J. C. VINK - Markt. Raadsverslag. (Slot) 3. Benoemen commissielid. Voorstel tot benoeming van een lid in de commissie voor het nagaan der salarissen, we gens het bedanken van dhr. P. J. van Bendegem. In de vorige vergadering is naar aanleiding van het voorstel van dhr. C. van Kampen een commissie ingesteld voor het nagaan der salarissen, daarvoor zijn aangewezen de in de Com missie van G. O. zittende leden van den Raad met dhr. C. van Kampen. Waar dhr. van Bendegem (Lid van de Commissie voor het G O) bedankt heeft in deze Commissie zitting te nemen, stellen B. en W. voor een ander lid te be noemen. Lid van het G. O. zijn de heeren A- P. de Ruijter, C. Hamelink, Iz. de Feijter en P. J. van Bendegem. Dhr. 't GILDE vindt het eigen aardig, dat dhr. van Bendegem bedankt; hij is toch ambtshalve als lid van het G. O. ver plicht om lid van die commissie te blijven De VOORZ. Dhr van Bende gem is dat niet ambtelijk verplicht, spr. vindt het jammer, dat hij bedankt heeft, maar hij is er vrij in en daarom hebben B. en W. voorgesteld een ander te benoe men. Dhr. 't GILDE: Dan was het logischer, dat dhr. van Bendegem als lid van het G. O. bedankte. Dhr. VAN BENDEGEM zegt op het standpunt te staan, dat het G. O. eigenlijk een commis sie is en er uit een commissie weer geen commissie moet ko men, en als er voorstellen zijn te ontwikkelen, moet men daar toe besluiten ja, of neen. De VOORZ. zegt, dat is reeds een vorige maal besproken en is nu niet aan de orde. Hij gaat over tot stemming, waarna ge kozen wordt dhr. F. Dieleman met 7 stemmen. Dhr. 1Z. DE FEIJTER komt ter vergadering. 4. Verkoop grond. Door C. Koster, schilder alhier, is een verzoek ingekomen om een perceel bouwgrond te koo- pen, gelegen aan de Prins Mau- ritsstraat-Wilhelminastraat, groot 140 Ms tegen een prijs van f3 per M3. Z. h. s. wordt besloten aan dit verzoek te voldoen. 5. Aanvraag voor zonne schermen. Ingekomen zijn verzoeken van P. Huijssen, A. H. van Peenen en A. Kalle, om een zonnescherm te mogen aanbrengen aan den voorgevel van hunne perceelen. Op voorstel van B. en W. om de gevraagde vergunning tot we deropzegging te verleenen, onder voorwaarde, dat de onderkant van het houtwerk 2,25 M. boven het trottoir moet worden aange bracht, wordt met alg. stemmen besloten. 6. Wyzlglng Bouwveror dening. Volgens mededeeling van H. H. Ged. Staten maakt de Inspec teur van de Volksgezondheid een aanmerking over de niet bepaling van de rooilijn. Deze zal op een afstand uit de as of uit de grens van den weg moeten bepaald worden. B. en W, stellen voor ook aan dezen wensch te voldoen en de rooilijn te bepalen op 9V, M. uit den as van den weg en daarna de verordening opnieuw vast te stellen. Voorts wordt verwezen naar het advies van den Gemeente- Opzichter. In dit advies deelt de gemeente opzichter mede, dat het hem voorkomt, dat door de be doelde wijziging der Bouwveror dening, bestaande in het vastleg gen van een rooilijn van 9,50 M voor nieuwe straten uit de as van den weg, dat in de toe komst aan de nieuwe straten een tuin voor het huis zal moeten blijven liggen van vijf meter. Dit advies is reeds gegeven bij het eerste schrijven betreffende de Bouwverordening aan G S. Omdat dit voor onze gemeente veel te veel was, en de bouw grond hierdoor vrijwel onver koopbaar zou worden, heb ik gemeend dit niet te moeten op volgen. Toen er in het tweede schrij ven nogmaals op werd aange drongen, heb ik gemeend hieraan te moeten tegemoet komen, door de afstand van beide rooilijnen te bepalen op 19 M. Een enkele maal en in bochten zal dit een goede maatregel blijken, terwijl er voor rechte straten aan te ontkomen zou zijn doorvoorloo- pig aan één zijde te bouwen en de andere zijde te bestemmen voor beplanting of iets dergelijks. Wanneer echter deze wijziging opgenomen wordt, is het nood zakelijk, dat er voor iedere straat afzonderlijke rooilijnverordening wordt gemaakt. Met het oog hierop, zou