Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 1. VRIJDAG 6 APRIL 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Koningin Wilhelmina dankt Haar volk. FEUILLETON. Tijdig gered. Binnenland. I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdae- en Vriidaewoormiddao- II nr.. Eerste Blad. Zaterdagmiddag te een uur heeft de Koningin een radio-rede gehouden over de beide Neder- landsche zenders, die ook naar de Nederlandsche pverzeesche gewesten is uitgezonden. Vooraf werd op het orgel het „Wilhelmus" ten gehoore ge bracht. Daarna sprak de Koningin als volgt Mijn gedachten gaan naar U allen uit in deze droeve dagen en lk wensch U door dit gesprek door de radio een blijk te geven van mijn innig medeleven in hetgeen voor U allen een droe fenis bleek te zijn. Zij, die voor ons allen een Moeder is geweest, is tot Gods heerlijkheid ingegaan. Haar lief hebbende hart heeft U allen omvat. Zij .vist zich i^i te denken in de nooden en behoeften van geheel ons Volk, zoowel hier te lande als in de overzeesche ge vesten. Zij heeft steeds alles ge daan, wat in haar vermogen was, om deze te verzachten en te lenigen. Zij verstond het ook blijde te zijn met de blijden en in hun vreugde te deelen. Als Volk in gedachten samen te staan om dit sterfbed, doet een heel bijzondere en hechte onderlinge band ontstaan en verlevendigt op zoo bijzondere wijze ons aller saamhoorigheids- gevoel. Diep ontroerd dank ik u daarvoor, en voor uw liefde en trouw, haar gedurende Haar lange en zegenrijke leven betoond. Voor het geluk en de zonne schijn, die Gij daarin hebt ge bracht, voor uw warme belang stelling en medeleven tijdens Haar ziekbed en voor de laatste hulde, zoo in bloemen als op andere wijze tot uiting gebracht. De ontrotrende bewijzen van aanhankelijkheid aan Haar baar en bij de ter aarde bestelling van haar stoffelijk overschot be toond, hebben Mij diep getroffen Gij hebt daarmede de schoonste kroon op haar leven gezet. Innig dank ik U ook namens de Mijnen voor Uw hartelijke medeleven en voor de ontelbare blijken van deelneming, van U ontvangen. Bij allen weemoed, welke door het hart gaat van het kind, dat haar moeder moest af staan is het onvergetelijk heerlijk te ervaren de liefdevolle hand van God, die alles zoo beschikt heeft. Zij heeft niet beseft, dat Haar krachten de hooge, sloopende koortsen niet zouden kunnen weerstaan. Zij is in de armen van haar Heiland ingeslapen, zonder het namelooze lijden van afscheid nemen te hebben moeten ondergaan, zich ook in de laatste dagen van Haar leven omringd wetend van hen, die Haar het fietste waren. Thans, waar wij haar moeten missen, zooals wij Haar steeds zoo gaarne bij ons en om ons zagen, blijft het be langrijkste, Zij en Haar liefde ons omringen. Zij trachtte steeds een zegen te zijn voor ons allen. Ik besluit met den wensch, dat deze zegen zich voor U en voor Mij moge uitstrekken tot ver over hare groeve. Ik heb gezegd. De rede werd door de Konin gin uitgesproken in haar bank in de Groote Kerk. waarheen Zij zich omstreeks kwart voor één met klein gevolg had begeven. Iu de kerk waren verder uitslui tend aanwezig de kerkeraad, kerkvoogden, notabelen en het college van collectanten van de Ned. Herv. gemeente van 's Gra- venhage. Na het uitspreken van de rede speelde het orgel een couplet van het „Wien Neerlands Bloed". De overkomst van de radio-rede is in Oost-Indië zoowel als in Suriname en Curasao goed ont vangen. De Bataviasche Radiovereni ging heeft den Directeur-generaal der P.T.T. het volgende telegram gezonden „dank u schitterende uitzending H.M.'s woorden". Paramaribo meldt: Rede Ko ningin van begin tot einde enorm succes. Geen woord gemist. Alles duidelijk, geen fading, geen vervorming. Gouvernementshuize waar ver schillende gasten, betuigen har telijke tevredenheid". De Koninklijke Familie naar Het Loo. