Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- VIaan deren. Tijdig gered. No. 89. DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Frankrijk. Het Fransche Nationale Kabinet (Ministère du Salut Public) is door oud-President Gaston Dou- mergue gevormd. Het berust op een breede basis, welke zich uitstrekt van de neo-socialisten tot de Republikeinsch-democra- tische unie (groep Marin). Aan rechterzijde en centrum heeft de leider der regeering, wat de ver tegenwoordiging in het landsbe stuur betreft, alle recht doen wedervaren. Zelfs de oud-strij ders zagen zich een ministers zetel toegewezen, terwijl de radi' caal-socialisten 5 man sterk in den ministerraad zullen verschij nen. In verhouding zijn de neo- socialisten er eenigszins bekaaid afgekomen, daar van hen alleen Marquet tot de ministerieele waardigheid werd geroepen. In de oppositie blijven dus slechts de extremisten van rechts en van links, doch hun gezamen lijke getalsterkte in de Kamer legt bijna geen gewicht in de schaal. Daarmede is echter niet gezegd, dat de oppositie geheel tot machteloosheid is gedoemd. Want een zuivere weerspiegeling van de partijverhoudingen in het land biedt.dit ministerie van het publieke welzijn allerminst. Om dat aan te toonen is het zelfs niet noodig de stelling te ponee ren, dat nieuwe verkiezingen hoogstwaarschijnlijk ook een nieuwe groepeering te zien zou den geven. Een dergelijke uit spraak toch kan slechts ontstel- lenderwijs worden gedaan. Maar de feiten bieden een ietwat hechteren grondslag om op te bouwen. En een feit is het, dat alle neo-socialisten zonder onder scheid gekozen zijn als sociaal democraat hetgeen in zich sluit, dat de aanhang var. Léon Blum onder de kiezers aanmerkelijk grooter moet zijn, dan met de sterk gekrompen soc.-dem. fractie in overeenstemming is te bren gen. Om die reden zal dus uit taktische overwegingen naar alle ii) waarschijnlijkheid voorloopig wor den afgezien van het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Dat wil echter nog niet zeggen, dat Kamerontbinding angstvallig zal worden vermeden. Doumergue zal eerst de kat uit den boom willen kijken en nagaan in hoe verre deze Kamer zich leenen zal tot samenwerking. Eerst wan neer de Kamer zich onvoldoende volgzaam betoont zou het noodig kunnen zijn de afgevaardigden naar huis te sturen. Naar het zich laat aanzien, zal het even wel zoover niet behoeven te komen. Bij de nieuwe bewinds lieden zal de hoop, dat binnen kort de massa tot bedaren zal komen, zeker niet ontbreken. Natuurlijk blijft het een open vraag, of die verwachting bewaar heid zal worden. Voorloopig houdt de oppositie vast aan de gedachte, dat stakingen en be toogingen wellicht in staat zijn, de machtsverhoudingen in hun voordeel te veranderen. De ver tegenwoordigers van het gezag hebben reeds getoond, op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn en niet met zich te laten sollen. Hoe het publiek zal reageeren op de schietpartijen en charges, zal nader moeten blijken. Zooals de toestand zich thans ontwik keld heeft, staan alle mogelijkhe den open. Keert binnenkort de kalmte terug, dan worden de zaken op den gewonen voet voortgezet. Houdt daarentegen de politieke onrust aan, dan dienen andere middelen te baat genomen te worden. In dat geval zal men misschien zijn toevlucht nemen tot een krachtdadig op treden, gelijk te stellen met een bepaalden vorm van dictatuur. Er valt echter bezwaarlijk peil te trekken op hetgeen de toekomst verborgen houdt. De hartstoch ten zijn geprikkeld en de belan gen uitermate tegenstrijdig. De Franschen, eenmaal in vervoering gebracht, laten zich niet gemak kelijk weerhouden door het hache lijke van eenig avontuur. Voor het oogenblik nochtans lijkt het, dat het hoogtepunt der politieke crisis reeds is over schreden, hetgeen echter verras singen van minder prettigen aard nog niet uitsluit. In politieken zin staat Frankrijk voor een drie sprong de weg naar links voert al evenzeer