Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VIaan deren. No. 93. DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Tijdig gered. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 20 Februari 1934. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L J. Maris. Aanwezig de hee- ren J. M. Oggel, C. Th van de Bilt, wethouders en de leden A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, L. P. Ortelee, Iz. de Feijter, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter. II. 3 Verkoop bouwgrond. Ingekomen is een verzoek van C. Smies Jozzn om naast het perceel van dhr. Pieterse in de Prins Hendrikstraat een perceel bouwgrond te koopen, groot 140 c.A., ad f 3 50 per M. Idem van 1. Meesen voor per ceel 21 aan de Prins Maurits- straat, groot 108 c A ad f 2,75. Zonder hoofdelijke stemming worden de verzoeken onder de gebruikelijke voorwaarden inge willigd. 4. Wijziging bouwgrond. Ingevolge rapport van den In specteur van de Volksgezondheid maken Ged. St. bezwaar tegen de bepalingen vermeld in art. 2. sub. 3, 6 en 9; art. 11, lid 4, art. 14 sub a, art. 35 lid 5 en art. 67 lid 4. Gezien het rapport van den gem. opzichter wordt op voor stel van B. en W. zonder hoofd, st. besloten de bedoelde wijzi gingen aan te brengen. Dhr. HAMELINK merkt nog op, dat verschillende nummers van de artikels in de bouwver ordening verkeerd zijn genoemd en wijst er op, dat die moeten worden veranderd, om moeilijk heden te voorkomen. De VOORZ.Dat is zoo, en het zal ook gebeuren. 5. Wijziging Terordening slachtlokaal. In de verordening voor het gebruik van het gemeentelijk slachtlokaal is opgenomen het verbod om elders dan in het Engelsche vertaling. 14) Wacht even", zei ik, er is nog iets. Als u alle gegevens hebt, moet ge uw eigen conclusies maar trekken. En ik vertelde wat ik in de oprijlaan had gezien en gehoord. Zoudt u ze herkennen als u ze terug zag? vroeg hij. Neen, het was pikdonker. Ik kon net zien, dat 't een man en een vrouw waren van hnn gezicht kon ik niets onderscheiden. Weder zwegen wij eenigen tijd. Toen stond hij op. Zijn gelaat was ernstig en zQn blik onzeker. 't is een gek geval, zei hij, als dacht hij hard opHet is een af schuwelijk geval. Wat moeten we doen I Ik weet het niet, antwoordde Ik, voorloopig ben ik tot niets, in staat. Maar met een paar dagen zal dat beter gaan. Ja, dat hoop ik ook, maar wat dan Hij ging weer zitten. Er moet een beweegreden zijn te vinden, nie mand begaat een moord zonder doel of motief daarvoor is het te ge vaarlijk. Dat is zoo En ik begrijp niet om welke reden ten gouvernante een jong onschuldig meisje, in wier huis zij woont en die aan haar zorg is toevertrouwd Ik geloof dat zij niet meer is dan «en werktuig, onderbrak Ik hen. slachtlokaal z.g. uit te ponden, met het oog om dit plaatselijk te regelen. Nu alle gemeentebe sturen in den kring van den Vleeschkeuringsdienst daartoe hebben besloten, kunnen de be palingen genoemd in eerstge noemde verordening vervallen. Besloten wordt z.h.s. de ver ordening opnieuw vast te stellen, met het genoemde verbod. 6. Adres winkeliersvereehi- gtng. Van het bestuur van de win keliersvereniging „Eendracht maakt macht" alhier is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat zij zich o.a. ten doel heeft gesteld het organiseeren en in stand houden eener wekelijksche Warenmarkt op den Zaterdag; dat tengevolge van het minder gunstig wordende jaargetijde, de laatste Zaterdagmarkten geen bij zonder gunstig resultaat hadden, hetgeen echter naar hunne mee ning nog absoluut niet zeggen wil, dat de Axelsche Waren markt geen levensvatbaarheid zou bezitten dat thans evenwel in strijd met vroeger gemaakte afspraak verschillende standhouders weer een plaats in de Noordstraat hebben opgezocht, waar zij ook een lager tarief betalen dat zij Uwen Raad daarom