De Sportfeesten. Landbouw. reputatie verworven* waartoe het gemiddelde Fransch-Belgische kapitaal zich bij voorkeur aange trokken gevoelt, hetgeen niet in zulke mate het geval is met de Noord-Nederlandsche industrie, die een betere sociale uitrusting kent Reeds vóór de algemeene eco nomische crisis kon men in de grootste Zeeuwsch-Vlaamsche huis-industrie, de vlas-industrie, onze sociale wetgeving iet hand haven. In 1929 berekende rector Kok, dat de iandarbeidersloonen in Zeeuwsch-Vlaanderen tot de laagste in den lande behoorden Thans heerscht er zelfs in den oogsttijd werkloosheid onder de landarbeiders en zijn hun inkoms ten nog aanmerkelijk gedaald. Daarna wordt in deze nota ge constateerd, dat de algemeene maatregelen, die de Nederland sche Regeering in de laatste tientallen van jaren nam tegen de ontvolking van het platteland, in Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwel zonder resultaat zijn gebleven. Noch de Landarbeiderswet, noch de ontwateringsverbeterin gen in de streek, noch het streven naar werkverruimingsobjecten, die van beteekenis genoemd kun nen worden, noch het streven tot aanleg van de kanalen, waarom in de laatste honderd jaren zoo herhaaldelijk gevraagd werd aan de Regeering, noch de verbete ring van andere verbindingswegen met overig Nederland, hebben tot resultaten geleid, die noemens waardige verbetering brachten in de Zeeuwsch Vlaamsche bevol kingscijfers, die tot de ongunstig ste in den lande behooren. Op de vraag wat de Neder- landsche overheid tot dusver gedaan heeft om aan deze voort durende economische en maat schappelijke verzwakking van het Nederlandsche randgebied bezui den de Schelde ten opzichte var. overig Nederland een einde te maken, antwoordt de nota, dat tot voor enkele jaren nooit ge streefd is naar de vorming van een tegenwicht voor de verster king van onze Nederlandsche economische belangen, sedert de buitenlandsche industrieele ver- keers- en grondbezitpenetratie zich ontwikkelde. De actie van het Zeeuwsch- Vlaamsche Kanalen-comité wordt een streven genoemd naar de nationale versterking van het Nederlandsche randgebied bene den de Westerschelde. Het comité propageert een groote, gezonde en nationale gedachte. Daarbij wordt het bekende plan-Bongaerts uiteengezet om te komen tot een kanaal Sluiskil—Hulst—Graauw met een veerverbinding voor snelverkeer nabij Graauw met den Brabantschen wal, na inpol dering van het ondergeloopen land van Saaftinge. Op deze wijze zou Zeeuwsch-Vlaanderen tot een sprekend bestanddeel van het Nederlandsche economische leven gemaakt worden, zooals vroeger met Zuid-Limburg is geschied. De Pinksterdagen zijn alhier weer volgens de traditie verloo- pen, zoodat we met genoegen melding maken van het feit, dat onze stad jl. Maandag in het teeken der algemeene belangstel ling stond. Hoewel het nu bepaald geen ideaal 'weertje was, bleef het toch gelukkig droog en maakten velen van de gelegenheid gebruik om •per fiets, trein of auto een bezoek aan Axel te brengen, zoodat zich een compacte menschenzee be woog naar de terreinen aan den Kinderdijk, waar allereerst de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hare tenten had opgeslagen en een eindje verder den voetballiefhebbers een schitterende strijd wachtte, waar onze jongens in