Woonhuis te tanur TUINGROND, Leerjongen Gemengd Nieuws. Ad verten tien. tegen een waterleiding, die 50 procent te duur, oneconomisch en inrendabel zijnde, toch aan de Zeeuwsch-Vlaamsche bevol king wordt opgedrongen. op aanst. Vrijdag te HULST, des avonds om 8 uur in de groote zaal van „DE KONING VAN ENGELAND". Dp aanst. Zaterdag te AXEL, avonds om 7 uur op de bovenzaal van Mej. de Wed. G. GIL1JAMSE. Komt allen voor Uw daadwerkelijke belan gen demonstreeren. ARTHUR J. ANTHEUNIS. P. AUGUSTEIJN XX el. doen kennen. Spr. dankte dege nen, die hadden medegeholpen aan de totstandkoming der school, met name de heeren Ds. Van Oeveren, Klaassen, J. A. en P. van Hoeve, Fanoy, van 'tHoffen al wie verder ook hebben ge offerd. Met de bede, dat in deze school vele kinderen voor Jezus zullen gewonnen worden, gaf spr. het woord aan ds. van Oeveren, die sprak naar aanleiding van Matth. 18 1—6, waarbij Jezus de kinderen aan zijn discipelen tot voorbeeld stelde. Spr. richtte zich tct de ouderen en wees erop, hoe vaak wij grooteren het meenen te weten en te zijn en als we dan tot inkeer komen, heel vaak zien, dat we de disci pelen gelijk zijn, die krakeelden om den voornaamste te zijn in het Hemelrijk, terwijl Jezus hen nog minder beschouwde als kin deren, want zoolang ze in een voud niet dier gelijken waren, konden zij niet het Koninkrijk der Hemelen ingaan. Mejuffr. Looy, onderwijzeres aan de Herv. Zondagsschool al hier gaf een voor de kinderen boeiende vertelling en waarin ook voor de grooten de moraal is gelegen, dat alleen bij vol ver trouwen en een werkelijk gemeend gebed gehoor is te wachten. Hierna volgde nog een dank woord van den voorzitter aan degenen, die tot het welslagen van deze opening hadden mee gewerkt, waarna d. van Oeveren weer met dank aan God eindigde. We zouden onvolledig zijn indien we niet meldden, dat bij afwisseling eenige liederen en psalmen werden gezongen, bege leid door orgelspel van mej. Die- leman en^allen, maar in 't bij zonder de kinderen, waren ont haald op veiverschingen. Het bezoek was zoodanig, dat men er zat als haring in de ton, De bank ran Waesberghe lfqiideert. Als een loopend vuurtje ging het bericht Zaterdag alhier, dat het kantoor-Van Waesberghe de betaling had gestaakt. In een circulaire deelt de firma Van Waesberghe mede, dat zij door de talrijke bankdéconfitares tot liquidatie werden genoopt, ofschoon niet daarbij betrokken. Voor „De Vier Ambachten" te Hulst trad aldaar de vorige week op dr. Van Werveke, ar chivaris van het Staatsarchief te Gent met een lezing over oud Gent. Er was weinig publiek. Onder Hoek liep Zondag voormiddag op de rails van de Z. V. T. M. een koe en werd overreden door den passeerenden tram. Aan wie deze koe, die zeer verwond werd, toebehoorde, was niet bekend. De machine bleef in de rails doch de koplampen werden vernield. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de ma- rechaussée te Philippine, die den eigenaar van de koe opspoort. Een nienwe boot. Donderdag is de het vorig jaar bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor den dienst Terneuzen-Hoedekenskerke gebouwde motorboot „Koningin Emma" voor den dienst in de vaart gekomen. Zaterdag j.l. had te Middel burg de verificatievergadering plaats in het faillissement van het Bankierskantoor I. A, Risseeuw Jzn., (firma Sanderse en Co.), te Oostburg, welke firma op 23 Oc tober 1,1. in staat van faillissement werd verklaard Van de 664 cre diteuren waren er ongeveer 'n honderdtal verschenen al dan niet bij gemachtigde. De schuldvor