Land- en Tuinbouw. (short time) en de menschen, die hier en daar bij gelegenheid een werkje vinden. Uit de gegevens blijkt, dat in 1931 zich een zekere teruggang openbaart, een teruggang, welke zich in 1932 heeft voortgezet. Het verminderde loonbedrag moet men bezien in verband met twee factoren. In de eerste plaats speelt de loonsverlaging hier een belangrijke rol bij diegenen, die nog werken, terwijl daarbij komt de werkloosheid. Deze cijfers geven een algemeenen indruk van de ernstige crisis, welke zich sinds 1931 aan het ontwikkelen is. Er blijk', dat op 13 Januari in totaal 411.964 personen als werkzoekenden waren ingeschre ven Echter moet niet uit het oog worden verloren, dat deze werkzoekenden niet allen werk loos zijn. Het aantal werkloozen bedroeg op 13 Jan. 387.406. Naar een ruwe schatting heb ik berekend, aldus zei de Minis ter, dat het deel der arbeiders, dat tegen werkloosheid is ver zekerd, varieert van een derde tot een vierde van het totaal aan tal arbeiders. Voorts zal men bij zijn be schouwingen niet uit het oog mogen verliezen, dat de verze kerde arbeiders in den regel een zekere elite vormen, zoodat de toestand over het geheele aantal iets ongunstiger zal zijn dan men uit de cijfers, betreffende de ge- organiseerden zou opmaken. Wanneer men dit bedenkt, zal de volgende lijst van beteekenis zijn 1929 1930 1931 1932 1933 Aantal leden der kassen 333.701 419.722 482.740 571 031 603 861 Geheel Ged. werkl. werkl. in pCt. in pCt. 60 7.0 136 24.8 26.2 1.5 2.6 48 6.3 5.7 Het beeld, dat dit staatje geeft, ging de Minister voort, is inder daad schrikwekkend, te mepr, wanneer men bedenkt wat ik zoo even reeds opmerkte, dat deze cijfers voor den geheelen arbei denden stand nog iets ongunsti ger zijn. Wij kunnen dus zeg gen, dat een derde deel van onze arbeiders werkloos is. Bovendien is dit nog maar een gemiddelde. Er zijn tijden in het jaar waarin die toestand nog veel ernstiger is. Wat dit beteekent, moge blijken uit de gegeven cijfers in percentages. Natuurlijk zeggen deze cijfers weer niet alles. Om maar één ding te noemenof er in een week hevige vorst is of niet, oefent onmiddellijk belangrijken invloed op het percentage uit. In 1929 schommelde het tus- schen 19.2 en 2.4, in 1933 tus- schen 39 7 en 23.6. Dit beteekent dat de werkloosheid meer en meer permanent karakter gaat dragen. Men kan vaststellen, dat de toestand ernstiger is dan uit deze cijfers blijkt. Het gaat hier niet alleen om de loonarbeiders, waarop deze cijfers betrekking hebben, maar daarnaast moet men denken aan de z g. zelfstan digen, de middenstanders, de technici en zeker niet te vergeten de intellectueelen. Deze allen worden gedrukt niet alleen door de financieele gevol gen der werkloosheid, maar even zeer door het moreele gevolg van het feit, dat men niet weiken kan en geen perspectieven ziet. Ik voor mij sla dezen moreeien nood even hoog aan als den financi- eelen en ik zie met groote inge nomenheid, dat in allerlei krin gen tal van organisaties zich in spannen om in dezen moreeien nood leniging te brengen. Dit geldt zoowel met betrekking (pt de jeugd als voor de volwas senen. Verder wil ik opmerken, dat, naar het schijnt, wij het diepte punt der werkloosheid ongeveer hebben bereikt. Ik maak dit op uit het feit, da' de stijging 1932 1933 in geen vergelijking staat tot de stijging 1931—1932. Voor 1934 heeft de Regeering voor werkverschaffing en steun verlening 46 millioen beschik baar gesteld, hoewel er naar raming in 1933 