Bet Woon- en Winkelhuis, f Woonhuis te hunr Bijverdienste TUINGROND, AXEL I VLISSINGEN I De Yer. Ziekenhaisverpleging in Zeeawsch-Ylaanderen Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Vlassteunregeling 1934. P. AUGUSTEIJN RECLAMEPAKKET Er was veel belangstelling, o.m. ook van enkele Duitsche paar denhandelaars. Kring Aiel Z. L. M. Onder voorzitterschap van dhr. Abr. Haak werd alhier gisteren een algemeene ledenvergadering gehouden van den Kring Axel, als onderafdeeling van deZeeuw- sche Landbouw-Maatschappij. De vootz. verwelkomde de aanwezigen en in't bizonder dhr. J. Versteeg, assistent-secretaris der Z. L. M., die bij verhindering van dhr. Ir. Dorst, diens plaats verving. Bericht van verhin dering was ook gekomen van de heeren D. Dees, eerelid en M. de Putter, bestuurslid. Spr. wenschte allen bij deze eerste verg. in '34 een goed jaar en schetste den algemeenen toestand, waarin de landbouw zich bevindt en die nog alles behale bemoe digend is. Is pas de lucht wat verhelderd, doordat het gevaar voor bietenbeperking is geweken, thans komt weer een donkere wolk opzetten in den vorm van minder steun voor de granen, met name de tarwe. Spr. acht het daarom plicht, dat de land bouwers achter hunne organisatie staan en de leden hunne bestu ren steunen, opdat de Z. L. M. met zijn Dag. Bestuur bij ver nieuwing op eerlijke wijze en met betrouwbare cijfers kan aan- toonen, hoe groot de nood is ten plattelande niet alleen voor de landbouwers, maar ook voor de landarbeiders en den midden stand, zoodat de prijzen niet kunnen en niet mogen worden verminderd. Spr. vroeg eveneens steun om bij den Minister krachtig te kunnen aandringen op zoodanige maatregelen, dat, nu de tijd voor zaaien haast is aangebroken, men een zaaiplan kan maken, opdat men weet wat en hoeveel men kan zaaien of pooten, want zei spr. we zitten daarom trent in groote moeilijkheden. Vervolgens dankte hij den leden voor de samenwerking en vooral ook zijn medebestuursleden van wie in het afgeloopen jaar veel is geëischt. Met den wenscb, dat er spoedig een tijd kome, waarin figuurlijk veel licht en zonneschijn zal zijn, verklaarde spr. de ver gadering voor geopend. Achtereenvolgens werd nu le zing gegeven van notulen en jaar verslag, dat denzelfden geest ademde, en waarin uitvoerig was genoteerd, welke prijzen gemid deld voor de gewassen hadden gegolden. Ook werd gewezen op de verschillende maatregelen, om trent rundvee- en varkensteelt en dat een uit protest en ontevreden heid geboren stamboek voor de paardenfokkerij weer van het too- neel was verdwenen. Het aantal leden was weer met ruim 20 toegenomen, zoodat er die nu 220 zijn. Het financieel verslag begon met een saldo 1932 ad f 106, waarbij o.m. f 1320 aan contribu tie kwam, zoodat er totaal f1444 aan baten was, terwijl er f 1256 was uitgegeven en er dus weer een saldo van f 187 was. De kring heeft 4 afdeelingen en 1 afd. buitenleden, die elk hun afgevaardigden ter vergadering zenden en een bestuurslid aan wijzen. Alleen de secretaris en de voorzitter worden uit de algemee ne vergadering gekozen. Dienten gevolge had stemming plaats en werden de h.h. Haak vnd. en J. K. de Putter herkozen als voor zitter en secretaris, die beiden onder dankzegging de benoeming aannamen. Alsnu zou volgens de officieele agenda dhr. Ir. Dorst spreken over „Graanmonopolie en haar verbetering", doch zooals gezegd, hij was verhinderd en dus trad op dhr. J. Versteeg, die een en ander zou behandelen aangaande crisismaatregelen in het algemeen. Spr. wees op de goede jaren toen men Eigenlijk verwend werd en daaruit onstond een éénzijdige conjunctuur. Zoo vlot als alles Was vooruitgegaan vóór-, zoo Sterk ging men in alles achteruit