deringen bedroegen de som van f 1 -491.303-29 terwijl de baten zijn f512.923 55 Er zal vermoedelijk een uit* kêëring volgen van ongeveer 35 procent. Door spelen met lucifers ver oorzaakten 2 jongens te Middel burg gisteravond een uitslaanden brand in het perceel van dhr. Hesselink in de Spanjaardstraat, flet perceel brandde geheel uit, Vreeseiyk auto ongeluk. Vrijdagmorgen heeft op den Amerstoortscheweg naby Apel doorn een zeer ernstig auto-on geval plaats gehad, waarby twee Hagenaars om het leven kwamen. Vermoedelijk door de gladheid van den weg is een luxe-auto, bestuurd door den 38 jarigen heer J. J. Eisma, geslipt en tegen een boom gereden. De heer Eisma was vergezeld van den heer A. Hoogland, even eens uit de Residentie. Met groote vaart was de auto tegen den boom gereden, met het gevolg, dat beide heeren zeer ernstig ge wond werden. In hoogst zorg- wekkenden toestand zijn zij naar het ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht, waar zy nog in den loop van den morgen aan de ge volgen van de bekomen verwon dingen zijn overleden. De heer Eisma was weduw naar, terwijl de heer Hoogland, 35 jaar oud, gehuwd was en vader van twee kinderen. De auto werd totaal vernield. In den nacht van Vrijdag is ingebroken in het kantoor van de broodfabriek „Het Anker", te Utrecht. De inbrekers, die met het forceeren van een brandkast bezig wareD, werden gestoord en sloegen op de vlucht. De gewaarschuwde politie kreeg vermoedens tegen den 40- jarigen vischhandelaar N. R, Een poging om in de woning te worden toegelaten, mislukte. R. weigerde de agenten binnen te laten. Ten slotte bleek, dat de man zijn huis aan de aebterzijde had verlaten en bij zijn buren was gevlucht, waar hij veel spec- takel maakte om de politie te weerstaaD. De politie zag zich genoodzaakt eenige waarschuwingsschoten in de lucht te lossen en, toen dit niet hielp, den man in zyn bee nen te schieten. Dit laatste bleek te helpen de woesteling gaf zich gewonnen, Vrijdag is de 37-jarige E. van der Meer uit Tusschenayken op den overweg bij Berchem met zijn motorrijwiel tegen een locomotief van de stoomtram Drachten—Veenwouden gere den. Hij werd ernstig gewond en is met een gebroken been naar het ziekenhuis te Leeuwar den vervoerd. De man, die in verband met de strenge koude er warm iDgepakt zat, heeft de siguaien van den machinist niet gehoord. De motorfiets werd zwaar beschadigd. Behalve het 9-jar;g zoontje van de tamilie W. Janssens te Susteren, dat bij de kolendamp vergiftiging Woensdagavond is omgekomen, is in den nacht van Donderdag op Vrydag in het ziekenhuis thans ook de vader overleden. De moeder verkeert nog steeds in bewusteloozen toe stand. De Justitie heeft uitge maakt, dat hier van kolendamp vergiftiging sprake is, veroor zaakt door de kachel, welke in de slaapkamer werd aange troffen. Het 7-jarig zoontje van den sluiswachter Muys van sluis XI nabij Someren is tusschen de ophaalbrug over de Zuid-Wil lemsvaart bekneld geraakt. Terwijl Muys de brug wilde ophaleD, sloeg deze plotseling weer neer, waarbij het jongetje bekneld raakte. Met zware in- en uitwendige kneuzingen is het kind in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht. Te Hedel is de 10-jarige H. Graste, die, van school ko mende, voor de ouderlijke wo ning uit een bus stapte, door een passeerende vrachtauto over reden en op slag gedood De chauffeur treft geen schuld de joDgen bad by het verlaten van de autobus niet op het verkeer gelet. De politie te Barneveld heeft 25 ongestempelde varkens, toebehoorende aan verschillende landbouwers, in beslag geaotaec, De brandende radio-mast. De 165 meter hooge antenne mast van het marineradiostation te Waltham bij Grimsby (Eng.) waarin Woensdagavond brand uitbrak, is geheel vernield' Het vuur woedde Donderdag den ge- heelen dag door en tegen den middag brandde het bovenste gedeelte van den mast at. 