor die op vatting valt inderdaad veel te zeggen, mits daarbij in het oog gehouden wordt, dat zij, die „van goeden wil" zijn, in veie, zoo niet in de meeste gevallen, tegen over de anderen tijdelijk in de ongunstigste positie komen te verkeeren, zoodra een beroep op geweld wordt gedaan. De klem toon dient dan echter op het woord „tijdelijk" te worden ge legd, aangezien door geweld nooit een duurzame overwinning kan worden verkregen. Elke ge dachte aan evolutie zou opgege ven moeten worden, als het an ders was. De geschiedenis is daar om legio bewijzen te leve ren, dat tenslotte het goede overwint. En van dit standpunt bezien, maakt de Volkenbond zeer zeker een goede kans, de tot dusver gebleken tekortkomin gen alsnog te kunnen herstellen. Want dat de Volkenbond tekort is geschoten in hetgeen van hem op grond van het statuut mocht worden verwacht, kan niet ont kend worden. De belofte van Genève, waarmee in 1920 de wereld werd verblijd, is niet nog niet vervuld. De droom van een wereldvrede, gebaseerd Engelsche vertaling. 35) Heelemaal niet. Ik heb niets te doen op 't oogenbltk. Je ziet er niet goed uit, zei hij, tnij aankijkend. Heb je 't erg druk? Integendeel. Ik heb te weinig te doen, zei ik. Hoe gaat 't met jou Best. Veel frissche lucht en geen zorgen. Alleen zou ik wel een beetje meer in het leven willen zijn. Als je koo eens in Londen komt, voel je pas wat een gat Trevisco is. Het heeft zijn goede sijde, maar je kunt niet ont kennen dat het ondoenlijk is ons heele leven op zoo'n plaats door te brengen- Daarbij komt dat er niet veel te ver dienen is in Cornwall. Och, je hebt ook weinig uitgaven, iel ik. Vei tel me eens hoe het gaat in Trevisco. Als altijd, glimlachte hij. Tempera tuur normaal, pols regelmatig, eetlust goed. Sinds je vertrek is er letterlijk niets gebeurd. Juffrouw Tresidder is nog wat dikker geworden en Tresidder nog wat magerder. Hij heeft me een dag of wat geleden meegedeeld, dat zijn kruis eiken dag zwaarder wordt. Ik kan haar niet meer omarmen, dok ter, zei hij. En daarna met een lachje: »- maar 't heeft één goede zijnie mand kan ooit met haar wegloopen, En wat zei zij daarvan Ik zou je voor geen geld van de wereld willen verlaten, mijn ouwe jufjnflescb, je zwartgalligheid ii de op het Recht, staat nog ver af van verwezenlijking en moet wijken voor de dreigende wer kelijkheid van het oogenblik. Van alle kanten stormen de ge varen op het menschdom aan economisch, financieel, politiek en cultureel, verkeert de wereld in een toestand van verval. Het zou echter een grove on billijkheid zijn, dit alles op reke ning van den Volkenbond te stellen. De voornaamste fout schuilt in het nationale egoïsme der staten, die zoodanig van wantrouwen en vrees jegens elkaar zijn vervuld, dat de meest eerlijke bedoeling wordt miskend en slechts beschouwd wordt als een dekmantel voor heimelijke begeerten naar gebieds-uitbrei- ding of winst in welken vorm ook. Het nationalisme, in veel gevallen opgezweept tot een fel chauvinisme, doet het eigenbelang dermate naar voren treden, dat de grenzen van hetgeen in een geordende samenleving geoor loofd is, totaal uit het oog worden verloren. En waar dien tengevolge belangen van anderen worden aangerand en zelfs ver guisd, kunnen botsingen niet uitblijven. Zoolang verkeert de wereld reeds in een toestand van depres sie, dat de menschen onder den druk der omstandigheden geneigd zijn alles met een pessimistischen blik te beschouwen. De groote toovenaar, dien wij als „het Lot" bestempelen, heeft het wereld- tooneel behangen met een zwart doek en onze oogen zijn er niet op ingesteld de daardoor ontstane duisternis te kunnen doorboren. Maar zooals de zon achter de wolken schijnt, zoo zullen wij ook, als het doek wordt