Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli- VI aan deren. Tijdig gered. No. 101. DINSDAG 37 MAAKT 1934 49e Jaarg. Landbouw. FEUJLLETON. J. C. VINK - Axel. Het overlijden van Koningin Emma. De plechtige uitvaart. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De bietenbouw voor 1934. Men schrijft ons In bet algemeen zal iedere teler in 1934 90 pet aan garantie bieten mogen telen van de hoe veelheid garantiebieten, die hij in 1933 heeft geteeld. Wanneer dus een teler het vorige jaar 100.000 K O. garantie kreeg, waarop by slechts 90 000 KG. leverde, zal hy dit jaar hoogstens 90 pet. van 90.000 K.G. of 81.000 K.G. garantie kunnen krdgen. Heeft dezelfde teler echter 120.000 K.G. bieten geleverd, waarvan dus 20 000 K.G. zonder garantie bleveD, dan zal hij dit jaar 90 pet. van 100.000 K.G. 90.000 K.G. garantie kunnen krijgen. Op bovenstaande algemeene regel zijn echter de volgende uitzonderingen. Ie. Evenals vorig jaar blijft de garantie bij den grond, indien deze van gebruiker verwisselt en wel, in het algemeen in even redigheid tot het gedeelte van het bouwland, dat iedere teler in gebruik krygt. Indien dus een teler, welke in 1933 50 000 KG. garantie had (overeenstemmend met 45 000 KG voor 1934), een vijfde van zijn bouwland beeft afgestaan, gaat ook een vijfde van 45.000 K.G. naar den nieu wen grondgebruiker over. 2e. De nu volgende bepaling is nieuw en behelst het volgende. Wanneer in 1933 een teler vrywillig garantie aan een ander heeft overgedragen, kan bij in 1934 toch weer garantie krijgen van deze overgedragen hoeveel heid en wel tot 90 pet. van het kwantum bieten, dat op die over gedragen garantie werd geleverd. Daartegenover kan de overnemer der garantie geen aanspraak ma ken op deze garantie als basis voor 1934. Het bovenstaande geldt echter alleen, indien die hoeveelheid overgedragen garantie minstens 1.000 K.G. groot is. Hoeveelhe den beneden de 1.000 K.G. ver- Engelsche vertaling. 20) Je stelt belang ln haar, is 't «iet Roden? onderbrak Elfie mijn over peinzingen. Ja zeker stel ik belang in haar, antwoordde ik, al is het niet zooals jij denkt. O, dus alleen omdat zij eenzaam en zonder vrienden is Ja, daarom. Ik had er aan t)e kunnen voegen, dat zij niet alleen zon der vrienden was, maar dat zij ook gevaarlijke en misdadige vijanden had, maar ik achtte het voorloopig beter Effie niet nader in te lichten. Dan zal ik haar moeten vinden. Nj,.je bent nog al slim, lachte ik. Ja, ik ben slim, zei ze. En 't is allemaal zoo echt romantisch, net een hoofdstuk uit een roman. Dat jjj nu juist Enid moest redden. Het noodlot wil natuurlijk dat wij echte vriendin nen worden. En wat zal het heerlijk zijn nog eens over Lausanne te praten. Daarbij komt nog dat Greenslade niet erg levendig is 's winters. Maar het is nog geen winter, Wieip ik tegen. Dat duurt niet lang meer. En jij blijft natuurlijk ook maar weer kort thuis. O, ik wou dat ik een zuster had Wat heb je nu eigenlijk aan broers? 't Spijt me heusch, zei ik, maar Ik kan 't niet helpen. Hoe komen we nn tan haar adres Vroeg ze kregen ot overgedragen garantie blijven dus buiten beschouwing. Het volgende voorbeeld kan zulks verduidelijken. Indien een teler in 1933 20.500 K.G. garantie over had en hij droeg deze aan zyn buurman over, welke deze geheel benutte, dan kan die teler op zyn aan vraagformulier zulks vermelden en kan hij opvragen voor 1934 90 pet. van deze 20 500 K.G 18 450 KG. De buurman kan dus deze garantie niet opvragen. Had de bedoelde teler echter slechts 800 K.G. over, welks hij overdroeg, dan kan hij deze niet terugvorderen en behoeft de over nemer ze ook niet al te staan. Verdere bepalingen zijn nog de volgende In 1934 wordt de hoeveelheid garantiebieten afgerond in hon derdtallen K.G. Extra garantie is niet verkrijg baar. Er kan geen enkel ver zoek voor uitbreiding in behan deling komen, daar op boven omschreven wijze de geheele hoeveelheid is verdeeld. Als garantiebieten komen slechts in