Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEDE. Overlijden van H.M. de Koningin-Moeder No. 100. VRIJDAG 23 MAART 1934 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. In Meraoriam. E E 11 B I E L>. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Duld, Koninklijke Vrouw, dat Nederland U huldigt Met blijk van liefde en dank en eerbied, diep en groot 1 Het is aan U 't behoud van 't Hoog Geslacht verschuldigd, Dat uit te sterven dreigde, en opbloeide uit Uw schoot. U zegent uit zijn graf de Koning wien Ge een zegen Des Hemels zijt geweest op 't afgaand levenspad U zegent van Haar Troon, aan Uwe hand bestegen, De Dochter, die in U de vroedste Moeder had. U zegent van rondom, uit hooge en lage woning, Een Volk dat, één van zin, Uw Rijksstaf heeft gekust, Met eerbied voor de Weeuw van zijn beminden Koning, Verzekerd van Uw hart en op Uw deugd gerust. U zeeg'ne van omhoog de God, dien we U zien eeren, Met wat gelukkigst maakt en opheft boven 'tstof! Hij was Uw Sterkte en Licht bij zorgen en regeeren, Zijn Vrede blijve Uw deel, met aller braven lof. Dit waren de woorden van den dichter Nicolaas Beets, toen H M. Koningin Emma in 1898 als Regentes afstand van de Regeering deed. We w illen die woorden tot de onze maken, nu door Gods wil de Koningin Moeder ook afstand van het leven heeft gedaan. Namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, heb ik den droeven plicht te vervullen aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend te maken, dat H. M DE KONINGIN MOEDER op 20 Maart 1934 zacht en kalm is overleden Het Gemeentebestuur heeft na mens de burgerij reeds telegrafisch zijn deelneming betuigd. AXEL, den 21 Maart 1934. De Burgemeester van Axel, BLOK. Lezer, is eerbied niet het woord dat we elkander hebben voor te houden, nu onze Landsvrouwe treurt over het smartelijk verlies Harer onvergetelijke Moeder Want heusch, we vragen ons af, of de vloed van woorden, rouwranden, wapperende vlag gen, het gelui van vele klokken op korten afstand, foto's in kran ten met pagina's vol sensatie en al wat door overbodigheid aan den ernst van ware droef heid en oprechte eerbied te kort doet we vragen ons al, of dat alles rouw beteekent in den waren zin des woords We wenschen geen woord en geen enkel teeken van deelne ming terug te nemen of overbo dig te achten, voorzoover dat op zijn plaats is, wanneer Regeering en Hoogwaardigheidsbekleeders daaraan uiting geven tegenover H. M. de Koningin en de Ko ninklijke Familie. Het doet ons Oranjehart zelfs goed waar te nemen, hoe uit het Vaderland, de Koloniën, en het Buitenland overal door de Hoogste Autori teiten blijken van deelneming worden uitgezonden. Al die be tuigingen geven blijken van vriendschap en hoogachting je gens onze Vorstin en zijn te be schouwen als bewijs van fiooge waardeering voor Vorstin, Volk en Land en van genegenheid jegens de overleden Koningin- Moeder. We gaan zelfs verder en zien in al die Binnen- en en Buitenlandsche condoleantie meer dan een beleefdheidsvorm, waar wijlen H. M. de Koningin- Moeder tot ver over de grenzen van ons Vaderland gerespecteerd werd om haar voortreffelijke eigenschappen en zich overal vriendschap had verworven. Maar de eenvoud des harten dier edele Vrouwe is naar onze bescheiden meening niet in over eenstemming met de groote trom, die de groote dagbladen voeren, waar zij als om strijd dag aan dag pagina's vullen met foto's in zware rouwranden en uitvoerige omschrijvingen van allerlei bizonderheden welke min of meer vermeldenswaardig zijn, maar die den nuchteren lezer doet vragen is dat nu een on derlinge wedstrijd waarin de kleineren achteraan loopen of is het eerbied Zoo ook met de vlaggen. Hoe wel van overheidswege gevraagd, wordt heel weinig gevlagd. Ze ker, de eenvoudige burger ziet in het uitsteken noch van een Prinsevlag, noch van een natio nale vlag geen rouwbetoon, ook al waait die halfstok. Hij vindt het gezicht te kleurig om als toon beeld van rouw te dienen en daarom liever geen vlag, maar een stille bede, dat onze geliefde Koningin, Haar Gemaal Prins Hendrik en Haar Doorluchtige Dochter Prinses Juliana troost