Uw Foto in onze étalage. Mag. „Nederland" De Kampioen der petten of De pet der Kampioenen. J. VISSER-KOOL E AXEL Landbouw. op 30 April a.s. een kroonjaar is, dezen dag dit jaar tot een nationalen feestdag te verklaren. Onderwtys-personeel. Naar de „Maasb." verneemt, heeft minister Marchant ter op lossing van het onderwijsperso- neel-vraagstuk het denkbeeld van een vervroegd pensioen op 60- jarigen leeftijd nog eens aanhangig gemaakt in een vorm, welke mogelijk wel voor aanvaarding in aanmerking zal komen. Ned. R. K. Middenstandsbond Op het op Dinsdag 6 Februari a.s. te Den Haag te houden bui tengewoon Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond zal wor den uiteengezet het program tot ordening, saneering en bescher ming van het middenstandsbe drijf, dat de Ned. R. K. Midden standsbond eind November j.l. heeft opgesteld. Van de Regeering vraagt de Ned. R. K. Middenstansbond, ten einde op zoo kort mogelijken ter mijn in het bijzonder in den detailhandel tot ordening en sa neering te kunnen geraken tot Spertijd in den detailhandel. Tijdelijke stopzetting van ves tiging, of met vestiging gelijk te stellen uitbreiding of bedrijfsom- zetting, in den detailhandel ge durende twee jaren en wel voor eiken ondernemings- en bedrijfs vorm, verbruiks-coöperafies en filialen niet uitgezonderd. Voor de toekomst Vestiging- eischen Gedurende het tijdvak, waarin het vestigingsverbod geldt, moeten door de georganiseerde bedrijfsgenooten (werkgevers en werknemers) branche-gewijs nor men worden ontworpen, waaraan nieuwe ondernemers en onderne mingen in de betreffende branche moeten yoldoen alvorens zij zich in die branche kunnen vestigen. De wet geve aan den Minister de bevoegdheid om vestiging in een bedrijfstak, na verloop van den gestelden spertijd, te binden aan de door de georganiseerde bedrijfsgenooten ontworpen en door hem gehoord den Mid- denstandsraad, of andere daartoe in te stellen instantie goedge keurde normen. Met kracht worde door de overheid ter hand genomen de bestrijding der oneerlijke en der in ruimen zin sociaal-economisch ontoelaatbare concurrentie-mid- delen. Met name vallen hieronder Regeling van het uitverkoop- wezen verbod van toepassing van het cadeaustelselregeling van het rabat- en kortingstelse! verwijdering uit de warenhuizen van die instellingen en afdeelin- gen, welke meer op het verlok ken van het publiek, dan op een voorziening in de behoefte zijn ingesteld (lunchrooms en buffet ten, postkantoren, kinderspeel plaatsen, kapsalons, leesbiblio theken, tentoonstellingen, bagage depóts, enz.uitbreiding van de wettelijke bepalingen op de on eerlijke concurrentie tot een wet tot bestrijding der oneerlijke en ontoelaatbare concurrentie in den ruimsten zin des woords. De vestiging en uitbreiding der groot-onderneming in den detail handel en der coöperatie buiten het persoonlijk economisch werk terrein der deelntm rs worde blijvend gebonden aan een ver gunning, af te geven door een plaatselijke instantie, met dien verstande dat deze vergunning alleen kan worden afgegeven als de wenschelijkheid van de be treffende vestiging of uitbreiding in sociaal-economisch opzicht positief is aangetoond. zich het bouwen en stichten var. groote ondernemingen haast niet in kan denken vraagt: wat wordt dat Het antwoord van een Axelaar klinkt dan trotsch en verheugd een verenigingsgebouw, een concertzaal, een bioscoop, een tentoonstellingsterrein en wat men wil We zouden daarop voort kun nen borduren, doch we houden dit stramien voorloopig nog onge bruikt. Zooals we zeiden, de tijd nadert, dat het gebouw geëxploi teerd wordt en daarmede zal hier ook een geregelde bioscoop-ver- tooning aanvangen. De bioscoop wet nu eischt in zoo'n geval, dat er naast de Rijkscontróle daarop plaatselijk een com missie wordt benoemd door het College van Burg. en Weth., waardoor zeer zeker grootendeels ook de verantwoordelijkheid van den burgemeester is verlicht, omdat deze dan bij eventueele critiek zich beroepen kan op het advies