Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla anderen No. 9. Vriidaa 4 Mei 1934. buitenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede JBlad. Ernstige gerechten te Par(js. Het Meifeest, dat overigens in geheel Frankrijk vrij rustig is verloopen, heeft in het Oosten van Parijs aanleiding gegeven tot een vrij ernstige botsing tusschen communisten en politie. Een ge- heele stadswijk was in rep en roer. Honderden communisten geraakten slaags met een groote politiemacht en leden van de garde mobile. De politie requireerde verster king doch toen deze aankwam namen de communisten een drei gende houding aan. Tenslotte trokken zij zich terug in verschil lende zijstraten waar zij zich barricadeerde in verschillende arbeiderswoningen. Kort hierop kwam het tot een treffen. Uit de vensters werd de politie onder vuur genomen met bloempotten, steenen, e. a. In de nauwe straatjes kon de politie vrijwel niets uitlichten, waarvan de communisten gebruik maakten. Geregeld verschenen groepjes van 50 communisten op straat, die straatsteenen in de huizen brachten welke dienden als projectielen. Op een andere plaats werden loopgraven aange legd, die werden beschut met straatsteenen. Tegen middernacht was aan de zijde der politie 1 persoon gedood en waren er 11 gewond. Uit alle deelen der stad arriveerden politieversterkingen, zoodat tegen 1 uur duizenden manschappen waren verzameld, onder bevel van de politie-prefect. De communisten richten op straat nieuwe barricaden op en stookten vuurtjes. In de vroege ochtenduren ging de politie over tot een vrij algemeenen aanval, waarbij de barricades konden worden geno men en ontruimd. De communis ten zetten een vuurgevecht in van de huizen. Hierop werd eveneens de brandweer opgeroe pen, die met spuiten op de mas sa inging. Nadat eindelijk de stra ten waren ontruimd werden aan vallen gedaan op de verschillende woningen, waarbij ontzettende vuurgevechten plaats hadden. Alle huizen werden onderzocht en vele personen gearresteerd. De straten geven een beeld van groote verwoestingen. Geen lantaarn is heel gebleven, terwijl alle ruiten der laaggelegen wo ningen zijn vernield. Geheele in boedels hebben als barricades dienst gedaan en liggen thans op straat uiteengeschoten. Tailoos vele bierflesschen liggen opge stapeld die gebruikt waren als projectielen tegen de politie. eenigerlei actie, bij het toestaan van technischen en financieelen steun aan China, een gevaar be- teekent. Volgens de artikelen 1 en 7 van het negenmogendheden- verdrag, heeft de Japansche re geering het recht, de opmerk zaamheid der andere onderteeke naars te vestigen op iedere actie in China, die haar veiligheid be dreigt. Dat recht beteekent een bescherming voor Japan en de Britsche regeering neemt daar om aan, dat de verklaring van Japan niet ten doel heeft, de rechten van andere mogendheden in China aan te tasten of Japans eigen verdragsplichten geweld aan te doen. In zijn antwoord heeft de Ja pansche Minister van Buitenland- sche Zaken, Hirota, gezegd, dat de onderstelling der Britsche re geering juist is. Hij heeft den Britschen ambassadeur de verze kering gegeven, dat Japan de be palingen van 't negenmogendhe- denverdrag in acht zal nemen en dat de politiek der Japansche regeering met die der Britsche regeering inzake dit verdrag overeenstemt. Tenslotte heeft hij verklaard, dat Japan ook in 't vervolg de grootste waarde blijft hechten aan de politiek van „de open deur" in China. Simon voegde aan deze ver klaring toe, dat de Britsche re geering deze kwestie verder laat rusten. De bevolking der aarde. Japan's politiek in China. De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon heeft in het Lagerhuis de aangekondigde verklaring over het standpunt van Engeland ten aanzien van de Japansche mede- deeling betreffende haar politiek in het Verre Oosten, afgelegd. Simon zeide, dat de Britsche nota, die 25 April den Japan- schen Minister van Buitenlandsche Zaken door den Engelschen am bassadeur te Tokio is overhan digd, er op wees, dat de regel „gelijke rechten in China" uit drukkelijk gegarandeerd is door het ook door Japan onderteekend nege -mogendhedenverdrag van 1922 en dat de Engelsche regee ring ook in het vervolg alle rechten in China moet genieten die zijn toegekend aan alle on- derteekende staten. De Britsche regeering kan Japan natuurlijk niet het recht toekennen, alleen te beslissen, of De Fransch Acedemi van We tenschappen heeft bijzondere interessante beschouwingen gege ven over het toenemen der we reldbevolking, die door profes sor Charles Richet is berekend. Volgens deze berekening zou het geheele aantal bewoners der aarde tot 1944 met 195 millioen toenemen het leeuwendeel van 140 millioen komt den Aziaten toe, de Amerikaansche volkeren nemen met 25 millioen toe en Europa komt achteraan met een toename van 20 millioen. Uit het hem ter beschikking staande statistieke materiaal heeft profes sor Richet gewichtige gevolgtrek kingen gemaakt, n.l. de gele en gemengde rassen nemen vijf tot zes maal zoo snel toe als de blanke rassen, onder blanke be volking is het aangroeien van de bewoners van Europa het ge ringst, en de groei van de Euro- peesche volken afzonderlijk is omgekeerd evenredig met haar trap van beschaving. Deze laatste bewering staaft professor Richet met de volgen de aangroeiïngstabel der ver schillende naties Zuid-Slavië 35 per duizend, Roemenië 33 per duizend, Bul garije 31,3, Portugal 30,4, Polen 30,3, Spanje 28,3, Italië 25,9, Hongarije 23,3, Frankrijk 17,4, Noorwegen 15,1, Zwitserland 16,8, Engeland 16,6, Duitschland 16, Oostenrijk 15,8, Zweden 14,8. Wat de grootste wereldsteden betreft, zoo vertoont volgens professor Richet, Sjanghai op het oogenblik een geboortesurplus van 55 op duizend inwoners, de sterkste toename. Als tweede volgt Tokio met een surplus van 44, daarop Osaka met 33. Dit is absoluut typeerend voor den toestand van de Aziaten in 't al gemeen en voor den toestand der Japanners in het bijzonder. Daartegenover bedraagt het sur plus in New York slechts 19, in Buenos Aires 17 en ten opzichte van Londen en Parijs valt er in de laatste tien jaar geheel geen surplus te bemerken. Deze beide steden danken hun groei alleen aan de toevloed uit de provincie. Gehuwd. 19. Jacobus Willem le Grand (van Oostburg), 31 j., jm. en Catharina Verschelling, 33 j jd. GeboreD. 1. Cornelia, d. van Adriaan Beerecs en Taonetje Slabbekoorn. 2. Jannetje Maria, d. van Marinus Wolfert en Eli sabeth Hameliok. Hebrina Fran- cina, d, van Adriaan Verhelst en Sara Neeltje Jansen van Rosen- daal. 8. Hermanus, z. van Adriaan Nijssea en Jacomina de Mul. 11. Dorothea Richarda Maria, d van Petrus Paulus Mari de Kort en Martina Cornelia Etnelie Acda. 12. Frargds Absalou, z. van Adriaan Cornelis van Tatenhove en Antonia Wilhelmina van de Velde. 13. Ko, z. van Pieter le Feber en SuzanDa Koster. 14. Jacobus, z. van Jozias Verstraten en Magdalena Ebrina van Hoorn. 15 Catharina, d. van Leendert de Regt en Tanneke van Hoeve. 19. Mechiel Daniël, z. van Jan de Visser en Krina Tholens. 20. Adriaan Cornelis, z. van Willem Kooman en Goula Petronella Hoek. 23 Maria Celina Josephina, d. van Honoré Duym en Gabrielle Juliana Maria van Mossevalde. 30. Pieter Cornelis, z. van Jaco bus Gerrit van Bendegem en Janna KlaziDa Kempe. Camille Antoine, z. van Jozef Constant Bauwens en Florentina Anna de Wolf. Overleden. 15, Adriana Jerina de Jonge, 28 j., echtg. van Peter Jacob Knieriem. 18. Jan Diele- man, 43 j., echtg. van Levina Pieternella Florussen. 19. Jacobus Marinus Herrebout, 65 jechtg. van Jerina Johanna Drabbe. 28. Daniël Gijsbregt Riemecs, 56 j., echtg van Janneke van Drongelen. 30. Armand Pierre Adolphe Stee- naert, 4 m z. van Carolus Fran- ciscus en Louise Maria Breepoel. maar de overigen moesten onder het puin vandaan gehaald wordeD. De 53-jarige arbeider L. van Vliet, bleek reeds overleden. Hij is waarschijnlijk op slag gedood. Voorts werden ongeveer 15 ar beiders gewond. Gelukkig is van geen hunner de toestand zoo ernstig, dat levensgevaar bestaat. Toen alle gekwetsten waren verzorgd, is een aanvang gemaakt met het opruimen der puinhoopen. Te Dordrecht had Zater- I dagavond een ongeval plaats, dat den 63 jarigen loopsknecht W. S., aldaar, het leven heeft gekost. De man reed per fiets over het Bagijnhof, toen