IVOROL Binnenland. werden ingeschreven in het Keurstamboek, terwyl 6 niet op gekomen waren. Te Terneuzen waren opgege ven 33 merriën, waarvan 27 werden opgenomen in hetKeur- «tamboek, 5 werden afgekeurd, terwyl 1 merrie afwezig was. Te Axel waren opgegeven 70 merriën, waarvan 59 werden ingeschreven in het Keurstam- boek 2 voorwaardelijk werden op- nomen, 5 afgekeurd, terwyl 4 merriën afwezig waren. De belangstelling in de onder scheidene plaatsen was groot. Er werden beste merriën voor gebracht. Waren in 1933 ruim 400 paarden ingeschreven, thans bedroeg dit aantal ruim 600. Minder Tandbederf Landbouw -crisis-organisaties. De Minister van Oeconomische Zaken a.i., heeft in de statuten van de landbouw-crisis-organi- saties de volgende wijzigingen aangebracht. C. in de statuten van de Stichting Landbouw Crisis-Orga nisatie voor Zeeland voor de eerste maal treden als bestuur ders op J. M. van Bommel van Vloten, te Goes; J. Bosselaar te Aagtekerke C. M. de Bruijne Poissonnier te CadzandP. J. J. Dekker te Wemeldinge C. Frans- se te KleverskerkeA. Haak te ZaamslagA. E. Langenhorst te Hulst; ir. A. W. v. d. Plassche te Goes C. de Putter, Loosjeshot te Axelj. Rijk Mzn. te Ovezan- dePaul Verkauteren te Nieuw- Namen A. Wisse te Anna Jaco- bapolder; H. C. van der Zande te Nieuwerkerk. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op: j. M van Bommel van Vloten te Goes en als secre taris ir. J. D. Dorst, te Goes. AXEL, 25 Mei 1934 Tijdens de drukte van de Pinksterdagen trachtten een paar kerels alhier hun slag te slaan. In cafe „De Roode Leeuw" van dhr. Audenaerdt aan de Zeestraat wisten ze naar den zplder te komen en ontvreemden daar eenige waardelooze papie ren, vorken, nueiaen en een spaarbankboekje. En in het café „De la Paix" van dhr. De Coninck was men door opschuiving van een raam in een achterkamertje gekomen, waar de billardballen vermist werden. De politie zoekt naar de daders. Noodlottig ongeval. Dinsdagmiddag is tegenover de Blikstraat een auto in het kanaal Terneuzen-Gent gereden. De bestuurder dhr. J. Huijssen- de Koeyer, lid van den gemeen teraad te Terneuzen, die met zyn zwager, dhr. J. de Mul Wzn., op weg was naar het Belgische grenskantoor om zyn triptiek te laten vernieuwen, is vermoede lijk onwel geworden, waardoor hy de macht over het stuur is kwjjt geraakt. Het ongeluk geschiedde om streeks 11 uur vm. Onmiddellijk kwam er van alle kanten hulp Opdagen. Dhr. C. Kaan, die het Ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik en begaf zich gekleed te water. Hy kon de auto evenwel niet vinden. Met dreggen had men spoediger resultaat. Op een afstand vaD den wagen vond men bet lyk Van dhr. Huyssen. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat hy zich nog uit den wagen heeft Weten te werken. Tezelfder tijd heeft men met een lier van een juist passee- tende sleepboot de verongelukte auto opgehaald. In de auto be vond zich nog het ljjk van dhr. De Mul. Dhr. Huyssen is 57, zyn zwa* ger dhr. De Mul 56 jaar. De verslagenheid was alge meen, In de op Donderdag 24 Mei 1934, gehouden vergadering van ingelanden van den polder Beoosten Blij Benoorden, werd de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1933/1934 goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van f8024 28 en aan uitgaven van f 7652.69, alzoo met een goed slot van f371.59. De begrooting voor het dienst jaar 1934/1935 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven van f 8406.92, waarin een post voor onvoorziene uitgaven van f 600 90 terwijl getracht zal worden een leening te sluiten van f 1500.—, waardoor dan het dijkgeschot blijven kan op het zelfde bedrag als verleden jaar n.l. {7.20 per H. A. voor de eerste soort land f6.