naar ongewone expe rimenten als die naar rechts. Het eenvoudigste zou dus zijn den weg rechtuit te volgen. Naai welken gids zal geluisterd wor den Gezien den moeilijken toe stand, waarin Frankrijk zich be vond, heeft de gewezen President Gaston Doumcgue erin toege stemd een Kabinet te vormen en is daarin geslaagd. Donderdag zal de nieuwe re geering zich aan de Kamer voor stellen. Doumergue heeft een procla matie uitgevaardigd tot de bevol king, waarin hij er op aandringt het belang der Fransche Repu bliek boven alles te stellen. In de nieuwe regeering hebben vier ministers zitting, die geen deel uitmaken van het parlement, t.w. Doumergue, Petain, Denain, en Rivollet. Laatstgenoemde ver tegenwoordigt de oud-strijders. Tot de nieuwe ministers be- hooren voorts 4 senatoren, (2 links-democraten, 1 radicaal-de mocraat en 1 onafhankelijke), benevens 12 kamerleden (5 radi caal-socialisten, 1 neo-socialist, 2 links-radicalen, 2 links-repu blikeinen, 1 republikeinsch cen trum en 1 der repubiikeinsche federatie). De radicaal-socialistische Ka merfractie heeft in plaats van Herriot, den afgevaardigde Chau- temps tot haar voorzitter be noemd. De Parijsche Rechtbank heeft 11 demonstranten gevonnist, die in den nacht op 8 Februari zijn gearresteerd wegens verzet tegen de staatsmacht en vernieling. Zij werden veroordeeld tot gevange nisstraffen varieerende van 4 dagen tot 3 maanden. Tot de veroordeelden behooren 2 vrou wen. Op de Place de la Republique te Parijs verzamelde zich Vrijdag- middag een steeds dichter wor dende menigte. Uit vrees voor mogelijke rel- tetjes lieten verscheidene winke liers de rolluiken voor hun ramen zakken. Wegens het niet voldoen aan het bevel der politie tot doorloopen werden verscheidene personen gearresteerd. Zoowel hier als op den Boulevard de la Porte St. Denis betoonde de me nigte zich meer opgewonden dan gewoonlijk. Op verzoek van den politie- prefect, die tijdelijk zijn hoofd kwartier op de Place de la Re publique had opgeslagen, werden alle vensters der woningen ge sloten. Ter verzekering van orde en rust staan thans in Parijs 14 000 agenten en 23.000 soldaten ter beschikking. Later op den avond braken op verschillende plaatsen ernstige onlusten uit. Bij de Gare de l'F.st werden hevige gevechten geleverd tusschen de politie en commu nistische demonstranten, waarbij een groot aantal gewonden viel. Ongeveer 10,000 communisten namen aan de betooging deel. Toen het tot een treffen kwam, braken zij de straten op en wier pen met allerlei projectielen. De kerken St. Amboise en St. Joseph werden in brand gestoken, doch de spoedig aangerukte brandweer wist weldra het vuur meester te worden. Het voortdringen der betoogers was oorzaak, dat tenslotte van de vuurwapens gebruik werd ge maakt. Op de Place de Repu blique loste in den laten avond de mobiele garde de eerste schoten. Ongeveer 800 ambtenaren wil den zich bij de betoogers aan sluiten, doch deze groep was binnen korten tijd volkomen uit een geslagen. Er werd druk gepatrouilleerd en alle verdachte personen werden aangehouden en aan den lijve onderzocht of ze eventueel wapens bij zich hadden. De menigte liet zich daardoor evenwel niet af houden van plunderingen, waarbij En hoe voelt ge u nu Beroerd, vooral de winkels het moesten ontgelden. Ook op den Boulevard Belle ville ontstonden ongeregeldheden, doch ook hier, evenals elders, bleef de gewapende macht meester van het terrein. Het aantal gewonden is aan zienlijk, doch nauwkeurige ge gevens zijn nog niet bekend. Een twintigtal politiebeambten liep kwetsuren op. Ongeveer 400 personen zijn in arrest gesteld. Algemeene staking. In heel Frankrijk staakten gis teren de arbeiders, ingevolge het parool door de diverse arbeiders organisaties gegeven. Van het postbedrijf werkt al leen de telefoon. Gas en elec- triciteit kunnen worden geleverd. De voedselvoorziening is normaal geregeld. De theaters zijn geslo ten, doch de bioscopen zullen open zijn. Het