Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. De leiders der rechtsche par tijen wekken den indruk, dat zij geen bepaald program volgen, doch eerst willen zien hoe de wind waait. In vele landen zou een politieke beweging, die het volk niets tastbaars bood, reeds van het begin af tot mislukken gedoemd zijn, in Frankrijk daar entegen, waar de conservatieve logica de politieke hartstochten in bedwang houdt, kan zulk een partij onder gegeven omstandig heeen genoeg macht krijgen om de teugels in handen te nemen. Inderdaad krijgt de onpartijdige toeschouwer den indruk, dat vele der nieuwe bewegingen slechts politieke coulissen zijn, waarvan de politici zich bedienen om hun macht te versterken. Geen broedmachines. De Staatscourant bevat een beschikking van den Minister, waarbij wordt bepaald, dat na 3 Mei '34 geen kipeieren ineer in broedmachines aanwezig mo< zijn. De aardappelstenn. De Nederlandsche Aardappel Centrale is in staat de telers mede te deelen, dat de reserve, die gevormd is door de inhou ding op de minimumprijzen, niet behoeft te worden aangesproken ten behoeve van denaturatietoe- slagen als anderszins, zoodat deze ingehouden bedragen uit betaald zullen worden aan hen, van wie ze worden ingehouden In verband met deze omstan digheid besloot de Nederlandsche Aardappel Centrale te beginnen met 16 April a.s. geen inhouding op de minimumprijzen meer te zullen toepassen. AVRO -1933. Aan het jaarverslag 1933 van de A.V.R O., dat binnenkort in druk verschijnt, ontleenen wij dat het ledental steeg van 175 000 in 1932 tot ruim 200.000 in 1933. De Luistervinken contribueer den f752.000; de oplaag van de Radio-bode was 260000 exem plaren, met een bate van f690 000; 200 personen zijn in vasten dienst der A.V.R.O. De ontwerp begrooting voor 1934 sluit in inkomsten en uit gaven met f 1.120.000. AXEL, 10 April 1334. Met ingang van Zondag jl. is in België de zomertijd ingesteld en heeft men er dus rekening mee te houden, dat men daar een uur vroeger leeft. In verband daarmede gaan de vervoermid delen ook een uur vroeger en zijn dus aankomst en vertrekuren in de dienstregeling van het Ne derlandsche baanvak met een uur vervroegd. Ook de tramdienst tusschen Drieschouwen en Moer- beke is daarnaar gewijzigd. Wat de post betreft, is de bus lichting voor de verzending van 4 uur nu 3 uur geworden. Te Hulst werd Donderdag in een spoedeischende openbare vergadering van den gemeente raad met algemeene stemmen besloten een crediet van f500 beschikbaar te stellen voor het bouwen van een grafkelder als rustplaats voor het stoffelijk over schot van den oud-burgemeester dier gemeente, den heer F. J. L. M. van Waesberghe, en het plaat sen van een passende grafzerk. De heer Lockefeer hield als waarn. voorzitter een korte toe spraak, waarin hij op hartelijke en waardeerende wijze den over ledene in zijn rijk, werkzaam leven herdacht en hulde bracht aan diens nagedachtenis, hetwelk staande door de raadsleden werd aangehoord. Zaterdagvoormiddag had onder groote belangstelling de ter aarde- bestelling plaats. Op uitnoodiging van de overheid hadden vele inwoners de vlag half stok ge hangen, ten teeken van algemeene deelneming. Op de begraafplaats zoowel als in de kerk waren naast de familie tegenwoordig vele gees telijke en wereldlijke autoriteiten van Hulst en omgeving, zoomede bij de N S. B vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen, met wie de overledene in aanraking was geweest. Wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting, is door den ontvanger der directe belastingen te Axel f23 14 en f 10.52 ontvangen te Hulst f 2401 te Sas van Gent f 15.56, en f 5,82 en te Terneuzen f 10 67. Te Hoek werd Zaterdag de jaarlijksche vergadering van Het Groene Kruis", aldaar, ge houden. We ontleenen hierom trent aan de Tern. Crt. het vol gende Het ledenaantal bedraagt thans ruim 500. Aan 66 personen werd in totaal 85 stuks hulp middelen verschaft. De wijkzuster legde 1528 be zoeken af. De gemeentelijke subsidie be draagt f 700. De rekening voor 1933 werd vastgesteld op f 4272 in ontvangst en f3.462 in uitgaaf. In de plaats van Dr. Deijer, die wegens het neerleggen van zijn praktijk bedankt heeft als bestuurslid, werd gekozen de nieuwe gemeente-geneesheer, dr. Leenhouts. Het reeds eerderaangekon digde bezoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J A. de Wilde, aan Z.