Mg. Nederland J. Visser-Mooie Chique Mantels Leuke Mantelpakjes Japonnen, Complets, Blouses, Rokjes Eporme collectie Heerencostuums Jongenscostuums Dames en Heerenregenkleeding. Concurreerende Prijzen. Axel. behoeftigen van boven 80 jaar, van alle gezindten te 's Graven- hage) werd verblijd door een gift van de firma Meddens en Zoon, Hofweg, groot f 1430. als opbrengst van de kijkplaatsen in de etalageruimten dezer firma, op den dag der begrafenis van H M. Koningin Emma, de geliefde beschermvrouwe van het'Fonds. G< schenk aan de schoolkinderen. Vanwege de gemeente 's Gra- venhage is aan alle leerlingen van Openbare Lagere scholen en bijzondere scholen voor lager onderwijs, alsmede van U.L O. scholen, een portret van wijlen H.M. de Koningin-Moeder uitge reikt. Naar gemeld wordt, heeft H M. de Koningin het voorne men Zaterdag a.s. des nam. 1 uur, door de radio een woord te richten zoowel tot de bevolking van Ne derland als van de deelen van het Rijk Overzee naar aanleiding van het overlijden van de Ko ningin-Moeder. De krans aft Indië. Gisteren kwam de Pelikaan te Amsterdam uit Indië aan en had een krans meegebracht van de Vaderlandsche Club in Oosf- Indië, als hulde aan de overleden Koningin-Moeder. Een deputatie legde de krans in de Nieuwe Kerk te Delft bij de overige bloemstukken. Te Delft hebben Woensdagen Donderdag 10 000 menschen een bezoek in de kerk gebracht. AXEL, 30 Maart 1934 De vorige week zijn alhier vanwege de ver. Het Groene Kruis de examens gehouden voor Eerste Hulp bij ongelukken, Ilde gedeelte. Dit examen bestond uit een theoretisch en een prac tisch gedeelte. Het werd afgeno men door den docent Dr. Bom alhier. Bij het practisch gedeelte stelde men zich voor, dat een persoon in een put met water was geraakt, een hoeveelheid water binnen had gekregen en in bewusteloozen toestand was ge raakt; tevens was een beenbreuk ontstaan. De leerlingen kregen dit onge val te behandelen. Over het algemeen was Dr Bom tevreden over het gepres teerdealle deelnemers slaagden, zoodat het volgend jaar het eind examen kan plaats hebben.. Deelnemers waren de dames A. Bom, Frans, van Doeselaar, B Koster, P. Mieras, F Scheele en de heeren C. Griep, Joh. C. van Driel, H. J. Hoebé, B J. Knieriem, G. Lindenberg, A. van Sabben en C. M. van Tatenhove. De examens werden door het bestuur van Het Groene Kruis bijgewoond, t.w. de heeren A E. C. Kruysse, voorz., P. Ie Feber, secr., L. P. Bakker, penningm. en L. van Hoeve. Na afloop bleef men nog een poosje gezellig bijeen e^ bracht de heer H. J. Hoebé namens de cursisten dank aan dr. Bom en aan het bestuur, dat de gelegen heid voor het deelnemen aan dezen cursus heeft opengesteld. De Overste begon met zijn groot leedwezen uit te spreken, dat bij deze gelegenheid de vlag niet in top kon worden gehe- schen, tengevolge van het over lijden van Hare Majesteit Konin gin Emma. Spreker herdacht deze Lands vrouwe, hetgeen zij voor ons geweest is en hetgeen wij aan haar verliezen. Een minuut stilte werd gebo den ter stiile herdenking aan het groote verlies, dat het Koninklijk Huis heeft getroffen. Vervolgens ging spr. in grove trekken na, wat er aan vooraf gegaan was, eer men verzekerd was, dat de Brigade Axel zou blijven en daarna met welke moeite men te kampen had eer deze kazerne in gebruik kon worden genomen. Het was een worstelen, on dergaan en daarna weder boven komen met onze planner, om dat gene te krijgen wat wij nu hebben. Spreker wenscht bij den doop van deze kazerne, dit gebouw den naam te geven van „Luctor et Emergo" kazerne te Axel. Dit gebouw verdient den naam ten volle en door deze goede en prettige samenwerking, die hij als Hoofd der Gemeente politie dagelijks ondervindt, op dit zakelijke terrein als huurster en verhuurder zal blijven voort duren en wenscht de Overste en de overigen van dit Wapen ge luk met dit gebouw voor de Brigade te Axel. De Overste vei zocht daarna plaats te nemen voor het gebouw