Schoonmaak Landbouw. nieuwe artikelen niet in alle ge vallen getroffen. In verband met de opmerking op dit punt in het Verslag wordt in een Nota van Wijzigingen een aanvulling, in den vorm van een nieuw tweede lid, voorgesteld voor alle ver- spreidingsmisdrijven, Door deze aanvulling zal hij, die een op ruiende, godslasterlijke, beleedi gende, aanstootelijke gramofoon- plaat in het openbaar ten gehoort brengt, onder de strafwet vallen, voor zoover hij den inhoud kende of ernstige reden had om den aard van de plaat te vermoeden. De oorspronkelijke spreker voor de plaat, die spreekt met de be doeling of het bewustzijn, dat exemplaren van de plaat voor he> publiek verkrijgbaar zullen wor den gesteld, valt, indien zulks werkelijk geschiedt, wegens op- ruiïng „bij geschrifte" onder ar tikel 131. Dat eigenlijke beleediging, in den zin van aanranding van eer of goeden naam, ten aanzien van liet openbaar gezag, openbare lichamen of instellingen niet mo gelijk zou zijn, acht de Minister niet juist. Dat men zakelijke kritiek, in dien gegrond, ook in beleedi- genden vorm zou moeten kunnen uiten, bestrijdt de Minister. Zulk een vorm is altijd overbodig en vertroebelt een zakelijk oordeel. De woorden „groep van de bevolking" omvatten alle catego rieën van personen, die, op welke wijze ook, een gemeenschappelijk kenmerk hebben en daardoor, vanuit zeker gezichtsveld, in be paalden zin een eenheid vormen. Het betreft dus uitlatingen over de Joden, de predikanten, de gees telijkheid, „de drankbestrijders", enz. Zulke uitlatingen, beleedi- gend, hebben de strekking, groe pen van de bevolking tegen el kaar op te zetten. Het is daarbij niet mogelijk.de strafbaarstelling te beperken tot beleedigende uitlatingen over groepen, die zich geheel in Ne* derland bevinden. Vele groepen zijn internationaal. De Minister acht onder be paalde omstandigheden zeker mogelijk, dat beleediging van buitenlanders hier te lande de openbare orde in gevaar brengt. Het was een teleurstelling voor den Minister, dat de commissie voor privaat- en strafrecht meent, dat het onderdeel van het ont werp met betrekking tot het ver volgen van klachtsmisdrijven bui ten klachte niet moet worden aanvaard. Hij blijft de ontworpen regeling in haar opzet wensche- lijk achten, al brengt hij verbe teringen in den tekst aan. De Minister acht de oplossing van het ontwerp gematigd, maar dan echter ook bepaald wenschelijk. U. 1. flanken. Het was gisteren (Donderdag) 40 jaar geleden, dat de heer H. A. Hanken in functie kwam als directeur van den Wilhelmina- polder. En als men weet, dat dhr. Hanken daar een model boerderij heeft gesticht en zich op het gebied van den landbouw in alle geledingen zoodanig op de hoogte heeft gesteld dat hij niet alleen voor zich zelf maar tal- loozen in den lande daar de vruchten van geplukt hebben en nog plukken, dan is het te be grijpen, dat dit jubileum feestelijk werd gevierd. Dhr. Hanken is te Rotterdam geboren en ofschoon daar nu juist geen landbouw is te vinden, genoot toch dit vak zijn voorkeur. Na de H B. S. bezocht hij de landbouwschool en trok naar Indië. Teruggekomen in het va derland werd hij op 35-jarigen leeftijd directeur van de vennoot schap „Wilhelminapolder" te Kattendijke, een gebied van 1600 hectaren. Dhr. Hanken ontving tal van telegrammen, bloemstukken en geiukwenschen. Hij ontving van de bevolking van Kattendijke een fraai schilderstuk, voorstellende sen Rotterdamsch stadsgezicht. Tuinbouw en Plantkunde. Te 's-Gravenhage werd Dins- lag vergadering gehouden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, waarvan de afd. Den Haag het 60-jarig bestaan herdacht. Des middags werd een lezing gehouden met lichtbeelden door Ir. A. W. van de Plassche, te Goes over de fruitteelt in Amerika Spr. deelde in zijn rede de resultaten mede, van de door hem in 1931 als Hollandsch tuinbouw- consulent en Regeeringsafgevaar tigde gemaakte reis naar de voornaamste Amerikaansche fruit- zebieden. De conclusies welke door spr uit zijn opgedane ervaringen moesten worden getrokken zijn dat, wat het product op zichzelf betreft, dat thans bij scheepsla- nngen in ons land wordt binnen- jevoerd in kwaliteit en voedings vaarde achter staat bij ons eigen iroduct, dat om deze redenen een afzetgebied over onze grenzen