-Vlaanderen, hetwelk was uitgesteld wegens het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder, is thans bepaald op 13 April a.s. De Minister zal worden vergezeld door het College van Ged. Staten. Te IJzendijke is in den nacht van Zondag op Maandag brand uitgebroken in een woning in den Zuiddieppolder. De wo ning en inboedel gingen geheel in de vlammen op. De brand weer wist de omliggende gebou wen te behouden. Te Hoofdplaat is de arbei der J. van C. van 'n voer stroo gevallen en overreden. Het slachtoffer kreeg een der wielen over het bovenlichaam en be kwam gevaarlijke wonden. De N. S. B. De stroom wint veld. Ondanks be strijding het geheele land door van alle zijden,^ waar men zijn partij, zijn richting of zijn zetel ziet be dreigd door de Nationaal Socia listische Beweging, ziet men die beweging groeien, als eertijds de anarchistische (later communis tische) en socialistische partijen en evenals men vroeger beducht was voor het gezag, is men dat ook nu. Maar als dat gezag mag rekenen op een flinke weermacht tegenover die beweging (in zoover ze een revolutionair streven mocht hebben) zooals die tegenover de s. d. a- p. stond en staat, zoodat deze laatste zoodanig in haar schulp is gekropen, dat er in de praktijk weinig meer van haar wezen is te verwachten, dan van iedere andere politieke partij, dan kan ons Vaderland nog „ruhig" zijn, want ongetwijfeld zal ook in om land de soep wel niet zoc heet worden gegeten, als ze wordt opgediend en zal ze o.i. vooiloopig slechts leiden tot het openbaar maken en opheffen van bestaande mis standen, die er helaas te over zijn. Als zoodanig is dan ook de N S. B. geen bezwaar en nog minder een gevaar en gelooven we, dat als niet de N. S. B was gekomen, dan wellicht het com munisme meer zijde had gespon nen uit de ontevredenheid, die er onder de bevolking bestaat over verschillende toestanden, maar waarvan de grondoorzaak is maatschappelijke achteruitgang, of met andere woorden de crisis. Intusschen is de N. S B een stroomende beweging geworden, die veld wint en vertakkingen krijgt, als een net, dat door ons land wordt geweven. Zoo wordt ook Zeeland bewerkt van die zijde en zijn in de afge loopen week enkele propaganda- lezingen gehouden door den alg. jeugdleider van de N. S. B den heer Geelkerken uit Utrecht, o.a. Zaterdag j.l. te Terneuzen. De zaal was goed bezet, toen de heer H. de Rover van Sluiskil, als kringleider het met vlaggen, foto's en emblemen versierde podium betrad en den spreker inleidde. Dhr. Geelkerken had tot inleiding gekozen „de strijd der Nationaal-Socialisten" en begon met te wijzen op hetgeen door de tegenstanders tegen de N.S B wordt aangevoerd, o.a. als zou men Duilschlands fascisme imi- teeren. Maar wij, aldus spr., ver- oordeelen, evenals een ieder, het verkeerde dat daar plaats vindt, doch we hebben ook oog voor het vele goeds dat de NSB. doet. Spr. omschreef vervolgens den strijd die de N.S B. voert, tegen e „kuiperijen" der andere par tijen en hij hekelde daarbij het gedraai" vooral van de s.d a.p., die plotseling nationaal en mili taristisch wordt. Men denke o.a. aan de radio-rede. Verder ging spr. in op de doel einden die de N.S.B. beoogtde Nederlanders weer Nederlanders maken tezamen werken voor een gezondere