Binnenland. Gemengd Nieuws. de verwarring. Een nieuwe groep is ook op het politiek tooneel in Engeland verschenen. De naam is hoogdravendDe Vereenigde Britsche Partij. Haar komst is gebleken uit een candidaatstelling te Cambridge, waar een tusschen- tijdsche parlementaire verkiezing moet worden gehouden. De can- didaat is Cecil Serocold Skeels. De Britsche partij is fascistisch van inborst. De r.ieuwe Partij schijnt een onmeedoogender aard te hebben dan bijv. het Verbond van Britsche Fascisten. Skeels en zijn vrienden willen den strijd aanbinden het blijkt uit een oproep aan „500,000 dames en heeren", tegen de bedreiging van de Labour-dictatuur en de don kere machten van uitstel, onver schilligheid en de belemmering. Skeels is bij de huidige macht hebbers in Duitschland in de leer gegaan. Hij heeft.er zelfs gedurende de verkiezingen het woord gevoerd en er verklaard, dat hij en de zijnen in Engeland met Hitier strijden tegen de Joden, dat de Britten de Qermaansche broeders van de Duitschers zijn, dat deze broeders nimmer meer oorlog tegen elkander zullen voeren, want dat het van nu af zal gaan om de vraag, wie de baas zal zijn, het Germaansche ras of de Joodsche natie. De aardbeving in Br. Indië De onderkoning van Indië heeft een steunfonds ingesteld, voorde slachtoffers van de aardbevings ramp. Nog steeds is een vol ledig overzicht van de aangerichte verwoestingen onmogelijk, aange zien de verbindingen grootendeels verbroken zijn. Men verwacht nog vele dooden onder de puinhoopen te vinden. Het opruimingswerk kan nog dagen, zelfs weken duren. Te Monghyr hoorde men dagen later onder de puinhoopen het gekerm der gewonden. Men is er in geslaagd verscheidene ge wonden nog levend uit de puin hoopen te brengen. De rentmeester van den Maha- radja van Darchanga meldt, dat het aantal dooden aldaar en in de omgeving ongeveer 1500 be draagt. Bond voor Staatspensioneering Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering heeft het volgende adres gezonden aan de Eerste en Tweede Kamer: Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering; diep doordrongen van hef feit, dat het vraagstuk der werkloosheid een der meest zorgwekkende pro blemen is van dezen tijd, en da' het dringend noodzakelijk is, dat de tienduizenden werkloozen zoo spoedig mogelijk weer aan den arbeid gaan ziet in de afvloeiing van de oudere werkkrachten één der middelen om hiertoe te geraken, maar acht in dat geval de invoe ring van een premievrij staats pensioen op niet te hoogen leeftijd een eerste vereischte. Om die reden dringt ons be stuur er bij uw vergadering op aan de invoering van premievrij staatspensioen, door welken maat regel jong en oud zou worden gediend, zoodra het eenigszins mogelijk is, te bevorderen. Nationaal Luchtvaartionds. Naar het Pelikaan-Comité mee deelt, is de belangstelling voor het Nationaal Luchtvaartfor.ds verheugend groot. Van de bur gemeesters van tal van gemeenten werd bericht ontvangen, dat locale comité's worden samengesteld. Hoewel deze nog niet in actie zijn, werd in totaal reeds een bedrag van bijna f 40,000 ont vangen. Onware geruehten. Het Persbureau Vaz Dias ver neemt, dat de Chicago Tribune, een Amerikaansch blad, een tele gram uit Tokio bevat, volgens hetwelk de kranten aldaar be richten, dat tusschen Nederland en Engeland een geheim verdrag is gesloten inzake Britsche be scherming van Nederlandsch Bor neo ingeval van een Japanschen aanval. Het bureau verneemt, dat dit bericht door het ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag onmiddellijk zeer beslist is tegengesproken. De verkeersongevallen in 1933. Het Centraal Bureau voor de Statististiek heeft een publicatie doen verschijnen, waarin de ver keersongevallen voor het geheele land zijn opgenomen. Ten aan zien van de rubriceering der on gevallen is aansluiting gezocht bij het schema, dat in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Gro ningen reeds meerdere jaren bij de samenstelling van een ge meentelijke statistiek van deze ongevallen wordt gevolgd. Omtrent 41195 verkeersonge vallen worden de oorzaken en gevolgen aangegeven. Van 31196 of ruim 75 pet. der ongevallen is gebleken, dat zij zijn toe te schrij ven aan persoonlijke oorzaken, n.l. fouten van bestuurders van