„Vooruitgaog is ons Streven" Burgerlijke Stand. Advertentiën. R.-K. Kiesvereniging v. d. R.-K. Staatspartij 41500 K.G. Superphospiiaat 28200 K.G. Ammoniak-Super 25200 K.G. Chilisalpeter 5200 K.G. Kalksalpeter 30100 K.G. zwavelz. Amm. 8900 K.G. Ammoniaksalpeter OPENBAAR PROTEST. met aardige onderschriften, het hebben en bonden van een zee man. Op een andere plaats liggen nog een paar conduitestaten, waarin staat dat de betrokkene S6n schitterenden staat van dienst achter den rug heeft. De burgemeester van Texel heeft een telegram ontvangen van den Engelschen consul te Amsterdam, waarin deze ver zoekt dank te breDgen aan de bemanning van de reddingsboot te Eierland voor haar dappere pogingen om de schepelingen van de „Oakford" te redden. Ergerlijke mishandeling. Te Blerick hebben twee land bouwers, zekere B. en G een zwakzinnigen jongen zoodanig mishandeld, dat de justitie het noodig oordeelde beide landbou wers in verzekerde bewaring te Btellec. Ruina een half jaar geleden werd tegen G. te Blerick, pro cesverbaal opgemaakt wegens ergerlijke mishandeling van twee kleine kinderen. Twee jongens hadden op ziju bouwland enkele rapen uit den grond gBtrokken, iets wat vaker gebeurt en waar tegen de boeren wel streng op treden, doch dat als geen hemel tergend misdrijf pleegt be- schoawd te worden temeer daar de waarde der vruchten ge ring is. De landbouwer G. speelde op eigen houtje rechter, aldus Het Volk. Hij wist de jongens te grijpen en nam hen mee naar zijn boerderij. Hier werd het tweetal eeD geducht pak slaag toegediend, doch nog niet vol daan, liet G. een groote var kenstrog vol water loopen en dompelde de kinderen in het kille water. v Deze grove mishandeling kwam de justitie ter oore. Proces verbaal werd opgemaakt en de rechtbank veroordeelde G. tot een maand gevangenisstraf. Toen dit zaakje in behande ling kwam, regende het klach ten over dezen landbouwer. Bg een onderzoek kwam men voor ontstellende feiten. G. werd andermaal, nu met zijn zwager, zekeren B. uit de buurt, in ar rest gesteld. Gebleken was nl dat een half-wees, de 18 jarige H., van beide landbouwers een behandeling had ondervonden, die meer dan ergerlijk was. De jongeman was bij beiden in dienst als landbouwersknecht. Talloos zgn de verhalen, die over hun optreden de ronde doen. Zoo had op zekereD avond een der landbouwers getracht den jongen te verschrikken, door zich in een spookgewaad te ste ken. De landbouwer hing zich n 1. een wit laken over het hoofd en ging langs een bosch- rand staan, waarlangs de jongen, die even weggestuurd was voor het doen van een boodschap, zau terugkeeren. De jongen zag inderdaad het spook. Hij bleek echter niet bevreesd voor het spook. „Wacht maar eens, als ik een mes bij me had, zou ik je spoken", moet Je zwakzin nige jongen gedreigd hebben. Het „spook" zette het glings op een loopen naar de boerderg, waar ailen in gespannen ver wachting den uitslag van het experiment afwachtten. Toen de jongen thuis kwam, werd hij op een geducht pak slaag ont haald met een hondenzweep, omdat hg niet geschrokken was 1 Ook werd verteld, dat men den jongen op een landbouwers- eg geboDdeu had om de zwaarte van de eg te verhoogen. Een niet minder gruwzaam feit is komen vast te staan, het welk trouwens door de beide boeren vaak genoeg in de her bergen onder instemming ver teld werd. Men liet den zwak zinnige een hongerkunr onder gaan. Twee dagen en nachten sloot men hem op den zolder van de boerderg op. Den derden dag liet men hem