het groene veld moesten uitkomen om hun plaats in de 2e klasse K. N. V. B. te verdedigen. Tegen den vastgestelden tijd heerschte reeds een ongekende drukte, waarbij de stemming toe nam, naarmate de harmonie «Con cordia" het terrein der V, V. Z. F. naderde, Circa 4000 belangstellenden hadden zich om de touwen ge schaard, toen de door V. V. V. in samenwerking met het Verbond der beide Vlaanderen georgani seerde harddraverijen een aan vang namen. Allereerst kregen we een snel heidswedstrijd te zien voor mo toren over 3 K M„ d i. 5 baan- ronden, waarvan de uitslag als volgt luidt 1 D. Meeusen Hoek, 2 G. Cappendijk Kloosterzande, 3 A. Prevoost Axel, 4 P. v. Fraaijen- hove Axel, 5 P. Esselbrugge, Axel, 6 C. Verstraeten Axel, 7 F. Vael Kloosterzande. Daarna volgde de eerste draf- koers (aangespannen of onder den man) over een afstand van 1600 meter met het volgende resultaat 1 Diaoul van F. Ghyselinck uit Auwegem. 2 Epi d'or II van J. de Potter, Cruijshaulem. 3 Unie van A. Goethals, Meu- lebeke. 4 Mietje van A. de Keijzer, Denterghem. 5 Uria van V. Lippens, Aalter. Prijzen resp. 500, 300, 200,125 en 75 francs. Als tweede koers kregen we een vluchtkoers voor a'le paarden over 1600 meter met dezelfde premie's, die als volgt werden gewonnen 1 Persican van J. Bouckaert, Eename. 2 Sérinette van O. Schaubroek, Peteghem. 3 La Pipote van H. van Praet, Maldeghem. 4 Fasco van Schaubroeck, vnd. 5 Perle-caps van Brouckaert, vnd. Hierna kregen we een wed strijd te zien tusschen een paard en een motorrijder. Deze werd door laatstgenoemde gewonnen in 1 minuut 7 sec. over 1 baan- ronde (600 MHet paard had 2 seconden meer noodig over dit traject De motorrijder, dhr. D. Meeusen, kwam hierdoor in het bezit van den uitgeloofden prijs nl. f 10. De derde koers was een draf- koers over een afstar.d van 2000 meter, waarbij de volgende prij zen werden toegekend 400, 200, 125 en 75 francs, die in onder staande volgorde werden ge wonnen 1 Diaoul vnd. 2 Epi d'Or U vnd. 3 Unie vnd. 4 Arcol van A. Vindevogel uit Wannegem. 5 High Forbes van A. Lippens, Caeneghem. De uitslag van de vluchtkoers voor alle paarden over 2000 M. was als volgt 1 Persican, vnd. 600 francs. 2 Sérinette, vnd. 400. 3 Fasco, vnd. 200. 4 La Pipote, vnd. 125 en 5 Prince, van L. v. d. Bulcke, Ronse, 75 fr. Alvorens de laatste koers werd gereden, werd het talrijk publiek vergast op een sledewedstrijd met motoren. Ofschoon minder sportief dan de overige nummers was er voor dit nummer buitengewone belang stelling, vooral om het risico dat de slederijders liepen, door tijdens de vliegende vaart van hun voer tuig geslingerd te worden. En daar dit vrijwel gevaarloos ging, was natuurlijk de pret algemeen, als men de passagiers de gekste caprioles zag maken, meestal met gevolg, dat ze toch nog in het zand moesten bijten. Deze wed strijd had nl. als attractie, dat de motorrenners ieder achter hun motor een slede met een berijder achter zich moesten voorttrekken en hun passagier behouden aan het eindpunt bezorgen. Prijswinners1 Vael, 2 Essel brugge, 3 Cappendijk en 4 Van Fraaijenhove. De uitslag van de laatste draf- koers over 2600 meter was als volgt 1 Diaoul, vnd. 800 fr. 2 Prince Peters van A. de Keyzer vnd., 500 fr. 3 Arcol, vnd 300 fr. 4 Floriant van A. Buysse uit Ruysselede 125 fr. en 