Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 5. VRIJDAG 20 APRIL 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Tijdig gered. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 19 April 1934. Aanwezig de heeren J. M. Og- gel en C. Th van de Bilt, wet houders en P. J. van Bendegem, L. P. Ortelee, A. Verschelling, A. T. 't Gilde, B. Seghers, C. Hamelink, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, leden. Voorzitter, de heer F. Blok, burgemeester, secretaris J. L. J. Maris. Alvorens de vergadering wordt geopend houdt de VOORZ. een korte toespraak, naar aanleiding van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Spr. wijst op het zeer vele, dat zij voor den geheelen Nederlandschen Staat en ons Volk heeft gedaan en spreekt den wensch uit, dat God de diep in rouw gedompelde Koninklijke Familie nabij moge wezen en dit verlies in sterkte dragen. Hierna wordt het gebedsfor mulier uitgesproken en de agenda aan de orde gesteld 1. Notulen. De notulen der vergadering van 20 Februari 1934, worden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 2. Ingekomen stokken. Bericht van Kon. goedkeu ring der Verordening op de Hef fing van Recht voor het gebruik van het Slacht- en Verkooplokaal in het Gemeente-Slachthuis. b. Goedkeuring van verschil lende Raadsbesluiten. c. Idem van het Raadsbesluit, dat met ingang van 1 Januari 1933 de jaarwedde van de ver loskundige C. T. Moerdijk is bepaald op f650. d. Bericht van Ged. Staten aangaande verzetting van de 1ste kermis te Kloosterzar.de. e. Rapporten van het Accoun tantskantoor Moret en de Jong over de gehouden contróle. Hieruit blijkt, dat op 8 en 22 Maart, 12 Juni, 10 Juli, 9 Oct. en 4 Dec. bij den Gem. Ontvan- Engelsche vertaling. 26) Het was of zij door ffiij heen keek in plaats van mij aan te zien. Zij boog even en alle kleur week uit haar gelaat. Ik boog terug en op hetzelfde oogen- blik voelde ik dat ik haar teruggevon den had om haar eerst recht te verliezen. Een harde trek was op haar gezicht gekomen. Het leek mij of ze gestor ven was. U weet den weg, dr. Severn, zei ze op koelen, klankloozen toon. De zuster is boven. Wacht u hierop onze terugkomst, juffrouw Stanton vroeg hij. Hij scheen verbaasd over haar koele houding. J ja. Ze fluisterde het bijna en wendue zieh naar het vuur. Ik volgde Severn naar boven. Het was mij of ik droomde. Terwijl wij de breede trappen opgingen, vlogen de gedachten als raaend door mijn brein en mijn hart sloeg als een hamer. Ik kon nog niet begrijpen, dat ik Agnes van aangezicht tot aangezicht had gezien. Het was zoo onverwacht en plotseling geweest, dat ik geen ander gevoel bij mijzelf kon bespeuren dan onbeschrijfelijke verbazing. De verpleegster wachtte ons boven han de trap en bracht ons naar me* vrouw Stanton's kamer. Ik wachtte tot feevern haar had ingelicht. Daarna ging ik naar het bed. Zij keek mij met een flauwen glimlach ger de boeken zijn gecontroleerd en de kas opgenomen, waarbij bleek, dat dit steeds in orde was. De administratie wordt over eenkomstig voorschrift bijge houden. Op 23 Febr. en 3 Nov. zijn bij den Vleesch-Keuringsdienst de boeken in orde bevonden en de administratie goedgekeurd. Op 17 Jan., 17 Juni en 5 Dec. zijn de boeken van het Burg. Armbestuur gecontroleerd en in orde bevonden, evenals de ge toonde kassaldi. De stukken wa ren voor gezien geteekend door Voorz. en Secretaris. Op 17 Jan. zijn ter Gemeente secretarie gecontroleerd de leges- gelden, welke in overeenstemming waren met de registers. Per kwar taal zijn de bedragen aan den Gem.