Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 4. DINSDAG 17 APRIL 1934. 50e Jaarg. Steun of loon. FEUILLETON. Tijdig gered. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Het plan-Alphen inzake de uitkeeringen aan werkloozen heeft overal ten zeerste de aandacht getrokken en schijnt voorbestemd om in breeden kring uitvoering te vinden. In Alphen laat men de werkloozen arbeiden voor hun uitkeering en het schijnt, dat deze gedachte plotseling wordt aangezien als wijlen het ei van Columbus. En toch, hoe vaak reeds heb ben de gesteunde werkloozen zelf, althans de besten onder hen, er niet op aangedrongen, dat men ze zou laten werken voor hun uitkeering, waardoor deze laatste loon zou gaan beteekenen, in plaats van steun, verdienste in stede van een aalmoes! Is het eigenlijk wel iets anders geweest dan gemakzucht van de gemeentebesturen, gemis aan energie om iets aan te pakken en te organiseeren, dan wel bureaucratische sleur, waardoor zoo lang gewacht is moeten worden op een initiatief als nu in Alphen genomen De idéé is natuurlijk niet van gisteren. Men heeft er wel eens meer aan gedacht om van de ondersteunden een contrapres tatie te eischen, maar als van die gedachte een schema werd opgemaakt, dan ontstond oppo sitie. Niet aitijd ten onrechte. Het gaat niet aan om werkloozen voor een uitkeering, welke een stuk beneden een normaal werk loon blijft, op de een of andere manier aan den arbeid te zetten, dag in en dag uit, een volle werkweek achtereen, soms aan een beuzelarij, welke niet als ernstigen arbeid kon worden aangemerkt, soms aan nuttige zaken, welke dan aldus „op een koopje" konden worden uitge voerd, ten koste van de onder steunden, die voor volwaardigen arbeid onvoldoende werden be loond. Neen, de oplossing van Alphen is „de" oplossing, het eenig juiste principe. Bij uitvoering, ook in andere gemeenten, zullen Engelsche vertaling. 25) Hoe het zij, ik moest dien John May- nard vinden. Hij was de X. in dit moeilijke vraagstuk. Peter Langley kende hem en kon mij ten minste op zijn spoor brengen. Dus naar Peter Langley Ik was op het punt naar de telefoon te gaan om hem op te bellen, teen er aan mijn deur geklopt werd. De huis jongen kwam binnen met een telegram. De jongen wacht, meneer, 'l Is antwoord betaald. Ik scheurde de pn- veloppe open. Kom dadelijk naar Huntingdon. Geval ernstig. Sein trein. RALPH SEVERN. Het eerste oogenblik interesseerde de naam van den afzender mij meer dan het bericht zelf. Sinds jaren had Ik niets meer van Severn gehoord. Al bp school was hij mijn vriend geweest, ben leuke brutale jongen, die allerlei kattekwaad bedacht en de ziel was van elke guitenstreek, die werd uitgehaald. Ik zag zijn levendige kop weer voor me, met lachende oogen, een grooten mond en een grooten bos zwart krul lend haar. Goeie, ouwe Severn, zei ik bij mijzelf, je hebt je dus in Hunting don gevestigd. Ik zal blij zijn je leuke bakkes terug te zien 1 En nu het bericht, Ik had het niet tfruk op dat oogenblik en ken wel een ondersteunden weer fiere wer kers zijn geworden en de ge meenschap zal iets hebben terug ontvangen voor het uitgegeven geld. In Alphen laat men de werk loozen normalen arbeid verrichten tegen normaal uurloon en dan gedurende zooveel uren per week dat ze hun vastgestelde uitkee ring hebben verdiend. In elke gemeente zijn tal van nuttige werken te bedenken, die onder normale omstandigheden nooit kunnen worden uitgevoerd, om dat ze economisch niet te ver antwoorden zouden zijn. Denken we maar eens aan het egali:eeren van terreinen, verbeteren van bui tenwegen, ergens anders mis schien het uitdiepen van vaarten en slooten, het aanleggen van fietspaden enz. We spreken nu van het plan- Alphen, omdat juist daar de zaak de aandacht van het overige land heeft getrokken, ofschoon het bedoelde plan elders reeds geruimen tijd tevoren werd toe gepast. In de gemeente nog wel, waar de regeeringsburcht is ge vestigd in Den Haag En nu zou