Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. No. 7. VRIJDAG 27 APRIL 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Tijdig gered. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het 60-millioenenplan. Ter nadere toelichting van het wetsontwerp inzake het crediet van 60 millioen voor werkver ruiming heeft de Regeering me degedeeld, dat zij met haar ont werp niet uitsluitend beoogt door uitvoering van een aantal open bare werken de werkloosheid tijdelijk te doen verminderen, maar tevens de aanpassing van het geheele bedrijfsleven aan de gewijzigde internationale omstan digheden te bevorderen en daar mede ook het herstel van het budgetaire evenwicht in de hand te werken. De regeering is van meening, dat verlaging der productiekosten niet uitsluitend moet worden verkregen door loonsverlaging, maar zooveel mogelijk ook door vermindering der vaste lasten. Dat zij naar vermogen in deze richting werkzaam is, bewijst o.a. de dezer dagen tot stand geko men conversie op groote schaal van de Nederlandsche staats schuld. Bleef het wetsontwerp beperkt tot kunstmatige werkverruiming, dan zou het nut slechts van tijdelijken aard zijn. Ook de er varingen in het buitenland heb ben geleerd, dat een kunstmatige werkverruiming op zichzelf geen blijvende verbetering in den toe stand brengt. Integendeel, nadat het crediet zou zijn uitgeput, zou de werkloosheid in verscherpte mate optreden, daar een groot aantal bedrijven zich in dezen vorm van staatshulp zou hebben ingesteld en na het eindigen daarvan in een gevaarlijke de pressie zou terugvallen. Het gaat er meestal niet om welk loon redelijk, maar welk loon oecono- misch mogelijk is. Er is daarbij geen sprake van, dat de regee- ring bepaalde loonen dwingend wil opleggen of collectieve con tracten zou willen „uithollen". De regeering zal tot verlaging van huren medewerken door in samenwerking met de gemeente zoowel den bouw van goedkoope Engelsche vertaling. 28) Ilt geloof dat haar moeder haar liever getrouwd zag. Mevrouw Stanton had het huwelijk vastgesteld op korten tijd na hun terugkeer van de reis. Zij wilde dan een klein huis dicht bij de woning van haar dochter huren. Dus is juffrouw Stanton verloofd Ja, dat heb ik hooren vertellen en opgemaakt uit hetgeen de oude dame mij nu en dan meedeelde. Ik ge loof dat het een zeer lang engagement is geweest. Dus het lijkt wel of juffrouw Stanton niet veel zin in dat huwelijk heeft Ja, dat lijkt wel zoo. Zie je, vrouwen zijn anders dan mannen. Na het huwelijk zijn ze ongeloofelijk standvastig veel standvastiger dan demeeste mannen maar vóór het huwelijk!Hij haalde zijn schou ders op. Wat bedoel je? vroeg ik lachend. Hij maakte hetzelfde gebaar en begon zijn pijp te stoppen, Kijk, zei hij langzaam, als een man ernstig van een meisje houdt, dan is het 't best dat hij haar zoo spoedig mogelijk trouwt, Door uitstel stelt hij zich aan desillusies bloot. Ais eenmaal de band is gebonden, dan heeft zij rust en zal zq niet meer verlangen vrij te zijn ja, haar liefde zal waarschijnlijk toenemen. Ik heb in mijn leven heel wat vrouwen ontmeet, die mij eerlijk arbeiderswoningen te bevorderen, als huren van bestaande wonin gen, waarvoor rijk en gemeente samen, dan wel de gemeente alleen het risico loopt, te ver lagen. Wat den nieuwen bouw be treft, zal deze samenweiking tusschen het rijk en de gemeente verkregen moeten worden, door dat van rijkswege een nieuwe tweede hypotheekregeling in het leven wordt geroepen, terwijl de gemeente geschikt bouwterrein zal moeten leveren tegen aanne melijke prijzen en ook op ander gebied tot verlaging der kosten zal moeten meewerken. Wat de bestaande woningen betreft, zal de huurverlaging voor bepaalde complexen verkregen moeten worden, doordat het rijk zich verbindt mede te werken tot renteverlaging voor de verleende voorschotten en voorts om met de gemeente samen het reëele exploitatieverlies te dragen. Het ligt in de bedoeling enkele werken