r\& den oorlog en werd het af zetgebied te klein, om alles van de hand te doen. Nu moest men gaan zoeken en was het telaat. Gevolg een teveel inzinking van prijzen zoodanig, dat de Regee ring heeft moeten ingrijpen, om geen ruïnatie van het landbouw bedrijf in zijn geheel te krijgen. Achtereenvolgens besprak nu spr. de genomen maatregelen ten aanzien van tarwe, haver, gerst, rogge, aardappelen, bieten vlas, vee, varkens, melk, enz. Het zou te uitvoerig worden om dit alles weer te geven en buitendien is veel ervan bekend, maar gemeld zij, dat bij alles spr. er den na druk oplegde, dat men toch in de eerste plaats moet meewerken, om steun te kunnen verlangen en critiek niet gewettigd is, als men zelf nalatig is in zijn verpach tingen. De consument komt meer en meer in verzet, omdat de prijzen duurder worden, maar dat is ten bate van de landbouwers, die nu ook meer en meer gaan inzien dat de genoemde maatre gelen nog niet zoo slecht zijn geweest, al is het dat er ook fouten zija gemaakt, maar daaruit heeft men weer kunnen leeren, wat men niet moet doen. Met een krachtige opwekking tot aansluiting bij de organisatie, in dit geval de Zeeuwsche Land bouw-Maatschappij, eindigde spr. zijn rede. Hierna werden door verschil lende leden nog vragen gesteld, en vanuit de bestuurstafel beant woord. Het voornaamste kon echter niet worden beantwoord, om de eenvoudige reden dat men in Den Haag blijkbaar nog niet gereed is met zijn besluiten en dus de boer moet wachten met zijn zaaiplan, tot Met dank voor de opkomst sloot de voorz. hieraa de geani meerde vergadering. Terloops vernamen we, dat hier onopzettelijk een verzuim is gepleegd, dat misschien nog is te herstellen. Reglementair is ook de penningmeester afgetreden door de reorganisatie van de af- deeling. En, nu dhr. J. Scheele misschten een kwarteeuw die functie heeft waargenomen, was o.i. hier een bizonder woordje wel op z'n plaats geweest van den voorz., maar ook van dhr. Scheele zelf. Want hij is best in staat van die 25 jaar een over zicht te geven en eens de ver schillende pioniers, met wie hij heeft samengewerkt de revue te laten passeeren en dan had men dhr. Scheele daar ongetwijfeld naast gezet, als iemand, die bij de vóórtrekkers behoorde. En ook had de secretaris hier aan kunnen herinneren. Predikbeurten te Axel. Voorm. 97« ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Mattb. 4:5-7- Nam. 2 Dezelfde. Catecb. Zondag 15;. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 'sAv. 6 Ds. A. Verbagen, van Middelburg. De telefoonbrand. De hoofdingenieur eerste klas se bij het hoofdbestuur bij de P. T. T. in Den Haag, ir. J. H. Warning, die als chef van den functioneelen dienst dcor den Amsterdamschen officier van justitie mr. dr. J. A. van Thiel, is benoemd als deskundige, ten einde ten behoeve van het jus- titieele onderzoek naar de oor zaken van den brand in de Am sterdamsche telefooncentrale een rapport uit te brengen, heeft die taak volbracht. Gemeld wordt, dat een tech nische oorzaak van den brand door hem, zooal niet geheel, dan toch voor het grootste deel, uit gesloten wordt geacht Deze des kundige komt tot de conclusie, dat zooal niet voor de volle hon derd procent, toch voor een zeer belangrijk percentage opzettelijk brandstichting moet worden aan genomen, Te Rotterdam is ingebroken in de kantoren der firma Den Hartogb. In de brandkast werd een gat geboord, waarna een be drag van 8300 werd ontvreemd. Van de daders geen spoor. Ëen schat in een geheime lade- Een schooljongen moest dezer dagen een tafel Daar een kerk ta Espludas de Llobregat, een plaatsje in de nabijheid van Bar celona, brengen. De tafel, die heel oud was, was zwaar en toen de jongen in de nabijheid