moet zoeken, doch daarnevens tient te worden erkend, dat men in Amerika ons op het gebied van fruitteelt verre vooruit is Onze fruitteelt volgens het oude systeem, voor zoover er van 'n systeem kan worden gesproken is vol gebreken en zal moeten worden ingesteld op een stan daard-product. Knoeierijen b(J de Tarwewet. Naar uit Goes aan de Midd. Crt. wordt gemeld hebben enkele tarweverbouwers uit het Zuidelijk deel van Zuid-Beveland zich laten verleiden tot knoeierijen bij de inlevering van tarwe. Zij hebben n.l. meer tarwe aan de Gewestelijke Tarweorganisa- ties ingeleverd dan door hen zelf verbouwd was om op deze wijze den hoogeren richtprijs machtig te worden. Tegen de overtreders zullen vermoedelijk zware straffen ge nomen worden o.m. bestaande in de uitsluiting van verdere levering. A.XEL, 2 Maart 1934. Hedenavond zal alhier een con ferentie worden gehouden tus- schen de besturen der winkeliers- vereenigingen van Hulst, Axel en Terneuzen met een deputatie van de P. Z. E. M., teneinde lager tarieven te bekomen voor etalage verlichting. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, berust het bericht in ons vorig nummer aangaande de opening van een Zondagschool in de Chr. bewaar school op aanst. Zondag op een misverstand. Wel is er sprake van geweest, maar het gaat voor- loopig niet door. Ora et Labora. Donderdagavond hield de Ger. jongelingsvereeniging alhier haar 40e jaarvergadering, welke natuur lijk een feestelijk karakter droeg. Het lokaal van de Herv. Zon dagschool was stampvol, wat de gezelligheid echter geen afbreuk deed. De voorzitter zei reeds in zijn openingswoord dat op de uitnoodiging wel het aanvangsuur maar niet het uur van sluiten was vermeld j dat gezien het formida bele aantal punten die moesten worden afgewerkt. Het zou ons te ver voeren alle bijzonderheden te vermelde nalleen de feestrede van de eerevoorzitter dient even te worden gememoreerd. De heer den Deurwaarder bracht ons 40 jaar terug, om ons zoo gelei delijk aan tot 1934 mee te nemen met de opkomst en groei van de jongelingvereeniging, welke hij van begin af tot nu toe als troufc belangstellende heeft meegemaakt. Verder werd het progamma af gewisseld door een paar inlei dingen, samenspraken, voordrach ten, zang en muziek tot zelfs om omstreeks 10 uur Vas Diaz het woord verkreeg tot het uitspreken van zijn humoristische persbe richten. Toen de voorzitter de vergadering omstreeks half twee uur sloot kon deze vereeniging op een waardige herdenking van het veertigjarig bestaan terugzien. öeorg. Overleg, De Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in ambtenaars zaken te Axel kwam op 27 Febr jl. bijeen ter behandeling van het navolgende a. Bespreking voorstel van Burgemeester en Wethouders om het ambtenarenreglement aan te vullen. De commissie adviseert dit punt van de agenda aan te houden, omdat de Regeering nadere voor schriften zal geven om de ambte naren-reglementen aan te vullen. b. Bespreking voorstel van den heer C. van Kampen om de maximum pensioensbijdrage voor de gemeenteambtenaren en werk lieden in te voeren, nl. 8VS pet. De commissie adviseert even eens dit punt aan te houden, omdat er bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel is ingediend om 10 pet op de ambtenaren te ver halen en dit imperatief te regelen. Wanneer dit wetsvoorstel is aangenomen, zal de salariscom missie op de basis van die 10 pet. pensioen de salarissen en loonen van de ambtenaren en werklieden nader regelen. c. Bespreking voorstel van den heer P. J. van Bendegem, om de betaling voor kleedingtoelage, rijwieltoelage en vergoeding voor woninghuur der beide veldwach ters met 1 Januari a.s, te doen ophouden. Op denzelfden datum de ver goeding voor het rijwiel van den gemeente-opzichter te doen op houden idem de vergoeding voor het motorwagentje van den direc teur van de gasfabriek en defietsen van de fitters idem de vergoeding voor werkkleeding van het per soneel der gasfabriek. De commissie adviseert dit voorstel niet aan te nemen. Bij de stemming was de voorsteller er alleen voor. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Muziek ro zang. Dinsdagavond werd alhier de jaarlijksche uitvoering gegeven van de harmonie „Concordia", in samenwerking met eenige „Ore- lio" krachten. Het succes, den vo- rigen winter behaald met de Vlaamsche operette „De Hom- melpluk", had er toe geleid, dit jaar nogmaals dit zangspel op te voeren, waarbij ook meesprak de factor, dat men nu te beschikken had over een ruimer tooneel en grootere zaal. Het concertgebouw, dat zich in stijgende belangstelling mag verheugen, heeft dan Dinsdag avond meer dan ooit bewezen in een bestaande behoefte te voorzien. Ruim 600 bezoekers, dat is dus nog een groote hon derd meer, dan er zitplaatsen zijn onder gewone omstandighe den, zaten in feestelijke stem ming bijeen, voldaan dat men was, dat allen nog een behoor lijke plaats hadden. Want wel was er de verwachting, dat er druk bezoek zou zijn, waar het de donateurs van de beide ge noemde vereenigingen met geïn- troduceerden betrof, maar zóó druk had men het zich toch niet voorgesteld. Met banken en stoe len werd dus in het tekort voor zien. De heer A. Pieterse, voorzitter van „Concordia" opende met een korte inleiding, waarin hij wees op het feit van den daghet concertgebouw „Het Centrum", dat een ware oplossing is voor uitvoeringen als deze. Vandaar dat men had gewacht met de jaarlijksche uitvoering tot het ge bouw in gebruik kon worden genomen. Onder leiding van den heer J. Blansaart werden nu eenige mu zieknummers uitgevoerd, die blij kens het applaus als geslaagd konden worden beschouwd. En hierna kwam het hoofd nummer van het programma, de operette. Al dadelijk bleek, dat men zich keurig had weten aan te passen aan de veel grootere tooneelruimte, dan men gewoon was. Er waren flinke coulissen aangebracht en in het sobere vertrek van den hommelboer- burgemeester wist men zich vrije lijk te bewegen. De inhoud van het stuk kunnen we bekend achten, hoofdzaak is weer „de liefde' en lang is ook hier de weg, die Pol van de eerste kennismaking met Klara heeft af te leggen, tot hij het jawoord van Papa Broks heeft. Het meest interessante in dit verhaal is echter het Vlaamsche volksleven op het platteland, tij dens het plukken van den hom mel (hop) dat hier keurig werd getypeerd door de uitstekende wijze, waarop de hoofdrollen werden vertolkt. Dat de garde in zijn rol van Korneel hier een echt kolfje naar zijn handje had, bleek wel uit de wijze waarop hij van zijn humoristische be gaafdheden gebruik maakte, maar ook Domien, Klara en Pol in de hoofdrollen en Tonia, Xaveer en Tom, gaven blijk ernstig studie gemaakt te hebben van hun rol. Het ging alles vlot, ongekunsteld en landelijk toe. Alleen op de Vlaamsche taal, die men hier toch gemakkelijk spreken kan, werd te weinig gelet. Korneel week daarvan niet af, doch de anderen helaas dikwijls. En het klinkt toch zoo minzaam, als het niet overdreven wordt. Een woord van lof mogen we niet onthouden voor de keurige wijze waarop het tooneel was geschilderd en gearrangeerd toen dit in het 2e bedrijf het landelijk tafereel, de hommelpluk moest voorstellen. Een eenvoudige hoeve op den achtergrond met daarvoor den weg en hiernaast de wiegende hoppestruiken, waaraan de jongens en meisjes, mannen en vrouwen in kleurige kleedij van Vlaamsche landarbei ders en -sters, aangevuurd door den ploegbaas Vitaal deels pluk ten, deels op den grond zittend sorteerden de vruchten in biezen mandjes en korven, onder keu velen en schetsen, tot de oude Mele op de proef werd gesteld als kaartlegster en de toekomst van Klara en Pol veeibeteekenend voorspelde. Tal van mooie momenten wer den spannend vertolkt en er ging maar één roep over het welsla gen dezer uitvoering, die tot in de kleine uurtjes duurde. Ook de begeleiding door het orkest was goed, al klonk het koper nu en dan te sterk. Na afloop dankte de heer J. K. Esselbrugge als voorzitter van Orelio voor de overgroote be langstelling en beval de opvoe ring van Donderdag in ieders gunst aan. Ten einde de kosten te dekken, gaf men nl. gisteren avond nogmaals een uitvoering tegen entree. Maar ditmaal be antwoordde het bezoek niet aan wat men gaarne had gezien en dus werd het een zwaar spelen, want een groote zaal met veel zichtbare stoelen geeft geen aan- genamen indruk. Intusschen is het jammer, dat er financieel geen beter resultaat was, al is ook het hoofddoel bereikt, het geven van kunst naar vermogen met goede krachten. Zeenwsche Verkecrsconferentle. Vrijdagnamiddag werd te Mid delburg