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn Zaterdagmid dag omstreeks kwart over vijf per auto uit Den Haag op het Loo aangekomen. Z.K.H. Prins Hendrik arriveer de om 5.10 uur per trein te Apeldoorn en vertrok van het station per auto naar het paleis Het Loo. Prins Hendrik. De Haagsche correspondent van de „Pester Lloyd" heeft in dit Hongaarsche blad een artikel gewijd aan der. Prins der Neder landen, van wien hij vooral de goedhartigheid, den eenvoud en het opgeruimd humeur prijst. De schrijver schetst hem o.a. als jtger en beoefenaar van de bergsport „De brouwen van Biner en Gentinetta, twee zeer bekende Zwitsersche gidsen, zijn er reeds aan gewend aldus luidt het dat de Prins-Gemaal plotseling onaangekondigd in haar woning staat. En menigmaal, zoowel in Holland, in Zwitserland als in Duitschland klopt hij onverwacht aan de deur van een woning, waarin een oud vriend woont of een mensch, die zijn belangstel ling heeft opgewekt. Hij glim lacht vergenoegd over de gelukte verrassing, gaat zitten en houdt een praatje. Dan spreekt niet de Gemaal van een Koningin, niet de zoon van een hertog, maar de goedhartige, edele en gevoelige medemensch. En daartusschen- door flitst het vrooiijke licht van Ja- Hat tiet er geheimzlnn'f uit, sei een grap en geeft aan het gesprek -die echt menschelijke noot, de zelfde noot, die van den vader erfelijk is overgegaan op de dochter, de toekomstige Koningin der Nederlanden, die het verlan gen heeft kenbaar gemaakt bij haar verjaardag dit jaar af te zien van groote feesten, daar dit niet met den ernst der tijden in over eenstemming zou zijn.... Vriendinnen uit het studenten corps van de Leidsche universiteit hebben heel wat uit de Hooge- school geklapt. Zoo ook dat dr. Juliana, die een vrooiijke en lachende studente is geweest, voor haar vader met het zonnige gemoed in haar hart een heel bijzonder vertrouweljjk kamertje heeft ingericht. Bestriding der werkloosheid, De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de colleges van Ged, Staten een brief gericht, wearin o.a. wordt gezegd, dat het aanbeveling verdient, vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werk zaam zijn in specifiek vrouwe lijke beroepen, te vervangen door mannelijke arbeidskrachten. Eveneens ware aan perscneel, dat aan zijn ambtelijke of con- tractueele bezoldiging een be hoorlijke bestaansmogelijkheid ontleent, in het algemeen geen verlof te verleenen tot het ver richten van nevenwerkzaamheden, het drijven van handel of nering, enz. De minister verzoekt de ge maakte opmerkingen ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. - De Tweede Kamer heeft aangenomen een wetsontwerp tot technische herziening der inkoms tenbelasting, waardoor inkomens boven f 70.000 wat zwaarder wor den belast, hetgeen een extraatje van plm. f650.000 zal opleveren. Daartegenover staat echter, dat groote gezinnen een ruimer kin deraftrek zullen kunnen toepassen hetgeen den staat op een ver minderde bate van f 200 000 komt te staan. Gezinnen met meer dan vijf kinderen zullen voortaan 2V4 Maar se zal vstueif weer goed maal zooveel mogen aftrekken voor de telgen boven de vijf dan voorheen. Tot dusver b.v. kon bij een inkomen van f3500 een huisvader met 10 kinderen f 2500 aftrekkenvoortaan echter kan hij f 3500 (4 X f 200 6 X f 450) aftrekken, zoodat hij geheel den dans ontspringt. De Kamer heeft verder haar goedkeuring gehecht aan een reusachtig conversieplan. Daar onder vallen alle 41/, en 5 pet. leeningen, die de staat nog heeft loopen, te zamen tot een bedrag van f 780 millioen. Bij een rente van 4 pet. bezuinigt de Staat op de genoemde f780.000.000 een kleine f5 millioen. S. D. A. P. Zaterdag werd te Utrecht het jaarlijksche Congres derS. D. A. P. gehouden. Ter