beleefd verzoeken, een goed om lijnde regeling te scheppen en alle zakenlieden, die waren en planten ten verkoop aan te bie den hebben, uit een oogpunt van gewenschte gelijkgerechtig- heid naar de Markt te verwijzen In Uwe vergadering van den 15 Augustus 1933 is besloten, aan genoemde vereeniging voor een tijdvak van een jaar, de Markt des Zaterdags van 1 tot 7 uur af te staan, onder bepaalde voorwaarden. De VOORZ. zegt, dat B. en W. hierover nog geen advies op schrift konden stellen, aangezien het nog niet besproken was, toen de agenda werd opgemaakt. B. en W. hebben later gesproken met den voorzitter en secretaris der vereeniging. Spr. herinnert eraan, dat bepaald is om van af 1 Sept. 1933 tot 1 Sept. 1934 het marktplein aan te wijzen voor een goederenmarkt, doch dat de men- schen, die dat gewoon waren, in de Noordstraat konden blijven staan. Die goederenmarkt nu is niet tot zijn recht gekomer. De Raad en ook B. en W. hebben deze pogingen gaarne willen steunen, maar het hokt een beetje en tengevolge daarvan wilden som mige oude klanten hun stand plaats weer in de Noordstraat innemen. Men wijst er nu op, dat de Markt is afgestaan aan de winkeliersvereeniging en als nu alles goed geregeld was, dan zou dat ook in het voordeel zijn van die vereeniging en daarom heeft spr. gezocht naar een mid del en met enkele Raadsleden gesproken, o.a. met dhr. De Ruijter, die een goed idee had. Dhr. DIELEMAN wil eerst vragen of B. en W. ook kunnen zorgen, dat hengsten op dat kruispunt van de Noordstraat wegblijven 's Zaterdags. De VOORZ.: Dat is ook een punt dat bespreking verdient. Eenerzijds is het gevaarlijk en zijn ongelukken niet uitgesloten, anderszijds ziet men graag drukte en vertier. Dhr. De Ruijter zegt aangaande de goederenmarkt, dat de Raad vast zit aan het besluit dat we genomen hebben om de winke liersvereeniging ter wille te zijn, terwijl het blijkt, dat het niet gaat. Nu dacht de Raad dat het een oplossing zou zijn, als we trachtten de kooplieden met kra- merijen enz. uit de Noordstraat te verplaatsen naar de Markt. Maar de winkeliersvereeniging vraagt meer staangeld op de Markt (waar geen volk is, Red.) dan de menschen in de Noord straat moeten betalen (waar wèl volk is. Red.) Nu zou spr. willen, dat de menschen, die gewoonlijk in de Noordstraat staan, verplicht werden op de Markt te staan, maar voor hetzelfde geld als ze Maar een menschelijk werktuig is niet zoo maar te krijgen tot zuik een daad. a Toegegeven! Laat ons aannemen dat die man haar in zekeren zin in zijn macht heeft dat o, ik kan mij toestanden indenken waarin een vrouw voor nieis meer terugdeinst. Weder zweeg hij eenigen tijd. Daar na zei hij plotseling: Dat verklaart misschien ook haar groote verslagenheid. Misschien plaagt haar nog iets meer dan spijt en zelf verwijt, n.l. angst voor ontdekking. Voorloopig heeft ze niets te vreezen. Niet Als zij de deur gesloten heeft, moet ze wel gek zijn, als ze niet begrijpt, dat u haar aan de bui tenzijde gesloten heeft gevonden. En juffrouw Leslie zal zich ook wel her inneren of ze geroepen is of niet. Als alles gelukt was, zou er geen spoor van den geheelen opzet zijn overge bleven. Neen, ik geloof werkelflk, dat het meer angst is dan spijt, waardoor aij geplaagd wordt. Misschien heeft u wel gelijk, ant woordde ik. Het zou misschien goed ■ijn als u den dominé waarschuwde, een oogje in het zeil te houden. En zouden we niet naar Scotland Yard seinen om een detective In Parsons heb ik geen vertrouwen. Die zou de zaak zeker in de war sturen. Dat is een goed idee, zei hij op staande. Ik ga dadelijk naar de pas- toiie om eens naar haar gezond heid te informeeren 1 En hij verliet de kamer. In een half uur was hij weer terug. Zij ligt in bed, zei hij, naast mijn bed plaats nemend. En de dominé «egt, dat zij mistroostig