's Avonds tastten de vlammen ook het onderste gedeelte aan en dit stortte weldra neer. Door een aantal steunkabels tijdig los te maken, slaagde men er in, te voorkomen, dat het in stortende gedeelte op de onder den mast liggende gebouwen te rechtkwam. Als een reusachtige vuurslang lag de mast op den grond. Het personeel van het radio-station kon den brand toen blusschen. De ramp van de „Sirius". De commissie van onderzoek naar het ongeluk met den Rus- sischer stratosfeer ballon „Sirius" heeft baar rapport gepubliceerd. Zij kwam tot de bevinding, dat een gedeelte van de instrumen ten gebroken en het andere deel geheel vernield was. Echter zijn de aanteekeningen van de ballonvaarders en de aanwijzingen van den barometer intact gebleven. De commissie stelde vast, dat de ballon om 12 33 uur een hoogte bereikt had van 22.000 meter en op deze hoogte is blijven drijven, tot 12 45, waarna de daling begon. De laatste aanteekening is van 16 uur 10. De commissie acht dit het oogenblik, waarop de ramp begon. De barometer hield op te werken om 16.21 en het horloge is tengevolge van den schok blijven stilstaan op 16.23 De oorzaak van het ongeluk was de bovenmate groote snel heid tydens de daling, welke geleidelijk nog toenam, waardoor eenige deelen brakeD, het even wicht verloren ging, de gondel zich losmaakte van den ballon en teien den grond te pletter viel. Felle branden. Bij 2 groote branden te New- York moesten 28 brandweerlie den wegens bevroren ledemaleD, onder medische behandeling wor den gesteld Zes anderen waren door de koude zoo stijf geworden, dat ze met meer in staat waren te vluchten, toen een 20 meter hooge muur instortte. Door de beide branden, welke zich ten gevolge van den storm, die een snelheid had van ruim 100 K.M per uur, snel uitbreidden, wei den twee hotels, twee danciDgs, en een sportlokaal verwoest, 200 personen werden dakloos. De materieele schade wordt geraamd op ruim 400.000 dollar. In West-Australië is het tot ernstige onlusten gekomen. Te Kalgoorlie was een cafébe- diende van vreemde nationali teit, die zich aan doodslag had schuldig gemaakt, gearresteerd. Een groote menigte liep te hoop, en eischte de verwijdering van alle buitenlanders. Toen geen enkele toezegging kon wor den gedaan, plunderde de me nigte 5 hotels en 13 winkels, waarvan men aannam, dat ze het eigendom van buitenlanders wareD. Alles wat naar buiten gesleept kon worden, werd op straat verbrand en een man, die zich verzette, werd doodgeslagen. De politie stond machteloos te genover de menigte, die de trams bestormde en auto's in beslag nam om in hef naburige Boul- dercity eveneens winkels en calé s van vreemdelingen te be stormen. Eindelijk werd een politiecoaimando ter versterking gezonden en de rust hersteld, waarby 20 personen werden ge arresteerd. Het werk ligt overal stil. Tydens een voorstelling in het R-K. vereenigingshuis te Dornbirn by Bregrenz (Oostenr.) werd in de pauze na het eerste bedrijf een stinkbom in de zaal geworpen, welke een rookwolk ontwikkelde. Terwyl bet pu bliek in de saai zich betrekkelijk j rustig hield, ontstond op de gaan derijen een paniek, waarby men □aar de uitgangen droDg. Een jongen van 19 jaar, een