Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 1. Vrijdag 6 April 1934. Landbouw. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Hagelverzekerlng. Aan het verslag van het 43ste boekjaar van de „Onderlinge Verzekerings-My. tegeD hagel schade in Zeeland", is bet vol gende ontleend In Je Algemeene Vergadering van deelgenooten, gehouden te Axd 18 Februari 1933, werd besloten het afzonderlijk beheerd kapitaal aan de leden terug te betalen en een Nieuw-Kapitaal te vormen, teneinde candidaat- leden in de gelegenheid te stel len zonder entréegeld te betalen tot de Maatschappij toe te treden. Naar aanleiding van dit besluit werd het Afzonderlijk beheerd Kapitaal in het atgeloopen jaar aan de leden uitgekeerd, onder aftrek van dividend-belas'ing. Tevens werd een Nieuw-Kapi taal 1933 gevormd, waarbij 8 leden toetraden met 3621 gemet. Dit gunstig resultaat kou wor den bereikt, dank zij de gunstige bedrijfsresultaten, die voor zich zelf spreken en het persoonlijk bezoek aan candidaat-leden door het Bestuur en Commissarissen Liepen de voorgaande jaren het verzekerde bedrag en het premiebedrag belangrijk terug, in het atgeloopen jaar konden deze weder belangrijk worden opgevoerd. Voor hagelschade moest slechts worden uitgekeerd 1009,93. De resultaten over het afgeloopeD boekjaar kunnen dus gunst'g worden genoemd. Bij de geleden hagelschade waren betrokken 11 deelgenooten, waarvan 2 te Axel, 1 te Hengstdijk, 1 te Hontenisse, 2 te Ossenisse, 1 te Philippine, 1 te Sluis, 2 te Westdorpe en 1 te IJzendijke. De schade strekte zich uit tot 1.200 gemet ajuiD, 52 325 gemet erwten, 24 gemet 8uikerbeiten, 2 gemet voeder bieten en 5 gemet tarwe. Bij de schatting varieerde de schade van 5 tot 30 pet. De Maatschappij telt thans 525 leden die ongeveer 2 .990 gemet of 9798.74 H A. hebben verze kerd. De verzekerde waarde bedroeg 3 993.063 12 tegen ƒ2.666 154 in het vooraf gaande jaar. Van de 21990 gemet zijn 17368 gemet verzekerd door 452 deelgenooten mede deelgerech- tigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal, bestaande uit 53500, belegd in effecten en in con tanten 1189 89 zoodat het aan deel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December 933 be droeg 2 92 (in 1932 2.37j. In de voornoemde vergadering had de verkiezing plaats van een bestuurslid wegeos perio dieke aftreding van den heer H. A. A Baron Collot d Escury te Kloosterzande. Deze werd herbenoemd en nam zyn herbe noeming aan. De Vereeoiging opgericht in 1891 en begonnen zonder kapi taal, beeft aan hare leden reeds ruim 223000 uitgekeerd voor schadevergoeding Zij bezit thans 52160 Slechts eenmaal en wel in 1917, werd een nabijdrage gevorderd ad 11955.74 waartegenover staat dat in 1923 f 18361.47 aan de leden werd uitgekeerd en in 1933 59500 zoodat blijkt uit een 43-jarige ervaring, dat de Maatschappij ondanks de zeer minieme premiën, door economi sche exploitatie zich goed kan bedruipen, en werkelijk een zegen is voor deze streek. Het bestuur acht het echter noodig in deze moeilijke tijden wet moed en volharding aan de instandhouding en uitbreiding der Maatschappij te blijven werken, waaraan ook door de leden kan worden deelgenomen, door ieder in zjjne omgeving de landbouwers die rog niet verzekerd zyn te overtuigen vaD het nut en de noodzakelijk heid eener verzekering. Bespuiting tegen percnschurft De rijkstuinbouwcoDsulent veer Zeeland vestigt in eeu rond- scoryven er de aandacht op,dat het nu tyd wordt voor de eerste bespuiting tegen schurft bij peren met U/2 pCt. Bordeauxscöe pap, die het" eenvoudigst bereid kan worden door voor elke 100 liter sproeistof l1/, kg. poederkallr, (zeer goed is üe Hydroka poeder kalk) te mengen door 50 liter water. Daarna U/s kg. kopersul. faat oplossen in 50 liter water en deze ouder voortdurend roe ren bij de kalkmelk voegeu. De twee bestanddeelen dus oplossen in gelijke hoeveelheden water en de kopersultaatoplos- sing voe-en bij de kalkmelk en niet omgekeerd. 