— voor de tweede soort; f4.80 voor de derde en f3.60 voor de vierde soort land. Besloten werd de couponbe lasting te doen betalen door de obligatiehouders en werden als afgevaardigden naar het uitwa teringswaterschap Hulster-en Axeler-ambacht benoemd de heeren C. A. Dekker, G. van Fraayenhove en J. J. Michielsen. In de op Woensdag 23 Mei 1934 gehouden vergadering van ingelanden van den Noordpolder werd de rekening en verantwoor ding over het dienstjaar 1933/1934 goedgekeurd met een bedrag aan ontvangsten van f 1111.17 en een aan uitgaven van f880.99, alzoo met een goed slot van f230.18. De begrooting voor het dienst jaar 1934/1935 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven van f845.59, waarin een post voor onvoorziene uitgaven van f63 99 Het dijkgeschot bleef bepaald op f 7.— per H A. Als afgevaardigde naar het uit wateringswaterschap Hulster- en Axelerambacht werd benoemd de heer A. E. C. Kruijsse. Coöperatieve Boerenleenbank. Vrijdag jl. hield de Coöpera tieve Boerenleenbank voor de gemeenten Ter Neuzen, Axel, Hóek, Zaamslag en omgeving, te Ter Neuzen onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees, haar gewone jaarlijksche algemeene vergadering, waarvan we een kort verslag mochten ontvangen. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter allereerst de verdiensten van wijlen den heer R. J. Scheele, als voorzitter van den Raad van Toezicht. Voorts deed hij uitkomen, dat het vertrouwen in de bank is weergekeerd, hetgeen o.m. blijkt uit de belangrijke toename der spaargelden en de stijging van den omzet met ruim 1,5 miliioen gulden. De rekening over 1933 wijst een eindcijfer aan van f7.751.784.071/,, Aan spaargelden is ontvangen f 1.813 910 97 en terugbetaald f 1.582.997.08. Door de voorschotnemers werd f 121. 037.69 afgelost. Aan nieu we voorschotten werd f 9350 verstrekt. In rekening courant werd ont vangen f5.628.931.20V, en uit gegeven f 6.989.192 801/,. Op het kantoor te Ter Neu zen is f 500 afgeschreven. De winst ad f 13.428.041/, werd na toelichting door den voorzitter, met algemeene stem men ter beschikking van het bestuur gesteld, tot dekking van mogelijk verlies in dit en vol gende jaren, met het doel de be staande reserves ad f 143.099.12 geheel in tact te houden. De balans wijst een eindcijfer aan van f2.176.987.5 l1/g. De heeren A. de Feijter te Zaamslag en W. Dieleman Jzn. te Terneuzen, werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd respectievelijk tot lid van het bestuur, en tot lid van den Raad van Toezicht. Na de rondvraag wekte de voorzitter de aanwezigen op, zoo veel mogelijk mede te willen werken tot uitbreiding van het ledental der mooie gezonde in stelling en betreurde hij het be danken van enkelen, die in niet geringe mate door de bank zijn geholpen» Zendingsfeest. Dinsdag werd te Hoek het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendings- feest gehouden, dat ondanks het gure weer door ongeveer 1400 personen werd bijgewoond. Na opening door ds. E Raams trad als spreker op Ds. Visbeek uit Vlissingen, die uiteen zette, dat het Evangelie gezaaid moet worden, opdat daarvan anderen de vruchten kunnen plukken. Ds. Bikker van Hilversum, die o.a. in Ned. Indië heeft gearbeid, vertelde, hoe daar de inlanders bidden en ons Westerlingen tot beschamende voorbeelden zijn, omdat van ons werk wel veel rook, maar weinig vlam uitgaat. Na de pauze sprak ds. Kuiper van Souburg over het herken- ningsleeken, dat de Christenen moet onderscheiden van degenen, die niet in Gods wegen wandelen. Ds. Booy van Heinkenszand sprak over „Priesterlijk werk", ds. Bons van Colijnsplaat over „Getuigen" en Ds. Bavinck van Hoek liet een slotwoord hooren. Bij afwisseling werden Psal men, Gezangen en Koraalliederen gezongen. Ook de muziek- en de zangvereeniging verleenden hare medewerking. Geret. meisjesbond. Op 2en Pinksterdag heeft de Bond van Meisjesvereenigingen op Geret. grondslag te Middelburg zijn jaarlijkschen bondsdag ge houden. Er was zooveel belang stelling, dat drie kerkgebouwen noodig waren om alle bezoek sters te bergen. De Bondsdag begon om half elf. Het aantal aangesloten ver- eenigingen steeg tot 843. Te Wijk aan Zee heeft de bond een zomerhuis gebouwd dat de naam draagt van „Henriëtte". In de Hofpieinkerk trad in de