Regentijd Faieontijd Heeren- Dames-Regenmantels Landbouw. Zeer uitgebreide collectie Uiterst lage p r ij z e n. Mag. „NEDERLAND" J. VISSER-KOOLE sinds 1 Mei 1933 verminderd lot acht, t.w. 1. Roosendaal-Tiiolen-Goes- Middelburg; 2 Werke dam-Dord- recht-Oosterhout3. Culemborg- Grave-Arnhem 4. Tiel5 Amers foort 6. Het Loo7. Schiedam 8. Hulst. De riiet strenge winter 1932/33 had een goeden invloed op de structuur van deri bodem, en op de productie. De toestand van het vee was over het algemeen vrij goed. Onder het rundvee kwamen veel gevallen van mond en klauwzeer voor. Het kapitaal, ten name van het Kroondomein ingeschreven op het Grcotboek der 27s pet. Nationale Schuld, heeft in het verslagjaar geen ver andering ondergaan en bedraagt f 7.288 850. IJkwet afgedaan. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot nieuwe regeling betreffende de maten en gewichten, enz. De toelicht'ng wijst er op, dat de ijkwet niet meer voldoet aan de eischen, welke mogen worden gesteld. Het ontwerp geeft in de eerste plaats een regeling betreffende de grondslagen van maat en ge wicht van de in Nederland als geldig erkende aanduidingen Verder zijn er bepalingen met betrekking tot de stoffelijke voor werpen. welke een maat- of ge wichtsaanduiding dragen, de keu ring, den dienst van het IJkwezen en strafbepalingen. De nagedachtenis van Konii gin Emma. In de vergaderingen van het bestuur der Ned. Centrale ver eeniging tot bestrijding der tuber culose werd door den voorzitter de voorloopige mededeeling ge daan, dat besloten is pogingen aan te wenden, om. ter herinne ring aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin Moeder een blijvend getuigenis van erkente lijkheid voor alles wat zij in het belang der lijdende menschheid vooral voor de tuberculosebestrij ding deed, tot stand te brengen. De bedoeling is dat het geheele Nederlandsche volk in de gele genheid zal worden gesteld, hierin bij te dragen. Welke vorm dit blijk van dankbare herinnering zal aannemen, zal worden beslist. Het comité voor de bloemaf- scheidshulde aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder deelt mede, dat tengevolge van de groote deelne ming der Nederlandsche vrouwen het aanzienlijk bedrag van bijna f9700 is overgebleven, om aan Oranje-Nassau-oord te worden afgedragen. K$wielvergoeding. Aan gemeentebesturen en uit voerende lichamen is medege deeld, dat de bekende .rijwiel vergoeding" voor tewerkgestelden eenigszins is gewijzigd. Met in gang van de eerste werkweek, tot nadere aankondiging wordt vergoed, voor een afstand van 10 tot 15 km., 50 ent. per man per weekvoor een afstand van 15 tot 20 km. f 1 per man en per week. ZecKWsche Landbouw Mij. Maandag 16 April hield het dagelijksch bestuur der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij een vergadering te Middelburg, onder leiding van Mr. P. Diele- man, algemeen voorzitter. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Daar de Z. L. M. in tegenstel ling met de confessioneele land bouworganisaties geen werkge versorganisatie is, ligt het niet op haar weg rechtstreeks met de landarbeidersorganisaties over de vaststelling van loonen en ar beidsvoorwaarden in overleg te treden. In verband met een be spreking met afgevaardigden van de landbouwersorganisaties zal in de e.v. vergadering nader on der het oog worden gezien wat het Dagelijksch Bestuur kan doen. Teneinde meer eenheid in de uitvoering der verschillende cri- siswetten op landbouwgebied te verkrijgen, zullen de verschillende crisisdiensten worden gecentraü» seerd in één vereeniging, waar van het Bestuur voor Zeeland zal bestaan uit 13 personen. Deze worden benoemd door den Minister op voordracht van de landbouworganisaties. Voor de Z. L. M. zullen in deze Vereenigine zitting nemen de heerenJ. M. van Bommel van Vloten te Goes, H. C. van de Zande te Nieuwerkerk, P. J. J. Dekker te Wemeldinge, A Wisse te