wegge trokken, wellicht de schittering zien van een nieuwen dageraad voor de menschheid, waaraan we op dit oogenblik nauwelijks dur ven gelooven. Het kan zijn, dat het thans dooi het Lot onderno men experiment min of meer pijnlijk zal zijn. Dat zullen we dan hebben te ondergaan, of liever: daar zullen we ons boven vreugde van mijn leven. Wat een leuk span, hè En hoe staat het met de Hofstede. Die is weer bijna gereed. Ik heb hooren zeggen dat Sir Treffry er self weer gaat wonen. Maar ik geloof het niet. En heeft iemand eenig vermoeden dat de brand niet anders geweest is dan een poging tot moord Niemand. De meesten denken dat juffrouw Hunt op den bodem van de zee ligt. 't Is jammer dat het niet waar is, antwoordde ik, maar ik vond het beter hem niet te vertellen, dat ik haar in Londen had gezien. Ja, dat is zoo, zei hij, en toen, na eenig zwijgen: Juffrouw Tresid der was opgetogen, toen ik haar je brief voorlas. Ik had groote moeite niet te glim lachen. Ze hield erg veel van Enid Leslie, zei ik. Ja, ze was dol op haar, Ziet ze er goed uit? Veel beter dan vroeger. Je zult het zelf zien, want je blijft natuurlijk bij ons. De verandering van lucht en het gezelschap van m(n zuster hebben wonderen gedaan. Ik zou graag goede vrienden met haar blijven, zei hij eenvoudig. Maar in Trevisco zal ze wel nooit meer komen. Waarom niet? Ik weet dat ze heel veel van juffrouw Tresidder houdt. Zij spreekt vaak over haar, Trevisco ligt te ver uit de buurt. Hij zweeg en bleef In het vuur ziten kijken. Ik had medelijden met hem. Mijn eigen moeilijkheden deden mij zijn gevoelens zoo goed begrijpen, De liefde te verheffen hebben, omdat we uij hoofde van ons mensch zijn, tot het welslagen moeten mede werken. Tot de attributen, hier voor te benutten, behoort stellig de Volkenbond, verzamelpunt van alle moreele krachten ter wereld. Als het instituut van Genève wordt opgegeven of los gelaten, dan is het experiment bij voorbaat tot mislukking ge doemd en zal het tientallen van jaren, eeuwen zelfs, duren, alvo rens opnieuw kan worden be gonnen. Daarom dienen we vast te houden aan den Volkenbond, plechtanker voor onze hoop op een andere en betere samenle ving, waarvan het zwakke schijn sel thans nog nauwelijks onder scheiden kan worden, wegens de diepe donkerte rondom. En indien het statuut verbetering behoeft, zal die aangebracht moeten worden met alle vooit- varendheid, waarover zij, die van goeden wil zijn, slechts kunnen beschikken. Mogelijk zullen zij daarbij op tegenstand stuiten het zal hun grootste verdienste zijn die om te vormen tot een kracht, welke tot het bereiken van het gestelde doel kan mede werken, tot heil van allen. Bulgarije. De regeeringscrisis in Bulgarije, die langs parlementairen weg niet op te lossen bleek en zich tot een staatscrisis dreigde te ont wikkelen, heeft een zeer onver wacht einde gevonden. Daar de voormalige minister president er niet in slaagde, de hem door den koning opgedragen taak, een nieuw kabinet te vor men, tot een goed einde te bren gen, heeft de koning een militair kabinet aan het bewind geroepen. De meeste nieuwe ministers behooren tot de zgn. Zveno- grocp, een boven de partijen staande politieke organisatie, die steeds met de militaire en natio nalistische kringen in nauwe relatie stond, doch waarvan de leden contact onderhouden met verschillende partijen. had hem overvallen in de kracht van zijn leven en zij was gekomen zonder veel hoop op wederliefde. Zonder het te weten had hij zijn hart verloren aan het vroolijke, lieftallige kind, dat nog niet eens vrouw was en zij was even spoedig uit zijn leven verdwenen als zij er in was gekomen. Zou er nog gelegenheid zijn tot meer intieme ken nismaking? Wie weet.... Hij moest op Qreenslade