Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. plaatjes dan uitsluitend geldig buiten de vacantietijden en ge durende eiken schooldag binnen het tijdsverloop van één uur voor en na den schooltijd, op de wegen, die gerekend kunnen worden gelegen te zijn tusschen de woning der betrokken leer lingen en de door hen bezochte school. Vlascentrale. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden van het bestuur van de stichting Nederlandsche Vlascentrale J. Q. Ameling te SteenbergenJ. de Graaf te Hoofddorp A. R. van Nes Jr. te Rijsoord lr. W. Oos- terbaan te Tjummarum M. A. B. Puylaert te ZuiddorpeT. G. Veenkamp te Uitwierda, gem. Delfzijl tot voorzitter van genoemde stichting is benoemd lr. W. Oos- terbaan te Tjummarum en tot directeur Adr. Constandse te Goes. De Minister heeft vastgesteld, dat steun wordt verleend tot een maximum-bedrag van f 1.350 000 teneinde daarmede de teelt van 6000 H.A. vlas en de bewerking daarvan in Nederland te bereiken. Beschikbaar is gesteld een teeltpremie van f50 per H A voor uitkeering aan de erkende vlas telers, welk bedrag in 1934 wordt uitbetaald. Voor uitkeering aan degenen die afrepelden, hetzij erkend vlas teler, hetzij erkend vlasser wordt een repelpremie van f 50 per H.A. beschikbaar gesteld, welk bedrag wordt uitgekeerd in 1934 en '35. Ten slotte zal beschikbaar wor den gesteld voor uitkeering aan de erkende vlassers als bewer kingspremie een bedrag van f 125 per H.A. in de steunregeling op genomen, hetwelk in Nederland wordt verwerkt tot vlaslint in 1934 en '35 en zoonoodig in '36. Aardappelsteus. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan de erkende telers van consumptie aardappelen, oogst 1933, zal worden uitgekeerd per 100 K.G. gedenatureerde aardappelen, val lende binnen de maat 35-60 mM. lengte maximum 8 c.M., het be drag hetwelk men verkrijgt door van 8/4 tot dusver aan de telers betaalde minimum-richtprijzen af te trekken een bedrag van 70 ets per 100 K.G. Deze bedragen zullen voor de vier kwaliteitsgroepen resp. zijn voor groep 1 f 1.55, voor groep 11 f80, voor groep 111 f0.42 en voor groep IV f 0 23. Vereeniging G< westelijke Tarwe Organisatie. Op 26 Maart jl. hield deze ver eeniging hare jaarlijksche alge- meene vergadering te Gees. Be halve het Bestuur waren aanwezig de vertrouwensmannen, de kring secretarissen, vertegenwoordigers van de landbouworganisaties in Zeeland en een aantal leden- aangeslotenen. Herdacht werd wijlen den heer Iz. P. v. d Weele, oud-voorzitter van de G. T. Z., die met onbaat- zuchtigen ijver, toewijding en helder verstand de belangen van den Zeeuwschen landbouw, voor al ook in de crisisorganisaties, heeft gediend. De heer J. M. van Bommel van Vloten dankte voor het vertrouwen in hem geschonken door zijn be noeming tot voorzitter. De exploitatie rekening over het oogstjaar 1932 en de balans per 31 Augustus 1933 werden vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat het Bestuur de grootte van de nabetaling op de geleverde tarwe thans nog niet kan vaststellen en evenmin is nog te zeggen wanneer nabetaling kan geschieden, daar de tarwe van 1933 nog slechts voor een deel is verkocht en het eindresultaat nog geenszins is te overzien. Medegedeeld werd dat de mid- denprijs van de tarwe van den a.s. oogst tot f 11 is teruggebracht wat ten zeerste werd betreurd, vooral daar de twee laatste jaren groote oogsten hebben gebracht van uitstekende kwaliteit, terw^l bij een minder goede oogst wat kwaliteit en kwantiteit betreft, de resultaten van de tarweverbouw niet bevredigend kunnen zijn. AXEL, 