en somber is, dat ze wel voorloopig niet te voor schijn zal komen. Heeft u haar gezien Neen. Zij wil geen dokter bij zich hebben en misschien heeft ze wel ge lijk van haar standpunt. En de detective Daar heb ik voor gezorgd. Ik heb den postdirecteur absolute geheim houding doen beloven. Hij denkt dat er iets ontvreemd is en ik heb hem maar in die meening gelaten. Hij heeft mij zijn woord gegeven. Morgen of overmorgen zullen wij wel meer te wtten komen. Nu ga ik eens naar mijn kleine patiënte hiernaast kijken. Wat ik zeggen wou, het zal mis schien niet zoo moeilijk zijn een be weegreden te ontdekken. Niet? Juff ouw Leslie is een wees, niet waar ja- En een rijke erfgename? Dat wordt gezegd. En ais ze zonder nakomelingschap sterft, zooals de rechtsgeleerden zeg gen, dan kothen haar bezittingen aan de naaste familieleden. Wel mogelijk. Ik denk dat alleen haar voogd daaromtrent alles weet. Maar het zal wel uit tc vinden zijn, wie er belang heeft bij haar even tueel overlijden. Misschien is het goed dat ik eend een advocaat raadpleeg, zei hij. Ik knikte en hij verliet de kamer. Nauwelijks was hij verdwenen of juffrouw Tiesidder kwam binnen. Zij gleed door de kamer met de bevallig heid van een zwaan op het water. Haar glimlachend gelaat blonk als de volle maan, haar kleine, uitpuilende oogen schitterden en haar mond was in de Noordstraat betalen. Dan is nadeel uitgesloten. Hier zou de winkeliersvereeniging accoord mee moeten gaan. Spr. is verder van meening, dat de winkeliers vereeniging geen aanspraak kan maken voor het nadeel, dat voor haar kas is ontstaan, omdat de menschen van de Markt naar de Noordstraat verhuisden. De win keliersvereeniging krijgt nu door dit voorstel de laatste kans op medewerking van den Raad voor. de goederenmarkt en dus zal dan blijken, of deze levensvatbaarheid heeft. Deze vereeniging draagt den naam Eendracht maakt Macht, maar die Eendracht is ver zoek en spr. vraagt zich af, of dat niet de oorzaak is, dat de markt niet marcheert. Maar spr. gelooft, dat de Raad niettegenstaande dat aan de markt wil meewerken, als 't kan. Dhr. OGGELDie bepaling geldt dan tot 1 Sept. aansl. De VOORZ Ja, ra dien da tum komt het geheele besluit te vervallen. Dhr. 't GILDEAls dhr. De Ruijter meent, dat er in de winkeliersvereeniging geen een dracht bestaat, kan hij daarom trent gerust zijn, want spr. kan (als bestuurslid) de verzekering geven, dat er niet het minste ge schil tusschen de leden bestaat. En als er dat is, dan is de oor zaak daarvar juist de verplaat sing van de Markt naar de Noord straat. Druppelsgewijze trokken ze weg. Dhr. DE RUIJTERMaar het is een oud recht om daar de markt te houden. Dhr. 't GILDE Ik kan wel met het voorstel meegaan, omdat het van 2 kwaden het minste is. Dhr. HAMELINK hoort dat het een oud recht is om in de Noordstraat te staan en nu zijn de menschen, die het eerst op de Markt hebben geprobeerd, om den broode daar weg gegaan omdat er geen volk komt, gaan ze naar de plaats, waar het volk wel is. En terwijl ze dat recht hebben, zegt de winkeliersver in zenuwachtige beweging. En hoe gaat het nu met je jon genlief zei ze. Voel je je wat beter Den heelen dag heb ik aan je gedacht. Zorgt die zuster wel goed voor je? Qa zitten, juffrouw Tresidder, zei ik, en vertel me eens hoe het gaat beneden" Heeremetijd, riep ze, het is of 't kermis is. Hoopen menschen van buiten komen naar „De Hofstede" kij ken en praten over niets anders dan den brand. Ik heb nog nooit van me leven zooveel kijkers en babbelaars bë mekaar gezien. En eten en drinken dat ze doen! Tresidder en ik hebben den heelen dag niet stilgezeten. Dan zult u wel moe zijn Ja, wel een beetje maar ik ben er gelukkig aan gewoon. Tresidder ■it nogal eens te suffen, zooals je weet, En als ik niet den heelen dag op de been .bleef, konden we de