YXSCHAKTIV. jAcmmir. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren, Christian Science No. II VRIJDAG 11 ME I 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. ZOMERTIJ D. BINNENVISSCHERIJ. en het Gebed. Binnenland. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter kennis, dat ingevolge het Kon. Besluit van 27 Februari 1934 (St.Bl. no. 81) waarbij, ter uitvoering van art. 1 der wet van 23 Maart 1918 (St.Bl. No. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St.Bl. No. 130) is bepaald dat in 1934 de vervroeging met één nor ran den wettelflken ttyd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.Bl. No. 236) zal aan vangen den 15 Mei en zal eindigen den 7 Octo ber a.a. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijd te Amster dam, welke tijdsregeling alsdan aanwijst TWEE UUR in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om drie uur in den nacht van 14 op 15 Mei a.s. (of wanneer men zich op 14 Mei a t. ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. AXEL, den 9 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. HET HOOFD VAN PLAAT SELIJKE POLITIE TE AXEL, maakt bekend, dat ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvra gen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 JULI aan staande en eindigende 30 JUNI daaropvolgende. Belanghebben den worden uitgenoodigd hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 15 JUNI e.k. aan hem in te dienen. De aanvraag van een minderjarige wordt mede onder teekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt a. GROOTE VISCHAKTEN A tot het visschen in de binnen wateren en de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van f 7,50 b. GROOTE YISCHAKTEN B lot het visschen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van f8,50; e. KLEINE YISCHAKTEN tot het visschen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met visch of met één sleephengel, tegen betaling van f1,— d. HENGELAKTEN tot het visschen met meer dan één hen gel, tegen betaling van f 0,50 Axel, 11 Mei 1934. Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, BLOK. HET HOOFD VAN PLAAT SELIJKE POLITIE TE AXEL maakt bekend, dat ter gemeente- Secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraagfarmalleran ter beko- jntng ran Jachtakten, voor het tijdvak, aanvangende 1 Juli aan staande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar. Belang hebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór 15 JUNI e.k. ir. te dienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder worden de jachtakten aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het Rijk, hou ders van een groote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in het Rijk woonachtige personen, onder overlegging van dezer portret, een jachtakte, logeerakte genaamd, verkrijgen, geldig ge durende veertien opeenvolgende dagen. Betaald moet worden a. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden b. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, met uitzondering van de valken jacht, vijftien gulden e. voor een logeerakte, tien gulden d. voor een kleine jachtakte tot het vangen van waterwild met netten, waarvan het gebruik ge oorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager betalen het zegelrecht, dat, ook bij niet-afhaling van de aange vraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft, alsmede ge meentelijke leges. Axel, 11 Mei 1934. Het Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, BLOK. Zooals bekend, is in ons land alierwege voldaan aan het ver zoek van den Ministerraad om naar aanleiding van het overlijden van Koningin-Emma een ure des gedenkens te houden. In verband daarmede werd ook door de «Christian Science Kerk" te 's Gravenhage naar de inleidster zeide «in overeenstemming met den geest van onze Koningin- Moeder van Barmhartigheid een lezing gegeven, om haren mede- menschen niet te onthouden wat hen helpen kan." Als spreker trad op Rev. Irving C. Tomlinson, geautoriseerd re denaar van de Moederkerk te Boston met een lezing, waaraan de ,Avp." het volgende heeft ontleend Een foutieve opvoeding, aldus spreker, heeft den mensch ge leerd, zich ter verkrijging van betrouwbare getuigenis omtrent alle dingen op de vijf lichame lijke zinnen te verlaten. Wat het stoffelijke oog ziet, is voor wer kelijk en van God gegeven ge houden, Christian