van het dorp kwam zette hjj de tafel op den grond neer om even te rusten. De tafel viel echter uit zijn handen en kwam met een smak neer. Op hetzelfde oogen- blik rolde uit een geheime la een stroom van gouden dubloenen (oude Rpaansche munt). De jongen grabbelde opgewon den de goudstukken bij elkaar op de tafel en droeg deze naar de pastorie. Toen hij de tafel voor de tweede maal neerzette vielen er nog meer goudstukken uit. De schooljongen overhandig de zyn vondst aan den rector, die de waarde van de goudstuk ken schatte op ongeveer 100 000 gulden. De ducaten dateerden nit het regeeringstfidperk van Philips de Derde, 1598—1621, Karei de Derde, 1759 1788, en Karei de Vierde, 1788 1808. De eerlijke jongen kreeg als belooning 16 dubloenen. De tafel was meermalen door den eigenaar bij verschillende gelegenheden aan de plaatselijke Katholieke vereenigingen in bruikleen afgestaan. Bovendien bad de tafel in eeD der scholen gestaan en bij de laatste verkie zingen was ze gebruikt door den voorzitter van het plaatselijk stembureau. Winter in Marokko. Ia de Marekkaansche stad Rabat is voor het eerst sedert menschenheugenis sneeuw ge vallen. Te Fez en Meknes zijn tal van inwoners, gewend aan de brandende hitte van de Sahara van koude omgekomen. In geheel Marokko, dat reeds ernstig van overstroomingen te lijden heeft gehad, heerscht strenge koude. De vloek van den Pharao. Albert Lythgoe, een vermaard kenner van Egypte, een van de 22 personeD die aanwezig waren bij de opening van het graf van Toet-Ankh-Amen, is na een langdurige ziekte te New York gestorven. Zwitserland's financiën. Ter weerlegging van onlangs in de Amerikaansche pers ver spreide berichten, volgens welke Zwitserland binnenkort door de omstandigheden zou worden ge dwongen, den goudstandaard op te heffen, wordt uit Bern mede gedeeld, dat de Zwitsersche re geering alle noedige maatregelen heeft getroffen om de begrooting sluitend te maken en om het passief van de handelsbalans te verminderen. De regeering is er in geslaagd de begrooting voor 1934 in even wicht te brengen en het passiet van de handelsbalans, dat in 1932 900 millioen francs bedroeg, werd eind 1932 verminderd tot 700 millioen. De direct opeischbare ver plichtingen van de Nationale Bank zjjn voor 94 pet. door goud gedekt. Al üe?e feiten toonen duidelijk genoeg aan, dat Zwitserland vasthoudt aan den goudstandaard. Gedurende de maand Januari 1934 AXEL. Huwelijks-voltrekk. 4. Marinus Zegers, 22 jjm. (van Terneuzen) en Laurina van Dron- gelen, 21 j, jd. 11. Antonius Verver, 26 j., jm. (van Zeven bergen) en Anna Catharina Boo- gaert, 28 j., jd. Geboren. 2. Pieternella Geer- Iruida, d. van Adriaan Michiel de Feijter en Klara den Doelder. 6. Maria Janna, d. van Simon de Biaeij en Elizabeth Maria Hamelink. 8. Jan, z. van Levi- nus Scheele en Frangoise Pieter nella Bareman. 15. Janneke Cor nelia, d. van Jozias Hamelink en Tanneke de Jonge. 19. Jacobus Cornells, z. van Cornells den Hamer en Geertruida den Hamer. 23. Jacomina, d. van Pieler Ma rinus Dieleman en Johanna Janna Jonkman. 25. Adriaan, z. van Jozias Bolleman en Adriana Geer truida Suzanna van Kerkvoort. 29. Corrie Magdalena, d. van Petrus Alphonsus van Grember- ghe en Alida Hortense van de Vijver. 30. Krijn, z. van Jacobus Haak en Maria Jacomina van de Velde. Overleden. 11. Jan Dieleman, 75 j., weduwn. van Susanna Me- chielsen. 12. Maria Verberk- moes, 74 j., echtg. van Pieter de Pooter. 20. Wilhelmina Verstraten, 78 j., wed. van Pieter de Putter. 25. Cornelia Catharina Ollebek, 8 m., d. van Jan Christiaan Ol lebek en Catharina Pieternella van de Velde. 