Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Tijdig gered. No. 3. VRIJDAG 13 APRIL 1934. 50e Jaarg. I /<-*■> oo I J. C. VINK - Axel. Lucht-alarm. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wat voor enkele jaren een hersenschim leek, nadert in den laatsten tijd meer en meer de werkelijkheid. Het is zooals de heer J. B. T. Hugenholtz in „Kerk en Vrede" schreef: In 1924 kon men zich opmaken om den strijd te voeren tegen oorlog en oor logstoerusting, omdat men toen in de naïeve meening verkeerde, dat er wel nooit meer oorlog zou komen en daarom begon men 6 jaar na het einde van den massamoord gehoor te geven aan de roepstem om te trachten het goddelooze oorlogs apparaat maar te liquideeren. 'tWas „nooit meer oorlog" al wat de klok sloeg. Hoe is die stem thans weer verstomd Thans, nu het natio nalisme als vrucht van het zoo genaamde „vredes"-verdrag van Versailles overal den kop heeft opgestoken en de spanning tus- schen Frankrijk en Duitschland weer toeneemt, ja, nu zelfs nieuwe ooriogsleuzen, die ook socialisten bekoren, klaar liggen (tegen „barbaarsch Duitschland", in 1914 was het „barbaarsch Rusland"nu is het moeilijk ook in Nederland, openlijk oor log en oorlogstoerusting tegen te staan. En al is het diep treurig, dat kleine landjes als België en Nederland zich zware offers moeten getroosten, omdat het tusschen de veel grootere buren niet goed gaat, de feiten zijn er, en het zcu roekeloos zijn, er geen rekening mee te houden. Vandaar ook dat de leuze ont wapening momenteel geen zin heeft. Men kan ook zeggen, om dat die leuze nooit sterk genoeg bij de massa is doorgedrongen, durft men het nog aan, om die massa ervóór te spannen. Maar dat zijn propagandistische be schouwingen, waarvoor de massa nog niet rijp blijkt te zijn. Zien we slechts naar Duitschland, waar de democratie eenige jaren geleden hoogtij vierde, en dat desniettegenstaande toch wel als Engelsche vertaling. 24) Hij schreef o.a. het volgende Ik heb ontdekt, dat er hier verschillende John Maynards wo nen. Een paar er van genieten een zeker aanzien. Anderen zijn arm en onbekend. Eén is mede-bezitter van werven en bezit een aardig vermogen. Er is ook een dr. John Maynard, die een goede praktijk heeft in de aanzienlijkste wijk van New-Castle. Een derde John May nard is accountant. Hij neeft ook een kat t oor in Londen. Een vierde is in den groothandel en directeur van verscheidene genootschappen. Als je mij wilt schrijven welk be roep je John Maynard uitoefent, kan ik je nadere inlichtingen ver strekken Maar ik wist niet welk beroep mijn John Maynard had en dus kwam ik nog niet verder. Ik besloot dus Peter Langley weer «p te zoeken en zijn raad te vragen. Een tweede brief van Enid aan Effie had al mijn vroegere vreezen en ver moedens weggevaagd en het speet me thans werkelijk dat ik ooit aan hem had getwijfeld. Hij was misschien riet de man aan wien men cp de eerste plaats de zorg voor de opvoeding van een jong/ meisje kon toevertrouwen. Maar ik was er nu zeker van dat hij eerlijk zfln belt had gedaan voor haar het meest oorlogszuchtige Rijk in Europa kan worden beschouwd. Men was er ontwapend en daar om houdt men er niet op om te bewapenen zóódanig, dat Duitsch land weer strijden en aanval len kan, want ter verdediging was het voldoende uitgerust. En zoo zijn dan de kansen weer gekeerd en moeten ook wij Nederlanders ons weer bewape nen en beschermen helaas meer nog dan vroeger. De gastechniek in de „krijgs kunde" heeft zoodanige normen aangenomen, dat men er vrij zeker van kan zijn, dat dit van lafheid en moordzucht getuigende wapen bij oorlog van algemeene toepassing zal zijn. Het is dus zaak, dat de burgerij zich naar vermogen beschermd weet voor bommen en gasaanvallen en van hoogerhand is ook daarop reeds de aandacht gevestigd en zijn in verschillende steden van ons land proeven in die richting genomen. Aanst. Dinsdag zal ook te Terneuzen zoo'n oefening opuit- gebreide schaal worden gehouden. Naar we in het plaatselijke blad aldaar lazen, is daarvoor een programma opgemaakt, waaraan het volgende is