het dan geen bezwaar zijn, de rooi lijn vast te stellen, op de wijze als in bedoeld schrijven is aan gegeven. Dhr. DE RUIJTER maakt be zwaar, dat door die wijziging grond verloren gaat voor de ge meente en het dus zoowel voor de gemeente als voor de koopers duurder wordt, integendeel met een streven om alles goedkooper te maken. Spr. gelooft, dat Ged. St. niet schijnen te zien, wat er om or.s heen gebeurt, nu ze zulke eischen stellen. Daaraan kunnen alleen rijke lui voldoen. De VOORZ. zegt, dat de In specteur van de Volksgezondheid de verordening niet goed wenscht te keuren, of de straat moet 19 M. breed zijn, d i. 9,50 M. uit de as van den weg, zoodat de afstand tusschen de achterkant van het trottoir en den voorgevel van het huis grooter wordt en dus ook de koopers meerder kosten hebben. Spr. meent, dat dit echter maar 1 of 1,25 M. meer is dan tot heden. Ook is het mogelijk, dat de gemeente dat voor zijn rekening neemt, maar het doel is om de straten een breeder aanzien te geven. Een moeilijkheid is echter, dat dit voor verschillende straten anders wordt, omdat die breedte niet overal noodig is. Met art. 14 der verordening kan dat gewijzigd worden, door een artikel in te lasschen, dat zijstraten niet zoo breed behoeven te zijn en spr. gelooft, dat Ged. St. wel zoo verstandig zullen zijn om dat toe te geven. Dhr. DE RUIJTER verwacht daar niet veel van en herhaalt, dat het alles veel te duur wordt. Die groote tuinen voor de huizen kosten veel. Dhr. 't GILDE is het daarmee eens, als het een villawijk was, was het iets anders. We behoeven ons toch niet afhankelijk te stellen van den Inspecteur? Dhr. VAN BENDEGEM Ik ben er ook tegen. Dhr. DIELEMAN vraagt of den Inspecteur niet aan het verstand kan gebracht worden dat het te duur wordt en we toch mooie, breede straten hebben, b.v. de Prins Hendrikstraat Dhr. J. DE FEIJTER zou het voorstel nog eens naar B. en W. willen verwijzen. Dhr. OGGELWe kunnen geen ander advies geven. Alleen kan de Raad een besluit nemen tot 7,50 M. Dhr. HAMELINK is er niet voor, dat de afstand verminderd wordt. Er is nu zoo lang ge werkt om de steegjes weg te krijgen en als we die maker, krijgen we ook weer kleine krotten terug, dat kost niets, maar het is niet de bedoeling van de over heid, die licht en lucht in de woningen wil brengen. In Axel is men er altijd tegen, als er sociale verbeteringen komen. En zoo is de uitbreiding van onze plaats tot een bespotting gewor den, als men den bouwtrant ziet in het mooie en ruime bouw terrein. In verscheidene mindere dorpen treft men het veel aardiger aan dan hier. Neem b.v Zierikzee van een omvang als Axel, hoe daar pleinen en plantsoenen zij"n aangelegd te midden van wonin gen in allerlei variatie, zoodat het een lust is, om er te wan delen, teiwijl het hier alles be- dompen en eentonig is. Het streven moet zijn naar verbetering en verfraaiing. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat dhr. Hamelink om de zaak heen draait. Het gaat niet over hoo rnen en pleinen en beplanting, maar over de breedte der straten. Dat betoog raakt kant noch wal. Ook in Goes b.v. wordt veel royaler gebouwd, maar spr. vraagt, wat zal dat worden, als de woningen zoo duur worden en de inkomsten verminderen. Zal men dan niet zeggen tot de overheid nu help je mij, want ik heb -zoo'n woning niet ge vraagd. Dhr. HAMELINK verdedigt zich door te wijzen op licht en lucht in de woningen, wat men door breede straten krijgt en dat toch niemand zal ontkennen, dat er geen fleur in de nieuwbouw hier zit. Een dorpsplein hebben we niet, groen ook niet, alleen enkele bloempjes op de Markt. Goed, zegt spr., als uiting van een streven naar verbetering, maar laat men dan voortgaan. De VOORZ. zegt ook, dat dat niet aan de orde is. Hij zou willen voorstellen de breedte der hoofdstraten volgens voorschrift te nemen op 19 M. en die der zijstraten overlaten aan B. en W. maar in elk geval