telefoon- en telegraafver- keer werd door manschappen der genie gaande gehouden. De groote zaken bleven open. Hoe wel de vereeniging van onder wijzers heeft besloten zich aan te sluiten bij de algemeene sta king, heeft de Minister van On derwijs bepaald, dat de scholen in ieder geval open moeten blij ven. De bladen zullen niet ver schijnen. In het omroepbedrijf zal waarschijnlijk geen storing zijn. De theaters zullen gesloten blijven. De filmoperateurs even wel zullen iedere voorstelling gedurende twee minuten onder breken om hun solidariteit te bewijzen. Het spoorwegverkeer werd in vollen omvang gehandhaafd. Tengevolge van de staking was te Parijs maar één ochtendblad verschenen, namelijk de „Action Fran^aise". Door het posten der stakers ondervindt de distributie van het blad echter groote moei lijkheden. Telefonische gesprekken met het buitenland konden in de eer ste morgenuren nog worden ge voerd en in de stad kon men ook geregeld verbinding krijgen. (Wordt vervolgd)! AXELSCHE COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Engelsche vertaling. Zoo bijvoorbeeld, zag Ik dat de blok ken in den haardvuur nog niet brand den, terwijl anders vrijwel alles in vuur stond. Het drong tot mij door dat het vuur onder de trap was be gonnen. Toen Ik het eerste portaal be reikte' hoorde ik de oude gangklok elf uur slaan. Ik was de trap mat drie treden te gelijk opgevlogen. Ik herinner mij nauwkeurig dat ik trachtte de deur van de slaapkamer te openen. Ik draai de de knop om en nogmaals om.... de deur was gesloten. Ik voelde den sleutel onder de knop. Snel draaide ik hem om en de deur vloog open. Het kwam op dat oogenblik niet bij mij op, hoe vreemd het was deie deur aan de buitenzijde gesloten te vinden. Ik dacht er niet over na. Ik was te ge spannen. De kamer was zwart van den rook, hier en daar lekte een kleine vlam door de vloerplanken bij de muren. De slank van 't smeulende vloerkleed verstikte mij bijna. Ik sprong naar het raam en trapte het stuk. Een stroom frissche lucht schonk mij even verade ming. Daarna ging ik naar het bed. Onder de dekens kon ik den vorm van een lichaam onderscheiden. Agnes I riep ik. Agnes Agnes Er kwam geen antwoord. Het li* thaara verroerde zich niet, Agnes 1 Httzelfde oogenblik had ik de bewustelooze met dekens en al van het bed genomen en vloog er mee naar het venster. Een menigte menschen stond bene den en honderd handen werden opge stoken om haar op te vangen. Ik boog mij voorover en liet de kostbare last vallen. Misschien boog ik te ver naar voren en misschien verloor ik het be- wustzija door de hitte en de rook ik weet het niet. Toen ik weer tot mijzelf kwam, lag ik in mijn kamer in de Chtquors. De dag begon aan te breken en wierp een flauw licht in de kamer en juffrouw Tresidder zat in een leunstoel naast mijn bed te knikkebollen. Een oogenblik lag ik na te denken wat er gebeurd was. Ik doezelde weer in en verbeelde mij, dat ik langzaam geroosterd werd. Ik lag op een groot rooster boven een vuur in een sombere gevangenis en juffrouw Tresidder was de duivel en stookte het vuur op. Eindelijk werd ik weer wakker en begon helderder te denken. Dedingen om mij heen namen vaster vormen aan. Ik zag de prenten aan de wand, den spiegel, bet witte kleedje boven op de linnenkast, de blauwe lampet kom en kan op de waschtafelmaar alle3 was me toch nog niet duidelijk. Kort daarop gingen juffrouw Tresid- der's kleine oogjes open en zij glim lachte mij toe. Zoo, ben je wakker zei ze, zich over mij hcenbuigend om mij goed te bekijken. Gelukkig! Gelukkig I Waar ben ik? vroeg ik gretig. In de Chcquors, lieve jongen. Her ken je je kamer dan niet antwoordde ze met een moederlijken glimlach, het heeft niet veel gescheeld of je waart er leelijk aan toe geweest. O, ja, de brand, riep ik uit, mij plotseling alles herinnererd. Leeft ze. Ze is springlevend hoor. al springt ze n'et op het oogenblik, want ze slaapt nu in de kamer hier naast. Maar hoe is het met