Anna Jacobapolder, C-. Franse te Kleverskerke, M de Bruijne- Poissonnier te Cadzand en Abr. Haak te Zaamslag. Als Voorzitter der Vereeniging werd de heer J. M. van Bommel van Vloten aangewezen en als Secretaris de heer Ir. J. D. Dorst te Goes. De alg. vergadering. De vergadering van het Hoofd bestuur zal worden gehouden op Maandag 18 Juni, de algemeene vergadering op Dinsdag 19 Juni, beide te Kruiningen en de Kring tentoonstelling op Woensdag 20 Juni aldaar. De heeren Regeeringscommis- sarissen voor de uitvoering der crisiswetten worden verzocht de vergadering te willen bijwonen. Gepoogd zal worden om te- komen tot een meer loonende erwtenteelt Besloten werd de ontwikke lingsdag te houden op 12 Mei te Middelburg. Als lid der commissie voor de crPistuchtrechtspraak werd voor gedragen de heer C. Gast te Brouwershaven. Het Dag. Bestuur vernam, dat de pachtprijzen neiging vertoonen om te stijgen, hoewel dat niet rundveestapel, benevens het doen verwerken en verkoopen der uit die runderen verkregen producten o.a. blikvleesch voor werkloozen en behoeftigen. De Centrale staat onder de dagelijksche leiding van een directeur, den heer S. van Zwanenberg en onder de alge meene leiding van een Regeerings- commissaris, en een bestuur waar van de heer Tromp van Holst tot dusver voorzitter was. De oorzaak van het ontslag zou schuilen in meeningsverschil- len inzake de te volgen werkwijze door de centrale. Chr. Boeren- en Tuindersboni. De jaarvergadering van den Chr. Boeien- en Tuindersbond in Nederland zal dit jaar, en wel op 30 en 31 Mei en 1 Juni te Middelburg worden gehouden. De heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, zal spreken over den nieuwen organisatie- voim voor den Bond en prof. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam over „De corporatieve staat en maatschappij." Op 1 Juni wordt een excursie gemaakt. De jaarvergadering van de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland zal worden gehouden op Woensdag 9 Mei, te Zierikzee. Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren ir. C. Zwagerman te Middelburg en ds. Joh. Gerritsen te Zierikzee. De Ned. aardappelcentrale brengt ter kennis le. met ingang van 23 April is de sorteering voor zand- en kleiaardappelen, welke naar Bel- (Graberdine - Tweed) AXEL door een betere toestand der be drijven wordt gemotiveerd. Ern stig dient te worden gewaar schuwd tegen het inhuren voor zoodanige pacht, dat onvermijde lijk met verlies moet worden gewerkt. Suikerbietensteun. Aangedrongen werd de steun regeling voor de bieten voor 1934 zoo spoedig mogelijk bekend te maken. Ingekomen was een schrijven van den Secretaris van H M. de Koningin, waarin dank werd ge bracht aan het Dag. Bestuur der Z. L. M. voor de betuiging van deelneming aan de Koninklijke Familie bij het overlijden van H. M. Koningin-Moeder. Teeltregeling vaarskalveren. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een teeltregeling voor de vaarskalveren, die be oogt de regeling te doen ingaan op 1 Juli 1934 en het minimum gewicht te bepalen op 100 K.G Het Dag. Bestuur kan zich met het voorstel vereenigen mits het aantal kalveren van vóór 1 Jan. 1934 niet in deze regeling valt. Rundvee-centrale. Naar Het Handelsblad verneemt zal de voorzitter der Crisis-Rund veecentrale, de heer H. Tromp van Holst, binnenkort als zoo danig aftreden. De Crisisrundveecentrale is het lichaam waaraan is opgedragen de iakrimping (door opkoopen en slachting) en de teeltbeperking (door reglementeering voor het aanhouden van kalveren) van den gië worden geëxporteerd vastge steld op 40 m.M. vierkante maat en opwaarts 2e. met ingang van denzelfden datum is het te heffen prijsver schil bij export vastgesteld als volgt Voor goedgekeurde pootaard- appelen 61 cent per 100 K.G., voor consumptie-aardappelen 36 cent per 100 K.G., voor veevoe deraardappelen fl per 100 KG, terwijl de centrale