Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. No. 9. VRIJDAG 4 ME I 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. O R E L I O". FEUILLETON. Tijdig gered. trafJ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. (Ingezonden.) Op zeer bescheiden wijze mag men wel zeggen werd op een der laatste repetities het feit herdacht dat het 15 jaar was geleden, dat de werkzaamheden hun gewone voortgang kregen, die door verschillende omstan digheden werden onderbroken. Toch zal het velen genoegen doen daar op deze plaats nader bij stil te staan en een greep uit de geschiedenis der vereeniging te doen. „Orelio" werd in 1909 (No vember) opgericht en viert dus dit jaar haar 25-jarig bestaan, zoodat over oprichting etc. nog wel het een en ander kan worden gezegd. Toen dan in 1914 de mobili satie uitbrak en vele mannelijke leden het blauw of veldgrijs moesten aantrekken ter bewaking van onze landsgrenzen, kon „de zang" zich niet ontwikkelen zoo als het bestuur zich dat voor stelde. Toch hield men zoo goed en zoo kwaad het ging de zaak op pootjes en sukkelde men verder met degenen die beschikbaar bleven men slaagde er zelfs nog in een uitvoering te geven, waar van de opbrengst ten goede kwam aan het steun-comité, het geen zich als doel stelde om het leed van de vele Belgische uit gewekenen die onze plaats be volkten, te verzachten. Hoewel niet bijster veel kon toch nog een batig saldo worden afge dragen. Met succes werden de groote moeilijkheden overwonnen en werkte men samen met de zang- vereeniging te Hulst, welke onder leiding van denzelfden Directeur stond, nl. dhr. P. C. v. Delft. En zoo was het dat op Kerst dag 1915 Orelio naar Hulst ging om daar mede te werken aan de Kerstuitvoering. Het „Vrede op Aarde" moet in die dagen wel Engelsche vertaling. 30) Dat deel van ons leven, waarover ge spreekt, is dood. Trevisco is diep begraven. Dat is niet waar. Het verleden leeft met ons, in ons. Wij kunnen het niet veranderen, dat is zoo, maar het kan ons voorlichten. Wijsheid kunnen wij er uit putten. Voor jou en mij zal er altijd een plaats zijn, waar de zee wind zingt I Dat Is en blijft ons ge zamenlijk eigendom. Een oogenblik versachtte zich haar blik en ik zag haar lippen trillen. Waarom spreek je daarover? vroeg ze. Heb ik nog niet genoeg ver driet gehad? Ik wil je geen verdriet doen antwoordde ik. Ik wil je alleen doen begrijpen dat wij nooit meer heelemaal aan elkaar kunnen ontkomen, We zijn te diep in elkaai's leven doorgedrongen. Zij kwam een stap naderbij Zelfs als dat zoo is, antwoordde ze zacht, wat nut heeft het dan nog er over te spreken In het leven van de meeste menschen zijn dingen, die men beter doet te vergeten. Maar als een droevige herinnering er minder droevig door kan worden Als Iets in den kelk kan worden ge mengd dat den bitteren inhoud zoet naakt Dal is onmogetQk, antwoordde klj snel. Waarin Onmogelijk Een ellen» schuchter geklonken hebben onder de toen heerschende toestanden. Inmiddels hadden zich enkele te Axel liggende militairen aan gesloten en werkten aan deze uitvoering mede, welke door plm. 700 belangstellenden werd bijge woond. „Ofschoon wij reeds van vorige „uitvoeringen weten, dat deze „vereeniging over goede krachten „beschikt, bleek toch dat het „verlies door mobilisatie geleden „niet van overwegenden invloed ,op het geheel was geweest"; aldus de „Ax. Crt." van dien tijd. En verder, „dat het dhr. C- van Aken was, gemobiliseerd en „in garnizoen" te Axel, die als ba riton-zanger aan die uilvoering medewerkte en veel tot het be haalde succes bijdroeg. Ds. L. M- de Boer riep in zijn slot woord allen een hartelijk tot weerziens toe, „mocht het zijn bij werkelijk Vrede op Aarde", aldus Ds. de B. Triestig genoeg liet deze tijd nog lang op zich wachten. Nadat in het begin van 1916 nog een liefdadigheids-uitvoering was gegeven ten bate van de slachtoffers van den watersnood in Nederland, vermeldt de ge schiedenis