mogen vinden in de gevoelens van deelneming, die in de harten van Haar Volk wonen in deze dagen van droefheid en waarvan men geen uitbundige voorstelling geve uit EERBIED, Wanneer wij hier in stilte wen schen te herdenken de gaven, de werken en de deugden van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, dan is dat uit de erkentelijkheid, die geheel ons land en ieder Neder lander is verschuldigd aan deze Hooge Vrouwe, die op zoo schit terende en eervoile wijze haar taak in moeilijke dagen heeft ver vuld en waarin zij volgens de woorden die onze geliefde Ko ningin Hoogstderzelve uitsprak „het voorbeeld gaf van een edele „en verhevene opvatting der plich ten, die op een Vorstin rusten." Op ruim 75-jarigen leeftijd is H. M. de Koningin-Moeder ge storven en ligt zij op haar doods bed, als een door alle kringen en partijen vereerde, edele figuur gedragen door de dankbaarheid en de vereering van een Volk, voorzoover dat begrijpen kan, wat het aan Haar trouwe, liefde volle hart, heeft te danken. Het kan niet ontkend worden, dat Koning Willem III in de laatste jaren zijns levens aan populariteit had verloren. En het is de on schatbare verdienste geweest van de Regentes, dat zij, hoewel geen prinses uit hel Oranjehuis, toch de liefde van het volk voor Oranje heeft herwonnenheroverd door de overgave en trouwe toewijding waarmede zij de zaken der lands heeft gevolgd en de opvoeding van onze huidige Koningin heeft geleid door de gratie harer persoonlijkheid ten slotte. Men onderschatte niet de moeilijkheden, waaronder Prinses Emma haar intrede deed binnen ons landZij was pas 20 jaar, toen de 62-jarige Koning haar in Arolsen, de hoofdstad van Wal- deck-Pyrmont op 7 Januari 1879 huwde en zij haar land verliet, om in den vreemde te gaan leven het lot van vele vorsten kinderen. En ofschoon ons land voor haar geslacht niet geheel vreemd was, waar ook zonen van Waldeck hadden gestreden in de legers van Maurits en Frederik Hendrik en alzoo den vrijheidsstrijd meemaakten, toch lag dat zoo ver in de geschiede nis, dat Nederland voor de Prin ses nog vreemd was. Vervolgens Kort na het huwelijk overleed de Kroonprins Willem van Oranje te Parijs aan de gevolgen van een duel en 2 jaar later prins Alexander aan een zware ziekte. In 1890 reeds werd de jonge Koningin weduwe en stond zij reeds voor de zware taak om als Regentes het land te besturen en tegelijk waar te nemen de hooge verantwoordelijkheid die gelegen was in de opvoeding van haar 10-jarige blonde dochtertje tot toekomstige vorstin. Zij heeft die taak vervuld en daarmede de genegenheid der natie veroverd. Van 1890—1898 heeft zij het Regentschap waargenomen op een wijze, die haar tot een histo rische figuur heeft gemaakt. Ge durende dit tijdperk herleefde de oude liefde voor Oranje met volle kracht. Overal waar het Prinsesje werd vertoond, ont waakte de geestdrift en ten volle werd toen bewaarheid, wat het lied zegt „Toen heerschte de koninginne Al over het land bij de zee En het zeevolk zingt: Ja, dat blonde kind Het wordt er zoo vurig door [ons bemind Maarwij minnen de [Koningsvrouw mee Wij zweren dat blonde [Koningskind De trouwe in vreugde en smart. Maar de bruid uit het land, [waar de bergen zijn, Die koningsvrouwe, zoo fier [en zoo rein Zij heeft er gewonnen ons hart". Met volle toewijding heeft Ko ningin Emma haar kind opge voed en was zij een voorbeeld van vrouwelijke hoogheid, waar digheid en onkreukbaarheid. Ook op staatkundig gebied heeft zij haar plicht ongerept vervuld. Zij heeft haar leven in dienst van het land besteed, tot het laatste oogenblik En nu ligt zij daar. Het warme hart is koud geworden en de vriendelijke oogen zijn voor eeuwig gesloten. En toch hebben we geen reden tot klagen. H. M. heeft een hoo- gen leeftijd bereikt en heeft na kommervolle dagen ook jaren van geluk en vreugde gekend,te mid den van de haren en te midden van het Nederlandsche Volk, dat Haar huldigde en toejuichte, voor alle weldaden en opoffering. Bij alle gelegenheden, die ons volk aangreep om de Vorstelijke Fami lie te begroeten in geestdrift em vreugde, vond men de Koningin- Moeder aanwezig