komen. Ik zou hem zijn kans geven. Waarom niet. Heb je veel te doen in de stad? vroeg ik. Niet veel. Ik denk tot Vrijdag te blijven. Dan ga je Zaterdag mee naar Ureenslade en blijft daar tot de vol gende week. Zijn geiaat klaarde op. Het is erg vriendelijk van je, maar.... Hij eindigde de zin niet. De deur vloog open en binnen stoven Effie en Enid, schilferend en jolig. Effie bleef onthutst staan toen ze Tonkin zag. Neem me niet kwalijk, Roden, de jongen zei dat je alleen waart. Tonkin sprong op en liep op Enid toe. Dat is een onverhoopt genoegen, hoorde ik hem zeggen, toen zij elkaar de hand drukten. Wat ziet u er goed uit. O, ik heb mij nog nooit zoo goed gevoeld als nu, zei ze vroolijk. Wie zou nu gedacht hebben u hier in Lon den te zien Zeg, hoe gaat het juffrouw Tresidder? en William? Goeie, oude William met zijn ernstige glim lachjes en zijn treurig gezicht. Haar wangen gloeiden en haar oogen schitterden van opwisding en plezier, Wij spraken juist over hen, toen u binnenkwam, Juffrouw Tresidder is De jongste regeeringswisseling met alles, wat daarmee gepaard is gegaan, is te vergelijken met een operette-gegeven, ofschoon het allemaal bittere ernst is ge weest en nog is. Want het moet als een voldongen feit worden beschouwd, dat in Bulgarije een militaire dictatuur is gevestigd, nochtans zonder dat ook maar één schot gelost of een druppel bloed gestort is. ledereen, die niet in het complot was, schijnt volkomen overrompeld te zijn geweest, hetgeen pleit voor de degelijke voorbereiding van dezen staatsgreep, welke in Bulgarije een nieuwen staat van zaken te voorschijn heeft geroepen. Ofschoon de nieuwe bewind voerders weigeren toe te geven, dat het hier de instelling eener militaire dictatuur betreft, zijn het toch voornamelijk leger en politie geweest, die de uitvoering van den staatsgreep mogelijk hebben gemaakt. Alles was tot in de puntjes geregeld en feitelijk had de nieuwe regeering reeds de geheele macht in handen, voordat de buitenstaanders tot de ontdekking kwamen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Zoo zou bijvoorbeeld de afge treden minister-president, Moes- janof, er niet in het minst erg in hebben gehad, dat zich in het land een revolutie aan het vol trekken was. Wel werd zijn aandacht getrokken door het drukke militaire gedoe in de straten van Sofia, zoodat hij tele fonisch inlichtingen wilde inwin nen. Hem werd slechts geant woord, dat particuliere verbin dingen niet meer tot stand wer den gebracht. „Maar ik ben de premier Moesjanofriep de Eerste Minister uit, waarop het lakonieke antwoord volgde: „U bent geen premier meer 1" De nieuwe regeering maakt er allesbehalve gekheid mee. De dictatuur heeft haar intrede ge daan in Bulgarije en de nieuwe premier, Georgief, schijnt zich zelf de rol te hebben toebedeeld van een Bulgaarschen Mussolini, dat wil zeggen, dat de positie nog steeds zeer omvangrijk. Zij ver groot voortdurend haar aardsche taber nakel, zooals haar man zegt. En zij hongert naar het geluid van uw stem. Werkelijk? haar oogen straalden. Ik geloof heusch dat de goede ziel veel van mij houdt. Ja» zei hij, en werd plotseling Effie gewaar. Hij zweeg en keek mij vragend aan. Mag ik je aan mijn zuster voor stellen zei ik lachend. Dr. Tonkin Effie. Zij bogen en daarna werd het gesprek meer algemeen, ten minste zoo algemeen als twee vroolijke meisjes het lieten worden. Zij vertelden, dat ze door het mooie weer verleid waren geworden naar stad te gaan om boodschappen te doen. We hebben den heelen dag in allerlei liften gezeten, zei Effie. Zeker voor jelui plezier Waar om blijf je niet in de liften van de ondergrondspoor-stations? lachte ik. Daar behoef je toch geen winkels voor te bezoeken Werkelijk,. Roden, je geestigheid