smaller. Dhr. HAMELINK: Dat wil ik juist niet. Men wil smaller en kleiner bouwen om de goed koopte en ik wil ruimer en grooter. Spr. juicht het streven der overheid toe. Dhr. OGGEL kan zich met het voorstel goed vereenigen en is het niet eens met dhr. Hamelink, dat hier alles bekrompen en be- dompen wordt gebouwd. Dhr. DIELEMAN begrijpt niet de bedoeling. Als men op die manier b.v. het bouwterrein uit wil breiden, dan moeten we grond koopen tot aan Schapenbout, om straten aan te leggen. De VOORZ. zegt, dat het niet zóó veel duurder en grooter is, dan de bestaande verordening aanwijst. Dhr. VERSCHELLING vindt het wel veel duurder. Alleen al de grondprijs, die over de ge- heele breedte van het perceel loopt en de belasting zullen oor zaak zijn, dat men juist weer kleiner gaat bouwen, om de duurte. De VOORZ.Ja, wie aan een hoofdweg wil wonen, zal iets meer moeten betalen', dat is overal zoo. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen de h h. 't Gilde, Verschelling, van Bendegem, Hamelink en Diele man. 7. Wflzlglng Ambtenaren Reglement. Van het College van Ged. St. is een afschrift ontvangen van de Circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, met ver zoek te bevorderen, dat daarin de bepalingen worden opgenomen welke in de aanschrijving zijn vermeld. De Commissie voor Georga niseerd Overleg is hierover schrif telijk gehoord. Besloten wordt de voorgeschre ven bepalingen in het Ambte- naren-Regelement op te nemen, welke in het kort luiden a. Verbod dragen van Insignes of uniformkleedingstukken (ont- j leend aan art. 60, derde lid, Alg. Rijksambtenarenreglement). b. Verbod aanbrengen van uiterlijk, niet nationale kentee- kenen aan ambts- of dienstwo ningen. (ontleend aan art. 56, derde lid, idem) c Ontslag wegens revolutio naire gezindheid, lidmaatschap van of steun aan z.g. verboden vereenigingen, (ontleend aan art. 97b. idem). d. Ontslag huwende ambtena res. (ontleend aan art. 97. idem e. Ontslag van de vrouwelij ke ambtenaar, die in concuoi- naat gaat leven, (ontleend aan art. 97a). f. Gelijktijdig genot van be- looning burgelijken en militairen dienst, (ontleend aan art. 17 idem. g. (ontleend aan art. 18 idem h. (ontleend aan art. 19 idem.) i. (ontleend aan art. 20 idem.) Do laatste drie bepalingen hebben eveneens betrekking op de salariseering in en buiten militairen dienst. 8 Wjjziging van begrootingen. Z. h. s. wordt besloten de be grootingen te wijzigen, zooals in concept is aangegeven, a. van de Gemeente over 1933 zijn op den gewonen dienst de ontvangsten verhoogd met f 4069 en de uitgaven met f6584, ter wijl de uitgaven zijn verminderd met f 2515. Op den kapitaaldienst zijn de ontvangsten verhoogd met f 17673 en de uitgaven met een zelfde bedrag. b. In de begrooting van de gemeente over 1934 zijn de ont vangsten en uitgaven voor den gewonen dienst verhoogd met f960 en van den kapitaaldienst met f 1000. c. In de begrooting 1933 van de gasfabriek, gewonen dienst, worden de lasten verlaagd als volgt wegens minder aankoop van grondstoffen f5773.27 en minder onderhoud f 448.19 verhooging der lasten wegens afschrijving op het buizennet en gashouder f 2976.84 en uitkeering aan de Gemeente f3244,62. To taal dus verminderd en verhoogd met f6221.46. Op den kapitaaldienst worden de baten verhoogd wegens reserve 1 Jan. 1933 f 3276,84 afschrijving 2976,84 uitkeering a. d. gem. 17484,16 afschr. verlies Neuzen 189,54 Totaal f 23427,38 En de lasten verhoogen wegens uitbreiding f 2239,37 niet geboekte saldi 14429,08 reserve 20761,— Totaal f 37429,45 De balans voor 1933 wordt hierdoor aldus Batig saldo 1932 f32135 reserve 5118 afschrijving 21321 uitkeering reserve 68484 afschr. verl. Neuzen 189 Totaal Aflos a. d. gem. vernieuwing niet geb. saldi reserve saldo f 77250 f15350 6814 14429 23603 17053 Totaal 77250 Rondvraag. a. Dhr. VERSCHELLING vraagt of het niet mogelijk is om de slooien in de Zeestraat wat eer der schoon te