voor deze doel einden 75 millioen is besteed. Het bedrag voor 1934 is ont leend aan de werkelijke uitgaven voor 1932. Op 12 December jl. heb ik reeds in de Kamer mede gedeeld, dat deze teruggang van 75 op 46 millioen moet gezien worden in verband met het feit, dat over 1931 nog maar 13 mil lioen was besteed. Ik wist toen nog niet wat ik nu weet, nl dat de stijging der werkloosheid over deze drie jaren onevenredig veel kleiner is dan de stijging van de uitgegeven bedragen. In de jaren 1931 1933 is de werkloosheid verdubbeld, maar zijn de steunbedragen bijna ver zesvoudigd. Ook wees de Minister nog op verschillende uitlatingen inzake de werkloosheid en haar bestrij ding, gedaan door Ir. Mussert. „Ik heb deze uitlatingen van de N.S B. met klimmende verba zing gelezen. Niet, omdat men in die kringen den toestand op een bepaalde wijze teekent, maar omdat men den indruk wekt, in staat te zijn, binnenkort den geesel der werkloosheid voor jong er. oud weg te nemen, doch zonder dat men concreet de mid delen aangeeft, die men gebruiken zal. Wie ons volk liefheeft en over een middel beschikt om dit uit den nood der werkloosheid te verlossen, doet weinig minder dan een misdaad door dat middel niet concreet aan te geven. Ik voor mij meen, dat de belofte tot opheffing van den nood door geen verantwoordelijk man kan worden gegeven en door niemand die nadenkt kan worden geloofd". Wat ons bij de bestrijding der werkloosheid te doen staat is drieërleiin de eerste plaats moet ernstig worden gewaakt tegen verdere belemmeringen van ons bedrijfsleven. Tenslotte zal werkverschaffing uitkomst moeten brengen. Zoo veel mogelijk geef ik daaraan mijn aandacht, alweder omdat de moreele schade der crisis voor de individuen en hunne gezinnen daardoor wordt verkleind. Men mag zich echter niet ont veinzen, dat deze werkverschaf- slechts een hulpmiddel is en dat een werkelijke vermindering van het leger der werkloozen slechts kan worden verkregen door uit breiding van een reëele en nor male werkgelegenheid. Rerolatie in du aardrijkskunde. Duizenden ouders ergeren zich jaarlijksch aan de onmogelijke namen, die hun kinderen op de lagere scholen moeten leeren van China, Spanje, de Balkan, Afrika en vooral aan de overstelpende hoeveelheid beekjes en weterin gen, onbeduidende plaatsjes en gehuchten, die var Nederland ge kend moeten worden. De jeugdige hersentjes worden noodeloos met deze wijsheid volgepropt. Op de vraag waarom de lagere school daaraan geen einde maakt, hoort men meestal het antwoord, dat deze kennis vereischt wordt bij het toelatingsexamen voor de mid delbare scholen. In de Januari-aflevering van het Tijdschrift voor het Onderwijs en de Aardrijkskunde zet de redac teur L. Cohen, uiteen, dat het middelbaar onderwijs aan een dergelijke hoeveelheid namen geen behoefte heeft, er volstrekt geer. prijs op stelt Hij publiceert een voorloopige lijst van hetgeen als maximum gevraagd zal wor den bij de toelating. Elke lagere school behoudt de vrijheid om meer te onderwijzen, vooral van de eigen omgeving, maar op het toelatingsexamen zal niet meer, wel minder aan namen worden gevraagd. Elke belangstellende kan op aanvrage gratis bij de administra tie te Aerdenhout een exemplaar verkrijgen, en op- en aanmerking inzenden. Het is te wenschen dat op deze manier vrijwillig de zoo noodige samenwerking tusschen het lager en middelbaar onder wijs tot stand komt. Vroege groente. Brusselsch witloof is tegen woordig een zeer gezochte en smakelijke