morgenvergadering als spreker op de heer Joh. C. Franken uit Utrecht, en in de Oosterkerk ds. Torenbeek. Ook des middags hielden enkele predikanten een redevoering. Voor vrede. De afdeeling Terneuzen van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede hield Vrijdag een pro- paganda-avond, waarbij als spre ker optrad dhr. Mr. J. F. van Deinse uit Middelburg, die als onderwerp had gekozen „de Vredesgedachte". De voorzitter bracht in zijn openingswoord een woord van dank aan de heeren Mr. van Deinse en P. Standaert voor de gulle bereidwilligheid om aan een propaganda-avond mede te werken, terwijl hij de bezoekers opwekte, lid te worden van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Mr. van Deinse zelte hierna zeer duidelijk uiteen, dat de eng nationalistische opvattingen bij de staten remmend werkten op de ontwikkeling van de vredes gedachte. Juist de breedere op vattingen van het nationalisme zouden de goede grondslag kun nen zijn voor internationale samenwerking, welke een kalme ontwikkeling van de menschheid zou waarborgen. Spr. eindigde zijn rede met een krachtig „met God voor Vaderland en Oranje". Daarna werd de film vertoond „Ik heb een mensch gedood", welke een zeer mooi beeld gaf van de ideeën door den spreker. Tijdens de pauze meldden zich eenige bezoekers aan als lid. Navordoring van den tabaks accijns. Deze navordering zal geschie den ten laste van degenen die op 1 J u n i as. nog sigaren belast met een accijns van 1 7 1 1 percent (dat zijn de sigaren met niet-dichtgewerk- ten kop ongeacht het gewicht, en de sigaren met dichtgewerkten kop wegend per 1000 stuks minder dan 31/, kilogram) en sigaretten ten verkoop in voorraad hebben, een en ander voorzoover de verhoogde accijns daarvoor nog niet is betaald. Van die sigaren en sigaretten moet uiterlijk 2 J u n i a.s. voor elk pind waarin die tabaksfabrikaten zich bevinden een schrifte- lijke aangifte ingeleverd worden bij den Rijks-Ontvanger. Voor die aangifte moet gebruikt worden een van Rijkswege vast gesteld formulier, dat kosteloos ten ontvangkantore verkrijgbaar is. Niet of niet volledig nakomen der verplichting tot genoemde aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten minste f 100. Voor nog voorhanden sigaren en sigaretten van op 1 Maart jl. vervallen kleinhandelsprijzen (voor sigaren de 1 en l1/, cent; voor sigaretten de cent) zal navordering plaats hebben, be rekend naar die kleinhandelsprij zen belanghebbenden zijn der halve niet verplicht na 3t Mei a.s. die sigaren en sigaretten te verkoopen tegen resp. 1 s/4 en ct. Evenmin bestaat overigens de verplichting de sigaren en siga retten waarvan navordering plaats heeft na 31 Mei a.s. tegen hoo- geren kleinhandelsprijs te ver koopen. Voor de navordering wordt in 't algemeen van navorde- ringsregels gebruik gemaakt. Deze z egels moeten op de bui tenzijde van de verpakking wor den aangebrachtzij moeten geheel daarop worden gekleefd. Na 2 0 Juni as. moeten de in de aangifte vermelde verpak kingen van een navorderingszegel voorzien zijn. Verbetering. Het bericht aangaande de aan besteding van het dubbel woon huis door den heer P. Ie Feber alhier eischt verbetering in zoo ver, dat voor het metselwerk niet was ingeschreven door dhr. P. van Alten, doch door dhr. M. van Alten. Provinciale Staten van Zeeland. Rekening 1932. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor de rekening over 1932 vast te stellen in ontvang op f8 370 735.58 en uitgaaf f8.214.920 52; (goed slot dus f 155 815.06). Geitenfokkerij. De Vereeniging tot verbete ring van het geiter.ras in Zee land heeft verzocht eene veror dening uit te vaardigen, waar door het niet meer mogelijk zal zijn om die Vereenieing in haar nuttig werk te belemmeren-door het ter dekking stellen van zgn- „wilde bokken". Waar de gei tenfokkerij in 't belang van den arbeidersstand is waar de Rijks veeteelt-consulent gunstig advi seert en wijst op de geitenmelk, die in hooge mate de voeding voor het arbeidersgezin helpt