Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 11 Mei 1834 Onder begunstiging van een prachtig Meizonnetje trok „Con cordia" gistermorgen om 8 uur met autobussen naar Breda om deel te nemen aan het daar te houden groot festival, en arri veerde daar om 11 uur na eerst veel oponthoud te hebben gehad aan de grenskantoren. Alle mu zikanten namen aan de reis deel en hebben een prettigen dag ge had ieder op zijne wijze. Aan dit festival namen 25 ge zelschappen deel, waarvan na tuurlijk het muzikale Noord-Bra bant het grootste contingent le verde. Er werd zeer mooie muziek ten gehoore gebracht van uit muntende getrainde gezelschap pen, en ook Concordia zette op het Sophiaplein haar beste been tje voor met de uitvoering van „Les cloches de Corneville" en „De lustige boer". De uitvoering van den ensem ble marsch slaagde naar genoe gen van den Dirigent, dhr. Drohm wien het goed gelukte zoo 'n groot aantal muzikanten in tem po te houden. Om even over tienen vertrok ken de bussen weer uit het mooie maar dure Breda, om via den beroemden Antwerpschen tunnel, de woonplaats weer op te zoeken. Juist om 1 uur hielden de auto bussen ~til voor het repetitielo kaal, v/aar alle instrumenten ach ter slot moesten worden gesto ken voor den volgenden dag, van wege de ambtenaren te houden visitatie. Er zijn aan zoo 'n reis je vele en lastige formaliteiten verbonden, die den secr trrisvan zoo 'n vereeniging enorm veel werk bezorgen. Maar het prettige uitstapje van de reis doet die moeilijkheden spoedig vergeten. Hopen we, dat dit uitstapje door meerdere zal worden gevolgd. Chr. Vrouwenbond. Dinsdagavond is alhier opge richt een afdeeling van den Ned. Christen Vrouwenbond met aan vankelijk 14 leden. Om tot dit doel te geraken was daarvoor uitgenoodigd, Mevrouw M. C. Petermeijer van Middelburg, lid van het Hoofdbestuur, die een lezing hield over „Het doel van den Ned. Christen Vrouwenbond". Een 21-tal vrouwen hadden aan den oproep gevolg gegeven, waarna Mevrouw Pettrmeijer de vergadering opende met gebed. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 werd een gedeelte voorge lezen uit Johannes 1. Hierna heette spr. allen hartelijk welkom en hoopte, dat men ook hier zou komen tot oprichting eener af deeling. Nadat een en ander door haar was medegedeeld om trent de werkwijze en het doel van den Bond, welke zich op het standpunt stelt, dat Christus Koningschap alom moet worden erkend alsmede dat den Bond uit 96 afdeelingen bestaat met in totaal 10.500 leden, spoorde zij allen aan zich op te geven als lid om tot de oprichting der afdeeling Axel te kunnen be sluiten. Voorts werd nog gesproken door mevrouw Van den Berg, presidente der afd. Terneuzen, die zich met een opwekkend woord tot de aanwezigen richtte en hoopte, dat men zou komen tot oprichting van een tweede afdeeling in Z.-Vlaanderen. Hierna gaven zich 14 leden op, waarna het bestuur als volgt werd samen- geld Mevrouw Van Oeveren, presidente, Mevr. Van der Zwan, vice-presidente, Mevrouw De Graaf, secretaresse en Mevrouw Bouma, penningmeesteresse. Nadat nog gemeenschappelijk een Psalm was gezongen, werd deze vergadering door mevrouw Petermeijer met dankgebed ge sloten. Het Wit-Gele Kruis te Axel. Gisteien (Hemelvaartsdag) hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. Waar we het vorig jaar tevergeefs alle moeite deden, om van officiëele zijde gegevens te krijgen tot het vor men van een zakelijk verslag hetgeen we noodig achtten, in verband met de Gemeentelijke inbsidie, die deze vereeniging geniet zagen we thans af van pogingen daartoe. Het schijnt echter, dat van niet-officiëele zijde wèl prijs wordt gesteld op een verslag van deze vergaderii gen endaar- om verzoekt men ons plaatsing van het volgende, waarvan wij de verantwoording laten voor den schrijver Evenals het vorig jaar had men een dag gekozen, waarop het arbeiderselement grootendeels verhinderd was door een ver plichte bedevaart. De voorzitter dhr. C. v. d. Bilt, opende de vergadering met den Christelijken groet en diende zich aan als voorzitter, secretaris en penning meester, wegens het bedanken sinds eenigen tijd van den heer F. Schauwaert voor beide laatste functiën. Op de