groente, welke zeer op prijs te stellen is, omdat er in dezen tijd weinig groenten voorhanden zijn. Ook is deze groente gemakkelijk te telen, zelfs voor hen die niet in het bezit zijn van bakken of kassen. Men grave b.v. een greppel diep uit en vuile dien weder aan met versche ruige paardenmest, waar na men er nog een halve voet grond op doet. Hierop steekt men de wortels een hand breed van elkaar in den grond. Ver volgens worden er boven de wortels twee planken schuin tegen elkander gezet, die weer bedekt moeten worden met een goede laag blad of broeimest. Na eenigen tijd moet dit alles weer eens opengemaakt en dan het loof met droog zaagsel aan geaard worden, opdat de kroppen goed bij elkander blijven. Daarna moet alles weer goed dicht ge maakt worden, waarna ze na verloop van een maand ongeveer voor het gebruik geschikt zullen zijn. Voor hen, die in 't bezit zijn van bakken en ramen, is het zeer aan te bevelen, een paar ramen met sla te beplantenimmers hoe lang kan het duren, eer men van den kouden grond een kropje sla kan krijgen. Daartoe dient eerst de bak iets warm gemaakt te worden door middel van blad en ruige paardenmesterg warm behoeft de bak voor de sla niet te wezen. De soort sla die men onder glas gebruikt, is broeigeel, welke in 't najaar daarvoor al gezaaid moet worden in een kouden bak. Wanneer er onge veer een voet grond (bladaarde) op den bak is gedaan, plant men onder elke ruit (gewone ruit, geen één-ruiters) een plantje. Als het vriest, moet zoo'n bak goed gedekt worden. Op deze manier kan men in Maart of April al mooie kroppen hebben. Tusschen de slaplantjes kan zeer goed radijs gezaaid worden. AXEL, 6 Februari 1934 Gisterenmiddag werd hier een leerlinge van de openbare school per auto afgehaald. Op zichzelf is dat niets bizonders, maar de attractie zat daarin, dat de vader het meisje wilde meenemen, om dat hij elders woonde en de moeder hier al of niet van hem gescheiden leefde. Na bekomen toestemming van de politie werd het kind blijkbaar met tegen zin in de auto gezet en tufte men verder. Pelikaan-holde. Een ingezetene onzer gemeente schreef bij wijze van hulde een felicitatie aan Piet Soer, een der Pelikaan-vliegers, waarbij het zoontje, dat ook Piet heet, eigen handig zijn verlangen te kennen gaf ook eenmaal vliegenier te worden en vroeg om het portret van den heer Soer. En werkelijk werd dit verzoek beantwoord als hooge uitzonde ring, daar het niet mogelijk was op alle brieven te antwoorden. Mevrouw Soer had echteropdracht gegeven, dezen brief direct te beantwoorden en een familiekiek te zenden. „Beste naamgenoot Pieter aldus luidt o.m. het schrijven mag deze kiek een goed plaatsje vinden op jou kamer? En stuur me nu ook eens een brief met je foto er bij. Wil je? Als je in Amsterdam komt, verwacht ik je hoor(Get Piet Soer". De Winkeliersrereenfging. Vrijdagavond hield op de boven zaal van den heer H. P. Dieleman de winkeliersvereeniging alhier haar jaarvergadering. Wanneer men hier over deze vereeniging spreekt of denkt, dan is daaraan onafscheidelijk verbonden de ge dachte aan de wekelijksche goe derenmarkt, die eigenlijk in wezen niet meer bestaat. Want wie zal het bij wijze van demonstreerend plaatsen van iedere week een twintigtal tenten, waarvan er nu eens één, dan weer drie, door de bestuursleden worden bezet, „een markt" durven noemen Afge zien nog van het povere bezoek, dat aan die kramers te beurt valt, We zullen er echter niet over uitwijden, om den schijn te ver mijden, dat