Heimwehrman, die verdacht werd de stinkbom te hebben geworpen, vluchtte op het dak van 66d loods. Een wachtpost sommeerde hem eenige malen, doch de jonge man bleef op het dak heen en weer loopen. De wachtpost schoot met het gevolg, dat de Heimwehrman doodelijk werd getroffen. Drama van den waanzin. Te Werchter, by Leuven, heeft de 37-jarige vrouw van een landbouwer, hare drie kin deren, respectievelijk 7, 9 en 11 jaar oud, in een kuip verdron ken. De ongelukkige is naar de psychiatrische afdeeling van den centrale gevangenis te Leu ven overgebracht. Aan den rechter van instructie heelt zij verklaard, sedert het gruwelijke drama te Berzté, in het Walen land, waar een man zyne vijt kinderen en zijn vrouw meteen beitel doodstak en daarna zich zelf ophing, geen rust meer te hebben gehad. Het blybt, dat het lezen in de bladen van deze ontzettende misdaad zooveel in druk op da vrouw heeft ge maakt dat zy er het verstand wan heeft verloren. In het Montmorency hotel te Quebec is een geweldige brand uitgebroken. Het geheele gebouw is verwoest, waarby 16 personen gewond werden. De gasten van het hotel waren ge noodzaakt in allerijl de vlucht te nemen naar buiten waar een temperatuur van 15 graden on der het vriespunt heerschte. De vlammen sloegen over op de belendende perceelen die even eens door de bewoners moesten worden ontruimd. De aange richte schade wordt op meer dan 200 000 dollar geschat. Oorverdoovend lawaai. De Parysche taxichauffeurs hebben een door 4000 personen bijgewoonde openbare protest vergadering gehouden tegen de nieuwe benzinebelasting. Voor de vergaderzaal stonden onge veer 1200 tax's. Opeen gegeven teeken begonnen 500 chauffeurs met de claxon te werken, zoo dat een helsch lawaai ontstond De politie greep in en verdreei de rustverstoorders, die daarop naar de Place de l'Opéra reden, waar zy hun concert voortzetten en het geheele verkeer stop zetten, totdat de politie weder om tusschenbeide kwam. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f4,— k f5,—. Winter- gerst f 4,— a f 5,—. Zomergerst f 4— a f5,—. Haver f5,a f6,—. Erwten f7,af 9,—. Lijnzaad f 6,— a f 7,—. Groen Vlas f 3,k f 5,Gebookt Vlas f ,3 a f ,6. Gezwingeld Vlas f 0,35 a f 0,40, Aardappels f 1,— a f 1,25. Stroo f 6,— a f 6,50. Koolzaad faf Boter f 0,k fO,—Eieren f3,50 a f4,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge fO.k f 0,Wintergerst f3.50 a f 4.25. Zomerg. f 3.75 a f 4.25 Haver f 4.50 a f 5,50. Erwten f 7.50 a f 8,75. Paardenboonen f 5.a f 6.Duivenboonen f6.- af 7.— Witteboonen f 0,— a f 0.—. Bruineboonen f 5 75 a f 7,50. Boekweit f a f Lijnzaad f 5.— a f 6,50. Blauw Maanzaad f 10.—, et f 18,25. Mosterdzaad f 10.— a f 13.50. Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f -.— a f—Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.— a f 0,Koolzaad f 8 af 10.50 Stroo Eieren 100 stuks f 3,Slachtvee aangev. 20, verk. 11. Varkens aangev. 22, verk. 12. Eierveiling stuks a fO.— per 100 stuks. Effecten - Coupons - vreemd Geld - Deposito - Assurantiën. Te liuur: gelegen achter de voormalige kazerne a 20 ot. per roede. J. HE1JNSDIJK, AXEL, Buthdijk. in de Ouie Wijk, voor f 1 50 per week. Te bevragen aan het bureau van dit blad. Aan de Drukkerij van dit blad kan een geplaatst worden. BELASTING Tot uiterlijk 1 MAART 1934 krijgt U van den Minister gelegenheid Uw belastingzaken in het reine te brengen, zonder verhooging of boete. Wendt U tot F\ SCTh A U W A E R T, Belasting-consulent Weslsfraat D 66 a-

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3