-ontvanger overgedragen. Het rapport betreffende de gas fabriek luidt eveneens gunstig, maar is te uitvoerig om in dit verslag te worden opgenomen. Dhr. VERSCHELLING geeft te kennen, dat hem gebleken is, dat een aanmerking is gemaakl in het rapport van het accoun tantskantoor Moret en De Jong, over de gasfabriek, nl. dat de balans niet is opgemaakt kunnen worden in tegenwoordigheid van de ambtenaren. Dit gebeurt maar eens per jaar en dus kon daar op gerekend worden. De VOORZ. antwoordt, dat het opnemen van die waarden zeer veel tijd kost en om die reden is dat niet gedaan. Dhr. VERSCHELLING deelt mede, dat hij vernomen heeft, dat de kolen bij de gasfabriek niet gewogen kunnen worden. De VOORZ. zegt, dat die kolen wel te schatten zijn, maar dat is zeer lastig. Dhr. VERSCHELLING zegt, dat ze op andere fabrieken worden gemeten en tot de laatste Kg., als men wil. Hij zou graag zien, dat dit voortaan gebeurde. De VOORZ. antwoordt, dat wanneer dat zoo gemakkelijk gaat, zij daaraan gevolg zullen geven. Inderdaad is dat ook besproken in de gascommissie Zoo, is u de beroemde specialist zei ze met zwakke stem. Ik ben blij dat u gekomen is. Ik geloof niet dat zij mij herkende. Zij was te zwak om veel te spreken en er was geen dokters-oog noodig om te zien dat zij erg ziek was. ik vond langzamerhand mijn zelfbe- heersching terug. Met een uiterste krachtsinspanning trok ik mijn gedach ten van Agnes af. De medicus kwam in mij boven en ik verdiepte mfi ge heel in „het geval". Jaren lang had ik deze kwaal be studeerd ik kon zeggen dat ik er alles van wist. Ten minste alles wat er van te weten viel. Ik had een ge neesmiddel ontdekt dat bij deze ziekte meestal een snelle en sterk stimulee- rende uitwerking had. Het was nog niet zeer bekend en de meeste apo thekers bezaten het nog niet. Daarom nam ik bij elk consult een hoeveelheid er van mede, En ik was blij, dat ik het nu bij me had, Severn's diagnose was goed ge weest. Alleen had hij enkele compli caties blijkbaar misduid. Mevrouw Stanton was gevaarlijk ziek. maar hopeloos was haar toestand niet. Moet ik sterven, dokter, vroeg ze zwakjes, toen ik haar onderzocht had. Neen, zoover z^n we nog lang niet, mevrouw Stanton. Die vrees kunt u gerust over boord zetteB. Is het werkelijk waar U moet geduld hebben, zei ik glimlachend, en den moed niet ver liezen. Dat is niet gemakkelijk» maar ik zal het probeeren. Ik onderzocht de temperatuur'tabel van de verpleegster en gaf haar mijn en zijn die nadeelen naar voren gebracht. f. Verslag van den Agent der Arbeidsbemiddeling over 1933. Hieraan is het volgende ont leend. Gelijk in verschillende plaat sen van ons Vaderland, nam ook in Axel de werkloosheid in 1933 grooter omvang dan in voorgaande jaren, niettegenstaan- d£ pogingen, die werden on dernomen om door werkver schaffing de uitbreiding der werkloosheid tegen te gaan. In de maand Januari werd ge tracht om met toeslag van het Rijk de vlasindustrie te helpen. Door combinatie van eenige vlasserpatroons werd met vlas- zwingelen begonnen; een 10-tal zwingelmolens benevens de noo- dige brakers werden in de vlas fabriek op „Het Plaatje" op gang gebracht, waardoor circa 20 werkloozen werk vonden. Na eenige stagnatie werd spoedig regelmatig voortgewerkt, en dit werk met toeslag van het Rijk circa een half jaar voortgezet. In het voorjaar kwam het meerendeel der werklooze land arbeiders weer aan het werk. Voor de werklooze fabrieksarbei ders daarentegen bleef het steeds moeilijk; van regelmatig werken was geen sprake. Wel werd door meerdere patroons een beroep gedaan op de arbeidsbeurs, zoo dat o.a. bij de electrische kabel doortrekking (vanaf Boschkapelle door den polder Beoostenblij) 12 werklooze arbeiders konden ge- plaats worden. Eveneens later bij de kabelverlegging in de kom der gemeente. Ook door het Be stuur van den polder Beoosten blij werden werkloozen genomen voor grondwerkhet delven van de polderwatergangen gaf aan ar beiders 3 a 4 maanden werk. Verder werd meermalen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werk volk genomen om tijdens den oogst te