Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaan deren. No. 91. DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. VERORDENING tot heffing eener belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermake lijkheden in de Gemeente AXEL. amwriaMtif"- 75ct Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar uiterlijk Burgemeester en Wet houders van AXEL doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 29 November 1933 is vastgesteld de navolgende ver ordening Artikel 1. Er wordt in deze gemeente eene belasting geheven op tooneel- vertooningen en andere vermake lijkheden. Artikel 2. Onder tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden worden voor de toepassing dezer veror dening verstaan alle voorstellin gen, uitvoeringen en vertooningen, spelen, voordrachten, lezingen, danspartijen en alle andere ver makelijkheden, waarbij het publiek al dan niet met eenige beperking, hetzij tegen betaling, hetzij om niet, wordt toegelaten. Daaronder worden niet be grepen a. tooneelvertooningen en an dere vermakelijkheden, welke door vereenigingen worden ge geven en uitsluitend om niet of tegen betaling van niet meer dan f 0,10 voor plaatsbespreking, toe gankelijk zijn voor hare leden en schriftelijk geïntroduceerden, ver meld op een lijst, welke minstens veertien dagen vóór den dag der uitvoering moet worden inge leverd bij den Burgemeester; b. muziekuitvoeringen, welke door vanwege de gemeente ge subsidieerde muziekvereenigingen in de inrichting, waar die ver eenigingen zijn gevestigd, worden gegeven en Hetzij uitsluitend voor leden, hetzij voor het publiek uitsluitend om niet toegankelijk zijn, tot ten hoogste twee uitvoe ringen per jaar voor elke ver- eeniging. Artikel 3. Onder toegangsgeld wordt ver staan a. het bedrag dat moet worden betaald, om tot de vermakelijkheid te worden toegelaten b. de vergoeding voor plaats bespreking, indien die meer dan f 0,10 per plaats bedraagt, of plaatsbespreking verplichtend is gesteld c. de waarde van vrijbiljetten, welke zonder machtiging van Burgemeester en Wethouders zijn afgegeven. Bij vereenigingen, die het geven van vermakelijkheden in den zin dezer verordening ten doel hebben of mede ten doel hebben, kan voor de vermakelijkheden, waar toe de leden zonder betaling van toegangsgeld recht van toegang hebben, inplaats van de waarde van de aan de leden af te geven toegangsbewijzen, ter keuze van het bestuur, als toegangsgeld voor de leden de contributiën dier leden ineens voor het geheele vereenigingsjaar worden in reke ning gebracht, indien althans het bestuur zich hieromtrent vóór den aanvang van het vereeni gingsjaar aan Burgemeester en Wethouders verklaart en de be taling van de daarnaar verschul- dige belasting eveneens vóór den aanvang van het vereenigings jaar heeft plaats gehad, De waarde van vrijbiljetten, welke niet zijn afgegeven met machtiging van Burgemeester en Wethouders, wordt gelijkgesteld met den prijs, welke voor den rang, waartoe de vrijbiljetten toegang geven, door het publiek moet worden betaald, of zoo het publiek, op den rang, waarvoor de vrijbiljetten gelden, geen toe- gang heeft, met den hoogsten prijs, welke voor een entréebiIjet van het publiek wordt gevorderd, terwijl de toegangsbewijzen aan leden van vereenigingen, tegen vertoon van hun lidmaatschaps- bewijs kosteloos af te geven, of tegen betaling van een bedrag van minder dan f0,50, geacht worden een waarde van f0,50 per stuk te vertegenwoordigen. Artikel 4. leder, die voornemens is een vertooning of vermakelijkheid, aan de belasting onderhevig, te geven of die zijn gebouwen of terreinen daartoe ten gebruike afstaat is verplicht eventueel onder overlegging van een door de bevoegde macht verleende vergunning van dit voornemen ten minste 3 X 24 uren tevoren schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester, met aandui ding van alle bijzonderheden, die voor de vaststelling der belasting worden vereischt. Van de inle vering van deze kennisgeving wordt desverlangd een bewijs afgegeven. Artikel 5. De ondernemers van tooneel vertooningen of vermakelijkheden bedoeld in artikel 6 sub 1 dezer verordening mogen, behalve het uitvoerend en daarmee gelijk te stellen personeel en zij die ambts halve recht van toegang hebben en behoudens het bepaalde in het tweede lid van dit artikel, daarin niemand toelaten dan voorzien van een bewijs van toegang dat is afgestempeld ten tijde, ter plaatse en op de wijze door Burgemeester en Wethou ders te bepalen. Bij tooneelvertooningen