samenleving. De liefde tot onze volksgenooten drijft ons, aldus sprde liefde voor het ge heele werk en de zekerheid te zullen overwinnen. Ook het gebonden zijn aan den bodem drijft de .btweging. Dit is het erfdeel van onze vaderen, dat wij moeten geven aan hen, die na ons komen. Spr. critiseerde verder o a. de auwheid van het Nederlandsche volk, welke lauwheid zoo juist uitgedrukt wordt door het be faamde telegram van de muiters op „De Zeven Provinciën"„ons niet hinderen". Die lauwheid wil de N.S.B. verdrijven. Natio naal wil men nog wel zijn, maar sociaal is al moeilijker. Spr. om schreef hierna het socialistische beginsel van de N.SB., het strijden, h.t offeren voor elkaar, het in waarheid betrachten van „één voor allen en allen voor één", Spr. wees er vervolgens op, hoe de onderlinge strijd der an dere 55 partijen plotseling gestild is. Men kent thans nog slechts één gezamenlijken strijddie tegen de N.S B, Spr. hekelde voorts het stem- mensysteem, waardoor b.v. de krachtigste regeering weggevaagd kan wordem Dat is het huidige gezag! De N.S.B. ziet als eenig- ste gezag slechts onze Koningin die eeuwen met ons volk ver bonden. is. Verder critiseerde spr., dat de regeering de N S.B. als revolu tionair kenmerkte, en op de lijst der verboden partijen plaatste op de meest gezochte gronden, ter wijl de s.d a.p.'ers ongehinderd tot de hoogste rijks- en gemeente betrekkingen kunnen opklimmen. Spr. besloot met een opwekking om de N.S.B. bij haar strijd te steunen. De heer Boddé uit Roermond hield nog een uiteenzetting waar om een ieder goed katholiek lid kan zijn der N. S. B. De kringleider sloot de verga dering met de mededeeling, dat tot besluit het le en 6e couplet van het Wilhelmus gezongen zou worden en verzocht hen, die zich daarmede niet accoord konden verklaren, van te voren de zaal te verlaten. Slechts en kele personen gaven daaraan ge volg en voorts werd door alle overige aanwezigen uit volle borst medegezongen, terwijl de N.S B. 'ers hun indrukwekkenden groet brachten. Na afloop bleven nog verschil lende belangstellenden achter, teneinde zich als lid op te geven of nadere inlichtingen te vragen. Goed afgeloopcn. Zondag brachten, zooals gemeld een gezelschap Fransche toeristen een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan deren. De Z.V T M. had daartoe 2 harer moderne autobussen be schikbaar gesteld, doch er was helaas een pechvogel bij. Bij den Copwijksche weg te Stoppeldijk fungeerde het stuur van een der bussen niet goed, zoodat de bus boven een 10 M. diepen watergang tegen een boomstronk bleef hangen. Aan groot gevaar ontsnapt konden de 12 passagiers nu uitstappen en de reis met een andere gehuurde bus voortzetten. En alsof het nog niet erg genoeg was, namen ze een kiekje om het incident in Frankrijk wereldkundig te maken. Intusschen is het wel jammer, dat ook deze groote moderne en nieuwe bussen nog niet als vol komen betrouwbaar mogen wor den beschouwd. Wat zou er niet gebeurd zijn, indien de snelheid van het vervoermiddel wat groo- ter was geweest Hooger beroep. Door L. K., zuivelfahrikant te Axel, is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Crisis-zuivelwet was ver oordeeld tot 70 dagen hechtenis of f 700 boete met verbeurdver klaring van de in beslag geno men boter. De Ambtenaar van het Open baar Ministerie is eveneens in hooger beroep gegaan. Arrond Rechtbank te Middelb urg Th. J. P 21 j., timmermans knecht te HonteBisse, gedetineerd werd ten laste gelegd dat hij op 3 Maart 1934 te Kloosterzande in de woning van Maria Chris tina de Zwart, zich den toegang heeft verschaft door inklimming, met openschuiviDg van een raam, een lessenaar die met een slot gesloten was, heeft verbroken en daaruit heett weggenomen een bedrag van ongeveer 150 gulden aan bankbiljetten en geldstukken, welk geld toebe' oorde aan