kan bepalen, zooals hij wil. En daarom wil spr. het probeeren door het staangeld niet te ver hoogen. Dhr. 't GILDE: Het betoog van dhr. Oggel laat niets te wen schen over. Ik kan me daar best mee vereenigen. De markt staat wel zooals men zegt op het doode punt, maar zij moet ook de gelegenheid krijgen, om op te leven. In .Terneuzen is het evenzoo gegaan. Dhr/; D1ELEMAN gelooft, dat het in theorie wel op papier te brengen is, maar practisch is het niet uitvoerbaar. Als de men schen met hun planten en zaden op de Markt staan dan komen de boeren zonder zaad thuis en koopen het een volgende keer bij een ander. Dhr HAMELINKAls de kooplui in de Noordstraat w moeten, dan zijn ze gedupeerd want de menschen gaan daar niet van de markt weg. Maar sprekers bezwaar is, dat ze op de Markt hebben gestaan en het hebben geprobeerd en omdat het niet ging, zijn ze weer verhuisd om beter te wor den. En nu zouden ze g e- dwongen worden weer weg te gaan, ofschoon ze rechten hebben. Spr. kan het ni et helpen, als het in de winkeliersvereeni- ging niet naar wensch gaat en ze tegen spr. minder vriendelijk zijn, maar het gaat er hier om, dat de menschen van de Markt zijn weggeloopen, omdat er geen volk meer kwam, en niet omdat de markt ging. Spr. wil daarom de hier bedoelde kooplieden het recht geven, om weer terug naar de Noordstraat te gaan, als het nift gaat, of omgekeerd, als de markt weer opleeft, dan verhui zen uit de Noordstraat. Dhr. OGGEL zegt nogmaals dat de Raad moet meewerken om de markt te doen slagen en als er overal kooplieden staan, kan dat niet. Dhr. VAN KAMPEN wil ook het voorstel van B. en W. steu nen op grond daarvan dat de markt een middel is om Axel tot grooteren bloei te brerfgen. Spr. zegt dat niet om de winkeliers- vereeniging, maar om de ge meente Axel. Daarom is dhr. Hamelink fout, als hij zegt, we moeten de markt steunen, als het druk is, neen we moeten het omkeeren. Mocht het dan weer mislukken, dan is 't wat anders. Dhr. IZ. DE FEIJTER merkt op, dat toch reeds gebleken is, dat het niet gaat. De menschen hebben het genoeg geprobeerd. Dhr. VERSCHELLING merkte op, dat het dus uitkomt, zooals hij heeft voorspeld, nl. dat de kramen weer in de straat zouden terecht komen, als er geen maat regelen worden getroffen. Spr. had toen de nieuwelingen op 't oog en toen heeft de Voorz. ge zegd, dat voor nieuwe kooplieden niet te vreezen was. Maar spr. heeft er nu toch gezien, o.a iemand met bloembollen, die niet van de markt (in de Noord straat) wilde gaan. Waarom geen bepaling daarvoor, vraagt spr., in Goes, Middelburg en Terneu zen, wordt het toch ook gedaan Daar ziet men geen kramen bij de boerermirkt. En nu heeft dhr. De Ruijter wel gezegd, dat Eendracht maakt macht geen goede toepassing is, maar als hij tiouwe lezer is van de Axelsche Courant en zich daardoor laat inlichten, dan ge looft spr. wel dat over de eensgezindheid in de winkeliers- vereeniging niet geroemd wordt. Dhr. SEGHERS: Als de Markt is aangewezen, dan ben ik er voor, dat de kramen ook op de Markt staan. Als iemand dan iets noodig heeft, zal hij die paar stappen wel doen om het daar te koopen Anders wordt de toe stand onmogelijk. Dhr. ORTELEE: Is het nu een voorstel van1, dhr. De Ruijter of van^B. en W. De VOORZ. B. en W. nemen het voorstel gaarne over. Dhr. VAN DE BILT Maar dan wil ik er toch aan toevoegen, dat de markt er moet komen van de winkeliersvereeniging zelf, terwijl er toch verscheidene van hun leden zijn weggetrokken. Het voorstel wordt nu aange nomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen de h.h. Iz. De Feijter, J. De Feijter, Hamelink en Dieleman. 