Binnenland. Nader wordt gemeld, dat door de algemeene staking het gewone straatbeeld te Parijs rustiger was dan anders. Men zag opvallend weinig militairen op straat. Water- gas- en electriciteitsbe drijven werkten normaal. Post bestellingen vonden niet plaats. Ook het telefoon- en telegraaf verkeer was gestoord. De tele foonverbinding tusschen Amster dam en Parijs was verbroken. Aan den stakingsoproep is niet algemeen gehoor gegeven. In het mijngebied van Rijssel is een deel der arbeiders aan het werk gebleven. Te Marseille werden op ver schillende punten van de stad monster demonstraties gehouden. Te Valenciennes kan de sta king als mislukt worden be schouwd. Oostenrijk volgt Te Linz (Oostenrijk) ontston den ernstige botsingen tusschen politie en leden van den sociaal democratische Schutzbund. De politie had mededeeling ontvan gen, dat in het partij-gebouw groote wapen- en munitievoorra- den aanwezig zouden zijn. Toen ontruiming van het gebouw en uitlevering van den wapenvoor- raad werd geëischt, werden vol gens officieele lezing, uit het ge bouw schoten gelost, waarop de politie zich terugtrok. Nadat ver sterking was aangekomen, werd een poging gedaan om het ge bouw binnen te dringen. Met as sistentie van de militaire macht werd 'n aanval ondernomen. De strijd nam gaandeweg scher per vormen aan. De polite bezette de huizen tegenover het partij gebouw en opende het vuur. De militairen namen aan den aanval deel met machinegeweren. De belegerden sloegen eenige aan vallen met handgranaten af. In de omgeving van Linz kwam het tot groote socialistische betoo gingen en werd eveneens door de politie militaire hulp inge roepen. De strijd nam steeds grooter afmetingen aan. !n verscheidene wijken werd tegen den middag hevig gevochten Een aanval werd gedaan op het politiebureau in de binnen stad, doch na een langdurig ge vecht, waarbij de Schutzbund er in slaagde, tijdelijk het bureau te bezetten, kon de politie het ge bouw weer in bezit nemen. Een vuurgevecht was tegen 12 uur ook op de bij de stad gele gen Freienburg aan den gang. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden bij de bestor ming van het soc.-dem. partijge bouw te Linz 15 personen zijn gedood. Om 12 uur precies werd te Weenen een algemeene staking gehouden. Tegen dat tijdstip deelden de leden der sociaal democr. be- drijfsraden der arbeiders mee, dat de vakbonden besloten had den het algemeene stakingsparool op te volgen. Te 12 uur was de geheele stad stroomloos en moesten de eigen dynamo's der politie in bedrijf worden gesteld om de politietelefoon en -telegraaf te kunnen bedienen. Onlusten te Weenen. Tengevolge van de algc-meene j Staking braken ook in verschil- lende gedeelten van Weenen on lusten uit, welke reeds een slachtoffer hebben geëischt, daar bij een botsing tusschen arbei ders en politie, een inspecteur van politie werd gedood. De regeering heeft met gebruik van alle machtsmiddelen, alle maatregelen genomen om het systematisch verzet in de kiem te smoren. Alle openbare gebouwen wer den door de politie bezet, afdee- linger van het bondsleger trok ken in velduitrusting door de straten. In geheel Oostenrijk werd het standrecht afgekondigd. Het sociaal-democratisch partij gebouw te Linz werd bestookt door 2 met machinegeweren be wapende compagniën Alpenjagers, die door de ramen en van de daken der naburige huizen het gebouw onder vuur namen, ter wijl de verdedigers de aanvallen met handgranaten afsloegen. De sociaal-democraten in het gebouw namen 4 politie-beamb- ten als gijzelaars gevangen. Bij verordening van den Ween- schen politie-president is het geheele vermogen van de ver- eeniging voor den Oostenrijkschen arbeidsdienst en van den stu denten-arbeidsdienst, die eenige weken geleden ontbonden wer den wegens nationaal-socialisti- sche propaganda, in beslag ge nomen. Ook op de bezittingen en uit staande gelden is beslag gelegd Begrooting van Defensie.- Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens de Defensie-begrooting c.a. Wij ontleenen hieraan het volgende De belangstelling van het volk voor zijn weermacht is een levens voorwaarde voor dat orgaan en reeds daarom kan de, ook door den Minister met groote waar deering waargenomen herleving van de belangstelling ten onzent in al wat de weermacht betreft, moeilijk te hoog worden aange slagen. Deze belangstelling zal er o. m. toe kunnen leiden, dat meer alge meen wordt begrepen, zoowel dat van een deugdelijke, voor haar taak berekende en zich in de sympathie van het volk ver heugende weermacht, de ge- wenschte preventie uitgaat, als dat de instandhouding van dat welke thans nog aan het beleid der burgemeesters is overgelaten, inderdaad nog te wenschen over laat. Van de in 1932 ingestelde commissie is een ontwerp van wet inzake de bescherming van de burgerbevolking bij de Regee ring ingekomen. De Minister meent, dat een goed georganiseerde luchtbe schermingsdienst een beter waar borg biedt ons volk te behoeden tegen aanvallen met chemische wapenen, dan de „nationale ont wapening". Verwacht mag worden, dat de derde kruiser ongeveer medio 1936 in dienst gesteld zal wor den en naar Indië zal kunnen vertrekken. De vraag, hoe ons grondgebied het beste tegen mogelijke aan vallen van buiten af kan worden verdedigd, heeft vanzelfsprekend voortdurend de aandacht van de legerautoriteiten. Uiteraard wordt daarbij nauwkeurig ovirwogenin hoeverre de aanleg van nieuwe versterkingen aan de Belgische grenzen wijziging der plannen van verdediging en der reeds getroffen voorbereiding noodzake lijk maakt. Naast de bescherming van het hart des lands is het optreden tegen een vijand, die ons grond gebied znu binnenvallen, de hoofdtaak van de Nederlandsche weermacht. Dat een toekomstige oorlog vrijwel geheel met chemische middelen zou worden gevoerd, is een onderstelling, welke naar de meening van den Minister goeden grond mist. Geachte Dames U gaat ook naar de uitvoering van de HommelplukWat zal het er gezellig wezen Wist U, dat wij voor die gelegen heid een prachtsorteering Stoffen en zijden Japonnetjes voorradig hebben En daarbij zoo spotgoedkoop Een leuke avondjapon naar maat kost géén tien gulden meer. Komt U gerust eens kijken, U slaagt bij ons Mag. Nederland J. Visser-Koole Axel orgaan geldelijke offers vraagt, welke zonder onbepaald groot te zijn, toch eenerzijds in goede verstandhouding dienen te staan tot de erbij betrokken hoogste volksbelangen en die anderzijds redelijkerwijs in overeenstemming moeten zijn met onze financiëele draagkracht. Blijkens de laatste ter Ontwa- penings-Conferentie bekend ge stelde gegevens, loopende over 1929, dan wel 1930, bedroegen de uitgaven voor land- en lucht macht (zonder pensioenen) per hoofd van de bevolking in België f 11,47, Frankrijk f 19,04, Dere marken f 9 70, Zwitserland f 13,40, Nederland fÓ,22. Mede gelet op deze cijfers, zou aftakeling van onze weer macht niet nalaten in het buiten land den voor ons hoogst onge- wenschten indruk te vestigen, dat wij ons aan ons vrij volksbestaan weinig gelegen laten liggen, terwijl aan de preventieve waarde van onze weermacht reeds daardoor tevens ernstig afbreuk zou worden gedaan. De Regeering blijft naar gelijk tijdige internationale ont wapening streven eenzijdige nationale ontwapening ac'nt zij, terwijl overal elders de weer machten worden geconsolideerd, of zelfs een streven naar ver sterking merkbaar is, niet verant woord. De Regeering deelt de meening, dat de voorlichting van de bur gerlijke bevolking in zake de bescherming tegen luchtaanvallen, Verhcoging Tabaksaccijns. Bij K.B. is bepaald, dat de artikelen 1 tot en met 4 van de wet tot verhooging van den tabaksaccijns in werking treden met ingang van 1 Maart a s. Een radio-belasting? Naar het Alg. Handelsblad ver neemt, is sinds eenigen tijd bij de regeering de heffing van een belasting op radiotoestellen in voorbereiding. De bedoeling schijnt te zijn deze heffing af zonderlijk te doen geschieden en niet onder de personeele' belas ting te doen vallen. Crisislnkomstcnbelastirg. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot hef fing van een crisisinkomstenbe lasting. De hoofdinhoud van het ontwerp is, dat een belasting wordt geheven van het binnen het rijk wonende personen, wier inkomen, vergeleken met dat over het belastingjaar 1931 -'32 niet of met minder dan tien procent is gedaald. De belasting bedraagt 10 pet. van het bedrag, waarmee het in komen de 90 pet. van het vroe gere inkomen overtreft. Een be lastingplichtige, die over 1931 -'32 was aangeslagen naar een inko men van f 10.000 en die dat inkomen thans nog geniet, betaalt dus aan crisisinkomstenbelasting 10 pet. over f 1000. Was zijn i inkomen tot f 12.000 gestegen, dan zou hij 10 pet. over f 3000 betalen, Vrijgesteld van de crisisinkom stenbelasting zijn inkomens van f 2700 en lager. Verder is een bepaling opge nomen, die zal voorkomen, dat belasting wordt geheven van den gene, wens inkomen alleen door een erfenis of een legaat is ver meerderd of voor achteruitgang met meer dan een tiende is behoed Ten slotte wordt voorgesteld de crisisinkomstenbelasting te heffen over 5 achtereenvolgende belastingjaren, voor het eersot ver het belastingjaar 1934/35. AXEL, 13 Februari 1834 Zaterdagavond werd alhier een vergadering gehouden door een comité van actie tegen de stich ting van de huidige waterleiding plannen. De opkomst was zeer klein, doch desalniettemin hield de heer Arthur Antheunis een kort doch krachtig betoog en ver viel daarna in de lezing van el lenlange rapporten, berekeningen en adressen, waardoor de ge wekte attractie zich in oogenbiik- ken van verveling verloor. Eenige opleving kwam er, toen bewijs werd gevraagd voor de gegeven cijfers en de vergadering dreigde te ontaarden in een spek takel, tot de gemoederen kalmeer den en er een meer geregeld debat ontstond. De spreker ant woordde echter, dat hij niet de verantwoording kon dragen voor hetgeen hij had voorgelezen op gezag van een Ingenieursbureau. Toch stelde hij voor om evenals te Hulst en Terneuzen was ge schied, een telegram aan de Re geering te zenden, waarin „na mens de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking en de ingezetenen van Axel" werd geprotesteerd tegen het voorstel om aan de Z. VI. Waterleiding-Maatschappij een voorschot van tienduizenden toe te staan. Gemeld werd ook, dat van uit Terneuzen in dien geest namens een groot aantal ingezetenen een adres was gezonden aan den Minister, al vond men het vreemd, dat daarvan in de Terneuzensche Courant met geen woord was gerept. De aanwezigen waren het roe rend eens met den spreker, dat als een Waterleiding kan worden gelegd voor 1 millioen gulden, men geen anderhalf millioen moet besteden, doch ze waren niet overtuigd van die mogelijk heid en achtten zich ook niet verantwoord om hier met enkele menschen namens de Zeeuwsch- Vlaamsche bevolking te manifes teeren. De meeting had iets van een storm in een glas water. Chr. Besturen bond Vorige week Donderdag heeft de Chr. Besturenbond alhier haar jaarvergadering gehouden in de Herv. Zondagschool. De tweede voorzitter dhr. G. den Deurwaar der had de leiding en heette na opening met gebed de ruim 180 aanwezigen welkom, inzonderheid den heer Kok, propagandist van het Chr. Nat. Vakverbond. Na lezing van de notulen en inge komen stukken bracht de secr. het jaarverslag uit, waaruit we opmerkten, dat bij den Chr. Be sturenbond alhier zijn aangeslo ten 5 afdeelingen met een leden- cijfer van 430 Na het verslag van den pen ningmeester werd verslag uitge bracht over de volgende zaken uitgaande van- of mede door den Besturenbond le. de Studieclub welke be doelt het bestudeeren van de beginselen ook op maatschappe lijk terrein 2e de Fransche Cursus (lee- raar de heer J. J. de Ridder) waardoor leden tegen geringe vergoeding zich te dien aanzien kunnen ontwikkelen. Er werd een woord van dank uitgesproken aan het bestuur der Chr. Nat. School, die daarvoor gratis een harer schoollokalen disponibel heeft gesteld 3e de Landbouwwintercursus (leeraren de heeren F. Zonnevijlle en S. van Ham), die een zeer goed verloop had. Gevraagd werd, dat het C. N. V. zou trachten deze landarbeiders met diploma (dus met vakkennis) straks ook verder te helpen. 