Burgerlijke Stand. Filmbeschrijving. Crisis-publicatiën. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Donderdag 19 April 1934, Onweer. Door blikseminslag is Zondag braDd uitgebroken in de parochie kerk te Meerlo. Ondanks het blusschingswerk der brandweren uit Venlo en Horst, is een groot gedeelte van de kerk uitgebrand Nader wordt hieromtrent het volgende gemeld aan .Het Volksblad" Ook in Meerlo volgde men aan den luidspreker bet oogge- tuigevarslag van den voetbal wedstrijd Holland- Ierland, toen opeens een felle bliksemflits, direct gevolgd door een zwaren donderslag, bet dorp trof. In het geheele dorp waren met één slag alle radio-toestellen onklaar geraakt. Van bet electrische lichtnet waren vele zeke ringen gesprongen. Nauwelijks waren de inwo ners van bun eersten schrik bekomen, of een nieuwe don derslag bracht ben uit bun evenwicht. Ditmaal was de slag nog barder dan de vorige. In de kom van het dorp werden van een twintigtal buizen alle ruiten vernield. De lampen sprongen stuk. Ontdaan van bun schrik vlogen de bewoners de straat op Men meende dat de kerk ge troffen was, Later werd vast gesteld, dat de bliksemafleider van den toren vernield was. Omstreeks half zes zag men echter een witte rookkolom langs de torenspits en men begreep dat de toren in brand moest staan. Enkele mannen gingen de brandweer van naburige dorpen alarmeeren. Dit moest per fiets geschieden, aangezien de tele foon gestoord was. Allengs bad den de vlammen zich van den geheelen kerktoren meester ge maakt. De motorspuiten uit Horst en Venlo werden gealar meerd, maar toen deze aange komen waren, hadden de vlam men in den kerktoren reeds ge- ruimen tijd vrü spel gehad Met donderend gekraak kwam de baan witgloeiend naar bene den, in zijn val talrijke stukken van het dak en de kanteelen der muren meesleepend. De brand nam zienderoogen toe. De toren, werd één rookende vuur massa. Eerst laat in den nacht is men het vuur meester geworden. De kerk was toen grootendeels vernield. Dinsdag ishet gewelf van den gedeeltelijk uitgebranden histo- rischen toren ingestort. Het bleek dat de klok gedeeltelijk was gesmolten. De thans ver nielde klok was een waardevol bezit. Zij dateerde uit 1493 en woog meer dan 1000 kg. Een dapper meisje. Te Waulsort by Dioant heeft een vreeselyk auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De echtgenooten Wolf en hun achttienjarige dochter keerden uit Frankryk per auto huiswaarts. Zij volgden den linkeroever vaD de Maas In een bocht slipte de wagen plotseling, verbrijzelde de borstwering en stortte in de rivier. Het jonge meisje slaagde er in een portier te openen en zich zwemmende te redden. Toen zy echter zag, dat haar ouders nog in den auto zaten, waarvan alleen bet dak boven water uit stak, zwom zjj terng, opende na veel moeite nog een portier van den wagen en bracht haar moeder op den oever. Ook den vader wist het moedige meisje op den oever te brengen. Toon moest Zij echter uitgeput naar het na burige kasteel Freir worden ge bracht. Drie uur lang hebben de in middels outboden artsen getracht, de levensgeesten van de echt genooten Wolf op te wekken, echter zonder resultaat. Kostbaar altaarstuk gestolen. Onbekenden hebben uit de Bint Bavokerk te Gent een lnik van het beroemde altaarstuk van Hubert van Eyck, „de aanbidding van het lam Gods" gestolen. De meeste luiken van het be roemde oud-Vlaamsche meester Werk bevonden zich geruimen tijd in het Kaizer Friedrich Museum te Berlijn, terwijl men in de kerk te Gent slecbts co 1 pifön van deze luiken had. Het verdrag van Versailles bepaalde o.a. echter ook de uitlevering van deze stukken,' waarna zy weer in de Sim Bavokerk te Gent werden opgesteld. Het al taarstuk te Gent is het bekend ste werk van Hubert van Eyck, en stelt wat bet benedengedeelte betreft de aanbidding van bet lam Gods voor. Het stuk kwam in 1432 gereed en is door een ander, sommigen nemen aan door Hubert broer Jan, voltooid. Sportnieuws. Axel Terneuzen. De Oranjemannen komen Zon dag voor de laatste maal in com petitieverband in het veld en besluiten het seizoen met een thuiswedstrijd tegen de