hij door een ijscowagen werd aan gereden, waarbij hij dwars over de straat kwam te vallen, juist op het oogenblik, dat een zwaar beladen vrachtwagen voorbij reed. Hy viel tusschen de wie len en kreeg het rechterwiel over hoofd en lichaam. De on gelukkige was op slag dood. Hy laat een vrouw en 3 kinderen achter. In de Aart. v. Nesstraat te Rotterdam heeft een brutale be- rooving plaats gehad. Een bui tenman die een bezoek had ge bracht aan een verdacht pand, is daar van f 1500 beroofd. In verband hiermede werden twee vrouwen en een man aangehou den. Het geld rs echter nog niet teruggevonden. In een ander pand in deze straat is een buitenman van f 25 beroofd De politie hield voor deze laatste berooving drie man nen en twee vrouwen aan. Filmbeschrijving. Gedurende de maand April 1934. AXEL. Huwelijks-aangiften. 6. Jacobus Willem le Grand (van Oostburg), 31 j., jm en Catha rina Verschelling, 33 j., jd. 14. Raimoüdus Primus de Vriend (vaD Aardenburg), 23 j., jm. en Elizabeth Rozalia Eggermont, 23 j., jd. 27. Jan Ruben, 31 j., jm. en Santina Wolfert, 22 j., jd. Samen in een anto. Dit is een film, waarvan de N. Rott. Crt. schrijft, „dat ze voortdurend boeit". Het is een amusementsfilm. Broeseke, boek houder op een kantoor heeft geluk en wint „een auto". Maar 'tis er een! Toch krijgt hij idee om ermee naar de Riviera te rijden maar geld heeft hij niet. Daarom vraagt hij gezelschap op een koopje en de advertentie heeft succes. Hij bepaalt de ken nismaking in een voornaam hotel. Wachtend komt daar een rijke Lord met hem praten over auto's en verneemt de plannen van Broeseke. De lord bedacht een grap en onderschept de plannen van Br. Hij gaat er zelf van door met L. K. (Liese Krüger), het meisje dat winkelbediende was en besloten was in de vacantie haar spaarpot te offeren aan een autoreis naar Nice. Allerlei leuke avonturen zijn het gevolg van de persoonsver wisseling van den rijken Lord tot een kantoorbediende, maar het slot is, dat het meisje het hotel verlaat, als de aanstaande van Lord Kingsdale. Broeseke had reeds schadever goeding gekregen. Te Utrecht is Woensdagoch tend in de werkplaatsen van de Nederlandsche Spoorwegen een hevige ontploffing geschied, waardoor een arbeider is gedood en een 15 tal min of meer ern stig werd gewond. In een der loodsen stond 'n acetyleentoestel opgesteld. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak ii dit toestel plotseling met n hevigen klap uit elkaar ge sprongen. De slag was aoo hevig, dat hy in een groot gedeelte van de stad en in de omgeving werd gehoord. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen toeloopen om te zien wat er gebeurd was. De uitwerking van de ont ploffing bleek ontzetting te zijn. De loods was in een puinhoop veranderd en ook de omliggende gebouwen waren beschadigd. Verscheidene arbeiders waren onder de puinhoopen begraven. Enkolen konden zich bevryden, Familiedrama. Dinsdagavond heeft in Den Haag een tragisch familiedrama plaats gehad tusschen het echt paar W. v. d. B.—v. V., dat reeds geruimen tijd met elkaar in onmin leefde. De man heelt met een bijl de vrouw den sche del ingeslagen en vervolgens door gasverstikking zich zelf van het leven beroofd. Buren bemerkten, dat een sterke gaslucht kwam uit de woning van v. d. B. aan de Bun- schotenschestraat 36. Toen op herhaald bellen geen antwoord gekregen werd, ver moedde men onraad. Eenige po litiemannen drongen de woning binnen en vonden op den grond het vreeselyk verminkte lijk van de 36-jarige vrouw in een groo- ten bloedplas. In de slaapkamer troffen zy te bed het lijk van den man aan, die door gasverstikking bleek te zijn omgekomen. Het bleek, dat de man zyn vrouw van het leven had beroofd l en vervolgens door gasverstik king een eind aan zijn leven had gemaakt. Een zoontje van 6 jaar was naar kennissen ge bracht. De oorzaak van dit drama wordt gezocht in een ongelukkig huwelijksleven. Voor de recht bank was een echtscheidings procedure tusschen man en vrouw bahandeld, die resp. 35 en 36 jaar oud waren. De buren zijn aan een groot gevaar ontsnapt, v. d. B. had n.l. de groote gasbuis by den gasmeter met de byl stuk ge slagen. Uit het