meer in 't bijzonder te bestemmen voor de jeugdige werkloozen. Het aangevraagde bedrag van 60 millioen is te zien als een eerste credietaanvrage voor „werkverruiming". Slaagt deze eerste poging, dan zullen, naar mate de omstandigheden het noodig maken en de leeningsca- paciteit het gedoogt, verdere credietaanvragen voor dit doel worden gedaan. Dhr. Kupers (s-d.) heeft als lid van de Tweede Kamer den Mi nister van Sociale Zaken geïnter pelleerd o.a. over de verlaging van de loonen in werkverschaf fingen en in het algemeen het beleid inzake de werkloozen- ondersteuning. De rede van den interpellant was van begin tot eind een be toog tegen alle verlagingen, aan gezien de bestaande steunbedra gen en loonen van dien aard zijn, dat zij onmogelijk verlaagd kun nen worden. Hij vroeg derhalve inlichtingen aan de Regeering bekenden, dat zij vóór hun huwelijk nitt veel om hun echtgenooten hadden gegeven, maar dat zij zich nu volkomen aan hen hadden gehecht. Zie je, vrou wen zijn heel anders dan mannen,.... Ga door, lachte ik. Een lang engagement geeft een vrouw gelegenheid van gedachten te veranderen. En van gevoelens Och, hoe vaak spelen de gevoe lens maar eea ondergeschikte rol De man is niet kwaad. Hij is in staat haar een aangenaam huis en een onbezorgd leven te geven. Meestal is de economie een groote hoofdzaak. Zij heeft de kans en kan haar gebruiken of laten voorbijgaan. En als ze denkt geen bttere kans te zullen krijgen, dan neemt ze hem. Maar als nu een huwelijk lang wordt uitgesteld, dan is het niet on mogelijk, dat er een ander komt op dagen iemand, die haar beter aan staat of haar een nog beter leven kan aanbieden. En denk je dat dat het geval is met juffrouw Stanton Ik deed mijn best mijn ontroering voor hem verbor gen te houden en zei de woorden zoo onverschillig mogelijk. Wie weet, antwoordde hij. Juf frouw Stanton is een zeer beminnelijk meisje. Zij ziet haar aanstaanden man maar zelden. Het is met vrouwen maar al te vaakuit het oog, uit het hart I Zij moet wei overal, waar ze komt, veroveringen maken en als zij bij een van die gelegenheden haar hart heeft verloren, dan beklaag ik haar en den man, die met haar trouwen zal, niet minder, Waarom Denk je dat ze hem den boni zal geven Dat weet ik hcusch niet. Negen omtrent haar besluiten en ook omtrent de loopende geruchten, dat de steunnormen over de ge heele linie zouden worden ver laagd. Zijn de geruchten juist, dan zouden de werkloozen van min der dan f8 per week moeten gaan leven. Ons volk dient zoo meende de heer Kupers voor de werkloozen meer over te hebben, meer offers te bren gen. De afgevaardigde zou b.v. 1 pet. willen heffen van de ver mogens boven f 16000, en voorts leeningen willen sluiten ten be hoeve van den werkloozensteun. De conclusie van den heer Kupers was, dat de steun- en loonsverlagingen voor de werk loozen en voor de arbeiders bij de werkverschaffing ongedaan moeten worden gemaakt. Hij stelde de vraag, of de Mi nister daartoe bereid was, en voorts, of de steunverlaging in Twente als een op zich zelf staande maatregel moet worden beschouwd dan wel als een in leiding tot steunverlagingen in andere deelen des lands. In een krachtig betoog heeft Minister Slotemaker de Bruine de regeerings-politiek toegelicht en verdedigd inzakede steun-nor- men voor de werkloozen, en de loonen in de werkverschaffing. De Minister begon met te ver klaren, dat hij sprak namens het Kabinet, hetwelk achter zijn po litiek staat, en dat de besluiten der regeering niet kunnen worden teruggenomen. Die besluiten zijn genomen na rijp beraad en door de geheele Regeering- Hij noemde andere volks groe pen, die het even hard hebben als de werkloozende kleine zelfstandigen, de menschen met kleine pensioenen, vele intellec- tueelen, de armlastigen. Er zijn dus niet alleen werkloozen, maar er zijn ook andere volksgroepen die in zeer sobere omstandigheden moeten leven. En wanneer de werkloozen nu gaan demonstree- ren en