Binnenland. klank vinden bij de leden, maar ook bij hen die nog „aan den kant" staaner moet eer. goli van enthousiasme en bezieling over hun gekomen zijn. Zij zul len zich scharen rondom hun leider en bestuur, achter „de andere vaan", welks scherpe piek in staat is de hindernissen te doorboren. Er is in de laatste 15 jaren dat Blansaart aan het hoofd staat veel bereikt, doch lauweren ver welken maar dal zal niet ge beuren, indien men de huidige werkwijze kan handhaven. Op waardige wijze kan men het 25- jarig beslaan vieren. Zooals in den beginne gezegd, is het slechts een greep uit Orelio's geschiedenis, met de be doeling meer bekendheid te geven aan het feit dat het dezer dagen 15 jaren was geleden, dat deze vereeniging herboren werd. Haar geschiedenis vormt een onuitputtelijke bron, rijk aan ge gevens, die verdienen aan de vergetelheid te worden ontrukt en straks bij het 25 jarig jubileum het samenstellen van een gedenk boek zouden rechtvaardigen. Orello, het was goed in Uw midden te mogen vertoeven O. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot het uittrekken van een crediet van 60 millioen gulden voor werkverruiming met 87 tegen 7 stemmen aangenomen. Tevoren waren alle ingediende moties verworpen. Op Maandag 7 Mei a.s. zal de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen van 19 u. 15 tot 20 u. over beide Neder- landsche omroepzenders spreken over 't spellingsvraagstuk. De zomertijd. De overgang naar den zomer tijd op 15 Mei geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag waarop de zomertijd aanvangt 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd ge schiedt met andere woorden dus in den nacht van Maandag 14 op Dinsdag 15 Mei te 2 ure. De salarissen der gemeente ambtenaren. De Minister- van Binnenland- sche Zaken heeft, naar de .Stan dard" meedeelt, een rondschrij ven gericht aan de gemeentebe sturen, waarin o. m. het vol gende staat te lezen „De voortschrijding van het onvermijdelijk aanpassingsproces der loonen in het particuliere bedrijfsleven aan de door crisis gewijzigde omstandigheden, maakt het noodzakelijk, dat de salaris- regelingen van gemeenten en an dere publiekrechtelijke lichamen, welke nog steeds uitgaan boven het Rijkspeil eenerzijds, boven den plaatselijken loon- en levens standaard anderzijds, met den meesten spoed daarmede in overeenstemming worde gebracht. Voor zoover de salarisregeling van het gemeentepersoneel, na de reeds eventueel genomen maatregelen, nog aan den hoogen kant te achten is, moge ik met aandrang verzoeken deze op kor ten termijn te herzien en in overeenstemming te brengen met het rijkssalarispeil en de overige daarvoor in het rapport-Schouten aangegeven normen. Het is in belang ook van het personeel zelve, dat de nog te hooge salarisregeling zoo spoe dig mogelijk tot dit rijkspeil c.a, wordt teruggebracht. Hoe eerder zulks plaats heeft, hoe kleiner de kans en hoe verder verscho ven het tijdstip wordt, dat on verhoopt de economische om standigheden en de noodzakelijke aanpassing aan wat het vrije be drijf op den duur zal kunnen betalen, in het algemeen belang nog verder gaande verlagingen zullen noodig maken. De B. B. N. Het vervoer van reizigers en goederen tegen betaling in België door ondernemers uit het Bui- 'enland had tot nog toe het be- <waar, dat het alleen tegen borgstelling kon geschieden. De B. B. N., (bond van Be drijfsautohouders in Nederland), heeft echter bewerkt, dat zijn leden voortaan van het betalen van die borgstelling bevrijd zijn. De moeilijkheden, welke aan dit vervoer tegen betaling sedert eenige maanden was verbonden, zijn hiermede uit den weg ge ruimd. Met het oog op de ontwikke ling van het vervoer in de zomer maanden zal deze regeling, die de B. B. N. ten deze heeft we ten te treffen, door de bedrijfs autohouders zeker op prijs wor den gesteld. Aan belanghebbenden zij nog medegedeeld, dat de B. B. N. dit jaar zijn algemeene vergadering te Vlissingen zal houden, en wel op 15 Juni. De stille omgang voor den vrede. Zooals men weet zal op 18 dezer in Den Haag een Stille Rondgang van vrouwen worden gehouden als demonstratie voor den vrede. Men verwacht, dat duizenden vrouwen zullen deel nemen. Plaatselijke