Landbouw. Onder voorzitterschap van dhr- H. Hanken werd Donderdag te Goes de algemeene vergadering gehouden van de afd. Zeeland van het „Ned. Trekpaardenstam boek", waarbij o.m. aanwezig waren de h.h. jhr. Van Vreeden- burgh en Bom, resp. alg. voor zitter en secret^r.s- Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Kring Kruiningen, om een bijdrage van f 100 voor een te houden ten toonstelling op 21 Juni a s., dat met alg. st. werd toegestaan. Het jaarverslag van den secr., den heer Lako werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de be grooting vroeg dhr. Iz. de Feijter of er niet meer bezuinigd kon worden, wat niet mogelijk werd geacht Als commissaris werd heibe- noemd dhr. P. J. J. Vael en als afgevaardigde A. Aernoudts. In plaats van de Bruyckere en A. J. Lindenbergh (plv.) werden ge kozen H. Kerckhaert, Stoppeldijk en J. van 't Westeinde, Nieuw- dorp als jurylid voor de merrie keuringen werd herkozen 1. de Feijter te Axel. Besloten werd tot wijziging van de voorwaarden voor het toekennen van fokpremies; de bewaarpremies te doen vervallen en f600 te bestemmen als pre mies voor de najaarshengsten- keuring. De rekening en de begrooting werden goedgekeurd. De bietensteun. Naar gemeld wordt zal, inzake de regeling van den suikerbie- teDsteun voor 1934, het geza menlijk bietenareaal, vergeleken bij 1933, met 10 pet. worden ingekrompen. Aan "de boeren zal een bie- tenprijs moeten worden gega randeerd van 10,00 per 100 kg„ betgeen 1 lager is dan thans. Do minister is van plan met de suikerfabrieken nader in contact te treden om te komen tot het vaststellen van de voor waarden, waaronder de fTian- ci6ele steun zal worden verleend. Contingenteering van meststoffen. Bij Kon. besluit van 12 Febr. is bepaald, dat het gewensebt is tot tijdelijke beperking van den invoer van stikstothoudende meststoffen over te gaan. Artikel 1 luidt als volgt. Ge durende het tjjdvak van maan den aanvangende 1 Januari en eindigende 30 Juni, is de invoer uit ieder land verboden van kalksalpeter, kalkammonsalpeter en ander ammoniumnitraat, zoo mede van leunasalpeter en zwa velzuren ammoniak, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de boeveelheid, welke gemiddeld in de maanden Januari tot en met Juni van het jaar 1933 uit dat land is inge voerd. Verwerking van fruit tot drank. Naar het „Vad.'' verneemt wordt in enkele fruitcentra over wogen om meer fioancUölen steun te verleenen aan de proe ven, welke prof. A. M. Sprenger, hoogleeraar aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen neemt met de verwerking van minderwaardig fruit tot draDk. De bereikte resultaten voor ver werking van dit fruit tot drank zijn goed. Behalve den zoeten most kan uit de vruchten nog andere drank worden bereid, zooals gepasteuriseerde most en limonades, welke belaDgrjjk min der in prijs zijn voor den con sument. In de toekomst kan door bereiding van trait tot drank op groote schaal een ge weldige opruiming van het min derwaardige fruit worden ge houden, hetgeen den handel van de eerste kwaliteit lruit ten goede komt. AXEL, 20 Februari 1934 Desgevraagd willen we gaarne de aandacht van belangstellenden vragen voor een propaganda- avond van de afd. „Volksonder wijs" alhier. In 't bizonder dan, omdat daarvoor Donderdagavond optreedt de bekende voordracht kunstenaar, de heer Jac. van Els- acker, van Rotterdam, die het publiek dermate weet te boeien, dat men bang is, dat een woord verloren gaat. Zijn optreden schenkt uren van litterair genot voor iedereen. Neerbosch' Zangkoor. Zooa's is aangekondigd, zal Woensdagavond 6 uur alhier in de Herv. kerk het zangkoor der Weesinrichting te Neerbosch op treden, onder leiding van den heer Jac S. de Vries, terwijl de pre dikant-directeur een en ander over de inrichting zal mededeelen. We lazen over dit koor ver schillende recensie's van hun optreden, o. a. te Amsterdam, Haarlem, Heemstede, Oegstgeest, Nijmegen, enz., die eensluidend gunstig zijn. We herinneren ons een vroeger bezoek van dit koor en ook toen was het subliem. We kunnen daarom de Axelsche liefhebbers en beoefenaars van zang niet genoeg aanraden deze uitvoering bij te wonen, omdat ze er ongetwijfeld leeren en ge nieten zullen. We dringen er te