7. Hnurvcrlagfng. De VOORZ. deelt mede, dat B. en W. zich met den betrok ken Minister in verbinding heb ben gesteld, om de huurprijs van de woningen der Woningbouw vereniging te verlagen, aange zien die ook blijkens een vroeger ingekomen adres, in verband met de inkomsten van die gezinnen te hoog is. De Minister heeft hierop ge- antwooid, dat zijnerzijds tegen een verlaging der huur tot f 3 per week geen bezwaar bestaat en zooals reeds meerdere malen is medegedeeld, dat de eventueele verschillen tusschen de minimum huur en de verlaagde huur door de gemeente moeten worden bij betaald. Aangezien het aantal bewoners boven f3 per week zeer gering is en de overige bewoners door een algeheele huurverlaging tot f3 een belangrijk voordeel heb ben in den aanslag van de Per soneele belasting, stellen B en W. voor de huur van alle wonin gen der vnd. Vereeniging te be palen op f3 per week, zulks met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1934. Z. h. s. wordt alzoo besloten 8 Bijslag voor kastrrkkende fabrleks-arbeiders. De Axelsche Bestuurdersbond geeft te kennen, dat door de ver minderde rijks-subsidie voor 1934 de reglementen op de werkloo- zenkas der diverse fabrieks-ar- beidersbonden dusdanig zijn ge wijzigd, dat de verminderde uit- keering aan groote gezinnen, be neden het bedrag blijft, wat deze aan gemeentelijke steun zouden genieten. Waar door de kastrekkende landarbeiders door den Raad in deze een billijke regeling is ge troffen, verzoeken zij beleefd ook voor de fabrieksarbeiders tot een zelfde regeling te willen besluiten. B. en W. deelen mede, dat alle fabrieksarbeiders, die gezinshoofd zijn of kostwinner f 12 kasuit- keering trekken. Dezer dagen wordt dit bedrag verlaagd tot f 10,80. Daar echter de meeste fabrieks arbeiders eerstdaags uitgetrokken zijn, is het verzoek op het oogen- blik niet van groote praktische beleekenis. In de toekomst, bij een uit kering van f 10,80 zou eerst een toeslag verleend worden, wanneer of meer kinderen in het gezin zijn. De maximale steunnorm be draagt f 11,85 en is bij 4 kinde ren f 11. In verband met bovenstaande uiteenzetting en gezien het maxi mum als steunnormen van de overige landarbeiders, kunnen B en W. geen vrijheid vinden voor te stellen voor deze categorie ar beiders eenzelfde bijslag-bereke ning toe te passen. Dhr. HAMELINK acht het ver zoek toch billijk. Als het slechts enkele menschen geldt, is er z.i. juist reden om dien bijslag te geven het kost dan weinig geld en dan is tegemoetgekomen aan de onbillijke verhouding tegen over de landarbeiders De VOORZ. zegt, dat het prin cipe van B. en W. bekend is, nl. om beide categorieën gelijk te stellen. Mfar de Minister is er tegen en daaruit vloeit voort het voorstel van B. en W. Z. h. s. wordt alzoo besloten. Dhr. HAMELINK wil geacht wor den tegen te hebben gestemd. 5 pet. met jaarüjksche aflos van ten minste f 500. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Dhr. VAN KAMPEN: Dat zal toch wel voor een lagere rente gaan De VOORZDat zullen we probeeren. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. 10. Kosten lager onderwys Nu de gemeente-rekening de finitief is vastgesteld, kan ook bepaald worden den kostprijs per leerling van de opei bire school. Zij wordt vastgesteld op f 10 16. Op grond daarvan wor den de bedragen die aan de bi- zondere scholen moeten worden uitgekeerd, vastgesteld als volgt Vereen, voor Chr. Nat. School onderwijs f 4348, Hulpvereeniging voor Geref. onderwijs te Spui, f 1488 en R.K. Kerkbestuur f 1805. Wegens reeds verkregen voor schotten hebben deze besturen nog te goed resp. f1148, f406 en f 505. Z. h. s. goedgekeurd. 11. Voorschotten b(jz scholen. Aan de hand van bovenge noemde berekening wordt beslo ten desgevraagd aan de voor noemde schoolbesturen voor 1934 de volgende voorschotten te ver- leenen Chr. Nat. Sch. f3600, Geref. school Spui f 1170 en R.K. school f 1400. 12. Hondenbelasting. Vastgesteld wordt het kohier voor de hondenbelasting 1934, en we! op een bedrag van f205 voor 47 honden. 9. Gleldlcening. Vorig jaar is besloten tot aan koop van diverse perceelen en aanleg van de traverse in de Gemeente. De gelden voor dit doel zijn in de begrooting 1934 reeds verwerkt. Thans rest nog te besluiten tot het aangaan van een geldleening voor dat doel, zijnde het bedrag dat voor de gemeente als aandeel komt, groot ten hoogste f 10,000 tegen een rente van ten hoogste 13. Reclames schoolgeld. Ingevolge reclames op den aanslag voor het schoolgeld 1933- '34 wordt beslist als volgt: Aan A. J. Doppegieter wordt onthef fing verleend en de aanslag van C. van Wijck blijft gehandhaafd. 