inn o v o Recatszaicen. Advertentiën. WOONHUIS P. AUGUSTE1JN menschen ons doen ziende ons er om prijzen, is al veel, maar méér is het als het zoover komt, dat de menschen óns en ons doen ziende, erkennen dat hier meer is dan menschelijk kunnen en deswege onzen Vader in den Hemel er om prijzen, voor wat Hij door menschen doet. Zóó was Haar werk en Haar leven. Zoo zien we dan nu over men- schelijke daden en menschelijke deugden heen naar Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn en danken Hem voor wat Hij ons Vorstenhuis en ons Land en Volk heeft geschon ken in dit dierbaar leven dat van ons is weggegaan en dat wij zoo noode zullen missen. En wij kunnen niet nalaten aan deze plaats onze geëerbie digde Koningin en onze Prinses Juliana gelukkig te prijzen dat God Haar deze genade verleent dat Zij op deze wijze en met zulke gevoelens Haar zoo beminde Moeder en Grootmoeder ten grave leiden. Wij weten en getuigen hier met dankbaarheid aan God, dat menschelijke Majesteit zich ootmoedig buigt voor Gods liefde en Christus. God-zij geloofd, die ons Volk in Oranje zulk een Vorstenhuis gaf. Zoo is het dan waarlijk niet enkel rouw die ons hier samen brengt, maar ons hart is vol van dank en geluk voor Gods groote liefde, dat wij aan deze baar Paaschliederen mogen zingen, liederen der overwinning in den mond van sterfelijke menschen. Amalia van Solms nam bij Haar huwelijk als levensleuze: quid reddam Domino (wat zal ik den Heer vergelden Wij doen dat ook hier bij deze baar. Wat zullen wij, volk van Nederland, den Heer vergelden voor wat Hij ons gaf in dit zoo begenadigde leven? Wij willen elkander hier aan deze baar beloven dat wij den band tusschen Oranje en Nederland die ons Land reeds tot zoo grooten zegen is geweest niet alleen bewaren maar verster ken en daardoor toonen, dat wij bij elkander behooren en bij el kander willen blijven en samen ontvangen den zegen dien Gods goedheid ons nog zal willen schenken. Geloofd zij Jezus Christus Amen. Na de rede van Prof. Obbink zongen alle aanwezigen, wederom begeleid door orgel en bazuinen, Gezang 273 1 en 11. Beveel gerust Uw wegen, Al wat u 't harte deert, Der trouwe hoed en zegen Van Hem, die 'tal regeert; Die wolken, lucht en winden Wijst spoor en loop en baan, Zal ook wel wegen vinden, Waarlangs uw voet kan gaan. Hoor onze smeekgebeden Heerred uit allen nood 1 Sterk onze wankle schreden, En leer ons tot den dood Op uwe hoed en zegen Vertrouwen, vroom van zin Zoo voeren onze wegen Gewis ten hemel in Daarna was het plechtige oo- genblik aangebroken, dat de gor dijnen, welke de grafkelders der Oranjes aan de oogen van ieder onttrekken, werden weggeschoven en de kist met het stoffelijk hulsel de steenen trap werd afgedragen om te worden bijgezet in de ge welven van die oude kerk, waar reeds zoovele groote figuren der dynastie waarmede Koningin Emma Haar leven verbonden had, rusten. Na het uitspreken van het Amen begaven zich de Opperkamerheer de Hofmaarschalk en personeel naar de baar. Kroon en ordetee- kens werden weggenomen en de kist werd van het rouwkleed ont daan en in den grafkelder gedra gen. Vooraf gingen de Commis saris en prof. Obbink. Toen de kist in den grafkelder werd gedragen, speelde het orgel onder bazuingeschal het oude Wilhelmus. Alzoo werd dus Koningin Emma ter kerke ingedragen met het „Mein Waldeck" en werd Zij ter ruste gelegd onder de tonen van het Wilhelmus. Treffend beeld van Haar leven. £ij, van Waldeckschen bloede, nagestaard door een Nederland- sche natie als de hooge Vorste lijke Vrouwe, die Haar hart had verpand aan ons land en volk. Het stoffelijk overschot werd gevolgd door:H.M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins voii Wied, Z. D. H. de Vorst van Waldeck en Pyrmont en H. D. H. de Vorstin van Erbach-Schönberg. De toegang tot den grafkelder werd met een gordijn afgesloten. Op verzoek van H. M. daalden ook de Minister van Justitie en diens secretaris-generaal, in den Grafkelder teneinde over te gaan tot het verzegelen der kist. Tij dens deze ontroerende plechtig heid in den Grafkelder bleven alle overige aanwezigen