meer op aan, omdat dien avond ook elders een uitvoering plaats heeft en we zouden het betreuren, dat het zangkoor er onder moest lijden. Kosten en moeite verdienen zeer zeker een beter lot. Raadsvergadering. Hedenmiddag werd alhier Raadsvergadering gehouden, waar bij mededeeling werd gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Bericht, dat de Minister niet goedkeurt, dat voor werklooze land arbeiders dezelfde norm wordt aangenomen, als voor fa brieksarbeiders wel een vergoe ding van 75 cent per week per gezinslid boven 2 personen b dat geen bezwaar bestaat tegen toeslag, (ook kolentoeslag) bij gebleken behoefte van den werklooze. Subsidie wordt hiervoor van Rijkswege niet ver strekt. c Goedkeuring schoolgeldver ordening en verord. op de ver makelijkheidsbelasting. d. Idem inzake benoeming en bezoldiging veldwachters. e. Idem inzake aankoop per- ceelen voor de traverse in de Kerkdreefalleen maken Ged. St. bezwaar tegen den vorm van ruil met dhr. Blankert. B. en W. zullen daarnaar handelen. f. Verdaging goedkeuring be- grooting 1934. g. Begrooting Keuringsdienst van waren te Goes (beloopt f 64000). h. Verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onder wijs, dat gunstig luidt, alleen wordt bezwaar geopperd tegen den toelatingsdatum van 15 Sept. op de R. K. school. i. Verslag van de Comm. tot wering van schoolverzuim. Er waren 31 verzuimen,-waar van 22 onwettig j. Bericht dat het beroep op de Kroon door den Raad tegen het besluit van 30 Juni 1933(be- lastingverhooging) ongegrond is verklaard. k. Goedkeuring rekeningen der Gemeente over 1931- 1. Verzoek van M. P. Butler om voor levering van het smids- werk in aanmerking te komen. Alles voor kennisgeving aan genomen. in. Verzoek van P. de Feijter, landbouwer Q 39 om vergoeding voor zijn schoolgaande kinderen. Is toegestaan. n. Alsvoren van eenige bewo ners van Watervliet. Afwijzend beschikt, o. Vragen van dhr. 't Gilde of een ambtelijk schrijven is ont vangen inzake bezuiniging op het onderwijs. Ontkennend beantwoord, p. Voorstellen inzake bezuini ging op pensioen en emolumen ten van ambtenaren. Zal in Georg. overleg worden behandeld, g Verzoek a.-r» Raadsleden om een commissie tot herziening salarisregelir.g. Is benoemd. Besloten werd tot verkoop van bouwgrond aan C. Smies Jozzn. in de Pr. Hendrikstr. en 1. Mee- sen in de Pr. Mauritsstr., resp. 140 c.A ad f3.50 en 108 M1 ad f2 75. Ingevolge bemerkingen van Ged. St. op de pas vastgestelde bouwverordening, zullen wijzi gingen worden aangebracht. Eveneens wordt de verord. op het gebruik van het slachtlokaal gewijzigd. Op het verzoek der Winkeliers- vereeniging om kooplieden te verplichten hun waren des Zater dags op de Markt te verkoopen, werd gunstig beslist. Aangaande een adres van huurders werd besloten alle wo ningen der Bouwvereeniging, in de Julianastraat met 1 Jan. 1934 voor f 3 te verhuren. Afgewezen is een verzoek van den Ax. Bestuurdersbond om bij slag voor kastrekkers. Voor de traverse in de Kerk dreef zal een leening gesloten worden van f 10,000 ad 5 pet hoogstens met jaarlijksch f500 aflos. De kosten per leerling der openbare school zijn vastgesteld op f 10 16. Voor de Bijz. school in de Nieuwstraat werd diensvolgens bepaald een bijdrage van f 4348, die te Spui f 1488, en die aan den Armendijk f 1805, waarvan resp. is voorgeschoten f3200, f 1082 en f 1300. Voor 1934 zal aan die scholen een voorschot worden verstrekt van resp. f3600 f 1170 en f1400. Het kohier voor de hondenbe lasting werd vastgesteld op f 205. Het Centrum. Zooals was aangekondigd had Vrijdagavond de officiëele ope ning plaats van het concert- en bioscope-gebouw „Het Centrum" van den heer H. P. Dieleman, nadat dit vq.or ingebruikneming was goedgekeurd, zij het dan dat nog niet alles volledig was afge werkt. Doch ondanks dat feit maakt het gebouw op iedereen aangenamen indruk door het ge zellig interieur, zoodat de groote ruimte waarin men zich bevindt niets stootends geeft, maar inte gendeel rustig en joviaal aandoet. Woensdag had dhr. Dieleman de eer een bezoek te mogen ont vangen van het Dag. Bestuur on zer gemeente, dat bij monde van den burgemeester ten volle de lof uitspraak over de inrichting en afwerking van het gebouw- Tegen