om dit moment op de gevoelige plaat vast te leggen. Daarna werd men binnenshuis verzocht een dronk te wijden ter gelegen heid van den doop van dit ge bouw. Landbonircarsus voor Werkloozen. Maandagavond werd alhier in één der lokalen der openb. school de eindles gehouden voor den landbouw-wintercursus ainwerk- loozen. Een 18-tal personen had hier aan deelgenomen. We konden constateeren dat deze cursus etn groot succes is geworden, want op de vrij moeilijke vragen, welke den cursisten werden gesteld.' werd meestal een vlot en afdoend antwoord gegeven, tot groote vol doening van de leeraren, dhr. Zonnevijlle en Van Harn, die moeite noch tijd hebben gespaard (ook betere genre) voor de leerlingen dienstbaar zal kunnen worden gemaakt. 'Spr. ge tuigde van het gezellige verloop der cursus; er is hem nooit een klacht bereikt en hij vertrouwt, dat hier allen genoten hebben. Spr. eindigde met een woord van dank aan de onderwijzers, het gemeentebestuur en den Rijks- landbouwconsulent. De heer van de Bilt, die als wethouder namens het Gemeente bestuur tegenwoordig was, sloot zich aan bij de woorden van dhr. Hofstra en hoopte, dat iedereen met genoegen zal mogen terug zien op dezen cursus. Hij wekte allen op om een landbouwblad te lezen om hun kennis te verrijken. Namens de leerlingen dankte dhr. W. Wieland, de organisaties, het gemeentebestuur en de onder wijzers, alsmede dhr. Hofstra voor den prettigen en leerzamen curcus, waarna dhr. G. den Deurwaarder in een gezellige speech zijn vol doening uitsprak over het wel slagen van deze lessen op land bouwgebied. Dhr. Zonnevijlle bracht even eens dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het slagen van dezen cursus. Hij 3 sprak den wensch uit, dat men zou komen tot de oprichting van een ver- eeniging desgewenscht in samen werking met Zaamslag en Ter- neuzen. Met de hoop, dat de ijver, die de leerlingen hebben getoond, aan hun dagelijksche leven ten goede mag komen, ein digde spr. zijn slotwoord. We kregen den indruk, dat de ver houding tusschen de onderwijzers en leerlingen van bijzonder intie- men sard was, getuige den ge- zelligen toon, die werd aange slagen tijdens de conversatie tusschen leeraars en leerlingen. Omtrent de officiëele inge bruikneming van de Luctor et Emergo kazerne der Koninklijke Marechaussee welke alhier Vrij dag jl. plaats had, zond men ons nog het volgende verslag: Door verschillende omstandig heden kon eerst Vrijdag 23 Maart 1.1. de officiëele ingebruikneming plaats hebben van de nieuwe kazerne der Koninklijke Mare chaussee van de Brigade Axel. Dit geschiedde door den Wel Ed. Gestr. Heer Werner, Overste van de Divisie der Koninklijke Marechaussee, in tegenwoordig heid van de Districts-Comman dant, Burgemeester en Wethou ders van Axel, alsmede de Ge meente-Opzichter, de Burgemees ter van Overslag, de Brigade Axel, de Commandant van de Brigade Sluiskil, verschillende Rijks- en Gemeenteveldwachters. De Opzichter van Fortificatiën en de Burgemeester van Zuid- dorpe hadden bericht van ver hindering gezonden, kazerne hier in Axel te bouwen zijn de plannen om een brigade in Axel te houden in veilige ha ven en vastgeankerd aan dit hechte en flinke gebouw, waarop wij allen, zoowel superieuren als bewoners trotsch zijn en dat ons voldoening schenkt en onstevre den doet zijn met datgene, wat wij in dit gebouw vereenigd vinden. Dit alles hebben wij verkregen door de tegemoetkomende hou ding van de gemeente Axel, waarvoor zij hartelijk dank wordt gezegd. Inzonderheid dankt spr. den Burgemeester, die alles in het werk heeft gesteld om dat gene te verkrijgen, hetgeen wij in het belang van de streek en van den dienst noodig hebben geacht. Spreker brengt ook dank aan den Gemeente-Opzichter voor zijn vele werkzaamheden, die hij aan de kazerne heeft verricht. Wij zijn over zijn tegemoetkomende houding uiterst tevreden en daar voor dankbaar. Daarna nam de Burgemeester het woord. Spreker