daardoor onstane gat was een groote hoeveelheid gas de eerste etages van de be lendende perceelen binnenge drongen. Het gevolg was, dat velen leden aan een lichte gas vergiftiging, die zich uitte in zware hoofdpijn en neiging tot braken. Naar van verschillende zyden wordt vernomen, stond v. d. B. zeer gunstig en als een harden werker bekend, wien huiselyke moeilijkheden tot deze daad van vertwijfeling hebben gebracht. Vader vindt z(Jn kinderen terng. De leden van de familie In- ferra, die door de aardbeving van Messina in 1903 van elkaar gescheiden waren, hebben elkaar, door een toevalligen samenloop van omstandigheden, terugge vonden. Tydens den tragischen nacht van de aardbeving, waren An gela Inferra, ayn vrouw en zyn vier kinderen, onder de rulo van hun huis bedolven. Angf zag zyn vrouw, verpletterd o, der de puinhoopen sterven, q hy zelf verloor het bewustzyi toen twee balken op hem stoi ten. Zonder bij kennis te zy werd hy vervoerd Daar ec Russiesch schip, dat hulp as da slachtoffers had verleen Later vertelde men hem, nii geheel juist, dat hij de eenig overlevende van het gezin wa en daarop verzochtInterra, nas Rusland te mogen worden g< transporteerd. In werkelijkheid hadden ech ter zijn zoon en twee dochter aan de ramp kunnen ontkomec Zijn zoon werd matroos aai boord van 'n schip, dat tusschei Genua en Odessa heen en wee voer. Tydens zyn laatste ver blyf in Odessa was de zoon, An drea, genoodzaakt de weg ti vragen aan een jong meisje dat hem tot zyn groote verba zing in het Italiaansch antwoord de, en hem verzocht, haar va der, die eveneens Italiaan was eens te komen opzoeken, daar deze graag eens een landgenoot zou willen spreken. Andrea nam deza uitnoodi- ging aan, en toen hij zich voor stelde als Inferra, vertelde zyn gastheer hem, dat zyn naam La Spada, een aangenomen naam was, maar dat hij eigen lijk ook Inferra heette. Hij voeg de er aan toe, dat hij een zoon had gehad, Andrea gebeeten, dia bij da aardbeving op Messina was omgekomen. Eenige jaren na zijn aankomst in Rusland was Inferra hertrouwd en had een dochter, het meisje, dat Andrea ontmoet had. Thans bleek, dat Andrea inderdaad de verloren gewaande zoon was. Alle leden van het gezin Inferra zijn weer gelukkig op Messina vereenigd. In het plaatsje Wintrich a.d. Moezel heeft zich een vree- selijk drama afgespeeld. De 20- jarige zoon van den jachtopzie ner Clemens geraakte met zyn vader in twist. Kort daarop los te hy een schot door een slaap kamervenster uit een jachtge weer op zijo 50-jarigen vader. Toen dit schot oogenschynlijk geen doel trof, ging hij naar buiten en loste nog 2 schoten ep zyn vader, waarop hij zich zelf een kogel in het hoofd schoot. Moorden door krankzinnige. In het dorp Laimont by Bar- le-Duc (Fr.) schoot een zadel maker, in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid, z|jn moe der, zwager, en zuster met een geweer dood. Nadat hy nog een ö.jarig kind had gewond, richtte hij zyn wapen op de toesnellen de gendarmen, waarvan hy er éèn zwaar verwondde. Hierna nam hij de vlucht en verdween spoorloos. Bij een botsing met de politie zyn te Sultanpur (Br.- Indië) tien personen gedood en 20 gewond, toen een menigte Muzelmannen zich langs den weg wilde begeven, die door de politie was afgezet wegens ge vaar voor botsingen met Hindoes. Dorp afgebrand. 72 I boerenwoningen te Moszozanica (Polen) zijn met den geheelen inventaris een prooi der vlam men geworden. Ongeveer 500 personen zyn dakloos. Vier per sonen zyn in de vlammen om gekomen, terwyl de brandweer lieden gewond zyn, Een timmerman heeft des ochtends onmiddellijk na de H. Mis den pastoor van de kerk Onze Lieve Vrouw van den Berg Carmei tejersy City (New York), met een revolverschot vermoord. De moordenaar verwondde eerst de schoonzuster van den pastoor, die de huishouding deed. Volgens de moordenaar was de vrouw hem geld schuldig voor verrichten arbeid. De pastoor, Julius Moscat, ge naamd, wierp zich tusschen bel de en kreeg den kogel, welke voor de vrouw bestemd was. De moordenaar heeft den ge heelen winter van de liefdadig» heid van den pastoor geleefd,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 5