aanmerking suiker bieten, geteeld op Nederland- schen bodem en aan Nederland- sche suikerfabrieken geleverd. De toewijzing van garantie- bieten zal geschieden onder voor behoud van de bepalingen, welke de regeling 1934 zal bevatten. Overdracht van garantie zal evenals in 1933 weer kunnen worden aangevraagd bij de Co- missie. Ten slotte wordt uitdrukkelijk vermeld, Jat ter verkrijging van garantie, een daartoe strekkende aanvrage later by de Commissie te Bergen op Zoom moet worden ingediend. Zonder aanvrage wordt geen garantie verstrekt. Het voorjaar in den siertuin. Hst voorjaar nadert met ras- sche schreden, hoewel de koude der laatste weken het uitbotten der knoppen van boomen en struiken nog tegenhoudt. Een te vroege ontwikkeling is ook Wel, daar zullen we Langley voor moeten opzoeken. Zijn naam zal wel in 't adresboek van Londen staan. Woont ze dan in Londen Ik denk van wel. Dan dadelijk het adresboek ni- gezien. Nu, laat me eerst rustig ontbijten. Ik geloof niet, dat ik er toe zou kun nen komen vandaag naar stad te gaan. Ik vraag niet of je naar stad wilt gaan, domoor I Ik vraag alleen of je het adresboek wilt nazien. Nu, ga dan maar eens kqken of je 't in vaders bibliotheek kunt vinden. Als je 't vindt, heb ik een verrassing voor je. Een verrassing? Ja, dan neem ik je de volgende week mee naar stad. J t moogt zelf den dag kiezen. Wij gaan samen naar den schouwburg en dineeren bij Carlton. Wat zeg je er van Heerlijk! Haar oogen schitterden maar plotseling keek ze ernstig. En als ik het adresboek nu niet vind Ja, dat is het juist I lachte ik. Maar ze ging niet naar de biblk - theek. Ze kwam op mijn knie zitten en wendde al haar overredingskracht aan om mij alle voorwaarden aan de belofte te doen ontnemen. HOOFDSTUK VIII. Ik behoef wel niet te zeggen, dat Effi; het adresboek niet vond en dat ik haar de volgende week meenam naar de stad, waar wij een prettigen avond doorbrachten. Terwijl wij nij Carlton dineerden, vertrouwde zij mij toe dat broers toch wel hun nut kun nen hebben. Weliswaar waren ze on verschillig en liefdeloos en gaven veel t< weinig om hun zusters t maar bij DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. niet wenschelijk, dan toch zul len late nachtvorsten zeer na- deelige gevolgen kunnen heb- beD. Ook is voor verschillende werkzaamheden in den tuin een vroeg voorjaar minder ge- weuscht. Zoo is er zoo hier en daar noch wat te snoeien aan boomen en heesters, waarmede we nn voortgang maken om op tijd klaar te zijn. Klimplan ten aan muur, schutting, per kola ot op andere wijze gebruikt, worden gesnoeid en opnieuw aangebonden. Waar nog hout gewassen moeten worden aan geplant of verplant, maken we ook biermede voortgang. Laat vooral geen planten met de wortels lang boven den grond liggeD. Door vorst en ook door wÏDd oi zon hebben ze dan on- noodig veel te lijden. Verschil lende laatbloeiende vaste planten worden nu, indien noodig, ver plant en gescheurd, b.v. de laatbloeiende herfstasters, Solida- go oi guldenroede, Chrysanthe mum uligiuosum, Anemone ja- ponica e.a. Ook de in den zo mer bloeiende vaste planten kunnen nu nog zeer goed wor den verplant en gescheurd. De vroeg bloeiende meestal laag- blyvende soorten, laten we nu rustig staan, gedeeltelijk staan ze nu in knop en soorten als: Pulmonaria of longenkruid, Ado nis anggsis, Euphorbia polych roma, Iberis sempervirens 'en tal van Primula-soorten zullen al spoedig weer bloeieD. Ge voelige soorten geven we eeni- ge beschutting tegen scherpen wind door er eenig kort rijs omheen te plaatsen of over te leggen- De gazons, welke be mest werden met compost, kor te mest, mestaarde ot bagger, worden by droog weer afge harkt, waarna we er met de tuinrol over gaan. Waar bolge- wasjes als sneeuwklokjes, crocus e,a, in het gazon staan, ontzien we deze natuurlijk. Tevens worden kale plekken in de gazons hersteld door deze te beleggen met onkruidvrije gras zoden; dunne plekken kan tijden waren ze toch wei te