helpen, inzonderheid bij het dorschen met de machi ne en later bij het aardappels sorteeren. Circa 25 werkgevers, instructies. Op het portaal spraken Severn en ik langen tijd met elkaar. Het was aardig te zien hoe volkomen hij vertrouwen stelde in wat hij noemde mijn hoogere kennis. Ik zou haar morgenochtend wel weer willen zien, zei ik ten slotte. Dan moet je blijven. Mijn vrouw en ik, en zeker ook mevrouw Stanton zullen je dankbaar zijn. Ik dacht na en besloot zijn uitnoo- diging aan te nemen. Beneden vonden wij de huiskamer ledig. De meid kwam binnen en zeide dat juffrouw Stanton dr. Severn alleen wenschte te spreken in de ettramer. Severn keek mij verwonderd aan en volgde het meisje naar de eetkamer. Ik deed de deur dicht en ging bij het vuur zitten. Het was duidelijk dat Agnes mij niet meer wenschte te zien. Wat zij in de eetkamer bespraken, hoorde ik later van Severn. Hij vond haar voor den haard staan, haar arm op den schoorsteenmanlel geleund. Zij zag erg bleek en was zeer zenuwachtig. Gelooft u, dat hij wat doen kan voor moeder? vroeg zij. Als hij het niet kan, dan kan nie mand het in heel Engeland. Zij haalde diep adem en zeide na eenige aarzeling: En wat zegt hij? Waarom spreekt u zelf niet met hem, juffrouw Stanton Hij kan u veel beter inlichten dan ik. Neen, neen, liever niet. Met u kan ik vrijer spreken. O, maar met hem kunt u even vrij spreken als met mij I Neen, ik vind het heusch Biet noodig. U begrijp ik beter en u kunt mij even goed alles vertellen wat hij hebben 160 werkloozen voor eenige weken en sommigen en kele maanden in dienst genomen. Bij de Ammoniakfabriek te Sluiskil kon dit jaar aan 2265 oproepen voldaan worden. Hoe wel dit meestal werk betrof voor een dag of hoogstens enkele dagen, werkten de aanvragen er belangrijk toe mee om het aan tal werklooze dagen beduidend te doen verminderen. In totaal werden 55166 werk looze dagen afgestempeld, het geen gemiddeld op 1080 werk looze dagen per week komt. Dat dit de werkloosheidskassen en de Gemeentelijke steunverleening voor grooter uitgaven kwam te staan dan voorheen, wijzen de desbetreffende cijfers uit. Het gansche jaar door stonden ge middeld eiken dag 180 personen ingeschreven, voor wie geenerlei werk werd aangewezen. Verschillende omstandigheden hebben daartoe bijgedragen. In de eerste plaats dat door totaal gewijzigde toestanden in den Landbouw er thans bijna geen vaste arbeiders meer zijn, die het geheeie jaar door bij hun patroon werkzaam zijnhet is gaandeweg regel geworden, dat ook de landarbeiders een ge deelte van het jaar ontslagen worden, voor wien dan hun Bondskas het eenige middel van bestaan is. Verder was onder de bouw vakarbeiders grooter werkloos heid dan voorgaande jaren, zoo dat het gansche jaar door enkele bouwvakarbeiders stonden inge schreven. En wat ook een belangrijke factor voor toeneming der werk loosheid genoemd kan worden, is dat bij het lossen en laden der schepen aan de kaden te Sluiskil, de steeds verbeterde machine door electrische kracht gedreven, hoe langer hoe meer de levende arbeidskracht vervangt, zoodat ter plaatse waar vroeger honderden industrie-arbeiders stonden, thans met enkele tien tallen kan worden volstaan. Bij den Wieringermeerpolder gezegd heeft. Severn moest lachen. Selby Is geen boeman, zei hij. Hij is een aar dige kerel. Ja, ik wil het wel gelooven. Maar zeg me nu wat zijn meening is. Hij vertelde haar alles wat ik gezegd had en zij luisterde aandachtig naar hem. En gelooft hij werkelijk dat er nog hoop is vroeg ze ten slotte. Zonder twijfel. En wat denkt u zelf, dr. Severn Als Selby zegt dat er hoop is, dan is er hoop, antwoordde hij. Is hij zoo knap In zijn vak is hij zeer knap. Hij heeft al zijn kracht kunnen besteden aan zijn specialiteit. Wij, gewone dok teren, weten daarom veel minder van zijn gebied af. Meestal