13 April 1934 Op de agenda voor de op a.s. Donderdag alhier te houden open bare Gemeenteraadsvergadering komen de volgende punten voor Benoeming lid van de Com missie voor het nagaan der sala rissen, wegens bedanken van dhr. P. J. van Bendegem Verzoek van C Koster om aan koop van bouwgrond in de Prins Mauritsstraat verzoeken van P. Huijssen, A. H. van Peenen en A. Kalle tot plaatsing van zonneschermen wijziging Bouwverordening idem Ambtenarenreglement en vaststelling van begrootings- wijziging t a v. de gemeente over 1933 en 1934, en van de gas fabriek over 1933. Een Christelijke Oranje- yereeniging Gisteravond had alhier in de Chr. Bewaarschool een vergade ring plaats, welke tot doel had het oprichten van een Christelijke Oranjevereeniging. De vergadering, die gepresi deerd werd door den heer W. A. den Boggende, was door een 40- tal personen uit alle rangen en standen bezocht. Nadat de voorzitter in gebed wa: voorgegaan en met een kort woord het plan van het voorloc- pig comité was medegedeeld, werd doel en streven der op te richten vereeniging nader uiteen gezet. Minister de Wilde in Zeeland Hedenmiddag arriveerde Zijne Excellentie Mr. J. A. de Wilde te Breskens, in gezelschap van den secretaris-generaal van zijn de partement mr. K. J. Frederiks en vergezeld van het college van Ged. St. van Zeeland en den Commissaris der Koningin. Via Schoondijke en Yzendijke werd gereden naar Oost Z-VI., waar de geprojecteerde grenswijzi ging Bosch kapel le-Stoppeld ij k-Os senisse-Hengstdijk bezichtigd zou worden. Te 7 ure vertrekt Z. E. van Walsoorden naar Hansweert waar de Minister afscheid neemt van het College van Ged. St. en den Commissaris der Koningin om met mr. Frederiks naar Den Haag terug te keeren. Door den visscher Baas te Cadzand werd Zaterdag j. I. onder Westkapelle (Walcheren) een reusachtige rugwervel opgevischt, welke ten geschenke werd gege ven aan het Oudheidkundig^ Mu seum te Sluis. De wervel is wellicht afkom stig van een voorwereldlijk dier en bevindt zich nog in zeer goeden toestand. Mdb. Crt. Terneuzen en zfln historie. Op 23 April a.s. zal het 350 jaar geleden zijn, dat de Prins van Oranje aan Terneuzen een zelfstandig bestuur schonk, zoodat men op dien datum in navolging van andere gemeenten, het 350- jarig zelfstandig bestaan der ge meente kan herdenken. We vernemen, dat dit feit niet op grootsche wijze zal worden gevierd, wat gezien de tijdsom- Predikbaurten te Axel. Nam. 2 Henkemans van Nisse. Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 Dezelfde. Catech. Zond. 18. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Woensdagmorgen aan hel eind van de civiele zitting van de Rechtbank te Middelburg, heeft de heer mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlans- berg, afscheid genomen als pre sident dier rechtbank. Volgens de Middb. Crt. had dit afscheid plaats in tegenwoor digheid van alle rechtersen plaats vervangende rechters, den griffier, den substituut-griffier, den waar- nemenden griffier, den officier van justitie en zijn beide plaats vervangers, de ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement, die allen rond de tafels van de rechtbank, den griffier en het parket hadden plaats genomen. In de zaal waren verder o a. tegenwoordig, de Commissaris der Koningin, jhr. J. W. Quarles van Ufford de griffier der staten, mr. B. D. H. Tellegen, het lid van Ged. Staten, mr. R. M. van Dussel- dorp; de burgemeester, de heer M. Fernhout, de kantonrechter NEDERLAND", UEEREN- en JONGENS- COSTUUMS, REGENJAS SEN (o. a. Falcon). Ook in betere