Binnenland. Recti tszaken. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. eenigingen, daar deze het geven van uitvoeringen, wedstrijden, tentoonstellingen, enz. zal belet ten en daardoor onze toch al weinig aantrekkelijks bezittende woonplaats nog doodscher en somberder gaat maken, dat ook art. 2 der verordening op de invordering dezer belasting voor vele vereenigingen groote moeilijkheden medebrengt en voor de meesten niet uitvoerbaar is, wegens gebrek aan de noodige finantiën, dat nu reeds blijkt, dat het bedrag van f 1000 door den Raad gedacht als opbrengst dezer be lasting, gemakkelijk het drievou dige zal opbrengen, als tenminste de vereenigingen kunnen blijven bestaan redenen waarom zij verzoeken die belasting op te heffen, of te verminderen tot 10 pet. der ont vangsten en art. 2 zoodanig te wijzigen, dat de belasting den morgen volgend op de festiviteit, waarvoor zij was verschuldigd, moet worden voldaan. III. Idem van dhr. H. P. Die- leman, die o.m. te kennen geeft, dat door heffing dier belasting zijn bedrijf zeer wordt gedrukt, ook al daar het in dezen crisis tijd toch al niet gemakkelijk is om dat rendabel te maken, en dat het vereenigingsgebouw in een behoefte voorziet, die langen tijd bestaan heeft en ook het vreemdelingenverkeer zal bevor deren. Redenen waarom hij vermin dering vraagt en de heffing te brengen zoo mogelijk op 5 pet in plaats van op 20 pet. De VOORZ. zegt, dat het aan B. en W. niet juist voorkomtom in den loop van het jaar en zeker niet in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, wijziging te brengen in het belastingstelsel. Het ligt in de bedoeling van B. en W. wanneer de uitkom sten de verwachtingen overtreffen bij de behandeling van de begrooting met een voorstel tot wijziging van die verordening te komen, doch niet thans. B. en W. stellen voor op deze verzoeken afwijzend te be schikken. De VOORZ. voegt hieraan toe, dat dit een ernstige bespreking heeft uitgemaakt bij B. en W. en het komt hun gewenscht voor om na verloop van een jaar dit nader onder oogen te zien. Na discussie wordt dit voor stel met 8 tegen 4 stemmen aan genomen. Tegen stemmen de h.h. 't Gilde, Hamelink, Seghers en Verschelling. (Wordt vervolgd.) Minister Verschanr. De Staatscourant bevat een K. B. van 17 April 1934, waarbij met ingang van dien datum op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend aan den heer mr. T. J. Verschunr als minister van eco nomische zaken met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten den lande in deze moei lijke tijden bewezen. Tijdens de ontstentenis van een minister van economische zaken wordt 't beheer van het departement van econ. zaken ad interim opgedragen aan den mi nister van staat, minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, den heer dr. H. Colijn. De Tweede Kamer kwam Dinsdagmiddag voor het eerst na het Paaschreces weer bijeen, ter behandeling van verschillende wetsontwerpen. Het begon met het voorstel van minister Mar- chant tot wijziging van de Nij verheidsonderwijswet. Daaiin wordt het examengeld ver hoogd. Was het uniforme be drag tot dusver f 20, de regee- ring krijgt nu de macht dit be drag te verhoogen. Het grootste deel der akten zal voortaan be reikbaar zijn tegen een examen geld van f30; er kan tot f40 worden gegaan. In 1933 bedroe gen de kosten voor het afnemen der examens f 48.000 en er werd f 28.500 aan examengeld ont vangen, Verder werd na eenige discus sie aangenomen het ontwerp van minister De Wilde, waarbij voor die ambtenaren, wier salarissen niet bij Kon. Besluit, doch bij de wet worden vastgesteld (n.l. de leden van den Raad van State, van de Rekenkamer en de rechterlijke macht) dezelfde maat regelen worden ingevoerd als voor de overige ambtenarente weten een ongehuwde zal nooit meer dan 90 pet. van de aan zijn ambt verbonden maximum- wedde ontvangen in plaats van de crisiskortingen komt een de finitieve korting van 10 pet. het pensioenverhaal wordt met ll/s verhoogd. Tenslotte kwam aan de orde het wetsontwerp tot instelling, afschaffing, verhooging of ver laging van invoerrechten op kor ten termijn. De Prins cn de Koningin-Moeder. In „de