5 Crécy van A. Vindevogel, vnd.i 75 fr. Tot slot werd nog een ach tervolgingsrace met motoren ge houden over 1800 M. Uitslag: 1 Cappendijk, 2 Esselbrugge, 3 Prevoost, 4 Vael, 5 van Fraaijen hove en 6 Verstraeten. Als prijs voor de motornummers werden medailles verstrekt. Na afloop der koersen vond de trekking plaats van den gehouden lotenverkoop, waarbij als prijzen uit den trommel te voorschijn kwamen No. 381. Een koersrijwiel. No. 873. Een rijwiel. No. 910. Een rijwiel. Circa 6 uur was alles afge werkt en begon de drukte in de stad, waar tot het sluitingsuur veel ongekende pret en jool heerschte. Vooral de dansgele genheden mochten zich in een zeer druk bezoek verheugen. Tot laat in den nacht hoorden wij nog het populair geworden lied „Wij gaan naar Rome" door Axel's straten galmen, zij het ook, dat toen toch zoowat onze ge meente in diepe rust verkeerde. Dinsdag was Moeder Natuur ons gunstiger gezind, hetwelk voor velen aanleiding was tot een bezoek aan «Het Centrum", waar men te genieten kreeg van het fraaie kunstspel der internationaal bekend staande vereeniging ,Me- dioburgum" uit Middelburg. Ongeveer 250 personen vulden de schitterend en smaakvol inge richte Êaal, toen te 3 ure, onder leiding van dhr. Chr. J. Mazure, de voorstelling een aanvang nam. Allereerst werd de Klepper- marsch van wijlen Jan Morks uitgevoerd, waarbij den mede spelenden een hartelijk applaus ten deel viel. Als tweede nummer volgde Provinciale reis, compositie van dhr. Mazure, welke de Walcher- sche gebruiken typeert. Ook deze compositie verwekte een luid applaus. Het zou ons te ver voeren om alle uitgevoerde nummers de revue te laten passeerenwij willen derhalve volstaan met de mededeeling, dat het schitterend programma vlot en volledig werd afgewerkt, waarbij de aanwezigen den executanten na afloop van ieder nummer van hun waardee ring voor dit mooie kunstspel ten volle blijk gaven. Zij, die achterbleven, hebben veel gemist, doch we deelen de wensch van den voorzitter van Vreemdelingenverkeer, dhr. Van Maale, dat we „Medioburgum" hier nog wel eens terug mogen zien, in de hoop, dat een nog tal rijker bezoek het loon moge wezen voor de prestatie's van dhr- Ma zure, c.s. Dhr. Van Maale bracht op geestige wijze een woord van dank aan den heer en mevrouw Mazure voor hun gulle bereid willigheid om thans gratis op te treden en aan de medespelende dames en heeren voor de manier, waarop ze van hun kunnen blijk gaven. Dhr. Mazure dankte zijner- zijdsch voor de waardeerende woorden en gaf den toehoorders een pluimpje voor de piëteit, de stilte, die heerschte tijdens de uitvoering. Spr. heeft dafingroo- tere steden wel eens anders mee gemaakt. Spr. zeide, dat hij hier spoedig contact had gevonden met de zaal, hetwelk hem groot genoegen deed. Juist dit zei spr., is ons honorarium, nl. de aandachtige belangstelling. Hierna ging men welgemoed uiteen, en met Concordia aan het hoofd trokken we daarheen, waar het etensuur ons roept. Inmiddels naderde de tijd, dat de Oostburgsche muzikanten zou den arriveeren. Stipt op tijd was de Harmonie in Axel en met een vroolijke marsch trok men naar het markt plein, waar zich reeds een groote menigte had verzameld om het gezelschap van dhr. C. Scheijve gade te slaan en de naar voren gebrachte muziek te