14 Regeling Opcenten. De VOORZ. deelt mede, dat na vaststelling der agenda nog een adres was ingekomer, hou dende een voorstel, waaromtrent B. en W. een volgende vergade ring advies zullen uitbrengen. Het adres luidt aldus C Hamelink, L. P. Ortelee en B. Seghers Ondergeteekenden, allen leden van den Raad stellen U voor te besluiten a. de opcenten op de Gemeen tefondsbelasting over 1934 te verdeelen over de inkomens als volgt: voor inkomens tot f800, 60 opc tot f 900, 70 opc tot f1000, 80 opc., tot f1500, 90 opc. en boven f 1500 100 opc. b. eveneens de opcenten voor de personeele belasting te ver deelen als volgtbij een huur waarde van f 100, 70 opc., en voor elke f50 huurwaarde meer lOopcenten ineer, tot voor f450, en meer huurwaarde 150 opc. 15 Omvraag, a. Dhr. IZ. DE FEIJTER vraagt wanneer het fietspad op den Zaamslagschen weg voltooid zal zijn De VOORZ.: De straatmaker is er juist mee bezig. b. Dhr. HAMELINK heeft ern stige klachten gehoord, dat' de norm, voor de steunuitkeering niet goed werkt Zoo wordt b.v., als er iets in een gezin is ver diend, maar afgetrokken zonder rekening te houden met de grootte of den aard van het gezin. Groote kinderen stellen toch meer eischcn dan kleine. De VOORZ. antwoordt, dat er door de commissie een bepaalde regeling wordt getroffen en daar wordt de hand aan gehouden, terwijl spr. weet, dat met de ge zinsomstandigheden rekening wordt gehouden. Moeilijkheden of klachten waarop dhr. Hamelink doelt zijn hem niet bekend die behooren dan nader ter kennis gebracht te worden. c. Dhr. SEGHERS klaagt over het Spuipadje, waar groote put ten liggen, zoodat er niet door te komen is per fiets. Dhr. VERSCHELLING zegt, dat het op 't oogenblik prachtig is. De VOORZ. zegt het niet te weten en zal er naar vernemen. LEE nog, personen aangaande vraagt of zijn, want dienste is d. Dhr. SEGHERS vraagt wan neer de tuingrond van de ge meente wordt verpacht, want met het oog op den zaai wordt dat tijd. De VOORZ. Ja, maar we heb ben nog meer te doen de se cretaris zegt, dat er nu alles voor klaar ligt en dus zal het eerst daags gebeuren. e. Dhr. ORTELEE herinnert weer aan de Oosterstraat. De tijd is er nu voor en spr. zou er graag verandering zien, want het is er gevaarlijk. De VOORZ. zegt, dat niet alles tegelijk kan gebeuren. Men is nu bezig in de Oudewijk en daarna kunnen we de Oosterstraat in overweging nemen. f. Dhr. ORTELEE zou ook gaarne zien, dat er met het be trokken polderbestuur eens over leg werd gepleegd om op den Sasdijk eens een fietspad te leg gen. Dat kan toch niet zooveel kosten. De VOORZ. zegt dat de pol derbesturen meestal niet bereid zijn om kosten te maken en de gemeente kan ook niet alles op zich nemen. g. Tenslotte zegt dhr. ORTE- dat er over sommige oppositie is gevoerd de steunregeling en dezen ermee gebaat ondanks eenige ver hun gang om steun niet overbodig en spr. zou graag zien, dat ze geholpen werden. De VOORZ. zegt er niets van te weten, want er is pas Donder dag voor de le maal vergaderd door de commissie. h Dhr. VERSCHELLING zegt, dat hij een antwoord had ver wacht van den Voorzifter om trent zijn vraag onlangs naar kleeren voor het personeel der Gasfabriek. Zij hebben het nog niet. Hoe komt dat? Is er een opdracht aan B. en W., of aan den Directeur De VOORZ.: De Directeur is zoo verstandig geweest ermee te wachten. Dhr. VERSCHELLING: Op merkelijk is, dat U mij toen voorbarig noemde en ik ver wachtte ook, dat U toen opdracht zou geven en nu wachten ze nog. i. Dhr. VERSCHELLING En is de schatting aangaande Den Hamer al klaar De VOORZ.: Nog niet heele- maal, maar dat komt voor me- kiar. j. Dhr. VERSCHELLING vraagt ten slotte nog om de pomp in de Oosterstraat te restaureeren. De VOORZ. zegt, dat die pomp vervalt, maar er een nieuwe pomp geplaatst wordt met 2 mondingen. k Dhr. 