w.o. ook Z. K. H. Prins Hendrik op hunne plaatsen en werd het orgel be speeld. Zoodra prof. Obbink die in den grafkelder voor de 4 vorstelijke personen het Onze Vader had gebeden, was teruggekomen in de kerk, begaven zich de Prins der Nederlanden, alsmede de in de kerk aanwezigen Vorstin en Vorstinnen naar den uitgang met hun resp. gevolg, en namen plaats in hun auto's. De overige aanwezigen bleven op hun plaatsen in de kerk en verlieten deze eerst nadat H. M. de Koningin vertrokken was, vergezeld van de Vorstin von Ehrbach-Schönberg, Prinses Juli ana en den Vorst van Waldeck- Pyrmont met Hunnen diensten. In vier gesloten auto 's reed de Vorstelijke familie naar Den Haag. De laatste eerediensten waren vervuld. AXEL, 27 Maart 1934 Gisteravond had alhier in de Herv. Kerk een gemeenschappe lijke wijdingsdienst plaats, welke werd geleid door de Eerw. Hee- ren ds. van Oeveren en ds. Post, resp. predikanten der Herv. en Geref. kerk. Het gebouw was eivol, toen ds. van Oeveren het gebed uitsprak, nadat was ge zongen Ps. 103 8 en 9. Spr. las voor Ps. 90 1 12 en Joh. 11 25 en 26. Vervolgens sprak hij een korte herdenkingsrede uit. Nadat was gezongen van Gez. 130 6 wijdde ook ds. Posteen rede aan de beteekenis van wij len Koningin Emma voor ons land en volk om met dankgebed te eindigen. Tot slot werd staande door de menigte gezongen „Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij, o God, mijn Heer, enz. Heden werden weer de klok ken geluid en werden de scholen 's middags gesloten. Kamer ran Koophandel. In de Zaterdag te Terneuzen gehouden vergadering werden herbenoemd tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, voorzitter der afdeeling Grootbedrijf de heerP. A. Neeteson (plaatsverv. C. Wind van Merkesteijn), voorzitter der afd. Kleinbedrijf de heer J. M. Oggel (plaatsverv. A. de Vrieze). Bij den aanvang der vergade ring herdacht de voorzitter het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder in de volgende bewoor dingen lyiijne Heeren, Alvorens onzen arbeid aan te vangen, meen ik een enkei woord te moeten wijden aan de nage dachtenis van Haar, van onze Landsvrouwe, die na een korte ongesteldheid van ons is heen gegaan. Door het overlijden van Koningin Emma, van de Konin gin-Moeder, treft Hare Majesteit de Koningin en Haar Huis een zware slag, maar niet minder is het verlies van deze edele Vorstin een verlies voor ons Volk, voor ons land. Zij heeft vanaf Hare komst in Nederland onder ons volk geleefd en heeft aller liefde verworven, doordat zij Hare groote gaven van verstand en hart voor allen vei! had. Bij het eeren van Hare nage dachtenis treedt daarbij naar vo ren, dat wij Haar eeren ais Moe der van onze Koningin Wilhel- mina, maar bovendien oo'k als een Moedsr van het Neder-' landsche Volk. Een Vorstin die zich op de wijze zooals Zij zulks deed aan Haar Volk geeft, oogst daartegenover liefde. Aan dit voor ons land en volk zoo vruchtbare leven is thans een einde gekomen. Zij is door een Hoogere Macht opgeroepen en wij hebben in dat bestier te berusten. Doch Hare nagedach tenis zal bij ons steeds blijven voortleven als die aan een edele Vorstin, Vrouw en Moeder. Laten we Haar een oogenblik in stilte herdenken. Door de leden werden deze woorden staande aangehoord en werden eenige oogenbiikken stilte in acht genomen. De voorzitter deelde voorts mede, dat namens de Kamer aan H. M. de Koningin een telegram van rouwbeklag is gezonden, dat namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken aan het sterfhuis als blijk van hulde een krans is bezorgd, en dat ter gelegenheid van de ter aardebesteiling op a.s. Dinsdag de Kamer zal worden vertegen woordigd bij den doortocht te Delft door den voorzitter der afd. Grootbedrijf, de heer Neete son, en de secretaris Harte. Nadat mededeeling was gedaan van het proces-verbaal der toe lating van de herkozen en geko zen leden, gaf de voorzitter zijn jaarlijks overzicht. Door het oudste lid de heer Van 't Hoff, werden de geluk- wenschen van den voorzitter met een wederwoord beantwoord, en hem een nog lange vervulling van zijn functie toegewenscht. Een