beluisteren. Het concert werd geopend met Ccncorde, marche van F. Rous seau, waarbij al direct opviel, dat het Oostburgsche corps van hoog gehalte is. De rest van het aan trekkelijk programma werd met klimmende belangstelling gevolgd. Wij noemen hiervan Antigone, ouverture van Rousseau, deNéron, ouverture van Popy en Heimkehr aus der Fremde. -Een hartelijk en langdurig applaus viel het gezelschap ten deel. Het was reeds over tienen, toen dhr. Van Maale, ongetwijfeld ook namens de talrijke luistervinken, woorden van dank sprak en hulde bracht aan dhr. Schijve en zijn corps, dat hierop met het publiek de Markt verliet en huiswaarts trok. Zoo waren 2e en 3e Pinkster dag, dank zij de ontworpen en voltooide plannen, de vele be sprekingen en conference's, een stapel correspondentie en al wat er noodig was om het welslagen zooveel als menschelijk mogelijk is te verzekeren, weer goede dagen voor wie genieten wilde en ook voor hen die als nering doende zich het getij weten te benutten. En dit laatste vooral is een factor van beteekenis en wordt naar men ons opmerkte, eigenlijk te weinig gewaardeerd; in zooverre nl. dat men teveel de liefde van één kant laat ko men. Het zou toch niets meer dan billijk zijn, als zij, die recht- streeksche winsten opstrijken van deze feesten en concerten, ook hunnerzijdsch de V. V. V. flink steunden. Dit nu werd tot heden te weinig gedaan. Laten we eens bedenken, wat de Pinksterdagen hier zouden zijn zonder het programma der V. V. V., dan springt direct in 'toog, dat men niet anders kan doen, dan waardeeren en steunen het werk dezer actieve vereeni ging, die de gemeentenaren arm en rijk, van iedere gezindte en jong en oud genotvolle uren schonk, duizenden vreemdelingen trok en velen een aardige ver dienste bezorgde. We feliciteeren het wakkere bestuur met hun succes en hopen dat deze woorden mogen leiden tot een groote toename van het ledental. Lezers, steunt V. V. V. De Z L M. Verschenen is het program ma voor de aanst. landbouwda- gen in den Kring Oost Zuid-Beve land. We verwijzen in dit ver band naar d6 advertentie in dit nummer van de tentoonstelling. Maar ook voor de algemeene vergadering en de rijtoer zal wel veel belangstelling bestaaD. Gehoopt wordt, dat voor die gelegenheid aan deze zyde van de Schelde correspondentie zal worden gegeven op avondboo- teD, teneinde nog thuis te gera ken. Voor de tentoonstelling overtreffen de inzendingen de stoutste verwachtingen. Rundveekenring te Zaamslag. Van 22 tot en met 24 Mei werden in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen van wege de Prov. Commissie ter bevordering van veefokkerij in Zeeland keu ringen gehouden van rundvee, ter opname in het Ned. Rund vee-Stamboek. Te Zaamslag had men zich dit jaar beijverd om aan deze keuring een groote inzending te verbinden, zoodat men bij een aanvoer van ongeveer 130 exemplaren wel van een ten toonstelling kon spreken Begunstigd door fy'n weer en een mooi terrein was er groote belangstelling. Voor de keuring waren ver schillende geldprijzen en medail les beschikbaar gesteld, ten be drage van f 10 tot f 85, voor stieren en voor het vrouwelijk vee 1 2.,0 in totaal, zooals in de olficieële circulaire staat be schreven. Voorts verbond de vereeniging te Zaamslag daar aan nog verschillende extra prijzen, door particulieren ge schonken. Er werd gekeurd in 18 klas sen en daarvan luidt de uitslag: I Stieren 3 jaar en ouder le pr. St. ver. Graauw, Kam* pioen. 