petitionneeren, dan zoo van de tien meisjes zouden het doen. Maar juffrouw Stanton is niet van het slag dat geen karakter heeft, aij heeft een zeer sterk gevoel van eer, of ik zou mij erg in haar moeten vergissen dus zal ze haar woord aan den eersten man houden, wat het haar ook moge kosten. Maar zou dat juist niet met een zuiver eergevoel in strijd zijn. Severn nam zijn pijp uit den mond en keek mij met een verbaasden, vra- genden blik aan. Ik bedoel, vervolgde Ik, dat een vrouw, die met een man trouwt, dien zij niet liefheeft, zichzelf en haarsexe onteert. Heeft ze daarbij nog een ander lief, dan onteert ze zich dubbel. Ja, zoo kun je de zaak ook be kijken, zei ik. Maar ik geloof niet, dat een vrouw als Agnes Stanton, daaraan zou denken. Boven alles zou zij haar eens gegeven woord hoog houden. Misschien zou zij den onheilsdag zoo veel mogelijk uitstellen maar ten slette zou ze zich opofferen. De meeste mannen zouden hetzelfde doen, niet waar Vóór wij naar bed gingen, vertelde Severn mij zijn gesprek met Agnes in de eetkamer. Ik begrijp niet waarom ze niet met je spreken wou, zei hij. Ze was zeker erg zenuwachtig. En ze was zich zelf niet meester. Het was niet erg beleefd, zei ik schijnbaar onverschillig. Dat begrijp ik juist niet, zei hij. Ze is anders zoo gastvrij en vriende lijk. Ze was zoo heel anders dan ge woonlijk. Misschien is ze morgen kalmer, zei ik lachend- Daarna wenschten wij elkander goeden nacht en gingen slapen, iiep de Minister uit wil ik wel zeggen, dat de Regeering zich daardoor niet zal laten be- invloeden, ten eerste omdat de demonstranten de motieven niet kennen, en ten tweede omdat de Regeering hen, die niet demon- streeren, niet in invloed mag achterstellen. De Minister is vervolgens ge treden in een breedvoerige ver dediging van de getroffen maat regelen. Het steunbedrag is ge bonden aan een maximum van hel loon, en wel 65 pet., en dit maximum kan nu eenmaal niet worden weggenomen, al was het alleen maar met het oog op de arbeids-schuwen, die er ook zijn. Welnu aldus de Minister bij de herziening zijn de uitkee- rings-cijfers voor de betere loonen iets verlaagd, om die voor de ergst-getroffenen iets te kunnen verhoogen. De Minister wees er in dit verband op, dat voor de mini- mum-loonen de maximum-uitkee- ring, die tot dusver 65 pet. was, gestegen is tot ruim 77 pet. (zonder kinderen) en tot 90 pet. (met kinderen). Ook de huur- toeslag is verbeterd. Deze maat regelen kosten dus geld. Juist is, dat er verlagingen zijn ingetreden, met name voor de kleinere gezinnen en de betere loonen, maar meerendeels auto matisch, als gevolg van loonda ling, en uitdrukkelijk stelde de Minister hier tegenover, dat er vele gevallen van verbetering zijn hij deelde er verscheidene voor beelden van mede. Wil de heer Kupers zoo vroeg de Minister dat ook deze verbeteringen „ongedaan" zullen worden ge maakt? Maar het aanbrengen van verdere verbeteringen is met het oog op de financiëele toestand van rijk en gemeenten onmogelijk. De kosten voor steun en werk verschaffing waren gestegen tot 140 millioen gulden per jaar. Dit kon zoo niet langer. Er moesten, ook wat de bijdragen aan de werkloozenkassen betreft, maatregelen voor vermindering worden genomen. De noodzake ik kon den slaap slecht vatten, 't Gesprek met Severn had mijn vermoe dens maar al te zeer bevestigd. Mijn houding tegenover Agnes had haar beroofd van haar eenigen werkelijken steun en haar hulpeloos gedreven in de armen van een man, dien ze niet liefhad. Het was niet moeil|k te be grijpen, hoeveel verdriet ze gehad had. Ik moest haar een lafaard en een hui chelaar heboen geschenen. Wat had ik eigenlijk anders gedaan dan de vlucht genomen zonder haar de gelegenheid te geven zich te rechtvaardigen Hoe gekwetst en vernederd moest zij zich gevoeld hebben en hoe gemakkelijk moesten haar moeder en John Maynard haar de belofte voor een huwelijk heb ben afgedwongen. Misschien voelde ze thans wel het onteerende van een huwelijk zonder liefde, maar ze had haar woord gegeven en zou zich wel verplicht achten hem te huwen. Als'n schaduw lag de gedachte aan de toe komst op haar leven. Ralph Severn had gezien dat zij niet gelukkig was en had goed gezien. Ik, en niemand anders was de oorzaak van haar verdriet. Als zij mij beschouwde als haar grootsten vijand en mq haatte, zou ze in haar volste recht zijn en ik zou het te dragen hebben zonder een klacht. 