onder Voorzitterschap van den Commissaris der Konin gin weder een verkeersconferentie gehouden die door zeer veie be langhebbenden werd bijgewoond Nadat door den Voorzitter een uitvoerig overzicht was gegeven van hetgeen in het afgeloopen jaar was tot stand gebracht, be tuigde de vertegenwoordiger van den A N.W B. en K N.A.C. zijn dank voor hetgeen reeds is ge daan in het belang tot verbetering der stoombootdiensten op de Wester- en Oosterschelde. Hij pleitte sterk voor behoud van den veerdienst Vlissingen—Ter- neuzen. Ook toonde hij met cijfers aan, dat de tarieven op de Westerschelde voor het auto verkeer veel te hoog zijn, zoodat meer en meer gebruik wordt ge maakt van den Scheldetunnel te Antwerpen. De secretaris van de Kamer van Koophandel te Terneuzen Vroeg, of het niet mogelijk is, dat de laatste boot uit Vlissingen naar Breskens aansluiting krijgt op den trein van 21.14 te Vlis singen. Thans komt deze trein 14 minuten later aan. De directeur van den Prov. stoombootdienst deelde mede, dat bij de a.s. zomerdienst deze aansluiting wordt verkregen. Na bespreking van verschillende andere punten deed de Voorzitter rnededeelingen omtrent diverse wegen. Voor den weg Driekwart— Philippine zal binnenkort een aanbesteding plaats hebben, ter wijl deze vermoedelijk in 1935 zal kunnen worden voltooid. In dit jaar zal worden voort gegaan met de verbetering van den weg St. JansteenKoewacht in de gemeente Koewacht. Met betrekking tot den weg Axel Roode Sluis zijn Gedep. Staten reeds eenige jaren in on derhandeling met d; betrokken polders tot het heffen eener re geling voor het aanbrengen van verbetering aan dien weg. Ten aanzien van den weg Hulst— Kijkuit zullen de onder handelingen met den Rijkswater staat binnenkort wel hun beslag krijgen. Reeds is overeenstem ming bereikt omtrent het wegdek. Te water gereden en verdronken. Maandagmiddag is de paarden koopman Heijboer afkomstig uit Goes met zijn rijwiel in het ka naal te Sas van Gent gereden en verdronken. In de buurt van Driekwart reed hij met zijn rijwiel tegen een langs het kanaal staanden lantaarnpaal op, waardoor hij van zijn fiets viel en in het kanaal terecht kwam. Verschillende personen die op dat moment juist passeerden snel den ter hulp. Met een dissel van een boerenwaren zag men kans het slachtoffer, dat men in het water zag liggen, op het droge te brengen. Getracht werd door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. De man was 60 jaar en leed aan duizelingen. De combinatie van gemeenten. Het „Dagbl. v. N-Br." ver neemt, dat de door de afd. Zee land van den Ned. Bond van ge meente-ambtenaren en de Ver eeniging van Nederlandsche Ge meenten in het leven geroepen commissie voor het samenstellen van een rapport over combinatie van Zeeuwsche gemeenten met haar werkzaamheden zoover is gevorderd, dat in deze maand de publicatie van dat rapport ver wacht kan worden. Voorgesteld zal worden om West-Zeeuwsch-Vlaanderen in drie en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in vijf gemeenten te verdeelen. Zooals men weet, telt Zeeuwsch- Vlaanderen thans 35 gemeenten, terwijl er in de geheele provincie Friesland b.v. slechts 40 gemeen ten zijn. Zaterdagmorgen is de amb tenaar van de Crisis Zuivelwet C. uit Terneuzen op den Rijksstraat weg tusschen Sas van Gent en Terneuzen met zijn motorfiets tegen een stapel steenen gereden. De man viel en werd ernstig gewond. In het ziekenhuis te Terneuzen is hij ter verpleging opgenomen. Bij resolutie van den mi nister van financiën is verplaatst de rijksklerk P. Nonnekes van de inspectie der dir. belasting te Terneuzen naar het accountants bureau te Tilburg. Naar gemeld wordt, heeft de N V. Hendrikse Co's ban kiers- en effectenkantoor, de bank gebouwen met inrichtingen en bedrijven te Oostburg en te IJzendijke van de firma Ls. van Waesberghe-Janssens in liq te Hulst overgenomen, terwijl mede het overgroote gedeelte van het personeel in haren dienst is over gegaan. Bij een Zondag te Bosch- kapelle gespeelden voetbalwed strijd had, toen het spel nog maar kort aan den gang was, de Ter- neuzensche speler W. B. het on' geluk een been te breken. Onder de gemeente 0:se- nisse is Maandag j.l. een vrouw te water geraakt en verdronken»

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2