vond het buitengewoon aangenaam te mogen hooien, dat de Overste, de Districts-Com mandant en de Brigade uiterst tevreden zijn over dit gebouw, dat de gemeente voor dit doel heeft gebouwd. Spreker vindt het een origineele naam, die aan deze kazerne wordt gegeven. Het heeft heel veel moeite gekost, eerst om de brigade in deze gemeente te be houden en daarna dit gebouw aan het Rijk te kunnen aanbie den. Wij zijn tevreden met de zoo juist uitgesproken verklaring, dat het gebouw aan alle eischen voor de Marechaussee voldoet en voorloopig zal blijven voldoen ook bij eventueele uitbreiding. Hij hoopt dat de band van om de noodige kennis bij te brengen evenals voor de bestu ren der organisaties, die het ini tiatief tot dien cursus namen. De heer Hofs ra, Rijksbouwland- consulent te Goes, die mede aan wezig was, richtte zich na de lessen tot de leerlingen en zeide dat het hem genoegen deed dat allen een diploma kon worden uitgereikt. Het is voor het eerst, zei spr., dat ik hier tegenover een cursus sta van landarbeiders. Spr. acht het voor dezen eveneens noodzakelijk als voor de boeren zoons om zich theoretisch in het landbouwvak te bekwamen. Het is zeer goed gezien van de ver schillende bonden om een cursus in het leven te roepen. De ken nis, die men heeft opgedaan, kan later ten goede komen. Met een toepasselijk woord overhandigde spr. de diploma's aan de volgende personen G Boeije, j. Boeije, A Goossen, Ch. Hollebek, H Meertens, R. Scheele, W. Wieland, met de ver melding zeer goed. Verder aanJ Boogaert, A. Dieleman, Adr. v. Dixhoorn, Andr. v. Dixhoorn, G. de Feijter, K. Hamelink, A. v. Langevelde, K. Ma as, J. K. de Putter, M. Wieland en J. Wolfert, met vermelding voldoende. Voorts dankte spr. dhrn. Zonnevijlle en Van Harn voor de moeite, die zij zich heb ben getroost om den leerlingen die kennis bij te brengen. Het verheugde hem, dat mede aan wezig waren de b^turen der be trokken organisaties en hij sprak daarover zijn waardeering uit, evenals aan het adres van het gemeentebestuur, dat een lokaal met gratis vuur en licht beschik baar had gesteld. Vervolgens nam de voorzitter der commissie, dhr P. C. Mangold het woord. Hij hoopte, dat de kennis, die het diploma aangeeft De begrafenis op de film. Met verwijzing naar de adver tentie van Het Centrum, verzoekt men ons de aandacht te vesti gen op hei feit, dat ook h er, en wei aanst. Dinsdag, een filmre portage wordt gegeven van de begrafenis van wijlen H.M Koningin Emma. Het is te ver wachten, dat velen dit heuglijke feit zullen willen zien en het op prijs zullen stellen dat de onder nemer zich daarvoor moeite en kosten getroostte. Gemeenteraad van Zaamslag. Maandag werd openbare ver gadering gehouden, alleen dhr. Haak was afwezig. Na opening stelde de Voorz. voor om het volgende telegram aan Hare Majesteit de Koningin te zenden „De Raad der Gemeente Zaam- „slag, heden bijeenvergaderd, „betuigt haar hartelijke deelne- „ming bij het overlijden van U „Geliefde Moeder. Sterke God U „met de Koninklijke Familie om „deze zware beproeving met lijd zaamheid te dragen". Met alg. stemmer, werd hiertoe besloten. Bij kasopname bleek bij de betrokken ambtenaren aanwezig te zijn f 1783 voor het Gem. El. Bedrijf en f4092 in de gemeen tekas. Ingekomen was een schrijven van den Zaamslagschen Bestuur- dersbond, waaromtrent B. en W. mededeelen, dat bij schrijven van den minister, de verdienste van de vrouw van een gesteunde met kinderen bij de berekening van den aftrek wegens gezinsinkoms ten niet buiten beschouwing mag worden gelaten. Sinds 1 October moest nu g van de verdiensten der vrouw in mindering worden gebracht op den steun. Dhr. Maas vindt het niet in orde, de ver diensten van de vrouw van een gesteunde te verminderen. Het doet hem zeer, dat de minister zoo weinig gevoelt voor de land arbeiders. Hij vraagt of die men schen van f 7 rond kunnen komen. Als de heeren in Den Haag wil len bezuinigen dan is spr. daar