Vrijheid" schrijft mr. Joh. J. Belinfante het volgende De verjaardag van den Prins wordt ditmaal niet feestelijk ge vierd, in verband met den rouw om de Koningin-Moeder. Dit feit geeft ons aanleiding om een legende recht te zetten, die zich naar ons gebleken is, gevormd heeft aangaande de verhouding tusschen de overledene en den Prins, op grond van deels on juiste, deels verkeerd begrepen berichten, in enkele bladen tij dens het overlijden en de begra fenis. Men meent dan vooreerst, dat de Prins bij het overlijden van de Koningin-Moeder niet aanwe zig is geweest. Hieruit en uit de omstandigheid, dat hij bij de begrafenis niet in den grafkelder is afgedaald, wordt dan afgeleid, dat de verhouding tusschen hem en de Koningin-Moeder min of meer gespannen zou zijn geweest Dit nu was, naar ons uit zeer goede bron bekend is, hoege naamd niet het geval. Integen deel. De Prins hield veel van de Koningin-Moeder, die van haar kant hem gaarne zag. De Prins is ook wel degelijk tijdens de laatste oogenblikken van de Ko ningin-Moeder bij haar geweest. Dadelijk daarop is hij vertrokken om verschillende noodzakelijke regelingen te treffen. Zijn niet afdalen in den grafkelder was eenvoudig een uitvloeisel van het protocol, dat voorschrijft, dat zulks alleen door de naaste familieleden geschiedt. Alleen deze zijn dan ook in den graf kelder met de kist medegegaan ten onrechte wordt beweerd, dat ook een andere, verre bloedver want zou zijn meegegaan. Wij vertrouwen, dat na het bovenstaande aan de uiteraard voor den Prins zeer onaangename praatjes een einde zal komen. Ziekte van Weil. Buiten de „directe" brachten zij op f 26 millioen, vorig jaar Maart f26.1 In het eerste kwar taal bleef de opbrengst drie mil lioen bij vorig jaar ten achter. De Minister van Defensie heeft in de lijst der verboden geschriften doen opnemen alle geschriften van B. de Ligt. Droeve ervaring Het Zendingsboreau te Oegst- geest post rekening No 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Iu het begin dezer maand waren, mede dank z|j eenige collecten, die op het Paasch- feest gehouden werden, de in komsten voor het Zendingswerk niet geheel onbevredigend. Er waren zelfs een paar dagen, dat de inkomsten de behoeften van dien dag er is iederen dag ongeveer 2700 noodig voor den arbeid dekten. Helaas is daze oplevering weer al te snel verdwenen. En er komt reeds eenige dagen lang slechts vjjf a zeshonderd gulden in. Wij vragen ons steeds vruchteloos af, waaraan dit toch ligt? Ook deze maand is voor de helft voorbij. De inkomsten bedragen iets meer dan 20 000 van de 80 000 die er ook deze maand noodig zijn voor de behoeften van dit jaar. Aan inhalen van 66n deel van het groote tekort van verleden jaar d6nken wij nog niet eens. Het Pinksterfeest komt langza merhand weer naderbjj. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds lang ter hand genomen. Maar de gemeente moge be denken, dat er ook in deze we ken tusschen Paschen en Pinkste ren dagelijks f 2700 —noodig is. Nu het zwemseizoen wederom nadert, heeft de Minister van Sociale Zaken de aandacht van de gemeentebesturen gevestigd op een in 1933 door den toen- maligen Minister van Binnen- landsche Zaken aan die besturen gezonden circulaire, betreffende de ziekte van Weil, en in het bijzonder op de daarin aanbevo len voorbehoedende maatregelen. De minister deelt mede, dat hij goede gronden heeft om aan te nemen, dat de voorgeschreven maatregelen, die inderdaad op ruime schaal zijn toegepast, van groot nut zijn geweest. Voort zetting acht de minister dan ook zeer wenschelijk en hij roept daarom de medewerking der gemeentebesturen in opdat tijdig en wel vóórdat het zwemseizoen begint, het noodige worde ge daan teneinde de bestaande open zweminrichtingen, en ook zwem- gelegenheden zooveel mogelijk vrij van ratten te houden. De Rijksmiddelen. Het overzicht van de Rijksmid delen vermeldt voor de directe belastingen .aan zuiver bedrag der kohieren per ulto Maart f 38 959 305 tegen f 43 763 947 verleden jaar. Opbrengst der overige middelen in Maart (incl. de nieuwe omzet- en couponbe lastingen) f26 045.181, tegen f26 165 756 verleden jaar zonder die