Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. mos, waarmede de steenen be dekt waren, heelt men zorgvul dig bewaard en vochtig gehou den. Het kasteel is geheel door een terras omgeven, waaromheen een dicht bosch ligt. Hierdoor is een prachtig geheel verkregen. Chr. Boerin- en Tuindersbond. De Prov. afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindeisbond hield te Zierikzee, onder voor zitterschap van den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke haar jaarvergadering, die o.a. werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Q. v. d. Putte, lid van Qed. St. en den heer C. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer. De voorzitter gaf in zijn ope ningswoord uiting aan zijn dank baarheid jegens de regeering voor den steun aan land-en tuinbouw verleend. Desondanks verkeeren deze nog steeds inmoeilijke omstandigheden. Spr. wekt den leden op de regeeringsmaatreee- len stipt dit te voeren. Ook drong spr. aan op het zoeken van contact met de ar beidersorganisaties. Erkenning van elkanders rechten zou samen werking geven. Na afhandeling van huishou delijke aangelegenheden sprak de heer C. Zwagerman, rijksveeteelt- consulent te Middelburg over de maatregelen inzake crisiszuivelwet en rundveebeperking. De heer Van den Heuvel be sprak de plannen van het Hoofd bestuur tot stichting van een bureau te Den Haag, enz. De Commissaris der Koningin wees in een ernstige toespraak op de vele voorrechten die wij in Nederland genieten in verge lijking met het buitenland. Er moge hier te lande dan eenige beperking van vrijheid zijn, wij hebben in ieder geval toch de vrijheid van geloofsovertuiging. En die is toch van grooter waarde want boven de stoffelijke, gaan de geestelijke goederen. Suikerbietenstenn. Naar wij vernemen, zijn de aanvraagformulieren ter verkrij ging van garantie op suikerbieten, door de Commissie inzake steun aar de suikerbietenteelt te Ber gen op Zoom, aan de aldaar be kende adressen verzonden. Onder de aandacht van hen, die geen aanvraagformulier heb ben ontvangen, wordt gebracht, dat zij, indien zij recht hebben op teelt van garantiebieten, zich kunnen wenden tot de bieten agenten voor het verkrijgen van het formulier, daar niemand ga rantie zal ontvangen, indien zijn aanvrage niet bij de Commissie te Bergen op Zoom is ingediend. Het is noodig dat de in het formulier gestelde vragen, dade lijk en volledig worden ingevuld De aanvragen moeten vóór 26 Mei a s. bij de Commissie te Bergen op Zoom inkomen, daar geen rekening zal worden gehou den met formulieren die na dien datum worden ingediend. Suikerbieten-Centrale. Blijkens de statuten van de stichting Nederlandsche Suiker bietencentrale, gevestigd te Ber gen op Zoom, treden op als voorzitter Dr. P. J. P van Gin- neken te Bergen op Zoom, als bestuursledenW. M Gunning te Bloemendaal, Chr. v. d. Heu vel te Heemstede, Dr. J A. Loon te Amsterdam, Ir. C. G. P. Ste vens te 's Gravenhage, A. W. Volz te 's Gravenhage, Jac. Vos Antz. te Roosendaal en W. H. de Vos te Dordrecht. Voor het dagelijksch bestuur zijn aangewezen de heeren van Ginneken, Gunning en Vos Antz., voornoemd. Ontwikkelingsdag. Zaterdag had in „St. Joris" te Middelburg de vijfde ontwikke lingsdag plaats, uitgaande van de daartoe uit de Z. L. M., de ver- eenigingen van oud-leerlingen en de rijksconsulenten in Zeeland gevormde commissie. De voorz., mi. P. Dieleman heette de talrijke aanwezigen welkom. Het instituut is nu de kinderziekte wel doorgeworsteld en het verheugde spr., dat weer zoovelen aanwezig waren. Het is goed, ondanks de depressie, te begrijpen, dat men ontwikke ling hard noodig heeft. Hierna gaf spr. het woord aan den eersten inleider, dhr. W Koning Wzn., uit Rilland, die sprak over „Boerenwagens met luchtbanden in de practijk". Spr. concludeerde, dat z. i. de toekomst is aan de wagens met luchtbanden en dat de oude mo dellen zullen verdwijnen. Vervolgens sprak dhr. L. Th Vogelaar uit Krabbendijke over „Het belang dat de Zeeuwsche land- en tuinbouw heeft bij een goede sorteering en aflevering van zijn product." In het kort behandelde spr den teelt, het onderhoud en het oogsten, omdat dit nauw ver band houdt met het verkrijgen van een