1 en slotte viel ik in een onrustigen slaap en toen ik weder ontwaakte, be gon een nieuwe dag aan te breken. Aan het ontbijt deelde Severn mij mede, dat hq bij een patiënt was ge roepen in R x'y en dat ik das alleen naar mevrouw Stanton zou moeten gaan. Ik «ou in eik geval alleen zijn ge gaan, maar dat zeide Ik hem niet. Waar voer het goed wai naar Agues lijkheid daarvan heeft de Minister uitvoerig in het licht gesteld, ook met het oog op de voorloopige cijfers van de begrooting voor 1935. Als er geen geld is, kan er niets meer worden gedaan. Zooals een goed interpellant nu eenmaal betaamt was de heer Kupers door 's Ministers ant woord niet voldaan, en aan het eind van zijn repliek stelde hij dan ook een motie voor, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd de verlaging van de steunbedragen voor Twente in nadere overwe ging te nemen en af te zien van het voornemen, om ook voor de groote steden de steunnormen te verlagen. Er volgde hierop nog eenig debat, waarbij de sociaal-demo craat Hiemstra en de revolution- nair-socialist Sneevliet zich aan de zijde van den interpellant schaarden. De motie-Kupers wordt natuur lijk niet aangenomen. Men kan ten zeerste betreuren, dat veria' ging van de steunnormen nood zakelijk is, maar dat zij met het oog op de openbare financiën noodzakelijk is, kan toch moeilijk worden betwist. Waar niel is, verliest de keizer zijn recht. Het debat over het millioenen- plan is deze week in de Tweede Kamer voortgezet en verschil lende sprekers hebben nog eens herhaald wat in de interpellatie naar voren kwam, terwijl de Minister verplicht was als ant woord daar weer een resumé te geven van zijn eerste verdediging, neerkomende op de conclusie Wat de Regeering doet is haar droeve plicht maar haar plicht. Blijkens het door den Mi nister van financiën aan de Tweede Kamer toegezonden ver slag omtrent den toestand van het Kroondomein gedurende 1933 is het aantal rentambten, door groepsgewijze samenvoeging, terug te keeren wist ik niet. Maar ik kón de verzoeking niet weerstaan. Ik beëindigde snel mijn ontbijt, want ik was verlangend weg te komen, ver langend naar Londen terug te keeren, mij te verwijderen van deze ellendige en toch zoo zoete bekoring. Vaak heb ik opgemerkt dat het leven zijn donkerste gelaat toont in den morgen, vooral 's winters. Het dag werk begint. De kamer is nog kil Het bloed stroomt nog niet vlug en frisch door onze aderen, het weer is somber. Eerst tegen den avond, ais de luiken dicht zijn en het vuur op den haard hoog opvlamt en als het dagwerk ge daan is, dan klaart het gelaat oes levens op en glimlacht het ons toe. En wij zetten ons bij het vuur en slaken een zucht van genoegen en te vredenheid. Severn belde een taxi voor ml] os. Ik groette en dankte hem en zijn vrouw kuste zijn kinderen goeden dag en vertrok. Hoe meer ik het huis naderde, hoe zenuwachtiger ik werd. - Zij weet dat ik kom, zei ik tot mijzelf, en ze zal wei begrijpen waarom ik kom. Zou ze zou ze Maar wat gaven veronderstellingen 1 Ik reed het dorp door en naar den ingang der buitenplaats. Het hek was gesloten. Den vorigen avond was het open geweest. Het was een onbelang rijke omstandigheid, maar voor mij had ze beteekenis. Onwillekeurig keek ik.naar de ramea op toen wij voorreden. Maar geen gelaat vertoonde zich. De groote ko peren knop op de witte huisdeur schit terde in den vroegen «onneschijn. In een boomtop kraste een kraai, (Wordt vervolgdji AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1