is verbluffend, antwoordde ze. Vertel eens, zou je huisjuffrouw in staat zijn een behoorlijke kop thee voor ons te zetten Ik zal het vragen. Wil jelui ge bakken eieren met ham Erg versch zijn de eieren niet, maar daarvoor ben je in Londen, Maak je toch niet belachelijk, Roden. Wij kennen je, maar dr. Tonkin mis schien nog niet goed. Denk je dat we geen koffie gedronken hebben Ja, dat dacht ik. Of hebben de winkeliers j<-lui een lunch in den lift aangeboden Dergelijke spiegelgevechten tusschen Effie en mij onderbraken nu en da» van koning Boris weliswaar ge handhaafd wordt, maar dan toch in geheel gewijzigden vorm. Er gaan ook geruchten, dat de ko ning daadwerkelijk aandeel in de gebeurtenissen heeft gehad. We verkeeren dus nog in het onze kere, wie nu eigenlijk de Bul- gaarsche dictator is, koning Boris of minister-president Georgief. Er valt nog niet over te oor- deelen aan welken kant de Bul garen zich zullen scharen, daar voor teekenen de lijnen zich nog te vaag af. Ook de rol, welke aan den koning bij de jongste voorvallen was toebedeeld, blijft in duister nis gehuld. Het huwelijk van koning Boris met prinses Gio- vanna van Italië heeft zekere banden met Rome geschapen, welke maar niet zonder meer terzijde geschoven kunnen wor den. Het zou echter onjuist zijn, daaruit tot een zekere afhanke lijkheid der Bulgaarsche politiek te concludeeren. De Bulgaarsche staatslieden hebben altijd een strikt nationale politiek gevoerd, zooals bijvoorbeeld bewezen werd toen de in Januari 1932 geboren prinses Grieksch-ortho- dox werd gedoopt ondanks het verdrag met het Vaticaan, dat de kinderen uit dit huwelijk roomsch- katholiek zouden worden gedoopt. Toch valt moeilijk aan te nemen dat de nieuwe bewindvoerders, die duidelijk fascistische neigin gen aan den dag leggen, zich geheel van Italië zouden afkeeren, hetgeen een échec voor Musso lini's Balkanpolitiek zou betee- kenen. Aan den anderen kant zou het begrijpelijk zijn, dat een meer Fransch-gezinde koers wordt in geslagen, rekening houdende met de Bulgaarsche geldbehoeften, welke beter door Parijs dan door Rome kunnen worden bevredigd. En de zoo onverwacht uit zijn ambt ontzette minister-president Moesjanof, die vergeefsche po gingen aanwendde tot vorming van een nieuw kabinet, had bij zijn juist beëindigd bezoek aan de Fransche hoofdstad nul op onze gesprekken tot groote hilariteit van Enid en Tonkin. De goede Tonkin zat in een hoek van de kamer en hij kon zijn oogen bijna niet afhouden van Enid, We kregen lange verhalen over heerlijke japonnen, hoeden en bonten, om niet te spreken van tasschen, meu belen en juweeien. In hoeveel winkels in Oxford street, Regent street en Bond street zq niet geweest waren, was niet uit te maken. En ik geloof dat ze een aardig bedrag hadden uitgegeven, maar daarover werd niet gesproken. Onder de thee vertelde Enid mij, dat zij nog bq Peter Langley geweest waren, maar dat hij het erg druk had en zij dus geen minuut waren gebleven. We begrepen dadelq#dat hij geen tijd had ons mee te nemen om ergens te gaan theedrinken, zei ze vroolijk lachend, daarom zijn we maar hierheen gekomen, 't Js erg brutaal hè. Ik zou boos geweest zijn als jelui niet hier waart gekomen. Mijnheer Langley was erg lief, zei ze, ik geloof, dat ik hem pas ben gaan leeren kennen teen ik ziek'werd. En nu zijn we heel goede vrienden. Daar ben ik blij em. Daarop riep Eifie, die, zooals zfl mij later vertelde, vergeefsche pogingen had gedaan om een geregeld gesprek met Tonkin aan te knoopen Enid, het is tijd, we moeten naar huis. anders komen we te laat. Enid sprong op. Zij liep naar het raam om in de straat te kijken en kwam daar tegenover Tonkin te staan, (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1