product van goede kwa liteit, wat de moeite loont om de noodige onkosten voor sor teering er aan te besteden. Verder behandelde spr. sor teering en aflevering van pro ducten, die direct voor de con sumptie bestemd zijn, als aard appelen, ajuin enz. en daarna pootaardappelen en fruit. AXEL, 15 Mei 1934 Met de heden ingaande zomer tijd verwijzen we onze lezers voorzoover ze daarbij de eerst volgende dagen belang hebben, naar de dienstregeling van boo ten, treinen, trammen en bussen, welke overeenkomstig den zomer dienst zijn gewijzigd. Teleurgesteld. Ten laatste hebben ook de beide nog resteerende kramers het moeten opgeven. Ofschoon weken na weken van geen markt meer sprake was, waren het nog een tweetal bestuursleden van de Winkeliersvereeniging die de wer kelijkheid trotseerden en onver saagd hun tentje opsloegen om toch in naam het bestaan der goederenmarkt te rekken, zij het ook aan spot ten prooi, nu een maal zulke daverende redevoe ringen en van overmoed getui gende verslagen de wereld waren ingezonden over de energie der jongeren, waardoor de markt moest slagen en die het con servatisme der ouderen weldra zou overbluffen. Men zou daar nog heel wat van kunnen zeggen, maar het zou niet van consequentie ge tuigen, als nu het pad der be scheidenheid werd verlaten, dat men bewandelde bij het zien branden van het stroovuur, een maal vergeleken bij het zonlicht der welvaart. Het is echter jammer, dat de inderdaad goede bedoelingen en de sterke wilsuitingen daartoe niet meer vrucht hebben afge worpen. Dubbel jammer, omdat o.i. door het te hard van stal loopen nu weer een zaak is ver knoeid, welke ongetwijfeld wèl vruchten zou hebben afgeworpen. Intusschen is ook maar al te zeer gebleken, dat de naam „Een dracht maakt Macht" welke de vereeniging voerde, niet voldoen de door de leden is begrepen. Tal van geschillen zijn oorzaak geweest, dat nu en dan de leden bij groepen bedankten, zoodat men met slechts 6 personen bij een was, toen jl. Vrijdagavond een algemeene vergadering tot liquideering van de goederenmarkt werd geopend. Na eenige beraadslaging werd de voorzitter gemachtigd om den inventaris (latwerk, schragen en zeildoekj zoodanig te verkoopen, dat uit de opbrengst de bestaande schulden kunnen gedekt worden. De Oranjetreln. Naar de secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer N. J. Harte ons schrijft, zal de Oranjetrein, (reizende tentoon stelling) die het vorige jaar door ons land reed, dit jaar dank zij de daartoe gedane pogingen van voornoemd secretariaat ook Zeeuwsch-Vlaanderen bezoe ken en wel met name de aan een spoorlijn gelegen plaatsen, Neu zen, Axel, Hulst en Sas van Gent» Driemanschap. Zaterdag jl. vergaderden op de bovenzaal van dhr. R. van de Veke te Zaamslag de besturen j van het bekende „Driemanschap" I Axel, Hoek en Zaamslag. De vergadering, die goed be zocht was, behalve door de Di recteuren, werd gepresideerd door dhr. H. C. Wisse, en had een animeereud verloop. Besloten werd de traditioneele festivals te houden, en wel te Axel op 9 Juni, te Hoek op 30 Juni en te Zaamslag op 21 Juli. De gezamenlijk te spelen marsch zal, als naar gewoonte worden geleid door den oudsten directeur dhr. Blansaart. Bij den rondgang door de ge meente zullen de 3 corpsen om beurfen, marschen uitvoeren ter wijl concerten worden gegeven van 6 tot 9 ure. Door den voorz. werd geme moreerd, dat het Driemanschap thans 7 jaar bestaat, en hoopt eenmaal het 10-jarig bestaan te kunnen vieren, waaraan dan een bizondere beteekenis zal worden gegeven. Verzekering voor Ziekenhuis- verpleglng. Naar aanleiding van de gehou den jaarvergadering van boven genoemde vereeniging zij nog vermeld, dat de aansluiting aan de Federatie van Ziekenhuisver- plegings-vereenigingen tot stand kwam, waarvoor de leden bij ver huizing enz. onderling worden overgenomen, zonder dat die personen een wachttijd moeten doormaken. In 1933 werden 21 propagan- datochten gedaan en werden in vele plaatsen vergaderingen ge houden. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1933: Ter Neuzen 2428, Axel 283, Zaamslag 117, Hoek 108 en Sas van Gent 32, totaal 2968 leden, waarvan 2762 beta lende. Het aantal opnamen in 1933: van Ter Neuzen 27, Axel 4, Zaamslag 2, totaal 33. Het aan tal verpleegdager. bedroeg 523, verdeeld over de ziekenhuizen te Ter Neuzen, Middelburg, Goes, Sluiskil, Hulst, Vlissingen, Leiden en Hilligersberg. Die verpleegtijd was: van 1 10 dagen 6 gevallen, van 1020 dagen 8 gevallen, van 2025 dagen 4 gevallen. Gemiddelde kosten per geval f47,29 en per dag f3,10. De ex ploitatierekening over 1933 gaf aan ontvangsten (contributies) een cijfer van f5285, de uitgaven idem (verpleegkosten) f 1427,32, bijkomende kosten f 188,61, al gemeene kosten f438,13, admi nistratiekosten f461, bodeloonen f520,40, diversen f2,10 en saldo f 2380,29. Bij acclamatie werden de af tredende leden J. Deij en J. Ver linde herbenoemd. Door het bestuur waren als bestuurslid buiten Neuzen voor gesteld van Axel dhr. D. v. d. Berg, van Zaamslag dhr. Scheele en van Hoek dhr. Dregmans. Gekozen dhr. Dregmans van Hoek. Aangenomen werd een bestuurs voorstel tot verhooging der uit- keering n.l. het te vergoeden aantal ligdagen te brengen van 25 op 30 a f 2,75 per dag, ma ximum f82,50; het bedrag der bijkomende kosten te v.erhoogen van f 15 tot f20 per geval. Eveneens het stichten van re servefondsen, n.l. Ie. in het re servefonds te storten f 1000 en 2e in het fonds, waaruit te betalen een toeslag aan opgenomenen in Sanatoria te storten f 500. Een ingekomen brief meldt, dat in Biervliet 80 leden zijn inge schreven. De Begrooting 1934 luidt als volgt: Ontvangsten: 3500 leden a f2,60 is f9160; uitgaven verplegingskosten f 6300 administratie en propaganda f 700, drukwerk f250, bodeloonen f 910 en saldo f1000; samen f9610. Gerekend wordt op 90 verpleeg den k f 70 is f 6300. Examen hoofdakte. in de commissie, welke in 1934 te Rotterdom belast is met iet afnemen van de examens ter verkrijging van de hoofdakte zijn o.m. benoemd dr. J. J. Gielen, duist; C. J. Bakker, Middelburg Mos, Middelburg; W. A.J.M. Stroux, Zierikzee. Sedert eenige weken was het de Belgische tolbeambten aan de grens te Overslag bekend geworden, dat er weer veel kof fie uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België werd geswokkeld. Zij hebben thans de hand kunnen leggen op een tweetal personen, die op heeterdaad betrapt werden. Aan den Oudenburgsche Sluis, vlak aan de grens, hielden zij den broodbezorger van „Vooruit" met zijn wagen aan en vonden daarin ruim 500 kilo koffie, ter wijl in zijn woning nog een par tij van 700 kilo koffie werd aan getrofKn. Alles is door de kom miezen in beslag genomen. Mdb. Crt. Bij Kon. besluit is aan E. B. Dumoleijn op zijn verzoek met ingang van 13 Mei ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Hontenissie. Op het jl. Zondag gehouden bondsconcours te Zuidzande, ter gelegenheid van het 60 jarig be staan der plaatselijke muziek vereniging „Veronica", behaalde de Harmonie van Oostburg in de eere-afdeeling, fanfare, den len prijs met 355 p., met lof der jury, benevens een len extra-prijs, nl. den zilveren wisselbeker en een zilveren medaille. Gevonden en te bekomen bijF. Dieleman, K 13, polshorloge. Breiwerk, G. v. Berge, Armen- dijk. Knoeierijen by tarwe-Jevering. Sedert eenigen tijd stelt de Brigade-Commandant der Rijks- veldwacht te 's H. Arendskerke een onderzoek in, in verband met geruchten van fraude bij af levering van tarwe aan de Ge westelijke Tarwe-Organisatie. Thans is gebleken, dat 15 landbouwers, wonende in ver schillende gemeenten van Zuid- Beveland, zich aan knoeierijen hebben schuldig gemaakt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dezer dagen nog meerdere fraudeurs in handen der politie zullen vallen. (De Z Een jongen uit Honselersdijk heeft in een vlaag van waanzin een gevaarlijken rit met een auto gemaakt, die wonderlijk ge noeg zonder ongevailen is afge- loopen. Nadat hij reeds eerder door iemand naar zijn woning was gebracht, kwam hij even daarna plotseling met een vrachtauto uit de garage. Hij opende even wel niet de deuren, doch reed zonder meer naar buiten, een tweetal rijwielen met zich mee sleurend. De rijwielen haakten aan den vrachtauto vast en hingen gedurende den rit die volgde, aan het voertuig. De on gelukkige reed via Kwintsheul en Wateringen, de Loozerlaan op in de richting van Den