niet veel meer en leek het wel of dit de laatste maal was geweest, dat Orelio in het openbaar was opgetreden en nu langzaam maar zeker ,op de flesch" zou gaan. Het kanon donderde zonder ophouden over Vlaanderens lan den en ging door aan de vernie tiging van alle leven. Had men onder die omstandigheden geen lust in het verenigingsleven Maar wij lezen reeds in de „Ax. Crt." naar aanleiding van de hierboven genoemde uitvoering te Hulst: „Wie niet zoo goed „met de plaatselijke omstandig heden alhier bekend is, zal zich „terecht afvragen, is nu gansch „de Axelsche jongelingschap in „mobilisatie dat van een andere „gemeente steun moet worden „verleend „Och neen, geachte lezer of „lezeres komt des Zaterdags of dig misversland heeft ons jarenlang gescheiden. Stel dat we dat misver stand oplossen. Wat dan Het zou niets veranderen, Zij sloeg haar orgen neer. Waarom niet? Is je liefde dan in zoo bitteren haat veranderd Liefde cf haat hebben met d.ze zaak niets te maken. Zij keek mij recht in de oogen. Jij hebt je weg gekozen en liet het aan mij over den mijnen te kiezen Zeker, ik h a d mijn weg gekozen en ofschoon daarin een noodlottige mijlpaal werd geplaatst, is, zoo mogelijk, die weg voor mij nog dezelfde gebleven. Kan het? Ik zie er niet het nut van in ons hierover nog langer te folteren. Doe mij genoegen en maak een eind aan dit onderhoudzooais ik zeide is mijn tijd beperkt en zou ik mij moeten ver ontschuldigen, iRdien Ik zal gaan, maar m(t de geluk kige gedachte voorloopig, dat nog niet alle hoop tevergeefsch is geweest. Met een harerzijdsch schijnbaar koel afscheid verliet ik het huis, nadat de dienstbode weer mijn kleeren had aan gereikt en de deur had geopend. Thuisgekomen wierp ik mij in een gemakkelijker! stoei, afgemat en over spannen. Ik was geen vier-en-twintig uur weg geweest en het leek me of ik in geen week in deze kamer had ge zeten Den heelen toonladder van emo tie had ik doorgemaakt, den hoogsten top van hoop had ik bestegen en in den dlepsten afgrond van teleurstelling en verwijting was ik afgedaald, en alles om een vrouw één enkele vrouw I En nltQd nog klonk mQ die onheil* „Zondagsgvonds b.v. tusschen 6 „en 7 uur maar eens in de Noord- „straat, U zult zien, dat allen „nog niet in de grijs-groene „zitten en er nog voldoende voor raad is, om een krachtige ver- „eeniging te hebben. Doch op ,'t gebied van vereenigings-leven „staan wij hier nog vrij wel rond „het vriespunt. Allerwege in ons „Vaderland wordt getracht om de „Volkszang op te heffen. De „zangverenigingen zullen voor zeker daaraan het krachtigst „kunnen medewerken. Men* leert „daar tenminste liederen die bij „verjaarspartijen en andere ge zellige familie-feesten de feest- „vreugde verhoogen en meer op „gemoed en hart werken dan een „liederlijken straatdeun dat kan „doen. „In vele plaatsen hier te lande „wordt alle moeite gedaan om „zooveel mogelijk de jongelui „van de straat te houden, door „te trachten ze zooveel mogelijk „fatsoenlijke ontspanning te ver schaffen. Hoe ver staat het in „'t algemeen hier daarmee? „Ouders en jongelieden, wan- „neer „daghet in't Oosten" daar- „vnor in Axel Hier blijkt wel uit, dat voor namelijk onder de heeren niet veel animo bestond. Misschien kwam het ook doordat men lie ver op „'t hoekje" de sensationeele berichten besprak uit die dagen, wat er voor „Nieuws van het Westerfront" wasof dat men zich liever op die plaats rond den verlofganger schaarde om diens wonderbaarlijke verhalen aan te hooren, liever dar. dat men zich bemoeide met de kunst om „het regeltje" te leeren. Maar toch zou daar eindelijk (en gelukkig) verandering in ko men. De frissche Westenwind had den kruitdamp verdreven en het was in Maart 1919, dat enkele jongelui, die deels vroeger lid waren van het Kinderkoor, de behoefte gevoelden aan een ver eeniging als Orelio. Zij vonden uit, dat dhr. A. Esselbrugge Sr. nog altijd „offi cieer-secretaris was en tot dezen spellende