vervoermiddelen 68 pet. en fou ten van voetgangers 7 pet. Ge breken aan vervoermiddelen en de toestand van den weg (incl. slippen en doorglijden) bleken resp. in 957 (2 pet.) en 2788 (6 pet.) gevallen oorzaak van een verkeersongeval te zijn. In totaal zijn 12084 personen gedood of gewond. Voor het statistiekjaar is geen nauwkeurig cijfer omtrent het aantal overle den slachtoffers van verkeerson gevallen bekend, doch blijkens het „Sterftestatistiek" zijn ge durende het kalenderjaar 1932 niet minder dan 717 personen ten gevolge van een verkeerson geval overleden. Majoor Bouwman 80 jaar. De vroegere dirigent van de Kon. Militaire Kapel, oud-majoor- titulair N. A. Bouwman, is 18 dezer in de beste gezondheid 80 jaar geworden en zooals te ver wachten was, heeft het den kras sen musicus en oud-militair, wien een hulde van de regimenten Gre nadiers en Jagers met de muziek van zijn vroegere kapel wachtte, niet aan blijken van belangstelling ontbroken. AXEL, 23 Januari 1934 Voor de lichting 1935 hebben zich alhier 48 dienstplichtigen laten inschrijven, waarvan 21 vrijstelling wegens broederdienst opgaven Doodcljjk ongeval. Toen de heer D. alhier Zaterdag avond de Belg. douane te Selzaete naderde stopte hij, om deze te waarschuwen, dat er wellicht groote steenen of iets dergelijks op den weg lagen, daar hij even voorbij het dorp een gevoelige schok in zijn auto had waarge nomen. Men ging daarop een onderzoek instellen en bemerkte tot zijn schrik, dat er een lijk op den weg lag met een groote schedelwonde en een groote plas bloed De verongelukte was de 39-jarige A. Bral, verzekerings agent, die aangereden moet zijn, terwijl hij op weg was naar huis met zijn fiets, die een eind verder lag. Er is een nader onderzoek ingesteld en ook is de Rijks politie alhier dien nacht nog met dhr. D. vnd. naar Selzaete ge weest, met gevolg, dat waar schijnlijk wordt geacht, dat het lijk er reeds heeft gelegen, toen dhr. D. daar passeerde. Vermoed wordt ook, dat de man onder invloed van sterken drank was. Zaterdag is door de politie te Terneuzen aangehouden enter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, zekere W. S koopman te Terneuzen, als ver dacht medeplichtig te zijn aan een eenige dagen geleden aldaar gepleegden diefstal met braak. De Waterleiding. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleiding-Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen", gevestigd te Ter Neuzen, is het volgende ontleend De drie belangrijkste gemeenten In Z -Vlaanderen met de meest draagkrachtige bevolking, n.l. Hulst, Sas van Gent en Ter Neu zen, besloten een waterleiding te maken, uit overweging, dat het drinkwater in deze dicht bevolkte kringen niet onvoldoende deug delijk is en soms zelfs uitermate schaarschdat de industrieele ontwikkeling van Sas van Gent en de ontwikkeling der TerNeu- zensche haven met een goede drinkwatervoorziening zeer gebaat zijn, en dat de aanleg in dezen tijd een minimum van kapitaal vereischt wegens de lage prijzen. Bovendien wordt er door den aanleg van de drinkwaterleiding een niet onbelangrijke werkver ruiming verkregen. Het zou onbillijk'zijn, indien de regeering aan dit deel van het land den gevraagden steun zou weigeren, die in soortgelijke ge vallen aan andere deelen des lands verstrekt is. Bij de rentabiliteitsberekening is rekening gehouden met den ongunstigen economischen toe stand en de daaruit voortvloeiende verwachting, dat, ook bij invoe ring van verplichting tot aanslui ting, het aantal aansluitingen niet zoo snel zal toenemen als anders verwacht zou mogen worden. Van nieuwe zware lasten op de be volking kan niet gesproken wor den. Het laagste tarief voor aan sluiting immers is f7 per jaar. Het beroep op de waterleiding te Tholen, ten bewijze hoe groot de druk op de bevolking wordt, wanneer de plannen worden ver wezenlijkt, gaat niet op. Bij de exploitatie van de Tholensche waterleiding zijn teleurstellingen ondervonden, doordat de bij den opzet geraamde toeneming der bevolking is uitgebleven en door dat de vaststelling der tarieven op een achteraf onjuist gebleken steekproef werd gegrond, tenge volge waarvan de gemiddelde op brengst per wooing achter bleef bij hetgeen in de rentabiliteitsbe rekening werd geraamd. Van deze te lage