Haag. Gedurende dezen rit hield hij voortdurend links van den weg ^en het mag wel een wonder Hheeten, dat er juist zeer weinig verkeer was. en mede daardoor ongevallen uitbleven. Intusschen had een automobi list, die van het geval op de hoogte was., den vrachtauto in gehaald en Daby Loosduinen ontmoette hij eenige agenten van politie. Hij waarschuwde hen en op een teeken van de agen ten stopte de ongelukkige en werd gearresteerd. Te Hillegersberg is bij het inladen van benzine in een auto bus kortsluiting ontstaan in de electrische pomp met gevolg, dat een vonk de uitstroomende benzine vlam deed vatten. Den chauffeur G. H. uit Rotterdam, werden door de ongeveer tien meter hoogoplaaiende vlam de haren van het hoofd gebrand en zijn gelaat geschroeid. De brand wonden waren vaD dien aard dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, had da vlammen weldra gebluscht. Tijdens afwezigheid van de bewoners is, vermoedelijk door middel van een looper, ingebro ken in de villa van de dames M. aan de fatharinalaan 12 te Apeldoorn. E°n bedrag van/ 700 aan geld, effecten ter waarde van eenige duizenden guldens benevens een aantal gouden en zilveren voorwerpen wordt ver mist. Aan boord van een te Rotterdam liggend licbterschip is de 28-jarige arbeider M. K. door een losschietenden hijsch hiut getroffen. De ongelukkige was op slag dood. Sportnieuws. De Zoeuwen— Axel 1—1. Zooals te verwachten was, hebben onze stadgenooten het Zondag tegen De Zeeuwen te Vlissingen niet gemakkelijk ge- I had. Slechts door het taaie vol houden, hebben de Oranjeman nen een gelijk spel weten te behalen. Weliswaar namen de onzen na ongeveer een half uur spelens de leiding uit een gewir war voor het vijandelijke doel, doch dit spoorde den Vlissingers aan om zich met een ongekende geestdrift in den strijd te werpen. Tot kort voor het einde wisten de Axelaren den voorsprong te behouden, dank zij het solide verdedigingswerk van de beide Dielenians en M. Gans. De overigens goed leidende fluitist, dhr. De Vet, meende evenwel een overtreding te hebben gecon stateerd, toen de bal in het be ruchte gebied der Axelaren kwam en kende een strafschop toe, welke in een doelpunt werd om gezet. Zoo eindigde deze span nende wedstrijd in een gelijk spel, waarmee de Oranjemannen tevreden mogen zijn. Doordat Zeelandia van H. K. I. verloor, zijn de Middelburgers vrijwel uitgeschakeld, waaruit wij de conclusie trekken, dat met de Bredanaars terdege rekening ge houden dient te worden. Oppas sen jongens, want één wedstrijd verliezen beteekent een kleinere kans voor het behoud van het Tweede Klasserschap. Men meldt uit Graauw Door Gedeputeerde Staten van Zeeland, is toestemming verleend tot het houden van een baan- koers op Maandag 18 Jur.i aan staande (2e Kermisdag). Behalve tal van premiën en bloemtuilen, worden 1250 frs. aan prijzen beschikbaar gesteld. Voor deze koers bestaat reeds veel belang stelling, en aan een en ander is ook een verloting verbonden, waarbij als eerste prijs een nieuw rijwiel wordt toegekend. Kunst en Wetenschap. Mengelberg onderscheiden. Bjj de uitvoeriDg van het Concertgebouworkest, onder lei ding van dr. Willem Mengelberg op Zondagavond te Amsterdam, was de Minister van Ooderwij9, Kunsten en Wetenschappen o.m, aanwezig. De regeering wil in het erkennen van het werk van Dr. Willem Mengelberg niet achterblijven en op haar voorstel heeft H.M. de Koningin, Dr. Willem MeDgelberg benoemd tot Groot-Olficier in de Orde van Oranje-Na8sau. Deze mededeeling van den Minister werd met daverend applaus van het geheel bezette Concertgebouw begroet. Dr. Willem Mengelberg dankte in een korte toespraak voor de booge onderscheiding, waarbjj hy z(jn vreugde er over uitsprak dat deze ouderscheiding niet al leen voor hem, doch tevens voor het orkest en het koor bedoeld was. Gedurende de maand April 1934. Boschkapelle. Gehuwd. 23. Jan vau Walffelaar, 28 j. en Maria Lambert, 27 j. Geboren. 25. Rosalia, d. van Eduardu» van den Bergen en Maria de Bakker. 28. Joseph, z. van Alphonsus van Mel en Ma thilda Heijens. Graauw. Gehuwd. 20. Johan nes van Meelen, 30 j. en Hen- riette van Schependom, 27 j< ge f

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2