stem in de noren EffiUs stem was het niet, ook Enid's stem niet. En het leek mij zco dwaas ran zulk een begoocheling toe te geven. Ik wist dat Agnes mij niet eens zou willen ontvangen als ik naar Redlip terug keerde. Zij was juist het soort vrouw dat zichzelf opoffert voor een idee van eer of plicht. En toch terwijl ik in het vuur zat te kijken en haar gelaat uit de gloeiende blokken zag opdoemen, voelde ik dat haar ziel mij te hulp riep, dat buiten ruimte en tijd haar ziel klaagde om reddingen verlossing. Nog nimmer had ik mij zoo mach teloos gevoeld. Uiterlijk zou ze on buigzaam blijven. Haar wilskracht was even mooi en sterk als al haar andere zielseigenschappen. Zij zou naar het ahaar gaan met denzelfden moed als destijds de martelaars naar den brand stapel. Zij zou haar lichaam aan haar echtgenoot geven haar ziel nimmer. Qeen enkele poging tot bevrijding zou ze doen dat was mij wel uit ons gesprek gebleken misschien zou ze het huwelijk nog zoo lang mogelijk uitstellen, wellicht zoolang haar moeder nog het ziekbed houden moest. Maar dit zou den loop van zaken niet ver anderen. En het werd mij duidelijk dat ik haar redden moest tot eiken prijs. Was da! niet de zin van dien roep, die te midden van het geraas van den trein tot mij was gekomen Ik ben niet bijgeloovig en hecht geen waarde aan geestzienerij of toover- kracht of handlezen. Ik zou niet weten waarom men iemands leven uit de lijnen van zijn hand zou knnnen lezen en niet uit die van zijn voet; maar jarenlang atudeeren en denken hebben meenden zij zich te moeten wenden. Daarbij gesteund door wijlen dhr. J. K. Vink deed dhr. E. het noodige om die kleine groep te helpen en ook eerstgenoemde was een warm voorstander van Orelio en stelde zich op zijn leeftijd nog gaarne ter beschik king om een bestuursfunctie op zich te nementoen evenwel het nieuwe leven in de vereeniging was gebracht, achtte hij zich ge roepen zijn taak neer te leggen en hoe ongaarne ook, aan jon geren over te geven. Uit waar deering voor zijn verdienstelijk werk, dat hij gedurende een reeks van jaren had verricht, (want evenals dhr. E., behoorde hij reeds tot het vroegere bestuur) werd hem het Eere-lidmaatschap aangeboden hetwelk hij accep teerde. Het past om op deze plaats met eerbied en waardeering aan dezen, een der grondleggers van het Orelio in zijn huidigen vorm, terug te denken. Wat is er in den tijd van 15 jaar gebeurd Had men zich in 1919 het tegenwoordige Orelio voor kun nen stellen Dat groepje dat toen „de zang" was, is uitgegroeid tot een mooie vereeniging, die onder leiding van Blansaart, steeds grootscher vorm aannam. In de le plaats is zij plaatselijk van beteekenis gewordenzij heeft zich een sympathie en een populairiteit verworven, zooals men die zich maar denken kan. Zij heeft velen aangename uren gebracht, niet alleen dengenen die de uit voeringen bijwoonden maar ook hun die daaraan medewerkten. Tweedens heeft zij door aan sluiting bij den Zeeuwschen Bond een goeden naam in de provincie verworven. Begon zij de aandacht op zich te vestigen door de steeds beter wordende uitvoeringen, hoe leefde „men" mede als de dag weer daar was dat werd deelgenomen aan een concours. In dichte drommen wachtte mij de overtuiging gebracht dat er gebieden zijn buiten dit rijk der matarie waar zelden of nooit de wetenschap is doorgedrongen waar ongekende wetten heerschen waar geheimen schuilen die wachten op oplossing. Heden ten dage slingeren wij onze draadlooie berichten duizenden mijlen ver door de lucht. Hoe kort geleden nog zou men dit voor onmogelijk heb ben gehouden. Zou telepatische over brenging van gedachten dus per sé een onmogelijkheid zijn? Is het be lachelijk te meenen, dat eenmaal een dieper inzicht in de wetten van het rijk des geestes ons ongeloofelijke mysteriën zal ontsluieren Is 't on mogelijk dat eenmaal ziel tot ziel zal spreken, zonder middel van de materie, dat de kracht van onzen geest