gebruiken. Zq genoot meer van het diner dan van den schouwburg. Zij had goeden eet lust en de maaltijd was uitstekend. Daarbij kwam dat ze in de goedver- lichte eetzaal alle gelegenheid had haar keurig avondtoilet te doen bewonderen en haar paarlen en diamanten. Zij had een mooi figuurtje en dat wist ze maar al te goed en haar armen en hals waren blank als melk. Het adres van Peter Langley was niet moeilijk te vinden. Hij had een kantoor in Lincoln's Inn Fields, Maar zijn particuliere woning was niet ge makkelijk te ontdekken. Na vele vei- geefsche pogingen te hebben aange wend, schreef Effie aan Enid per adres van haar voogd in Londen. Intusschen was ik weder tot mijn werk teruggekeerd en arbeidde ijverig aan mijn boek, dat voor de pers moest gereedgemaakt worden mijn vader was zoo goed geweest de kosten der uitgave, die tamelijk hoog waren, op zich te nemen. Mijn vriend Charlie Drew kwam zijn vacantie op Greens iade doorbrengen om mij bij dezen arbeid te helpen. Wij werkten hard en ofschoon het zijn vacantie was, deed hij het met het grootste genoe gen. Als afwisseling speelde hij nu en dan een partij golf met mijn vaderen en 's avonds zaten wfj gezellig bq el kaar in de huiskamer, waar Elfie de honneurs waarnam. Mijn vader en Charlie werden dikke vrienden. Charlie luisterde met het grootste geduld naar zijn politieke uit eenzettingen en sprak hem, voor zoo ver ik weet, nooit tegen. Dat was een groote deugd in de oogen van mijn vader. Goed te kunnen tuinieren in een bui- men hat besta inzaaien nadat eerst de oppervlakte met een scherpe hark is ruw gemaakt. We zaaien niet voor begin April, dan zal hst zaad spoedig opkomen en hebben de vogels weinig gelegenheid om het weg te pikken. De onder glas over winterde bloemplanten voor de voorjaarrperken als: vioolen, dubbele madeliefjes, Cheiranthus Allionn, Papaversoorten e.a. worden nu bjj gunstig weer flink gelucht; omstreeks einde Maart kunnen we ze uitplanten, maar vooraf moeten ze flink zijn gehard. Een vrouwencomité derNeder- landsche vrouwen, bestaande uit de dames Louise C. A. van Eeghen te Doorn, mr. C. Frida Katz te Amsterdam, A. Meijer te Rotterdam, W. Wynaendls Fran cken— Dyserinck en A. L. J.Zuy- derhof, beiden te Den Haag, heeft als uiting van haar gemeenschap pelijke droefheid een bloemen- afscheidsgroef gebracht aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder, welke bestaat uit een kleed van lila seringen en orchideën, dat gedu rende het défilé de lijkkist bedekte. De duizenden, die Vrijdag langs de baar defileerden, hebben als laatsten indruk aan de Koningin- Moeder een schat van paarse bloemen bewaard, vol liefde en met grooten smaak over de katafalk gespreid. Van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik was er een krans van Oranjebloemen met een wit lint, waarop de letters W en H onder kronen in verguld zijn aan gebracht. Voor het defiié was de statiekist met het stoffelijk hulsel van Ko ningin Emma uit de sterfkamer naar beneden gebracht en in de vestibule van het paleis geplaatst. Ter weerszijden van de kist waren standaarden met kaarsen geplaatst, terwijl de groote lichtkroon boven de kist eveneens brandde. tengewone sociale deugd. Mijn vader ontdekte plotseling in Charlie een schit terend causeur. Ik had maanden met hem omgegaan en samengewerkt in Edinburg, maar het was me nooit op gevallen een goed prater zou ik Charlie in de allerlaatste plaats genoemd heb ben. Maar mijn vader had een andere meening. En Charlie's schitterende ge sprekken bestonden zonder twijfel en kel uit goedkeurende hoofdknikken en uitroepen. Maar hij weid de besie vrienden met mijn vader en Effie en voor mij was hq van een onberekenbaar nut. Zijn scherp oog ontdekte de kleinste fout in tekst of illustratie en hij had een zeer zuiver oordeel. Het succes dat mijn boek had over trof al mqn verwachtingen Het werd even gretig gekocht in Duitschland, Frankrqk en Amerika als in Engeland. In medische kringen werd