vergadering ont braken presentielijst en agenda. Op de notulen en jaarverslag werd door dhr. Van Maale op gemerkt, dat hij hoort voorlezen van een met algemeene stemmen goedgekeurd reglementdit is onjuist. Goedkeuring van een reglement komt tot stand door artikelsgewijze behandeling; dit is hier niet geschied. Men heeft het reglement voorgelezen, op zijde gelegd en zonder iets te zeggen, alsof het een gewone brief was. De voorzitter kon het zich niet goed herinneren (dit is niet erg actief). Een der aanwezigen wenschte te weten, waarom dhr. Van Maale het vorig jaar van de candidaten- lijst ife afgevoerd voor het nieuw te vormen bestuur, terwijl hij hier eerst op voorkwam. Spr. vindt zulks vreemd, daar genoemd persoon door den Eerw. Heer Pastoor bedankt werd voor dat gene wat hij altijd voor het Wit- Gele Kruis gedaan heeft. De voorzitter bleef hierop het ant woord schuldig. De Eerw. Heer Pastoor redde de situatie door te zeggen, dat hij als pastoor die reden niet heeft te zeggen deze zou zeer beschamend zijn voor dhr. Van Maale. De heer Van Maale protesteerde tegen deze uitlating en gaf de volle vrijheid, dat deze kenbaar ge maakt wordt aan de vergadering. „Het is de tweede keer dat U tracht een blaam op mij te wer pen. Nogmaals verzoek ik be leefd het zeer beschamende te zeggen anders stel ik mij in ver binding m°t de justitie", zegt spr. Z. Eerwaarde bleef het antwoord schuldig. Rekening en verantwoording kascommissie worden uitgebracht door den voorzitter, terwijl een lid der kascommissie aanwezig was. Er werd nog gevraagd, hoe men er toe komt, zonder de leden te erkennen, eigendunkelijk de contributie te verhoogen. Dit heeft men gedaan in een be stuursvergadering, die 3 uur duurde en waar alles goed was nagepluisd, was het ontwijkend antwoord. Kwam aan de orde bestuurs- vacature. In plaats van dhr. Schauwaert, werden door het Bestuur (in naam) voorgedragen de h.h. J. A. Breepoel en Kerckaertlaatstgenoemde meer om te kunnen spreken over een voordracht van het Bestuur. Dhr. van Maale vroeg of er ook tegen candidaten moesten gesteld worden. Neen, was het antwoord. De vertegenwoordiging is eenzijdig het blijkt, dat de leden der R. K Staatspartij hier geheel uitgeschakeld worden. Het is hier geen Kiesver- eeniging, aldus de voorzitter. Mijnheer de voorzitter 3 weken geleden vroeg ik U waar om ik eigenlijk uit het Bestuur gezet was en U zeide Ja, natuur lijk door de Kiesvereeniging. Dhr. v. d. Bilt ontkent, waarop van Maale antwoordtU moet uw woorden niet verdraaien, meneer de voorzitter. De geestelijk adviseur wil van Maale de zaal doen verlaten, waaraan deze niet voldoet. Volgt de stemming. Gevraagd werd of de briefjes conform het aantal aanwezigen is. Kan niet worden vastgesteld, wegens gebrek van een presentielijst. Gekozen werd dhr. Breepoel, die reeds 2 weken geleden door een niet-bestuurslid was aange zocht. Stem-r e c h t is dus uit gesloten. Onder de ingeleverde briefjes was een van onwaarde, zeide de voorzitter. Het bleek dat 'nier op stondGerechtig heid. Tot leden kascommissie werden benoemd mej. M. Breepoel zuster van den nieuwbenoemden secretaris-penningmeester (mag dat en dhr. C. Duijm. Bij de rondvraag vroeg dhr. van Maale nogmaals het woord. Dit werd hem geweigerd door dhr. v. d. Bilt, voorzitter, op grond dat van Maale niet meer tot de vergadering behoorde. Mag ik dan mijn recht niet zoeken, mijnheer de voorzit'er? Neen, was het antwoord. Dan aldus dhr. van Maale - zal ik het zoeken, waar het te vinden is. Ik protesteer tegen de wijze waarop de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring is aan gevraagd op de statuten en tegen de onbevoegden, die hier hun handteekeningen hebben gezet of laten zetten. Ik neem dit protest niet aan, aldus de voorzitter. Dhr. van Maale Dat is niet noo dig, dat zullen anderen wel doen. De vergadering liep ten einde en na een woord van aanmoediging door den voorzitter om allen trouwe leden te zijn van het Wit- Gele Kruis en vertrouwen te stellen in het bestuur (humi sloot hij deze vergadering (waar alle rechtvaardigheidsgevoel ontbrak) met den christelijken groet. Asaf Kampioen Het geldt echter hier niet de sport, maar de kunst. Gisteren