van voornoemde com missie. Deze controle-commissie dan is alhier samengesteld uit de heeren A. E. C Kruysse, voor zitter, C T. van de Bilt, J Fanoy, P. van Bendegem en A. P. Essel- brugge. Wie de plaatselijke nota belen zoo'n beetje kent, kan hier zien, dat met verschillende rich tingen rekening is gehouden. Dat democratie, waardoor de klasse- strijd overbodig wordt en men zou krijgen een samenleving van vrijheid en socialisme. Een krach tige opwekking om daaraan allen mede te werken, door zich bij de S. D. A. P. aan te sluiten, was het doel van spr.'s betoog Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, zoo dat na een dankwoord van den voorzitter aan dhr. Van Deelen en de niet talrijk opgekomen be zoekers de vergadering uiteen ging- Goed afgeloopen. Gisterenmiddag had alhier een verkeersongeval plaats, dat ver wonderlijk goed is afgeloopen. Op het steeds drukke verkeers punt aan het begin van de Stati onstraat, waar opeen betrekkelijk korten afstand 5 wegen uitmon den, had een 7-jarig dochtertje van C. van de Vijver, te Sluiskil, bij het uitgaan van de school de onvoorzichtigheid achterom een daar staande autobus te loopen, toen juist een vrachtauto in aan tocht was en zóó vlak bij, dat zij nog werd gewaarschuwd. Zij kwam echter met het voertuig zoodanig in aanraking, dat zij neersloeg en hevig huilend werd opgenomen. Daar het ongeval zich ernstig liet aanzien, kwam er spoedig toeloop van menschen en werd de dokter gehaald. Deze kon Komt U eens kijken Dan zal Uw pet wezen Gratis foto's van Pijnenburg, Braspenninx, enz. AXEL, 2 Februari 1934. Woensdagavond had alhier ten stadhuize een plechtigheid plaats, waarbij niet minder dan vijf maal een duren eed werd gezworen tegenover den magistraat van Axel. Deze gewichtige gebeurtenis stond in verband met het feit, dat het kolossale gebouw aan de Zeestraat alhier haar voltooiing nadert en daar nu de aandacht trekt van iederen voorbijganger, zoodat menig vreemdeling belang stellend en in verband met d< tijdsomstandigheden nu men tier de s. d. a. p. niet meetelde, zal wel oorzaak vinden in een zeker ministerieel besluit. Na eenige toelichting omtrent de taak, die bij de wet op de schouders dezer commissie is gelegd en den zin, waarin de heeren commissieleden volgens den, geest der wet hebben te handelen, heeft burgemeester Blok dan den heeren vnd. den bij de wet vereischten eed afgenomen en hen daarna met de benoeming gelukgewenscht. Zooals gebrui kelijk is heeft ae heer Kruysse daarop als voorzitter namens de commissie vormelijk geantwoord. Dinsdag had ten stadhuize alhier een samenkomst plaats van een tweetal ambtenaren van den Rijks Pensioenraad met ver schillende polderbesturen ten einde dezen in verschillende ge vallen door mutatie enz. ont staan, van advies te dienen. Te vens werd gewezen op de wen schelijkheid ofschoon het een verplichting is dat de staten van dienst van ontvangers en dijkgraven geregeld worden bij gehouden, omdat gebleken is, dat dit niet overal even accuraat geschiedt. Aid. Axel S D. A. P. Voor bovengenoemde afdeeling trad hier Dinsdagavond op de heer W. van Deelen uit Eindho ven, die na een inleiding van den voorzitter den heer C. Ha melink alhier, sprak over het financieele crisisprogram der S. D. A. P. De crisiswetten eischen ook van de arbeiders groote of fers, zoodat een crisisprogram urgent is. Na uiteenzetting hier van kwam spr. tot het fascisme en wees op het anti-democratisch karakter van d;'t systeem. Het heil der toekomst zit volgens spr» In politieke en economische echter voorloopig geen ernstige verwonding constateeren. Het meisje reed met den schoolwagen naar huis en zal vermoedelijk weer spoedig hersteld zijn. Mocht de zware wagen over het lichaam zijn gegaan, dan zou dit geval heel wat ernstiger zijn geweest Hoog bezoek. Ter bezichtiging van verschil lende belangrijke werken heeft gisteren de minister van water staat, ir. J. A Kalff, vergezeld van den direct.