vrg. Voor dit heugelijk feit had men den joDgen een extra groote portie pap bereid. Als een uitgehou gerd dier stormde de jongen op den schotel at. Voordat hg echter gelegenheid kreeg zgn honger to stillen, aam een der boeren den schotel op en goot deze over het hoofd van den ongelukkige uit. De joDgen is ook nog in een varkenstrog gegooid eu heeft velerlei andere kwellingen moe ten dulden, voordat de justitie dit beestachtige optreden heeft kunnen verhinderen. De rechter van instructie te Roermond heeft reeds verschil lende getuigen aan een verhoor onderworpen. Twee politie-beambten wer den belast met het doen vaD een huiszoeking in een pension te Bazel. Toen zij de deur bin nenkwamen, werden zg met re volverschoten ontvangen, waar door een hunner gedood en de andere zwaar gewond werd. De daders zgn onbekend. Uit St. Paul in den Ameri- kaanschen staat Minnesota wordt gemeld, dat naar gevreesd wordt de ontvoerde bankier Eiward Bremer, zoon van den million- nair-bierbrouwer Adolf Bremer, zwaar gewond of wellicht gedood is, aangezien men in den auto, waaruit hg ontvoerd is, bloed vlekken heelt gevonden. Hoewel de familie Bremer met wenschte, dat politie of pers in de zaak gemengd werden, hou den zich thans reeds verschei dene personen met het onder zoek bezig. Tegen den voormaligen Pruisischen minister Hirtsieter, die onlangs, wegens het plegen van frauduleuze handelingen trj- deD8 zgn ministerschap, werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf, is opnieuw een aanklacht ingediend, wederom wegens frauduleuze handelingen. Als minister van welvaart zou hij groote sommen hebben ont trokken aan fondsen ten dienste van de centrale voor uitzending van kinderen naar buiten. Groote stelen en kleine stelen Onders terug gevonden. Aan boord van het Japansche stoomschip „Atsoeta Maroe" be vindt zich een jong Russisch meisje, Galina Bogatiroff, op weg naar Nieuw Zeeland om haar ouders te ontmoetten, die zi] nooit heeft gekend. Zestien jaar gele den moest zg door haar ouders in Rusland worden achtergelaten en dat zij thans is terug gevon den, dankt het gezin aan de be middeling van het Roode Kruis. Na de Russische revolutie vluchtte Bogatiroff met vrouw en zuigeling, doch aangezien het kind te zwak was om de ver moeienissen van de reis te door staan, lieten de ouders het achter onder de hoede van vriendelijke doch onbekende menschen. Na veel omzwervingen kwa men de ouders in Nieuw Zeeland terecht. Nooit verloren zij de hoop hun kind eens terug te zullen zien en elke week legden zij wat geld opzij in het vertrou wen, dat zij te zijner tgd de reis van het kind naar Nieuw Zeeland te betalen zouden hebben. In December 1928 hield kapi tein M. S. Galloway, secretaris van het Nieuw-Zeelandsche Roo de Kruis, voor oud-soldaten te Wellington een rede over de in ternationale Roode Kruis-bewe- ging. Een der aanwezigen, een buurman van de Russische fami lie, vertelde kapitein Galloway van het kind. Galloway zond de bijzonderheden op naar het In ternationale Roode Kruis te Parijs. Eerst 31/, jaar later slaagde 't Moskousche agentschap van het Roode Kruis er in, het meisje op te sporen te Strentensk in Siberië. Het reisgeld was er en het meisje reisde door China naar Japan, waar zij zich imcheepte om haar ouders na 16 jaar weer te zien. Sportnieuws. Axel I T. S. C. I. Alle voorspellingen ten spijt, dat Axel ditmaal de beide puntjes niet zou bemachtigen, hebben de oranje mannen getoond tegen de nummer één staande T. S. C.