is nl. de Chr. zangvereeniging Asaf alhier, met de Zeeuwsch- Vlaamsche tram naar Walsoorden gereisd, om van daar de Schelde over te steken en dan een keu rige wandeling te maken van anderhalf uur door de vooral nu schoone beemden van Zuid Be veland naar Kapelle, waar het jaarlijksch zangconcours werd ge houden voor de bij den ring Zeeland aangesloten chr. zang verenigingen. Er namen 32 corpsen aan deel, zoodat met de supporters een 3000 menschen op het terrein waren. Asaf zong in de eerste afdee ling en behaalde het hoogste aantal punten, nl. 235. Dit staat gelijk met 353, als er 3 juryleden waren geweest zooals vroeger, toen het maximum 346 bedroeg. Hulde voor dit succes 1 In dezelfde afdeeling behaalde Hosanna uit Vlissingen 232 pnt. In de derde afdeeling behaal de Neuzensch chr. mannenkoor 182 p-in de tweede afd. Zaam- slag 227 en Excelsior uit Neuzen 220 p. Wie meer dan 220 punten be haalde vverd naar een hoogere afdeeling bevorderd, zoodat Axel naar de afdeeling uitmuntendheid gaat en Zaamslag naar de le afd. Ten volle kwam hier tot zijn recht de zinspreuk van den Bond „Alles wat adem haalt love den Heer!" In opgewekte stemming over het welslagen van den dag bracht de tram „Asaf" weer thuis. Politierechter te Middelburg. Iu de zitting van Dinsdag 8 Mei werden o m. de volgende personen gedagvaard J. A van H 29 j werkman Hulst, wegens beleediging, von nis vrijspraak. M. M. v. d. B huisvrouw van Th. de K., 39 j Hontenisse, we gens mishandeling, 20 b. s. 10 dagen hechtenis. R. P. H., 31 j, schipper, Ant werpen, wegens beleediging van den sluismeester te Terneuzen, 15 of 5 dagen. K. C. G., 27 j., kaoaalloods, Ter Neuzen, wegens diefstal van een bankbiljet van f 10, 40 of 20 dagen. P. C., 29 jleurder, Nieuw- Namen, wegens diefstal van een autolamp, 15 of 5 dagen. J. P. v. d. B., 29 j., arbeider, Sas van Gent, wegens diefstal van een paar pantoffels, toebe- hoorende aan P. Ca Dieleman, te Axel op 15 Maart 1934, 1 mnd. gev, voorw, met eea proeftijd van 3 jaar Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Text J ,na 4 Nam. 2 Oezelfde. Catech. Zondag 19 Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam.2 Knoeicrjj by varkensoor trale Reeds eenigen tijd klaagden de varkensmeesters le Ten Boer (Gr.) over de moeilijkheden, die ze ondervonden bij de aflevering van varkens aan de Regeerings- centrale. Enkele personen lever den geregeld, doch veleu kon den zoo geel als nooit varkens kwijt. Er rees verdenking en een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. De aangelegenheid was zoo ingewikkeld, dat de politie Diet zonder persoonlijke raadpleging van den administrateur der Haagscbe Centrale verder kon gaan. Tijdens en ua dit onder zoek bleek, dat inderdaad knoei erijen op groote schaal hadden plaats gebad, waardoor belang rijke bedragen aan den regee- ringssteun aan de varkeDsmevs- ters werden onthouden. Het on derzoek is zoo ver gevorderd, dat de 45-jarige koopman S. van H. uit Groningen kon worden gearresteerd, verdacht van op lichting en valschbeiö in ge schrifte. H. is ter beschikking van den off'cier van Justitie ge steld. Dinsdagavond is op den Maasdyk onder de gemeente Alem een ernstig ongeluk ge beurd. Vermoedelijk door een defect aaD de stuurinrichting, verloor de bestuurder van een personenauto, toebehoorende aan de familie Van Scb. uit Alem, de macht over het stuur, waar door de auto van den hoogen dijk afreed, aldus de „Tel". De wagen, waarin behalve de bestuurder, nog vier kinderen van den eigenaar en een dienst bode gezeten waren, sloeg eenige malen over den kop en bleef toen zwaar gehavend onder aan den dyk liggen. Door om wonenden werden de inzittenden uit den vernielden auto gehaald. De dienstbode bleek ernstig ge wond te zijn. De ontboden ge neesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Den Bisch noodzakelijk. De vier kinderen waren even eens gewond, doch van lichten aard. Dezer dagen is in de kapel van de R. K. Kerk aan de Een- drachtsstraat te Rotterdam een brutale berooving gepleegd. Een dame, de echtgenoote van een vooraanstaand ingezetene uit deze stad, voelde plotseling ter- wyl zy zat geknield in een bid stoeltje, dat 'n onbekende