Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 14. VRIJDAG 25 ME I 1934 50e Jaarff. J. C. VINK - Axel. De boekhouding der huisvrouw. FEUILLETON. Tijdig gered. De politieke en economische beteekenis van Zeeuwsch-Vlaanderen. /rV\ OO Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een van de moeilijkste puzzles in de huishouding is altijd hoe men met het huishoudgeld moet rondkomen. Want vooral in den tegenwoordigen tijd, nu er steeds weer aan het huishoudgeld wordt geknabbeld, terwijl alles gewoon zijn gang gaat, kost het de huis vrouw vaak hoofdbrekens om te zorgen, dat zij rondkomt zonder in schulden te geraken. Een goede raad is deze Koop niets als gij er geen contant geld voor hebt, want niets is gemak kelijker dan, wanneer men een maandrekening bij een leveran cier heeft loopen, steeds maar weer boodschappen te laten halen of brengen, zonder geld. Het is op die manier niet te verwonderen, dat men een veel hoogere rekening maakt, dan het bedrag, dat men voor dien post had mogen uittrekken. Daarbij heeft contante betaling nog een groot voordeel en wel ditZiet u in een winkel eenzelfde artikel goedkooper geprijsd staan, dan kunt u het zich daar aanschaffen en bent u niet verplicht naar uw leverancier te gaan, omdat u daar nu eenmaal een maandrekening hebt loopen. Over het algemeen koopt men eontant goedkooper, want het is toch wel te begrij pen, dat een winkelier, die zijn geld in zijn waren heeft moeten steken, rente moet maken van zijn geld. Koopt u nu per maand, dan duurt het dus zooveel langer eer hij zijn geld weer vrij kan maken en is het dus noodzake lijk, dat u de rente, die hij anders zou inboeten, voor hem moet be talen. Maar hoe kunnen wij nu het best tot een goede oplossing komen Sommige vrouwen heb ben voor iederen leverancier een speciaal doosje, waarin zij iederen eersten dag van de maand een bedrag doen, maar dat brengt over het algemeen tamelijk veel moeilijkheden met zich mee. Als wij ons maandgeld krijgen en weten, dat er in den loop van Engelsche vertaling. 34) Loep rond met je invloed, lachte Effie. Ik wil iets doen, handelen, vechten. En ik werk door stil te zitten, lachte de ander. Onder zulke gesprek ken vloog de tijd om en we waren op Greenslade vóór wij het wisten. Mijn vader ontving ons allerharte lijkst. Hij stond ons op te wachten in de hal. Hij had zich keurig gekleed en zijn haar en snor onberispelijk ver zorgd. Hij was altijd vriendelijk en gastvrij en hij hield veel van jonge menschen. Ik zag dat Enid dadelijk zijn hart veroverde, zonder slag of stoot. Later op den dag hoorde ik haar in vertrouwen aan Effie mededeelen, dat hij een .echte schat was. Den volgenden middag kreeg ik ge legenheid tot een gesprek met Enid. Mijn vader had zich in ziju studeer kamer teruggetrokken en Effie was een bezoek gaan brengen aan de zie ke vrouw van den tuinman. Ik vond Enid in de huiskamer bfi het vuur zitten. Zij zag er allerliefst uit. .Komt u ook bij het vuur zitten vroeg ze. .Wat een heerlijk gezellig huis heeft u." Ja, 'tis een aardig oud huis. Aardig f 't Is hemelsch. En Effle is een engel. Zij was op school altijd erg lief voor met maar na o, ik fal nooit kunnen vergeten hoe goed de maand uit geen enkele bron meer iets bijkomt, dan beginnen wij natuurlijk met het betalen van de huishuur; dat is een post, waaraan niet getornd kan worden en die ook niet kan worden uit gesteld. Van de rest die we over houden, maken wij een begrooting op, die echter zoo berekend moet zijn, dat er groote kans bestaat, dat wij daarmede ook uitkomen. Men gaat eerst na, wat men noodig heeft voor voed sel voor de geheele maand voor het gezin, daarna voor licht, gas, water, belasting, verzekeringen, schoolgeld en al dergelijke kos ten. Dan komt eerst de post kleeding, brandstoffen en lectuur. Voordat er nu een post .Ont spanning" wordt uitgetrokken, kijken wij eerst of wij van het overblijvende ons een hulp in de huishouding kunnen betalen want voor een huisvrouw met een groot gezin of een druk huishouden is het misschien beter