verbeteren en vooral van over wegende beteekenis is voor den gezonden opbloei der kinderen, en inwilliging van het verzoek geene kosten voor de provincie mede brengt, stellen Gedepu teerden voor eene verordening in het leven te roepen, waarbij het houden van niet ingeschreven dekbokken verboden is. Subsidie autobusdienst. Gedeputeerden stellen voor aan A. Poppe te Graauw voor zijn autobusdienst tusschen Graauw en Hulst weder subsidie te verleenen gerekend te zijn in te gaan 1 April 1933, toen de vorige subsidie afliep en naar een maximum-bedrag van f900, Zij meenen, dat hier een buiten gewoon geval aanwezig is, om ook na 5 jaar subsidie te blij ven geven. Het is het eenige snelvervoer-middel voor Graauw en Langendam en het leverde in 1933 f864 88 nadeelig slot op zonder Provinciale subsidie. Boottocht. Door de Ringbesturen der diverse Jeugdvereenigingen in ons gewest wordt een aantrek kelijke boottocht van Terneuzen naar Antwerpen georganiseerd, waarvoor we verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Zoowel familieleden der leden dezer vereeniging als belangstellenden, kunnen deze rei» meemaken. We vernemen nog, dat de mondaccordeonclub der Vlis- siogscha C. J. M. V. uitgenoo» digd is tot bywoaiog deser reis, Grondbelasting. Men zij er aan herinnerd, dat vóór 1 Juni a.s. de verschenen termijnen van de aanslagen Grondbelasting 1934 aangezuiverd dienen te zijn, ter vooikoming van vervolgingskosten. De heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, heeft in verband met het verleenen van een rente loos voorschot aan de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding door de Tweede en Eerste Kamer, aan leiding gevonden om te bedanken als lid der Prov. Staten van Zeeland. Daar dhr. Van Dalsum alleen op zijn lijst voorkwam, zal de vacature ingevolge de Kieswet on vervuld blijven. In verband met het over lijden van dhr. Jacobus Huijssen is in den Gemeenteraad van Terneuzen een vacature ontstaan. Als opvolger op de lijst der vrij anti-rev. partij komt voor dhr. G. Dees, die vermoedelijk de vacature zal vermelden. Gevonden. Een portemonnaie met inhoud, twee horloges met ketting, een heerenpet, een damestaschje met inhoud, een lederen riem, waaraan een slot, een mes, twee sleuteltjes. Inlichtingen J. Oos- ting, veldwachter. Damesjapon by A. Riemens, SiDgelweg. Een geblokte pet, by P. Mat- telé, Weststraat. Een rijwielplaatje bij Griep, veldwachter. Aan de Universiteit te Am sterdam is cum laude gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer H. Brug- mans, leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de R. H. B. S. te Terneuzen. De Comissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Sept. 1934 aan J. van Hermon, op eigen verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-veldwach ter in de gemeente Hoek. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Citech. Zondag 20. Geref. Gemeente. Voorm. half tien Leeskerk. Nam. half drie De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen zonder de directe belastingen hebben in April f26,787,189 opgeleverd, tegen een jaar geleden {21,500,524 (toen daaronder echter de omzet- en de couponbelasting nog niet begrepen waren). Voor de eerste vier maanden waren de bedragen respectievelijk f 100,734,675 en f98,311,628. Door de lacht naar Curasao. Bij de K. L. M. was het plan in studie, om ter gelegenheid van het 300-jarig jubileum van het Nederlandsche gezag over deze kolonie, een vliegtuig naar Curacao te zenden. Daar de eigenlijke viering van deze herdenking plaats vindt in de laatste week van Julias., had men aanvankelijk het voornemen de vlucht Nederland—Curacao ook in die maand te doen plaats hebben. Hiervan heeft de K L M. om technische redenen moeten afzien. Zij heeft thans besloten om de vlucht waarschijnlijk in December te doen uitvoeren. doordat gij Uw tanden poetst met Volgens talrijke attesten is dit de ervarina van zeer velen. ZONDAG 27 MEI 1934.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3