schrijven van de vereeni- ging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Axel, welke daarin te kennen gaf zich niet te kunnen vereenigen met het standpunt door de Kamer ingenomen met betrekking tot den stoombootdienst Terneuzen Vlissingen. Werd aangenomen voor kennisgeving. Het Bureau deelde een en ander mede over het op 2 Febr. 1.1. door den Minister van Wa terstaat aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht bezoek, voor het be zichtigen van havenwerken en wegen en stipte aan, dat dit voor de streek niet zonder gevolg is gebleven, gezien de toezegging voor de uitvoering van havenuit breiding te Terneuzen en het maken van inloophavens voor den veerdienst Walsoorden— Hansweert. Aan het Nationaal Luchtvaart fonds zal een bijdrage worden verleend van f 10. Ook werd mededeeling gedaan van de besprekingen die met de betrokken autoriteiten hebben plaats gehad over de postver zending naar en door Zeeuwsch- Vlaanderen. Verwacht wordt dat bij het intreden van den zomer dienst een wijziging zal komen in de bootdiensten en als gevolg daarvan ook in de postverzen ding. Mededeeling werd gedaan van hetgeen ook door de Kamer is verricht voor het behoud van steun voor de suikerbietencultuur en van het daarmede bereikte resultaat. Medegedeeld werd dat de Or ganisatie Nederlandsche Tentoon- stellingstrein bereid is om Zeeuwsch-Vlaanderen te bezoe ken, mits zij daarin wordt tege moet gekomen met f 500. De „Oranjetrein" zal geheel uit Nederlandsche producten be staan terwijl de organisatie en exploitatie ook voor 100 pet. in Nederlandsche handen is. In verband met de beperkte middelen der Kamer meent het Bureau te moeten voorstellen om behoudens goedkeuring van den Minister een bijdrage toe te ken nen van f 250. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. Overeenkomstig de vraag van den heer Van Goethem zal gevraagd worden of de trein mogelijk ook te Sas van Gent ter bezichtiging kan worden gesteld. Adhaesie zal worden betuigd aan het door de Kamer van Rot terdam tot de Regeering gericht adres, houdende technische be zwaren tegen de regeling voor de contingenteering van vee koekent Goedkeuring werd verleend aan het rapport in zake regeling voor het uitverkoopen en oprui men in den detailhandel. Met betrekking tot de crisis- varkenswet zal de kamer er bij den Minister op aandringen de regeling zoodanig te wijzigen, dat het bedrijfsleven betrokken bij den handel in varkens en den uitvoer en distributie van vleesch, zooveel mogelijk in zijn normale functie worde hersteld. Omtrent het Verkeersfonds spiak de Kamer de hoop uit, dat dit niet zal worden aangenomen, dan nadat is tegemoet gekomen aan klemmende bezwaren die daartegen bestaan. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van Goethem zal nader overwogen worden of een andere indeeling van stembureaux en verruiming der uren waarbin nen gestemd kan worden, zonder overwegende bezwaren te be reiken is. Wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen ^gewetensgeid) is door den ont vanger der directe belastingen te Axel ontvangen f 706, f 7.06, te Breskens f26 87, te Hulst f49.50, f32.80, f 23 28, f 13.05, f9 96, f6.10, f5 50, te Kortgene f6 32, f 4 62, te Oostburg f 57.76, f 40 32 f 14.34, f 11.67, f6.93, f2 26, te Sas van Gent f9.58, Terneuzen f 35.52. De Zaterdag alhier gehou den aanbesteding van Kunstmest stoffen namens het Comité .Axel- Kijkuit" had den volgenden uitslag ChilisalpeterC. B. de Potter St. Jansteen f6.11, M. van der Gouwe Terneuzen f 6.04, Ver. Z- Vlaanderen f6.01, Coöp. Neuzen. f6.—, De Moor Hulst f5.91. KalksalpeterDe Moor vnd. f 6.14, „Z.