I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. ïijdi ig gered. DINSDAG 24 APRIL 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 19 April 1934. II. Aanwezig de heeren J. M. Og- gel en C. Th. van de Bilt, wet houders en P. J. van Bendegem, L. P. Ortelee, A. Verschelling, A. T. 't Gilde, B. Seghers, C. Hamelink, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, leden. Voorzitter, de heer F. Blok, burgemeester, secretaris J. L. J. Maris. Aangaande het jaarverslag van den correspondent der Arbeids bemiddeling, tevens belast met de aanteekening van gegevens aangaande de werkloosheid zij nog vermeld, dat aan dat verslag was toegevoegd een overzicht van de uitkeeringen, die door de verschillende bondskassen waren gedaan.. Hieruit blijkt, dat over 1933 was uitgekeerd door de Chr. Bouwvakarbeidersb. f 1263 R. K. Bouwvakarbeidersb. f 372 Ned. Ver. van Fabrieksarb. f 14108 Bond v. Chr. Fabrieksarb. f 9006 R. K. b. van Fabrieksarb. f 3461 Bond v. Arb. in Land en Tuinbouw f 908 R. K. b. v. Metaalbew. f 36 Centr. b. v. Transportarb. f 68 R. K. b. van Land- en Tuinarbeiders f 1311 Ned. Chr. Landarb.b. f 6315 Alg. b. v. Bouwarb. f 783 Ned. Chr. b. v. Kleeding- industrie f 21 Bond v. Textielarb. f 28 In totaal werd door die bon den uitgekeerd Januari f 9539,35 Februari 6668,60 Maart 1794,30 April 1249,25 Mei 468,85 Juni 220,05 Juli 4739,65 Augustus 3982,45 September 2010,60 October 873,35 November December 1048,70 a 5095,55 Totaal f 37690,70 I. Verzoeken om vermindering van de vermakelijkheidsbelasting. Engelsche vertaling. 27) Zou ze zelf nog wel eens denken aan die heerlijke uren, die we hadden doorgebracht, „waar de zeewind zingt." Had mijn houding haar liefde zoo ge heel vernietigd, dat geen enkele her innering bij haar was wakker gebleven Wellicht had ze mij nooit liefgehad zooals ik haar vrouwen waren zoo anders als mannen, meer emotioneel, minder standvastig. Zij voelden hevig voor het oogenblik, doch vergaten spoedig. Hun liefde bracht heftige be roeringen aan de oppervlakte teweeg maar drong nimmer door tot de diepten van hun wezen. Daarom konden ze zoo gemakkelijk den eer. verlaten voor den ander. Als er nog een schgu van liefde voor mq in haar was geweest, zou haar gelaat vreugde hebben moeten uitdruk ken, al was het maar voor één seconde. Maar ik had er niet anders dan ver bazing en ontsteltenis op gelezen. Ik was niets meer voor haar. En zoo stond ik hulpeloos. Ik kon haar mijzelf niet opdringen. Dat zou haar afkeer slechts vergrooten. Er bleef mij niets over dan het onvermijdelijke te aanvaarden en mijn weg verder alleen te gaan. ik hoorde de deur van de eetkamer openen, hoorde Severn goeden avond zeggen en haar zachte stem antwoorden. Ik beefde bij dat lieve geluid. Severn kwam binnen. We moeten gaan", Aangaande de in ons vorig nummer vermelde adressen en iet antwoord van Burg. en Weth. lierop wordt de volgende be spreking gehouden Dhr. 't GILDE zegt, dat hij er niet aan behoeft te herinneren dat men zich tegen die oneven redig zwaar drukkende belasting gekant heeft. Nergens in den omtrek, zelfs niet in naburige gemeenten, die er financieel nog minder gunstig voor staan, wordt dat toegepast. Op ondoordachte wijze is dit voorstel in den Raad geworpen en tot besluit gewor den. Als het er maar door was, zoo dacht men. En nu komen de bezwaren. Gezien het advies van B. en W. op die adressen, moet dat toch verwondering ba ren, daar toch door het verzoek noch de Raad noch de burgerij worden getroffen. En toch blijken B- en W. niet van zins te zijn, op de dwaling hunnerzijdsch terug te komen, ofschoon het toch rechtvaardig zou zijn. De opbrengst is nl. geraamd op f 1000 en nu blijkt, dat die wel f3000 zal worden. Waarschijnlijk zal de inrichting van dhr. Diele man (het Centrum) alleen wel f1000 opbrengen. Het is op die manier gemakkelijk regeeren en het blijkt ook wel, dat men maar een slag in de lucht heeft gedaan met die 20 