belastingen, Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 17 April j 1. werden de volgende uitspraken gedaan A. P., huisvr. van C. L E 37 j te Hulst, wegens beleedi- giog, vrijgesproken. S. A. B, 21 j„ landarbeider te Hontenisse, wegens beleediging, alsvoren. C d. Gbuisvr. van J. d. E., 3' j., te Axel, wegens beleediging van Jacomina de Visser te Axel, 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. J., 18 j., betonwerker te Nieuw-NameD, wegens mishan deling, 25 of 10 dagen. F. F., 36 j., arbeider te Ka- pellebrug, alsvoren, f 10 of 5 d. E. J. H., 42 j., wagenmaker te St. Jansteen, wegens beleediging, 15 of 10 dagen. F. C., 45 j., fabrieksarbeider te Zuiddorpe, wegens mishande ling van Camillu8 de Brauwer, door hem met een klomp op zjjn hoofd en andere lichaamideelen te slaan, waardoor hij bloedend werd verwond, te Zuiddorpe op 3 Februari j.l. Eisch dagvaarding nietig ver klaren. Ui'spraak idem. J. C. d. G., 25 j., grondwerker te Rotterdam, wegens diefstal van konijnen, te St. Jansteen, j 25 of 25 dagen. C. L. d'H., 54 jchauffeur te Westdorpe, wegens beleediging, 25 of 10 dagen. E. D., 54 j., arbeider te Hulst, wegens het onbruikbaar maken van de electrische leiding te St. Jansteen, 10 ot 5 dagen. H J. B., 29 j., werkman te Hulst, wegens mishandeling, t 15 ot 10 dagen. R. V. v. D 28 jzonder be roep te St Jansteen, wegens het niet voldoen aan de vordering van den wachtmeester, f 10 ot 5 d. J. R., 49 j zonder beroep te Boschkapelle, wegens beleedi ging, 15 of 10 dagen. J. K., 26 j zonder beroep te Hulst, wegens beleediging, 10 ot 10 dagen. G. de V., 39 j., arbeider te Axel, wegeDS mishandeling van Jacob den Engelsman te Axel op 21 Februari '34. Eisch en uitspraak t 20 oi 10 d Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 18 April werden de volgende Tonnissen uitgesproken t diefstal met braak Th. J. P., 21 jaar, timmermansknecht, Hontenisse, gedetineerd, 6 mnd. gevangenisstraf, waarvan 4 mnd. gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. oplichtingJ. A. v. H., 33 j., arbeider, Axel, 1 maand gevan genisstraf voorw. pr. 1 jaar. Belastingontduikers. De rechtbank te Rotterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den 55-jarigen vracht rijder C. K, die op zijn aanslag biljet voor de Inkomstenbelasting over het jaar 1932 een bedrag aan inkomsten had opgegeven, dat ruim ƒ8000 bleet onder het inkomen, dat verdachte vol gens zijn boeken had genoten. De rechtoank veroordeelde hem tot 2500.boete of vjjl maanden hechtenis. De 51-jarige echtgenoote van C. K. werd tot f 500.— boete of éèo maand hechtenis veroordeeld. Zij had in een kasboek, dat zij voor haar man bijhield, verschil lende posten verzwegen of te laag geboekt. AXEL, 20 April 1934 Naar men uit Axel aan de Midb. Crt., meldt, zijn van zeke ren M. alhier belangrijke hoe veelheden benzine ontvreemd uit eenige vaten die zich op een veld bevonden, gelegen achter Philippine. Naar de dadeis wordt een onderzoek ingesteld. Vereenigfng tot Bev. van het f reemdelingenverkeer. Naar men ons mededeelt, heeft het V.V.V.-bestuur het Pinkster programma weer definitief vast gesteld. Op 2e Pinksterdag krij gen we harddraverijen, afgewis seld door een grasbaanwedstrijd voor motoren. De strijd tusschen paard en motor zal mede een der hoofdnummers vormen. Op Pinkster 3 Optreden van „Medioburgum" uit Middelburg, onder leiding van den heer Christ. J. Mazure. Uitvoering van Zeeuw- sche Volksdansen en Rythmische Composities (50 tot 60 werkende leden) in het Vereenigingsge bouw .Centrum" met speciale décors en schitterende lichteffec ten. Des avonds om 7.30 u. zal op de Markt een Concert worden gegeven door de Harmonie uit Oostburg. Bij slecht weer zal ook dit Concert worden gegeven in het Vereenigingsgebouw. Alles met alles is weer gezorgd, dat onder gunstige omstandighe den nog een paar genotvolle dagen te wachten zijn, en vooral als het weer mocht meewerken, zal dit programma voorzeker aanleiding geven tot een over druk bezoek uit de omgeving. De Christelijke Oranjever eniging. Gisterenavond werd alhier in de chr. bewaarschool de eerste ledenvergadering gehouden. Na dat dhr. W. A. den Boggende de