Science echter brengt het inzicht, dat deze we reld, zooals zij door die zinnen wordt gezien, niet de wereld van Gods schepping is, maar een vervalscht beelddat wat schijnt te zijn maar niet is. Het geheele gebied van den stoffelijken zin ligt buiten het gebied der goddelijke intelligen tie, en al onze moeilijkheden doen zich voor op het stoffelijk- zintuigelijk gebied. De Christian Scientist onder vindt, dat het begrijpen van Christus Jezus de grondslag van het genezingswerk is. Wat zegt, zoo vraagt spr., Christian Science over moeilijke tijden, malaise, ontmoediging? Zij leert, dat geestelijk denken en een rein leven het tegengif zullen zijn, en dat onzelfzuchtig dienen de malaise zal genezen. Wanneer men de waarheid omtrent substantie weet en zich daarnaar richt, bewerkt de wet van voorziening voor allen den overvloed van het goede. Dit ware weten, vervolgt spr., waardoor God voor ons beschik baar wordt, komt van het begrij pen van de wezenlijke natuur van het gebed. Het zij geen smeeking, waarbij aan God wordt medegedeeld, wat Hij te doen heeft, maar een gebed, dat het besef brengt van wat God voor ons heeft en wat hij voor ons doet. Het is geen streven van het menschelijk gemoed, geen bloote herhaling van de argumenten der Waarheid, het is een gebed, waarin het menschelijk zelf zich zóózeer heeft overgegeven, dat het goddelijk Leven zelf zich openbaart in gerechtig handelen een gebed dus, waarin openba ring plaats vindt. Door zulk bidden winnen wij de genade Gods welke geneest en onze natuur verandert. De nieuwe spelling. Al is volgens de uitlating van Minister Marchant het verzet tegen de nieuwe spelling niet zo erg, als hij wel had verwacht, toch wordt er druk over geschre ven en gesproken. En na de velerlei beschouwingen over de spellingskwestie heeft nu de Mi nister van Onderwijs, mr. H. P. Marchant, jl. Maandag zijn stand punt over dat onderwerp in een radio-rede uiteengezet. Twee hoofdzaken zijn daaiin naar voren gekomen: le dat de nieuwe spelling in September van dit jaar ingevoerd zal worden en 2e dat boeken en leermid delen, die volgens de oude spel ling zijn geschreven, voorlopig nog op de scholen mogen worden gebruikt. De nieuwe spelling zal zo weinig mogelijk aanstoot mogen geven en zoveel mogelijk moeten aansluiten bij de s p r e e k t a a 1. De nieuwe spelregels zijn vast gesteld door een vijftal taalge leerden en komen in hoofdzaak daarop neer, dat voortaan evenals met a en u tot heden het geval is, ook de o en e in open letter grepen niet meer verdubbeld worden. De ch in sch valt weg, als die niet hoorbaar wordt uit gesproken, b.v. eisen, in plaats van eischen. Voorts valt de naamvals n weg, zodat men zegt b.v.geef de brief aan de zoon van die oude man, die ik daar met de trouwe hond van mijn vriendelijke buur man zie staan. En ten slotte speelt ook bij dieren, planten en zaken het ge slacht geen rol meer, zodat alles mannelijk en onzijdig is, voor zoover er (bij dieren) geen vrou welijke naam bestaat (merrie, koe, geit, enz Een vlugge indiening is volgens Z.Exc. nodig om aan een chaos te ontkomen, die z.i. bij een lange overgangstermijn zou bestaan. En om te voorkomen, dat de onderwijsinrichtingen en scholen grote kosten zouden krijgen, kunnen volgens de mening van de Minister de leerlingen en leerkrachten de boeken wel corrigeren. Aldus gezien, lijkt dus de ver andering wel heel eenvoudig. Maar we voorzien toch, dat de eerste jaren tal van fouten zulien worden gemaakt, die dan mis schien al of niet naar de op vatting van de autoriteit als fouten zullen worden aangerekend. Zogauw als de Minister denkt, geloven we niet, dat de nieuwe schrijfwijze zal zijn ingeburgerd, ofschoon daar natuurlijk de pers en de nieuwe lectuur veel toe zal bijdragen. Het Ned. Corr. Bureau heeft de Belgischen Minister van On derwijs Lippens gevraagd, hoe men in België tegenover de spelling-Marchant staat. Minister Lippens zeide, dat het absoluut noodzakelijk was, dat het Vlaams het Nederlands volgde. De boeken van Neder landse schrijvers worden in België gelezen en Vlaamse auteurs in Nederland. Het spreekt vanzelf, dat bij een zoo nauw samengaan der taal ook de gram matica dezelfde moet zijn. Het advies van de Academie van Wetenschappen was nog niet ingekomen, maar minister Lippens meende te kunnen zeggen, dat dit rapport gunstig zou luiden. Wellicht dat het reeds de