ontleend Na bespreking ten raadhuize met het Hoofd van den Lucht beschermingsdienst (de burge meester) en bezichtiging van en kele onderdeelen, verwacht men te 2.35 nam. het sein „Luchtge- vaar aanwezig" van het radio station Scheveningen. De radio telefonist geeft dit sein direct door aan 't Hoofd, die opdracht geeft de hulpdiensten tealarmee- ren, hetwelk geschiedt, doordat de gemeentepolitie de padvinders waarschuwt, die weer op hun beurt met spoed waarschuwen de aangewezen personen dier hulpdiensten. Doel is te contro leeren, hoeveel tijd er verloopt tusschen het oogenblik, waarop deze alarmeering wordt gelast en het oogenblik waarop alle dien sten de hun aangegeven posten hebben bezet. Deze posten zijn voor de uitkijkpostde belvédère nabij de Markt, waarop tevens en dat hij zijn plicht tegenover haar serieus opvatte. Haar vader had zonder twijfel groot vertrouwen in hem ge steld. Hoe zou hij anders zulk een kostbaar leven aan zijn zorgen hebben toevertrouwd. Aangenaam had hij zijn taak niet gevonden. Dat was duidelijk. Welke oude vrijgezel zou zulk een taak aan genaam vinden Hij had haar zoo lang mogelijk op kostschool gelaten. Hij had geen aangenaam tehuis voor haar en hij moest wel meenen, dat zij zich tusschen andere meisjes meer op haar gemak zou voelen dan in zijn vrijge- ztller.-huishouden. Dat Enid hem wat brommerig vond, was niet te verwonderen. Zij had evenzeer gevoeld hoe vaderlijk en zorg zaam hij voor haar geweest was tijdens haar ziekte. Hoe meer ik over hem dacht, hoe meer ik inzag, dat van zijn kant geen gevaar voor haar dreigde, Ik ging hem dus ditmaal met meer vertrouwen een bezoek brengen. Ik wilde hem vragen, welk beroep John Maynard uitoefende en wat hij nog meer van dien man afwist. Mijn ver moedens gingen telkens weer in de zelfde richting. John Maynard zat achter het probleem. Hij was niet alleen een oom van Enid, maar ook de verloofde van Agnes misschien nu reeds haar echtgenoot. Sinds mijn tocht naar Camden Town had ik een nieuwe schakel in mijn keten gevoegd den man Gerry. Ik werd meer en meer overtuigd dat ook die man een werk tuig was in de handen van een ander. Mijn pogingen om Inlichtingen om trent hem te verkrijgen hadden niet veel resultaat opgeleverd. Ik kwam te weten dat het huis no. 84 in Smithson Road bewoond werd door den heer een brandweer-uitkijkpost wordt geplaatst; het politiebureau; het brandspuithuis. Voor het hulp ziekenhuis en ontsmettingsinrich ting: de beide lokalen der oude school. Opruimingsdienst en ontsmettingsploeg in het kantoor van den gemeentebouwmeester. Te 2.50 uur wordt van het Persbureau „Vaz Dias" opgevan gen het radio-bericht „vijande lijke vliegtuigen naderen Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen". De uitkijkposten worden hiervan te lefonisch verwittigd, evenals de leiders der hulpdiensten. Politie en brandweerpatrouilles worden uitgezonden. De gemeentepolitie blijft bij de hand voor afzetting en ordebewaring. De omlegging van het verkeer wordt aangege ven door borden. 3.10 uur.- De uitkijkpost rap porteert telefonisch „vliegtuigen in zicht uit Oostelijke richting". Het Hoofd geeft last tot „Lucht alarm" aan: 1. de uitkijkpost op de belvédère (die een sirene laat werken); 2. de roeierswacht aan de Westhaven (voor de stoom fluiten van de sleepbooten) en 3. enkele personen, in verschillende stadsgedeelten voor sirene-seinen, die 2 minuten duren. Gas- en electriciteitstoevoer worden geheel afgesloten. 3.15 u. 2 bommen vailen op de Middensluis, waardoor deze gedeeltelijk wordt vernield2 mannen op die sluis worden door luchtdruk tegen den grond ge slingerd en blijven daar liggen met gebroken ledematen. Tevens valt er 1 bom op het postkantoor waardoor de zijgevel daarvan in stort (dit wordt nagebootst door het plotseling leeg werpen van een kipkar met steenen), 2 man nen onder zich bedelvende. In dit gebouw ontstaat een hevige brand, doordat op het dak daarvan 2 brandbommen zijn geworpen (dit wordt weergegeven door een met teer en benzine overgoten brandstapel, opgericht, brandend gemaakt en gebluscht