genre. loopt naar Mag. J BISSER-KOOL E. Geen wonder Onze collectie MANTELS, JAPONNEN, COMPLETS,MANTELPAKJES, BLOU SE'S, ROKJES, KINDERKLEEDING, heeft voor ieder iets aantrekkelijks. Alles gloednieuw. Degelijk werk. Honderden verschillende modellen voorradig. In alle genres ruim gesorteerd. Uiterst lage p r ij z e n. - Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door enkele per sonen gebruik gemaakt, waarna door den voorzitter beantwoor ding volgde. Besproken werden o.a. enkele plannen voor 30 April a.s., zijnde de 25e verjaardag;van H. K. H. Prinses Juliana. Aan het voorloopig comité werd opgedragen om concept statuten en huishoudelijk regle ment op te stellen. Op 19 April zal een algemeene vergadering worden gehouden met hen, die zich voor dien da tum als lid opgeven, op welke vergadering een definitief bestuur zal worden gekozen. Tijdens de vergadering gaven zich 35 personen als lid op, en ofschoon de contributie op slechts 5 cent per maand werd bepaald, werd reeds voor het dubbele be drag ingeschreven. De St.crt. van 9 April be vat het Kon. besluit van 4 April tot onteigening van twee per ceeltjes bouwland groot resp. 3 are 73 c. A. en 6 are 64 c. A. van mej. de wed. N. Haak-Diele- man en cons, onder Axel ten be- toeve van aanleg en verbetering van den weg Axel-Drie Schouwen. Voor het uitvoeren van bestratingswerken aan den Nourd- weg ten behoeve van den polder Walcheren, was laagste inschrij ver, dhr. J. Wisse te Axel voor f 1735. standigheden aannemelijk is, maar wel zal het feit van 23 April 1584 op plechtige wijze worden her dacht. Men meldt, dat op dien dag een vergadering van den ge meenteraad zal worden belegd, waarin de burgemeester een her denkingsrede zal houden, waarna aan colleges, corporaties en auto riteiten de gelegenheid zal worden geboden het gemeentebestuur te complimenteeren. Wat de mede werking der plaatselijke vereeni- gingen betreft, kan thans nog niets definitiefs worden bericht. Wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting is door den ontvanger der directe belastingen te Hulst ontvangen f 19.38, f16 68, f14 76, f 13.08, f34.36, f 10, f4 96, f 4 76, f 2 40 te Sas van Gent f59.94, f6.16, f336, f26 02; te Terneuzen f66 09, f13 76, f 11.10, f5 46, f 4 86, f3.50, f45 29, f42.62, f4174, f 39 36, f33 58, f28.17, f26 72, f25.87, f 12.70. f 11.56 f9.07, f8.05, f7.38, f 3.58, f2.10] Aan de St. Josephschool te Boschkapelle is als onderwijzeres benoemd de wachtgeldster mej. Mart. M. Kakebeeke te Hontenisse ter vervanging van mej. Paul. M. Fruijtier, onderwijzeres aan voor noemde school, aan wie ziekte verlof is toegestaan. de griffier van het kantongerecht, zoo goed als alle leden der balie, van wie het bestuur in de advo- catenbank had plaats genomen. Verder bijna alle ambtenaren van de rechtbank; de districtscom mandant der Rijksveldwacht familie-leden en kennissen van den scheidende. In hartelijke bewoording nam de president afscheid van de aanwezigen, daarbij schetsend, hoe men zijn taak in zijn ambt z.i. heeft op te vatten en hoe hij met allen op aangename wijze heeft samengewerkt. Tot het personeel van de rechtbank richtte de president tenslotte woorden van waardee ring voor zijn groote plichtsbe trachting. De vice-president, mr. W. M. G. Jolles, die tot president is benoemd, was de tolk der rech ters en plaatsvervangende rech ters en herinnerde aart het vele goede, dat de scheidende presi dent deed, en wat steeds leidde tot een goede verstandhouding. Spr. bracht mr. Schwartzenberg dank voor alles wat hij heeft gegeven. De officier van