't GILDE zegt, dat hij vernomen heeft, dat er ter secre tarie een hypermoderne telefoon installatie is geplaatst en vraagt of daar geld voor gevoteerd is De VOORZ. antwoordt beves tigend het ging met de oude zeer lastig en de nu aangeschafte kosten slechts f 30 meer, wat B. en W. hebben toegestaan, om de groote verbetering, die het gaf. Hierna sluit de VOORZ. de vergadering met dankgebed. AXEL, 27 Februari 1934 Aanstaande Donderdagavond hoopt de Geref. Jongelingsver- eeniging alhier haar 40 jarig be staan te herdenken in het gebouw der Herv. Zondagsschool. Naar wij vernemen, zal er door een commissie uit de Geref. Kerk alhier een Zondagsschool geopend werden, en wel op Zon dag 4 Maart a.s. in de Chr. Be waarschool. Bordinl. Vrijdagavond trad in „Het Centrum" alhier op de bekende Bordini, die veel van zich had laten spreken om de wonderlijke stukjes van hypnose en gedach tenieren, die hij reeds in een 5- tal plaatsen in deze om'geving had vertoond. Geen wonder dus, dat de zaal weer goed bezet was. Na een korte inleiding gaf Bordini staaltjes van de wijze waarop hij in een oogwenk som mige jongens en meisjes zooda nig onder suggestie bracht, dat ze aan zijn wil onderdanig waren en in dien toestand of geheel ge voelloos en slap werden, of stijf, of gewoon en dan lachten, huil den, zongen, muziceerden, dans ten, voetbalden, vischten, roeiden of fietsten als een Pijnenburg, zoodat de zaal daverde van 't lachen. Het gedachten lezen slaagde ook, hoewel niet zonder aarzeling nu en dan. Het resultaat was verrassend, maar door de herhalingen werd het op den duur eentoonig, al bracht een muzicus afwisseling met goede muziek. Hosanna. Zooals we in ons vorig num mer schreven, was er dezen keer veel belangstelling voor de jaar vergadering, zoodat „Het Cen trum" geheel bezet was. Na Psalmgezang en voorlezing van een gedeelte uit Numeri 10, open de de voorzitter dhr. P. le Feber Sr., met gebed en hield een lange toespraak, waarin een resumé werd gegeven van de oprichting en eenige grepen uit de eerste jaarverslagen, waarin verschillen de merkwaardigheden uit het ver- eenigingsleven van het vroegere Hosanna aan de vergetelheid waren ontrukt. Zoo o.a. hoe dhr. 1. Brakman destijds ais directeur optrad en tegenwoordig nog als werkend lid onder zijn zoon mee speelt, het opluisteren van ver schillende feesten en openlucht samenkomsten, de repetitie's, en primitieve plaatsen, waar die ge houden werden, het eerste vaan del in 1910, de concerten, be langrijke giften die inkwamen, enz Dat alles kon echter niet verhoeden, dat men het in den mobilisatietijd moest opgeven en de vereeniging vrijwel als ont bonden kon worden beschouwd. Toch bleven de bezittingen bijeen tot men de gelegenheid gunstig achtte om weer het koper op te nemen en onder leiding van dhr. P. C. Brakman, zoon van den vroegeren directeur een nieuw corps onder den zelfden naam werd opgericht, de thans bestaan de harmonie Hosanna. Spr. zegt getracht te hebben een beeld te geven van het ver loop gedurende die eerste jaren en deed dat met voorliefde, om dat hij daardoor nog eens door leefde, het lief en leed, dat Ho sanna doormaakte. Het lief be staande in de hartelijke verhou ding van leden, bestuur en leider en vooral de dagen van vreugde tijdens de onafhankelijkheids- feesten. Er was ook leed in den vorm van moeilijkheden in allerlei vorm en vooral ook onder de werkende leden. Spr. brengt daarom nog hulde aan den oud-directeur, dhr. Brakman Sr. wien het wel een voldoening moet zijn, zijn zoon als dirigent van dit corps te zien. Moge God hem ijver geven en de kracht om het corps tot ver deren bloei te brengen. Op den directeur rustte vooral een zware taak, toen hij op nog zoo jeugdigen leeftijd de leiding op zich nam en gezien hij zelf een goed musicus is, is het te moeilijker zich met ongeschoolde krachten te behelpen. Spr. spoort daarom de wer kende leden des te meer tot ijver aan. Laat het u een eere zijn lid van Hosanna te zijp, en onder deze leiding, zegt spr., bezoek getrouw de repetit e's en zij liefde tot muziek uw prikkel daartoe, want niets is meer ver lammend voor den directeur dan slappe repetitie's Houdt de naam uwer vereeniging hoog. Ook de donateurs dankte spr. voor hun steun en vroeg dien bij voortduring, nu vaak en op overtuigende wijze het recht van bestaan is gebleken van eert christelijke muziekvereeniging in onze stad. Hiermede was spr. aan het einde zijner rede en deed hij inededeeling van ingekomen ge- lukwenschen. Na den voorzitter trad de secre taris naar voren en gaf eveneens een historisch overzicht, maar dan van het laatste tijdperk, nl, 1927—1934. waaruit ook hij con cludeert, dat het bestaansrecht

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2