zaak wei siuiten. Maar veitel me nu toch eens hoe je je voelt; je ziet er heusch ai wat beter uit. Ja, ik voel mij al heel wat beter. Goed zoo. Ik ben r.et bij de kleine meid hiernaast geweest, 'tjonge, jonge, wat ziet 't kind er uit. Net een was sen beeldje in 'r zijen en kanten nacht- ponneije. Dat moest je kunnen zien I Ze lijkt wei een elf, zoo fijn is ze en al der mooie haar rond om der hoofd als een, hoe heet het ook weer, ik heb het zoo vaak in een boek gelezen, maar ik herinner het me niet meer ptecles,,.., Aureool Ja, dat is het. Zoo iets ronds en stralends, en der oogen zoo blauw ais «onneschijn op korenbloemen. »- Zoo, kan se nog lachen 1 eeniging: jullie moeten, ook al verdienen je geen cent, daar (op de Markt) staan. Dat gaat vol gens spr. niet op. Het is nu wel een aardig idee om de kool en de geit te sparen, maar het doel dat is verkoopen wordt niet bereikt. De VOORZ.Als we dat zeker wisten, zouden we het anders doen. Maar we hebben een af spraak in dien geest met de win keliersvereeniging gemaakt, om de markt te steunen. Dhr. HAMELINKDaar gaat het niet om. De menschen heb ben het recht en het volk is niet op de Markt. En als nu blijkt, dat na 1 jaar de markt nog niet gaat, dan zijn die menschen voor een half jaar gedupeerd. De VOORZ.De Raad moet een besluit nemen om de markt zooveel mogelijk te steunen, we zijn allen overtuigd, dat een markt hier goed zou zijn er. daar om willen we er ook aan mede werken. Op 1 September aanst. kunnen we zien, wat ons te doen staat, of de markt loopt of niet, maar dan kunnen we de zaak opnieuw regelen. Dhr. OGGEL wijst erop, dat de winkeliersvereeniging een proef heeft genomen om een warenmarkt te houden en nu is dat den laatsten tijd door de weersomstandigheden mislukt en ook gaat het niet met de krach ten, die ze nu hebben, omdat de verkoopers verdeeld zijn. En daarom hebben wij nu te be sluiten, dat de menschen naar de Markt moeten komen met hun waren. Dan komen er van zelf koopers en komt er meer leven in, ook doordat de zaad handelaars dan op de Markt staan, zullen er meer menschen komen. Dhr. HAMELINKEn als er geen volk komt en ze hebben rechten Dhr. OGGELAls het niet gaat, kan men altijd nog zien. Dhr. DE RUIJTER meent, dat de menschen, die in de Nocrd- straat staan geen recht voor 1 jaar hebben, want dat ligt aan den Raad, die de marktrechten Lachen Ja, wat dacht je. Ze is zoo vrooiijk ais maar kan. Al 'r kiet* ren, tol T kousen en schoenen toe zijn verbrand en dat vindt ze de mooiste grap die haar ooit overkomen is. Zij vroeg me of ze niet wat kleeren van mij mocht leenen. Och, wat heb ik gelachen. Wel, kind, zei ik. ik zou er wel zes zooals jij in één corset van mij kunnen bergen en dan de veters nog moeten aanhalenJe hadt T moeten zien lachen, arm schaap. Ze heeft den heelen dag nog niets ge geten. Wat kan te lachen! Niet ieder een kan goed lachen. D'r zijn er die lachen of ze pijn in hun buik of rheu- matiek in hun kaken hebben. Ik zeg zoo vaak tegen Tresidder dat hij niet lachen kan. Hij grijnst maar zoo nou en dan of 't 'm pijn doet. Mijnheer, als ik niet lachen kon, geloof ik dat ik barstte. Ze gaat zeker hier vandaan, zoodra ze reizen kan vroeg ik na eentg zwijgen. Dat kan ik je onmogelijk zeggen. Zij zegt dat ze van Trevisco houdt en van at de Inwoners. Dat ze van het park hoHdt, van de duinen en Trege- agles Headen dat ze niet van plan is weg te gaan voorloopig. En dan, ze heeft geen kleeren om aan te trekken, het schaap, „Ze kan toch kleeren bij Nancarrowi krijgen, zei ik. „Ja, dat is wei too. „ik hoop dat ik haar spoedig zai mogen zien. „Ze praat den heelen dag over Je, je bent haar held. ,Het zou me niets verwonderen als ze 't op het oogenblik weer met dokter Tookin over je heeft, (Wordt vervigd,-. AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1