't Is van groot belang dit voorschrift nauwkeurig op te volgen, omdat anders de deelen waaruit de pap bestaat te grot zijn, wat de uitwerkirg btï;- vloedt. Wat de appelen betreft, deze zijn nog minder ver in ontwik keling, doch wanneer de boom gaard in verwaarloosden toe- siand verkeert, of er groeien zeer schurftige variëteiten iD, kan het van belang zijn de boomen twee keer vóór den bloei te spuiten; voor den eer sten keer is nu de tyd aange broken. Wie niet met carbolineum beeft gespoten zal goed doen, wat de peren betreft, aan de Bordeauxscbe pap, per 100 liter vloeistof, 3 ons loodarsenaat toe te voegen. Daarmee kan bereikt worden, dat de schade door b.v. de rupsen van de kleine winter- vlinder, wordt voorkomen. Sportnieuws. Paaschwedstrjjden der V.V. Axel Axel II -Temsche Sportkring 3-5. E'rste Paascbdag speelde Axel II alhier een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een elftal van de Temsche Sport kring. In de eerste helft hadden de telgen het nadeel van den wind, doch dit was geen beletsel voor hen tot het nemen van een 2 0 voorsprong, waarmee de rust inging. Na de hervatting speelde Axel tegen den wind veel beter en bracht den stand weldra op 12. Temsche voerde de score daarna geleidelijk op tot 4—1, doch uit eenige goede aanvallen verkleinden de Oranjemannen den achterstand tot 8 4 Een uiterste poging om nog gelyk te inaken, mislukte, uit een vrijen schop bracht Temsche den eind stand op 3—5. Axel 1 St. Nfcolaasche Sportkring 1—6. Maandag was er tamelijk veel belangstelling voor deze ontmoe ting die in een verpletterende nederlaag voor de Oranjemannen is grë'ndigd. Het spelpeil van de B-lgen stond minstens een klasse hooger. Voor de rust werd dit nog niet zoo duidelijk in doel punten uitgedrukthet ging toen vrijwel gelyk tegen elkaar op. Eerst doelpuntte de Sportkring waarna Axel gelijk maakte en verder kranig party gat. De bezoekers brachten echter nog voor de rust den stand op 1—2. In de tweede helft speelde ieitelijk slechts één elftal voet bal, nl. de Sportkring, die toen den smaak te pakken kreeg. De voorhoede dribbelde door de Axelsche achterhoede alsof er geen Oranjemannen stonden. Zoo werden nog 4 Belgische doelpunten geboren, waarna de bezoekers het wat kalmer op- nsmen, Ook enkele Axelsche spelers namen het by dien grooten achterstand wel wat al te gemoedelijk op waardoor de wedstrijd nog eenzijdiger werd. Het is by een 1—8 nederlaag gebleven, wst niet zoo erg is tegen een dergelyken tegen stander Bedenkelijker is even wel het vertoonde spel, ook al gevóélt men zich de mindere van een sterke tegenpartij, dit mag toch geen reden zijn om niet tot het uiterste vol te houden en de nederlaag zoo klein mo gelijk te maken. Inmiddels is o.i. uit deze wedstrijd de noo dige loering te trekken voor de toekomst. Voorat werd nog eeD partijtje gespeeld tusschen een elftal Axel-JuDiores en een jong clubje Blauw Wit genaamd, hetwelk door de Juniores gewonnen werd met 4-1. Wielerbaan Terneuzen. Maandagmiddag vond te Ter- neuzen de otficieele opening van de wielerbaan nabij de z.g n. Moffenschans plaats. De leDgte dezer baan is 195 m. Het ce menten rijoppervlak heeft een breedte van 6 25 meter. Toen de voorzitter van de wie lerbaan de heer Wijnen het openingswoord uitsprak, bevon den Z'Cb naar schatting 'n 4000 belangstellenden op 't terrein. De eerste wedstrijden op de Nieuwe wielerbaan speelden zich af in de beste orde on onder het oog van een enorme menschen- massa. Reeds lang te voren stroomde bet volk naar de nieuwe baan om verzekerd te zijn van een goed plaatsje. Reeds de eerste kampen die uit spriutreekseu bestouden brachten seusatie en de achter eenvolgende manches tusschen van den Bergbe Crooimans en Verhaeghe-Peix werden in feilen strud betwist. Eerste was Van den Befgbe. De eerste ronden in de achtervolgingsrace giDgen gelijk op en gaven slechts 150 M. verschil. De afvalcours werd in zeer snel tempo verreden. Nadat 4 renners waren uitgeval len wist De Mulder met een felDn spurt den Hagenaar Brooget met énkele lergteu vóór te zijn en overwinnaar te worden. De clou van 't program was de attractio- ueele