-ers wel opge wassen te zijn. Het is voor een ploeg met kampioensaspiratie's wel bitter om zoo n lesje van zijn veel jonger zusje te moeten incasseeren maar het mag eveneens gerüst voorop gesteld worden, dat het spel van T. S. C. geen kampioensindruk heeft achtergelaten. Wij vragen ons af hoe het mogelijk is dat T. S. C. op zoo n hooge plaats op de ranglijst prijkt en Axel geheel onderaan. Axel had stellig niet op de laatste plaats behoeven te staan, indien zij van het begin der compe titie de zaken had aangepakt als er nu gedaan wordt. Het lijkt er veel op dat zij tot inkeer gekomen zijn en wij hebben verder hoop en vertrou wen dat de Oranjemannen tot andere daden in staat zullen blijken te zijn en de laatste plaats alsnog weten te ontsnappen. Onder de leiding van den heer P. Koster uit Goes stelden beide elftallen zich compleet op. Circa 1500 toe schouwers wachtten, onder begunsti ging van schitterend weer, een aar- digen strijd, waarin men algemeen T. S. C. de beste papieren gaf. In de eerste periode, circa 15 minuten vanaf het begin, leek het erop of T. S. C. alleen speelde en Axel geheel over vleugeld werd. Aanval op aanval werd er gedaan maar de verdedi ging met aan het hoofd de midden- half en de keeper gaven geen krimp en wisten elk gevaar te keeren. Ook slecht schieten derT. S. C. voorhoede was oorzaak dat doelpunten uitbleven. Geleidelijk aan kwamen de Axel- sche spelers over die overrompeling heen en bemerkende, dat zij evengoed, neen beter konden spelen dan T. S. C. zoo begonnen zij uit een ander vaatje te tappen. Dit was het keerpunt van den wed strijd. Goed gesteund door achter hoede en middenlinie, kwamen de aanvallen van Axel los en na 25 mi nuten spelen kreeg Axel een corner te nemen. Door J. Verstraten goed voor het doel geplaatst kwam de bal bij M. Koekkoek, die zich geen mo ment bedacht en via den paal meteen hard schot aan Axel de leiding be zorgde (1 01. Hierdoor aangemoe digd kwamen de Axelsche jongens telkens voor het T. S. C. doel terug. Alle Oranjemannen werkten geducht en tegen zulk een geestdrift en wil om te winnen waren zelfs de kampi oenen in spé niet opgewasssn. De toe schouwers waren uitgelaten door het mooie spel, dat er vertoond werd en men kan het zich voorstellen hoogst tevreden over den voorsprong hunner favorieten. Men vond 1—0 reeds een geweldige prestatie maar de Axelsche voorhoede dacht er anders over. Aan val op aanval werd nu op het T. S. C. doel gedaan en na 30 minuten spelen geeft M. Gans een zuiveren pas naar M. Koekkoek, die, op een tiental meters van het doel, met een hard onhoudbaar schot, vlak onder de lat, den voorsprong vergrootte en er 2—0 van maakte. Hierna zakte het tempo een weinig waarna de rust inging met een stand, die de stoutste verwachtingen over trof (2-0). Vol moed werd er na de rust be gonnen en van eenig overwicht van T. S. C. was geen sprake. Het spel ging vlug op en neer en beide doelen kwamen beurtelings in gevaar. Kort na het begin, er was circa 5 minuten gespeeld, kreeg M. Gans den bal goed toegespeeld en gaf den keeper van T. S. C. met een prachtig geplaatst schot het nakijken (3—0). Axel dacht, dat nu het oogenblik gekomen was om dezen voorsprong vast te leggen en trok M. Gans terug in de achterhoede. Hierdoor werden de T. S. C. aanval len talrijker en bij een doelschermut- seling schopte J. Scheele den bal tegen den arm van L. de Regt. Daar dit gebeurde binnen het beruchte gebied, wees de scheidsrechter, die overigens uitmuntend leidde, naar