en ver makelijkheden te geven door vereenigingen, waarvan het be stuur de verklaring bedoeld in ark 3, 2e lid dezer verordening heeft afgelegd, mogen de leden en donateurs ook worden toege laten op een bewijs van lidmaat schap of donateurschap dat is afgestempeld op de wijze door Burgemeester en Wethouders te bepalen. Bewijzen van toegang, lidmaat schap en donateurschap moeten de gegevens bevatten door Bur gemeester en Wethouders te be palen en geldig zijn ten tijde, dat zij voor de toelating worden ge bruikt. Op een bewijs van toe gang dat reeds "bij een vroegere gelegenheid is gebruikt of had moeten dienen, mag geen toe lating worden verleend. De voor de belasting aanspra kelijke personen zijn verplicht ter plaatse waar de bewijzen van toegang verkocht worden eene lijst op te hangen waarop duide lijk leesbaar de prijzen zijn ver meld waarvoor tot de verschil lende rangen of plaatsen toegang kan worden verkregen. Zij mogen geen toegansbewij- zen afgeven of doen afgeven, waarvoor een hoogere prijs dan het daarop verschuldigde is In rekening gebracht of waarbij, voorzoover art. 3, laatste lid, dezer verordening van toepassing is, met het daarbij bepaalde geen rekening is gehouden. Tot het uitvoerend en daarmee gelijk te stellen personeel als be doeld in het eerste lid van dit artikel worden ook geacht te be lmoren de personen, van wie redelijkerwijze mag worden aan genomen, dat zij bij de vertooning of vermakelijkheid daadwerkelijk hulp hebben te verleenen, ais mede bij wedstrijden, degenen, die in het bezit zijn van een be wijs van deelneming aan den wedstrijd. Artikel 6. De belasting bedraagt le. voor tooneelvertooningen en vermakelijkheden, waarvoor toelating wordt verkregen door betaling van toegangsgeld 20 pet. van het toegangsgeld. Voor de regeling dezer belas ting moeten de namen van hen die tot het uitvoerend en het daaraan gelijk te stellen perso neel, als bedoeld in art. 5, le lid dezer verordening worden geacht te behooren ten minste 2 X 24 uren vóór den aanvang der vermakelijkheid aan den Bur gemeester schriftelijk worden op gegeven. 2c. voor tooneelvertooningen en vermakelijkheden, waarvoor geen toegangsgeld wordt geheven, met uitzondering van die op de openbare straat, mits niet val lende onder 5o van dit art., een bedrag van f 3,— 3e. voor tentoonstellingen, waar voor het hoogste toegangsgeld (waarbij de prijs van doorloo- pende toegangsbewijzen buiten beschouwing wordt gelaten) per persoon f 1,of daar beneden bedraagt, een vast bedrag van f 10,— per dag of gedeelte van een dag 4e voor het ten gehoore bren gen van uitzendingen door middel van radio-ontvangtoestellen in voor het publiek toegankelijke localiteiten is per jaar, loopende van 1 Januari tot en met 31 December of gedeelte daarvan, verschuldigd f 10,— 5e. voor muziek, danspartijen en alle andere dan hiervoor be doelde vermakelijkheden a. indien zij worden gehouden in lokalen met een oppervlakte van beneden 80 M* f 5,— per dag; b. indien zij worden gehouden in lokalen, met een oppervlakte van 80 M8. en daarboven of in de open lucht, f7,50 per dag, Artikel 7. De belasting is hoofdelijk ver schuldigd door den ondernemer der tooneelvertooning of andere vermakelijkheid door dengene op wiens naam of voor wiens reke ning zij plaats heeft en door hem die daarvoor een gebouw, tent, lokaal, tuin of ander terrein ten gebruike afstaat. Is de onder nemer een vereeniging, dan zijn de leden van het bestuur hoof delijk aansprakelijk. De betaling door een der belastingplichtigen ontheft de andere. Artikel 8. Van de belasting zijn vrijge steld le. tentoonstellingen van voor werpen van land- en tuinbouw, nijverheid en kunst, niet gewins- halve gegeven, tenzij de entrée tot deze tentoonstellingen tevens toegang geven tot eenige andere daaraan verbonden vermakelijk heid, die van de tentoonstelling geen deel uitmaakt. 2e. alle vertooningen en ver makelijkheden, waarvan dezuivere opbrengst uitsluitend strekt tot liefdadige doeleinden. 3e. uitvoeringen, vertooningen, voordrachten en lezingen met een zuiver godsdienstig, wetenschap pelijk, staatkundig, of sociaal karakter, niet gewinshalve ge houden. 