ter opluistering en tot verhooging der feestvreugde. Daarom vergezelt de duizenden die aanst. Dinsdag de droeve stoet zullen nastaren, ook de troostende overtuiging, dat Haar naam in ongerepte eere zal blijven voortleven met de geschiedenis van ons land en volk. Met Koningin Emma is een Vorstin heengegaan, die door de hooge opvatting van haar taak, door haar weldadigheid, mild heid en vriendelijkheid en door haar groote belangstelling in het wel en wee van Nederland zich een plaats heeft veroverd in het hart van ons volk. Het overladen van Koningin Emma. Een Koninklijke boodschap. Een buitengewone staatscou rant bevat de volgende kennis geving van het overlijden van de Koningin-Moeder „Het heeft God behaagd mijn beminde Moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. Zij is hedenmorgen zacht ingeslapen. Het is met diepe droefheid dat ik daarvan kennis geef. Ik ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en in het verlies dat Haar overlijden voor het gansche Volk, zoo hier als over zee be teekent." 's-Gravenhage, den 20 Maart 1934. WILHELMINA. Na de voorlezing van boven staande Koninklijke boodschap, heeft de voorzitter der Eerste Kamer, baron de Vos van Steen- wijk, Dinsdagmiddag, de hooge vrouwe, wier naam onuitwisch- baar in 's lands historie-bladen staat gegrift, in een innig reli gieuze rede herdacht. Het geheele Kabinet - uitge zonderd minister Kalff, die onge steld is - was aanwezig. Staande werd de rede beluisterd. De Eerste Kamer besloot vervolgens de Kon. Boodschap met een Adres van Rouwbeklag te beant woorden. In de Tweede Kamer heeft jhr. Ruys de Beerenbrouck diep bewogen, de gedachtenis van koningin Emma geëerd„Een zware slag treft het Vorstelijk Huis. Een zware slag treft ook de natie. Treffelijke gade wijs bestuurster in warer. Koninklijken eenvoud trouwe Moeder, groot moeder vol van teere zorgen voor het beminde kleinkind, zoo zag de natie haar. Zij had Haar lief. Wat zij gegeven heeft aan Ne derland, gaf Nederland Haar weer. Zij schonk ons gansch Haar hart, ons volk gaf Haar het zijne. De weemoed over dit verscheiden wordt omgloord door den glans der rijke gave die in Haar geschonken werd. Wij bui gen het hoofd en danken God voor wat hij ons bestemde". Ook bij deze plechtige her denking was het kabinet, behalve minister Kalff aanwezig. De com munisten waren weggebleven. Buitenlandsche deelneming. Uit vrijwel alle landen van de wereld zijn der koninklijke familie betuigingen van deelneming ge worden met het smartelijk ver lies, dat zij leed door het heen gaan van de Koningin-Moeder. Een der eersten, die van zijn medeleven blijk gaf was de Duitsche Rijkspresident Von Hin denburg. De Engelsche koning heeft bepaald, dat het Engelsche Hof gedurende een week rouw zal aannemen. Het Noorsche Hof neemt twee weken rouw aan. Hofrouw. Bepaald is dat met ingang van Donderdag 22 Maart, wegens het overlijden van de Koningin-Moe der de hofrouw voor den tijd van tien weken zal ingaan, waar van de eerste vijf weken zware rouw, daarna drie weken mid delbare rouw en twee weken lichte rouw. De Staten Heneraal. Het Adres van Rouwbeklag der Eerste Kamer, in zake de Konink lijke Boodschap betreffende het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder luidt aldus Mevrouw 1 De Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft met diepe ont roering kennis genomen van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. Van ganscher harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majesteit en Haar Huis vervult. De Kamer bidt Uwer Majesteit in deze beproeving Godes heili gen bijstand toe. Ook door de Tweede Kamer is vastgesteld het Adres van Rouwbeklag aan H. M. de Ko ningin, als volgt: „Majesteit, Met ontroering heeft de Twee^ de Kamer der Staten-Generaal de mededeeling ontvangen van het overlijden van Uwe beminde Moeder. Diep bewogen, deelt zij in de droefheid van het Koninklijk Gezin. Bij deze groote beproeving ge denkt de Natie vol erkentelijkheid al wat de Overledene gedurende meer dan een halve eeuw voof haar is geweest en de liefderijke AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1