tarieven, welke eenigszins zijn verhoogd, is de bevolking echter geenszins het slachtoffer geworden. De ervaring met de Tholensche waterleiding heeft er intusschen toe geleid, dat voor het aanhan gige plan voor Zeeuwsch-Vlaan- deren van een niet-noemenswaar- dige toeneming der bevolking is uitgegaan. Volle aandacht is geschonken aan het inzicht der belanghebben den, als hoedanig de besturen der betrokken gemeenten, indus- trieelen en de Kamer van Koop handel moeten worden beschouwd. Vlaamsch Verbond. Zondag vergaderde het Verbond der beide Vlaanderen te Gent. Bij de opening werd mededeeling gedaan van het overlijden van twee bestuursleden, w o. den heer Teijrlinck, secretaris van het Ver bond. De overledene werd ge schetst als een ijverig werker, die al zijn krachten gaf in het belang der edele paardensport. Ook te Axel was de overledene geen on bekende, daar de laatste 6 jaar de paardenloopsfrijden steeds on der zijn leiding stonden. De h h. Koevoets en Van Maale als afge vaardigden aanwezig, condoleer den het Bestuur namens de V.V.V. te Axel, met het zwaar verlies dat de vereeniging heeft getroffen en zij hoopten, dat de heer Ceuterink als opvolger moge wan delen in de voetsporen van zijn voorganger en ook voor Axel alles in het werk zal stellen om met Pinkster weer een prachtig con cours samen te stellen. Een da verend applaus en „leve de Hol landers" was het antwoord. De heer Ceuterink zeide volle mede werking toe, zoodat verwacht kan worden dat weer tientallen dra vers en vluchters naar hier zullen komen. Bij het vertrek was het algemeen afscheid. „Adieu hee ren, tot Sinxen, dan zien wij elkaar weer te Axel". De Minister yan Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, zal begin Febr. een bezoek aan Hansweert en Walsoorden brengen in verband met de veelbesproken kwestie van de inloophavens voor de provin ciale bootdiensten in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Zuid-Beveland, Zaterdag werd te Zaamslag door het bestuur van den polder „Eendragt" aanbesteed de leve ring van 60.000 K.G. Lessinische macadam. Inschrijvers waren Neve te Walsoorden, voor f3.39; N.V. De Hoop te Ter Neuzen, voor f3 34 en H. Klaas- sen te Ter Neuzen, voor f2.98, alles per ton. Gegund aan N.V. De Hoop. Faillissementen. P. K. Hamelink, handelaar in zaden enz. te Ter Neuzen. Rechter-commissaris Mr. Van der Hoop. Curator Mr. Tichelman te Ter Neuzen. Omzetbelasting. Naar aanleiding van opmerkin gen van een aantal lezers, die zich er over beklaagden dat zij tot betaling van Omzetbelasting werden genoopt voor artikelen hoofdzakelijk levensmiddelen welke van die belasting h.i. zijn vrij gesteld, geeft de H. Crt. een opsomming van de in de huis houding of voor huis en tuin meest voorkomende artikelen, waarvoor geen Omzetbelasting wordt geheven. Men kan den le verancier, die zich vergist er dan attent op maken, Vrijgesteld zijno.a. aardappelen, brood, eieren in de schaal, granen, waaronder boekweit, groenten, versche en gezouten, margarine, klompen, meststoffen, natuurlijke en kunstmatige, peulvruchten, ver sche of enkel gedroogd, planten, heesters en boomen, rund- en varkensvet, turf, versch en gezou ten spek, water, zout (geraffin aardappelmeel, afval, zoomede niet zonder nadere bewerking bruikbaar zijnde resten van goe deren, leder, meel en bloem van granen, melk, versche en karne melk, schelpen, veevoeder, zaden en zand. Er blijkt ook misverstand te bestaan omtrent wollen en katoe nen stoffen. Vrijgesteld zijn de ruwe katoen en de ruwe wol, derhalve niet de daarva. vervaar digde artikelen. Loop der Bevolking over 1933. Hontenisse Geboren 62 m 55 vrtotaal 117. Gevestigd 100 m., 112 vr., to taal 212. Overleden 34 m., 40 vrto taal 74. Vertrokken 110 m., 147 vr., totaal 257. Bevolking op 31 Dec. 1932 2662 m., 2778 vr. totaal 5440. Bevolking op 31 Dec. 1933 2680 m., 2758 vr., totaal 5438 alzoo vermi iderd met 2 personen- Voltrokken huwelijken 34. Levenloos aangegeven 2 m., 3 vr, totaal 5. Valsche stempels. Drie boereD, woonachtig in de nabijheid van Amersfoort, had den, ter ontduiking van de var- kenscrisiswet gebruik gemaakt van valsche stempels. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde hen deswege resp. tot 5 maanden gevangenisstraf, f 200 boete of 40 dagen en f 200 of 40 dagen. Qisteren diende de zaak in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam. De procureur-gene raal requireerde resp. vijf maan den, ééa maand en één maand gevangenisstraf. Op den onbewaakten over weg aan den Leyenscheweg te Bilthoven is Zaterdagmiddag te ongeveer 12 uur een auto door den sneltrein Utrecht—Amers foort gegrepen. De bestuurder, de heer R., werd op slag gedood. De wagen vloog in brand en de resten zjjn later weggesleept. Naar gemeld wordt, heeft op verzoek van de politie te Am sterdam de Berljjosche politie daar ter stede een Duitscher aan gehouden, die ervan wordt ver dacht, de dader te zyn van den diefstal vau een kostbaar sieraad bij de firma Speyer aan het Ko ningsplein te Amsterdam. De man had zich dit sieraad, een ring met briljanten, toegeëigend door met een hard voorwerp een kiein gat te maken in de win kelruit, waarna hg door het zich daarachter bevindende tralie werk het sieraad heeft bemach tigd. De „Oakford". Door de bemanning van d« reddingsboot „Eierland" is een bezoek gebracht aan bet Engel- sche stoomschip „Oakland", dat zooals men weet, tijdens den storm van de vorige week boven Texel is gestrand en waarvan de geheele bemanning is ver dronken. Een ooggetuige vertelt het volgende van dit bezoek De ijzeren wanden van het schip rezen hoog boven het water uit. Het schip zag er van buiten goed uit. Langs een touw, dat over boord hing, konden wij ons aan boord hy- schen. Het was er eenzaam en doodscb. Hat was een vreemd gevoel zoo over dat schip ts dwalen. De brug was geheel intact, er was geen ruit gebroken. Ook de kaartenkamer was nog goed. Op de tafel lag nog een kaart uitgespreid. Wy bogen ons er aver. Het was de kaart voor dit deel van de Noordzee en duidelijk stonden hierop de p?i- lingslijnen aangegeven. Tot onze verrassing was de plaats vau de stranding juist aangegeven. In tegenstelling met de geopperde veronderstellingen heeft de be manning dus zeer goed geweten waar zij was. Dit blijkt ook uit het feit, dat het reddingshuisje op den Viiehorst, de plaats, waar zij zijn omgekomen, met een streepje is aangegeven. De be manning heeft dus doelbewust met de sloep koers naar den Viiehorst willen zetten, in de hoop daar redding te vinden. Naargeestig piepte hier en daar een deur. Soms schrokken wij even van elkaar. Op het voor dek waren de luiken ingeslagen en er was water naar binnen gestroomd. Ook de hut van den stuurman stond geheel vol water. In hst water dreef wat rommel rond, papieren en etensresten. Op het achterschip zijn eveneens tal van luiken vernield. Ook daar is het water binnengedron gen, evenals in de machinekamer. In deze laatste vonden wij nog het journaal van den machinist. Tragisch was het in de kom buis. Daar stonden nog de potten en pannen en drinkkop- pen, gedeeltelijk vol koffie, daar stonden de resten van den laat- sten maafiyd, dien de schepe lingen hebben genuttigd. Hier en daar dreven wat dingen van alledag rond. Wat vaatwerk, een schuimspaan, een paar appels. En zoo was het ook in de ma trozenverblijven. Hier was weinig vernield. Dat is wel deindruk, dien het heele schip maakt; het ziet er goed uit. Het is bijna geheel intact gebleven en vree- selijk is het, te bedenken, dat de mannen nog zouden leven, waren zij slechts aan boord gebleven. Uit de ladingspapieren konden wij vaststellen, dat het schip van Gent kwam en naar Delfzyl op weg was. Er hingen nog twee reddings booten in de davits. De schip breukelingen hadden blijkbaar de beste uitgekozen voor hun tocht, die zoo droevig is geëin digd. In een kast hingen nog wat kleedingstukken, ergens an ders lagen een paar romans, wat brieven. In de stuurhut een zakboekje van den eersten stuurman. Smoughtel heette de man en hij was 34 jaar oud. In zfin zak boekje zaten enkele kiekjes, dia eigenlijk hartverscheurend wa ren. Er stond een kerkje op, een Engelsch kerkje van witte steen eu er vóór stond een bruidspaar met vier bruidsmeis jes er omheen. Alles vol levens blijheid en levenslust. De bruide gom was Smoughtel Eu dan die brievenKerstgroeten, de beste wenschen voor Nieuwjaar. Ellendig wordt het iemand te moede, die deze kleinjj dingen doorbladert, die de portretten ziet

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2