justitie, mr. W. F. E. baron van der Feltz., hul digde den scheidende voor alles wat hij in zijn vele functies deed. De griffier, mr. H. Pleijte bracht den scheidenden superieur ook namens het overig personeel dank voor alles wat hij voor dezen is geweest. Ten slotte voerde het woord mr. P. Dieleman als deker. van de balie. Deze wees erop, dat de presi dent steeds grooten eerbied had voor de balie en voor haar arbeid ook ten aanzien van het deugde lijk rechtsgevoel. Spr. wenschte mr. Schwartzenberg namens de balie een gelukkigen levensavond toe. De president dankte allen voor hun woorden en sloot de zitting. Kees Pruis en de belasting. Het moge bekend zijn, dat de populaire zanger van de „VARA", de heer C. Pruis wegens ont duiking van de inkomstenbelas ting bij verstek is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden, plus natuurlijk de na vordering door den fiscus. De zanger had zijn belasting biljet voor het jaar Mei 1930— 1931 als „ambulant artist" inge vuld met een bedrag van f8900. Zijn inkomsten gingen - volgens de tenlastelegging echter ver boven dit bedrag uit en zouden f 25.037,49 hebben bedragen. In hooger beroep werd jl. Woensdag deze zaak opnieuw behandeld en werd tegen be klaagde een boete van f 3000 ge- eischt, subs. 100 dagen hechte nis en 3 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De verdediger van dhr. P. vroeg vrijspraak, subs, clementie aan. Uitspraak volgt. Naby Kapelle is mej. P. de G. uit WemeldiDge bij het over steken van den weg aargereden door een auto uit de richting Goes. Het meisje werd een eind meegesleurd en was op slag dood. Mej. de G. is 20 jaar oud en was op weg naar haar verloofde bij den landbouwer De Blaajj, waar het lyk is binnengedragen. De algemeene verslagenheid was groot. Te Goes z\jn aangehouden de 31-jarige A B. en de 41 jarige J. P. aldaar, die 25 mud aard appelen hadden gestoleD, waar van zjj 10 mud hadden geruild voor 20 mud kolen met den schipper E K. aldaar, welke deze had ontvreemd aan de Goesche gasfabriek. Het drietal is naar Middelburg overgebracht. Moedeloos. Te Kloetinge werd Woensdag op het erf van den landbouwer de B. het lijk van zijn vrouw in een waterput gevonden, waarna de man zich eveneens het leven benam door ophanging. Zij laten 7 kinderen, waarvan de oudste 20 jaar is, onverzorgd achter. Toen de vrouw van den heer H. te Nunspeet op een trapje staande in den schoen winkel bezig was bet schakel bord schoon te maken, kwam zy daarby met den electrischen stroom in aanraking en viel bewusteloos naar beneden. On middellijk ingeroepen mediche bnlp mocht niet meer baten. Waarvoor men al ter kerk gaat. In den tyd van 14 dagen werden in de parochiekerken te Arnhem tot 20 maal toe porte- monnaies en zilveren rozen kransen vermist. De daderes bleek te zijn een zekere julfrouw Sch., die daarom bij den aanvang der H. mis naast iemand gin^ zitten, en, zoodra deze zich naar de Com- munibank begaf, een ooderzoek in stelde naar dan inhoud der tascbjes. Zoo gauw zy haar slag had geslagen, verliet ze de kerk, om in een verloren hoek de ledig® jortemonnaie neer te werpen. In de St. Walburgiskerk had zy 5 maal haar slag geslagen ib in de St. Martinus 15 maal. Zaterdagavond dronk ten huize van den heer C. S. to Almelo een tweejarig kindje in eon onbewaakt oogenblik uit een medicynflescbje dat voor een ander bestemd was. Tengevolge biervan is bet nog donzellden Avond bezweken, ZONDAG 15 APRIL 1934. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. Blauson DE BILT SEINT, dat het

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2