jou, want jij waart er het slechtst aan toe. Met mij gaat het best, zei ik kortaf. Maak u daarover niet ongerust. Is u er zeker van dat zij geen letsel heeft Ze zal wel wat hoofdpijn hebben a!s ze wakker wordt, het arme kind. Ze zat vol rook. Maar de frissche lucht bracht 'r gauw weer bij. Maar ik heb haar uit het raam gegooid, riep ik uit. En je bent er zelf uitgevallen, daardoor heb je je zoo bezeerd. Zij wtrd opgevangen door vijftig handen tegelijk en geen haar werd 'r gekrenkt, maar voordat iemand wist wat er ge beurde, kwam je haar achterna vaten als een steen. Je hebt je hoofd leelijk gestooten. Je was heelentaal bewuste loos. Nu moet je je wat rustig houden. Dakter Tonkin komt al vrceg in den morgen naar je kijken, heeft-ie gezeid. Is dr. Tonkin hier gekomen in de plaats van dr. Pascoe Ja, natuurlijk. Dacht je dat Tre- visco zonder dokter kon Hij moet erg knap zijn, zeggen ze. Ik zelf heb nog niet met 'm te doen gehad, ik heb nooit em dokter. En heeft u den heelen nacht hier gezeten Ja, jongenlief, dat was niets naar hoor 1 Er moest iemand bij je blijven en ik vertrouwde het niemand hier toe. Wees nu stil, dan ga ik eens kij ken wat Treslddet uitvoert, En zij verhief zich in haar volle dikte en slofte de kamer uit. Een tijdje lag ik onbewegelijk naar het plafond te kijken. Mijn handen ea mijn gezicht deden erge pijn. Ook mijn hoofd en linkerschouder. Maar dat kon mij niet veel schelen. Agnes was gered. Dat was de hoofdzaak. Het was een onzegbaar heerlijke, troostrijke gedach- te dat zij in de aangrenzende kamer lag te slapen. Ze wist misschien al wie haar gered had. Zou die redding iets goed maken van 't kwaad dat ik haar had aange daan. Zou ze mij ooit kunnen vergeven. Ik had getwijfeld aan haar eer, haar oprechtheid, haar karakter; en zulk een twijfel zou door elke nobele vrouw als een beleediging worden gevoeld. Gelegenheid om zich te verdedigen, had ik haar niet gegeven. Ik had het slechtste geloofd [en niet eens moeite gedaan om nog te onderzoeken of mijn meening juist was. Ik was drie jaar weggebleven, zonder ooit meer iets van mij te laten hooren. Neen, ik ver diende geen vergeving. Hoe meer ik er over dacht, hoe meer iktotdeove - tuiging kwam dat zij mij niet wenschte weer te zien. Terwijl ik zoo nadacht, werd de deur geopend en trad dr, Tonkin bin nen. Hij was een man va* mijn leeftijd ongeveer lang en krachtig, met g'ad- geschoren gezicht, sterke, grijze oogen en een breed, intellectueel voorhoofd. Hij trad langzaam op mijn bed toe, keek mij eenige oogenblikken aan en zni: Ik ben de opvolger vau dr. Pascce. Dat dacht ik ai, antwoordde ik, ga zitten. Doet uw schouder erge pijn? J», bij vlagen. Ik denk dat ik hem ontwricht heb gisteravond. Zoo is het. En het was nogal moeilijk hem weer in het gewricht te krijgen, want hij is erg gezwollen. Maar het is toch goed gelukt? Ja, het zal de eerste dagen nog wel wat pijn doen. Och, daar zal ik wel tegen kunnen. Hij keek de verbanden na en zei i U is erg gebrand, ik begrijp niet hoe h nog uit 't huis is gekomen, om nog niet te spreken van juffrouw Leslie. Ik had al mijn kracht noodig om hem niet te laten merken hoe ik ont stelde. U zegt, juffrouw L'Slie? vroeg ik met zwakke stem. Ja, Leslie. U kent haar zeker niet Is zij een logée op „De Hofstede" N neen, zei hij langzaam, als waren zijn gedachten ergers anders. Zij woonde erze'f. Hij zweeg even en vervolgde daarna: U moet zich maar rustig houden en niet veel vragen of nadenken. Dat zal over een dag of wat beter kunnen, Ik zal een verpleeg ster zenden. Juffrouw Tresidder heeft niet genoeg tijd om op u te letten en waarschijnlijk ook niet de gewenschte capaciteiten. Uw arm zult ge wel voor loopig niet kunnen gebruiken. En ik viaag mij af of ge psychisch niet sterk geleden hebt door al deze emoties. Ik ben wat overwerkt, antwoord de ik. Ik was eigenlijk hierheen ge komen voor vetsndering van lucht en rust.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1