-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. J. A. Rin gers en begeleid door hoofdinge nieur-directeur ir. J. P. Walland te Middelburg, den commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles var. Ufford met de leden van Ged. Staten en den griffier dr. B. D. H. Teilegen, den provincialen hoofd-ingenieur ir. J J. van Leeuwen en den in genieur van den rijkswaterstaat, ir. P. Stelling te Terneuzen, een bezoek aan Zeeland, speciaal aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht. Nadat een kijkje was genomen aan de aanlegplaats der provin ciale boot te Hoedekenskerke werd een bezoek gebracht aan Kruiningen en Hansweert, waarna werd overgevaren naar Walsoor den, waar een kijkje werd geno men alsook aan den Perkpolder, op laatstgenoemde plaatsen in verband met de plannen voor het maken van nieuwe inloophavens ten dienste van den provincialen veerdienst Walsoorden-Hansweert. Vervolgens werd over Hulst gereden naar Nieuwnamen voor het bezichtigen van den weg. Bij Axel werd ook bezichtigd den weg naar Roode Sluis, waarvoor verbeteringsplannen worden be raamd en te Sluiskil werd de brug over het kanaal Gent—Terneuzen inoogensehouw genomen in ver band met de voorgenomen elec- trische beweegkracht. Vervolgens werd op den rit naar Terneuzen het terrein voor de nieuwe havens bezichtigd en daarna in het hotel des Pays Bas geluncht. Daarbij waren ook ge- noodigd de burgemeester J. Hui- zinga en de secretaris der Kamer van Koophandel N. J. Harte, die in de gelegenheid werden gesteld de havenbelangen nader te be pleiten. Daarna werd de weg ver volgd naar het westelijk deel, waar ook nog terreinen moesten worden bezocht in verband met aanhangige wegwerken, waarna de minister via Breskens de Schel de overstak om te Vlissingen den trein te nemen voor de terugreis. Tot zoover de N. Rott. Cit Omtrent dit Ministerieel bezoek vernemen we nog, dat ook ons gemeentebestuur hiervan kennis droeg en de burgemeester zoo achief is geweest ZExc. tegemoet te rijden, teneinde de autoriteiten in de gelegenheid te stelle.des- gewenschte inlichtingen te ver schaffen aangaande werken, die urgent zijn en de belangen van Axel raken. Zoo is gesproken over de nieu we wegverbinding Hulst—Axel, de bestrating van den weg Axel -Roode Sluis en ook is gewezen op de gunstige ligging van de Axelsche Vlakte voor een vlieg veld, opwelk terrein reeds ge- ruimen tijd de aandacht is geval len voor een luchtverbinding tus schen Amsterdam—Rotterdam Vlissingen - Zeeuwsch-Vlaanderen België, Ambachtsschool. Verwijzende naar de in dit blad voorkomende advertentie worden ouders en voogden er aan herinnerd, dat de aangifte voor leerlingen voor de Ambachts school te Hulst weder is aange broken. Tijdige aanmelding wordt drin gend verzocht. Gisteren is namens Ged. Staten van Zeeland te Middelburg aanbesteed het aanleggen in de gemeenten Stoppeldijk en Honte nisse van een nieuw vak in den weg van het Provinciaal wegen plan van nabij „de Kraai" tot den Provincialen weg Walsoorden- Hulst bij Ter Hole. Inschrijvers waren o.a J Wisse, Axel, f44.408; J C. van Drongelen, Walsoorden, f 36.520 P. Andriessen, te Walsoorden, f36.170; K. en J. J. Lucas, Walsoorden, f35000, T. Cam- bier, Breskens, f29 200; W J en A. de Bruin, Neuzen, f 28 883 J. de Maegt, Hontenisse en P. Dees, Neuzen, f 28.753 A. War rens en J. Kindt, Hontenisse, f28.646; P. F. de Waal, Kuitaart, f 28 250 W. de Bokx, Hoek en P. Kerkaert, St. Jansteen, f 27 300 ieder veehouder zal mogen aan houden in 1934 op grond van het aantal, hetgeen hij in vorige jaren aanhield en opfokte. Indien de vrijwillige levering van rundvee niet op 15 Mei a.s. het voor dien datum bepaalde aantal dieren zou hebben opge bracht, zal nadien moeten worden vastgesteld, hoeveel stuks vol wassen rundvee vanaf de maand Juni zal mogen worden gehouden per bedrijf, welk aantal op 1 December 1934 niet overschreden zal mogen zijn, zoodat in dat geval de veehouders gelegenheid zullen verkrijgen hunne veestapels tusschen de maanden Juni en December in te krimpen tot zoo danig aantal