zich het recht voorbehoudt om in die gevallen, waarin door afwijkende inkoop prijzen gevaar zou ontstaan dat de Belgische minimumprijs van 27 francs niet zou worden bereikt, het prijsverschil zoodanig te ver- hoogen, dat het juiste niveau be reikt wordt 3e. Alle monopolie-consenten moeten alvorens de uitvoer plaats vindt, ter afstempeling worden aangeboden 4. op alle monopolie-consenten moet het juiste spoor-, ijk- of fairbankgewicht worden ingevuld. Dit gewicht moet door de daartoe bevoegde persoon of lichaam worden ingevuld en genoteerd onder punt 6 van het consent formulier, tenzij men er de voor keur aan geeft een bewijsstuk van het gewicht te hechten aan het consent formulier. AXEL, 27 April 1934 Gisteren werd aan de ouders van de leerlingen der openbare school gelegenheid gegeven om de lessen in die school bij te wonen en inzage te nemen van het schriftelijk werk. Dat dit wordt gewaardeerd bleek ons van drie zijden. Ten le doordat verscheidene vaders of moeders een kijkje kwamen nemen en belangstellend zich niet bepaal den tot één klas, maar alle leer jaren doorliepen, 2e van de zijde der onderwijzers, die hun gasten op vriendelijke wijze toelichtingen gaven op gestelde vragen en voorkomend ook goed en ter vergelijking minder goed werk toonden en 3e bleek ook de jeugd het heerlijk te vinden, dat moeder of vader eens echt ook in de klas kwam kijken en luis teren hoe hij of zij het nu „voor den meester" deed, afgezien nog van de tractatie's die hun meestal wacht en waarvoor ze gaarne het speelkwartiertje offeren. Zoo wordt dus door dien maatregel een drieband gevormd, die zeer zeker èn onderwijs èn opvoeding ten goede komen. Prinses JuHana 25 j«ar. Ware het niet, dat het Neder landsche Volk nog leefde onder den indruk van de droeve ge beurtenis, het overlijden van H. M. Koningin Emma, men zou zeker het land ondanks crisis en malaise in feeststemming hebben gebracht en meer nog feesttooi en feestelijke program ma's zouden doen zien, dat de vreugde van het Nederlandsche Volk groot is, als het hoogtijdagen kan uitvieren, om uiting te geven aan zijn blijdschap daarin, dat ons Land nog heeft een Vorstin in functie en een Vorstin in reserve. En ongetwijfeld is de dag van Maandag aanstaande, waarop H. K.H. Prinses Juliana 25 jaar wordt zoo'n hoogtijdag, maar onze gedachten zijn nog te zeer ver bonden aan den rouw, waarin ons vorstenhuis is gedompeld, dan dat we nu uitbundig kunnen zijn. En daarom zal in alle be scheidenheid dat kroonjaar alom worden gevierd en zullen de nieuwsbladen weer de gevoelens van hunne lezers vertolken, als ze in warme bewoordingen hulde brengen aan onze lieve, bemin nelijke Prinses Voor onze gemeente zal even eens in eenvoudigen vorm die dag een Oranjedag zijn. Ongetwijfeld zullen tal van vlaggen met den oranjewimpel uitwaaien en zien we reeds weer de jeugd met oranje getoond. Van wege de Chr. Oranjever- eeniging zal des ochtends om 8 uur over de stad koraalmuziek klinken. Van 5 tot 6 uur wordt in de Geref. kerk een orgelconcert ge geven door dhr. P. C. Brakman en om 7 uur houdt genoemde vereeniging terzelfder plaatse een openbare feestvergadering, waar voor men nadere gegevens vindt in de advertentie-rubriek. De sprekers zullen worden af gewisseld door zang. Tevens zal bij gunstig weer op de kiosk op de markt worden geconcerteerd door de beide mu ziekverenigingen. Het Raadsverslag. De heer P. van Bendegem ver zoekt ons ter aanvulling van het Gemeenteraadsverslag te willen mededeelen, dat hij als antwoord op het gesprokene door den heer C. Hamelink heeft gezegd „Wanneer een arbeider heeft „wezen stempelen, en vóór den „middag is er geen werkgever „om hem geweest, orn te arbeiden, „dan vind ik, en dat houd ik vol, „het moreel veel hoogstaander, „dat zoo een arbeider, dan 's mid- „dags de polder ingaat, om de „producten die op het land zijn „blijven liggen, op te zoeken, „dat