het voor ons geen bezwaar zijn om aan Alphen toch de eer te laten, ware het niet, dat de wijze, waarop het plan in Den Haag wordt uitge voerd, veel beter en juister is dan de manier, waarop dat in Alphen geschiedt. Tegen de uitvoering van het plan in Alphen worden van de zijde der meest geïnteresseerden o.i. steekhoudende bezwaren in gebracht. Een uitkeering aan werkloozen is in het algemeen berekend op een bestaansmini mum. Men behoort er derhalve rekening mee te houden, dat dit bestaansminimum wordt aangetast wanneer zonder dat de uitkeering wordt verhoogd, voor dezelve arbeid moet worden verricht. Immers, een werklooze, die vaak ongetraind met spa en schop grondwerk moet gaan verrichten, heeft heel wat meer voeding noodig dan wanneer hij thuis bij de kachel zit te ver middag uitbreken. Ik nam een spoor boekje en keek op mijn horloge. Er ging een trein van King's Cross om vijf uur, in Huntingdon om 6.16. ik schreef een antwoord-telegram en gaf het den jongen. Daarna belde ik en bestelde thee. Hierna nam ik wederom de dienst regeling ter hand om na te zien met welken trein ik terug kon. Zoo, zoo I zei ik tot mijzelf de laatste trein gaat terug om 8.35 en het is nog wel een boemeltrein. Als ik nu maar niet ver van het station mort zijn. In ieder geval lijkt het mij beter een kam en borstel mee te nemen en op een nachtlogies te rekenen. Je kunt niet weten. Ik pakte wat toiletbenoodigdheden in en de huishoudster kwam binnen met de thee. Ik had nog allen tijd op mijn gemak thee te drinken. Mijn gedachten zwier ven terug naar den schooltijd met Severn en de andere jongens. Hoelang scheen het geleden. Wat had ik al niet beleefd na dien tijd. Toen ik mijn thee gedronken had, belde ik den huisjongen en vroeg hem een taxi voor mij te roepen. Eenige minuten later reed ik door de mistige modderige straten naar King's Cross, weinig vermoedend wat mij te wachten stond. HOOFDSTUK XI Severn was aan het station. Hij was ouder geworden in zijn uiterlijk, maar over het geheel erg weinig veranderd. Hij droeg een zware .bontjas en een motorpet en in zijn hand een paar dikke leder handschoenen. Zoodra h{j mij in het oog kreeg, kwam hij met zijn ouden, prettigen lach op mij foe- DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. kniezen. Ook zijn kleedingsslij- tage wordt grooter. Terecht stelt men in Den Haag den werklooze dan ook in de gelegenheid om, arbeidende voor zijn uitkeering, zijn inkomen met 10 pCt. op te voeren. In Alphen laat men den werklooze, die zijn uitkeering verdiend heeft, stempelen op de dagen, gedurende welke hij geen arbeid verricht. Dat gebeurt in Den Haag weer niet. Wemeenen inderdaad, dat de gemeenschap het recht mist om te controleeren, wat iemand in zijn vrijen tijd doet, wanneer hij voor zijn uit keering aan de gemeenschap een volwaardige tegenprestatie heeft geleverd. Het moet juist zoo moreel- verheffend wezen voor den werk looze, dunkt ons, wanneer hij kan zeggenik heb gewerkt voor mijn geld en ik ben dus ook weer vrij man 1 Het is niet erg, als zoo iemand kans zou zien om zijn bescheiden inkomen nog met een daggeldje op-te voeren. We hopen, dat ook in onze omgeving het vraagstuk onder de oogen moge worden gezien, of voor werkloozenuitkeeringen, welke ten laste van de gemeen schap komen, een contraprestatie moet worden gevraagd. Maar dan ook niet pietluttig begonnen met de bedoeling om het den werklooze een beetje zuurder te maken. Als we hem arbeid laten verrichten voor zijn uitkeering, dan is hij quitte met de gemeen schap en in alle opzichten v r ij man! Engeland. Hoeveel moeite men zich van Engelsche zijde ook geeft in de ontwapeningsconferentie een be vredigend resultaat te verkrijgen, men verzuimt niet de veiligheid van het Britsche gebied zooveel mogelijk te verzekeren. Een ge wichtig besluit in dat verband heeft daarom zijn beslag gekre gen, namelijk om de haven van Singapore in staat van verdedi ging te brengen door het aan