beschikken wij ook niet over den tijd en de middelen voor zulk een kostbare speciale studie. En beschikt hij over beiden Ja, hij is de eenige zoon van zijn vader, die schatrijk is. Dus hij behoeft niet te prakti- zeeren Neen, maar hij doet het uit liefde voor 't werk. Hij is een geweldig wet» ker. Bovendien heeft hij een helderen kijk. Hij heeft de goede diagnose. Die twee dingen maken den goeden medicus. Zijn vader ls zeker trotsch op hem P Dat weet ik heusch niet. Sir William is een aarts-politicus en ik geloof, dat hij Roden liever in de po litiek had zien gaan. Ik denk, dat hij hoopte dat zijn zoon nog eens minis ter sou worden en met de dochter van een graaf trouwen en in het Hooger» huis komen» De oude Jteer is erg ambitieus. Is dr. Selby dan niet getrouwd? Severn lachte, Getrouwd? Ja, had de poging van den agent der arbeidsbeurs, om aldaar nog eenigen te plaatsen, geen ander resultaat, dan dat 2 ongehuwden tijdelijk werden aangenomen. Ondertusschen wordt voor meer dere plaatsing gecorrespondeerd. Wegens slapte in de bouwbe drijven werd slechts enkele malen een vakmar gevraagd. Een drie tal patroons vroegen tweemaal om een timmerman, metselaar of schilder. Gepoogd werd ook om voor de jeugdige vakarbeiders, die pas de ambachtsschool ver lieten, eenig employ te vinden, hetgeen slechts in enkele gevallen gelukte. Er waren 2656 aanbiedingen, waarvan werden geplaatst 2453 zoodat werkloos bleven 203 per sonen. Van werkgeverszijde waren 2311 aanvragen, waarvan werden geplaatst 176. g. Bericht van het bestuur der Winkeliersvereeniging alhier, dat met de door den Raad vast gestelde nadere regeling voor het ingebruiknemen van het markt terrein als goederenmarkt, ten volle accoord gegaan wordt. Besloten wordt om de stukken genoemd onder a tot en met g voor kennisgeving aan te nemen. h. Verzoek van den Bond van Loodgieters en Fitterspa- troons in Nederland en den Ned. R K. Bond van Loodgieters en Koperslagerspatroons om te be vorderen, dat in deze gemeente de „Regeling voor de erkenning van Gasfitters" ten spoedigste wordt ingevoerd. Als zijnde ongezegeld wordt dit verzoek ter zijde gelegd. i. I. Verzoek van de raadsleden A. Th. 't Gilde en A. Verschel ling om de belasting op de ver makelijkheden te brengen van 20 pet. op 10 pet. II. Idem van de Ver. tot Be vordering van het'Vreemdelingen- verkeer. Deze geeft o.a. te kennen dat de sedert kort ingevoerde vermakelijkheidsbelasting ruïnee rend is voor verschillende ver zeker. Hij is getrouwd met zijn rak. Ik geloof dat hij nooit aan eenig ander soort huwelijk heeft gedacht. En vrou wen schijnen hem niet erg te interes- seeren. O! Och, zoo zijn sommige mannen. Er zijn er die in hun jeugd gedesillu sioneerd worden en dat nooit weer te boven komen. Wie weet. Hij ziet er niet uit als iemand die gedesillusioneerd is. Ik dacht dat u hem heelemaal niet had aangekeken Jawel, ik heb hem goed bekeken. Daarom spreek ik liever niet met hem, zei ze blozend. Maar u zult toch nog met hem moeten spreken. Hij komt „morgenoch tend nog even aan. Hij wil het effect van de voorgeschreven medicijn sien. Maar het is toch niet de gewoonte dat een specialist tweemaal na elkaar bij een zieke komt vroeg ze. Neen, het is niet de gewoonte, maar hier is misschien een bijzondere reden. Zjj keek in het vuur en Zweeg. Intusschen zat ik in de huiskamer te wachten. Ik werd ongeduldig, 'n On overwinnelijk gevoel van hulpeloosheid drukte mij. Het weerzien had alle oude verlangens en droomen wakker gemaakt, en zij pijnigden mij onuit sprekelijk. Haar reserve was onmis» kenbaar. Ik kon er niet aan twijfelen, dat zij alles tusschen ons als afgedaan beschouwde. Haar beeld, zooals ik het in het lamplicht gezien had, bleef mij bij. Zij was mooier, rijper, ernstiger geworden, (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1