vol gende week gereed zal zijn. (In bovenstaand bericht is de nieuwe spelling gevolgd). Herdenking van den sterfdag van Willem van OraDje. Op den 350sten sterfdag van Prins Willem van Oranje, 10Juli, zullen de besturen van de Evan gelische Maatschappij, de veree- niging Protestantsch Nederland en de afdeeling Nederland van het Internationaal Verbond tot verbreiding en verdediging van het Protestantisme, kransen leggen bij het mauseleum in de Nieuwe Kerk te Delft, waarbij de voor zitters korte redevoeringen zullen houden. Waarschijnlijk zal het hoofd bestuur der Evangelische Maat schappij den avond van dien dag een nationale herdenkingssamen komst organiseeren te Haarlem. Belgische meisjes in ons land. Onder geleide van eenige Bel gische leerkrachten hebben 600 Belgische meisjes eenige dagen in ons land doorgebracht. Dins dag, de laatste dag van hun verblijf, bezochten zij Den Haag. In de Ridderzaal op het Binnen hof werden zij ontvangen door Minister Marchant. Een aardige verrassing was het, toen eenige minuten over half tien de agjp van den gezant het Binnenhof opreed en de Belgische minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen de heer Lippens, met zijn dochter uitstapte. Met zijn eigen vliegtuig, bestuurd door zijn dochter, was hij van Brussel naar Waalhaven gevlogen. Daar stond de auto van den Bel gischen gezant den heer Mas- kens, te wachten en werden de minister en zijn dochter begroet door mevrouw Maskens, die een nicht van den heer Lippens is, Nadat de beide ministers el kaar hadden begroet, begaf het groote gezelschap zich naar binnen, In het verkeer tussdhenj de volken, aldus de minister, komen natuurlijk wel eens kleine strub belingen voor, welke echter in hoofdzaak het gevolg zijn van een elkaar niet goed genoeg ken nen. Elk volk heeft nu eenmaal zijn sterke en zijn zwakke pun ten, evenals elk mensch en hoe meer wij eikaars eigenaardighe den leeren kennen, des te beter zullen wij elkaar begrijpen en des te gauwer zal de samenwer king tussc'nen de volken kunnen worden. Daarom is het een uit stekende gedachte om de jeugd van het eene land in het andere te laten reizen, waardoor zij volk en gewoonten leeren kennen en de grondslag gelegd voor een vriendschappelijke verstandhou ding. De minister besloot zijn toespraak met een leve de Koning, waarmee allen hartelijk instemden. Een aardige attentie was, toen daarna een der Belgische leiders een teeken gaf en uit de Belgi sche monden het „Wilhelmus" klonk. Minister Lippens, zeide dat hij speciaal naar Den Haag was ge komen om persoonlijk de Neder- landsche regeering te bedanken voor de gastvrijheid, welke zij jegens spr. 's jonge landgenoo- ten heeft betoond. Minister Lip pens was het geheel met zijn ambtgenoot Marchant eens, dat vriendschappelijke betrekkingen tusschen de jeugd van verschil lende landen van het grootste ge wicht zijn en hij hoopte, dat de ze excursie daar veel toe zou bij dragen. Als souvenir kregen zij een pakje Haagsche hopjes. Na de bijeenkomst hebben zij een wandeling door het centrum der stad gemaakt en zijn vervol gens met extra-trams naar Sche- veningen gegaan, waar de lunch gebruikt werd. Met den trein van 4.51 uur vertrokken de Belgische gasten weer naar hun land. Woensdagvoormiddag had al hier bij het station de levering plaats van 16 stuks rundvee aan de Crisis- Rundveecentrale, waar van 2 stuks werden afgekeurd. Inventarisatie voor land- en tuinbouw. Voor de uitvoering van de steunmaatregelen, welke ten be hoeve van den land- en tuinbouw werden genomen, zal in het tijd vak van 14 Mei tot 1 Juni a.s. een algemeene inventarisatie van den land- en tuinbouw worden gehouden. Tegelijk met de formulieren, welke de gegevens voor de in ventarisatie zullen bevatten, zal aan de land- en tuinbouwers, ter onderteekening voorgelegd worden een aanvrage, waarbij het verzoek wordt ingediend als georganiseerde bij een der pro vinciale Landbouw-Crisis-Organi- saties te worden toegelaten. Deze aanvrage zal ingediend moeten worden door alle land en tuinbouwers, die een bedrijf uitoefenen. Naar verluidt zullen onge veer 350.000 biggen uit de markt worden genomen. De Varkens- Centrale zal binnen zeer korten tijd hiermee een aanvang maken. Waarschijnlijk reeds In den loop van de volgende week, we gens vermindering van de export, SCOURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1