pet. Spr. vindt het treurig, dat B. en W. geen oog hebben voor den middenstand, voor wie zoowat niets gedaan wordt en die ook niets vraagt. Dat is zelfs onbil lijk. Cijfers worden hier niet ge geven, anders zou blijken, dat het gelijk aan mijn kant is. En als B. en W. niet nu, maar dan toch zeker bij de behandeling van de volgende begrooting op ons voorstel ingaan zegt spr. zou ik, daar die lasten toch ondragelijk zullen blijken, willen vragen, om aan de burgers te res- titueeren, hetgeen meer dan f 1000 door die belasting wordt opgebracht. Er was toch geen zweem van recht voor die ver ordening en toch gaan B. en W. door, storen zich niet aan de gevolgen en zeggenpik maar in. Ze maken er zich wel gemak kelijk af, maar het komt mij voor, dat het niet juist is om de schroef tot het uiterste aan te draaien. Het is toch gebeurd, dat niet 20 pet., maar 41 pet. van de in komsten van een vereeniging werd gevorderd. Van soepele toepassing is dus geen sprake geweest. Spr. ziet geen reden om de belasting op die wijze onnoo- dig te verzwaren. Dhr. Oggel als vertegen woordiger van den middenstand in de Kamer van Koophandel en dhr. van de Bilt uithoofde van zijn betrekking bij de belasting eveneens, weten dus ook als wet houders hoe de middenstand er bij staat. Er is geen plaats in den omtrek bekend, waar de belasting zóó hoog wordt opgedreven. Waarom moet dat nu in Axel Spr. kan niet gelooven, dat het er om te doen is, dat de men- schen genoodzaakt zijn om hun zaken te sluiten en daarom vraagt hij aanneming van het verzoek. Dhr. HAMELINK zegt voor de ze belasting te hebben gestemd, omdat die minder de geheele be volking drukt, dan een belasting voor iedereen, zooals de Pers. Belasting b.v. waar men wel niet mee uit kan komen, maar daar wordt geen rekening mee gehou den. Daarom is een vermakelijk heidsbelasting beter. Nu is 20 pet. niet aan den lagen kant gerekend en dus zal de uitkomst aardig meevallen. Aan den anderen kant is ook waar, dat het eerste jgar de in voering van een verordening meestal kosten meebrengt en hier vooral worden de ontvangsten door inrichting en invordering gedrukt. Zoo is een beslissing eenigszins moeilijk, als waar is wat dhr. 't Gilde zegt en ook B. en W. gelijk kunnen hebben. Toch gelooft spr., dat we iets kunnen doenmen zou b.v. tot eenige verlaging kunnen overgaan door met behoud van het per centage art. 2 zoodanig te wij zigen, dat aan de plaatselijke vereenigingen tegemoet wordt zei hij. Ik volgde hem in de hal, waar het dienstmeisje met onze jassen wachtte. Een oogenblik bleef ik staan, in de hoop haar misschien nog te zien of haar stem te hooren, doch vergeefs. Ik trok mijn jas en handschoenen aan, volgde Severn en een paar minu ten later reden wij den weg naar het dorp op. HOOFDSTUK XII Severn's warme, gezellige eetkamer was een verkwikking na den kouden autotocht. De tafel was gedekt en spoedig zaten wij aan een smakelQken maaltijd. Mevrouw Severn ontving mij met groote hartelijkheid. Zij was een lieve vrouw, hoewel reeds een beetje verwelkt. Ouder dan vijf- of zes-en twintig jaar kon ze niet zijn. Als jong meisje moest ze zonder twijfel mooi zijn geweest. Zg had groote, blauwe oogen, blond haar en een fijne gelaats- klaar. Maar huwelijk en moederschap hadden reeds veel van den bloesem doen verdwijnen. Severn zelf zag er beter uit dan vroeger. Zijn voorkomen was flinker en gezonder dan in zijn studententijd. Tegen zijn veertigste jaar zou hij een knap man zijn. Voor sommige vrouwen is de natuur buitengewoon wreed. Hoe fijner en deiicater haar schoonheid is, des te sneller verwelkt zijhet leed geen twijfel dat mevrouw Severn op haar veertigste jaar geen spoor van haar schoonheid zou hebben overge houden. Ik weel niet waarom mijn gedachten deze wending namen. Wellicht was het verschil tusschen Severn en zijn vrouw de aanleiding) misschien ook was het 't vizloeo van Agnes op lateren leeftijd, dat mg voor den geest kwam. Alle