als hun toegestaan zal zijn, aan te houden. Ook bij deze toewijzing, evenals bij de toewijzing van kalveren, zal de uitkomst van de telling van Janu ari niet de eenige leidinggevende grondslag zijn. Ten aanzien van de prijzen van de onder deze omstandig heden op te ruimen volwassen dieren en kalveren zal, voor zooveel thans kan worden gezien, geen enkele toezegging kunnen worden gedaan of waarborg wor den gegeven. Do Voorjaarskeuring. Dinsdag en Woensdag hebben de jaarlijksche verplichte heng- stenkeuringen plaats gehad van wege het Rijk, het Ned. Trek paardenstamboek en de Prov. Regelingscommissie. Gekeurd werden alle hengsten, die in het Stamboek staan ingeschreven, of kunnen worden ingeschreven (de laatste door de Rijkscommissie), behalve de in 1933 afgekeurde. Te Kattendijke werden getoond 20 stuks, waarvan 14 werden af gekeurd. Goedgekeurd werden Marck Weber van W. de Vlieger, Mon Rève van Van Strien, Demon van de Kam (keurstamboek), Tam bour van Ten Haaf, Manolus van Vermue en Cambrinus van Wa- Bij Kon. besluit is goedge keurd het besluit van de Provin ciale Staten van Zeeland tot mach tiging van Ged. Staten tot het aangaan in 1934 van een kas- geldleening tot een maximum van f 2.000.000 en als onderpand voor de terugbetaling van tijdelijk op genomen gelden zoo noodig in beleening te geven de aan de provincie behoorende effecten. Onder het smokkelvee in de qua-rantainestallen bij 't station te Belgisch Clinge is een tot nu toe onbekende ziekte geconsta teerd. Op last van het departe ment van Justitie zijn alle aan getaste dieren, in totaal 22 stuks, afgemaakt en vernietigd. Crisis Rundree-Centrale. Aangezien aan de Crisis-Rund veecentrale is gebleken, dat in veehouderskringen de meening bestaat, dat bij de veeteeltregeling zal worden bepaald, dat ieder veehouder naar den grondslag van de rundveetelling Januari 1934 een nader vast te stellen aantal dieren zal moeten leveren, wijst zij er ter voorkoming van misverstand op, dat deze meening onjuist is. Bij de uitvoering van de teelt regeling zal, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, namelijk worden bepaald, hoeveel kalveren genaar. Te Hulst werden van de 18 hengsten 9 afgekeurd. Goed waren Cerbain van J. Adriaansens, Stoppeldijk, Charly van Serrarens, Ossenisse, Solon, van Wed. Verschueren, Hengst dijk, Coureur, van H. de Waal, Graauw, Léon van Wed. Weese- maal, Hengstdijk, Anton, van G. Vael, Absdale, Honny's Mon, Serrarens, vnd Certain van Jos. de Waal, Ossenisse, Carlo, van A. Boënne, Graauw en Carlo van G. de Deckere, Hulst. Te Axel werden Woensdag 24 hengsten voorgebracht en 11 af gekeurd. Goed voor keurstamboek George van Jac. de Feijter, Boschkapelle, Avenir van Gebr. Daelman, Westdorpe, Superbe van M. van Fraaijenhovp, Axel. Goed voor dekking: Donald, van A. de Feijter Cz., Axel, Con- quérant, van S. van Hoeve Fz Axel, Victor, van Jac. de Feijter Cz. vnd Goliath, van D. Fassaart Stoppeldijk, Victorieux, (voor 5 jaar) van „De Herleving" te Axel (Secr. Iz. de Feijter). Laboureur, van Roegiers, As senede, Victor, van H. Bonte, Koewacht, Maarten van H Coene, Sas van Gent en Watson van Jac. de Putter, Axel. (De laatste 2 waren reeds najaar 1933 goed gekeurd). En te Oostburg zijn van de 30 paarden 11 afgekeurd. Goed voor dekking Cesar van A. Risseeuw, Oostburg, George van d'Hoore, Sluis, Marnix van fam. Lannage, Aardenburg, Her tog van Joh. de Feijter, Schoon- dijke, Hermar, van d'Hoore, vnd., Floran van Dóbbelaere, IJzendijke, Floran, W. Dhondt, Biervliet, Al bion, van wed. de Badts," Sluif, Barnum, van „Ons belang" Schoondijke, Oriëntal van „De Verwachting" Biervliet, Echappé, van v. d. Hauve, Bouchaute, Tra- vianus, van d'Hoore, vnd. Hordi, van J. van Hoeve, Schoondijke, Alfridus, van Alme- kinders, Retranchement, Fair, van Blondeel, Aardenburg, Olaf van Gebr. Aernoudts, Sluis, Albion, van Blondeel, vnd., Leon, van A. Temmerman, IJzendijke en Condé van A, Risseeuw, Oostburg.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2