minder uit te gaan en het geld aam een hulp te besteden, waar door zij haar krachten eenigszins kan sparen voor haar gezin. Een belangrijke post is de post „Onvoorziene Uitgaven". Bij het opschrijven van onze uitga ven iederen morgen het best doet de huisvrouw, dit voor ge woonte te nemen dadelijk na het ontbijt als man en kinderen de deur uit zijn is het niet de bedoeling om als het bedrag dat wij bezitten niet klopt, met het geen we volgens onze boeken moeten hebben, het tekort een voudig onder „Onvoorziene Uit gaven" te boeken. Span u liever een beetje meer in, zoodat u het tekort kunt ontdekken. De post „Onvoorziene Uitgaven" is bij voorbeeld speciaal voor dokters rekeningen, ziekenhuiskosten, me dicijnen en al dit soort uitgaven waarmede wij wel degelijk reke ning moeten houden om niet op een gegeven oogenblik, als wij voor het feit komen te staan, niet de beschikking te hebben over geld en dus dadelijk de volgende maand al niet uitkomen met ons huishoudgeld, omdat wij daar u allen voor mij zijt. Wonderlijk dat u en Effie elkaar al zoo lang kenden. Als ik dat toen in Trevisco had geweten. Misschien was ik dan minder bang voor u geweest, zei ze lachend. Ja, bang. Vertel mij toch eens wat u in den laatsten tijd zoo bang gemaakt heeft. Haar oogen werden ernstig, Ik heb zoo verlangd eens met u te kunnen spreken, zai ze. U heeft mij toen zoo veel dingen gevraagd en dr. Tonkin vroeg mij later dezelfde dingen. Eerst viel 't mij niet op. maar toen ik hier in Londen kwam begon ik er over.ina te denken. Dom van me, niet? Maar ik kon er niets aan doen en het was mij of ik de toedracht plotseling be greep. En dat bracht me erg van streek. Ik was heelemaal ontzet. Hunty had mij willen vermoorden. En dat was niet de eenige mail wett u? Ik herinnerde mij andere dingen. Vroeger waren zij mij niet opgevallen, maar nu; ik kan u niet zeggen va1 ik doormaakte. Ik moest aldoor denken dat zij nog leefde en vrij rondliep misschien ergens een nieuwe valstrik voor mij spande. O, 't was vreeselijk Maar daar is u nu toch over heen vroeg ik. Ja, dat geloof ik wel. Misschien zou ik het van schiik uitschreeuwen, als ik haar tegenkwam. Maar die kwellende angst heb ik niet meer. Eén ding iaat me niet los i ik kan maar niet begrijpen waarom ze het wilde doen. Ik denk dat ze het nooit echt gewild heeft,zei ik.Een kleptomaan wil volstrekt niet stelen, Hij kan het alleen niet laten als hij in de gelegen- heid komt. Zoo is het dok met som mige moordenaars het is een spoit dan die extra onkosten van moe ten betalen. Willen wij in ons huishouden eens iets nieuws aanschaffen met de schoonmaak of houden wij veel van bloemen en planten dan boeken wij dat ook op „Onvoorziene Uitgaven", of op „Diversen", maar de post „Diversen" is al even gevaarlijk, omdat wij zoo geneigd zijn daar van alles in onder te brengen, waar wij geen weg mee weten. Belangrijk is ook, dat wij weke lijks als het ware een balans op maken en zien of wij het bedrag, dat wij hadden mogen besteden, niet overschreden hebben en zoo dit wel het geval is, laten wij dan vooral nagaan, waaraan wij het teveel hebben uitgegeven, want, hoewel wij misschien in het begin veel moeilijkheden met onze boekhouding zullen hebben krijgen wij daar op den duur routine in en weten wij tenslotte precies wat er voor iederen post apart uitgetrokken kan worden. Om een klein voorbeeld te ge ven. De post„Wasch" kan men zoo hoog en zoo laag mogelijk maken. Geven wij alles buiten de deur en laten wij de geheele wasch opgemaakt thuis komen, dan kost ons dat meestal handen vol geld, behalve wat er dikwijls wegraakt. Als men kinderen heeft, is het verstandiger de kin deren meerdere malen sc'noone kleeren aan te geven en de vuile kleeren zelf te wasschen, dan de kleertjes al te vuil te laten wor den, waardoor zij uitgekookt moeten worden. Op den duur heeft het weefsel daar te veel van te lijden. Men kan het best de groote stukken buiten de deur geven en gemangeld thuis laten brengen. De lakens en andere huishoudstukken kunnen meestal