Vrijdag waren een hon derdtal uitnoodigingen verzonden aan verschillende ingezetenen, uit alle kringen en corporatie's, zoodat de zaal zich met onge veer 400 menschen vulde en ook het balcon geheel was bezet. Te ruim 7 uur werd het scherm opgehaald en zag men in een zee van licht voor zich geschaard het kinderkoor van Orelio, dat onder leiding van mej A. Visser een drietal nummertjes zong. Hierna trad de ondernemer, dhr. Diekxnan op, die in de eerste plaats dankte voor de talrijke op komst, waarin hij-een bewijs van groote belangstelling zag. Hij hoopte dat die er zal blijven, nu men kan zien, dat er de gelegen heid is om van tooneei en film te genieten, maar beval tevens zijn inrichting aan voor allerlei vergaderingen, lezingen, bruilof ten, feesten, tentoonstellingen, uitvoeringen, enz. Spr. zeide aan zijn gebouw den naam van Het Centrum te hebben gegeven, met de bedoe ling dat het zoo wordt opgevat als het centrum van vermaak en allerlei verpoozing, en gaf de verdere leiding van dezen avond over aan den heer P. Ie Feber. Deze zeide het te betreuren, dat het gebouw nog niet geheel en al klaar was, uit oorzaak van verschillende omstandigheden, maar voornamelijk wegens de in December ingetreden vorst. Vol doende aan den aandrang van verschillende zijden had men er spoed achter gezet om toch in dit seizoen nog Het Centrum in gebruik te nemen. Spr. gaf een overzicht van het ontstaan van dit gebouw en dankte de lieeren Van Hoeve, Van 't Hoff, van Cruijningen en Antheunis voor de aangename wijze waarop zij als aannemers zoowel als hun personeel met hem als architect hadden samengewerkt. Met den wensch dat nu alle Axelaren niet alleer. zeggen, maar ook toonen, dat de behoefte aan dit gebouw bestond, gaf spr. het woord aan wie dat wenschte. Achtereenvolgens meldden zich hiervoor verschillende personen, die in min of meer uitvoerige bewoording den heer Dieleman voor zijn onderneming compli menteerden en hunne woorden met prachtige bloemenmanden bevestigden, als zoovele blijken van hulde en waardeering. De heer dr. Moerdijk uit Roo sendaal deed dit namens de eta- blissements Moyen, voor ijzer- constructie's en achtte Z. Vlaan deren gelukkig met dit gebouw, dat als Centrum ook een cen trum van cultuur moge worden. Hij prees dhr. Dieleman voor zijn moed en durf, als den man van de daad. Dhr. A. Pieterse, voorzitter van de harmonie Concordia beschreef dit feit als een bizonderen avond zoowel voor dhr. Dieleman als voor zijn vereeniging, die toch reeds zoo lang uitzag naar een geschikte gelegenheid voor haar repetitie's en uitvoeringen. Dhr. A. van Maale prees dhr. Dieleman namens de V. V. V. en wees op de pogingen, die ook harerzijdsch in deze richting waren gedaan. Men had dan echter niet een zoo schoone en groot- steedsche gelegenheid gekregen als dit, hetwelk alle verwachtingen overtreft. Spr. feliciteerde dhr. Dieleman daarmede zoowel als de vele vereenigingen en lief hebbers van kunst en hoopte dat zij er een ruim gebruik van zul len maken. Dhr A. Schieman, voorzitter van de afdeeling Volksonderwijs sprak in gelijken geest. Hierna sprak dhr A. de Vrieze, voorzitter van den Bond voor Hotel Koffiehuis- en Restaurant houders dhr. Dieleman toe als medebestuurslid van de afd. Neuzen en omstreken en schetste hoe dit bedrijf moeilijke tijden doormaakt, Spr. prees het daar om dat dhr. Dieleman zich aan de veranderde tijden wist aan te passen door de stichting van dit modern bedrijf, nu men wel an dere wegen moet inslaan. Dhr. A P. Esselbrugge sprak namens de zangvereeniging Orelio en verheugde zich erin dat nu het gesukkel en gesjouw van tooneelopbouw met allerlei hulp middelen uit zal zijn. Ook hij hoopt, dat Orelio hier haar thuis zal kunnen vinden. Dhr. A. Th. 