comite's zijn in de hoofdsteden opgericht en in 28 andere plaatsen is de op richting in voorbereiding. De bedoeling is, dat de om gang circa 1 uur zal duren. Men zal om 2,30 uur van het Malie veld vertiekken, nadat daar een vlag, die den vrede symboliseert geheschen en een minuut volko men stilte in acht genomen zal zijn. Op het Binnenhof zal een de putatie aan de regeering een adres overhandigen, waarin de Neder- landsche vrouwen verklaren ach ter de regeering te staan, die bij monde van H. M. de Koningin aan President Roosevelt heeft verklaard te streven naar vreed zame regeling als de uitsluitende methode ominternationaie geschil len te beslechten, en waarin er op aangedrongen wordt, dat de regeering cremeer dan tot dusver op zal aansturen, dat de woorden van dit telegram in vervulling gaan. De stoet zat in de omgeving van het Vredespaleis worden ontbonden. AXEL, 4 Mei 1934. Gisteravond en Woensdag avond hebben ook boven Z- Vlaanderen zware onweders ge woed, doch gelukkig zonder ongelukken, voorzoover ons be kend is. Door fabrieksarbeiders van de l'Azote werd Woensdagavond een vuurbal waargenomen, die in drie gekleurde lichtballen uiteenspatte en in een vonkenregen, vormend een soort staartster, in dalende richting verdween. 1 Mei-feest. Dinsdagavond hield ook in onze gemeente de moderne ar beidersbeweging in samenwerking met de afdeeling Axel van de S.D.A P. haar jaarlijksche Meifeest onder leiding van dhr. C. Hame link, die tot ruim honderd aan wezigen het welkom toeriep en in zonderheid aan dhr. Pieterse, die voor dezen propaganda avond de reis van Maastricht hierheen had gemaakt. Ter inleiding wees spr. op de leuzen, die thans bij het Meifeest voor de arbeideis beweging den grondtoon hebben en waarschuwde vooral tegen on derschatting van het Fascistisch gevaar. Hierna werd aan de A. J C met medewerking van een too- neelclub de gelegenheid gegeven om een revue ten tooneele te voeren, welke zoodanig in den smaak viel van de toehoorders, dat het spel herhaaldelijk door applaus werd onderbroken. Ook het tooneelstuk „Hel" werd met succes opgevoerd en verwierf een krachtig applaus. Na dit amusement trad dhr. Pieterse op met een rede die van begin tot einde een aandachtig gehoor had. Spr. behandelde de gebeurte nissen, welke zich in Duitschland en Oostenrijk hebben voltrokken en stelde de wantoestanden daar als een spiegel voor oogen, opdat men wete wat er te wachten staat indien onverhoopt ook ons land aan het fascisme ten prooi wordt. Spr. wekte daarom op om trouw te blijven aan de roode vanen van de socialistische arbeiders beweging. Vermeld zij nog, dat eenige muzikanten uit Selzaete waren aangezocht om het muzikale ge deelte te verzorgen en deze zich goed van hun taak kweten. Ter afwisseling werden de bondslie deren gespeeld en uit volle borst medegezongen. Te ruim elf uur slcot dhr C. Hamelink de goed geslaagde Mei vergadering met dank aan dege nen, die daartoe hadden meege werkt en aan den spreker van den avond. Hij drukte de hoop uit, dat het gesprokene moge leiden tot onverzwakte deelname in den strijd om het socialistisch beginsel. Tijdens het onweer van gisterenavond werd de hond van dhr. V. aan de Kanaalkade alhier zeer onrustig, zoodat de eigenaar het dier buitenshuis joeg. De hond bleef echter binnen, tot zijn mees ter zelf naar buiten ging en toen V. zijn hond riep vloog deze grommend op hem af en beet hem in armen en kleeren. De eigenaar sloeg het dier van zich en wilde het beest straffen met een schop, waarop de hond ten tweeden male zijn meester aanviel en in den anderen arm beet, zoo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De hond kal meerde later, doch zal als onbe trouwbaar worden afgemaakt. Zaamslag. In de Dinsdag alhier gehouden ttpoedeischende Raadsvergadering waren dhrn. Bakker en Koopman afwezig. Nadat de Voorzitter de verga dering met gebed had geopend, deelde hij mede, dat deze verga dering was belegd in verband met de opheffing der openbare lagere school te Othene. Ingekomen was een Telegram van den AAinister van O. K. en W. inhoudende „Heb heden aan de Koningin ontwerp-besluit aangeboden tot ongegrond verklaring van beroep tegen opheffing openbare