zoo in de linnenkast worden op geborgen. Neemt mer. het goed alleen droog toegeslagen, dan kost dat veel minder, maar dan moet men natuurlijk alles zelf vouwen en strijken, doch Iaat het van de beurs afhangen, hoe men dergelijke posten oplost En niet alleen met de wasch, doch met alle. uitgaven van het krankzinnigheid als de gelegenheid zich bijzonder gunstig voordoet, kun nen zij zich niet beheerschen. Maar dat is vreeselijk gevaarlijk dan tracht ze nu misschien iemand anders te vermoorden, ais ze werke lijk nog leeft. Mogelijk is dat natuurlijk, ais ze weer zulke aanvallen krijgt. Misschien komt het echter niet meer terug en dan is ze verder ongevaarlijk. Voor u is alle gevaar gelukkig voorbij. U zult haar wel nooit weer terugzien. Zij zuchtte diep. Had ik maar dadelijk met u kunnen spreken, zei ze, dan zou ik nooit zulke vreeselijke angsten gehad hebben. Dr. Tonkin en ik hoopten dat u het nooit zoudt merken. Het was dui delijk te zien dat u niets vermoedde- Ja, maar u had mij niet zooveel moeten vragen, zei ze lachen. We wilden eenige zekerheid heb ben om pogingen te kunnen doen haar te vatten en haar in verzekerde be waring te krijgen. Maar ze was u te slim af, niet Ja, gelukkig voor haar was ik hors de combat en kon haar dus niet in het oog houden. Maar vertel eens, wat voor pogingen heeft ze nog meer gedaan? Wel, eens waren we op Tregeagles Head en ik had de domheid op de uiterste spits van de rots te gaan zitten om naar de branding in de diepte te kunnen kflken. Ik weet niet wat mij er toe dreef plotseling mijn hoofd om te wendendaar kwam Hunty op mij aansluipen met oshoorhare schreden en met zulk een vreemden blik in haar oogen, dat ik er van schrok. Zoodra zij zag dat ik naar haar keek bleef zij staan. huishouden moet men op een zelfde manier te werk gaan en men zal na eenige maanden met blijdschap constaieeren, dat het lukt met het beschikbare huis houdgeld rond te komen. Verschenen is een nota van het Zeeuwsch-Vlaamsche Kana len comité omtrent de urgente behoefte aan versterking van het Nederlandsche economische leven in Zeeuwsch-Vlaanderen. De nota wijst er op, dat in het Oosten en langs de Zuid grens van Zeeuwsch-Vlaanderen de gemeenten liggen met den grootsten bevolkingsachteruit gang en het grootste vertreko- verschot, die zich het meest on redelijk verhouden tot het aan tal geboorten. Het is de streek, die in de historie door vaarwa ters verbonden is geweest met Bergen op Zoom en Gent. Met de verdwijning van de vaarwa ters naar Holland, overig Zeeland Brabant en Vlaanderen, zijn de steden Hulst en Axel in verval geraakt en in hun verkeersisole- ment ten opzichte van overig Nederland komen te verkeeren. Het gewest is sedert dien niet in staat gebleken aan een zeer bescheiden aantal menschen een levensonderhoud te verschaffen. Men neemt er het tegendeel waar van een nauwere economi sche aaneensluiting met overig Nederland. Het verkeer richt er zich steeds meer naar België en de buitenlandsche economische penetratie kent er een steeds sneller voortschrijdende ontwik keling. Sedert het ontstaan van het kanaal Qent Terneuzen heeft Ter- neuzen zich in een eeuw tijds van onbeteekend vestingstadje tot de belangrijkste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen ontwik keld. Langs het kanaal heeft zich geleidelijk een grootendeels buitenlandsche industrie geves- O, kind I riep ze, wat heb je mij laten schrikken, ik dacht dat je van de rost zou vallen en wilde je grijpen. Wat een onzin, zei ik; ik ben net zoo min van plan in zee te vallen als jij. Bij een andere gelegenheid zwommen wij in Laydock Porth. We namen een tentje mee om ons uit te kleeden, dat sloegen we dicht bij het water op. U kent de plek toch? Ja, heel goed. De mannen baad den gewoonlijk in de baai verderop. Nu, Hunty en ik waren beiden goede zwemsters. Opeens hoorde ik haar roepenHelp, help, ik heb kramp. In een oogenblik was ik bij haar. Zij greep mij bij de haren en mijn hoofd was onder water voor ik het wist. Gelukkig hadden een paar mannen, die