4e. speeltuinen, die deel uit maken van inrichtingen waar gelagen worden gezet en in den regel dagelijks geopend zijn. 5e. vermakelijkheden, welke gegeven of gehouden worden bij feesten, voor zoover zij als volks vermakelijkheden zijn aan te merken. De vrijstellingen in dit artikel vermeld, zijn aan het oordeel van Burgemeester en Wethouders onderworpen. Artikel 9. Met de handhaving der bepa lingen dezer verordening zijn be last de beambten der gemeente politie en andere door Burge meester en Wethouders aan te wijzen ambtenaren. Deze ambte naren hebben tot dat einde vrijen toegang tot alle vermakelijkheden en kunnen aldaar opmetingen doen, alsmede inzage vorderen, zoowel van de bewijzen van kwij ting der belasting als van boeken en alle andere bescheiden, welke op de opbrengst der onderneming betrekking hebben, waaronder be grepen het controleeren der toe gangsbewijzen. Zij zijn verplicht van de overtredingen der bepa lingen dezer verordening die te hunner kennis komen op den eed bij de aanvaarding hunner be trekking afgelegd, proces-verbaal op te maken. Artikel 10. Bijaldien eenig feit grond op levert voor het vermoeden, dat een aanslag ten onrechte is ach terwege gebleven of dat een te lage aanslag is opgelegd, kan de te weinig geheven belasting van den belastingplichtige of zijne erf genamen of rechtverkrijgenden worden nagevorderd, zoolang niet sedert het tijdstip, waarop de be lasting verschuldigd was, drie jaar zijn verstieken. Het na te vorderen bedrag wordt met het viervoud daarvan verhoogd, tenzij op grond van dwaling, verschoonbaar verzuim of niet aan den belastingplichtige te wijten oorzaken, redenen aan wezig zijn om deze verhooging niet of slechts gedeeltelijk toe te passen. Artikel 11. Onverminderd de strafbepalin gen bij artikel 5 der verordening op de invordering dezer belasting vermeld, zijn de Burgemeester en de in artikel 9 bedoelde ambte naren bevoegd, de vermakelijk heden, waarvan het bewijs van kwijting der belasting niet kan worden vertoond, te beletten of te sluiten, desnoods met behulp van den sterken arm. Artikel 12. Deze verordening treedt in wer king op den vierden dag na dien, waarop deze verordening na ver kregen Koninklijke goedkeuring, door Burgemeester en Wethouders zal zijn afgekondigd. Aldus vastgesteld in de open bare vergadering van den Raad der gemeente AXEL op den 29 November 1933. (get) BLOK, Burgemeester, (get) MARIS, Secretaris, i Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Konink lijk besluit van 26 Januari 1934 no. 199. F.n is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 16 Februari 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, J L.J. MARIS. Burgerlijke Stand, Bij de Tweede Kamer is inge diend 'n wetsontwerp tot wijzi ging van de voorschriften be treffende den burgerlijken stand. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende 1. afschaffing van het register van huwelijksafkondigingen; 2. het scheppen van de moge lijkheid van afgifte van bijzondere uittreksels uit geboorte-akten 3. afschaffing van het ver- eischte van twee getuigen bij aangifte van geboorten 4. het volstaan met één aan gever bij overlijden 5. de plaatsing var. den ge slachtsnaam vóór de voornamen in de akten van den burgerlijken stand 6. het stellen van enkele an dere regelen de namen betref fende 7. aanvulling van de registers met gegevens nopens nietigver klaring van huwelijk, verkrijging van brieven van wettiging en dergelijke. Weer een nieuwe party. Aanstaande Maandag zal te Utrecht een nieuwe politieke partij gesticht wordende Ne- derlandsche Unie. Als hoofdbeginselen dezer Unie worden voorgesteld Trouw aan het Oranjehuis. Onvoorwaar delijke gehoorzaamheid en steun aan het wettig gezag. Waar borging van godsdienst- en ge wetensvrijheid met erkenning van het Christèlijk karakter van ons volksleven. Het voeren eener zakelijke politiek in tegenstelling met de program-politiek der par tijen. In het voorgestelde urgentie program worden de volgende punten genoemd: I. Omvorming der besturende colleges zoodanig, dat in de praktijk van het leven staande en mede daardoor ge vormde menschen, de besturende organen leiden. 2. Opheffing van den werkloosheidssteun door het onverwijld creëeren van werk voor alle steuntrekkenden, tegen toekenning van een behoorlijk inkomen, met gelijktijdige invoe ring van den arbeidsplicht. 3. Opheffing van den klassenstrijd door het tot samenwerking bren gen van kapitaal en arbeid. 4. Ingrijpende vermindering van den belastingdruk door inkrimping op groote schaal der overheidsbe moeiingen. 5. Aanpassing der kosten van levensonderhoud in de richting van het peil daarvan, bij de ongeveer op hetzelfde be hoefteniveau levende volken. 6. Versterking der weermacht in het algemeen, doch speciaal voor het Aziatisch deel van het rijk, AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1