koppelcourse over 50 K M met 4 klassementen waaroij tus scheDdoor steeds prem'ën werden geschonken van 2'/g tot 5 gulden en een premie van 100 francs 'twelk grooten stryd uitlokte. Ver- haeghe-Carpriaux slaagden erin den prys te veroveren. Verschil lende jachten werden uitgelokt waarbij Verhaegbe-Carpriaux, De Mulder-van den Berghe maar vooral ook de Nederlandsche teams Bronger-Pootjes en Crooi- mans-Franken hun leeuwenaan deel hadden. Crooimans-Franken reden een prachtige course en wisten zich tegen de taaie Bel gische koppels duchtig te weren. Ook BroDger met zijn maat en het koppel Quax Peix deden uiterste pogingen, doch in vech tersbazen als deze Belgische teams die overgroote SDelheid en ook uithoudingsvermogen be zitten, moesten zij hun meester herkennen en zoo werd de eind uitslag als volgt le. Verbaeghe Carpriaux 9 p. op 2 ronden, 2e. De Mulder-v. d. Berghe lOp. op 4 ronden, 3*. Dutré van Cauter 10 p. 4s. Crooimans Franken (H.) 6 5°. Brouger-Pootjes 3 punten 6e Qiux Peix 1 punt en op meerdere ronden 7e. van Kraay van Vlei ken 1 p. Jammer dat de laatste ronden Crooimans Franken nog moesten vallen, waarby laatstgenoemde een arm brak. Een droom, die uPkwam. We droomden, d.d. 26 Maart j!dat het volgende telefoonge sprek werd gehouden Red.Hier no. 25 Terneuzen. O.: Met de redactie? Red.Ja. O Ik wilde een stukje schrij ven over een artikel, dat ik in een krant las, en waarmee ik het niet eens ben» Red.: Ja, maar volgens het jour nalistiek gebruik moet u dat doen in de krant, waar dat artikel slaat. O.Ja, het fatsoen eischt dat wel, maar het gaat tegen de Axelsche krant en dan kijkt u toch gewoonlijk niet zoo nauw? Ik zal er een pluim voor jullie bij doen. Red.Goed, stuur het dan maar. 's Avonds verscheen in deTer- ncuzensche Courant een inge zonden stuk tegen ons artikel „Eerbied" onderteekend door Oranjeman uit Axel. We gaan daar natuurlijk niet op in, of schoon O. et naast is. Men kan op die manier goedkoop van zich afbijten, ten pleziere van boven genoemde Red. Wie volgt? (Kon in het vorig no. niet ge plaatst worden. Red. Ax. Crt Kleine stelen en groote stelen Naar wordt gemeld is door den directeur van het Centraal Bureau voor Afgifte van Be wijsstukken van Rijvaardigheid, te Den Haag den heer J. G. van T., op ernstige wij/.e fraude ge pleegd. wat tengevolge heeft ge had, dat hy op staaoden voet is ontslagen. Vermoed wordt, dat de malversaties, een bedrag van f 40.000 verre zullen over schrijden. Er dient te worden vermeld, dat elk jaar door het accountants bureau van da firma Bianchi te Amsterdam een onderzoek iD de boeken werd ingesteld, waar na een rapport werd uitgebracht, waarop bet bestuur volkomen vertrouwde. Zoo 'n accountants onderzoek blijft toch je ware Van eenige onregelmattgheii werd nooit meldiog gemaakt. Naar aanleiding van bet rapport van de heeren Diesbergen en mr. Gelder Meddecs werd een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de gestes van den direc teur van het bureau. Het blijkt dat door de meis jes voor veel meer is afgetee- hend voor ontvangst dan zij in derdaad hebben ontvangen. De directeur had haar verteld dat er een abuis was en dat als zy nu accoord teekenden voor een hooger bedrag dit abuis door hem kon worden wegge werkt. Ook gebeurde het, dat er blanco staten door de meisjes in goed vertrouwen werden ge- teekend. Op de lyst kwam ook de dochter van den directeur voor, die geen employés is Het salaris van den directeur bedroeg f 6600 met vele emo lumenten. Hei onderzoek duurt nog voort. Deze week is uit een leeg staand perceel aan de Gouds bloemlaan te Den Haag, een Lon:mantel ter waarde van circa f 175 gestolen. In de St. Jacob- straat aldaar is ten nadeele van een bewoner een portefeuille, inhoudende een bedrag van circa i 270 gestolen. Goed afgeloopen De Haarlemsche brandweer heeft door haar voortvarendheid een dreigend gevaar gekeerd toen de motorspuit voor een huis in de Korte Zylstraat verscheen waar op de eerste verdieping een binnenbrandje woedde, slie pen aldus de Crt. de be woners