in de nabijheid zwommen het roepen gehoord en zij haalden ons uit het water. Ik was er ziek van want ik had een heeleboel zout water bin nengekregen. En Hunty was een en al berouw en zelfverwijt. Zoo deed ze het ten minste voorkomen. Toen we thuis kwamen ging ze dadelijk naar bed. Ik begrijp het nu allemaal. Als ik niet zoo'n domme gans was geweest, zou ik haar eerder doorzien hebben. Dat is nog niet zoo zeker. Der gelijke menschen zijn ongeloofelijk slim. Slim was ze, dat is zeker. Jack de Ripper was ook zoo slim, nietwaar Ja, zei ik lachend, Ik vond mijzelf een beetje een hui chelaar, want de theorie var. manicalen moord was maar een verdichtsel. Doch het ging nu om Enid's gezondheid en ik meende goed te doen met de ware toedracht op zoo bevredigende wijze voor haar te verbergen. Wilde zij vol' komen van haar zenuwaandoening tigd. Buitenlanders waren overi gens meestal ook de initiatiefne mers in de kleinere industrieën van Zeeuwsch-Vlaanderen, die niet langs het kanaal gelegen zijn. Deze economische penetra tie werd mede bevorderd door de in de zestiger jaren aangeleg de Belgische spoorlijnen van Terneuzen naar Qent en St. Nico- laas. Zij dienden in hoofdzaak tot industrialisatie, voor het goe derenverkeer van en naar België, en hebben belangengemeenschap met de haven van Terneuzen. Zij bevorderen het totstandkomen van scheepvaartlijnen op Ter neuzen, het stichten van buiten landsche induslrieën, alsook de oprichting van de N. V. Stoom tram Hulst-Walsoorden. Door de tarieven op deze spoorwegen wordt Terneuzen in zijn economische ontwikkeling belemmerd. Hoezeer in Zeeuwsch-Vlaande ren ook de tramwegen onder buitenlandschen invloed staan, blijkt uit de benoeming van de Belgischen Ministei mr. Lippens tot president-commissaris van de twee belangrijkste tramweg-on dernemingen in het gewest. Dat er een groeiende opeen- hooping van ongunstige factoren is, die Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer tot een economisch bestanddeel van het buitenland dreigt te maken, leidt het Zeeuwsch-Viaarftsch Kanalen-co mité eveneens af uit het feit, dat thans 40 pet. der grondeigenaars in de streek geacht kunnen wor den Belgen te zijn en dat men sinds korten tijd door den Ant- werpschen tunnel vanuit het eene deel des lands het andere het gemakkelijkst bereiken kan via het grondgebied van een vreem den staat. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door het buitenland tot een dier economisch zwakkere gebieden gerekend, die door ongunstige sociale toestanden, zooals lage loonen en gebrek aan emplooi de mogelijkheid tot gemakkelijke industriëele ontwikkeling bieden. De streek heeft op dit stuk een genezen, dan moesten op de eerste plaats alle vrees en wantrouwen uit haar ziel verdwijnen. Toen ik een week later op Greens lade terugkwam, bemerkte ik dat ons gesprek zijn gunstige uitwerking niet gemist had. Zij zag er veel beter en opgewekter uit en scheen weer geheel gelukkig. Ik ben geen oogenblik meer on gerust geweest na ons gesprek, zei ze vroolijk, en ik zal nooit meer ongerust zijn, geloof ik. Het was een rust voor mij haar zoo gelukkig te zien ik zelf had de groot ste moeit in de opgewektheid der beide meisjes te blijven deelen en mijn onrust niet te laten blijken. De tijd spoedde voort en de onheilsdag naderde voof Agnes met rassche schreden. HOOFDSTUK XIIII Ik had een brief aan dr. Tonkin ge schreven, waarin ik hem een nauw keurige beschrijving gaf van Enids toestand en vooruitgang. Ik meende dat ik hem geen grooter genoegen kon bereiden dan met zulk een brief en het verbaasde mij eenigszins dat ik geen antwoord ontving. Maar ziet, op een goeden dag kwam hij in eigen persoon mijn kamer bin nenstappen. Dat had je niet gedacht, hè zei hij lachend. Neen, zeker niet, maar je bent hartelijk welkom. Ik moest voor naken in Londen zijn en dus kon ik niet nalaten je op te zoeken. Dat was het beste antwoord op je brief. Ik houd je toch niet op? (Wordt vervolgJ), AXELSCHEffi COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1