het gevreesde punt en de penalty werd doorT. S. C. benut [3—1]. Dit voorval inspireerde de Axelmannen tot nog grooter daden en niet lang duurde het of M. Koek koek gaf zuiver door aan den vrij staanden J. Verstraten, die zijn plicht deed en de netten deed trillen [4—1], Nu bemerkten de T. S. C.'ers eerst recht, dat het de Axelaren ernst was en dat er niet mede te spotten viel. Echter te laat, want met zelfvertrou wen speelde nu geheel het Axelsche elftal verder en vielen de gelederen van T. S C., niet gewend aan derge lijke knauwen, uiteen. De Axel-voorhoede kreeg er nu eerst recht zin in en 15 minuten voor het einde werd de eindoverwinning bezegeld. Wederom was het M. Koekkoek, die door zuiver aangeven aan J. Verstraten andermaal de gele genheid bood, die niet aarzelde en den doelman van T. S. C. nogmaals verschalkte [5—1]. Thans speelde T. S. C. de restee rende minuten verder als een geslagen elftal. Niet altijd konden zij hun ne derlaag verkroppen en werd hun spel door ruwheden ontsierd. De scheidsrechter hield echter de teugels strak en met de overwinning in 't gezicht lieten de oranjemannen zich niet verleiden tot unfairheden, zoodat er zich geen incidenten voor deden. De eindstand bracht dus een prach tige overwinning van 5—1, een zege die misschien wel wat te groot is maar toch in alle opzichten welver diend mag heeten. De geheele Axelsche ploeg een woord van hulde voor deze prestatie. Matl voor man hebben zij gespeeld voor wat zij waard waren en speciaal den keeper en middenhalf compliment voor hun schitterend werk. Houdt moed Axelsche boys, nog eenige puntjes en het gevaar is ge weken. De tanden nog eens extra op elkander gezet en gij geeft den Axelschen supporters datgene wat zij zoo vurig wenschen te behouden „Het Axelsche 2e Klassesehap." Het derde elftal deed ook een duit in het zakje en verpletterde de Corn. Boys te Sas van Gent met 12—1. Ongeslagen met 5 overwinningen uit 5 wedstrijden gaat dit ploegje aan het hoofd hunner Afdeeling. Bravo jongens, verderop Alliance—Axel. Naar wij vernemen zal er a.s. Za terdagavond half 8 uur te Breda door de Protest Commissie der K. N. V. B. beslist worden over de 2 door Axel ingediende protesten uit den wedstrijd Alliance—Axel. Wij hopen voor de Axelsche Ver- eeniging, dat het vertrouwen dat zij stelt in die commissie niet beschaamd moge worden en geen andere factoren de beslissingen zullen beïnvloeden. KON NED. VOETBAL BOND. De NederJ.-België voetbalmatch. In de Zaterdagavond gehouden algemeene vergadering van den Belgischen Voetbalbond is met groote meerderheid van stemmen besloten, dat de voetbalmatch NederlandBelgië dit jaar te Brussel zal worden gespeeld, ten zij de gemeenteraad van Antwer pen in zijn zitting van 29Januari as. besluit tot het bouwen van een stadion op den linkeroever en daarvoor de credieten vast stelt. Gedurende de maand Dec. 1933. Boscbkapelle. Gehuwd. 28 Augustinus Blommaert (van Hulst), 26 j. en Amelia Piessens, 26 j. Geboren. 23. Maria, d. van Constantinus van de Poorter en Leonie Schelfhout. Overleden. 6. Aloijsius Otjes, 26 j., z. van Alphonsus en van Anna Otjes Graauw. Gehuwd. 28 Jacobus van de Zanden, 48 j., jm. en Stephanie Durinck, 40 j jd. Geboren. 15. Margaretha, d. van Alpbons Staal en Magdalena Steijaert. 20. Pranciscus, z. van Pranciscu8 van den Berghen en Constantina Vleeskens. 25. Pe trus, z. van Hendrikus den Boer en Emma Kint. Eugene, z. van Cornelis Verschuren en Oranda Magnus. Overleden. Alphonsius d'Hondt, 79 j., echtgenoot van Paulina de Roog. Hengstdijk. Geboren. 