sprake kwam de brochure-Duys, welke de schrijver wenschte te verdedigen. Hem werd echter het woord geweigerd. Met den uitroep „-Levé de demo cratie" verliet dhr. Duys de zaal. Vervolgens werd het jaarverslag behandeld en bleef het partij bestuur niet voor critiek gespaard. Tenslotte was de Liga-kwestie aan de orde, waarbij bleek, dat het partijbestuur niet met de Liga in zee wenschte te gaan en het lidmaatschap van Liga en S.D.A.P. onvereenigbaar had verklaard. Het Congres heeft, na lange debatten, vier resoluties, als uit vloeisels van het Herzieningsrap port aanvaard. De voornaamste inhoud der eerste resolutie is dat de weer- galooze economische crisis, die sedert het najaar 1929 over de wereld woed, aanleiding geeft voor de S. D. A. P. om allen, voor wie de democratische soci alistische orde uitkomst en ver wezenlijking van idealen zal be- teekenen, op te roepen om, on geacht, verschillen van maat- schappelijken stand en godsdiens tige overtuiging, met haar daar voor den strijd te voeren. De tweede resolutie behandelt de democratie. De belangrijkste alinea dezer resolutie luidt als AXELSCHElf COURANT Engelsche vertaling. 22) Hoe is dat mogelijk U kent ze toch Maar heel weinig. Toen ik de Hofstede van hen huurde, heb ik ze maar éénmaal zeer kort gesproken. Vroeger heb ik wel eens iets van hen gehoord, maar zeer weinig' Ik heb gehoord dat juffrouw Stanton getrouwd isof althans binnenkort denkt te trouwen. Met wien Met een zekeren Jahn Maynard. Kert u hem Hij keek mij weder onderzoekend aanStelt u zoo groot belang in juffrouw Stanton? Vroeger, zei ik. 01... Hij aarzelde Ik durf niet te zeggen dat ik John Maynard ken, ging hij voort. Ik heb hem wel eens ontmoet, maar dat wil nog niet zeg gen iemand kennen, wel en even zweefde er een vreemd lachje om zijn mond. Maar u kent zijn betrekking tot de Stantons ten minste? Ja, die ken ik. Het scheen mij dat er een harde trek om zijn dicht geknepen mond kwam. Dank u, zei ik. üeen dank, bromde hij, en voor de tweede maal daalde ik de trappen af. Op mijn weg naar huis overdacht ik ons gesprek. Peter Langley had een gunitigen indruk op mij gemaakt, Niets in zijn woorden of houding gaf aanleiding tot achterdocht. En toch heelemaal voldaan was ik niet. Als de achterdochtige geest eenmaal bezit van ons heeft genomen, is hij niet ge makkelijk uit te drijven. Het was me of ik door een net van geheimen was omsponnen en al mijn pogingen dat net te ontwarren, bleken vruchteloos. Het werd mij meer en meer duidelijk, dat het lot van Enid Leslie op de eer: of andere manier verbonden was aan dat van Agnes Stanton, maar hoe was me nog een raadsel. lk voelde mij als iemand, die in een bosch verdwaald is en telkens meent den rechten weg te vinden om ook telkens weer te ervaren dat hij op zijn punt van uitgang is weergekeerd lk moest weer opnieuw beginnen, maar ik voelde dat mijn geduld op raakte. HOOFDSTUK IX. Een paar dagen vóór Kerstmis on'.- ving Effie een brief van Enid Leslie. Dat was een groote geruststelling. Ik was de oprechtheid en goeden wil Jan haar voogd ernstig in twijfel gaan trekken ja, ik was gaan vreeztn. dat hij een verkapte vijand van haar was en dat haar persoonlijke veilig heid voortdurend in gevaar was, zot- lang z:j onder zijn dak verbleef. De brief was van den volgenden inhoud Ik zou je lieven brief veel eerder beantwoord hebben, als ik het gekund had. Maar ik ben erg ziek geweest en ben nog zwak en slap. Ik vind het heerlijk bij je te komen logeeren en mijn voogd zegt dat ik mag, zoodra ik wat sterker ben en het weer wat beter Wordt, Dus hoop lk maar op dS- toekomst. Wat zal het leuk zijn over Lausanne tz praten en de meisjes en de onderwijzeressen en alles 1 lk herinner me je nog erg goed en weet nog best dat je mij uitnoodigde de vacantie mee te gaan