we instemmen met degenen, die zeggen dat het zoo wei goed is. We kiezen juist daartegenover stelling en vinden het jammer, dat het zóó ver ge komen is, al zijn er redenen te over, die thans de verwachtingen rechtvaardigen en bevestigen, dat men Axel tot mikpunt het ft ge steld van degenen, die gaarne met de Axelsche schuchterheid spotten, alsof de tijden niet ernstig genoeg zijn om degelijkheid te betrachten en tegenstellingen (in- consequentie's) te voorkomen. Nogmaals, we vinden dat jam mer, want inderdaad was de eerste weken die goederenmarkt aanleiding tot een meer dan ge woon bezoek aan Axel en werd er ook meer dan anders verkocht En zoo zal men wel moeten komen tot datgene, dat we bij vroegere gelegenheid aanbevolen hebben viermaal per jaar een attractie-markt. En dus hebben w ij althans niets terug te nemen van wat we over die markt schreven en be hoeven w ij ons niet te schamen voor den onzin, -die erover is uitgekraamd in woord en geschrift. Maar ter zake. In de sfeer van dat marktverloop was bekend, dat tal van leden uit de vereeni ging waren getreden en als men erover sprak werden de schou ders opgetrokken, alsof men het zaakje niet meer au serieux nam Niet te verwonderen dus, dat het bezoek aan de vergadering slechts een twaalftal menschen bevatte en alzoo bestond uit wat men ons noemde „de goede kern". Door onverwachte omstandig heden waren we verhinderd de vergadering bij te wonen en be paalden we ons tot wat we ervan te hooren kregen van bestuurs zijde. En dan moeten we dade lijk zeggen, dat het ons verheugde te hooren, dat de vereeniging er financiëel en moreel goed voor staat. Inderdaad heeft men aan een kleine groep goedwilligen meer, dan aan een groote ver eeniging van gemengd voer en het is te hopen, dat de plannen, die in den boezem van het be stuur wonen, mogen worden verwezenlijkt tot welzijn van den winkelstand. Nadat dan de heer A. J. An- theunis de vereadering had ge opend en de gewone plichtple gingen waren geschied, werd een overzicht gegeven van het ver- eenigingsjaar 1933 waarbij werden gememoreerd de groote gebeur tenissen van de instelling en opening der markt, de pinkster feesten en hoe dat alles als een kaartenhuisje was ineengevallen, dank zij de moedeloosheid van vele leden, die het vertrouwen teleurstelden, en afbraken, wat ze eerst hadden helpen opbouwen. Ook sprak het verslag van de vendumarkt, de winkelweek en de welgeslaagde openluchtfilms. Het ledental bedraagt thans 24, vorig jaar 43. Blijkens het financiëel over zicht gaf ook de kas reden tot tevredenheid en was er, zooals de penningmeester het uitdrukte, voor allerlei alarmeerende be richten en S. O. S.-seinen geen reden. De heer C. van de Casteel rapporteerde tot goedkeuring en prees de nauwkeurige aanteeke- ningen. Inkomsten Overgenomen kas A. Dekker, f 500, contributie f 120, marktgeid f583, advertentiën f679, filmop voeringen f213, lotenverkoop f427, diversen f 10 totaal f 1535. Uitgaven f513, drukwerk f36, marktinventaris f419, courant 749, films f 134, verloting f240, diversen f 13, aflossing kramen f300. Totaal f2406. Het batig saldo was dus f129. Wegens bedanken van de h.h. J. C. Deij en W. A. de Jonge waren in het bestuur 2 vacatures, welke werden aangevuld door verkiezing van de h.h. A. Lenos en A. Verschelling (Schapenbout), terwijl de h.h. Antheunis vnd. en J. H. Peeters werden herkozen. Voor de markt werd een com missie aangesteld bestaande uit de heeren Antheunis 't Gilde en Wondergem, Besloten werd