alleen de ruimten zal overbruggen Was het zoo onmogelijk, dat Agnes ziel de mijne had geroepen? Mij een tijding had gezonden die haar lippen nimmer zouden uitspreken Een tijding van haar ellende en wanhoop, die ik verstaan kon, omdat leed en liefde mij ontvankelijk gemaakt hadden voor zuik een roep? Ik aarzel deze woorden aan het pa pier toe te vertrouwen. Geven zij een redelijke verklailng? Hoe licht zal mijn lezer geneigd zijn te zeggenHet was niet anders dan verbeelding. Maar wat is verbeelding? Het is zoo gemakkelijk een woord te vinden voor verklaring; maar wat verklaart dit woord dan Waarom verbeelden wij ons dingen? Waarom scheppen wij ons beelden die ons oog nimmer heeft gezien Waar om hooren wfj stemmen in de atilte en reizen ln één oogwenk duizend mijlen ver men soms op extra-tram of auto bus, waarmede deze groep ama teur-zangers huiswaarts keerde, die, evenals andere vereenigingen de Axelsche vlag in den vreemde uitdroeg. Weliswaar heeft dat alles mee gebracht, dat het Directeur- en lidmaatschap meer vroeg dan vroeger en het repeteeren, of liever gezegd studeeren, niet meer zoo was als in „den goeden ouden tijd". Niet om af te dingen op het vroegere werk, want wij hebben ook daar groote waardeering voor, doch het publiek is steeds meer gaan eischen. Om sympathie en populairiteit te behouden moest daarmede rekening worden ge houden. Die eischen brachten mede, dat de repetities naast een zoo prettig mogelijke ontspanning een aangename inspanning werden om te trachten gezamenlijk wat goeds te bereiken. Het is bereikt; men had hart voor de zaak, een saamhoorig- heidsgevoel werd gekweekt, ge koppeld aan een vasten wil en een enthousiasme, dat het voor velen aanlokkelijk maakte mede te wtrkenhetzij actief, hetzij „achter de schermen". Niet altijd is het voor den wind gegaan, maar er zijn te veel mooie momenten geweest die aanleiding gaven onversaagd door te werken. Succes spoorde aan en wanneer een voorop ge zet plan niet naar wensch slaagde zocht men de zwakke plaats en trachtte die te verbeteren. Hoevele oud-leden denken nog altijd met genoegen terug aan den tijd, dat zij in de rijen ston den waar men ze ook ontmoet, altijd komen prettige herinnerin gen op. Een mooie taak is nog voor Orelio weggelegd, want heeft niet kort geleden de grijze leider verklaard nog steeds zijn beste krachten te geven en „de lier nog niet aan de wilgen te hangen Dan kan het niet anders of deze verklaring alleen moet weer- lk zeide honderd maal tot mijzelf: Het was niets dan fantasie. Wat je gehoord hebt was de fluit en het geraas van den trein. Hoe het zij, het was een fantasie die «eer krachtig op mij inwerkte. Zij spoorde mij aan lot r.ieuwe activiteit tot nieuwe hesluiten. Zg maakte het mij onmogelijk stil te blijven zitten en niets te doen. Agnes had om hulp geroepen. En daar ze niet vechten zou veor haar eigen bevrijding, moest ik voor haar in den strijd treden. Al kon ik haar liefde dan ook niet terugwinnen, ik kon haar ten minste redden van een onheil dat erger was dan de dood. Plotseling zag ik in het vuur de ge zichten van den man Gerry en de vrouw, die blijkbaar zijn vrouw was ik zag hen even duidelijk als dien avond in Oxford Circus. Wat zij met de zaak hadden uit te staan, wist ik niet. Waarom hun gezichten opkwamen uit de diepten van mijn verbeelding, juist op dat oogenblik, kon ik niet be grijpen. Het leek wel of mijn ziel ge scheiden werkle van mijn geest of dat er machten op mij inwerkten die buiten mijn bewustzijn lagen. Ik stond op en liep naar de telefoon. Ik moest met Peter Langiey beginnen. Ik gaf mijn nummer op en wachtte. Hallo? Spreek ik met mijnheer Langiey. Mr. Langiey is niet op kantoor. Wanneer komt hij terug? Dat kan wel een paar dagen duren. Kan ik de boodschap niet voor hem aannemen Is hij de stad uit? HQ is thuis. HQ heeft kon gevat; (Wordt vervolgd)-. AXELSC COURANT 11

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1