met mini- max. In het brandende gebouw is achtergebleven een gewonde te- G. Darke. Na eenig zoeken vond ik op den Kentish Town Road den winkel van des heeren Darke's kruidenier. Ook vond ik den makelaar, die hem net huis verhuurd had. Maar geen van beiden kon mij nadere inlichtingen omtrent den heer en mevrouw Darke verstrekken. De makelaar deelde mij mede, dat de heer Darke hem goede referenties had overgelegd en dat hij de huur een trimester vooruit betaald had. Hij wist niet welk beroep de heer Darke uitoefende. De kruidenier meende te weten, dat de heer Darke handelsreiziger was. De meid van mevrouw Darke kwam ge regeld in zijn winkel en van haar had hij gehoord, dat haar meester slechts zelden thuis was. Soms bleef hij wel veertien dagen uit en meestal was hij slechts de laatste dagen der week thuis, somtijds maar één dag. Het waren beste menschen en zij betaalden altijd zonder mankeeren. Veel leverde mij dat onderzoek dus niet op en toch twijfelde ik nog of het wel goed was de zaak in handen der recherche te geven. Dat was een tamelijk groote verantwoordelijkheid en Peter Langley was eigenlijk meer direct hier in betrokken dan ik. Mij interesseerde het geval voorna melijk voor zoover het mij kans zou geven Agnes Stanton terug te vinden. Ik kon die hoop niet opgeven en zou niet rusten vóór ik zeker wist dat zij getrouwd was en voor mij dus voor goed onbereikbaar. Na mijn tweede bezoek aan Trevisco had ik haar geen oogenblik meer uit mijn gedachten kunnen bannen. Ik hield mij zelf voor dat ze toch onmogelijk met een man kon trouwen dien ze niet liefhad en daar ze mij destijds werke- legrafist, die door de Reddings ploeg wordt overgegeven aan het Roode Kruis. Bovendien is er 1 gasbom ge vallen op de straat vlak vóór het postkantoor. Dit wordt aange geven door het stuk werpen van een flesch met roode menie, ge mengd met kalk, waardoor daar 3 mannen door gas besmet, op de straat liggen. Gewaarschuwd wordende Gemeentepolitie, Marechaussee en Hulppolitie om het besmette terrein af te zetten de gasdes- kundige, de heer G. Westerhof, scheikundig-ingenieur, geassis teerd door den heer C. A. Cam pagne, leeraar R.H.B.S., tot on derzoek van het gevallen gas. (Nadat uitgemaakt is, dat het hier Mosterdgas geldt, worden 4 bor den geplaatst met het opschrift „Gevaarlijk-Mosterdgas-Verboden toegang")de leider van den Ontsmettingsploeg, teneinde met den opruimingsdienst de straat en het Hotel „De Post" te ont smetten. Opmerkingen. Alle dienstdoende leden der hulpdiensten worden geacht uitgerust te zijn met een gasmasker en beschermende klee ding, welke zij, vóórdat zij hulp gaan verleenen, reeds opgezeten aangetrokken moeten hebben. Tusschendoor hebben de auto riteiten het werk der hulpdien sten kunnen gadeslaan, zoomede het Hulpziekenhuis aan het Zand- plein, kenbaar aan de Roode Kruis-vlag (met een dergelijke vlag is getooid het Ziekenhuis); de beide hulpposten in de scho len en de openbare schuilplaat sen, kenbaar aan een blauwe vlag, kunnen bezichtigen. 3.50 uur. Sein „Luchtalarm geëindigd"dit wordt gegeven door het luiden der klok, doch niet, voordat het gebied en de omgeving behoorlijk is ontsmet. 4 uur. Radio-Scheveningen geeft het sein „Luchtgevaar ge weken.", waarop het Hoofd de hulpdiensten laat inrukken en het normale leven weer zijn ge wone aanzien krijgt. Wanneer volgt Axel lijk had liefgehad daar twijfelde ik nu niet meer aan kon het wel haast niet anders dat ze nog in het diepst van haar ziel van mij hield. Was mijn liefde niet dezelfde gebleven, ondanks het vreeselijke wantrouwen dat mij zoo lang, zij het ook door eigen schuld, gepijnigd had? Het was een zwakke grond voor mijn hoop, ik wist het. Ik kende de vrouwen zoo weinig. Hoe algemeen werd niet gezegd dat zij onstandvastig, ja I arte- loos waren dat liefde voor haar eigenlijk maar bijzaak was dat zij op de eerste plaats verlangden naar het huwelijk, dat het verlangen naar een eigen huis en kinderen haar voor namelijk dreef en dat de man niet anders voor haar was dan het middel om daartoe te geraken. En daarbij kwam, dat