maken. Het blijkt, dat het nu in die tuinen ter plaatse een vieze rommel is. De VOORZ. had gedacht, dat daar al mee begonnen zou zijn, en zal het nader onderzoeken. b. Dhr. VERSCHELLING her innert eraan, dat hij op 20 Maart 1933 reeds gevraagd heeft naar een regeling van het werk op feestdagen voor de gasfabriek, zooals het G.O. had voorgesteld en met jl. Paschen was het nog niet toegepast. Kan dat niet eens behandeld worden De VOORZ.Dat moet mij door het hoofd zijn gegaan, maar ik zal het onderzoeken. C. Dhr. IZ. DE FEIJTER her innert aan het fietspad langs den Zaamslagschen weg, dat nog steeds niet klaar is. De VOORZ-: Dat stuit op moeilijkheden met dhr, de Visser daar, die geen grond wenscht af te staan. d. Dhr. DE FEIJTER zou ook gaarne zien, dat de steenen aan het oude slachthuis werden op geruimd, want daar hebben de menschen last van. Ook zou spr. gaarne zien, dat de auto's des Zaterdags slechts langs één kant var. de straat stonden geparkeerd. De VOORZ. antwoordt, dat een en ander zijn aandacht zal hebben. c. Dhr. ORTELEE geeft te kennen, dat hij het Zaterdags zeer gevaarlijk vindt in de Noord- stiaat in verband met de markt en zou derhalve gaarne zien, dat die straat op dien dag gedurende enkele uren voor het verkeer blijft gesloten. De VOORZ. antwoordt, dat dit denkbeeld ook al meer is bespro ken door B. en W., maar nu men aan de traverse gaat be ginnen zal dat een flinke verbe tering worden. Ook merkt spr. op, dat de straat geen plaats is voor de markt. f. Dhr. ORTELEE deelt nog mede, dat de menschen van het woonwagenkamp in de Oude Wijk hem nog lastig komen vallen om drinkwater. Hij zou in overweging willen geven daar een pomp te plaatsen. De VOORZ. zal hiernaar een onderzoek instellen. g. Dhr. SEGHERS zou gaarne vernemen hoever wij staan met die traverse. De VOORZ. antwoordt, dat alles gereed is en de taxateurs worden aangewezen om de gron den te schatten voor onteigening. li. Dhr. SEGHERS zegt, dat hij algeineene klachten hoort over de werkverschaffing. Hij wil geen namen noemen, maar vraagt of het mogelijk is om enkele personen te hooren uit de een of andere organisatie? De VOORZ. gelooft, dat dat de verkeerde weg is. Hij staat er werkelijk over verwonderd, dat er nu nog een klacht komt. Mochten er klachten zijn, laat de menschen dan bij mij komen, dan kunnen ze misschien gehol pen worden. Dhr. SEGHERS zou het beter achten, dat ze gelegenheid kre gen, dat langs organisatorischen weg te bereiken. Niet iedereen durft er zich aan wagen. i. Dhr. DIELEMAN vraagt, hoe het komt, dat het gemeente- personeel verlof krijgt voor bid- en dankdag en het personeel der gasfabriek niet en kan dat ook veranderen De VOORZ. antwoordt, dat het gas-personeel dezelfde rech ten krijgt als het gemeente-per soneel Als ze hun verlangen voor die dagen kenbaar maken, zijn ze vrij, tenzij de belangen eischen, dat ze op hun post moeten zijn. Maar spr. heeft wel eens ge hoord, dat de menschen moet worden aangezegd b.v.: ,met biddag moeten je niet komen" en het is andersom, het dient gevraagd te worden. Dhr. DIELEMAN: Wordt dat ook door de ambtenaren ter sec retarie gedaan De VOORZ.: Ja, als ze ter kerk willen, wordt dat geregeld met het hoofd der secretarie, zoodat een man daar blijft, opdat de menschen geholpen kunnen worden. j. Dhr. DIELEMAN vraagt of het geen tijd wordt, dat de zaad handelaren Zaterdags weer naar de Noordstraat kunnen verhuizen, want ze klagen over slechte De VOORZ. antwoordt dat B. en W. de besluiten handhaven tot 1 Sept. maar hij gelooft dat die menschen toch nog wel goede zaken maken. Wij hebben een beslissing genomen en die dient gehandhaafd te worden. Dhr. DIELEMAN hoopt, dat de meerderheid van den Raad dan zal inzien, dat ze in dezen ver keerd gehandeld heeft. Niemand meer het woord ver langende sluit de VOORZ. door het uitspreken van het dankge* bed de vergadering,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 4