26. Sara Schuit- vlot, 9 j., d. van Pieter Schuit- vlot en Wilhelmina Levina Witte. Loop van de bevolking AXEL. Gedurende de maand Jan. zijn in deze gemeente Ingekomen Anna Elizabeth Rouw, zonder beroep, Oudewijk F 12 van Goes- Wed. Jan van Cadsand (Catha- Faas) zonder beroep, Zwarten- hoek Q 36 van Terneuzen. Janneke de Feijter, verpleegster, Julianastr. E 176 van Vlissingen. W. Kooman en gezin, reiziger, Nieuwstraat G 51 van Middelburg. Jacobus de Putter, controleur, Pr. Mauritsstraat 18 van Hoek. Elisabeth Ortelee, dienstbode, Oosterstraat E 53 van Terneuzen. P. Warnieren echtg., kant.bed., Wilhelminastr. GG 40 van Ren- kum. Dingetje T. van Ijk, dienstb, Kanaalkade A 75 van Terneuzen. Octavia de Cock geb. van den Berghe, zonder beroep, Kijkuit K 51 van Stekene. Vertrokken Pieternella Zegers geb. Schie man en kind, zonder beroep, Zeedijk M 4 naar Zaamslag. Bertha I. P. Dhanis, zonder beroep, Sluiskil P 26b naar Ter neuzen. Emma M. T. de Keijzer, zonder beroep, Stationsstraat G 43a naar Zele (België). Jacoba C. de Vos geb. Bare man en kind, zonder ber., Steen ovens M 32 naar Zaamslag. Maria E. de Keijzer, zonder beroep, Stationstraat G 43a naar Koewacht. Elena M. Lindhouf, dienstbode, Oudeweg I 4 naar Zaamslag. Leontina M. van Overmeire, dienstbode, Watervliet L 13 naar Hulst. Anna Catha. Boogaert, zonder ber., Kijkuit K 40 naar Zeven bergen. Laurina van Drongelen, zonder ber., Oudenweg 1 24 naar Ter neuzen. Maria M. de Jonge, huishoudst. Pr. Hendrikstraat EE 24 naar Vlissingen. Emilio Fontana, monteur, Sta- tionstr. G 57 naar Sas van Gent. Tanneke J. van Meurs, dienstb Kanaalkade A 94 naar Sas van Gent. Maria de Kraker, dienstbode, Sassing Q 20 naar Vlissingen. schreef in Jan. 1934 weer 28 nieuwe leden in voor de Afd. Axel. Vraag U ook eens om inlich tingen AdresWalstr. C 23, alhier. HET BESTUUR. Tliuurs gelegen achter de voormalige kazerne 20 ot. pep roede. J. HE1JNSDIJK, AXEL, Buthdijkt Zij die vlas willen telen, dienen dit op daarvoor bestemde formu lieren op te geven «óór 15 Februari a s. Inlichtingen omtrent de in uit zicht gestelde maatregelen, als mede de bedoelde formulieren, zijn te verkrijgen bij de Kring secretarissen der G. T. Z. in Zeeland. Notaris VAN DER VEEN te Ter Neuzen, zal op Dinsdag 6 Februari 1934, 's namiddags S uur te Sluiskil in het café van den heer de Krijqer, ten verzoeke van Mejuffrouw Wed. VAN PETEGEM Kielman, publiek verkoopen BAKKERIJ en ERF te Axel, nabij de Sassing, groot 2 A. 77 c.A. In het pand wordt sinds jaren een brood- en beschuitbakkerij gedreven. Te aanvaarden bij de betaling. Betaling der koopsom binnen 30 dagen, der onkosten binnen 6 dagen na de toewijzing. Inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. Com petitie-Voetbal wedstrijd 2e klasse K. N. V B. Zondag 4 Februari tegen Aanvang 2 uur n m AXEL. Effecten - Coupons - vreemd Geld - Deposito - Assurantiën. gmtES*» Ter gelegenheid van hét openen op a s. Zaterdag van onze winkel in KRUIDENIERS- en KOLONIALE WAREN ajsmede alle soorten BUSVERF, geven wij voor I gulden een samengesteld als volgt 1 half pond prima Koffie 1 pond prima Rijst 1 pond id Pruimen I N 1 pond Soda I 1 pakje Waschpoeder 1 Ontbijtkoek 2 pakjes Pudding 1 q 2 ons Koekjes I E gratis 2 reepen Chocolade R Beleefd in ieders gunst aan bevelend. P WARNIER FERMONT, Wilhelminastraat G G 40, AXEL. Solide maatschappij fff vraagt voor den verkoop van haar prima huis houdelijk artikel aan pariiculieren actief Agent Br. bur. van dit blad. aan den Nieuwen jijk voor f150 per week. Te bevragen aan het bureau van dit blad. f 10. en meer p. week met verkoop van zeer mooi G<ïlii treerd Weekblad met mome premiën. Verkoopsprijs 10 Cts. per nummer. Inl. te bevragen Adm. ,DE SPiL", Alkmaar, ZONDAQ 4 FEBR. 1934. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3