schoonheid vergaat, behalve die van de ziel. Die kan steeds toenemen en heerlqker worden bq het klimmen der jaren. Hoe zeer de uiterlijke vorm ook zijn bekoorlqkheden moge verliezen, de oogen, hun schittering, de huid zqn teere blankheid, de ziel groeit uit als een eeuwige bloem, ongenaakbaar voor de hand des tqds. Na het diner gingen wij om den haard zitten. Severn en ik staken onze pijpen op en de vrouw des huizes nam haar naaiwerk. We praatten een uurtje over alles en nog wat. Ik voelde dui delijk dat Severn zich gaarne nog eens in den ouden tijd zou hebben verdiept, maar hq begreep dat zqn vrouw daar geen belang in zou stellen en bracht ons gesprek dus niet op dat onder werp. Dit egard voor zqn vrouw was mq zeer sympathiek. Hij trachtte een vriend en een steun te vinden in zqn vrouw en ik zag duidelqk dat hem dat moeilqk viel. Zgn gezichtskring breidde zich bq het klimmen der jaren steeds meer uit, de hare bleef beperkt. Hun beider leven was hiervan de oorzaak. Haar wereldje was klein en bleef tot weinig dingen beperkt. En het moest haar onmogelqk zijn hem bq de voortdurende ontwik keling van zgn vermogens en gaven steeds te volgen. Van hoe menig hu- welijk is dit niet het ongeluk. De man krijgt in zgn steeds ruimer wordend arbeidsveld een ruimeren blik en dieper begrip van 't leven. Zijn geest ver scherpt en verruimt zich door het contact met de wereld. Terwql de vrouw in haar kleinen huiselqkea kring gebonden door plichten van moeder schap en huisgezin, geen gelegenheid heeft tot ontwikkeling van haar geea- gekomen. En ook is het een bezwaar, dat het geld geïnd wordt, vóór de uitvoeringen, enz. plaats hebben gehad, wat in vele gevallen eigenlijk niet mogelijk is. Spr. voelt niets voor afschaffing van deze belasting en wil die zelfs behouden, al was het alleen om de personeele belasting te verlagen, maar hij wil ook alles doen, om die te verlagen en geeft daarom in overweging om een voorstel daartoe aan B. en W. te geven om advies. De VOORZ. zegt, dat men geen verlaging kan toepassen zonder wijziging van de verordening. B. en W. willen echter de ver eenigingen ter wille zijn, als de verordening eens een jaar heeft gewerkt, want de uitvoeringen, enz. zijn nu toch alle achter den rug. En wat de zware lasten voor die vereenigingen betreft, heeft spr. een lijstje, waaruit zal blijken, dat dit overdreven wordt. De opbrengsten waren van Hozanna f7,50. Volksonderwijs f 12,11, Orelio f 7,50, idem f 14,05, Asaf f 7,50, Excelsior f 7,50, Meis- jesvereeniging f5,10. totaal f61,10. Door Het Centrum is f200 en door de voetbalvereeniging f300 vooruitbetaald. Voor de vereenigingen zal het nu uit zijn, want als er nog uitvoe ringen zijn, is dat eind 1934, of begin 1935. Wat betreft de vooruitbetaling, erkennen B. en W. ook niet dat eroote bezwaar, omdat het kleine bedragen zijn, maar als blijkt, dat het werkelijk bezwaarlijk gaat, willen B en W. er wel rekening mee houden. Aangaande de door dhr. 't Gilde beweerde 41 pet. die gevorderd zou zijn, antwoordt spr., dat dit zijn oorzaak had in een verkeerde toepassing van het bestuur van „Volksonderwijs", dat een huis houdelijke vergadering aan een vermakelijkheid koppelde en dus hoe minder bezoek er was, hoe hooger het percentage werd, bij 1 man misschien 80 pet., maar spr. geeft de verzekering, dat de verordening hier billijk is toe gepast. De vereeniging had in teigke krachten. Alleen door uiterste wilsinspanning en zelfopoffering is zq in staat den geliefden man bg te bigven. En meestal worden kunst en weten schap, philosofie en literatuur, handel en politiek gesloten boeken vóórhaar. Het is haar schuld nietmeestal is het haar ongeluk. Hier begint de scheiding van twee menschen, eerst ongemerkt, doch steeds toenemend tot eindelqk alle gevoel van saamhoorigheid verdwijnt. Menige vrouw blijft haar leven lang op'het niveau, waarop zij bg haar huweigk stond, velen doen ook geen poging er boven uit te komen. En