't Gilde was aan gewezen om voor de winkeliers- vereeniging te spreken en zeide dat vooral ook deze groep van menschen, die in uitermate moei lijke omstandigheden verkeerer, in 't bizonder waardeering ge voelen voor iemand, die als Die leman de energie en den moed heeft om een dergelijke onderne ming te stichten. Spr. prees den architect en de aannemers om dit smaakvol en degelijk ge bouw, dat een sieraad is voor onze gemeente. Dhr. Jan Dieleman, afgevaar digde voor den Axelschen Be- stuürdersbond wees erop, dat eveneens in de moderne arbei dersbeweging was gevoeld, dat er te Axel een gemis bestond, wanneer href ging om een ge schikte gelegenheid of propa ganda. En als laatste kregen we „de eerste". Het was dhr. A. van Hoeve Pz die riamens zijn col lega's, de aannemers, in dicht maat zijn toespraak had opge steld en dit zingend ten gehoore bracht Hij was atzoo de eerste „acteur" die hier vóor't voetlicht kwam en we achten ons geluk kig, dat dit een AxC'aar was <;n iemand die er op dat gebied zijn kan. Op de hem eige n wijze ver tolkte hij de tevredenheid over de stichting, het verloop van hel werk en de zo^-te winst die zij ermee hadden gemaakt, Hij hoopte, dat nu ook de eigenaar zulke vruchten van zijn stichting moge plukken. Onnoodig te zeggen, dat dhr. van Hoeve een bizonder applaus kreeg, waar zijn woorden aller instemming vonden. Het tooneei vormde nu als het ware een bloementuin door de vele en prachtige bouqetten, die voor het voetlicht waren ge plaatst. Het officieele gedeelte was nu geëindigd en een korte pauze trad in, gedurende welke door een luidspreker muziek werd gegeven. Hierna voerden Concordia en Orelio resp. een 5-tal nummers u:t, waarvoor den directeur, dhr. Blansaart een warm applaus werd gebracht, waarna weer werd ge- pausseerd voor het nemen van eenige ververschingen- Na deze pauze trad op dhr. Jos. Moerdijk, van Zuiddorpe, die om zijn zangerskunst reeds in wijden kring bekendheid heeft en ook meermalen voor de K.R O. optrad. Begeleid door pianomu ziek van zijn echtgenoote gaf dhr. Moerdijk enkele nummers en werd zoodanig met applaus be groet, dat het onbeleefd zou zijn geweest, als hiervoor geen extra toegift zou worden gegeven. Het bekende Vlaamsche „Kosterken" vormde hier een contrast met het karakter der voorgaande nummers doch werd niet minder met voor dracht en artistiek gezongen en verwierf daarom een daverend applaus. Tot slot kregen we nu eenige films te zien, als proeve hoe ook als bioscope de zaal geslaagd is. Met de meest moderne apparaten voor sprekend' films onder sterk gedempt licht werden we gevoerd langs de Donau- oevers, om in Weenen terecht te komen en daar tal van stads gedeelten te bezichtigen. Ver volgens een paar komische films van studentengrappen en de wel geslaagde wijdingsavond van „Het Centrum" was ten einde. Dhr. Dieleman dankte ten slotte nog voor de betoonde blijken van belangstelling en hoopte, dat aan velen het genotene aanleiding zal mogen geven om nog dikwijls een bezoek aan „Het Centrum" te brengen. Het was reeds middernacht ge worden, toen de talrijke schare zich voor de garderobe verdrong en langs het flink verlichte voor plein via de Zeestraat huiswaarts trok. Zaterdag werd, zooals bekend, als hoofdnummer gegeven „Ich will nicht wissen wehr du bist", met zoodanig bezoek, dat enkele rangen waren uitverkocht. En voor de eerstvolgende dagen zijn reeds tal van avonden besproken voor verschillende vereenigingen. Be wijs genoeg, dat het woord be hoefte geen ijdele klank is. We zijn dan ook overtuigd, dat dit gebouw een aanwinst is voor onze gemeente en omgeving. Opnieuw. Dezer dagen werd te Hulst vergaderd door de K.A.H.A. (commissie Kanaai Hulst-Axel). En gezien dit plan, zooals we destijds voorspelden, op niets is uitgeloopen, heeft dit comité ook niet veel reden van bestaan meer. Toch schijnt men nut te zien in bij elkaar blijven, nu de ba> den zoo ir.nig zijn vergroeid tot sa menwerking voor Zeeuwsch- Vlaamsche belangen. We verne men dan, dat de plannen tot stichting van waterwegen zijn omgezet in die voor landwegen en zoo zal men zich nu bezig houden met het vormen van een wegenfonds in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het is te hopen, dat men nu tneer succes heeft, want het is inderdaad betreurenswaardig, dat al het werk van de KA H A. nutteloos is geweest. Teleurgesteld. Het is bekend, dat op enkeifl terreinen in de directe omgeving van onze gemeente meermalen de aandacht was gevestigd bij de plannen voor een vliegveld. Tot onze teleurstelling moeten we thans melden, dat die hoop wel als vervlogen kan worden beschouwd en wel temeer, naar gelang er moeite voor gedaan is<

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2