de contributie te verlagen tot f2 50 en ook het staangeld voor de marktkramers zal worden gehalveerd. Behalve verschillende aange legenheden de vereeniging be treffende, werd ook besproken de propaganda, die de Vereen, voor Ned. Fabrikaat hier wenscht te maken. We verwijzen daarvoor naar ons volgend nummer. Voorts werd gewezen op het dure tarief van de P.Z.E M. voor licht en besloot men adhaesie te verleenen aan de actie, die daar tegen wordt gevoerd door de gezamenlijke winkeliers te Hulst, die zelfs de lichten uitdraaien uit protest. Ook van hieruit zal nu getracht worden om een lager tarief voor reclame te krijgen. Vooi de te voeren actie in 1934 werd aan het bestuur het volle vertrouwen gescho: k m, waarvoor de voorzitter erkentelijk dankte en de vergadering sloot. Aanbesteding meststoffen Vrijdag 1.1. werd alhier door de Vereeniging Axel-Kijkuit aan besteding gehouden van mest stoffen, waarvan de uitslag is als volgt SuperfosfaatKostandse, Krui- ningen, f 1.58, de Potter, St. Jan steen, f 1 48, Coöp. Z. Vlaanderen Neuzen f 1,48, Van der Gouwe Neuzen f 1,45, Gebr. de Rjijter, Axel, f 1,44 en Fl. de Moor, Hulst f 1 43* Zwavelzure ammoniak. De Pot ter f5,83, Kooman, Dirksland, f 4,90, De Ruijter, f 4,84, De Moor f4,82, Z. Vlaanderen f4,82, Van der Gouwe f4,81 en Bataafsche Import, Neuzen f4 80*. Chili. De Ruijter f6,30, Van der Gouwe f6,11, Z.-Vlaanderen f 6,02, Kooman f 6, De Moor f 5,94 en Potter f 5,94*. Kalksalpeter. Kooman f6,15, De Ruijter f6,12, De Moor f6,12, Potter f6,10, Van der Gouwe f6,08 en Z-Vlaanderen f 6,07*. Ammoniak-salpeter. Kooman f 5.95, Potter f 5 89, Bataafsche f5,76, De Moor f5,75. Z.-Vlaan deren f5,67*. Ammoniak super. De Ruijter f2,85 en De Moor f2,82*. Een sterretje beteekent eegund. De coöp. aankoopvereen. „Axel- Station" hield gisteren besteding met der. volgenden uitslag 14.500 Kg. gemalen Chili. De Ruijter f 6.30, Van der Gouwe f6.10, Bataafsche f 6 10, Z. Vlaan deren f5,97, de Moor f5.91* 47.400 Kg. super. Z. Vlaande ren f 1.46, de Ruijter f 1.44, van der Gouwe f 1.44, Bataafsche f 1.44, de Moor f 1.43.* 5000 Kg. Amm. super. De Moor f2.88 en de Ruijter f 2.85.* 6000 Kg. Kalksalpeter. De Moor f6.20, de Ruijter f6.12, van der Gouwe f6.10, Bataafsche f6.10, Z. Vlaanderen f6 05.* 35 300 K g. zwavelz. amm. De Ruijter f4.82, de Moor f 4 79, Z. Vlaanderen f4,79, Bataafsche f4 78, v. d. Gouwe f4 78.* 4000 Kg. Ammoniak Salpeter. De Moor f 5.78, Z. Vlaanderen f5.66.* Vrijdagavond werd te Kijkuit het gebouw van de Zondags schoolstichting ingewijd. Afge haald per autobus van den heer A. Dieleman, waren hiervan eeni- ge belangstellende ingezetenen getuige en arriveerde men te half zevtn uur in het lokaal, dat op eenvoudige wijze was versierd en verlicht en waarbij op waar dige wijze het „Ebenhaëzer" den boventoon had. Na het zingen van Ps. 68: 10 ging ds. Van Oeveren, hervomd predikant alhier, vóór in het ge bed, waarna de heer P. van Ben- degem als voorzitter het welkom uitsprak en wees op het gebruik dat men van het lokaal zal maken, nl. primair voor de geestelijke be langen, het Zondagsschoolonder- wij; en secundair voor samenkom sten en vergaderingen voor de stoffelijke belangen. Spr. herinner de aan Joh. 6:12, waar Jezus zegtvergadert de brokken, opdat er niets verloren ga. Zoo ook zal hier op Kijkuit gewaakt worden, dat geestelijk niets verloren gaat en wil men op dit afgelegen hoekje alles doen om van af de kindsheid Jezus t<

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2