mevrouw Startm, zooals Agnes mij verteld had reeds beschikt had over Agnes toekomst voor zoover dat in haar macht lag. Het werd mij nu ook duidelijk wat Agnes bedoeld had met haar gezegde Moeder zal het nooit goedvinden, al had ze die woorden ook nooit nader willen verklaren. Ik begreep nu dat John Maynard de reden van mevrouw Stanton's weigering was. Wat ik echter niet begreep was dat zij ondanks haar onmiskenbaar groote liefde voor haar dochter, Agnes toch opofferde aan een huwelijk zonder liefde. Waarom deed ze dat? Welk onweerstaanbaar motief dreef deze moeder tot zulk een daad Was ik in eenig opzicht achter te stellen bij John Maynard? En toch begreep ik dat mevrouw Stanton mij nimmer tot schoonzoon zou wenschen. Hoe meer ik er over dacht, hoe duidelijker het mij werd dat John Maynard grooten Invloed op mevrouw Stanton oefend» Een gedenkteeken voor Koningin Emma. Op initiatief van de perma nente oranje-commissie is een drukbezochte bijeenkomst gehou den ten gemeentehuize van Baarn, in verband met plannen tot op richting van een gedenkteeken voor de Koningin-Moeder, hooge ambtsvronwe der gemeente. Besloten werd een werkcomité te stichten en de Koningin van de plannen op de hoogte te stellen en H.M. toestemming te vragen voor uitvoering ervan. Crisispostzegels. Zooals bekend, zal binnenkort een tweetal bijzondere frankeer zegels met toeslag worden uit gegeven, waarvan de extra-op brengst ten bate komt van het Nationaal Crisis-Comité. De zegels dragen de beeltenis resp. van de Koningin, Bescherm vrouwe, en van Prinses Juliana, eere-voorzitster van het Nationaal Crisis-Comité. Grratis r(j wiel plaatjes voor schoolkinderen Het Hoofdbestuur van „Volks onderwijs", in 't bijzonder den laatsten tijd ervarende, hoe voor vele in groote financiëele moei lijkheden verkeerende ouders, die door de groote afstanden, waarop hun woningen van de door hun kinderen te bezoeken school ge legen zijn, genoopt zijn voor dezen een rijwiel aan te schaffen, ook opdat er op deze wijze ge legenheid wordt verkregen toch ook gezamenlijk den middag maaltijd te gebruiken, heeft tot den Minister van Financiën het verzoek gericht te willen bevor deren dat aan leerlingen, zoo wei van openbare als bijzondere scholen die per fiets ter school gaan en wiens woning op minstens drie kilometer van de school verwijderd is en voor zoover de ouders (verzorgers) niet in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen zijn gratis rijwiel plaatjes worden verstrekt, deze ja, misschien in zekeren zin macht over haar had. Hij was de drijfveer. Ik had hier de sleutel van het geheim te zoeken. Het verontrustte mij meer dan ik me zelf wilde bekennen. Agnes moest tegen haar zin met John Maynard trouwen ter wille van haar moeder. Uit hetgeen Enid mij verteld had, begreep ik meer en meer dat Agnes den huwelqksdag voortdurend had trachten uittestellen. Zij waren niet getrouwd, nadat Agnes Trevisco had verlaten. Waar waren Agnes en haar moeder gebleven, nadat zij van „De Hofstede" waren vertrok ken Waren zij op reis gegaan? Had den zij Engeland veriaten? Enid,noch haar voogd konden mij eenige zeker heid daaromtrent geven. En geen van beiden hadden ook iets gehoord van een huwelijksvoltrekking. Blqkbaarliet „Oom John" weinig van zich hooren en hadden zij weinig of geen omgang met hem. En onder dit alles voelde ik nog steeds de hoop dat Agnes nog den dwang weerstond, die haar aan dezen man wilde koppelen. Ik had haar welis waar haar liefde voor de voelen ge worpen en haar gekwetst op een wijze die mij weinig hoop op redres overliet, lk had als een lafaard gehandeld en was gevlucht fn stede van haar een verklaring (e vragen. Ik was drie jaar weggebleven en had alles beproefd om haar te vergeten, als wilde ik haar met alle geweld in de armen van een anderen man drijven. Zou ik haar één verwijt kunnen maken, als zij, in wan» hoop en smart zich weggegeven had aan een ander? Was de bittere stiaf, die ik te lijden had, niet dubbel en dwars verdiend (Wordt vervolgd). AXELSCHEM COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1