4e Met dankbaarheid werd ook gememoreerd het werk van de Prot. Chr. Com. Werkloozenzorg alhier, die door het openstellen van een ontspanningslokaal de vorige winter en ook nu, de ledige uren inzonderheid der jeugdige werkloozen tracht te vullen 5e De Commissie tot het ver strekken van gedragen kleederen had als resultaat van haar werk zaamheden dat in ongeveer 25 gezinnen hulp kon worden ge boden Een woord van dank aan al de gevers en geefsters Verder is de Besturenbond oa. verte genwoordigd in de controle voor arbeidsbemiddeling en in het Crisiscomité Ben Commissie van advies voor steunverleening. Na afhandeling van het boven genoemde gaf de heer Kok een interessante lezing met lichtbeel den over den arbeid van het Chr. Nat. Vakverbond voor de jeug dige werkloozen, waardoor de aanwezigen zagen het vele en nuttige werk, dat in dezen door de Vakcentrale in samenwerking met verschillende Chr. organisa- tie's wordt gedaan. Als afwisseling werden door den heer P. Zonnevijlle op ver dienstelijke wijze eenige voor drachten gegeven, die zeer in den smaak vielen, terwijl de heer C. Koster met enkele dames de aanwezigen vergastte op mu ziek enLzang. De voorzitter was wel de tolk van allen als hij bij het einde constateerde, dat het een goede avond was, waardoor allen weer er verzekerd van waren, dat de belangen van de arbeiders bij de Chr. Vakbeweging minstens even veilig zijn dan bij hen, die zich plaatsen op het standpunt van den klassenstrijd. Na gemeenschappelijk gezang ging de heer Kok voor in gebed, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. Het Centrum. We mochten gisteren het ge noegen smaken een kijkje te nemen in het gebouw, dat alhier aan de Zeestraat is verrezen in den voormaligen tuin van de familie Kruysse. We wezen er reeds een paar malen op, hoe het initiatief van den heer H. P. Dieleman ertoe zal hebben bij gedragen, dat een eind is gekomen aan het hier bestaande euvel g'fbrek aan localiteit voor het verzamelen van een groot aantal menschen voor doeleinden van algemeen nut of ontspanning, voor zoover die in kerk- en schoolgebouwen niet thuis be- hooren, of deze er zich minder goed toe leenen. Welnu, als we de zaal met toebehooren aan schouwen, dan is die voorspelling bewaarheid. Een ruime entree geeft toegang tot de gang, waarin loket voor plaatsbewijzen en garderobe ter eene en moderne W C ter andere zijde. Doorgaand treedt men de concertzaal binnen, die 400 zit plaatsen biedt in 3 rijen van 5 12—5, waartusschen de gangen. De stoffeering is eenvoudig, maar stemmig. Ter weerszijden zijn een zestal nooduitgangen door gordijnen afgesloten, welke een geheel vormen met het groote tooneelscherm, dat een afmeting heeft van 80 M3. Hiervoor is de zgn. orkestbak, in aansluiting met het tooneel, dat een ruimte heeft van 6 X 10 Mmet ter weerszijden flinke deedkamers. Achter het tooneel is nog een repetitielokaal en daaronder een flinke bergruimte. Terugkomend door de concert zaal in de richting van de entree komen we weer voor een loket.» dat gelegenheid biedt tot bestel ingen (in de pauze) en waar achter men verbinding heeft met het buffet. Dit staat ook weer in verbinding met een zeer ruim vertrek, het restaurant, dat als een uitbouw uitzicht op den aan te leggen voortuin heeft. Men kan in het voorportaal in plaats van vooruit, ook links af stappen en u gaat dan een trap op, die ons op een corridof brengt, welke voert naar het

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2