Neuzen- sche Roodzwarten, zoodat het een interessante wedstrijd belooft te worden. Al hangt het lot onzer stadgenooten aan een zijden draadje, wat betreft de dreigende degradatie, toch bestaat er nog eenige hoop, dat door een over winning op Terneuzen hare ne telige positie eenigszins verbe tert. Wij gelooven, dat, wanneer er met het oude vuur wordt ge streden, het den Terneuzenaren niet gemakkelijk zal worden ge maakt en gezien de belangen, die voor de thuisclub op hel spel staan, dient van meet af aan een vlug tempo te worden inge voerd om met goed sluitend combinatiespel de roodzwarte verdediging te overrompelen. We hopen, dat iedere speler voor zich zal beseffen, wat er op het spel staat en men zich van begin tot einde met het noodige élan in den strijd zal werpen. Voor den meest verwenden voetbal liefhebber een wedstrijd, waarbij het aan spanning wel niet zal ontbreken. Laten Van den Berge en zijn makkers de verwachtingen der talrijke Axelsche supporters niet beschamen, doch door fair play de overwinning uit het vuur sleepen. Hup Axel1 De Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Breskens or ganiseert tegen Zondag 6 Mei a.s. een grooten voetbalwedstrijd tusschen de zoo zeer bekende le klas clubs Xerxes uit Rotter dam en Royal cercle Sportif te Brugge. KON NED. VOETBAL BOND. Afdeeling IV - 2e klas. De Baronie 18 13 1 4 41—28 27 Hero 17 11 2 4 56—28 24 T. S. C. 17 8 3 6 34-33 19 Vlissingen 16 8 2 Dosko 16 7 2 Breda 16 8 R. B. C. 17 7 Terneuzen 14 5 Alliance 16 3 Axel 17 4 39-24 18 35—29 16 0 8 38—34 2 8 41—38 16 1 8 29—30 11 3 10 19—48 0 13 26—66 Gedurende de maand Maart 1033. Hoek, Gehuwd. 7 Maart Aar- nout Stoffijn (van Terneuzen), 20 j., en Maatje Rinkhoud, 17 j. Overleden. 3. Gelein Dieleman 55 j., wedn. van Jacoba Wolfert. 13. Gerrit Buter, 83 j., wedn. van Catharina van den Broek. 14. Cornelia Dekker, 74 j., wed. van Willem Dieleman. 17. Pieter Vermeulen, 4 m., z. van Thomas en Cornelia Leijs. Zaanislag Gehuwd. 1. Pieter de Lege (van Terneuzen), 25 j., en Pieternella van Kerk voort, 21 j. Daniel Hamelink (van Axel), 25 j., en Tanneke van Kerkvoort, 24 j. 8. Jacob de Meyer (van Terneuzen). 19 j, en Maatj3 de Ridder, 21 j. 15. Cornelis Wissel, 24 j. en Francina Hamelink, 22 j. 22. Johannes de Feyter, 25 j. en Sara Hamelink. 25 j. Pieter de Blaejj, 23 j. en Tanneke Die leman, 21 j. Cornelis de Putter, 22 j. en Tanneke Zegers, 21 j. Gilles Maas, 28 j. en Ebrina Meertens, 26 j 29. Martinus Wie- land, 24 j. en Pieternella de Vos, 20 j, Geboren. 11. Pieternella d, van Jan da Regt en Helena Die» leman. 12. Pieternella, d. van Levinus de Putter en Aaltje den Hamer. 13 ChristiaaD, z. van Michiel de Pooter enAdrianade Vos. 24. Aarnout, z. van Willem Dieleman en Ebrina van Taten hove. Pieternella, d. van Jacobus Leunis en Jacoba de Bruyne. Overleden. 2. Jacobus Ver- helst, 78 j., wedn. van Maria Herrebout. Na de prachtige natuurfilm die pas is vertoond in „Het Centrum" krijgen we voor morgen en Woensdag een ander genre, nl. de operettefilm „Die oder Keine" als hoofdfilm. Het gaat hier om een koningstroon en een meisje, de zangeres Eva Petri, waarop prins Michael verliefd is geworden. Toen deze bericht kreeg, dat de vorst van Marana was overleden, was er als troon opvolger een tweede pretendent, ni. prins Wenzel. En deze was eveneens verliefd op Eva Petri. De bankier Ravel kreeg er de hand tusschen en maakte handig gebruik van dien tweespalt ten einde zich te kunnen bevoordee- len met de petroleumbronnen in het Vorstendom. Wenzel zal het pleit winnen en Eva moet de kroningsfeesten opluisteren met haar zang. Deze is echter meer Michael genegen en weet hem in het paleis te smokkelen, nadat hij een samen zwering had gesmeed tegen den nieuwen vorst. Toch mislukt dit plan en Ravel neemt zijn maatregelen. Intusschen weet Eva Petri de gunst van het volk te winnen dat tegen Wenzel wordt opgeruid, zoodat de over winning aan Michael is. Tevens zal ook het journaal voldoende attractie geven in de vertooning van de Axelsche Vee markt in Nov. 1933 en de Holland- België match, die de voetballief hebbers nog wel heugen zal. De