-Vlaanderen" vnd. f6 14 de Potter vnd. f6.13, v. d. Gouwe f6.11, Coöp. Neuzen f6.11, Bat. Imp. Mij. Neuzen f 6.067a- Gegund aan de laagste in schrijvers. Gemeld is, dat een paar nachten geleden op de Vlaamsche kust bij Den Haan een sloep uit Breskens, de BR. 8, strandde, die geladen bleek te zijn met alcohol. De opvarenden, een zeeman uit de Panne en een inwoner uit Breskens, de 23-jarige P. J. E., werden door de tolcommiezen gearresteerd, en in de gevange nis te Brugge opgesloten. Uit het onderzoek is thans gebleken, dat de smokkelaars deel uitmaakten van 'n goed georganiseerde bende die ongeveer 100 leden blijkt te tellen. Er had een groote vis- schersboot, met 8000 liter alcohol aan boord, gedurende een paar dagen ter hoogte van het vuur schip de Wandelaar gekruist. Er bleek echter onraad te zijn, waar op een deel van de lading in het kleinere motorbootje werd over gebracht, welk bootje bij Den Haan strandde. Een drama. Te Wolfaartsdijk begaf zich gisteren tijdens den herdenkings dienst de 21-jarige P. Verheulen naar de woning» van zijn vroe gere verloofde P. v. d. Schraaf. Toen deze niet wenschte mee naar buiten te gaan bracht hij haar plotseling eenige sneden in het gelaat toe met een scheermes en liep weg. Later wierp hij zich voor de machine van den tram en eer deze nog stoppen kon, waren de wielen reeds over zijn hals ge gleden zoodat hij dood werd op genomen, toen de tram stil stond. Het scheermes was nog in zijn bezit. Het meisje is naar het zieken huis vervoerd, waar bleek, dat de wonden ofschoon ernstig, niet levensgevaarlijk waren. Arrond Rechtbank teMfdA>ih-r« ln de zitting van 21 Maart werd o. m. veroordeeld wegtno ontuchtD. S., 24 j., landbou wersknecht, Eeae, 6 maanden ge vangenisstraf oplichtingG. H. 38 j., arbei der, Hontenisse, 3 maanden ge vangenisstraf, voorw. pr. 3Jaar, Faillissementen. Door de Arondissements-Recht- bank te Middelburg is heden in staat-van faillissement verklaard de heer E. B' Dumoleyn, nota ris te Hontenisse. Rechter-commissaris de heer Mr. A. van der Hoop. Curatoren de heeren Mr. J. F. van Deinse te Middelburg en Mr. J. J. Lambooij te Hulst. Filmbeschrijving. Met de Paaschdagen geeft „Het Centrum" de beste tilm, waarin AnDy Oabra uitkomt. Het is een operette van den componist Donizetti, die zeer vrij en modern is bewerkt. Het betreft een smokkelbende uit de Schotsche whiskey oorlog, die wordt bestreden door behulp van het 13 e regiment, waarbij een meisje als tamboersjongen optreedt. Zij is wees en het re giment is haar vader. Bij de viering van haar 18 e jaar komt de generaal inspectie houden cd verbiedt de aanwezigheid van Mary onder de soldaten. Zij viucht in de bergen, maar komt terecht onder de smokkelaars. Zy wordt echter gered door Robert en beiden vormen een band. Ofschoon wederzijdsch wantrouwen omtrent medewer king met de smokkelaars voor afgaat, waarbij zij elkaar vaak dwars zitten, eindigt toch deze zeer intiressante film met een hartroerende omarming vande beide filmsterren. Aan dit nummer gaan vooraf „De Luchtpost en Liebelei." De Luchtpost levert een tafe reel uit het vliegwezen, waarby gevaarlijke luchtreizen worden ondernomen en helaas ook en kele koene aviateurs het leven lieten. Desondanks komt toch de post tijdig aan. Liebelei is een minnespel van 4 jonge menschen. Jaloezie speelt hier een groote rol en het spel eindigt met een duel dat noodlottige gevolgen heeft de dood van twee minnende harten, resp. door het tweege vecht en door zelfmoord. Tenslotte nog de film „Mijn vriend de Koning", met Tom Mix in de hoofdrol, Dit is een indrukwekkende film, die een kykje geeft in de Regeerings- praktijken van hooge staatslie den, als ze de macht hebben over een jonge Koning, zooals de 10-jarige Caarles en de Koningin Moeder. De jonge vorst wordt gedwongen een wet te teekenen, did een moordende belasting beteekent voor de be volking ten behoeve van de hofhouding, Tom de circusman en cowboy wordt bevriend met den jongen Koning en brengt hem tot andere gedachten, zoo dat deze de wet niet bekrach tigt. Hij wordt ontvoerd en ge vangen gehouden, doch later na een gevecht tusschen de India nen met de lytwacht, bevryd door Tom. TE KOOP: staande te Schapenbout. Te bevragen C. M. DE POOTER, Oude. Weg. het probate middel voor verwij dering van vlekken, en het op- trisschen van Karpetten. Verkrijgbaar bij J. C. VAN LU1JK. AXK jL,. Effecten - Coupons - vreemd lield - Deposito - Assurantiën. G-üII^D v.a. f 100,t. e. b. Weit. tar. Geen kosien. Brieven porto antw. DE ONDEREEN GE, SCRIEDaM,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3