2e pr. St, ver, Axel, Reserve- kampioen, II 2 - 3 jaar le pr. St. ver. Zaamslag. 2e pr. St. ver. Hoek. 3s pr. P. B. van Hoeve. 4e pr. K de Kraker Zaamslag. III Jongere Stieren le pr. Abr. de Kraker Zaam slag. 2e pr. S. van Hoeve. 3e pr. J. Tollenaar Hoek. IV Stieren jonger dan 1 jaar. le pr. F de Rubber Zaamslag. 2e pr. Joh. Scheele Bosch- kapelle 3e pr. A van Dixhoorn. 4e pr. H. Verstraten. 5e pr. K. de Kraker Zaamslag. V Koeien 1 maal gekalfd le Jacs. de Putter, 2e en 4e A. van E«, 3e L. van de Wege, 5e K de Kraker vnd. VI Koeien 2 maal gekalfd le P. A P. Dieleman, 2e J. J. Huijssen Dieleman, Terneuzen, 3a en 5e Jac. de Feijter Czn, Boschkapelle, 4e P. de Regt. VII Koeien 3 maal gekalfd, le, 3a en 4e C. de Feijter Boschkapelle, 2e G. Weijns, 5a P. A P. Dieleman vnd. VIII Geen baatgevende koeien le C. de Feijter vnd., 2e en 4e P. A. P. Dieleman vnd., 3a M. van Fraaijenhove, 5e A. van Es vnd. IV. Koeien meer dan 3 maal gekalfd le. J. J. Huijssen vnd., 2e en 4e A. de Kraker vnd., 3a Jac. de Regt, Zaamslag, 5e Jan de Regt, idem. V. Kalfvaarzen (zichtbaar drachtig) le en 2e C. de Feijter, vnd., 3a Jac. de Regt, vnd., 4a A de Kraker, vnd., 5e Adr. J. de Kraker, Zaamslag. VI. Kampioen-koe Saartja van C. de Feyter, vnd. Reserve-kampioen-koe Soukje IV van J J. Huijssen vnd. VII. Kalfvaarzen (niet zicht baar drachtig): le Abr. de Kraker, vnd., 2e J. J. de Regt-Dekker, Zaamsla-, 3e Joh Scheele, vnd., 4e F. de Jonge, 5e K. de Kraker. VIII. Vaarzen 1—,2 jaar le K. de Koeyer, Zaamslag, 2a J. J. Huijssen, vnd., 3e G. Weycs, vnd,, 4e en 5e Abr. de Kraker, vnd. XIV. Vaarzen 5 12 maanden niet bekroond. Vaarzen jonger dan 5 mnd. le P. A. P. Dieleman vnd., 2e en 3e F. de Jonge vnd. XV. Voor het mooiste stal vee le P. A. P. Dieleman vnd., 2a Com. de Feijter vnd3e J. J. Huijssen vnd. 4e Abr. de Kra ker vnd 5e Joh. Scheele vnd. Groepen van 4 stuks. XVI Een Lauwerenkrans werd toegekend aan J. J. Huijssen vnd. XVII Groepen van 3 stuks; le Jac. de Feijter vnd 2e A. van Es VDd., 3e J. J. de Regt vnd., 4e H. J. Dieleman Zaamsl. 5e G. Weijns vnd. XVIII. Stier met 10 koeien le. Een groep uit Zaamslag. 2e. Een groep uit Axel. De personen bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Merrie Keuringen, Vrijdag en Zaterdag werd vanwege de atdeeling Zeeland van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard (C. B. T.) in onder staande plaatsen stamboek keuring voor merriën geboudeü, voor opname in het keurstam- boek. Keurmeesters waren de heeren B C. Puijlaert, Sas van Gent, Iz. de Feyter, Axel, H. J. Aernoudts, Sluis en C. A, de Bruijckere, Oostburg. Vrijdag werd gekeurd te Kloosterzande, Hulst en Zaam slag, en Zaterdag te Terneuzen en. Axel. Te Kloosterzande waren opge geven 34 merriën, waarvan 22 stuks werden ingeschreven in het Keurstamboek, 1 voorwaar delijk werd opgenomen, 8 afge keurd en 3 niet opgenomen waren. Te Hulst waren opgegeven 64 merriën, waarvan 47 stuks werden ingeschreven in het Keurstamboek, 8 afgekeurd, ter wijl 9 merriën afwezig waren, Te Zaamslag waren opgege ven 24 merriën, waarvan 1§

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2