vergadering met gebed had ge opend, las dhr. H. Zegers de no tulen der stichtingsvergadering voor, waarin als voorloopige comitéleden waren aangewezen de heeren den Boggende en Zegers, vnd., B. Knieriem, L. Bakker, H. Smies CzG Vlaan der, R. de Kraker, P. van Bende- gem en G. Mieras. De voorzitter deelde mede, dat het getal leden van 35 na het gehouden huisbezoek in de afgeloopen week was geklommen tot 139 en dus het bezoek der vergadering daaraan niet even redig is. Een ontwerp van statuten en reglement werd artikelsgewijze behandeld en bijna ongewijzigd vastgesteld. Hierna had de verkiezing plaats van een voorzitter, met gevolg, dat dhr. den Boggende 20 van de 36 uitgebrachte stemmen ver kreeg en alzoo verkozen werd. Volgens de statuten moest de overige samenstelling van het bestuur zoodanig zijn( dat hier van 3 leden behooren tot de Geref. Kerk, 3 tot de Hervormde en 2 tot de Geref. Gemeente. Alzoo werden gekozen de heeren L. Bakker met 20, S. van Harn met 20 en H. Zegers met 20 stemmen; R. de Kraker met 19, H. Smies met 26 en G. P. Vlaan der met 29; en G. Mieras met 31 en J. van Meurs met ?2 st. Allen namen de benoeming aan, behalve dhr. den Boggende, die wegens drukke werkzaamheden verhinderd was. Op aandrang wan de vergadering gaf hij toe aan de vraag om het tot begin Mei in beraad te houden, ten einde leiding te geven aan de feestelijkheden op 30 April aanst. Naar we vernemen zijn de functie's door het bestuur ver deeld als volgt: vice-voorz. de Kraker, le secr. Vlaander, 2e. van Harn, le penn. Smies, 2e Mieras. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeente raad te Terneuzen, was dhr. Hamelink afwezig. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Chr. School in de Jozina-straat om nieuwe banken te verstrekken wegens uitbreiding leerlingen aantal tot een bedrag van f 300; waaraan werd voldaan. Een verzoek van de buurtver- eeniging te Sluiskil en te Drie wegen tot wijziging van de bouwverordening, werd naar B. en W. terug gezonden voor ad vies, wegens te ruime opvatting omtrent de rooilijn. Het ambtenaren-reglement werd gewijzigd overeenkomstig het voorgestelde ontwerp, na eenige discussie over de vrou wenarbeid. Uitvoerig werd gesproken over verbetering van den Baandijk, welke in desolaten toestand ver keert, hetwelk zijn oorzaak vindt in het leggen der nieuwe havens. Het onderhoud gaat de krachten der beide polders verre te boven. Het Rijk wil hierin tegemoet komen door een splinternieuw wegdek te maken, terwijl het onderhoud aan de gemeente komt, waarmee B. en W. accoord gaan, onder voorwaarde dat de betrokken polders jaarlijks het zelfde bedrag betalen, dat zij tot nu toe voor onderhoud heb ben uitgegeven. Omtrent de oefeningen van den Luchtbeschermingsdienst op jl. Dinsdag, vroeg dhr. Colsen, wat deze parade en flauwe kul aan de gemeente heeft gekost, waar op een bedrag van f50 werd genoemd. Dhr. Van Driel wenschte voor de werkloozen een extra-gave, met gevolg dat aan hen een krentenbrood zal worden ver strekt. Ter tafel kwam nog een ver zoek van 82 pet. der bevolking om niet mee te gaan met het bestaande waterleidingplan, waar over een scherp debat ontstond. Het resultaat was, dat een voor stel tot uitstel der plannen in stemming werd gebracht, waar over de stemmen staakten. Voor dhrn. Scheele, De Jong, Van Aken, De Bruijn, De Bakker, Van Cadsand en Huijssen. Tegen dhrn. Geelhoedt, de Jager, Verlinde, Colsen, Van Driel, Harte en Van Doeselaar. Hierna werd de vergadering gesloten. De Waterleiding-MU Zeeu wsch- Vlaanderen. Verschenen is het voorloopige verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 'S rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Ter Neuzen. Bij het afdeelingsonderzoek van deze wetsvoordracht werden daar tegen verscheidene bezwaren ge opperd. Eenige leden verklaar den, dat zij den bestaanden toe stand In Zeeuwsch-Vlaanderen in hygiënisch opzicht, met name wat de drinkwatervoorziening betreft, Ook na kennisneming van het tapport, dienaangaande niet van zoodanigen aard achtten, dat de stichting van een nieuwe water* leiding noodzakelijk zoude zi|n(

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2