hem dan weer ten goede „komt voor een a.s. winterseizoen „als winterprovisie, dan dat zoo „iemand ergens blijft zitten of „staan. Dus Hamelink, dat zeg „ik nog." Alhier is opgericht een Ver eeniging van Konijnen- en Pluim vee-Fokkers, genaamd „Ons Aller Belang", met aanvankelijk 119 leden. Het Bestuur bestaat uit dhrn. Jac. Verstraten, voorzitter, M. Wieland, Koestraat D 109, secretaris-penningmeester, C. van Bendegem Cz., S. Jansen en Adr. Verschelling Cz., leden, De 4 Ambachten. Voor de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" trad Dins dagavond in „De Graanbeurs" te Hulst op de heer A. J. Dekker, molenbouwer en waterbouwkun dige te Leiden. De spreker had tot onderwerp „onze molens" en het is een goede gedachte ge weest om ook in deze streek meer belangstelling te trekken voor dat pur.t. We zien achter eenvolgens de molens verdwijnen, die toch zoo'n pittoresken aan blik geven aan ons speciaal Hol- landsche landschap. Na iets over de geschiedenis der oude molens te hebben ver teld aan de hand van afbeeldin gen van zeer oude en verschil lende modellen van molens wees de spreker op den bouw der wieken. Door speciale inrich ting tot zgn. stroomlijnwieken draaien deze nog bij zeer geringe windsterkte en worden verschei dene molens voor afbraak behoed. Jammer zou het zijn ook voor deze streek, dat b.v. de Axelsche molen en die van Spui mochten verdwijnen. Met ingang van 1 Mei a s. is aan de chr. Muloschool te Terneuzen benoemd tot kweeke- iing met acte, dhr. P. J. Sinke te Vlissingen. De bootdiensten op de Wester- Schelde. De dienstregeling, ingaande 15 Mei, zal weder een verbetering brengen op de lijn Vlissingen Breskens van den Provincialen stoombootdienst op de Wester- scheide. Tot nu toe hadden op werkdagen 11 vaarten heen en weer plaats, dit aantal stijgt tot 12. De eerste dienst van Vlis singen vertrekt om 6 15 en de laatste om 21 uur, van Breskens 6 55 en 21.30. Op Zondag blijft het aantal vaarten tot vier in beide richtin gen beperkt, doch de laatste boot van Breskens wordt inplaats van 18.55 nu 20 uur, wat o.a. voor bezoek aan de Belgische badplaatsen van groote beteeke- nis is. Op de lijn Vlissingen- Neuzen stijgt het aantal vaarten op werkdagen van 3 tot 4 in beide richtingenhet blijft des Zondags twee. Op de lijn NeuzenHoede- kenskerke daalt het aantal van 7 op 6 op werkdagen en blijft het des Zondags twee. Op de lijn Wal- zoorden—Hansweert blijft het 8 op werkdagen en 4 op Zondagen. Mdb. Crt. Het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten, over de week van 15 tot en met 21 April in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Kruiningen 2 (in één gezin), Middelburg 1, Sas van Gent 1, Sluis 1, Vlis singen 3, Westdorpe 4 (w.o. 3 gevallen in één gezin), Zaamslag 1. Diphterie Clinge 1. Geweteisgeld. Zooals onze lezers weten, heeft de Minister van Financiën de termijn om vrijwillig aangifte te doen van ontdoken belasting en aldus met de Belasting-admini stratie in het reine te komen, verlengd tot 1 Mei a s. Naar men ons mededeelt, heeft deze verlenging van den termijn méér resultaat gehad, dan men aanvankelijk dacht. Vooral de laatste dagen maken nog velen van de geboden gelegenheid gebruik. Naar wij van de Inspectie te Ter Neuzen vernamen, was vóór de verlenging van den termijn ongeveer aangegeven 2 000.000 ontdoken vermogendit bedrag is nu gestegen tot 3.000 000, ter wijl er de laatste dagen een stroom van verbeteringen binnen comt. Dat er onder deze omstandig heden onder hoogen druk moet gewerkt worden, behoeft wel geen jetoog; belanghebbenden zullen dan ook nog wel even op hun aanslagbiljetten moeten wachten. Voorts vernamen wij nog, dat de Vrijwillige Aangiften, die op 30 April a.s. na het officiëele sluitingsuur de verschillende in specties bereiken, 'niet op de gunstige regeling behoeven te rekenen,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2