Gewestelijke Aardappel- Organisatie voor Zeeland deelt mede, zulks in aansluiting op het persbericht der Ned. Aard. Centrale van 6 dezer, dat ingaande 16 April a.s. bij de doorbetaling van de koopsommen van aard appelen door de G. A. Z. aan de telers het V* van den mini mumprijs (richtprijs) niet meer wordt ingehouden. Bij verkoop van aardappelen krijgt dus de teler-verkooper met ingang van genoemden datum, de geheele koopsom uitbetaald. Het dat tot dusver werd ingehouden en ook nu nog wordt ingehouden tot 16 April a.s., be draagt voor Bonte, Blauwe en Bravo f 0,75 per 100 K.G., voor Eigenheimers, Bevelanders, Red Star, Bonte Star, Furore, enz. f0 50 per 100 K.G., voor Indu strie, Bintje, Eersteling, Friso, enz, enz. f0.377j per 100 K G. en voor zandaardappelen f0.31 per 100 K.G. Deze bepaling van de Ned. Aard. Centrale, dat genoemde bedragen per 100 K.G. ingaande 16 April as. niet meer worden ingehouden, sluit tevens in, dat ook de voor dien datum inge houden bedragen geheel aan de telers zullen worden terugbetaald. De telers, die tot 16 April aardappelen hebber, afgeleverd, mogen dus rekenen op een na betaling van de i/i inhouding als bovenvermeld, waarvoor zij na verloop van eenigen tijd de afrekening zullen ontvangen. De Gewestelijke Aardappel- Organisatie voor Zeeland. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 13 April 1934, De Burgemeester, BLQK» Burgemeester en Wethouders van Axel doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergade ring van 29 November 1933 zijn vastgesteld de volgende verorde ningen VERORDENING OP DE HEFFING VAN RECHT VOOR HET GEBRUIK VAN SLACHT- EN VERKOOP LOKAAL IN PET GE MEENTE SLACHTHUIS TE AXEL. Art. 1. De rechten als bedoeld in art. 9 der verordening op het gebruik van het slachthuis worden aan geduid met de namenslacht- lokaalhuur en verkooplokaalhuur. Art. 2. Als slachtlokaalhuur worden voor het slachten der navolgende dieren de volgende bedragen ge heven voor een rund van 2 jaar en ouder (met minstens 2 breede tanden) f4,50 voor een jong rund ouder dan 7» jaar en jonger dan 2 jaar met ten hoogste 1 breede tand f 3,00 voor een kalf jonger dan Vs jaar f 1,50 voor een paard (met 1 of meer breede tanden) f4,50 voor een jong paard (zon der breede tanden) f 3,00 voor een veulen f0,75 voor een varken f 1,50 voor een geit of schaap f0,75 voor een ezel f 1,50 Art. 3. Als verkooplokaalhuur wordt f4,50 per dag of een gedeelte daarvan geheven. Art. 4. Voor het van gemeente-wege vernietigen van cadavers van de navolgende dieren zijn de navol gende bedragen verschuldigd voor een heel cadaver van rund, paard of ezel ouder dan 7» jaar f6,00 voor een heel cadaver van een kalf, varken, schaap of geit f4,00 voor halve of kwart cadavers dezer dieren is respectievelijk het drievierde of de helft dezer be dragen verschuldigd. Art. 5. Voor het reinigen is per lokaal f 1,25 verschuldigd, welk bedrag gelijktijdig met de overige rech ten betaald moet worden. Art. 6. Deze verordening treedt in werking nadat de Koninklijke goedkeuring hierop zal zijn ver kregen, zulks met intrekking der vorige verordening van den 27 Augustus 1925, Koninklijk goed gekeurd 19 November 1926, No. 34. Aldus vastgesteld in de open bare vergadering van den Raad der Gemeente Axel, 29 November 1933. De Voorzitter, BLOK. De Secretaris, MARIS. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Konink lijk Besluit van 24 Maart 1934 No. 48. En is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort den 10 April 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. VERORDENING OP DE IN VORDERING VAN RECHT VOOR HET GEBRUIK VAN SLACHTLOKALEN EN VERKOOPLOKAAL IN HET GEMEENTE SLACHTHUIS. Art. 1. De invordering van rechten als bedoeld in de art. 9 en 10 van de verordening regelende het gebruik van het slachthuis geschiedt ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, tegen over gave van een kwitantie. Art. 2. Bij de betaling van deze rech ten wordt tevens opgegeven op welk uur geslacht wenscht te worden en op welken dag of dagen het vleesch verkocht zal worden»

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3