school te Othene". Door deze mededeeling is in kracht van gewijsde gegaan het besluit van Ged. St. van Zeeland van 22 Dec. 1933, inhoudende het vaststellen van een gemeen schappelijke regeling omtrent de toelating van kinderen uit de ge meente Zaamslag op de openbare lagere scholen voor gewoon lager onderwijs te Neuzen en het bevel tot opheffing van de openbare school te Othene met ingang van het einde van den schoolcursus, 30 April 1934. Het besluit werd aangenomen voor kennisgeving. Als gevolg van dit besluit stel den B. en W. voor om eervol ontslag te verleenen aan mej. H. A. Chevalier als onderwijzeres aan genoemde school, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Vervolgens werd door B. en W. voorgesteld een gemeen schappelijke regeling te treffen met de gemeente Terneuzen om trent de toelating van kinderen uit de gemeente Zaamslag op de openbare school te Terneuzen. Naar aanleiding van het besluit van Ged. St. stelden B. en W. voor, de navolgende regeling vast te stellen Regeling bedoeld bij artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920. Art. 1. De gemeente Terneuzen verbindt zich kinderen uit de ge meente Zaamslag toe te laten op de openbare lagere school C in deze gemeente. $rt. 2. De gemeente Zaamslag verplicht zich voor die kinderen aan de gemeente Terneuzen eene vergoeding per leerling te betalen die op gelijke voet berekend wordt als is voorgeschreven in de artikelen 86, 104 en 205 der Lager Onderwijswet 1920 voor leerlingen uit andere gemeenten die een bijzondere school be zoeken. De geschatte waarde van de terreinen en de gebouwen be doeld In artikel 205 der lager onderwijswet 1920 zal worden bepaald door het gemeentebestuur van Terneuzen, in overleg met het gemeentebestuur van Zaamslag. Art. 3. Na vaststelling der ge meente-rekening van het jaar waarin kinderen uit de gemeente Zaamslag school C bezochten, wordt aan de gemeente Zaamslag zoo spoedig mogelijk door Bur gemeester en Wethouders der gemeente Terneuzen het bedrag der vergoeding opgegeven. De gemeente Zaamlag verbindt zich het bedrag der vergoeding alsdan binnen een maand daarna te stor ten ten kantore van den gemeente ontvanger van Terneuzen. Art. 4. Deze regeling is door beide partijen ten allen tijde op zegbaar en wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 Mei 1934. De opzegging moet evenwel geschieden één maand voor den aanvang van een nieuw kalender jaar. Dhr. Wisse drukte zijn spijt er over uit, dat het zoo geloopen is. Hij meende, dat de kinderen van Othene liever naar Zaamslag dan naar Terneuzen naar school gaan. Dhr. Haak sloot zich hierbij aan, waarna de Secretaris op merkte, dat het bevel is vastge legd in het besluit van Ged. St. om een nadere regeling te treffen met Terneuzen. Dhr. Buijze gaf te kennen, dat de school te Othene nog voldoet aan de eischen, weshalve hij zich niet kon vereenigen met het voor stel van B. en W. Hierna werd het voorstel in stemming gebracht en aangeno men met 8 stemmen tegen 1. Tegen dhr. Buijze. Bij de Rondvraag gaf dhr. Van Hoeve te kennen, dat het een zeer ongelegen uur is, waarop deze raadsvergadering is belegd. De Voorzitter antwoordde, dat het moeilijk is om aan ieders verlangen te voldoen. Dhr. Maas vroeg of er in den voormiddag een verzoek was in gekomen van de ouders der schoolkinderen te Othene om een tegemoetkoming van f 25 per kind en per jaar te mogen ontvangen, waarop de Voorzitter antwoordde dat dit juist is, maar het verzoek nog niet in den Raad behandeld kan worden. Voorts gaf dhr. Maas in over weging, nu de slag toch gevallen is, de school maar zoo gauw mogelijk te verkoopen, waarmee dhr. Van Hoeve het eens was; hij wenschte die productief te maken. De Voorzitter antwoordde, dat met de wenschen van den Raad zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden, waarna de vergadering werd gesloten. Onderwjjs. De examentijd breekt weer aan en wij vestigen de aandacht van belangstellenden en belang hebbenden op een in dit num mer voorkomende advertentie, waarbij candidaten opgeroepen worden voor het toelatingsexa men van de Rijks H. B. S. te Neuzen. Aangezien de overgang van Lagere School naar Hoogere Bur gerschool voor de kinderen