stappen, zijn hand uitgestrekt. Dat is aardig van je, Selby, zoo spoedig te komen. Wel, ik heb het niet druk op het oogenblik en vor.d het prettig je weer eens terug te zien. Wat is het een eeuwigen tijd geleden dat we elkaar gezien hebben. Maak je het goed Ja, best, jij ook? Ja, het gaat mij uitstekend. En wat zullen we nu doen. Da delijk maar gaan of eerst hier wat eten Is 't hier ver vandaan Zoowat zes mijlenmaar dat is niets voor mijn wagen. Het zal wat winderig voor je zijn, maar ik zie dat je een dikke overjas hebt en ik heb een boel warme dekens. Laten we dan maar dadelijk gaan. Dan kan ik nog met 8.55 terug. Maar je blijft toch bij ons logee- ren Mijn vrouw zou het ellendig vinden als je haar deur voorbij ging. Zoo, ben je getrouwd Dat zou ik denken. En twee flinke jongens. De jor.gste is zes maanden. Geluksvogel Ja, ik heb niet te klagen. Mijn praktijk breidt zich steeds uit en mijn vrouw heeft wat geld maar laten we instappen. Dit is mijn wagentje Een chauffeur kan ik er niet op na houden. Ik doe 't maar eigenhandig en ben zoo langzamerhand een heele me canicien geworden. Een tweepersoons auto stond bij het station. Hij zette den motor aan nam plaats achter het stuurrad en ik ging naast hem zitten met mijn tasch aan mijn voeten. Je behoeft niet bang te zijn, hoor I lachte hfl, terwijl ik mij in de plaids i wikkelde, leggen van een gordel van ves tingen en forten en versterking van het garnizoen, Als vlootbasis vormt Singapore een hoogst be langrijk punt en de noodzake lijkheid dat te versterken werd reeds lang vooral van conserva tieven kant bepleit. De hooge kosten, aan de hiervoor ver- eischte werkzaamheden verbon den, vormden een met name door de Arbeiderspartij aange voerd argument, om de uitbrei ding der vlootbasis en het aan leggen van versterkingen te be strijden. De toenemende span ning in de internationale politiek evenwel, speciaal in het Verre Oosten, heeft thans den doorslag gegeven en alle bezwaren van financiëelen aard terzijde doen stellen. Het is teekenend voor de verhoudingen van het oogen blik, dat Japan zich genoopt voelde reeds bij voorbaat te pro testeeren teeen dezer, maatregel, waardoor de beteekenis van Sin gapore als ooriogshaven zoo sterk in beteekenis belooft toe te nemen. Intusschen versaagt de Britsche regeering niet in het verleenen van bemiddeling tusschen Frank rijk, Italië en Duitschland ter voorkoming van een conflict, dat Europa in den afgrond zou doen storten, aan welks rand het reeds jarenlang hoogst gevaarlijk staat te wankelen. En daarbij zou Groot-Brittannië er ongetwijfeld ook niet zonder kleerscheuren afkomen, ondanks zijn gunstige ligging, welke het eilandenrijk veroorlooft tot zekere hoogte zich te isoleeren van het Europeesche vasteland. Het voordeel hiervan werd echter door de voortschrij dende techniek grootendeels op geheven, daar vliegtuigen en luchtschepen den door de Noord zee gevormden slagboom vrijwei van geen nut meer doet zijn. Afstanden doen in onzen tijd nog slechts dienst ais prikkel om ze in steeds minder tijd te over bruggen en dit is wel de voor naamste oorzaak van het misluk ken der door de conservatieven aangewende poging tot terugkeer Ik ben erg voorzichtig geworden op mj|n ouden dag. Het moest wel, weet je Dan moet je wel erg veranderd z(n. Ja, lachte hij, vroeger was ik een robbedoes, maar je weet: Winter en huwelijk temmen mensch en dier I Ben je klaar Ja. Wij reden weg. Eerst langzaam door de stad, die er aardig en vroolijk uit zag met de verlichte winkelstraten, daarna naar buiten. Een scherpe Noord- Oostenwind blies ons recht in het gezicht. Hier en daar begon een ster te pinken. De grintweg was vochtig. In het licht der lantaarns kon ik aan weerszijden lage dijkjes onderscheiden. Er stonden geen boomen of heggen die eenige beschutting gaven en daar we met flinke snelheid reden, sneed de ijskoude wind mij in het gelaat als een mes. Het was niet mogelijk een gesprek te voeren. Severn