nog rustig en ongestoord op de tweede etage, vlak boven den vuurhaard. Een theelichtje had den brand gesticht, nadat de vrouw des huizes 's morgens vioeg voor haar zoon het ontbyt had klaar gemaakt; het lichtje was bly ven branden, nadat de familie weer in diepe rust was verzonken. De gordynen in de kamer be neden het slaapvertrekgeraakten in brand, daar zy door den tocht in aanraking waren gekomen met het vlammetje. Het vuur greep langzaam maar zeker om zich heen, totdat een beambte n het postkantoor den gloed zag en de brandweer waarschuwde j deze blugcbte bet vuur snel, De hevig geschrokken bewo ners konden thans veilig het benedenhuis bereiken. De nabestaanden van een dezer dagen overleden inwoner van Enschede troffen by de na latenschap een granaat aan, die door den overledene jaren gele den als oorlogssouvenir werd ge kocht en sindsdien een plaatsje had gekregen in het kantoor van den overledene. De politie te Ecschede werd van de aanwe zigheid van het oorlogssouvenir in kennis gesteld en een niets kwaads vermoedende inspecteur nam het voorwerp mede naar het bureau, waar men aldus de Msb. het raadzaam achtte bet op een veiliger plaats te deponeeren, dan voorheen. EeD deskundige vau de Hembrug werd naar Enschede ontboden en deze constateerde, dat men hier te doen bad met een der meest gevaarlijke vermeliDg6- werktuigen, n. 1. een 7 c M. brisant-granaat, waarvan het ver voer per span ten strengste is verboden. Als een kostbaar klein ood werd de granaat daarop door den deskundige,, vergezeld van een inspecteur vau politie, per auto naar een stuk heide grond buiten Enschede vervoerd, waar het tot ontploffing werd gebracht. Het Stavisky schandaal. Leek het eerst dat er in de Staviskyzaak, alsmede in de moordzaak Prince eenig liebt zou opgaan, thans zijn beide zaken duisterder dan ooit. De verschillende fantastische verklaringen, afgelegd voor de er qoête-commissie, hebben niet nagelaten by het publiek ont stemming teweeg te brengen. Ook de steeds op onwaarheid berustende geruchten om beide zaken, die dagelyks in de Fran- sche pers verschijnen, doen het vertrouwen in de commissie, politie en justitie afnemen. Definitiet is er tot nogtoe in de zaak-Prince niets bekend, be houdens dan het feit, dat Prin ce zyn leven door overrijding van een trein verloor. In den boezem der enquête commissie heerscht onverdeeld heid, aangezien een gedeelte der commissieleden bet niet eens is met de opvattiDg om instede van de gecompromiteerde politici zooals Daladier, Dumard. Bon- naure, Audré Hesse enz., te hooreD, men door blyft gaan met het ondervragen van onbe- langrijbe getuigen, wier verkla ringen deels op fantasie berus ten. Verschillende leden hebben dan ook reeds met ontslagname gedreigd. Al deze kwesties dragen een steentje by tot een verhoogde nerveusiteit onder het publiek, welke stemming aangroeit tot een paniek, doordat massa-mee tings van Croix du Feu, com munistische en sociale vereeni- giDgen, alsmede de betoogingen van Action Frar^aise Diet van de lucht zyn, waarbij dan nog geruchten de ronde doen, dat geheime waperzendingen aan de „Jeunesse Communiste" zyn afgeleverd. Hoe corrupt het in bepaalde kringen toeging, moge nog blij ken uit uitlatingen van hoogere politieambtenaren tegenover de parlementaire ecquête commis sie. Zoo verklaarde een der ambtenaren dat by door zijn superieuren gedwoogen werd een onderzoek naar een plaats gehad hebbend bedrog in een geheel andere richting te voeren, dan daarheen waar succes ver zekerd was, omdat eenige parle mentsleden nauw by de zaak waren betrokken. Een andere getuige verklaar de, dat by op de renbaan door den directeur van de „Volonté" werd verhinderd een bookma ker te arresteeren' met bedrei ging, dat deze den toenmaligen minister-president Tardieu hier mede in kennis zou stellen. Deze getuige verklaarde verder, dat, toen hy een diefstal van 10 millioen lire in het casino van Juanles-Pins had ontdekt een van zy'n meerderen hem deze zaak te laten m-

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 5