10. Theo- dorus, z. van A. Hageman en E. Pauwels. 25. Richardus, z. van Petrus Burggrave en E. van Belle. Overleden 22. Leonardos van den Bulck, 78 j., echtg. van M Kerckhaert. 30. Rosalia Roctus, 91 j., wed. van J. de Lavoir. Sas van Gent. Geboren. 27. Ronald, z. van Adolf van Oppen en Aagje Klaassen (van Ter- neuzen). Overleden. 16. Cornelia Koole, 90 jd. van Johannes en van Jacomina Adriaansen (beiden overl.). Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f3,25 a f3,75. Winter- gerst f4,- af 4,25. Zomergerst f 4— a f4,25. Haver f3,50 a f4,—. Erwten f7,— af 8,—. Lijnzaad f 7,— a f 8,—. Groen Vlas f 2,f 4,Gebooki Vlas f ,3 A f—.5. Gezwingeld Vlas f 0,30 A f0.35, Aardappels f 1,— A f 1,25. Stroo f 6,— a f 7,—. Koolzaad fAf Boter f 0,A l'O,—, Eieren f3,50 A f4,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge f0.AfO,— Wintergerst f3.— a f4.—. Zomerg. f 3-50 A f425 Haver f 4.50 A f 5,50. Erwten f 6.50 A f 9,—. Paardenbooner f 5.— A f 6.— Duivenboonen f 5.75 A 725 Witteboonen f 0,A f 0.Bruineboonen f 5.A f 7,50. Boekweit f a fLijnzaad f 5.— A f 6,50. Blauw Maanzaad f 15. A f 17.Mosterdzaad f 10. A f13 50. Groen Vlas fA f Gebookt Vlas f A f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f0.— A f 0,—. Koolzaad f 8 - A f 10.50 Stroo f—Eieren 100 sluks f3,50. Slachtvee aangev. 16, verk. 7. Varkens aangev. 25, verk. 17. Eierveiling stuks a f 0.— per 100 stuks. AFDEELING AXEL. R.-K. Kiezeressen en Kiezers!! Wedrenen te protesteeren tegen de misleidende mededae- lingen en beleedigende woorden die Zondag 1.1. Uw oor bereikte en nog wei van den kansel. Wij zien ons verplicht U het volgende te moeten mededeelen, dat de Heeren C. V. d. BILT en J. J. MICH1ELSEN sinds 1931 officiéél zijn geroyeerd als leden v. d. Roomsch-Katholieke Staats partij. Het Bestuur der erkende R -K. Kiesvereeniging, C. C. j'ESOlRENS, Voorz. A. VAN MAALE, Secr. maatschappij te ^.XBL. Bovengenoemde Vereeniging zal trachten aan te besteden op Maandag 29 Jan. 1934, des namiddags om 3 ure, len huize van den heer C. P. van Doeselaar te Axel-Sassing, de volgende Meststoffen Plus minus 14 proc. 7» proc. 151/» proc. gemaien_ 157s proc. 207» proc. 217» proc. De stoffen moeten vrij voor den wal Axel-Sassing geleverd worden tweede helft Febr. 1934 onder A. H. V. en in staat van goede balen, de helft van mon- stername voor rekening van den aannemer, waarvoor hij een af schrift ontvangt. Het Bestuur, P. DE REGT, Voorz. P. DEES, Secr. De wijze, waarop Zondag j.l. door de plaatselijke Geestelijk heid tijdens de Eerediensten in de R.-K. Kerk alhier in het open baar is getracht een blaam te werpen op mij en mijn gezin, noodzaken mij door deze hier tegen in het openbaar te protcs- teeren. Indien zulks nog voorkomt, zal door mij een aanklacht bij de Justitie worden ingediend. De politiek behoort thuis niet in, doch buiten de Kerk. Men komt niet in de Kerk, om uit gescholden te worden. A. VAN MAALE, Axel, Walstraat C 12. VERLOREN; Zondagmiddag waarschijnlijk op voeibaiterrein gouden 2egel> ring (gedaciuems). Terug te rezorgen tegen belooning aan het Bureau van dit Blad. Afdeeling IV - 2e klas. De Baronie 12 8 0 4 25-23 16 T. S. C. 11 7 1 3 20-16 15 Vlissingen 11 6 2 3 28—15 14 Hero 11 6 2 3 30—21 14 R. B. C. 13 5 2 6 33—33 12 Dosko 11 5 1 5 23—17 11 Breda 12 5 1 6 24—26 11 Terneuzen 10 4 0 6 22—19 8 Alliance 11 3 1 7 12—28 7 Axel 12 3 0 9 22—41 6

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3