steeds een groote is, omdat inplaats van de klasseonderwijzer nu op treedt de vakleeraar, is door Zijne Excellentie den Minister van O. K. W. de wenschelijk- heid betoogt, dat ook de hoof den van Lagere Scholen eenigen invloed zouden kunnen uitoefe nen bij deze toelating. Hieraan wordt te Neuzen gevolg gegeven door jaarlijks met de hoofden van de Lagere Scholen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen overleg te plegen omtrent de eischen van toelating, terwijl volgens minis terieel voorschrift bovendien het oordeel van de toekomstige H. B. S. leerling gevraagd wordt aan het hoofd van de school welke hij het laatst bezocht heeft, waardoor de kans op een ver keerde beoordeeling zoo klein mogelijk gemaakt wordt. Eindexamens H, B S. zullen gehouden worden te Mid delburg op 20, 21, 22 en 23 Juni, te Vlissingen op 25, 26, 27 28 en 29 Juni, te Goes op 30 Juni, 2, 3, 4 en 5 Juli, te Oost burg op 6, 7, 9 en 10 Juli, te Neuzen op 11, 12, 13 en 14Juli. Blijkens het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot steun aan noodlij dende gemeenten, en een daaraan toegevoegde nota van den Minis ter, zal worden uitgekeerd aan Boschkapelle f7500 en Overslag f300. Te Clinge (B.) is door de grensbeambten een hevige schiet partij gehouden op een gepant serde auto, welke met vee ge laden was en Zondagnacht de grens overstak. De auto wist te ontkomen, doch de grensbeamb ten vermoedden, dat de wagen terug zou keeren naar Nederland, weshalve zij den weg versperden. Des morgens keerde de auto inderdaad terug, waaina de be ambten vele schoten afvuurden. De bestuurder kreeg er de lucht van en nam den weg over Stekene, doch opnieuw volgde een schietpartij. De beambten mochten er evenwel niet in sla gen de auto tot stilstand te brengen, deze reed in flinke vaart door en kon veilig de garage te Hulst bereiken. In verband met de gewij zigde L.O.-wijswet is dhr. H. van de Pas overcompleet geworden aan de r. k. school te Terhole en is hem met 1 Mei eervol ontslag verleend. Ook is dhr. A. van Dors- selaer te Kuitaart op wachtgeld gesteld als gevolg der nieuwe leerlingenschaal. Hij was 4 jaar als onderwijzer werkzaam aan de school te Nieuw-Namen. Woensdag werd te Middel burg algemeene vergadering ge houden van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen onder voorzitterschap van Jhr. mr. Quarles van Ufford, waarin secretaris A. Meerkamp zijn jaar verslag heeft uitgebracht. Het Genootschap telt thans 4 eereleden, 35 directeuren en 602 leden, waarvan 113 te Middelburg. Tot nieuwe leden zijn benoemd in Z-Vlaanderen dhrn. A. H. J. Beuning, notaris Groede, dr. L. J. Cazemier, predikant, Terneu zen, Mr. W. Ie Mair, gemeente archivaris, Sluis en mr. H. B. L. de Rechter, advocaat en procu reur te Hulst. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 6 MEI 1934. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. T. G. van Dijk van Wolfaartsdijk. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. TrxtJona 3. Nam. 2 Dezelfde. Catech. Zondag 19. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Sportnieuws. Bernard Leene te Terneuzen. Een van Nederland's sterkste amateursprinters, de bekende Haagsche renner Bernard Leene, zal op Hemelvaartsdag te Ter neuzen zijn fenomenaal „kunnen" demonstreeren. Bernard beoefent de renners- sport uit puur liefhebberij. Amb tenaar ter secretarie in Den Haag, trekt hij des Zondags het land door om zijn geliefde sport te beoefenen. Ook in het buiten land heeft hij dikwerf mooie successen geboekt. Zoo sloeg hij verleden jaar te Parijs de gevreesde Oostenrijker Duchiska. In Amsterdam bij de Olympische Spelen werd hij tweede in de finale. Zijn tegenstander te Terneuzen is de Belgische sprintkampioert amateurs Jean Thomas, van Luik. Deze twee snelle maatjes zullert een omniummatch tegen elkander verrijden, bestaande uit een sprintwedstrijd, tijdrijden over één baanronde, tijdrijden stilstaanden start over 1 K.M. en een achter volgingsrace man-tegen-man over 10 ronden. Het zal ongetwijfeld een inte ressante strijd worden tusschen deze beide kampioenen. Na dit hoofdnummer worden door verschillende andere renner| Nam. 2 L

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2