ik ir. korten ti;d bekend ais autoriteit op mijn spe ciale gebied. Ik genoot van mijn succes en smaakte de voldoening mijn vader de kosten der uitgave terug te kunnen betalen. Ea toch was mijn hart niet tevreden en bleef ik in een vreemde leegheid in mijn leven voelen. In één opzicht had ik gewonnen maar in een ander vuloren en het leek me, dat de winst het verlies niet kon goedmaken. Ik kon A ines niet vergeten en haar gelaat doemde telkens op uit mijn boeken of geschriften. Ten slotte kon ik het n et meer uithouden en voelde ik dat ik haar moest trachten te vinden, het kuste wat het wilde, Elfie had een maand op antwoord van Enid Leslie gewacht en toen den n oed opgegeven. AU zij de IfSBRUmaklng niet wil Op de kist lag een gouden kroon. De baar was geheel bedekt mei kransen en bloem stukken. De achtergrond werd door een eenvoudige palmver- siering gevormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neergelegd, welke Prinses Juliana dezer dagen persoonlijk geplukt heeft en als een laatsten groet aan Haar Groot moeder heeft gebracht. ln rijen van ongeveer 10 trok men voorbij de kist, welke was gedekt met het groote orchideën- kieed, dat het Vrouwencomité had doen vervaardigen. Een zeldzaam kunstproduct van bloem- sierkunst. Urenlang trok men in onafge broken rijen met ontbloot hoofd en omfloerste vaandels langs de vestibule. Na 12 uur werd het een over stelpende drukte. Telkens werd het voorbijtrekken voor eenige minuten onderbroken om aan deputaties gelegenheid te geven een krans te leggen. Door het Roode Kruis waren maatregelen getroffen om in geval van ongelukken hulp te kunnen verleenen. Enkele personen, die doe het lange wachten onwel geworden waren, moesten per brancard weggebracht worden. De uitvaart van H. M. Konin gin-Moeder en de bijzetting van het stoffelijk overschot der ge liefde Vorstin, in den grafkelder der Oranjes en hun Verwanten in de Nieuwe Kerk te Delft, welke plechtigheden vandaag zijn geschied, zijn geworden tot een grootsche, ontroerende gebeurte nis. Vandaag is het een dag van zware rouw, niet alieen voor de Koninklijke Familie, die in deze dagen wel zwaar werd be proefd, maar voor het gansche land, dat voor immer afscheid heeft genomen van haar, die zich tijdens haar leven en werken op het Nederlandsche grondgebied door haar gaven van geest en gemoed een onuitwischbare plaats hernieuwen, kan ik er niets aan doen, zei ze. Maar ik zelf kon er niet zoo gemakkelijk over heen stappen. Het meisje had mij veel belang ingeboe- zemu en bovendien de poging om haai uit den weg te ruimen was zoo evident geweest, dat het uitblijven van een antwoord op Effie's brief mij met vrees vervulde. En als om de zaak nog erger te maken, kreeg ik een brief van dr. Ton kin waarin hij mij om inlichtingen over haar vroeg. Hij schreef uit naam van juffrouw Tresidder, maar het was niet moeilijk voor mij tusschen de re gels te lezen. „Juffrouw Tresidder is erg beniewd. Zij heeft zich zeer aan het meisje ge hecht— en is bang dat het haar niet goed gaat. Juffrouw Leslie schreef haar op den avond dat zij met haar voogd in Londen aankwam en beloof de haar weer te zullen schrijven, zoc- dra zij goed en wel thuis was. Maar ze heeft niets meer van haar gehoord. Zij heeft tweenail aan het omgege ven adres geschieven en ontving gis teren een van deze brieven als onbe stelbaar terug; zjodat de goede ziel werkelijk ongerust is. En ik moet je zeggen dat ik niet minder ongerust ben. Juffrouw Tresidder weet niet wat jq en ik weten. Ik ben niet nieuws gierig, maar zou toch wel eens wil len weten wat voor soort man die voogd is. Zou je niet eens naar hem kunnen informeeren Ik weet dat je bdang in hel meisje stelt. En als dit stilzwijgen aanhoudt, moet er toch iets gedaan worden, dunkt me." Ik besloot niet langer te wachten. Den volgenden morgen reed ik naar du stad en begaf mij onmiddellijk naar het kantoor van Langley. (Wo(dt vetv, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1