menige man begaat de onvergeefelqke fout zgn vrouw niet tot eiken prqs tot vriend en raadgeefster te houden. Zij geven zich geen moeite haar te betrekken in hun zaken en hun plannen. Zq spreken nimmer met haar over de dingen die in de buitenwereld plaats vinden vertellen haar niet wat zf gedaan hebben of wat zq hopen te doen dtelen geen zorgen met haar en lichten haar niet in omtrent hun omstandigheden. En wanneer dan moei- igke tqden komen, beklagen zq zich over haar gebrek aan begrip en on verschilligheid. Waarigk bijna al ons verdriet en al onze teleurstellingen ontstaan door eigen toedoen. Toen de baby begon te schreien en mevrouw Severn naar de kinderkamer snelde, stonden wg op en gingen naar Severn's studeerkamer. We spraken wat over vroeger tijd over oude vrienden en toestanden en kwamen langzamerhand op het heden Ken je de Stantons al lang vroeg Ik hem. Neen, een paar maanden pas. Zit handen hoe ze doen wilde als ze eenvoudig een feestvergadering had georganiseerd, dan was ze er met f 7,50 af geweest. Spr. gelooft, dat ze dat later ook wel zullen doen. Of het drievoudige, d.i. f 3000 zal binnenkomen, betwijfelt spr. ook, maar bovendien zijn er groote kosten geweest voor de controle, die een uitgaaf eischte van f 400 a f 500 Dat is ook wel voor meerdere jaren bruik baar, maar wie zal zeggen, dat er later niet weer een ander systeem komt, in plaats van het eureka-systeem, dat nu gevolgd wordt. Dat alles is een reden, dat we het nog eens willen afzien zegt spr. en afwachten wat de uitkomsten zijn. Zijn die volgens de voorspelling van dhr. 't Gilde, dan zullen B. en W. zeer zeker verandering brengen, maar nu nog niet. Dhr. 't Gilde moge zeggen, dat B. en W. hardleersch zijn, maar geld moet er komen. Dhr. VERSCHELLING meent, dat er maar van één voetbalver eeniging belasting wordt geïnd en er zijn er drie. De VOORZ.Ik weet van 2, maar er is er maar één die openbare wedstrijden geeft. Dhr. VERSCHELLING zegt, dat er te Sluiskil een club is, die ook wedstrijden geeft en niet betaalt. De VOORZ. zegt met nadruk, dat er nog van 1 vereeniging f 13,44 is ingekomen en nu schudt dhr. Verschelling wel van neen, maar als spr. dat als Voorz. in de openbare Raadszitting mededeelt, dan dient dhr. Verscheiling dat te gelooven. Dhr. VERSCHELLINGDe vereeniging van „de l'Azote" heeft nog niet betaald. De VOORZ.Ik weet niet of ze spelen, maar heb daarvoor mijn menschen, die dat onder zoeken en zeer zeker zullen ze ook te Sluiskil wel aan de beurt komen. Dhr. VERSCHELLING wijst ook op het onbillijke van de vooruitbetaling dezer hooge be lasting. De voetbalvereeniging wonen hier nog maar kort. Zq leven hier erg eenzaam, niet Dat gaat nogal. Er zqn hier veel buitenplaatsen. En in den zomer is het hier heerlqk. Wanneer zqn ze hier gekomen In Juni. Zg hebben het huis door bemiddeling van Maples of Harrods gehuurd, geloof ik. Zq waren lang op reis geweest en ik geloof dat mevrouw Stanton weer naar een eigen thuis verlangde. En ze wonen zeker graag buiten Ja. Juffrouw Stanton is dol op paardrqden en visschen, Zij ziet er verstandig uit. Zq' is een zeer ontwikkeld meisje over alles kun je met haar praten en zq weet zich goed uit te drukken. Dat weten de meesten I lachte ik. O, neen. Ik wil niet zeggen dat ze enkel rad van tong is. Dat is heel iets anders. Er is groot verschil tus schen spreken en praten. Ja, dat is zoo. Nu, met juffrouw Stanton kun je een gesprek voeren. Zq heeft begrip, gevoel en fantasie en ze weet veel. E i, het is vreemd ze schijnt toch niet gelukkig te zqn Wie is er nu gelukkig. Nu, iemand als zq ken het zgn. Zg heeft alles wat haar hart begeert, dunkt me Misschien is ze wel gelukkiger dan je denkt. Het is mogeigk. Maar ik bedrieg mg gewoonigk niet in iemands blik, In haar vertrouwen heeft zq mg nooit genomen. De oude mevrouw is veel minder terughoudend, Zoo (Wordt verf Jlgd), AXELSCHEgf COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1