zat over zijn stuur rad gebogen en tuurde oplettend voor uit. De motor bromde, de wind deed het zeildoek van de kap klappen. Met zuivere regelmatigheid vlogen de tele graafpalen voorbij en we ontmoetten geen enkel voertuig op den?eenzamen weg. Als ik in den beginne nog getwijfeld had aan Severn's qualiteiten als chauf feur, dan verdween deze twijfel nu geheel. Het was volslagen donker. Nu en dan vlogen we een huisje voorbij of zagen we in de verte het licht van een boerderij. Dat was alles. De weg was geheel vlak. Eenmaal passeerden we een spoorbrug. Na eenigen tijd begonnen de lichten van een dorp op te doemen. Er ver* schenen boomen langs den weg en naar de „splendid isolation" waarmede in vroeger jaren zulke uitmuntende resultaten konden bereikt worden, bijvoorbeeld in den Napoleontischen tijd. Deze mislukking, door de Engelschen aan den lijve of beter nog in hun portemonnaie duchtig gevoeld, heeft ook op den binnenland- schen toestand een niet geringen invloed uitgeoefend. Als bewijs hiervoor mag gelden de uitslag der Londensche gemeenteraads verkiezingen welke den conser vatieven op een zwaar verlies ten gunste van Labour kwamen te staan, terwijl de liberalen vol komen uit 't bestuur der hoofd stad werden gedrukt. Hoewel niet geheel, biedt dit resultaat toch tot zekere hoogte een maat staf omtrent den te verwachten uitslag van de eerstvolgende Kamerverkiezingen. En dan be hoeven de conservatieven zich geen illusie te maken omtrent hetgeen zij daarbij zullen berei ken met hun overweldigende meerderheid van thans zal het dan gedaan zijn. Cumulatie van functies ln België verboden. De Belgische regeering heeft besloten maatregelen te treffen, opdat een einde zal worden ge maakt aan het accumuleeren van functies door ambtenaren in staats-, provincie- of gemeente dienst. Zij is van oordeel dat in deze tijden van crisis en werk loosheid de ambtenaren zich in een bevoorrechte positie bevin den. De Regeering heeft den gouverneurs der provincies op dracht gegeven een lijst op te maken van alle ambtenaren, die buiten hun ambtsbezigheden ook nog andere functies bekleeden. Men zal aldus de particuliere ge vallen onderzoeken en tegen die genen optreden, die verscheiden functies bekleeden. Naar verluidt zal de Fran- sche ministerraad zich voorloopig niet bezighouden met den eisch der oud-frontstrijders om de pen sioenkortingen eerst per 1 Juli in werking te laten treden. Of huisjes met groote tuinen er om heen doemden uit het duister op. Spoedig waren we in een dorpsstraat, waar Severn zijn gang matigde. Kinderen liepen over den weg en honden blaften. In de deur van zijn winkel stond een slager naar ons te kijken. Spoedig waren we het dorp door en reden een donkere laan in, gingen een groot hek door en hielden stil voor een breed, ouderwetsch buitenhuis. Voor de groote, witte huisdeur was een portiek met steenen pilaren. In deze portiek hing een lamp, wier licht in den grooten koperen deurknop weer- schitterde. Een beelje koud en stijf klom ik uit den wagen. Terwijl Severn bezig was uit te stappen werd de deur geopend door een keurig dienstmeisje met ha» gelwitten boezelaar en manchetjes. Wij traden binnen en bevonden ons in een ruime hal, waar een gezellig houtvuur in den haard brandde. Het meisje nam onze overjassen, eng. in ontvangst en opende een deHr ter linkerzijde. Severn trad binnen en ik volgde hem. Op den drempel bleef ik als versteend staan. Het was of mijn hart opsprong en daarna stil bleef slaan. Voor mij, in het volle licht van de lamp, stond Agnes Stanton I Wij stonden beiden eenige seconden bewegenloos. Blijkbaar was zij even ontsteld ais ik. ik hoorde Severn's stem heel uit de verte: Dr. Roden Selby juffrouw Stanton. Wij spraken geen van beiden. Terwijl zij mij aan keek was het of er een waas voor haar oogen kwam en aiie uitdrukking er uit verdween. (Wordt vtrvolfdji AXELSCHE COURANT. 11

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1