M C. de Zwart voornoemd. Eisch 6 maanden gev, straf w.o. 4 m. gev. straf voorwaarde lijk met een proeftyd van 3 jaar. P J. C. 32 j koopman te Zuiddorpe' werd beklaagd dat b(j e Zuiddorpe op 6 Februari 19341 Alphonsus de Smet met de vuist of met eenig hard voorwerp 'n slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Eisch f 50 of 25 d.b. en f 94 schadevergoeding. JA. van H, 33j, arbeider te Axel, werd ten laste gelegd dat bij in de maand Januari 1934 te Axel de Administratie van de steunverleening heeft opge licht, doordat hy ziju inkomsten te laag had aangegeven en daardoor eenige guldens aan steun te veel heett ontvangen Eisch 7 dagen gev, straf. Vrijdagmiddag heeft een felle binnenbrand gewoed in de dub bele woning, gelegen aan den Veerschen Sipgel S 136, te Mid delburg, bewoond door P Jozi- asse en mej. G. Bebelaar. De dochter van dhr. Joziasse had in de keuken een pan vet op de kachel gezet en was een praatje bij een buurvrouw gaan maken. De vrouw van Joziasse, die ziek te bed lag merkte on raad en riep om hulp. Het bleek, dat de vlam in de pan met vet was geslagen. Een passeerende agent van politie droeg de zieke vrouw naar buiten. De brandweer mocht er in slagen het vuur tot de woning van J. te beperken, welke echter geheel uitbrandde. De inboedel ging daarbij verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De onder hetzelfde dak gelegen woning van mej. B. kon behou den blijvende inboedel had men reeds uit deze woning in veiligheid gebracht. Mdb. Crt. Vrijdagnacht omstreeks 2 uur is de 46-jarige matroos M. Rog van den botter Sch. 291 overboord geslagen. Terwijl het schip zich ongeveer 6 mijl uit de kust bevond, hoorden de schipper en de knecht plotseling een schreeuw en zij bemerkten toen, dat de matroos zich niet meer aan boord bevond. Zij hebben nog eenige uren in de omgeving rondgevaren, maar hebben niets meer van den ver ongelukte bemerkt. De matroos Rog, die in de Zeezwaluwstraat te Den Haag woonde, deed sedert Dinsdag dienst op den botter als plaats vervanger voor een ander die ziek is. Hij was vader van 6 kinderen. Droevig. Nabij Maashees is het lijk op gehaald van den 19-jarigen A. van Dommelen, die eenige dagen tevoren bij werkzaamheden in een bosch bij Vierlingsbeek on voorzichtig met vuur was omge gaan, waardoor een kleine boschbrand was ontstaan en sindsdien vermist was. De „Limb. Koerier" meldt hier omtrent de volgende bijzonder heden Van Dommelen moet nog alles geprobeerd hebben om den brand te blusschen, hetgeen niet is ge lukt. Een jas werd verbrand gevonden. De jongen is toen blijkbaar op de vlucht geslagen. Men vond horloge, verbrande as, pijp, tabaksdoos enz. nabij den brand. Met vereende krach ten werd de brand nog gebluscht. Niemand heeft toen van D. ge zien. Landbouwer Stevens, zijn baas, wist van niets, doch toen zijn knecht 's avonds niet thuis kwam, is hij den dag er op naar Vader van Dommelen gegaan en moest daar vernemen, dat de jongen daar niet geweest was. Zoodra Stevens echter hoorde van den brand werd ergar ver moed. Men is toen op infor matie uitgegaan en in de richting van de Maas heeft vader Van Dommelen de fiets gevonden en iets verder op een paal aan de Maas vond hij diens pet. Voor allen was thans het raadsel op gelost, doch voor vader Van Dommelen moeten die oogen- blikken onoverkomelijk zijn ge weest. Met dreggen werd be gonnen, en Donderdag het lijk opgehaald. De klompen nog aan en zijn handen samengevouwen werd het lijk aan wal gebracht Is Uw oplossing van de Prijsvraag in de bus winkelier De buslichting is binnen enkele dageiV nu en Uw prijs is verzekerd Juist van Crackfree, de wondere stijfsel, voor het strijken en een plezier Uw winkelier heeft formulieren vod U disponibel. FABRIKAAT: N V ONDER ONS. DE KRIM (O)

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2