zeer over tevreden, maar dan moeten ze van boven af beginnen. Spr. stelt voor om die f3 in komsten van een werkvrouw niet in mindering voor steun te bren gen, waarmede dhr. Buijze het eens is. De Voorzitter antwoordt, dat het niet gemakkelijk is en ook nooit mooi, wanneer we zoo'n schrijven hebben ontvangen, om daar weer op terug te komen. Er is naar spr.'s gedacht toch geen kans op en daarom hebben wij er niet aan voldaan. Hij is evenwel overtuigd van het groote belang, dat het platteland erbij heeft. Dhr. de Feijter gelooft ook niet, dat er wat mee te bereiken is en acht het op den weg van de bonden te liggen om zich daaromtrent tot den minister te wenden. Dhr. Maas is van meening, dat de ge meentebesturen een grooter kracht bezitten. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Bij punt 5, betreffende het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening aangaande voorwaarden voor stroomlevering door het G. E. B, acht dhr. Koopman het wenschelijk om met een goedkooper lichttarief te werken, aangezien er zoo weinig stroom wordt gebruikt en zal nog een nader voorstel indienen. Ove rigens wordt de verordening vast gesteld. Het Kohier hondenbelas ting werd vastgesteld op f4.24, met 143 honden over 2 klassen verdeeld. Naar aanleiding van e;n des betreffend schrijven van Ged. St. stellen B. en W. voor de zeker heidstelling van den gemeente ontvanger van f6403 op f7000 te brengen, waartoe met alg. st. wordt besloten. De begrooting van het G E. B. 1933 wordt gewijzigd als door B. en W. is voorgesteld, zoo ook de gemeente-begrooting 1933. De door B. en W. voorgestelde wij- ziging in zake het benoemen van veldwachters wordt z.h.s. aange nomen, nadat dhr. Koopman den wensch heeft uitgesproken om de vergoeding van f 50 voor diploma met aanteekening te brengen op f 25 voor een gewoon diploma. Dit idee wordt gesteund door dhr. Buijze, waarop de voorz. meedeelt, dat hiervan aanteeke ning zal worden gehouden. Ook de voorgestelde wijzigingen van het Ambtenaren-Reglement, ingevolge ministerieel voorschrift worden z.h s. vastgesteld. Door J. Bakker en M. Goossen was een vergoeding voor schoolbezoek gevraagd ad f30 per jaar en per kind Op voorstel van B. en W. wordt besloten f25 toe te staan. Het voorstel van B. en W. be treffende verhaal van de Coupon belasting wordt z.h.s. aangenomen. 3 ot leden der commissie van schoolverzuim worden de door B. en VV. aanbevolenen benoemd. Bij de rondvraag brengt dhr. Maas het fietspad in de Terneu- zensche straat ter sprake, hetwelk z.i. verbeterd dient te worden. Verder deelt spr. mede, dat men tegenwoordig alles bloot moet leggen, wanneer men gesteund wil worden. Daarom zou hij gaarne zien, dat zulke menschen apart worden ontvangen, daar niet ieder er mee te maken heeft hoe de toestand van deze personen is. De voorz. antwoordt dat het fietspad eerstdaags in orde zal worden gemaakt en dat met den wensch van dhr. Maas rekening zal worden gehouden. Door dhr. A. Dees wordt ge vraagd naar verbetering van den Pouckepolderschendijk. Dhr. Wisse zou gaarne zien, dat een nieuwe vlag werd aan geschaft, waarop de voorz. me dedeelt dat Dinsdag een nieuwe vlag zal worden uitgehangen. Dhr. Hamelink vraagt of er ook plannen bestaan voor hetuitdiepen van de haven aan de Griete en hoe dat eventueel moet gebeuren. De voorz. antwoordt bevestigend en zegt. dat ten en ander in over weging is bij B. en W. Verder vraagt dhr. Hamelink of er al iets bekend is omtrent de opheffing van de School te Othene, waarop de Voorz. antwoordt, dat hierover nog onderhandeld wordt. Dhr. Buijze geeft te kennen, dat het hem zeer doet, dat met het verscheiden van de Koningin- Moeder zoo weinig animo bestaat voor het uitsteken der vlaggen en het spijt hem, dat zoowel de voorz. als weth. de Feijter de vlag niet hebben uitgestoken, want dan hadden anderen hun voorbeeld zeker gevolgd. Dfi

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2