haar haar handtascbj9, dat aan haar arm hing, ontrukte en met het voorwerp, inhoudende f 17 en eenige snuisterijen, verdween. Op haar hulpgeroep werd direct een achtervolging iDgesteld, doch de dief sprong op een rijwielen trachtte zich in veiligheid te brengen. Onderweg gooide by het tascbje weg. De vlucht was niet van lan gen duur. Eenige voorbijgangers opmerkzaam gemaakt door het geroep: „Houdt den diet 1" wis ten den dader te pakken. Men bleek te doen te hebben met den 23 jarigen kantoorbe diende W. B. B,, een goede be kende van de politie en justitie. Het jongmensch verklaarde Doodschappen te hebben gedaan voor zijn baas. Toen hy bjj de kapel was gekomeD, was hij Daar binnen gegaan om te zien ot bij iets van zyn gading kon vinden, want hij verdiende zoo weinig. In een hofstede in de buurtschap Meu-Lunteren is een droevig ongeluk gebeurd. Toen de 38-jarige vrouw van den landbouwer v. d. Munt sicb na atloop vau bet melken in de boerderij naar de keuken begaf, zae zij dai eeu petroleumstel zóó walmde, dat de vlam er bo ven uit kwam. Dadelijk opende zij het raam, waarna zy met haar schort het toestel beet pakte om het op de „deel" te brengen. Het kleedingstuk vatte vlam en in een ommezien stond de vrouw in lichter laaie. Op haar hulpgeroep snelde ijlings haar man toe, die een zik over het hoofd van zyn vrouw wilde werpen, om zoo de vlammen te dooven. Ougelukkigorwijze vat ten zijn kleeren ook vlam De man liet zich vallen en trachtte zoo da vlammen te dooven. 'n Dochtcnja had intussehen de tegenwoordigheid van geest, zoo 83bry t de „Te'.", e n familielid dat dicüc in de buurt woont, te waarschuwen. Deze begaf zich oogenblikkelijk naar het huis. Hij wist. met water het vuur te blus8chec. De vrouw had over bet gebeele lichaam zware brandwonden bi kom«n. Des avonds is zij overleden De man kreeg ernstige brandwonden a< n ramen en banden. Te Leur wilde de land bouwer J. L een beitel van een nieuw heft voorzien. Om steun te krijgen drukte hij den beitel tegen zich aan en wel met zulk een kracht, dat het l1/» centi meter breede staal, hem in het lichaam drong, en tusschen de ribben door het hart raakte. Hij overleed binnen enkele minuten aan verbloeding. Sportnieuws. Voor de Zaterdagcompetiti8 speelden Witte BoysAxelsche Juniores 0 6, waardoor de stand luidt Axel Juniors 3 2 10 205 5 Blauw-vvit 10 10 4 4 1 Witte Boys 2 0 0 2 1 16 0 Zaamsl.JuniorsO 0 0 0 00—00 0 Morgen treden in 't kryt Witte Boys—Blauwwit. Zaamsl. Jr.—Axelsche Juniores. Korfbal. Gisteren speelde het Axelsche twaalftal van Rapide haar eersten wedstrijd in de seriewedstrijden van de vereeniging Madjoe te Vlissingen en wel tegen D.H.S. welke met 3—1 werd verloren, waarbij nog kwam, dat wegens ruw spel van D H.S. één der beste dames van Axel uitviel. Hierop volgde een herkansings wedstrijd tegen Madjoe II, waar bij Rapide met 2—0 zegevierde, doch direct daarop volgde de grootste nederlaag van 10—1 tegen het sterke Zeelandia van Hansweert. Circa 12 twaalftallen namen aan deze wedstrijden dee), w.o. één eerste klasser. Het resultaat is dus pover, wat echter eenigs- zins te wijten valt aan het niet op zijn sterkst uitkomen, waarbij nog komt het uitvallen van boven vermelde dame; en dai het ver schil in speltype en spelpeil aan den overkant der Schelde Waar hier slecht3 ongehinderd nog worden gedoeld, was ginds elk schot, dat doel trof, geldig. Van zelfsprekend was ruw spel hier van het gevolg, waaraan de Ra- pide-menschen zich niet konden aanpassen. Mede in verband met het schitterend weer en het spelen van 3 wedstrijden in 5 uur tijds, werd er veel van de Axelaren gevergd. Laten we hopen, dat het suc ces een volgende maal grooter zij, zoodat ook „Rapide" weer haar ouden naam en roem onder het Axelsche publiek met eere zal kunnen dragen. Do Zeeuwen-Axel, A.s. Zondag ondernemen de Axelaren de reis naar de Schel- destad, teneinde aldaar in het strijdperk te treden tegen den be kenden tegenstander van verleden jaar, waarbij wij onwillekeurig terugdenken aan den zwaren be slissingswedstrijd aan de Nieuwe Sluis te Terneuzen, welke den Oranjemannen het kampioenschap ZONDAG 13 MEI 1934.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2