naar Greenslade. Mijnheer Langley is niet meer zoo brom merig als vroeger en toen ik ziek was is hij een echte voor mij ge weest. Hierbij moet ik het laten, want ik word gauw moe. ik slaap erg slecht en droom verschrikkelijk naar maar het begint in den laatsten tijd veel beter te gaan. Mfln voogd zegt dat ik nergens bang voor behoef te zijn. Mijn groeten aan je flinken broer. Wat leuk dat jij zijn zuttzr bent! Je toegenegen vriendin, ENID LESLIE. P. S. Schrijf gauw eens p.a, mijnheer Langley, Lincoln's Inn Fields. E. L. Effie zat mij te besiudeeren, terwijl ik den brief las. Toen ik hem uit had, zei ze Wat gek, hè Roden, dat zij haar eigen adres niet opgeeft. Ja, dat is vreemd. Heb je gezien, dat de brief het poststempel van Londen heeft? Het lijkt wel of ze haar eigen adres verborgen wil houden. Misschien. Maar waarom dan Vraag me wat anders, ik we, t het niet. zei lk lachend. ze met gefronsd voorhoofd, en ik houd niet van geheimzinnigheden. Het kan wel zijn dat ze niemand wil ontvangen, zoolang ze niet heele maal beter is, zei ik. Maar ik dacht anders. Zij was op de een of andere manier achter den aanslag op haar leven gekomen. En de schck van deze ontdekking had haar zenuwgestel hevig aangetast. Hierdoor waren de angst-droomen te verklaren en ook de eenigszins vreemde zinsnede Mijn voogd zegt dai ik niet bang behoef te zijn. Het leek er od, dat zij nog steeds bang was. Misschien was zij te weten gekomen wie haar vijanden waren en vreesde zij dat ze haar woonplaats zouden ontdekken. Misschien ook kende ze hen niet en dat mopst nog meer be angstigend voor haar zijn. Maar dat verklaarde waarom zij haar adres ge heim wilde houden. Arm kind 1 Toen ik den brief overlas werd het mij duidelijk hoe weinig hij strookte met haar gewonen toon. Hoe anders zou ze geschreven hebben onder not- male omstandigheden. Onwillekeurig moest ik terugdenken aan dien middag toen wij samen thee dronken in De Chequors. Hoe vrooiijk en zorgeioos was ze toen. Hoe mooi zag ze de we reld en hoe goed dacht ze over de menschen. Ieder medemensch leek haar een vriend. Ze begreep niet wat een vijand was. Ik begreep nu wat Peler Langley bedoeld had met ontzettende dingen die zij beleefd had. En ais medicus begreep ik, beter dan eenig ander, hoe dit haar op haar teedere leeftijd had aangegrepen en hoe ziek zij geweest was. worden, zei ik tot mijzelf. Het is geen kwestie van medicijnen. Haar natuur zal het vanzelf weer te boven komen. Zij is jong en jeugd is het beste geneesmiddel. Dit alles was een groote gerust stelling voor mij en ik hervatte mijn werk met een blijder hart dan ik in weken had gedaan. Weliswaar had Enid's brief mij geen licht gebracht in mijn eigen moeilijkheden, maar er was toch iets als hoop in mij opge komen. Enid was een van de schakels in den keten, die ik motst vormen en op het oogenblik was zij de eenige die ik in handen had. De andere schakels waren Agnes, John Maynard, Elisabeth Hunt mevrouw Stanton misschien, Hoe zou ik die allen vin den En hoe zou ik kunnen uitvinden op welke wijze zij samenhingen ais zij werkelijk samenhingen? Ik was er ook zeker van dat de hoofdschabel John Maynard was. Na veel denkens construeerde ik mijn keten als volgt: Hunt-Enid-Msynard-Agnes- mevrouw S anton. Ik had het gevoel of ik een kind was dat met een leg- doos speelde, waaraan stukken ont braken. De dagen tusschen Keratmis en Nieuwjaar bracht ik in Londen door, waar ik kamers liet inrichien in Harley- street. Ik wilde daar een vaste woning hebben en was van plan in het begin van Januari daar mijn intrek te nemen, Mijn naam als specialist was meer en meer bekend geworden en lk was reeds vele malen in consult geroepen zoodat ik een drukke praktijk ver wachtte. (Wordt vervolgdji

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1